abonnement: advertentien Maandag 19 Maart 1928. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën BUITENLAND. binnenland. Overheerlijk. Uit Stad en Provincie. Deze week: Pijj» per 3 maanden f 1,50, franoo per poet f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Vereohijnt Mnd., Wned. en Vrijd. Postohèque- en Giron. 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode ran 13 regels 60 ets., run 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reolames 30 ets. p. regel. Bij contraot belangrjjke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf ZIJ, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbar* en g*w*ig«r.l terugontvangen bTieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend aijn, gedurende de le helft der mianaid Mrt.: Brieven 1. De Dreu, H., Den Haag. 2. Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Den Haag. Briefkaarten 1. Truus Klopper, Amsterdam. Nota. Aanbevolon wordt om 't adres van den afzender op de brieven an briaf- kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestejbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzanden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. AM ERIK A's VREDESSTANDPUNT. In de door den Amerikaanschen staats secretaris, Kellog, uitgesproken rede, waarin hij het standpunt der Ver. Sta ten t.-o. v. het vredesprobleem heeft uit eengezet, heeft hij1 zeer duidelijk de te genstelling; tusschen de Amerikaansche en Europeesche opvattingen kenbaar ge maakt. Kellog stelt zich het schoone ideaal: allen oorlog in den bain en ige- zJocht naar een formule, waarbij1 de oor log onder alle omstandigheden wjardt uitgeschakeld. t, Maar wat te doen ,als er eens een boosdoener is, die toch zijn toevlucht to«+ 't 2Waard neemt? De Volkenbond heeft zijn leden de ver plichting opgelegd, gezamenlijk tegep zulk een rustverstooirder op te trede? en 'getracht de zucht tot wapengeweld Zooveel mogelijk te onderdrukken. In de opvatting van den Am. diplomaat is geen plaats voor zullen ouderlingen steun-. Hij' verklaart uitdrukkelijk, dat de Ver. Staten nimmer tot een verdrag Zul len toetreden, dat met een verkapt mili tair verdrag gelijk staat. Van al het ge praat over aanvaller en aangevallene wil Kellog niet weten-. Als er ooit een oorlog uitbreekt (zlal ieder voor zich hebben uit te maken, wat hem te do.en staat; men moet eöiter beginnen zich op het stand punt te plaatsen, dat er geen oorlog in de wereld meer zal zijn. Dat is in vol komen tegenstelling met het standpunt van den Volkenbond, waarbij v.an de mo gelijkheid van een oorlog wordt uitge gaan en maatregelen worden voorgeschre ven om deze mogelijkheid zooveel als doenlijk is te beperken. DE GEVANGEN DUITSCHE INGENIEURS. In het Russische Donetzgebied heeft de Sovjet 6 daar werkzaam zijnde Duitsdhe ingenieurs gevangen laten nemen op ver moeden van contra-revolutionaire actie, bestaande in sabotage in de mijden al daar. In :heel Duitschland heeft deze nieu we daad v-an sovjet-w illekeur heftige verontwaardiging ontketend en de Rijks- regeering te Berlijn gaf haar gezant te Moskou de opdracht de sovjetregeering imjet den meesten nadruk opheldering te vragen over de bewijzen, die zij van de schuld van de inginieurs meent te heb ben. Sedert dit onderzoek worden de economische onderhandelingen tusschen de twee Staten geschorst. Als -onmiddellijk resultaat van deZy actie heeft de sovjet alvast twee ingeni eurs in vrijheid gesteld, een bewijs, dat Moskou terugkrabbelt. Het voert dien terugtocht uit onder een trommelvuur van beschimpingen ieder naar zijn aard maar 't zwichtte voor 't drei gend gevaar, dat de Russen, na uit Lon den te zijn verdreven, ook Berlijn zou den moeten verlaten. Aan een ambtenaar van 't Duitsdie con sulaat te 'Chiarkof is verder vergunning verleend in persoonlijk contact te ko- !men met de overige nog gevangen ge houden ingenieurs, tegen wier vrijlating de proc.-gen. van de Oekraiiie zich nog verzet. Heden (Maandag) avond zullen nieuwe besprekingen tusschen den Duit- schem gezant te Moskou en Tsjitsjerin, den RussisChen volkscommissaris, plaats hebben over deze gerezen kwestie. DE RIJKSMIDDELEN. Ook de tweede maand' van dit jaar laat ons een lagere opbrengst der Rijksmidde len zien dan de overeenkomstige maind van 1927. Bedroeg die opbrengst in 1027 f 37,700i7i39j in dit jaar bracht Februari, niettegenstaande deze maand een dag meer telt, het slechts tot f 37,432,229. Het verschil is overigens niet belangrijk, slechts f 268,510; feitelijk is het f 124,000 méér omdat de opbrengst van de rijwiel- belasting in Februari van het vorige jaar nog geheel aan de gewone middelen ten goede kwam, terwijl het voor het Weigen- fonds bestemde deei pas in den loop van het jaar daarin werd gestort. Eenige an dere posten toonen echter onderling be langrijke verschillen: De opbrengst der successierechten b.v. daalde van f 5,344,288 tot f' 3,191.852, een'verschil dus van on geveer f 2,150,000. Bracht dit middel dus -meer dalnl f 2 inillioen minder op dan- ver" leden jaar, de hoogere inkomsten uit den suikeraccijns en de inueerrechten, -respect, ruim 6 ton en bijna 8 foofa heffen dit na- deelig verschil al voor het grootste deel op. De toeneming van de invoerrechten vindt gereedelijk verklaring in het hoo gere invoercijfer. De invoer bedroeg in Februari f 218 millioen, tégen, f 190 mil lioen in Februari 1927. Verder toonen de registratierechten een belangrijke stij ging!, n.l. van) f li 463;541 in het vorige jaar toit f 2,117,193, welke aan verschillende omstandigheden te danken kan zijn. De overige middelen toonen slechts af wijkingen van geringeren omvang. De in- kzmstenb'ef. bracht in Febr. f 8,529^507 in de schatkist; een bedrag hetwelk niet veel 'bijl dat van Febr. 1927 ten achter blijft. De opbrengst van de vermogensbe lasting is met ruim' f 1 oniliioen ongeveer even hoog als het vorige jaar. Evenmin toont de dividend- en tantièmebelastinq vo-o-r welke belasting Februari, wiaarin ge woonlijk niet veel dividenden betaald of interimdividenden uitgekeerd worden, een noemenswaardige afwijking tegenover de overeenkomstige -maand van het vorige jaar. Een mooie opbrengst geeft de ta baksaccijns te zien: ruim[ f 1,8 imillioen (tegen f 1,5 in Februari 1927. Daarentegen toonden de zegelrechten -een teruggang van ruim 21/2 ton tot c.al 2 millioen. KERKWERVE. Donderdag 14 en Vrij dag 15 Maart gaf het Fanfarecorps „Con cordia" haar 2de uitvoering in dit sei zoen. Beide avonden was de zaal tame lijk bezet. De ten gehoore gébrachte mu ziekstukken, onder leiding van den ijve- rigen directeur, de heer P. J. Everwijh van Brouwershaven, werden zeer goe! uitgevoerd en oogstten applaus na elk stuk. Ook de beide ten tooneele opge voerde blijspelen „Heerenknechts" en „Mevrouw op reis" wérden goed gespeeld en de vertolkers waren allen, naarmate hunner krachten, zeer rolvast. De avon den werden verder besloten door een gezeilig bal, afgewisseld door een paar voordrachten. 'BURGH. Vrijdagavond j.l. gjaf de Re derijkerskamer „Vooruitgang. zijl ons streven" in 3e goed bezette zaal van hotel v. d. Moer, haar laatste .uitvoering in dit seiZoen, Opgevoerd werden het blijspel „De macht der vrouw" en het tooneelspel „Met den handschoen ge trouwd". De verschillende rollen werden goed en natuurlijk weergegeeven, -waar door beide stukken uitstekend tot hun recht kwamen. Gaf het blijspel stof tot uitbundige vroo-lijkheid, het tooneelspel, dat zoo plastisch verschillende Indislche toestanden weergeeft, stemde tot ernst. Een en ander werd door het publiek met gespannen aand-acht gevoigd. Een gezellig bal besloot den goedgeslaagden avond. OOSTERLAND. De muziekvereen. „Oos- terlands Fanfare" gaf Vrijdagavond j.l. in de Conferentiezaal haar tweede wln- terconcerl. De Zaal was tjokvol. De mu zieknummers werden goed uitgevoerd. Het trio-van den Berge, viool, fluit en piano speelde een 3-tal nummers, die Zeer in den smaak vielen. Ook het num mer voor -piston en piano, waarvan dhr. Dorst de pistonpartij vervulde, werd meesterlijk uitgevoerd. Een daverend ap plaus viel elk nummer ten deel. Voor de peuzie werd opgevoerd „De geest verschijning", blijispel in één bedrijf. Dit éélnacltertje bracht de lachspieren her haaldelijk in beweging. Na de piauzé Wierd opgevoerd „Eerloos", drama in 3 be drijven van Jan C. de Vos. Dit zware stuk werd doo-r de dames en heeren dilettanten uitstekend vertolkt. Van de hoofdpersonen mogen vooral igenoem'd worden dhr. M, Thiery, mejuffrouw J. de Vos, den heer E. Stoutjesdijk en me juffrouw A. de Vin. Ook de andere rol- len waren in goede handen. Een wel verdiend applaus volgde na elk bedrijf. De burgemeester bracht in welgekozen woorden directeur en leden, alsmede da mes en heeren tooneelistem, dank voor dezen mooien avond, die getuigde van veel studie. Een gezellig bal besloot het concert. ST.-PHILIPSLANDZaterdag 17 Maart kwam de gemeenteraad alhier in spoed- eisohende vergadering bijeen. Alle leden waren laanwezig. De voorzitter opende op de -gebruikelijke wijze. Ingekomen is een verzoek van de Coöp. Eleo. Mij. St.- Philipsland, alhier, waarin gevraagd wordt jaarlijks een subsidie van f1000 te willen verieenen, wanneer genoemde Mij. besluit haar bedrijf te do-en o verne men door de P.Z.E.M. Uit de bijgevoeg de memorie van toelichting blijkt, dat een lid der C. E. M. voor epn lichtpunt van 50 kaarsen jaarlijks f41,60 betaalt. Bij overname door de P.Z.E.M. zal zoo'h lid, (met inbegrip van -aflossïng, rente en metêrhuur pi.inr. f55,20 betalen, of f 13,60 nneer. De C.E.M. telt pi. an- 180 leden. Gevraagd wiordt een subsidie van f1000, waardoor dé lasten per lid met pl.mt f5 zullen worden verminderd. De voor zitter deelt mede, dat, wanneer pljm). op 't eind van 1928 de C.E.M. zal ophouden stroom te leveren, zij nog voor 'n schuld zal blijven staan van f40.000. Deze kan volgens de voorstellen in 10 jaar afgelost worden. Niemand der leden wensoht het woord. De voorzatter deelt mede, dat dhr. L. Neele en dhir. P. J. de Ruijter zich van stemming zullen onthouden op grond van artikel 46 der Gemeentewet. Met algémeene (5) stemtmen wordt be sloten de gevraagde subsidie niet te ver ieenen. Alsnog wordt gesproken over de slechte toestand v-an de vuilniskar. B. en WL wordt machtiging verleend om deze toestand te verbéteren. -Daarna slui ting. ST.-MAARTENSDIJK. -Tot particulier klerk ten kantore van den ontvanger der belastingen alhier, is benoemd dhr. J. A. Stoutjesdijk, laatstelijk werkzaam als vo lontair ter secretarie. j Schrijnende Handen na de wasch verzacht en geneest men spoedig met PUROL. RECHTZAKENo Voor de Mburgsche Rechtbank werd 15 dezer behandeld de civiele vordering, ingesteld door den heer B. te Bruinisse, tegen den heer H. te Kerkwerve, ter zake van de aanrijding van eerstgenoem de door de auto van laatstgenoemde op 1 Sept. j.l. te Zievikzjee. De heer B. vorderde eene schadevergoeding van f9200,— terzake van het bekomen licha melijk letsel. De zaak werd alsnog aan gehouden. Ter Gpenb. Terechtzitting der Arr.- Rechlbank te Middelburg, Kamer voor Strafzaken, van 16 Maart werden o.irt. behandeld de navolgende zaken, en wel tegen: J. W. van de V., 26 jaar, land bouwer, Wonende te Zierikzee, aan wien ten laste was gelegd diefstal, subsidiair verduistering van twee drijfriemen in Oc tober 1927 te Zierikzee, ten nadeéle van A. C. Bolle. De Officier van Justitie vroeg veroordeeling wegens verduistering en eisch|te f 50 boete subs. 50 d. h. K. Z., weduwe van M. J., 59 jaar, zonder be roep, wonende te Bruinisse, die hij von nis van den Kantonrechter te Zierikzee van 4 Januari 1928 wegens straatschen derij' was veroordeeld1 tolt f' 15 b. s. 15 d. h. Aan verdachte was toen ten laste gelegd, dat zij olie had geworpen tegen een deur van J. Vijverberg te Bruinisse op 14 December 1927. Van bedoeld von nis Was Zij in hooger beroep gekomen. De Officier van Justitie vorderde, dat verdachte niet-ontva"hkelijk zal worden verklaard in het hooger beroep, *aon gezien de straf, die tegen straatschen derij! is bedreigd, geen hooger beroep mogelijk maakt. De uitspraak in deze Zaken werd bepaald op 30 Maart a.s. ÈEN DURE PLAKZEGEL. Voor de Rechtbank te Maastricht stond terecht een 43-jarige inwoner van O id- Vroenhoven. Hij zou op een huurkwitantie een reeds gebruikte zegel van f 0,10 ge plakt hebben. De eisch luidde twee maan den gevangenisstraf. ONDERWIJS. KERKWERVE. Met ingang van 1 Mei a.s. is benoemd! tot onderwijzer aan eene bijzondere lagere school té Leeuw-aden, de heer M. C. de Vlieger J.Jz., alhier. VERKOOPINGEN, ENZ. RENESSE, 16. Maart. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout alhier werden he den ten verzoeke van mej. de wed. W. de Vrieze—de Bnlijne alhier in het open baar verkocht: een 9-jarig ruinpaard voor f 392; melkkoeien voiOi'n f 30(lV f 301b, f 204, (f 2151, f 2|5I3( f 162 fenJ f 206: kalveren voor ,f 36', f 65 etni f £1;' een loopvarken voor f 38,50. ST.-ANNALAND. 'Ten verzoeke van de Erven van dhr. F. Weijler werd in café „Havenzicht" door notaris A. J. Bierens in het openbaar verkocht: Het woon- en winkelhuis met schuur en erf, aan de Haven, groot 2 A. 60 c.A-, voplr f 3200 aan dhr. A. Theunisse Az. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Na des voormiddags in de Nieuwe Kerk te Zierikzee bevestigd te zijn door zijn vader, ds. A. W. Voors te Alphen a. d. Rijn, naar aanleiding van 2, Goir. 5 20 en nadat de gemeente den nieuwen leeraar had toegezongen gez. 215 4, verbond Zondagavond ds. S. H. J. Voors, overgekomen uit Opperdoes, zich in -de KleineKerk aan Zijn nieuwe gemeente naar -aanleiding van 1 Qon*. 2:2 „Want ik heb met voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Chrisltus, en dien gekruisigd". Na de predikatie hield de nieuwe leeraar de gebruikelijke toespra ken tot de plaatselijke ambtsbroeders, kerkelijke college's, collega's van 'teiland, enZ. Beide diensten waren zeer druk be zocht; vooral des avonds was de kerk eivol. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Jongelings-ver. „Jonathan" op te treden ds. v. d1. Ven van Arnhem met het onderwerp „Een held in pijn en banden". Geref. Kerk. ST.-ANNA-LAND. Woensdag 21 Maart (Biddag) 9,30, 2 en 5,30 uur, ds. Fr aapje te Barneveld.j t SINT-MAARTENSDIJK. Woensdag 21 Maart (biddag) 10 en 2 uur, ds. Leen- mans te Delft. Oud-Geref. Kerk. STAVEN1SSE. Dinsdag 22 Maart (bid dag), voorin. 9,30, nam. 2, 's av. 6 uur! Ds. Fraanje, Barneveld. Goeie reis Goeie reis, gij kloeke mannen, 't Onversaagde zep-gebroed Brengt de verre Yankee-vrienden, Onzen Nederlandschen groet! Schuttevaer met uwe mannen Op den grooten Oceaan. Vele hartjes gaan nu kloppen,' Ala het voor den wind mag gaan. Als we straks de bladen lezen, Al® uw aankomst wordt gemeld, "Wordt een reis per vliegmachine Yan een Lindbergh niet geteld. Schuttevaer, het zeil geheschen! Torst het nukkig wereld-meer. Op! vooruit, ter overwinning, Yoor de Nederlandsche eer! Emjoën. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. HENDRIK IBSEN. Het is morgen 20 Maart, 100 jaar geledendat de Nooreche dramaturg Hendrik Ibsen, te Skiën, een kleine havenplaats in Noorweger, het levens licht aanschouwde. Machtig is de invloed geweest van Noorwegen's beroemdste schrij ver, wiens drama's over de gansche wereld zijn vertaald en vertoond en die nog steeds zich in een zeer groote be langstelling verheugen al behoort hij tot een vorig tijdvak. Ibsen was psycholoog zooals er weinig zijntot in de diepste schuilhoeken doorspeurde hij de menschelijke ziel; hij was individualist, minachtte de massa „de sterkste man is hijdie alleen staat Vijand des volks")" hij zag geen vrouwenbeweging, alleen de vrouw; hij was Boepticus en twijfelde aan alles, verwierp daarom de oonventie en het overgeleverde. Meer dan 25 jaar woonde hij ver van zijn land in Rome, Dresden en Müq- chen. De neutrale houding van Noor wegen in den Deensoh-Pruisischen oorlog in 1864 verbitterde hem en hij begint in Rome met zijn levenstaak zijn land- genooten uit hun bedompte kleinburger lijke, bedompte sfeer te wekken. Ook in Nederland zijn Ibsen's drama's vaak opgevoerd. Wij herinneren slechts aan: „Peer Gynt", „Spoken", „Een vijand van het Volk", „Hedda Gabler", eto. eto. De laatste lev«m j*ren van Ibsen zijn troosteloos geweest Zijn gezondheid was ernstig geschokt Het werken was hem onmogelijk geworden en niet te kunnen arbeiden moet voor dezen werkzamen geest een zware beproeving geweest zijn. Zes jaar heeft hij deze beproeving moeten doorstaan eer hij door den dood 23 Mei 1906 werd verlost. VAN HEINDE EN VER. In Frankrijk vaagt d-* zomertijd op 21 April aan met het oog op de verkiezingen (In ons land begint de zomertijd op 15 Mei). Eenigen tijd geleden zond een firma in Zuid-Amerika een pak diamant, een waarde vertegenwoordigende van ongeveer f 200 000 met het stoomschip „Gelria" naar Amsterdam Het pakket is te Amsterdam dezer dagen gearri veerd en toen het werd geopend bleken de diamanten verdwenen te zijn. Uit Cherbourg (Frankrjjk) wordt gemeld, dat de passagiers van de „Majestic", die daar zijn aangekomen, verklaard hebben, dat het weer de laatste dagen op den Atlantischen Oceaan zeer slecht is geweest en velen waren van meeoing, dat Hinchliffe in een sneeuwstorm moet zijn omgekomen. Uit Kansas City (V. S.) wordt draadloos gemeld, dat zware sneeuw stormen in het Rotsgebergte gewoed hebben. In sommige deelen van Colo ado ligt de sneeuw 45 c.M dik. De Amerikaansche wareDhuis- magnaat Wanamaker, die onlangs te Atlantic City overleed, heeft 120 mil lioen gulden nagelaten. Dit groote fortuin zal worden beheerd door 7 trustees en de baten zullen ten goede komen aan familieleden, vrienden- en vereenigingen. In de Argentijnsche provincie Minas zijn door overstroomingen, ver oorzaakt door hevige regens, vele per sonen omgekomen. Tal van gezinnen zijn dakloos, terwijl op vele plaatsen de oogst is vernield. Een collectief huwelijksaanzoek is door 20,000 kolonisten in den Belgi schen Congo, door bemiddeling van dm Belgischen minister van Koloniën, gericht tot 15,000 onbekende vrouwen in België. De twintigduizend, het dubbele aantal van Xenophon's wanhopigen, beschikken slechts over 5000 dames in den Congo en verlangen blanke levens gezellinnen, ter completeering van den voorhanden voorraad. Volgens nader ingewonnen berichten omtrent het verblijf van Zoebkof in België, is deze niet vergezeld van zijn echtgenoote prinses Victoria, maar van een 84-jarige Antwerpsohe vrouw, welke met hem uit Duitschland zou zijn ge komen. Samen blijken zij een bezoek te hebben gebracht aan de familie van deze vrouw in de Scheldestad. De duikboot S 4, die 17 December met een bemanning van veertig koppen zonk, is door bergingsvaartuigen onder de kust van Provincetown aan de opper plakte gebracht. In Boekarest (Rumenië) zijn Zon dag groote protestbetoogingen gehouden tegen de huidige regeering, waarvan in moties de aftreding werd geëischt. Meer dan 45.000 boeren namen aan de demon straties deel. Een nieuw gevaar dreigt de zwaar geteisterde Californische vallei Santa Clara. Geen nieuwe orerstrooming, maar het gevaar van besmettelijke ziekte. Door het gezondhoidsbureau van den Btaat Californië is een oproep verspreid, waarin ieder in de vallei geraden wordt, zich te laten inenten tegen typhus. Men hoopt door deze voorzorgsmaatregelen dit gevaar te kunnen voorkomen, maar als de ziekto werkelijk uitbreekt, staat men maohteloos in de tegenwoordige Het Amerikaansche Huis van Afge vaardigden heeft het vlootprogram, dat voorziet in den bouw van 15 kruisers en één moederschip voor vliegtuigen, geraamd op 274 millioen dollar, aan genomen. De politie heeft op Sioilië weer een goeden slag geslagen, ditmaal in de streek tussohen Catania en Syracuse, waar al geruimen tyd misdadigers van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1