ADAMAS M~\ GRATIS L GESCHENKEN! O Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD Uit Stad en Provincie. TEUILLETON. LIEFDE EN HAAT. PDAT mijn geachte begunstigers de groote waarde zullen waardeeren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAMAS Sigaretten verpakte 'coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïllustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen. -tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret 10 stuks met één heele coupon e *2 20 stuks met twee heele coupons fi2 L—g BON (te posten in open enveloppe, porto 1cent) Aan de FIRMA ALEX. S. MAVRIDES, Postbus 716, AMSTERDAM Naam Adres: Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van geschenken met VIJF VRIJE COUPONS-. M Van éénzelfde adres zal slechts één van deze bons geaccepteerd wordenT behoorende bi] ds van Vrijdag 13 April 1928, no. 11683 DREISCHOR. Woensdagvoormiddag ar riveerde hier het gerecht uit Middelburg. Een nauwkeurig onderzoek werd inge steld naar de oorzaak van den "brand bij P. B. en deze persoon in het verhoor genomen. B., die reeds Dinsdag! een vol ledige 1 ekentenis heeft afgelegd, is daar na "weer op vrije voeten gesteld. OOSTERLAND. In de Woensdag ge houden vergadering van de Ingelanden van den polder Ooster- en Sirjansland is gekozen tot gezworen de heer L. Stou ten Johz. De voordracht voor gezworen die aan Ged. Staten zal worden aange boden, is samengesteld uit de hoeren: 1. L. Stouten Johz.; 2. Joh. de Weeze; 3. L. Deïst. AUTOBUSDIENSTEN. Aan den heer Krijger te Goes is con cessie verleend voor het onderhouden van een autobusdienst tusschen Tholen en Stavenisse. rechtzaken. De rechtbank te Rotterdam heeft den 59-jarigen Maassluissohen koopman, die in den loop van die jaren 1923 tot 1927 als penningmeester van 'de Vereeniging Chr. Hierv. Schoolonderwijs ruim f12.000 zou hebben verduisterd, wegens verduis tering, meermalen gepleegd, toit acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. onderwijs. Vanwege het „Centraal Bureau voor Schriftelijk Onderwijs" te Groningen is de zer dagen uitgereikt een diploma „Al- gemeene Ontwikkeling!" iaan die navol gende personenC. M. Meijer, St.-Philips- land, J. L. Vos Brouwershaven, en J. M. Bal, Zierikzee. aanbesteden oen# Het bestuur van het waterschap Wals oorden heeft aanbesteed het maken van dijksverbetering. Laagste inschTijver C. v. d. Kiippe te Oosterland voor f 125,450; gunning aangehouden. landbouw en veeteelt. ZORG VOOR GOEDE KWALITEIT. Het bewaren van fruit blijft altijd ©enigszins riskant. Het is daarbij wel zeer eigenaardig dat nog zooveel soor ten bewaard worden die of verouderd zijn jof waarnaar meestens geen vraag is. We zoudem zoo 'de appels (want daarover loopt het toch) die geregeld ter veiling worden aangeboden in bet voorjaar in 3 groepen kunnen verdoelen. In de eerste groep, komen dan de Goudreinetten, Bra- bantsche bellefleur en Sterappel. Bij1 een gemiddelde prijs van 28,5 cent per K.G. op de veiling te Eist valt het nu toch op, dat de uitersten bieir aardig ver uit el kaar liggen, n.l. 12 cent en 57 cent. Dait zulke groote verschillen mogelijk zijn moet voornamelijk aan het meer of min der goed so'rteeren worden toegeschre ven. De Goudreinetten toch die voor 57 cent verkocht werden, waren als eersite kwaliteit dezen herfst gekocht voor 18 cent. De hooper had ze daarop nog eens extra goed gesorteerd en nu kwam! hij met prima hard fruit aan de markt. Zoo- dra men meent, dat het er wel mee door kan is het mis en lijdt men zelf groote verliezen. Aan het bewaren zelf behoeft niet zooveel zorg besteed te worden als aan het soirteeren. Dat ondervond ook de bewaarder van de sterappels. Onder de fruithandeaars heersoht algemeen 'de gedachte dat sterappels na nieuwjiaar niet Naar het Engelsch van RHODA PLUMER. 9 Het was gewaagd om dit alles aan het papier toe te vertrouwen; maar ik wist dat enkel een omstandige uiteenzetting van mijn plannen je hier zou brengen. En hoe vindt je die?" „Dat zal ik u liever vertellen, als u ze uitgevoerd heeft", antwoordde Denis. Zijn moeder werd nu heel driftig. „Doe ik het dan &omS voor mijzelf?" vroeg zij kwaad. „En wat kan jiji zonder mij doen? Maar, zoo ben je altijd geweest. Ik moest wel steeds klaar staan voor jou, maar jij hadt nooit een woord van dankbaarheid voor mij over. Denk je, dat ik daar een maal niet genoeg van krijg?" „Kom', moeder, hoe kunt u nu zoo .pra ten", antwoordde Denls lachend. „Natuur lijk ben ik u dankbaar, al zeg ik dat niet met romde woorden. U en ik hebben altijd zoo goed begrepen en w» zijn zulke trou we kameraden geweest, oat er tusschen pmsi, toch geen sprake meer behoeft te zijln van uitingen van dankbaarheid". Lady Varian zette nu mondeling haar plannen nog eens duidelijk uiteen, en Denis Wijd Je daa raan al zijn aandacht. Ten sjotte zei hij!: „U zult Cecil niet gemakkelijk weten te bewegen tof zoo'n geheim' huwelijk. Als hij dwaas genoeg Is om zoo'n arm kind te trouwen, dan zal hij" ook dwaas biest meer te verhandelen zijn. Ze plek ken spoedig en worden daardoor vrijwel waardeloos. Nu kwam' dit jaar in de 2e helft van Maart ieen partij sterappels aan de veiling, die jdeze meenlng volkomen logenstrafte!. Ze waren van een buiten gewoon mooie kwaliteit- De aanvoerder had deze appels ©veneens in het Najaar gekocht en daarna nog weeT eens extra goed nagegaan. Aan het bewaren had hij betrekkelijk weinig jzorg besteed, daar hij' ide appels tot het invallen van de vorst in de schuur op stroo gelegd had. Toen bet wat te hard begon te vriezen en er gevaar voor bevriezen bestond heeft hij ze op een 'zolder gebracht, eveneens op stroo. Toen de voirst voorbij' was, zijn ze weer naar ide schuur terug gegaan. We kunnen nu niet zeggen, dat hier zoo veel bijzondere zoirg aan het goed ber steed is. Dit in« dit voorjaar zulk mooi fruit te Eist iaan ide veiling aangevoerd is, moet dan ook uitsluitend worden toegeschreven aan de groote zorg die besteed is aan hetsorteeren. Indien dit in veel meerdere mate gebeurde dan tot heden het geval is, kon ook de buitenlandsche markt pror fiteetren van het Hollandsche fruit in het voorjaar en omgekeerd kon de kweeker profibeeren van de buitenlandsche markt: Tot |de 2de groep van appels kunnen we de soorten brengen die een goede markt hebben, maar die reeds in het na genoeg zijn om allen tegenstand te tarten". „Hij is al half overreed)", verzekerde Lady Varian. „Het zou de zaak veel ge makkelijker maken als je eens de moeite wild© doen om het karakter van je stief broer te willen begrijpen. Hij schaamt zich in het minst niet over hetgeen hij doet, en hij' geeft er niets om wat de menschen denken. Maar hiji ziet er tegen Op om zijn vader leed aan te doen en hij is bereid daarvoor zijn eigen wenschen op te offeren. Wat Gertrude betreft, zij is een beschaafd meisje, dat geen schande zal brengen over de familie. Hier in de heb ik wel degelijk rekening ge houden bij het opmaken van m|ijn plan nen": i HOOFDSTUK VII. „Ze heeft natuurlijk dadelijk toege hapt?" vroeg Denis, die in het vuur zat te staren. Hij was blijde, dat hij zijn moeder hooit deelgenoot had gemaakt van zijn gevoe lens voor Gertrude; nu hij haar terug ge zien had, was zijn hartstocht weder aan gewakkerd. De woorden van zijn moeder troffen hem dan oiok als een vlijmscherp mes. „Van weerskanten hadden ze van het eerste oiogenblik af een vurige liefde voor elkaar opgevat", antwoordde Lady Vari an; „ik had waarlijk niets te doen dan ze in de gelegenheid te stellen elkaar te ontmoeten en hun dan verder uit den weg te blijven. Het spreekt vanzelf; als ze zich tegen mijn zin hadden verloofd, dan had ik er wel gauw een eind aan ge maakt. Maar, zooals het inu ging, was jaar moesten worden opgeruimd, doch die mm toch inog houdt tot 'het voorjaar, in idehoop ejr dan een betere prijs van te (zullen maken. Dat idit in de meeste gevallen fslikant moet uitknopen is na tuurlijk wel te, begrijpen. Wanneer dan oiok kweekers of 'handelaars hun specu latieve geest willen botvieren zullen ze verstandig doieln en in hun eigen belang van de prijszetting ter veiling uitsluitend goed houdbaar fruit [te bewaren. Tot de derde groep van appels mOeten we rekenen ide z.g.n. bóeren-appels, die nog maar ,al te veel worden aangeplant. Het is eigenlijk Onverklaarbaar hoe het mogelijk is, 'dat /er nog 'boeren gevonden worden, die dit goed zonder kleur, geur of smaak in (hun tuinen willen hebben. De opbrengst in hectoliters is meesten tijds minder dan die van goede markt- soortew, terwijl ide prijzen die er voor gemaakt worden eigenlijk belachelijk moeten worden genoemd. Hoe eerder dat spul opgeruimd wordt hoe beter het is voior den boer en voor den naam van het Hollandsche fruit op de buitenlandsche markten. DE VOEDING DER KUIKENS. Algemeen wordt aanbevolen de kui kens die eerste 24 tot 3*6 uren na het uitkomen niet te voeden, daar anders heel gemakkelijk zulke ernstige danni- stoiornissen ontstaan, dat de kuikens er het aardig om te zien; ik heb hun al zooveel geluk santen geschonken, dat dit als een aangenaam tegenwicht kan die nen voor hetgeen hun, in de toekomst nog te wachten staat. Je moet ze zelf maar eens gadeslaan; je zult er van genieten. Ze gaan waarlijk in elkaar op. Een volgen den keer Demis, moet je eens een roman schrijven, waarin Zij als held en heldin dienst doen!" „Och, dat is veel te gewoon. Ieder paar van de straat doet niet anders", ant woordde Denis minachtend. Schijnbaar bleef hij* kalm', doch in waarheid echter zou hij' den man, die boven hem verko zen werd, wel «en mes in het hart) hebben kunnen steken. Maar op Gertrude zou hij1 zich op nog oneindig wreeder wijze wreken. Het was mogelijk dat met de uitvoering van de plannen van Lady Va- riaan zijn broer voldoende zou worden gestraft, maar zelf zou hij Gertrude laten boeten. Hij zou zich niet overhaasten en kalm zijn tijd afwachten. „Je ziet er vermoeid uit", merkte Zijin ïnoeder op. „Als je dit onderhoud liever wilt staken dan kunnen we het bij een andere gelegenheid voortzetten. Want je blijft dezen keer toch wat langer logee- ren, niet waar?" Hij.beloofde, dat hij blijven zou tot het plan,1 dat zijn moeder zich voorstelde al tot een begin van uitvoering was geko men. Bij 'het afscheid sprak Lady Varian met een enkel woord over Overdale. „O, zwijgt u toch over dat kind Hallo- was! Later zal ik wel met haar moeten trouwen; waarom dat ongeluk te ver haasten? Me dunkt, u heeft den laatsten aan sterven. Dit is geen wonder wan neer men weet, dat even voordat het kuiken uit de dop komt, het eerst alles» wat van den dooier is overgebleven in het lit^iaam heeft opgenomen. Een bakje met frisch water moet steeds ter beschik king zijn. Na 36 uur geeft men ze een handjevol grutten. Den derden dag begint de eigenlijke voedering1. Men kan nu direct met de droog voe dering beginnen en daarvoor een opfok- voer koopen, waarvan er verscheidene goede in den handel zijn. Desgewenscht stelle men zelf een opfokvoer samen. Men bedenke daar echter bij, dat het betrekkelijk veel en dan zeer gemakke lijk verteerbaar eiwit moet bevatten. In dien men de beschikking heeft over uit- geschouwde eieren daq^Jieeft men daar. in een prachtig voer. Deze onbevruchte eieren worden hard gekookt. Koud ge worden, maakt men ze door een vleesch- molen met schaal en af fijn en men re kent dan op elke 15 kuikens 1 ei. Deze fijngemaakte eieren mengt men met ge lijke deelen havermout, gedroogd witte brood of beschuit, en fijne boekweit grut jes. Men voegt van dit meelmemgsel zoo veel door het eivoer dait het een rulle korrelige massa wordt. Htet beste is, voor elke voedering de massa even te men gen en het dus niet voor een heele dag tegelijk klaar te maken. Van dit voer geeft mem de kuikens 's morgens om 6 uur het eerste portie, dan om 8 uur het tweede, vervolgens 's middags om 2 uur wi half 5, terwijl men ze om1 11 uur een kleintje en oml 6 uur zooveel korrel voer geeft als ze lusten. Dit korrelvoer bestaat de eerste 14 dagen uit een meng sel van gelijke deelen grove grutten (boekweit) gebroken haver de gort en gierst Na eenige dagen kan men door het voer wat melkpoeder en wat blank vischmeel mengen. Na 8 weken kan men geleidelijk overgaan tot een gewoon hoen- dermeei en kippenvoer, terwijl dieren van 12 13 weken als volwassen kippen worden gevoerd. Het kuikenzaad is dan ook intusscben langzamerhand veranderd en vervangen door tarwe en gebroken maïs. Groenvoeder, ial is het niet veel, is bij1 de opfok van kuikens onontbeerlijk. Fijn gesneden gras is het meest aange wezen. K ERKNIELJ YY S» Ned. Herv. Kerk. NOORDWELLE. Door vertrek heeft de heer J. F. Hollestelle ontslag genomen als kerkvoogd. predikbeurten» Zondag 15 April. Karkwarvfi. 2 ure, ds. v. Griethuijsen (Doopsbediening). 9.30 ure, de heer Kuipers van Beekbergen. Bars» 9.30 ure, ds. Boogaard (Collecte voor de generale kas). Reaai*»' 9.30 ure, ds. v. d. Staay. gU«r6welt«. Geen dienst. Haamstede. 9.30 ure, ds. v. Binsbergen (Coll. Chr. doeleinden). Gerpf Kerk. 9.30 en 2 are, cand. A. Dragt van Rotterdam. Oud- Geref. Kerk. 9.30 en 2 are, Leeskerk. Bttcsraea 2 ure, ds. v. Binsbergen (Doops bediening). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. Tol. Breawerahavaa. 2 ure, ds. Boogaard. Geref. Kerk. 9.30, ds. de Boer en 2 ure, Leeskerk. 2aaaaiB*lr*> 2 ure, ds. v. d. Staay. Gnret Kerk. 9.30, ds. de Boer en 2 ure, Leeskerk. Maar«t»«w>s. 9.30 ure, ds. v. Griethuijsen A vondm aals bedienin g) Bralackar. 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed H. Av.) •■warMrfc. 2 ure, ds. v. d. Griend. Mlaawarkark. 9.30 en 2 ure ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9 30, 2 en 5 30 ure, Leeskerk Geref. Gen 9, 2 en 6 are, de heer Romjjn. •astertaai. 9.30 en 2 ure. dr Weeda. Geref. Kerk. 930, Leesdienst en 2 ure, ds Bremmer Geret. Ge». 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst. tijd al genoeg voor koppelaarster ge speeld". „Je vergeet, Denis, dat er nog andere huwbare jonge mannen hier in de buurt zJijin", hernam zijn, moeder ernstig. „En den laatsten keer, toen je hier was, heb je haar beleedigd. In geen maanden heb ik haar je naam hioioiren noemen". „O, zoo ;gek is ze niet, om' mij te ver geten", antwoordde hij' op tuchtigen toon. „Ze weet heel goed, dat ik heel wat kam bieden, dat opweegt tegen haar duiten. Het is nu, dat Overdale grenst aan ons landgoed; maar anders zie ik niet in, waarom ik niet ieen even rijk meisje zou trouwen, dat niet zoo'n vogelverschrik- ster is!" „Meisjes met haar inkomen zijn niet bij den weg gezaaid", zei Lady Varian. „En de nabijheid van Overdale is een alles overwegende factor. Als de twee goederen veireenigd werden, dan zou geen tweede landgoed in het heele graafschap in uitgebreidheid met het onze gelijk staan. Wat een macht zou je kunnen uit oefenen! Beheerd door een bekwaam man zou Overdiale in vijf jaar het dubbele van haar waarde opbrengen; en dan nog de rente van het inkomen, afgescheiden van het landgoed! Het zou toch belache lijk zijin om dit alles te vergooien; alleen, omdat Ada rood haar heeft!" „Zal i k haar dan mijn boek opdragen vroeg Denis spottend. „Dat zou een even groot eomjpliment zijn als dat ik een sonnetje op haar dichtte". „Wees niet zoo sarcastich", hernam1 rijn moeder. „Ik ben er zeker van dat Ada bereid is om met je te trouwen, als je haar nu vraagt; ik weet ook beslist dat 91rjaa*laa« 2 ure, ds Waardenburg. Brmimi9.30, da. Waardeoburg en 2 ure Leeskerk. Gerei. Kerk 9 30 en 5 are, ds. Brejnmer. Geref. Ge». 9.30, 2 en 6 are, ds. Vreugdenhil. Oad-Geref. Kerk. 9, 2 en 5 are, Leeskerk. A.-J.-Pmtémr. Geref. Kerk. 9.30. 2 en 6.30 ure, ds. H Veldkamp te Kralingscheveer. ft.-Plllpelaa* Geen opgaaf ontvangen. Thalaa. 9.30, ds Datema en 2 ure. ds Los. Geref. Kerk. 9.30 en 2.^0 ure, dr. Veltenaar. Geref. Ge». 9.30, 2 en 6 are Leeskerk. 9t.-M*erteae«|Jk. 9.30, Leesdienst en 2 ure, ds Datema. Oud-Geref. Ge». 9.30 en 2 ure, Leesdienst. 9.30, ds.deGidti(Voorber. H. Av.) en 2 ore, idem. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. de Jonge, emer. te Ermelo. Oud-Geref. Gem. 9 30, 2 en 6 are, Leesdienst. Peartviioi. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. de Vries. •«bsrpMiiis, 9 30, ds. Los en 2 are» Leeskerk. Geref. Gem 9 30, 2 en 5.30 ure» Leeskerk. Woensdag 18 April. 6.30 ure, ds. Vreugdenhil van Bruinisse. •iav«a»ae. 9.30, ds. Moerman en 2 ure, Leeskerk. 'iud-oreref. Kerk. 9.30, 2 en 5.a0 ure, Leeskerk. »t.9.30, Leeskerk en 2 nrrj ds. Moerman (Bev nieuwe lidmaten). Geret. Gom. 9 30, 2 en 5 30 are Leeskerk. verschillende berichten. Ongelukken. De 48-jarige S. G. is dioor een misstap ven de loopbrug bij de goe derenloods te Almelo gevallen. Hij werd naar het r.k. ziekenhuis vervoerd en js aldaar kort na aankomst overleden. Het locaaltreintje, dat 's middags om 12 uur van het station Willemspark te Amsterdam naar Amstelveen vertrekt, heeft op een overweg, even voorbij het Stadion een vrouw overreden en gedood. Bij het stoken van een vuurtje ge raakten Dinsdag de kleeren van het 4-j. zoontje van den heer S. te Enter (gem1. Wierden) in brand. Het kind kreeg zulke hevige brandwonden, dat het aan de ge volgen is overleden. Het 5-j. dochtertje van .dhr. O. te Voorburg is spelender wijs in de Broeksloot geraakt en ver dronken. Te Kerkdriel is de 55-j. veer man F. v. A. bij het varen op de Maas overboord geslagen en verdronken. In het Oranjekanaal te Zuid-Barge is de 52-j. veenarbeider J. Sch. uit Emmen ver dronken. i i Noodlanding. Het vliegtuig van de K. L. M., de H.N.A.E.E., dat op weg was van Kopenhagen naar Amsterdam, heeft bij Nigtevecht een noodlanding gemaakt. Volgens mededeeling van de K.L.M. zijn er geen ongelukken bij gebeurd. De ma chine zit in den grond vast en heeft, bij de landing schade gekregen, zoodat zij niet kan opstijgen. Er rijn acht passagiers aan boord. Zij zijn ongedeerd. Wethouder en veldwachterEen wet houder der gemeente Bodegraven, die oojp het vak van veehouder beoefende, kreeg onder zijln koeien mond- en klauwzeer. Na zijn aangifte ter gemeente-secretarie kwam de veldwachter het voorgeschre ven papier aanplakken, wat den wethou der echter heelemaal niet naar den zin was. De- politiedienaar werd hoogst on aangenaam behandeld en hij maakte •daarom proces-verbaal. De politie-rech- ter was het met den veldwachter eens en veroordeelde den wethouder tot een geldboete van f30. van heinde en ver. Op de Paaschdagen hebben de trams, blussen en tunneltreinen te Londen 21 mil- lioen passagiers vervoerd. Met de bussen alleen 17 millioen. Bij het scheepsongeval op 't Como- meer (Italië) zijn tot dusver 12 lijken geborgen. 1 1 I Te Stettin heeft de vrouwi van een koopman de gaskraan in haar woning opengedraaid; toen de buren de woning binnendrongen, waren de vrouw en drie jonge kinderen reeds dood, slechts een driejarig knaapje leefde nog. De oorzaak dezer wanhoopsdaad is onbekend. De man van de ongelukkige was op reis. ze niet altijdiop ,e wachten zal. Ze heeft van het jaar al drie huwelijksaanzoeken afgeslagen. Maar het vierde zal ze waar schijnlijk aannemen''. „Goed! Dan zal ik nummer vier rijn. Goeden nacht moeder! ik zal droomen van 't meisje met de vlammende lokken i" Gedurende de dagen die volgden, bracht Denis heel wat tijd door in Overdale, maar hoofdzakelijk om daardoor zijn broer en Gertrude te .jntloopen en min der om zijtn moeder genoegen te doen. Zijn afwezigheid was een ware verlich ting voor het gansehe huishouden; zelfs voor Lady Varian. Zonder dat zij de reden kende van het slechte humeur van haar zoon, duchtte ze ieder oogenblik een uitbarsting, ciae dan tegelijk heel het plan in duigen zou doen vallen, dat ze todi ter wille van hem had ondernomen en ten uitvoer zou bren gen. Cecil werd steeds Ongeduldiger; zoo dat Lady Varian beloofde nog een laatste poging te doen, om zijn vader te over reden Gertrude te ontvangen. Mislukte die echter, dan gaf zij het voor goed op. „Als u nu gaat", zei Cecil, „dan zal ik hier wachten tot u terugkomjt". Hij zat intusschen de kranten te lezen, terwijl Gertrude in de leerkamer bezig was. Na ongeveer twintig minuten keerde Lady Varian terug. Zij was in tranen. Al thans Cecil dacht dat rij hevig schreide, want haar schouders gingen op en neer; ze bette de otogen niet een natten zakdoek. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5