Zierikzeesche fè Nieuwsbode PUROL abonnement: advertentien Vrijdag 30 Maart 1928. zierikzeesche courant. ®r4?\%FJ**^8*N0- No. 11678. Inzending op den dag Tan nit- EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën STRANDVONDERIJ. binnenland, LIEFDE EN HAATT Uit Stad en Provincie. Prfla per 3 maanden f 1,50, franco per poat ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 6 cent Verschijnt Mnd., Wnsd. en Vrijd, Poatchèque- en Giron. 137677. T»D 18 regel» 80 o»»., t*b 4 regel» en dearboTen 20 et», per regel. Reclames 30 ota. p. regel tf "j - oontreot belangrijke korting. Dlf. J. BE IDHZE. Ull;.-Hnliclwr U. J. KOSTER gave vóór 10 ure. Oit nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf De Burgemeester-Strandvonder van Zierikzee, roept voor de 2e maal op, rechthebbenden op 17 ledige eikenhouten Wijn raten (gemerkt en ongemerkt), als strandgoed bij hem aangebraoht. Toelating leerlingen tot de Open bare Lagere School A, mat Ingang van t Msi 1928 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare Lagere School A, kan plaats hebben op Woensdag 4 April as, aan het School gebouw, aan de Zuidzyde van het Kerkhof, des avonds 7 uur. De leerlingen moeten op 1 Mei a s. een leettjjd hebben bereikt van ten minste 5 jaar en 6 maanden en moeten dus geboren zijn vóór of op 1 November 1922. Zierikzee, 29 Maart 1928. De Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P F. W1TTERMANS, Secretaris. BUITENLAND. INDUSTRIEGEBIED GEBRAND SCHAT. Te Essen (Duitschland) ia dezer dagen een groot strafproces gevoerd. Terecht stonden ruim 40 personen, zoo wel mannen als vrouwen, die allen te Gilsenkirchen woonden en die met een andere bende van een 25 man uit Buer, jarenlang hadden samengewerkt om dief stallen te plegen in winkels, groote magazijnen enz. De geheele organisatie was verdeeld in onderafdeelingenhet hoofdkwartier was gevestigd te Gels3n- kirchen. Van daar uit ondernamen de dieven drie of vier strooptochten per week in de groote steden van het indu striegebied. Vijf jaar lang hebben zij stelselmatig de groote en kleine winke liers gebrandschat. Bij een klein dief stalletje zijn ze toevallig ontdekt. Met het gestolen goed voerden zij een uit- gebreiden handel. Verschillende beklaagden hebben be kend aan minstens honderd rooftochten te hebben deelgenomen. De waarde van de buitgemaakte goederen beloopt vele honderd duizende rij fee marken. De rechtbank heeft in het geheel 35 jaar tuchthuis- en gevangenisstraf uit gedeeld. Toen het vonnis uitgesproken werd, ontstond er een geweldig tumult. Ten slotte vlogen verschillende ver oordeelden elkaar in de haren, omdat zij elkaar betichtten van verleiding tot de diefstallen. DE VRIJZ.-DEM. EN DE RADIO. Het hoofdbestuur van den Vrijz.-Demo- cratischen Bond heeft een schrijven ge richt tot den min. van waterstaat, waarin FEUILLETON. Naar het Engelsch van RHODA PLUMER. 6 „Mjss Ellerton is de nieuwe gouvernan te van Gladys", antwoordde Lady Varian. „Ze js een net, beschaafd meisje, dat ge heel op voet van gelijkheid door ons be handeld kan worden. Ze leest heerlijk voor; en zoo juist v,alt mij daar in: Als je nu toch beslist geen verpleegster wilt hebben, Cecil, dan k,on Zij je mis schien door voor te lezen den tijd1 helpen korten, tot je sterk genoeg zult zijn om menschen te ontvangen en je op andere wijze bezig te houden. Ik heb' zelf voo- veel djngen die noodzakelijk 'beslag op mij leggen, dat ik je maar heel weinig gezelschap kan houden: Mrs. Driscoll en Gladys zal je ook veel bij je zien, maar Miss Ellerton is natuurlijk heel ontwik keld". Cecil vond dit een zeer verlokkend vooruitzicht. Hij had nog veel behoefte aan rust en praten was hem dikwijls te vermoeiend, maar onder voorlezen zou hij immers kunnen inslapen, aJs hij wilde. Gladys holde weg om Miss Ellerton bekend te gaan maken met dit plan, ei* even later voerde zij haar in triomf mee. Cecil was getroffen door het uiterlijk van de jonge gouvernante; hij vond haar zóó mooi, dat hij haar een oogenblik wordt verzocht, de beschikking te krij gen over een maximum-aantal uren per jaar ter verbreiding der virijz'.-dem. be ginselen. ZOMERTIJD, Het Eerste Kamerlid de heer Polak heelt den mjn. van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Kan de minister mededeelen, waarom ook 'dit jaar hier te lande de Zomertijd niet 'ingevoerd wordt op denzelfden dag als in België, Frankrijk en Engeland ge schiedt? Is de minister bereid te bevorde ren, dat voortaan de zomertijd hier te z'elfder tijd als in de genoemde landen beginnen zal? Zoo neen, wil de minister dan mededeelen, waarom niet? TWEEDE KAMER. Bij de behandeling van het wetsontwerp betreffende voorziening tegen besmette lijke ziekten heeft de Kamer met 85—3 st. verworpen een amendement-Kersten, verzoekende algeheele opheffing van den vaceinedwang. Met 51—35 stemmen werd aangenomen het amendement-Bijleveld om bepalingen op te nemen, wiaarbij iemand, die op grond zijner godsdienstige overtuiging, ge wetensbezwaar tegen inenting, tegen de pokken heeft, van de verplichting tot vaccinatie wordt vrijgesteld. ZIERIKZEE. Te Vianen (Utrecht) is na een korte ongesteldheid in dein ouderdom van 56 jaar overleden, Jhr. J, C. F.- Heufft sedert 1908 burgemeester aldaar. Voor dien stond hij te Dreischor. Gedurende 25 jaar was de overledene burgemeester. De heer Hoeufft was de C.-H. beginselen toegedaan. Nu de betrekking van havenmeester te 'Zierikzee weder vervuld is door de benoeming van den heer Johannes vain Duivendijk, geven wijl hier een lijstje der vorige functionarissen: Elias van Boshuij- sen, le helft 17e eeuw tot 1640; Arnol- dus de Waal, 1640—1662; Paulus Liens 1662—1672; Herman Landam, 1672 Mattheus Verselewel, 1679—1686; Johan nes de Witte, 1686—1687; Bartholomeus de Ooeq, 1687—1691; NicoLaas Hodenpijl, 16911715; Willem Ruijte, 1715-1,741; Claas Janse de Kater, 1741—1769; Jan de Kater, 1769—1784; Mels Reeling, 1784 1787; Hendrik Godlieb Muller, 1777—1809; Roelof van Meerendonk, 1809—1813; B^s- tiaan Molegraaf, waarnemend. 1813—181(6; Roelof van Meerendlonk, 1816—1825; Np colaas Nolet, 1825—1838; Gornelis Nolet —1867; Dirk Ritmeester, 1868—1(386; William Austin Bowbyes, 1886—1898; Jo hannes den Outer, 1898—1920; Albertus Adrianus van Gastel, 1920—1'928; Johan nes van Duivendijk, 1928. Ook op de gehouden groote Piaasch- vectentoonstelling te Amsterdam behaal de de heer Mo. S. Frenk ,ajhier de le en 2e pr. met zijn inzendingen. Een dezer eerste prijzen, een os van ruim 900 K.G., was gemest door den heer L. J. Beij'e te Drejschor en een der tweede prij'zen door den heer J. Gashoek alhier. KERjKWERVE. Donderdagavond 28 Maart j.l. had alhier in tegenwoordigheid bleef aankijken; toen richtte hij zich half op in de kussens. t „Cecil, jou ondeugende jongen, wil je wel eens gauw' zoet gaan liggen, of ik haal moeder er bij en wel een doziijin pleegzusters", riep Gladys uit. „Miss El lerton kan hier op dezen stoel zitten, zoo. dat je gemakkelijk tegen ha.ar spreken kunt, zoftder je hoofd om te keeren en dan zal ik even een heelen stapel boe ken gaan halen, want moeder heeft een kist vol laten komen van Mudie. Als hij zich verroert, dan moet u hem maar eens flink de les lezen, Miss Ellerton." Gladys rende weg; de jonge officier was dus alleen met Gertrude. „Men schijnt maar over u beschikt te hebben", zei Cecil lachend. „Misschien vindt u dit heel vervelend". „Ik' houd veel van voorlezen", ant woordde Gertrude met een stem1, die hem als muziek in de ooren klonk. „Maar ids het u te veel vermoeit, moet u vooral dadelijk waarschuwen, belooft u dat?" Gladys had den stoel van de gouver nante zóó geplaatst, da,t hij haar geheele persoon kon zien. Het leek hem, of hij heel Zijn leven op haar gewacht had. 'Toch 'wist hij niet wat te 'Zeggen; het was hem dus een verlich ting, toen Gladys terugkeerde bijna be zwijkend onder het gewicht van een tien tal boeken. Ze ging een oogenbilk naast Cecil stam met zijne eene vermagerde hand in de hare gesloten; Zoo gevoelde ze zich zeld zaam gelukkig, alleen met de twee men schen in haar onmiddellijke nabijheid van wie ze 't meest hield op heel de wereld. AI spoedig was de keuze bepa,ald v,an hetgeen geleZen Zou worden. van den heer Hofstra uit Goes, de com missie van toezicht en enkele belangstel lenden, in de O. L. school, de eindles plaats van den eersten halfjaar!ijkschen landbouwcursus. Geen cursist was uit gevallen. Alle veertien hadden hem van begin tot eind gevolgd. Dezen zomer zul len nog enkele zomeriessen in de prak tijk worden gegeven, waarna het volgende winterseizoen met het tweede halfjaar wordt begonnen. Aan het slot werden de gebruikelijke toespraken gehouden. HAAMSTEDE. Maandag j.l. ver gaderde in Hotel Bom de vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouw- wintercursus. Voorzitter dhr. L. Hanse. Dhr. B. Th. Boot Czhield een lezing over„Besmettelijke veeziekten". )r. behandelde de sera, die voor verschillende ziekten gebezigd worden, het ontsmetten der stallen enzalsmede de maatregelen, die getroffen moeten worden wanneer er een besmettelijke ziekte uitbreekt Uitvoerig stond spreker stil bij het mond- en klauwzeer en miltvuur. Daarna gaf dhr. v. d. Berg een serie lantaarnplaatjes van verschil lende stalinrichtingen te zien. De tweede serie plaatjes toonde de kaasbereiding, alsmede de gebreken die bij kaas kunnen optredenbijv. door onzindelijk gereedschap ontstaat het scheuren en barsten der kaas. De voorzitter dankte aan 't slot béide sprekers voor hun interessante lezingen en de leden voor hun opkomst. NOORDWELLE. Donderdag werd het huisgezin van A. K. in diepen rouw ge dompeld. Het 3-jarig zoiomtje geraakte el spelende met z'ijn w:agentje in een sloot. Toen men het bemerkte wias het reeds te laat. De hulp van de inmiddels ontboden dokter en zuster kon niet meer baten. De levensgeesten waren ge weken. ST.-iPHILIPSLAND. Op de veetentoon stelling te Breda behaalde dhr. H. Bos- sers alhier den 2en pr. in de afdeeiing „Duitsch landvarken". ST.-MAARTENSDIJK. In deze gemeente js een vrouwen-comité gevormd voor hul diging van H.M. de Koningin-Moeder bij gelegenheid van Hoogstderaelver 70e ge boortedag op 2 Aug. a.s. Het comité be staat uit de dames J. C. Ppldermian—van Iw:aarden; A. J. van Oost-Gelderblom; E. J. J. Tazelaar-vaïi der Bel; J. P. J. Steendijk-de Wilde; C. C. Hage-Hage; R. Mol-Hage; P. E. Hage-Elenbaas; P. Hage- van Damme; "J. C. P. Tazelaar, J. A. G. de Wilde, P.a Hage,. S. M. van Melie en J. H. M. van Oost. SCHERPENISSE: De dames die zich hebben belast met de inzameling der gelden voor het Nationaal Huldeblijk aan de Koningin-Moeder zijn goed geslaagd want niet minder dan f 78,95 is ont vangen. AFSCHEID VAN DEN HEER HARTMAN. Donderdagavond boden de leden van Jiet College van Ged. Staten den scheidenden griffier, den heer H. J. G. Hartman, een diiner aan in hotel de Abdij te Middel burg. Tijdens dit diner heeft de Commis saris der Koningin den heer Hartman, toe- -&sr Mannen die er correct uitzien, scheren zich dagelijks. Men scheert zich pijnloos, vlug en schoon, zonder dat de huid stukgaat of na- schrijnt, als men voor het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met 'n weinig Doos 30 en 60. tube 80 cl. Bi) Apoth en Drogisten gesproken en hem gehuldigd voor alles yvat hij voor de Provincie heeft gedaan en hem namens 'de leden van Geide'p. Sta ten een 'blijvende herinnering, een schil derstuk, aangeboden. Heden (Vrijdag) morgen heeft de heer Hartman voot het laatst de vergadering v,an het college bij gewoond, in welke vergadering z'ijn op volger, de heer mr. dr. B. D'. H. Teilegen, als griffier werd' bsëedigó. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 1 April. 1575. De Nieuwe Kerk te Middelburg voor den Hervormden eeredienst ge opend. 2 April. 1802. De Zeeuwsche kunstschilder Jean Baptiste Ham overlijdt te Middel burg. f 3 April. 1568. Te Middelburg wordt besloten tot herbouw van het op 24 Januari te voren afgebrand deel der Abdijkerk en toren. 4 April. 1894. De eerste steen gelegd van het nieuwe kerkgebouw der Herv. Ge meente te Westkapelle. 5 April. 1644. Aanbesteding van het bouwen eener nieuwe kerk te Sint-Laurens. 6 April. 1843. In Zeeland worden in den vroegen morgen van dezen dag schokken van aardbeving waargenomen. 7 Ap'ril. 1396. Hertog Albrecht geeft aan Brou wershaven vrijheid' van tollen. ONDERWIJS. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60tl Laxeer-Tabletten 60ct Zenuw-Tabletten75ct Staal-Tabletten.90tl Maag-Tabletten 75 Bij Apoth en Drogisten. Na een half uur vroeg Cecil: „U zult toch heusch ophouden', als u te moe wordt Gladys was juist weggeroepen door Mrs. Driscoll, omdat de oude vrouw had moe ten beloven, dat ze nooit alleen met een dienblad zou komen aandragen. „Maar van lezen word ik nooit moe", Zei Gertrude. „Toen mijn vader n'og leef- t'die, heb ik hem gansche dagen voorgele zen zonder vermoeid te worden. Maar mjsschien verkiest u een ander boek?" „O, neen, het boek bevalt mij best"^ lantwoordde de jonge man. „Maar het is niet de moeite waard om opnieuw' te beginnen, nu Mrs. Driscoll en Gladys aanstonds zullen komen. Die schijnen het zich nu eenmaal in het hoofd gesteld te hebben om me vol te proppen". „U kunt ook nog best Wat hebben om aan te sterken", zei Gertrude, „u ziet nog bleek". „Ik k3n me nog zoo flauw en slap voelen", zei hij, terwijl hij een poging deed om het kussen wat te verschuiven; maar eigenlijk was dit slechts een list, waardoor 'hij haar naderbij! hoopte lokken. i In een oogwenk was zij dan ook aian het (Opschudden v.an het kussen. „O, Gladys, wat ben je een tijd weg geweest", zei Gertrude, toen ze Gladys zag aankomen. „Precies vijf minuten", verdedigde die Zich; waarop Gertrude het vertrek verffet en Nanny haar plaats innam. HOOFDSTUK V, Het voorlezen werd een gewioonte. Gla dys stelde voor om twee uur per dag De heer C. Schravesande, leeraar a an de Rijks H B.S. te Zierikzeelegde Donderdag met goed gevolg aan de Rijksuniversiteit te Groningen het doc toraal examen af voor Germaansche taal en letterkunde (Duitsch). - Bij' het aan de Hoogeschool te Am sterdam gehouden examen slaagde voor het doctoraal in de Germaansche taal en letterkunde (Duitsch) mej. M. M. CL Morel, geboortig van Stavenisse. 8T.-ANNALAND. Daartoe aangezocht door den heer Bil, onderwijzer aan de openbare school, trad in een der lokalen dier school Dinsdagavond als spreker op, de heer Lamers uit Amsterdam, voorzitter van den Bond van Nederl. Onderwijzers, met als onderwerp: .De Openbare School". Een voor St-Anna- land ongewoon groot aantal ouders was aanwezig en volgde met buitengewone belangstelling den begaafden spreker. Jammer (in mijn oogen, corr dat niet meer autoriteiten aan de uitnoodiging gehoor had gegeven. eerder op te staan, dat haar lessen dan .al af geloop en mochten z'ijn, eer Cecil in den tuin kwam, Gertrude vond dit best. In dezen tijd kwam een jong nichtje van Miss Hallowes op Overdale logee- ren, bij wie Gladys herhaaldelijk een lagje werd genoodigd. Lady Varian nam gaarne die uitnpodi- igingen aan, want zij wlas veel te blij', 'dat Gladys «met een meisje van haar leef tijd kon omgaan. 1 Toen Clara als tegenbeleefdheid een paar dagen op Eikezicht werd gevraagd, had Lady Varaan haar dochtertje met grooten nadruk pp het hart gedrukt, dat Cecil niet mocht lastig gevallen worden door vreemde kinderen. En Gladys, die daardoor haar broer dus ook niet z|ou Zien, begon een hekel te krijgen aan haar logeetje, en ze zou dolblij' Zijn als Ze Clara weer kwijt was. Miss Ellerton en kapitein Varian had den intusschen wel de gelegenheid om het lezen en ook de kennismaking voort te Zetten; naarmate de dagen verliepen, lazen ze minder, doch praatten ze aes te meer. 'Toen kwam Denis een dag over. Die deed altijd eenigszins uit de hoogte tegen ieder. Tegenover Gertrude deed hij als of er nooit iets tusschen hen wias voor gevallen. Hij .beschouwde zich als een letterkundige bolleboos, naar aanleiding van „de maatschappelijke satire". Op den militairen dienst z!ag hij min achtend! neer; hij gevoelde Zich dan ook ver verheven boven zijn broer. Hij' ver trok den volgenden morgen. Gertrude on dernam weer het gewone werk om' den zieke voor te lezen. KOM ZEEPFABRIEKEN DE DUIF l/ H CHR-PLEINESDEN DOLDER VRAAG ONZE PAASCH-PUZZEL PREDIKBEURTEN. Zondag 1 April Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra (Bev. van lidmaten). Kleine Kerk. 10 ure, du. Voors. 's Avonds 6.30 ure, ds. Voors (Voorber. H. Avondmaal). Goede Vrijdag. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Voors (Bed. H. Avondmaal). 's Avonds zeven ure, ds. Hoekstra (Avondm.) Geref. Kerk. 10 en 6 ure, W. Burggraaf van Kalamazo (Noord-Amerika). Cht. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdieust. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, Samenkomst. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. Kolyn van Oostburg. De voorzde beer Bil, opende met een har telg k woord van welkom en gaf den raad, goed toe te luisteren, daar het ging om het groote belang van de kinderen. Daarna verkreeg de heer Lamers het woord. Hg begon met de laatste woorden van den voorzitter te bevestigen en voegde er bij, dat dit belang niet altijd wordt ingezien. „Naar ons oordeel", zei spreker, „verdient da openbare school verreweg de voorkeur boven de christelijke school, omdat elke ouder, van welke gedachte of overtui ging of beginsel, zijn kind of kinderen gerust aan ons kan toevertrouwen". Hij herinnerde aan den strijd tusschen beide scholen, die vooral vroeger somB fel werd gestreden, totdat de Wet van 1920 daar goeddeels een eind aan maakte. Hg vond het goed, dat nu alles uit de openbare kassen wordt betaald en dat de ouders in de eerste plaats een woord hebben mee te spreken Niet goed vond hij het uitoefenen van dwang of drang. Den sohoolatrijd goedvinden wil echter nog niet zeggen elke manier goedvinden. Want de wijze waarop men soms heeft getracht de ouders te beïnvloeden is niet altijd even mooi, even nobel geweest. Het is n.l. bij iedereen bekend, dat er van de openb. school dingen zijn gezegd, die kant noch wal raken. „Waarom is u igisteren den heelen dag niet bij mij' geweest?" vroeg Cecil op verwijtenden toon. „Ik heb mij' daardoor zoo, eenzaam .gevoeld". „Uw broer Was toch bij u?" „Maar daarom behoefde u toch niet een heelen dag weg te blijven? Was u misschien blij dat u daardoor niet be hoefde te lezen?" „Hoe kan u nu zoo iets zeggen", riep Ze uit. „Uw broer wias meer één dag hier. Dus is het toch niet meer dan na tuurlijk, dat ik weg bleef om u zooveel mogelijk samen te laten". „Dat zijn allemaal maar uitvluchten", hield Cecil voor. „Het voorlezen verveelt u, al wilt iu er dan ook niet voor uit komen". „Toe, zegt u dit nu niet meer", drong Gertrude aan. „Ik weet dat u het niet meent, maar toch is het Zoo onaange naam zoo iets te mOeten hooren. Waar om doet u, alsolf u (mij! zoo vreeselijk 'zelf zuchtig vindt?" Ze Zei dit met tranen in de oogen, maar Ze zorgde wei, dat hij dit niet zag. „Daar Zeg ik' niets van", verdedigde hij Zich.,, Integendeel: ik' waardeer uwi op offering om mij genoegen te doen. Ik Zou het zoo heerlijk1 vinden als ik wist dlat ons samenzijn u waarlijk genoegen deed...." Ze zei niets, maar boog zich over het boek, dat zij zoo juist had opgenomen; ze durfde haar oogen niet opslaan, omdat Id'ie nog vol tranen stonden. [fWordt verpolp'd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1