ADAMAS GRATIS L GESCHENKEN! Zierikzeesche Nieuwsbode O TWEEDE BLAD BUITENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorande bi] da van Vrijdag 30 Maart 1928, no. 11678. DE PAUS EN HET FASCISME. Paua Pius XI heeft in een vrij soherpe rede zich gericht tegen de Italiaansohe Katholieken, die, zonder den paue hierin te erkennen, met de Italiaansohe regee ring hebben gesproken over de Romein- sche kwestie, welke al dateert van 1870, toen de Italiaansohe troepen Rome aan don paus ontnamen, die zioh sedert dien beschouwt als de gevangene van 't Yatikaan. Hij richtte zich scherp tegen Mussolini in diens staatsopvoeding. Hij klaagde erover, dat er een plan bestaat om de geheele jeugdopvoeding door den staat in beslag te doen nemen, niet alleen de lichamelijke, maar elke opvoeding, en dit geschiedt, in weerwil van de verzekering, welke men den paus heeft gegeven. Eveneens bemoeit men zich met de leiding van katholieke vereenigingen en congregaties, welke onder de recht- streeksohe leiding der bisschoppen staan en dit geschiedde nu eens naar aan leiding van veronderstellingen, dan weer onder voorwendsels. De nationaal-katholieken op het Kapitool hadden uit het zwijgen van den paus verkeerde conclussies getrokken, want zij hadden er niet aan gedacht, dat het vaak beter is te zwijgen, niet omdat men niets te zeggen heeft, maar om den toestand niet te verergeren. Mussolini heeft er natuurlijk op ge reageerd. Terwijl tot dusverre de Kath. jeugdorganisaties nog een zekere vrijheid genoten naast de fascistische dito, zal thans, nu de paus zijn critiek over het fascistische opvoedingssysteem heeft uit gesproken, aan deze bewegingsvrijheid een einde worden gemaakt. De Kath. jeugdorganisaties zullen geheel worden afgesohaft en hunne leden in de fascis tische dito worden opgenomen. Uit de perscommentaren blijkt, dat de toespraak van den paus een volkomen verrassing is geweest en in fascistische kringen groote ontstemming heeft gewekt. Men verwijt het Vaticaan, dat het tracht door middel der religie tweedracht in het fascistisohe en eensgezinde Italië te zaaien. Het fascisme heeft tot dusver in Italië vele overwinningen behaald, thans echter komt het te staan tegenover een macht, onvergelijkelijk sterker dan de krachten, waarover het tot nu toe heeft kunnen zegevieren. En met spanning mag men tegemoet zien, wat de gevolgen zullen zijn van den strijd tusschen den fascis- tischen dictator en het Vaticaan, die thans een nieuwe phase schijnt te zijn ingetreden. OUD-VOSMEER, Openbare raads vergadering gehouden 26 Maart. Bij de opening der vergadering wijst de voor zitter op de vacature in den Raad en zegt, dat in wijlen den heer Van Til- beurgh een man is heengegaan, die steeds gemoedelijk en bezadigd was. Spr. hoopt, dat hij naar betere oorden is gegaan, en beveelt de nagedachtenis in ieders welwillendheid aan. Aan de orde is het rapport van de commissie in zake steunverleening aan werkloozen. De commissie stelt op den voorgrond, dat steunverleening noodig is. Het sparen dient aangemoedigd te worden, en wijst er tevens op, dat juist in het tgdvak van Nov. '27 tot Maart '28 7 vergunningen zijn verleend voor een uitvoering met bal na, welk aantal zij te veel vindt in de periode van werkloosheid. De heer Heijboer wijst er op, dat de uitkeering berekend is op 3 volle weken, De heer Daane zegt, dat dit het vorig jaar óók zoo was, maar men trekt 6 weken, omdat ieder niet voortdurend werkloos is, en alleen maar getrokken wordt bij werkloosheid. De voorzitter meent, dat 1 Mei de sluitingstermjjn is. De heer Den Engelsman kan zich hiermede niet vereenigen. Nu de Raad zoo laat te zamen geroepen is, zouden de menschen hierdoor een paar weken bij inschieten. De heer Daane is eveneens voor 6 weken, Hij geeft zijn bezwaren te kennen tegen de uitkeering aan ongeorganiseerden, waarschuwt tegen den ingeslagen weg, wijst er op, dat men wel van zekere zijde heeft beweerd dat hij de gemeente kas zou leeg maken voor de arbeiders, doch dit allerminst zijn bedoeling is, daar hij hier niet zit voor een groeps belang maar het algemeen belang, zijn waarschuwende woorden juist laat hooren in het belang van de gemeentekas en om het sparen aan te moedigen. De heer Heijboer zegt dat hij principe tegen steun is, daarmede wil hij niet zeggen „Gaat heen en wordt PD AT mijn geachte^ begunstigers de groote waarde zullen waardeeren van de gratis geschenken, die ik geef voor de bij mijn ADAM AS Sigaretten verpakte coupons, doe ik de volgende belangrijke aanbieding: Na ontvangst van den door U ingevulden bon, welke hieronder is afgedrukt, zal ik U mijn geïllustreerden gratis catalogus van ge schenken en tevens vijf vrije Coupons doen toekomen. j tegenwoordig de fijnste en mildste Egyptische sigaret 10 stuks 15 cents met één heele coupon twee coupons 20 30 BQN (te posten in open enveloppe, porto 1 cent) Aao de FIRMA ALEX. S. MAVRIDES. Postbus 716, AMSTERDAM Gelieve mij gratis en franco toe te zenden Uw catalogus van geschenken met VIJF VRIJE COUPONS. iU6 Van éénzelfde adres zal slechts één van deze bons geaccepteerd wordïtf. warm", doch op de lijst staan personen die niet in aanmerking moesten komen. De heer Ver met verklaart, dat de ge- organiseerden juist de meeste last bezorgen aan de gemeente. Hetrapport in stemming gebracht wordt aangenomen met 5 tegen 1 stem, die van den heer Daane. Aan den heer J. Snijders en mejuff. Hoffmans wordt onderhands verhuurd een gedeelte van de woning B no. 11, tegen een huurprijs van ieder f 150, 's jaars. Een langdurige discussie ontspon zich over de toe te wijzen gedeelten, waarin oplossing werd gebracht door de nadere toezegging aan den heer Snijders. Voorlezing geschiedt van een schrijven van de P.Z.E.M. inzake eleotrificatie van de gemeenten Oud-Vossemeer, St- Annaland en Stavenisse, waarin wordt medegedeeld dat, wanneer er voldoende drang uit do burgerij komt, en de ren tabiliteit ongeveer is verzekerdtot eleotrificatie zal worden overgegaan. De heer Daane wijst er op dat de kapitaalgarantie in vele gemeenten ie verworpen, de rentegarantie is in nog meer gemeenten verworpende Raad heeft daarom goed gedaan in do verga dering van 31 Oct. niet op de aanbie ding in te gaan. Toen hebben we allen verklaard niet tegen electriciteit te zijn, maar wel tegen de aansprakelijkheid van de gemeentekas. Nu heeft de Raad zijn zin, de eletriei- teit staat buiten de gemeentekas, het wordt niet de gemeente maar de burgerij aangeboden. Het woord is aan de burgerij. De heer Heijboer zou het maar voor kennisgeving willen aannemen. De heer Daane is daar tegen, we moeten nu waar maken wat we 31 Oot. zeiden. Het woord is aan de burgerij, die zal gelegenheid krijgen zioh uit te spreken. Alles is hier in het openbaar behandeld Da heer van Lijnden zeide, dat de prijs was f 0,45 per K.W U., dit is pl m 2 cent per uur. De burgerij kan zioh nu melden. De Jieer De Wilde verklaart daar- mede accoord te gaan. Er is hier geen sprake van dwang De gemeei>te is vrij in *ake straatverlichting De voorzitter meent te weton, dat de P.E.Z M. de straatverlichting eischt. De heer Ver met vindt dit ook goed De heer Daane zegt, dat dit nog nergens uit is gebleken, maar als er voldoende drang uit de burgerij komt, valt daarover te praten en we behoeven hierop niet vooruit te loopen. Goedgevonden wordt een en ander in de gemeente te publiceeren en de burgers op te roepen ter aanmelding De heer Heg boer vraagt naar zijn voorstel gedaan in de raadsvergadering van 23 December j 1. betreffende het klokluiden op Zondag. De voorzitter zegt, dat het uit zijn gedaohten is gegaan. Het zal nu behandeld worden. De heer Heg boer meent, dat men hem niet voor den gek moet houden. De toezegging tot behandeling ie ook reede 7 Februari j 1. gedaan. De voorzitter zegt, te moeten erkennen, dat hij het vergeten ie en belooft behandeling. De heer Heijboer verklaart, dat hem al meer iete beloofd ie, zonder dat de belofte ie nagekomen Hij wil niet voor den gek gehouden woiden. Dat moet maar uit zijn. De voorzitter zegt, dat de behandeling nil zal geeohieden, met welke toezegging de heer Heijboer genoegen neemt. De heer Heijboer wijst op de ont heffingaanvragen, inzake waterleiding. 23 Januari zijn de aanvragen ingediend en ook hiermede wordt allea op de lange baan geschoven. Iedereen weet, dat het niet gaat tegen de waterleiding, maar tegen het met dwang doen teekenen van de voorwaarden. Dit weet ook de rechterlijke macht. De voorzitter wijst er op, dat nu alles in handen van den gemeente-opzichter Vriens ia. De heer Heijboer zegt, dat alles een slakkengang gaat. Hij vermoedt, dat het er alleen te doen ia hem er in te laten loopen. Laat men voortgang maken. De voor- zitter zegt, dat bericht gegeven zal worden, waarna de vergadering wordt Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 27 Maart 1928, des namiddags 2 uur. Voorzitter de burgemeester, mr. A. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengers- kerke. Bij de ingekomen stukken bevindt zich ■een schrijven van de P.Z.E.M., waarbij deze verzoekt, in verband met de voor genomen electrificeering van Schouwen- Duiveland en het besluit der Prov. Sta ten om de electriciteit en detail te dis tribueeren, vergunning te willen verlee nen voor het leggen, hebben en onder houden van een ondergrondsch laagspan ningsnet, met. waar zulks noodig mocht blijken een hoogspanningskabel en ver der bijkomende werken. De kabels zullen 60 c.M. diep gjeleigd worden; ialle werk zaamheden zullen na gepleegd overleg met het Dag. Bestuur uitgevoerd wor den. Indien spoedig toestemming wordt verleend, zail de P.Z.E.M. nog voor de binnen zeer korten tijd te houden ver gadering van Prov. Staten de voor den aanleg benoodiigde gelden kunnen aan vragen. De voorzitter deelt mede, dat de zaak, betreffende de electrificatie in onderzoek is en binnenkort rapport daarover zal worden uitgebracht. De heer D\oeleman informeert of dat rapport nog lang zal uitblijven. Binnen 14 dagen, komt het, luidt aes voorzitters ai vtwoo Td. D« (rekening vem den straatweg Zi® rikzee—Brouwershaven wijst in ontvang f 5867,58. in uitgaaf f 3892,09 aan, zoodat deze rekening sluit met een voordeelig saldo van f 2475,49. Zij wordt pi handen eener Commissie gesteld, bestaande uit de heeren Doeleman, de Broekert en v. d. Kwast. De begroeting van het Burgerlijk Arm bestuur wordt gewijzigd. Uit de toelich ting blijkt dat in 1927 f 2578,435 is uitge geven voor werkverschaffing aan werke loozen. Besloten wordt het legaat van mej. J. Rijmsma tot het voortdurend onderhoud van een graf te aanvaarden. De vergoeding over 1926 volgens atrt. der L.O.-wet 1920 wordt voor oe bijzondere school in het Vrije vastgesteld op f 2745,116, voor de R.-K. school op f 1852,30. De voorschotten voor 1928 resp |op f 2314,36, en f 1435,46. Bij adres verzloeken W. Roskam en A. van der Wekken om over te gaan tot het rooien van boomen aan de' Kadeweg en aan den hoek GrachtwegZandweg. B. en Wi. stellen voor over te gaan tot het ■rooien van een boom aan de Kadeweg. Voor het ropien van een boom staande bij den hekdam van het perceel van A. v. d. Wekken doen B. enW. geen voorstel, om dat de belemmering kan worden opgehe ven, indien hij het hek' toegang gevend tot zijn perceel, verplaatst. De heer Panny zou 't bejammeren, in dien de boomen weggingen, want dan is 't verband verbroken met de bestaande bjo.omenrij. Spr. is er tegen. De heer Quant kan evenmin met het voorstel van B. en Wi. medegaan. De boom bij v. d. Wtekken staat.dezen bteslist in den weg. Br. v. cl Kwast merkt, naar aanleiding van dit voorstel op, dat hij niet begrijpt waarom er nu over deze boomen gespro ken wordt. 'Toen het kreupelhout in 't Slingerbosch weg moest, Wias men daar direct voor. SpT. noemt dat noig een schande. De heer Boelemam meent, dat 't de beste oplossing zou Zijn, de boomen ter plaatse als hier bedoeld allemaal op te ruimen. Dat zou tenminste rationeel zijn. Weth. Koopman is 't met dezen spre ker eens en niet met den heer Panny. Hoe dr. v. d. Kwast 't kreupelhout in 't Slingerbosch durft te vergelijken met op gaande boomen, begrijpt spr. niet. De heer Versteegi stelt voor het adres aan te houden en B-. en W. op te dragen nog eens een onderzoek pi te stellen. Aldus wordt besloten met de stem van den heer Timmerman tegen. Conform het advies van B. en W. wordt het concept-besluit tot vaststelling van de grenzen der gemeente wat de bebouw de kom betreft, zulks naar aanleiding van de bekende circulaire van Gedep. Staten, betreffende de uitvoering van de Motor- en RijwielWet, aangenomen, na dat de voorzatter, den heer Panny over tuigd had, dat de maximumsnelheid, waar over deze laatste het woord voerde, niets met 'dit voorstel had te maken. (De heer Panny wenschte een bord met de maxi mumsnelheid aan' de Gasfabriek, de No- belpoort en bij 't slop van den heer Celok). Ter tafel komt thans het verzioek van G. van Duin e.a-, allen bewoners van 't Vrije, inzake het verplaatsen van het aan de firma Gebr. de Vos toebehoiorend pak huis, dienende tot lijnoliestokerij. Met ver wijzing naar het bijgevoegde 'advies van den gem.-bouwmeester, stellen B. en W'. voor, om op 't verzoek afwijzend te be schikken, opi grond, dat 't niet op oen weg der gemeente ligt om, aan 't geen in het verzoek wordt gevraagd, te vol doen. In 't adres wordt medegedeeld, dat de firma zonder eenige winstmarge, tegen onteigening geen bezwaar heeft, mits de gemeente bereid is, pl.m. 26 M2. grond koop iaf te staan, tot een nader over een te komen prijs zoo nabij1 mogelijk naast de kom der gemeente. De heer Cafshoek vraagt of de ge meente het recht heeft, bedoeld pakhuis te onteigenen? Heelemaal niet, antwoordt de vo.orz. De heer Boeleman vindt de motivee ring niet juist. Er wordt gezegd: wij heb ben er niets mede te maken". Dat vindt spr. njet de juiste opvatting. Het ligt z.i> op den weg der gemeente, wanneer een betere toestand geschapen kan worden, de behulpzame hand te bieden en grond te ruilen of disponibel te stellen. De voorzitter begrijpt niet, dat vopr dit adres nog 1 stem opgaat. Is het stuk grond, waarop de oliestokerij staat, ver kocht en er komt dan een verzoek om [gelegenheid buiten de stad, dan wordt het wiat anders. Waarvoor zullen wij het huisje gaan onteigenen en er iets voor betalen? Dat heeft de heer Boeleman ook niet bedoeld. Spr. heeft er zelfs niet over ge dacht dat huisje te gaan onteigenen en dan grond gaan koopen voor de firma de Vos. Weth. Koopman is het eens met dhr. Doeleman, dat, wanneer de gemeente de zaak kan laten opknappen zonder finan- cieele offers, er geen bezwaar tegen moet zijn gemeentegrond beschikbaar te stel len aan de firma de Vos. De gemeente behoeft niet mede te Wer ken, meent de voorzitter. De firma de Vos is volkomen vrij. Ze kan de grond met het pakhuisje verkoopen. Gebeurt dat eenmaal en er komit een verzoek van bedoelde firma voor een strookje ge meentegrond, dan is spr. daar voor. Met wiat nu gevraagd wordt heeft de Taad niets te maken. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met -alg. stemmen aangenomen. Aan de orde is daarna een schrijven van mevr. Waardenburg—Lindeijer, tot voor kort te Zzee, met bijvoeging van de mot dit schrijven betuigde Instemming. B. en W. deelen mede, den gem.-bouwmees ter opdracht te hebben gegeven om beide steenen paaltjes in het Vrije, hei-wit te laten schilderen en de koppen daarvan lichtgevend te doen maken. Het komt B. en W. gewenscht voor, om', 'zoolang het Vyje niet bestraat is, de paaltjes njet te verwijderen, omdat, in dien daartoe werd overgegaan, de weg stuk gereden zou worden. Wat 't plaat sen van een gaslantaarn midden in „Zon nehof" betreft, komt het B. en W. voor, dat zulks njet op den weg der gemeente ligt. De heer de Broekert begrijpt de vrees njet, dat het Vrije bij wegneming! der paaltjes stuk gereden zal worden. Dit kan voorkomen worden, wèrmeer men de alg. politieverordening wijzigt goot hiervoor verbodsbepalingen op te nemen. De voorzatter is van meening, dat al lerhande voertuigen door 't Vrije zullen gaan rijden als de palen weg genomen worden. De .politie kanoet 'altijd in't Vrije zijn, terwijl door de aanwezigheid van veel kjnderen bij de bizondere school ter plaatse, Tiet niet gewenscht is dat daar met allerhande voertuigen gereden wordt. Dat is gevaarlijk. De heer Panny vindt, dat de bewuste palen hun langsten tijd gehad hebben. De vuilnisman kan niet met z'n kar bij de vele woningen komen. Die kar moet er zeker door kunnen. De heer Boeteman weet geen enkele reden die palen te houden. Zij zfijn zeer gevaarlijk jn den donker. Enkele dames hebben door de aanwezigheid dezer pa len kwetsuren opgeloopen. Weth. Koopman vindt de uitdrukking „zeer gevaarlijk" sterk overdreven. Ook spr. is ongerust dat het Vrije spoedig stuk gereden zal zijn als de (palen weggeno men worden. In dit verband wijst hij' er op, hoe er tegenwoordig met .auto's over de voetpaden gereden wordt. Ze Tijden alles stuk, beweert spr. De heer A. den Boer is van meening, dat de ipalen vooraan zouden moeten staan of anders in 't [geheel niet. De heer de Broekert d^ent de volgende motie in De Raad van oordeel, dat de in 't Vrije staande paaltjes behooren te worden ver wijderd; van oordeel dat dit nog niet kan en mag bereden worden ooot auto's, wagens enz1., bizondere gevallen ter be oordeeling van B. en W., besluit: le. de beide palen te verwijderen en 2e. deze weg in de verbodsbepalingen op te nemen en zulks door zoowel aan 't begin als aan; 't eind1 van den weg door 't aanbrengen van een bord kenbaar te maken. De heer Catshoek vraagt of 't bij B. en W. al een punt van overweging heeft uitgemaakt of 't volgend jaar of in de naaste toekomst het Vrije bestraat Zal worden? - Eerst moet „Zonnehof" bebOuwd Zijn, antwoordt de voorzitter, op wiens ver der verZoek de motie-de Broekert ©enigs zins wprdt gewijzigd en gelezen als volgt: „de palen niet te verwijderen alsvorens de verordening is -aangevuld met een ver bodsbepaling om door 't Vrije te rijden". De motie wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Overgegaan wordt thans met de behan deling van een adres van A. J. Flikweert andere havenarbeiders, houdende ver zoek om bij grindaankoop voor de ge meente te bepalen, dat oplossing hiervan door Zierikzeesche havenarbeiders moet geschieden. B. en W. stellen voor om dit adres als ongezegeld ter zijde te leggen. Naar de meenjng van het Dag. Bestuur is het ook overigens niet gewenscht aan het verzoek te voldoen, omdat inwilliging ervan een financieel nadeel voor de ge meente van minsten» f 100 Zou beteekeuen. De heer de Br,oekert is het met de mo tiveering van B. en W. niet eens. Spr. memoreert, dat in 1927 een flink bedrag aan steun voor werkeloozen moest wor den uitgekeerd en vraagt wat voordeeli- iger t-s: een klein bedrag meer uitgeven om het werk door havenarbeiders te doen verrichten of het verleenen van steun? Het bedrag dat Zierikzee aan steun geeft is gering. De berekening van B. en Wi. noemt spr. er vlak naast. Het bedrag zal ongeveer; f 00 f <10 bedragen. Bij het lossen met een zelflosser wordt de grint niet over, maar vóór den muur geworpen. Met de havenarbeiders krijgt men de grint waar ze liggen moet. Tij dens het lossen met een lier moet men nog menschen nemen, om de grjnt verder te verwerken. Voor een luttel bedrag moet alles door vreemde handen geschie den, terwijl de Werkloozen het toezien hebb'en. Het gemeentebestuur moet in d« eerste plaats bevorderen dat Zooveel mo gelijk het werk hier blijft. Weth. Koopman herinnert er aan, dat hier 't vorige jaar in 't geding werd ge bracht het vervoeren van 'grint dóoir schip pers uit deze gemeente. Schipper v. d. Doe heeft hem persoonlijk medegedeeld dat hij met Zijn klein schip niet minder kan inschrijven dan f 3,85; goedkooper niet. Voor den grinttoevoer heeft Zierik zee geen schepen. Bij inschrijving zullen zij altijd I 0,35 hooger moeten inschrij ven. Wat het lossen met lieren aangaat, spr. weet, dat de meeste grint altijd direct op den Scheepstimmerdijk wordt gelost, en een klein gedeelte voor den Slikweg, wiaar het over den muur gebracht moet worden. De heer Geiritsen informeert of bedoel- de havenarbeider^ anders werkeloozen zijn? i" Het zijn geen steuntrekkende werkeloo- ?&n, luidt het bescheid van den voore. De heer Versteeg stelt voor om de op lossing door de havenarbeiders te laten geschieden. Spr. deelt niet de meening van B. en W. dat zelflossing voordeel geeft. Dat geld zullen dan de arbeider® op andere wijze moeten krijgen. D® vree-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5