Zierikzeesche III Nieuwsbode ZEELANDs ROEM E [JIJ j VRAAGT STER-TABAK abonnement: Vrijdag 9 Maart 1928. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën buitenland. UWEN WINKELIER met bon van binnenl and. Uit Stad en Provinoie. k M-.,A'''''""l frjjs per 8 maanden f 1,50, fr&noo per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummer a 5 oeat. Vereohgnt Mnd., Wnad. en Vrij'd Poatcbèque- en Qiron. 137677. r»a 13 regelt 80 cta., nu 4 regels en daarboven 20 cta. p«r regel. Beolamee 30 ots. p. regel. Bg oontraot belangrijke korting. 84ste JAARGANG. - No. 11669. Intending op den dag van uit- Dlr. t. y Df LOOZE. Ultf.-Bljiclwr tl. J. KOSTEN, gave vóór 10 ure. Olt nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf EEN GOLF VAN MISDAAD. Er schijnt een golf van misdaad over Frankrijk te slaan. Alleen Dinsdag wer den er weer een. half dozijn nieuwe moor den gemeld. Twee inbrekers drongen des nachts een huis in Pantin binnen en los ten, toen zij' door de bewoners gestoord werden, revolverschoten, waardoor een vrouw gewond werd. Een jong meisje, dat een der inbrekers wilde tegenhou den, werd doodgeschoten. De inbrekers ontsnapten. Te Sainte Ruffine bij Metz werd een alleenwonend onderwijzer dood in zijn huis gevonden, zijn handen waren vast gebonden en de dood was veroorzaakt door een slag mét een bijl. Diefstal schijnt niet het motief van het misdrijf geweest te zijn. In de buurt van "Metz werd een man, met bloed bedekt, op straat gevonden. Hij stierf in het zieken huis. Een boer werd met afgesneden hals gevonden in zijn huis te La Chapellp bij Vienne en in de gemeente Saint Mar- tin-Lestra werd een 76-jarige boer door het hoofd geschoten, terwijl zijn sche del met een steen was ingeslagen. Zijn vrouw, die trachtte te ontkomen, werd eveneens vermoord. De moordenaar sta1 20.000 francs. TWINTIG JAAR VERLOOFD. Voor het Assizenhof te Leeds is een merkwaardige zaak van verbreking van huwelijksbelofte voorgekomen en be slecht. Eischeres .was een vrouw, die 20 jaar lang met een man „verloofd" is ge weest. Zij kenden elkaar al van de schoolbanken, zongen samen in 't zelfde kerkkoor, en toen zij' nog jongen en meis je waren, bestonden er al liefdesbetrek kingen tusschen hen. Wel hadden zij nooit brieven gewisseld, noch had een van bei den een verlovingsring, doch in 1913 maakten zij een mondelinge afspraak om met elkaar te trouwen. Toen de oorioig uitbrak schreef de man zijn verloiofde niet, doch bracht wel al zijn vacanties samen met haar door. Sedert kreeg zij twee keer van een jong soldaat een hu- huwelijksaanzoek, doch zij wees het af om'dat zij zich met-haar jeugdvriend ver loofd achtte. Ten slotte begon diens lief de te verkoelen en huwde hij met een andere vrouw. De teleurgestelde vrouw was intusschen 44 jaar geworden. De rechter kende de vrouw een, in vetband met 'den langen tijd der ver loving kleine schadevergoeding toe, n.l. zeshonderd gulden. EEN OPMARSCH VAN WERK- EN WONINGLOOZEN. In wiens brein het plan geboren is om! de werkloozen van het geheele land te mlobiliseeren tegen Kopenhagen om werk en huisvesting te eischen van de daar aanwezige regeering en rijksdag, is niet bekend, maar een feit is het, schrijft men aan de „N. R. Crt., dat sinds een paar dagen een leger van land- en leeg- loopers zich gevormd heeft in Jutland en zich in beweging heeft gezet de richting naar Kopenhagen, zich aanvul lend met lotgenooten uit de doortrok ken provincies en zich voedend met het eten, dat, hetzij) uit vrees voor overlast, hetzij uit politieke of menschhevende re denen in de doorgewandelde steden ver strekt wordt. In de meeste plaatsen ontvangen de gemeentebesturen het niet alledaagsoh heir gastvrij en geven het onderdak in openbare gebouwen. Men weet dat er geld bij elkaar is gebracht, genoeg voor het vervoer over de kleine en grocte Belt op het vasteland en op de eilan den wordt gewandeld en de span ning te Kopenhagen groeit evenredig met den vermoeden aanwas van het opruk kend legercorps. Te Kopenhagen, dat een waseheeht socialistisch gemeentebestuur bezKt, heeft de burgemeester, tevens partijgenoot, ver klaard van geen ontvangst te willen we ten. Te Kopenhagen bestaat nog altijd een verbod tegen vestiging in de stad van vreemdelingen en menschen uit an dere gemeenten en degenen, die aan getroffen wordt zonder woonplaats en zonder middelen van bestaan zullen on herroepelijk teruggezonden worden naar het armbestuur van hun woonplaats. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De geruchten als zou Liebermann, de gevluchte directeur van de Veendammer Hypotheekbank, zich onder valschen naam in Duitschiand bevinden, zijn, volgens oe „Avp.", volkomen uit de liucht gegrepen. Liebermann moet nog steeds te Riga ver toeven, waar hij, naar dit blad meldt], we derrechtelijk door een groep particulieren wordt gevangen gehouden. De tot nu toe Idoor de Haagsche politie in samenwerking met de Estlandsche verrichte onderzoe kingen hebben nog wel geen resultaat op geleverd, maar geven toch alle hoop, dat de arrestatie van den gewezen directeur spoediger zal plaats hebben dan men tot nu toe mocht verwachten. ZOEKEN EIEREN WATERVOGELS. De Min. van Binnenl. Zaken en Landb- heeft bepaald, dat in het geheele Rijk het "zoeken, rapen en buiten openbare wegen en voetpaden vervoeren van eie ren van kemphanen, wulpen, schol-ek sters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en met 28 April 1928. Het ten verkoop in voor raad hebben, te koop aanbieden, ver knopen, afleveren en langs openbare we gen en voetpaden vervoeren Van eieren van het onder boven' genoemde water wild is toegestaan tot en met 30 April 1928. Het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hébben, te koop aanbieden, ver knopen, afleveren of vervoeren van eie ren van wilde eenden en ander water wild als bovengenoemd is niet toege staan. Voor Allen die Sukkelen met Yeratopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. {Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. ZIERIKZ.EE. De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week een zeer goede film „De Straf der Zonde", in welke de beroemde Asta Nielsen, welke wij bier, voor zoover ons bekend, nog nimmer op het doek ge had hebben, de hoofdrol vervult. Hedenmorgen vroeg vertrok van Rot terdam, met bestemming naar Antwerpen, de sleepboot „Lapin" met een kast ,op sleeptouw. In het Engelsche vaarwater op de Ooster-Schelde verloor de sleepboot haar schroef. De krukas bleek gebroken. Hierdoor kreeg de cylinder te veel stoom, tengevolge waarvannen pijp barstlte en de machinist, idie zich ter plaatse in de rnlatóhinekaimer bevond, door den ontsnappenden stoom aan gezicht, handen en voeten vrij ernstige brand wonden opliep. De sleepboot vroeg om hulp, waarop de Prov. stoomboot „Noord- Be vel and" er heen stoomde èn machinist èn kapitein overnam en hier aan 'wal zette. Dr. de Vrieze, direct gewaarschuwd, ver leende den machinist de eerste genees kundige hulp. Aan 't hoofd had de machi nist de ernstigste brandwonden opgeloo- pen. Met de R. T. M;. van 1 uur kon hij evenwel de terugreis naar Rotterdam aan vaarden. Wij maken onze lezers bizlonder at tent op de Maandag ia.s. hier te houden vergadering van „Streekbelangen", welke, in verband met de oproeping door Ged. Staten tegen 19 dezer, gehouden wordt. Het Gedep. ooilege 'komt vragen aam <de in gezetenen der provincie: Wélke wenschen of klachten hebt ge in verband met het verkeer? Wenschen of plachten 'zullen er ook hier nog wel zijn (zie de agenda), zoodat bezoek aan de Maandag te houden vergadering giewenscht is. KERKWERVE. Vergadering der zieken kas „Steunt Elkander" op Donderdag' lavond 8 Maart. De opening geschiedt door den voorzitter. Aanwezig 'waren 29 van de 52 leden, welk aantal bestaat uit 40 verzekerden en 12 werkgevers, niet ver zekerden. Jammer, dat niet allen aanwe zig waren, daar dit toch goed en noodig is voor een. goed inzicht in het werken en streven der vereeniging en het meeleven daarin. De rekening van den penningm. gaf te zien aan ontv. f 518,67, aan uitg. f 400,63, zoodat er een goed slot is van f 118,04. Het aantal .uitgekeerde ziekte dagen bedroeg 2&2! f 1,50. Een aanspo ring moge dit voor velen zijn zich alsnog aan te sluiten, daar dit bij loonderving bij ziekte een niet te versmaden inkomst is. .Grien ,°hM XAIfL u^ 'ermC^ %geenfervaJschin9 j Apoth. en Drogisten. Prijs 73,AOen 2.5ct.| D© premie bedraagt slechts 16 ct. per week. Bovendien, zoodra de ziektewet is aangenomen, moeten toch tallen er in val len en beter is het, dit dan nu reeds te doen. Het ledental verminderde geduren de 1927 idoor vertrek met 6, door bedan ken met 2; vermeerderde door aanmelding met 3. De afgetreden bestuursleden, J. Evertse, L. Braber en het commissielid J. v. Strien werden herkozen en namen de herbenoeming aan. Bedoten werd nog een der eerstvolgende dagen ten bate van het Sanatoriumfonds een bloempjesdag te houden en adhaesie te betuigen aan de motie van het N. V.Z., bestemd voor de Tweede Kamer der Staten-G&ner.aal. Ver volgens sluiting. Vrijdagavond 2 Maart trad voior de vereeniging „Nut en Genoegen" alhier op, de heer Polderman van 's-Gravenpolder met twee zijner Z.-Bevelandsche schetsjes „Den ouwen Jan" en „Bram wil trouwen". De jofoge vereeniging hééft hiermede een goed begin gemaakt. De (aanwezigen heb ben hoogelijk genoten van het voorge- dragene, dat hen een prach'Jge Wék gaf in het innerlijke ziels- en gemoeasleven van den eenvoudigen dorpeling, bij wien dezelfde roerselen zich doen zien als in elk lander milieu, hoewel misschien dan in groveiren vorm1. Het eerste yoor de pauze gegevene in hoogst ernstigen vorm, het tweede vol humor, hier en daar met een tintje ironie, wordt het eenvoudigst ge kenschetst door: „Een traan en een lach". De voorzitter bracht hem dan ook onder instemming der aanwezigen, zlijn W'elge- meenden dank voor het gepresteerde. We zouden zoo 2eggen: „Deze perzik smaakt naar meer". Een gezellig dansuurtje be sloot deze nuttige en aangename bijeen komst. De vereeniging 'kan zich verheugen in de aanmelding van een nieuw lid. Dat het zop voortga. Dopr omstandigheden verlaat. ELKERZEE. Woensdag vergaderde in café Hanse te Eikerzee hét „Ondersteu ningsfonds bij zr'ekte en ongevallen, Ei- kerzee#, Ellemêet en Duivendijké'. De vo.or- zitter, burgemeester de Bruijn, heette de aanwezigen een 25-til hartelijk wei- kom. Uit het geldelijk verslag bleek, {Lat de afdeeling Ellemeet over 1927 door meerdere ziektegévallen met verlies ge werkt had. Eikerzee en Duivendijké had den een ruim overschot, zoodat de be zittingen der vereen, op 31 Dec. '27 e>en bedrag aanwezen van f 2503,03. Er wer den 829 ziektedagen a f 1,50 uitbetaald. Voeg daarbij nog een belangrijk bedrog aan verplegingskosten, dan blijkt zeer zeker, idat de vereeniging in een bestaande behoefte voorziet. Te betreuren 'zou het dan ook zijn, merkte de voorz. op, dat zulks door een wijziging der ziektewet onmogelijk zou gemaakt worden. Zooals het nu gaat, gaat het gloed. Mogen we niet langer zelfstandig werken, dan gaat alles over een ambtenaar, dus iuit den card der 'Zaak veel stroeverde soepelheid ver- dwijnt. Daarom is het noodig, dat we ge hoord worden bij de regeering, tfó'ór de. Ziektewet aan de orde komt. De Bond (van Ziekenkassen in Nederland is (de plaats waar We vereenigd moeten werken om te behouden, Wat we voor goeds hebben. Dé ziekenkassen beboeren aan de spits té staian. Van den Provincialen Bond van Ziekenkassen was een verzoek ingeko men, om de motie van het Nederlanfdseh Verbond aan de Tweede Kamer door een adhesie-adres te steunen. Zulks zal ge beuren. De altredende bestuursleden p. Hanse, W. Kloet en B. van Splunter wer den bij acclamatie herkozen. Aan den secretaris der vereeniging, den heer P. Hanse, sedert de oprichting bestuursli- werd een gratificatie toegekend vanI f 25. Bij1 de rondvraag wera door een der leden opgemerkt, dat de inning der con tributie soms vertraging ondervindt. Men mioet daarin volgens ireglement vooruit zijn, in plaats van achteraan komen. In een slotwoord merkte de voorz. nog op, dat het wenschelijK zou zijn, dat de werk gevers het ziekenfonds meer steunden dan tot nu toe. Er zou dan wellicht meer be reikt worden bij de iregeering. Bovendien is een sterke ziekenkas van groot belang voor beide partijen. RBCHT2 4 KEN, DE INDONESISCHE STUDENTEN. Onder buitengewone belangstelling, hoe wel de president had beslist, dat alleen wie met het proces te maken hebben, wer den toegelaten, is Donderdag de strafzaak (tégen de Indonesische studenten 'Hatta, 3a- stroamidjojo, Pamontj;ak en Adhiningrat, beschuldigd van opruiing in het tijdschrift „Perhimpoenan Indonesia" tegen het Ne derlandsche gezag, voor de Haagsche rechtbank aangevangen. Verdedigers zijn mrs. Duys, Mof ach en mej. Weber te 's-Gravenhage. De verdachten ontkennen, dat tot geweld is aangespoord, terwijl Hatta beweert, dat het contract met de communistische partij P. K. I. slechts be- voot tegelitanden gangen en matmetfloeten KONZEEPFABRIEKENDEDUIF FABRIKANTEN I/ DUIF-1/ET1POGMEEL ZEEPPOEDER,DUIF-TOILETZEEP,DUIFZEEP stond in verband met de vorming van een nationaal 'blok en niet met een com munistisch doel, zoodat er ook geen con tact bestond met Moskou. Het O.M. vor derde tegen Hajtte 3 jaren, Pamontjak 21/2 jaar, Sastroamidjojo en Adhiningrat ieder 2 j'aar gev.str. YEETEELTo ELKERZEE. Een der aantrekkelijkheden van de in Juli te Zierikzee te houden land bouwtentoonstelling zal bestaan in het houden van wedstrijden met paarden; springconcours, harddraverij, sdhoonrijden en 'Zoo* meer. Daartoe stelt zich welwillend beschikbaar de rijvereen. „Rijlust" te Ze venbergen. Deze veréen. telt een 20-tal leden. Wat dus voor dien dag (den Vrij dag) heel wat belooft. V. P. Z. Voor de V. P. Z., Afdeeling Schouwen en Duiveland, keurde ae heer B. van Aspéren Vertfeune, de volgende foktoomen goed voor het jiaar 1928: 1—6 witte leghorn; 1—9 Hermelijn Sussex; 1—6 Welsummers; 17 An com a's; 1—6 Rhode Island Reds; 1—6 Witte Mammouth Kalkoenen, van den heer G. J. de Vlieger te Zonnemate; 2-424 Witte Leghorns, van den heer D. P. Steenland te Elkerzèe; 18 Witte Leg horns; 1—8 Hermelijn Sussex; 1—7 Wel summers; 1—6 Ancona's. van den heer J. H. Brouwer te Zierikzee; 133 Witte Leg horns, van den heer J. Quaak te Haam stede. Het aanschaffen van broeieiéren, van bovenstaande foktoomen, wordt den pluimveehouders teu zeerste aanbevolen. YERKOOPINGEN, ENZ. 13 Maart. Inspan Oud-Vosmeer, v. d. Velde. 13 Woonhuis enz'., St.-Annaiand, Bie- rens. 13 Inspan, N'kerk, v. Nouhuijs. *13 Meubilair, Ellemeet, Dalebfcut. 13 Afbraak B'haven en Haamstede, de Regt. 15 Inspan St.-Annala.nd, Bierens. 16 Inspan, Renesse, Dalebout. 23 Woonhuis, Renesse, Dalebout. 30 Bouwland, Oosteriand, Korteweg. RERKNIBüm Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te St.-Maartensdijk, D. Th. Keek te Heteren. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zierikzee, P. J. de Bruin van Veenendaal. FINANCIEEL NIEUWS. 41/2 PCT. STAATSLEENING 1928. De minister van financiën maakt in de St.ct. bekend', dat hij. krachtens de mach tiging, hem verleend bij de leeningwet 1928, tegen een koers van 99,312 pet., per 1 April 1928 heeft te gelde gemaakt een nominaal bedrag van f 84 millioen aan schuldbekentenissen ten laste van het rijk, zijnde 84,000 obliga.tiën, ieder groo tf 1000, genummerd 1 tolt en met 84,000, vormen de de Nederlandsche staatsleéning 1928, rentende 41/o pet. De leening heeft een looptijd van 46 jaar. Versterkte aflossing wordt voorbehouden. Telkenjare, te be ginnen 1 April 1929, worden schuldbeken tenissen voor haar nominaal bedrag aflos baar gesteld, ten beloope van ten minste 0,68 ten 100 van hel bedrag der leening, vermeerderd met het bedrag der door die verplichte aflossingen vrijgekomen rente. INGEZONDEN STUKEEN, Buiten vronhueorddjfhhtid der redactie). Copy wordt niet teruogeaonden. De Redaksie vd. Z'zeese N'bsde- Z'zee M. de R. Gaarne even antwoord op het stuk van dhr. Korteweg, beknopt. Bij voorbaat dank. Ik kwam' op voor 't algemeen belang want inzonderheid airchitekten, ervarer ,Vfi M W TH Erkend de beste door de aard van hun vak voortdurend, wat er met goede strateplannen te be reiken, door verkeerde te bederven valt, voor ewen lang, dus meestal prakties onherstelbaar. Daarom ijveren ze per soonlik en door middel van hun vereni gingen steeds om' tot goede toestanden te komen. Voorbeelden uit de laatste tijd, alom! bekend: de actie van architekten om' tot een zjo goed miogelik plan voor het Hofplein te Rotterdam te geraken, idem1 voor de wederopbouw voor Bor- culo. Daairomi is er ook geen reden vootr dhr. Kt, om, gelijk hij' doet, mij dank te betuigen. Dat ik er op wees, hoe in deze zijn belang met dat der gemeente sa mengaat, was slechts om' te constateren# dat zulks de totstandkoming van een goede oplossing, de zaak van 't alge meen belang, beitzrdert. Dat de( bouwverordening sedert 1923 minstens 8 meter tegen vroeger minstens 10 meter voorschrijft, was me niet be kend, maar doet er minder toe. Dhr. K. wil echter viff meter! En art. 7 zegt: „voor het openbaar verkeer bestemd". Juist, want over een tpenbare straat gaat het. En daarzm miog de gemeente geen (mindere maat dan 8 M. toelaten. De verordening, gebaseerd op de wet# verbiedt het. En zou dhr. K. vergunning krijgen voor het maken van een afgestoten laan (van vijf (meter), dat wil zeggen, de kopers der perselen vergunning voor het bou wen aan zjo'n afgesloten laan van vijf nieter, en zij vragen dan over enige jaren aan de gemeente: mag die afslui ting weg? Wil de gemeente die laan overnemen, voor 't openbaar verkeer openstellen en voortaan onderhouden? Wat zal de gemeente dan doen?? Art. 4 is wel degelik van toepassing, want het geldt zonder uitzondering voor elk plan. Dhr, K. bedoelt echter waar- schijnlik: Van dèt in 't algemeen belang gegeven voorschrift kom ik niet vragen om af te imiogen wijken. Dhr. K. stelt voor, dat ik eens op zijhi kantoor kom kijken. Als hij met mij iets in deze zaak van algemeen belang wil bespreken, zal het me een genoegen zijn hem' hier te ontvangen, Renesse. Joh. Hoogenboom, architekt BNA. Mijnheer de Redacteur, Mag ik s.v^p- een klein plaatsje in uw geacht blad voor de navolgende opmer kingen? Bij' voorbaat dank. In de „Nieuwsbode" van Vrijdag 17 Fe bruari j.l. las ik een verslag van de Onderlinge Auto-Verzekering „Eendracht maakt Macht" over de eerste U/2 jaar van haar bestaan. Ik zag tot mijn genoegen, dat nog slechts dertig autobezitters zoo ver standig^?) waren geweest zich daarbij aan te sluiten. En dat noemt men „De zaken gaan goed". In U/2 jaar tijd nog maar 30 liefhebbers van de 500 autobe zitters op Schouwen. De overige autobe zitters zijn verstandiger. De mededeeiing dat slechts f 16 premie wordt betaald voor een auto van f 2500, is alleen om de ratten aan 't spek te krijgen. Men rede neert „er gebeuren geen ernstige onge lukken", dus de rest is allemaal winst. Men reserveert 10 pCt. van f3000 of f300. Ieder die eens goed nadenkt zal het met mij' eens zijn, dat dit een reserve van niets is, als het er op aan komt. Als, één autobezitter, lid van de Onderlinge# een ernstige aanrijding krijgt, kan de ge heele premie van de 30 leden, is 30 maal f 100, plus de reserve, verdwenen zijn. En als één der leden eens iemand aan rijdt met doo del ijken afloop, dan zullen die leden allen wel verplicht zijn die schade te betalen en dan zou wel eens kunnen blijken, dat verzekering van de auto bij een solide maatschappij veel goedkooper is, en is dit althans ook veel veiliger. „Auto-verzekering" fs geen „brandverzekering". Informeert U dit eerst maar eens ter plaatse, waar men dit weet. Met auto-verzekering wordt door de Mpijien heusch geen moeke; win ge" maakt. Mag er door enkelen geen boter ham aan verdiend worden? Moet men zich ten slotte gaan wagen b!ij' eene vereeniging die met 10 pCt, van f 3000 premie voor reserve genoegen neemt? De concurrentie van de Maat- vSChappij en onderling maakt dat gij niet te veel betalen mioet en iedere autobezit ter, die doordenkt, zal toegeven, dat het véél veiliger en solider Is om zijn wa gen bij) een solide Nederlandsche instel1-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1