Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANDs ROEM VRAAGT HEEREN-BAAI PAARS-MERK abonnement Woensdag 21 Maart 1928. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën UWEN WINKELIER even fijn als binnenland. Sproeten komen vroeg iD Sprutol. Bij alle Drogisten. van 50cl.per1/2 pond PUROLerop! ft8« per S maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummerd 5 cent. Versohfjnt Mnd., "Wnad. en Vrijd. Po«tcbèque- en Giron. 137677. Tan 18 regel» 60 et»., Tan 4 regel» en daarboven 20 et», per regel. Reolamea 30 eta. p. regal. Bij oontraot belangrjjke korting. Inzending op den dag Tan uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot t April a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE „SCHUTTEVAER". Een Reuter-telegram meldt, dat Maan dagmorgen al vroeg een groot aantal be langstellenden samengestroomd was op 't embankment" bij) Westminster te Lon den om getuige te zajïi v.an het vertrek van de „Schuttevaer", die met de Neder- landsche en Amerikaansche vlaggen in top zeilree lag. Maandagmiddag 3,05 ver trok het scheepje naar Plymouth, waar het een paar dagen zal blijven om dan via de Azoren naar New-York te zeilen. De vier opvarenden zijn in de beste con ditie en hebben ook vertrouwen in den goeden afloop. Bij 't vertrek werd de be manning toegejuicht'. TWEEDE KAMER. Zitting mn Dinsdag 20 Maart. Voortgezet wordt de behandeling! van het wetsontwerp tot wijziging van art. 88 der Arbeidswet. Minister Waszink wijst op de lacune tusschen de Arbeids- en de Leerplichtwet, die ook na den 7-jarigen leerplicht blijft bestaan. Daarnqest is behoefte aan rege ling van het leerlingstelsel. Het ontwerp nu brengt een juiste aansluiting van de leerovereenkomst met lager onderwijs. Spr. kan aan het verlangen van den 8- jarigen leerplicht niet voldoen. Het leer lingenstelsel zal in praktijk komen alleen voor de z.g. ambachten en niet voor fa brieken. De heer Gerhard vraagt, hoe de con trole op de toepassing van de leerling- overeenkomst zal worden geregeld. Het ontwerp acht spr. onaannemelijk. Dhr. Joekes vreest, dat de controle niet in tensief zal zijn; veie bazen zullen onge schikt zijn voor het opleiden der jongens en men Zal de meening :gaan verkondi gen, dat na deze wet een brug geslagen is tusschen Leerplicht- en Arbeidswet. Spr. meent, dat tot wedertoepassing van art. 25 der Nijverheidsonderwijswet zal moeten worden overgegaan en dat het wetsontwerp niet in strijd is met ,art. 3 van het verdrag van Washington. De heer Ketelaar meent, dat het ont werp een stap is op 'n gevaarlijk terrein. Men mag niet terugkomen op het verbod van fabrieksarbeid voor kinderren be neden 14 jaar. Dit slechte voorbeeld zal navolging uitlokken. De heer v.an Wijnbergen juicht het ont werp1 toe, dat jongens, als zij de school verlaten, doch nog geen 14 jaar zijn, van straat houdt, en hen in de gelegenheid stelt een vakopleiding te beginnen. De heer Nolens acht het ontwerp den eenigen weg om het hiaat tusschen de Leerplicht- en de Arbeidswet te verklei nen. De heer L. de Visser betoogt, dit het ontwerp den bloei van de proletari sche jeugd treft en zou liever zien, dat de aanvang van den leertijd op 7 in plaats van 6 jaar gesteld werd. Het wetsontwerp wordt tenslotte aan genomen met 53 tegen 32 stemimen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In het begin v,an dit jaar weru aan Gen eersten minister van Enge land een vredesbrief gezonden, onder- weekend door 118000 Britten. In dezen brief werd uitdrukking gegeven aan de diep-gewortelde overtuiging, dat alle ge schillen tusschen de Volkeren geregeld kunnen worden door diplomatieke onder handelingen of door inter nationale arbi trage in den een of anderen vorm. Deze verklaring werd opgenomen door Mevr. B. v. Leeuwen-Drost en den heer Mr. M. W. G. van der Veur te Middelburg, die reeds in een aantal bieden een vredes o-proep, gevolgd door een door hen ont worpen vredesbrief deden opnemen. Een exemplaar van den Vredesbrief' werd naar Zierikzee opgezonden, met verzoek dat allen, die ernstig verlangen naar den vreds in ons werelddeel, dezen aan den Voorzitter van den Raad van Ministers gerichten brief onderteekenen. De heer H. G. Krom, boekhandelaar alhier, is atop: Wel willend den vredesbrief in zijn winkel ter teekening te leggen. Wij noodigen allen, die meeleven in onze zoo ernstige tijden, uit, deze gelegenheid den wensch naar vrede, die in onze harten leeft, voor de regeering te uiten, niet ongebruikt voor bij te laten gaan, en daarmee iets i>ij: te dragen in den moreelen steun der Vol keren,-dien zij', die het te Genève wèl meenen met ons werelddeel, zoo zeer behoeven. (Zie de advertentie^ De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week', in verband met de tooneelvooretel ling op Zaterdag, hare voorlaatste sei zoen-voorstelling op Zondag en, Dinsdag en wel met een der beste films van de nieuwe Watt en 1/2 Watt-serie, n.l. „De Politie-Commissaris". Vopr D insdag Zijn de prijzen iets lager gesteld. Een vroolijke avond is dus voor een ieder weer weg gelegd. Blijkens de in dit nummer voorko mende advertentie, komt de tooneelveff- eeniging „Onderling, Kunstgenot" van Goes welke vereeniging met heel veel succes in December 1926 „De rechte lijn" hieT in de Concertzaal voor 't voetlicht bracht, Zaterdag 24 Maart een opvoering geven van „De spaak ip 't Wiel. „O. Kj" viert dit jaar haar zilveren jubileum en ten be wijze hoe gunstig deze vereeniging staat aangeschreven, moge dienen dat zJij! een tooneelwedstrij'd heeft gehouden, wiaaraan de beste vereenigingen uit den lande hebben deelgenomen en dat een comité, waarvan de Commissaris der Koningin van Zeeland, eere-voorz. en, (de burgemees ter van Goes voorz. is, aan dit gebeuren meerderen luister heeft bijgezet. O. K." nam drie keer a an een internationalen tooneelwedstrijd' deel en kWiam telkens gelouwerd daaruit te voorschijn. Zij is ook een paar malen de gast geweest van de N.V. „Thalia" in Bergen op Zoom" en be haalde daar telkens uitbundig succes voor een uitverkocht huis. Gezien de gunstige reputatie der vereeniging en de prestaties hier in Dec. 1926 vinden wij. vrijheid lief hebbers van het tooneel aan te moedigen de opvoering van „De spaak in 't Wiel" a.s. Zaterdag in de Concertzaal bij te wonen. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l. hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Haam stede" in hotel Bom een algemeene leden- vergadering, waarop 154 van de 234 le den vertegenwoordigd waren. In zijn ope ningswoord herinnerde de directeur dhr. C. Blom, 'den steeds toenemenden bloei der vereeniging en ook het verlies door overlijden van enkele leden, waarond°ir dhr. J. A. v. ^.uij'en, die vanaf de oprich ting steeds met ijver en opgewektheid het secretariaat waarnam en dhr. H. S. van Waveren, een der pioniers, die den stoot hebben gegeven tot de oprichting der voor deze streek zoo nuttige en thans onmisbare vereeniging. Uit het financieel overzicht met rekening en balans over het afgeloopen boekjaar, die na gunstig rapport van de financieele commissie door de verg. werden goedgekeurd, bleek, dat over genoemd boekjaar weTd ontvangen aan spaargelden f 220918,60, terugbetaald f 178397,63, aan voorschotten verstrekt f 68210 en terugbetaald! f 32613,80, terwijl in loopende rekening in ontv. en uitg. resp. f 459332,87 en' f 455546,84 werd ge boekt en de winistl f 852,07 bedroeg. In geschreven Zijfn in totaal thans 422 spaar boekjes en rekening-courant; over het af geloopen boekjaar werden 116 voorschot ten verleend. In de vacature, ontstaan 'door het overlijden van dhr. J. A. van Zuij'en, werd als bestuurslid' benoemd dhr. P. L. Vis en als zoodanig herbenoemd1 (dhr. C. W. Boot. Tevens werd herbenoemd' als lid van den Raad van Toezicht, idhr. W. G. Boot Wz. en als waarnemende be stuursleden de heeren G. A. van Zuijen en Wl G. Boot Wz. Als leden der financieele commissie voor het volgend boekj aar wer- iden benoemd de heeren |M Blom L.Jz., St. Boot Ca. en M. J. van 't Hof. NIEUWERKERK. De heer W. Dane te Oo^terland is als klerk aangesteld ten kantore van den Rijksontvanger .alhier. Benoemd tot tijdelijk oprichter bij de Zuiderzeewerken, de heer H. van der Welle, thans in gelijke betrekking bij1 den aanleg der Waterleiding in Schouwen- Duiveland. THOLEN. Op Vrijdag 16 Maart hield de afd. Groene Kruisvereeniging, haar al gemeene jaarvergadering in het gebouw „Non Semper". Bij: de opening zei de de voorz., naar aanleiding der notulen, dat het aanschaffen van een hoogtezon, zoo mede het vertoonen van de t.b.c.-film, niet zal kunnen, daar de kosten te hoog worden en hier geen elektriciteit aan wezig is. Een voorstel van de vischerij,- vdreeniging, dat Zij lid wordt voor f 15 per jaar, met de bepaling, dat hun leden, welke geen lid zijn van het Groene Kruis, gratis gebruik mogen maken van het ma teriaal, werd in dank aanvaard. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantai leden op 570 bleef; dat 209 uitleeningen v,°n materiaal plaats hadden; dat de zuster 72 gezinnen met 82 patiënten had bezocht; totaal aantal bezoeken 4703. Voor t.b.c.- bezoek! 618 maal in '29 gezinnen met 36 patiënten. Uit de rekening bleek, dat a m contributie werd ontvangeln f 1072,50. Em- mabioem en Gr. Kr.-speld brachten netto top 1' 52,03 ero f 50,185. De totaal ontvang sten bedroegen f 2860,715, uitg;. f 2719,2T75. Het totaaibezit bedrieg op 1 Januari f 9670,89. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld in ontv. en uitg. vsni f 2419,16. De jaarverslagen van zuster en magazijn meester werden ter inzage gelegd. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren W. de Korte en M. M. C. Haaijer. Op voorstel van een der leden werd een be drag ui'getrokken van f 200 voor uilzen- ding van kinderen naar een sanatorium. Tevens werd besloten dat het bestuur met een uitgewerkt plan zal komen tot bij bouw van eenige lighallen. Met een fwïoord van opwekking sloot de voorz. dr. Drin ker de vergadering. Slechts 26 leden wa ren aanwezig, wat zeer te bejammeren is, daar juist de Gr. Kr.-vereeniging de meest nuttige en onmisbare vereeniging is in een gemeente. h-t voO'j .ar, koop tijdig een pot VERKEERSMIDDELEN IN ZEELAND. Gedeputeerde Staten v. Zeeland hadoen tegen Maandagmiddag tot een. verga e: ing in hun vergaderzaal opgeroepen verte genwoordigers van verschillende verkeers- instellingen in Zeeland, en bij het verkeer belanghebbende colleges en personen ten einde een en ander betreffende het ver keer te bespreken. Onder de aanwezigen merkten wij naast vertegenwoordigers van verkeersinstellin- gen o.a. op vertegenwoordigers der beide Kamers van Koophandel in Zeeland; den inspecteur en adjunct-inspecteur van de P. T. T., vertegenwoordigers van de Zeeuwsche Handelsreirigersver., van de Z. L. M., enzJ. enz. De voorzitter, de Commissaris der Ko ningin, herinnerde er aan dat ook verle den jaar eene vergadering als deze is ge houden. Zulke vergaderingen Zijn. goed om te komen tot onderlinge samenwerking, ten bate ook van het reizend publiek. Spr. vleit zich allerminst met de gediachte, dat er verleden jaar reeds iets is bereikt, maar "toch wil hem deze vergadering nut tig voorkomen. In de Statenvergadering werd op een vaste verkeerscommissie .aan gedrongen, doch de vergadering verwierp dit, mede omdat toegezegd werd, zulke vergaderingen als deze een of meer ma len per jaar bijeen te Toepen. Spr. heet allen, die gekomen zijn, welkom en daar na verschillend© aanwezigen, in h«t bij IGld per pond -20cl. perons -1 Oct. perV2ons j&OdeerLcrM. de/uvaétéeiê'/ N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 D*E Heeren-Baai is dus thans verkrygbaarinpryzëtt Zonder, waarbij' hij tot zijn spijt moest mededieelen, dat de directie der Nederl. Spoorwegen gemeld heeft, niet aanwezig te zullen zijn. Spr. weet, dat ellen gaarne samen willen werken en vertrouwt dit ook van hen, die voor het eerst komen. Het doel der vergadering is als het ware te zSjn een ontvang-kantoor voor wen- sehen en klachten en dan te overwegen door Ged. Staten w,at dienaangaande te doen is. Spr. erkent gaarne dat er op het verkeersgebied vele misstanden in de pro vincie z'ijn en vele wenschen ook. Hierbij doen zich echter de moeilijkheden van de ligging der deelen der provincie en ook die der financiën voor. Toch is er reeds wel een en ander gedaan, dat strekt tot verbetering. Zoo is er gekomen de ferry- boot, een nieuwe boot voor het veer Kort- gene-Wolphaartsdijk; verbeteringen aan (de Zuid Beveland en de Lmetor iet 'Emergo verbeteringen Zijn verstrekt voor het .aan leggen van wegen en trammen, waaraan ook o.a. de gemeenten Viissingen en Tho- len veel hebben gedaan of doen. Er is geen leiddraad aan te geven .voor de be sprekingen, maar de voorzitter heeft toch gemeend de stof in 7 te pioeten deelen en wel 1. Uitbreiding en wijziging v.in lijfnen waar langs het verkeer plaats heeft; 2. uitbreiding en wijziging van de dienst regelingen; aansluiting der vervoermidde len onder elkander; 3. tarieven voor per sonen en stukgoederen; 4. landwegen; 5. waterwegen; 6, voorschriften voor auto bussen en 7, alles wat niet onder de vorige 6 punten behoor f. De heer de Beste, ver legen wooTdiger der Z. H. V., bepleit het doorvaren van de boot Zijpe-Stavenisse naar Wemeldinge en Katsche veer. Men krijgt dan goede ver binding tussghen Noord en Zuid en het zal best gaan als de ponton te Hans- weert vergroot wordt. De voorzitter zegt overweging toe. De burgemeester van Zonnemaire, dhr. Roelvink, betoogt, dat Schouwen en Diui- veland uit zijn isolement kan worden ver lost als er een brug gebouwd wordt, evenals dit door Tholen over de Een dracht wordt gedaan. Deze opmerking wekt eenig gelach, w.sarna de voorzitter vraagt of niemand wenschen heeft ten op zichte van den dienst Zierikzee—Middel burg. j De heer de Beste zegt, dat de Z. H. V. meent, dat die dienst zou moeten blijven als hij nu is. De heer S. J. Gast bepleit een latere boot op Zondagavond van Numansdorp op Zijpe, opdat men met auto's enz. nog la ter uit Brabant naar Schouwen kan terug keeren. De heer Kraamer, inspecteur der R.T.M., zegt, dat de boot speciaal voor reizigers vervoer is bestemd, maar wil toch de zaak nader overwegen. De burgemeester van St.-Philipsland, de heer Kleppe, bepleit ook enkele verbete ringen inzake den tramdienst der R.T.M., waarvan overweging wordt toegezegd. De heer Jac. Welleman, v&gt, dat hij als de hoofdverkeersweg in Zeel. beschouwt de spoorlijn Vlissingen-Roosendaai, voor wat betreft de verbinding met de andere deelen van Nederland. Er moeten op die lijn z.i. minstens drie goede sneltreinveT- bindingen per dag zijn in be;.ie richtin- j Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen j en Uw Lippen echraal en pijnlyk; maar vooral ook by brand- en snij wonden, ontvellingen en allerlei huid verwondingen Het verzacht en geneest. gen, die dan door trammen en booten bij vertrek in de richting Roosendaal moet gevoed worden uit het achterland, en ideze vervoermiddelen bij' aankomst der snel treinen uit Holland de reizigers nog moe ten distribueeren over dat achterland. Daarna kwam men tot de landwegen en daarbij was het de heer Hoo.genboom, die betoogde dat de Provinciale weg door het Noorden van het eiland Schouwen niet de meest gewenschte is. Er moet een weg rij'n midden door het eiland, die dan ge voed wordt dopr polder- en gemeente wegen, die er op aansluiten. Voor de tramlijn is het iets anders, omdat men die niet splitsen kan zonder groote kosten te maken. Een wegenplan moet een straal vormig plan zijn. De voorzitter zegt overweging toe, maar meent dat men zeer dankbaar moet rijn voor de wegen, die nu op het plan staan. Bij' de besprekingen der voorschriften 'voor autobussen, werd o.a. naar voren ge bracht, dat de bussen, die voor personen bestemd zijn, ook vrachten vervoeren o.a. in Tholen eens 1000 k.g. ijzer op een bus, wat zeer gevaarlijk is te achten. De Commissaris der Koningin zegt Teeds in September 1926 aan de gemeentebestu ren er op gewezen te hebben dit zooveel mogelijk tegen te gaan. De heer Krijger zou het betreuren, als de bussen geen kleine pakjes, b.v. medi- cijhen voor dokters of veeartsen, of geen courantenpakken meer zouden mogen ver voeren. Spr. vraagt wat de bedoeling is met de voorgeschreven verzekering. Is daar ook onder begrepen verzekering voor eigen schade, daarvoor heeft men toch reeds zijn reservefonds. De heer v. d. Weijde Zegt, dat voorna melijk schade aan passagiers toegebracht wordt bedoeld. De heer de Beste wijst op gevallen, Üat autobusbestuurders rijwielen en vracht goederen bij de passagiers binnenplaatsen. De heer Collot d'Escu.ry meent de oud ste der aanwezigen te Zijn en brengt har" telijk dank aan Ged. Staten voor het be leggen dezer vergadering, al weet men heel goed dat niet alles kon worden ver kregen, wat men wenscht. Maar het dóet reeds ^oed te merken, dat deze belang rijke zaken de aandacht van Ged. Staten hebben. Spr. brengt den Commissaris der Koningin dank voor de wijze, waarop hij de vergadering leidde. De Commissaris dankt namens Ged. en namens zich zelf voor deze woorden en sluit daarop de bijeenkomst. j LEENING PROVINCIE ZEELAND. De Kroon heeft goedgekeurd het besluit v,an de Staten van Zeeland tot het aan gaan van een leening, groot f 485,000, voor de kosten van electrificatie van een deel der Noordgrcep der provincie. Deze leening zal worden aangegaan tegen een rente van ten hoogste 5 pet. De aflossing aal plaats hebben in t©n hoogst© 40 jaar,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1