Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Woensdag 14 Maart 1928.zierikzeesche: courant. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën STRANDVONDERIJ. STRANDVONDERIJ Herhalingsoefeningen. HINDERWET. buitenland. Een product der Sunlight Zeep Fabrieken binnenland^ van 50chper1/2 pond Uit Stad en Provincie. Frfjs per 3 maanden f 1,50, franco per poet ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10,—. Afzonderlijke nummers 5 een'. Verso hij nt Mnd., Wnsd. enVriid Postebèque- en Qiron. 137677. 11671. Tan 18 regel» 60 et»., Tan 4 regel» en daarboven 20 ot». per regel. Reclame» 30 et», p. regel By oontraot belangrijke korting. Inzending op don dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen da tot 1 April a.s. verschijnende nummers GRATIS. Rechthebbenden op het Strandgoed opgeropp-n in de Nieuwsbode van 13 Januari 1928, worden door den Burge meester-S r.randvonder van Zierikzee voor de 3de maal ter reolame opgeroepen. De Burgemeester-Strandvonder van Zierikzee roept noor de 4de maal •ter reclame op rechthebbenden op een Roeiboot (jol). (Zie de Zieribzeesche Nieuwsbode van 13 Januari 1928). De BURGEMEESTER van Zierikzee i$ept CAROLUS FRANCISCUS JACOBUS GALLE gewoon dienstplichtige van de lichting 1922 en behoorende tot het Regiment Genie troepen, op, om op 23 April 1928 te Utrecht in de Kromhout-Kazerne in werkelijk en dienst te komen, voor het vervallen van herhalings oefeningen. Zierikzee, den 13 Maart 1928. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERRE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bgl-geo van P. J. REV1IJN en J. L. VAN DE ZANDE te Zierikzee, om vergunning tot het plaatsen van een ben- zine-motor van l3/t P.K., direct gekoppeld aan een dynamo, dienende tot verlichting en tot het laden van accu's en vaste batterijen, in het perceel aan de Lange Nobelstiaat wgk A No 121 - kadastraal bekend in sectie A, nos. 1356 en 1 57. Op Woensdag 28 Maart a s., des nam 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tjjdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzee, den 14 Maait 192S. Bargemeester en Wethouder» voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMaNS. Secretari» DE RAMP TE SANTOS. De berichten uit Santos (Brazilië) over de ontzettende ramp, die daar tengevolge van een aardverschuiving van den heu vel Montserrat heeft plaats gehad, zijn nog schaars. De directe oorzaak van de ramp moet gezocht worden in de hevige regens, die er onlangs zijn neergeko men. Daardoor is de ondergrond onder mijnd. Ook de tijd van het ongeluk (Za terdagmorgen half zes) kan echter als een reden aangemerkt worden, dat op de plaats, waar de afschuiving het ernstigst was, een ziekenhuis stond. Dit (gebouw werd totaal bedolven. Men vreest dat alle inwonenden en zieken, behalve de weinige beambten, die niet te bed lagen, omge komen zijn. Het overige deel van de ge teisterde plek bestond voornamelijk uit deftige heerenhuizen. In Rio de Janeiro heerscht, zooals gemeld, groote ontstel tenis. Het geheele zakenleven en de so ciale werkzaamheden stonden stil. Spe ciale treinen met doktoren en verpleeg sters zijn naar de plaats van het onheil vertrokken. Er zijn reeds 72 lijken vonden onder de puinhoopen, w.o. 23 kin deren in nachtgewaad. De omvang van de aardstorting is z/o'ó groot dat vermoede lijk nooit alle lijken zullen worden ge vonden. Een man, die na de ramp zijn woning opzocht, vond dat zijn acht kin- deren allen waren omgekomen. 200 vrij willigers werken aan het opruimen van de ruïnes, waarmede Wel een week zal heengaan. Santos, met ruim honderd duizend in woners, de grootste exporthaven voor koffie ter wereld, ligt in den staat Sao Paulo, een der staten van Brazilië, die het eerst gekoloniseerd werdein. Boven op den berg Montserrat ligt een kerk, waar' in tal van oude kunstschatten zijn be waard. Behalve het verwoeste ziekenhuis Santa Rosa bezit de stad een merkwaar dig stadhuis, dat in ouden Spaansehen stijl gebouwd is. TWESDE KAMER. Zitting van Dinsdag 13 Maart. De behandeling van- het wetsontwerp tot vervroegde invoering van,'den 7-jarigen leerplicht wordt voortgezet. De heer v. d. Heuvel licht een amen dement op art. 3 toe, strekkende 1. leer lingen, die 7 jaar school hebben gegaan en de 7 klassen geheel doorloopen hebi- ben, niet te dwingen tot hun 14de jaar de school te bezoeken; 2. gemeente- en schoolbesturen niet te dwingen een 8ste leerjaar in te richten; 3. te voorkomen, dat niet in de' eerste helft van een school jaar leerlingen de school verlaten. De heer Gerhard bestiijdt het amende ment; de bedoeling van de Leerplichtwet is toch ook, dat de kinderen niet voo:r een bepaalden leeftijd de school verlaten. De heer Suring heeft eveneens ernstige bezwaren tegen het amendement. Laat men liever aandringen ,op wijziging van de bepaling, dat een kind van 51/2 ja&r op school kan worden toegelaten. Mej. Westerman sluit zich geheel bij den heer Suring aan. De heer van Wijn bergen is van oordeel, dat toch miet die kinderen, die op 51/2 jaar op school zijp gekomen en de zevenjaarslessen hebben doorloopen, rekening wordt gehouden. De heer Wintermans is bereid tegen het amendement te stemmen, als de mi nister den toelatingsleeftijd voor de school op zes jaar zal willen stellen. De heer Ketelaar geeft den heer van den Heuvel in overweging zijn amende ment in te trekken, omdat de wet niet behoort te worden ingesteld op een uit zonderingsgeval. De beer Kersten is tegen de verhooging van den toelatingsleeftijd tot zes jaar. Minister Waszink heeft ernstige bezwa ren tegen het amendement en sluit zich te dien aanzien aan bij' de bestrijders. De vraag, of hij1 bereid is te bevorde ren den toolatingsleeftijd op zes jaar te brengen, kan. spr. niet zoo dadelijk beant woorden. Hij' zal dat nagaan. De ge meentebesturen zijtn reeds nu bevoegd, een hoogeren toelatingsleeftijd vast te stellen. Na rer- en dupliek wordt het amende ment-van den Heuvel verworpen met 56 tegen 23 stemmen. Bij' artikel 3 wijst de heer van Zadel hof f op de slappe toepassing van de wet ten aanzien van de vervolging Van onwet tig schoolverzuim1. Minister Waszink zegt toe op strenge uitvoering van de Leerplichtwet te zul len aandringen. Bij art. 4 licht de heer Bij'leveld een amendement toe, om te bepalen, dat de kinderen, die op 30 Juni a.s. vrij zu'len zijn van de leerverplichting, vrij zullen blijven. De heeren Gerhard en Ketelaar ver-» dedigen het amendement, dat door den minister wordt overgenomen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 60 tegen 19 stemmen. Aan de orde is daarna het voorstel van wet van den heer Zijlstra tot wijziging der wet van den 30en Juni 1924 en van art. 28 der L.-O.-wet 1920. De heer Bulten betoogt, dat na aan neming der wijziging van de Leerplicht wet veel meer dan te voren de herzie ning der leerlingenschaal dringt; door de 48-schaal zijn onhoudbare toestanden ont staan. Aanvankelijk had spr. groote be zwaren tegen het voorstel-Zijlstra, om dat hiji meende, dat het een herstel van den toestand der technische herziening in den weg zou staan, doch de heer Ziji- stra heeft belangrijkebezwaren wegge nomen door in zijn voorstel 31 December 1929 op te nemen als datum1 waarop de toestand volgens de technische herzie ning hersteld nnoet zijn. Nu schept het v100rstel-Zijlstra een overgangstoestand. De heer van Wijnbergen zegt, dat er in ieder geval een uniforme schaal zal moeten blijven bestaan, omdat men dan gevrijwaard zal zijn tegen verrassingen betreffende de kosten en omdat men ge vrijwaard blijft tegen de legende, cat de hooge kosten een gevolg zijn van het stichten van bijzondere scholen. De in voering van de uniforme 48-schaal heeft aan deze bewering den grond ontnomen. Den heer Tilanus blijkt 't voorstei-Zijl- stra ook uit technisch oogpunt niet ge- wenscht, waarom spr. er niet voor kan stemmen. Hij hoopt echter, dat als de regeering een conclusie wil trekken urt de behandeling van dit voorstel, zij niet af zal gaan op de stemmen voor of tegen, doch op de beschouwingen. Het zal spr. n.l- aangenaam1 zijn, als de re geering zelf te eeniger tijd met een voor stel zal komen. Mej. Westermian wijst er op, dait het voorstel-Zij'lstra ;geen verbetering, maar eerder verslechtering brengt voor de groote scholen. Spr. zou liever een voor stel van de regeering of van de staats- commissie-Rutgers afwachten. De heer Leenstra zou ook liever gezien hebben dat de regeering het voorstel zelf gedaan had, doch meent, dat, nu de re geering daartoe niet bereid bleek, de In diening van het voorstel-Zijlstra gemoti veerd is, daar de beoogde verbetering noodig is. Echter Imerkt spr. op, dat de allerklein ste scholen door het voorstel nog iets minder zullen woTden. Zou er daarom geen Mogelijkheid bestaan voor de een- manscholen het assistentenstelsel te be houden? De heer Gerhard betoogt, dat mten be ter tot haar recht zou komen, maar de gelijkstelling is een geheel andere zaak, die hier buiten staat. De heer Gerhard betoogt, dat men den raad gegeven heeft dit voorstel af te wijzen, den (minister vriendelijk aan te kijken en dan maar te hopen, dat hij zelf de verbeteringen zal vervroegen. Dit wil spr. niet, want hij verwacht dit niet van de regeering. Maar hij neemt ook niet zoo tragisch de uitingen van hen, die den minister dit voorstel onaannemelijk hebben laten verklaren. Dit voorstel is in zich zelf goed en moet daarom1 wor den aangenomen. De heer Ketelaar vindt niert, dat het voorstel het ideaal verwezenlijkt, maar zal er niettemin voor stemmen, omdat het verbeteringen brengt, vooral door de wijziging, waardoor het assistentenstelsel wordt opgeheven. Dit laatste intusschen heeft spr. verbaasd, omdat vroeger door de rechterzijde meermalen is verklaard, dat de Kanier geen voorstellen behoort te doen waaraan groote geldelijke ge volgen vastzitten. De heer Snoeck Henkemans zegt, dat, betgeen de heer Zijlstra voorstelt van oneindig meer heteekenis ïs dan de ver vroeging van den zevenjarigen leerplicht. De ouders kunnen ook zonder die ver vroeging hun kinderen langer onderwijs laten genieten, maar zij hebben het niet in hun macht de schaal te herzien, dat kan alleen de wetgever. De heer Vlsscher is verbaasd over het voorstel omdat het van deze zijde komt. DJt. voorstel acht spr. een verkeerd ge 1G ld. per pond -20ct per ons 10ct. perV2 ons y£$een>om. deAioaécZeié"/' NY DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 D*E Heeren-Baat is dus thans verkrygbaar in pryzen^ van.50ct.tot f. 1.25 per V2 pond. bruik van het recht van initiatief, waar tegen Groen van Prinsterer reeds is opu gekomen. Hij1 wilde er slechts gebruik van maken in de( klemmendste conscientie- vraag, als er nergens meer uitkomst is en dan adhttq hij1 het ook een plicht. Het voorstel i% geboren, niet uit den nood, maar uit een wedstrijd in het uiten van gevoelens ten gunste der school. Dit betreurt splr. vooral Moet en kan Neder land, dat van alle cultuurstaten de hoog ste onderwijsbegroo ting heeft, zich de weelde veroorloven deze begrooting nog op te drijiven? ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Jan. 1.1. is benoemd tot gewoon lid van het His torisch Genootschap, gevestigd te Utrecht de heer dr. J. J. Westendorp Boerma, Ieeraar R.H.B.S. alhier. STAVENISSE. In de alhier gehouden vergadering van den dijkraad der water., keering van de cal. polders Oud-Kern1- penshofstede en Moggershil werd vastge steld de begrooting voor den dienst 1928- '29. De ontvangsten van het dijkvak O. K. H. Zijn f 10702,615 en/ de uitg. f 22942,62° 't Dijkgeschot werd bepaald op f8705,16. Er wordt als aangrenzende be:aald door het waterschap Stavenisse f 1157,23, door den polder Breede Vliet f43,22 en dooi den polder Arana-Vosdijk f 149,545. De begrooting voor het dijkvak Moggershil geeft in ontvangsten f2657,14 en in uiig. f27602,52, terwijl het dijkgeschot bepaald werd op f 1606,96. De aangrenzende pol der Anna Vosdijk moet bijdragen f260,79. ST.-ANNALAND. Zaterdagmiddag reel op den hoek van de Voorstraat en de Kerkring een vrachtauto op een rijtuig. De boomen braken en het paard sloeg op hol, het rijtuig aan de strengen en achter zich aansleepende. Gelukkig rende het al gauween erf op,, wiaar het tot staan kwam en nog eenige schade aan een hekje en een daar staande kar te hebben aange bracht. De drie inzittenden kwamen met den schrik ^n eenige schrammetjes vrij. De bestuurder van het rijtuig verklaarde fde auto wel te hebben thooren blazen, doch niet te hebben geweten, welken kant hij op wilde. De heer J. Ilmer alhier, nu volontair aan een Bijz. school te Middelburg, is be noemd tot tijdelijk klerk aan het kadas terbureau te Middelburg. SCHERPENISSE. Toen Maandagmorgen de vrouw van K. S., wonende in de Schoolstraat, aan het melken was, zag ze, dat de gordijnen van haar woning in den brand stonden. Toen ze binnen kwam was het behang reeds aan het bran den en de ruiten gesprongen. Met be hulp van de huisgenooten, die nog te bed lagen, kon met eenige emmers water verder onheil voorkomen worden. De buis van de kachel, die langs de muur loopt, was zoo' heet geworden, waar door vermoedelijk het behang vlam vatte. Verzekering dekt de schade. THOLEN. In de Dinsdag gehouden raadsvergadering werden B. en W. ge machtigd tot hel aangaan van een geld- leehing groot f 100,000 voor de brugwer- 'ken en een van f 20,000 volgens de be- grooting 1928. Het vermenigvuldigingscij- fer voor de plaatselijke inkomstenbelas ting' werd vastgesteld op 1,2. STOOMB0OTDIENST o. d. O.-SCHELDE. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring van de Vereeniging! Handelsbelang te Middelburg vereenigde de vergadering zich ten volle met het schrijven van het bestuur, naar aanleiding van een vraag van het Bureau der Kamer van Koophan del over de al of niet wenschedijkheid van het weder tot stand komen van een di rectie bootverbinding Zierikzee—Middel burg, waarop op de groote wfenschelijk- heid daarvan wordt gewezen. Aan het be stuur werd opgedragen in deze diligent te blijven, in het belang van den handel,; maar ook van het Vxeemdelingenbezoék. AANBESTEDINGEN. Bij1 de te Kortgene gehouden aanbeste ding tot het verhoogen en verzwaren vat» den zeedijk van den Willem Adriaanpol- der was de laagste inschrijver M. v. d. Velde, Bruinisse, voor f13100 -j- f325, aan tvien 't werk werd gegund. BURGH. Dinsdag j.l. werd door het Be stuur der waterkeering van den Calami- teuzen Burgh- en Westlandpolder aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 30 April 1929 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiings- werken aan bovengenoemden pr.,der; ra ming f 8420. Ingeschreven werd door J. v. d. Panne te Seharendij'ke voor f 9082, J. A. v. Veithoven te Zierikzee voor f 8941 en P. Romeijn te Burgh voojr f 8895. Behoudens nadere goedkeuring van Ged. Staten is het werk aan den laagsten in schrijver gegund. &EE£N]EUm Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Eikerzee (toez.), J. Koop- mans te Dalfsen. RENESSE-NOORDWELLE. Na Zondag voormiddag 11 Maart te Noordwelle be vestigd te zijn, naar aanleiding van PsalM 147, vers 2, daarvan de woorden: „De Heere bouwt Jeruzalem", hield ds. P. van der Staay 's namiddags te Renesse zijn intreerede naar aanleiding van de woor den uit Exodus 3, vers 5: „De plaats waar giji op staat is heilig land". Bende keeren waren de kerkgebouwen gevuld met een groot aantal belangstellenden. 1 Geref. Kerk. Beroepen: Te Haamstede, de heier E. Nawijra, cand. te Kampen. LUCHTVAART. DÈ ZUIDPOOL-EXPEDITIE. Het vliegtuig Bellanca, waarmee kapi tein Byrd van plan is een tocht naar de Zuidpool te ondernemen, is gereed en heeft met succes zijn eersten proeftocht volbracht. De wielen zullen verving-m worden door ski's om het vliegtuig ge legenheid te geven zijn weg door de sneeuw te kunnen snijden. De kosten van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1