Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANDROEM DUBBELE WAARDE 50cKpery2pond VRAAGT abonnement: advertentien Woensdag 7 Maart 1928. zierikzeesche courant. a's Inzending Advertentiën UWEN WINKELIER met bon van binnenland. BESTE PIJPTABAK) is in den Prijs vatv rifle per 3 maanden f 1,50, franco per poBt ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oeni. Yerachjjnt Mnd., Wnad. en Vrfjd. Postchèque- en Giron. 137677. Tan t—8 regel» 80 ota., Tan 1 regels en daarboven 20 ota. per regel. Reolamea 30 ota. p. regal. Bij contract belangrijke korting. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf buitenland. MUSSOLINI'S REDE. Mussolini heeft, zoo als reeds is mede gedeeld, Zaterdag in de Italiaansche Ka mer zijtn aangekondigde rede over Zr Tirol gehouden. Voor die laatste maal- zoo verklaarde hij, „zal ik over de Zuid- Tiroolsche quaestie het woord voeren. Een volgende maal zullen de daden spreken". Men mag hieruit optmlaken, dat n<% niet onmiddellijk sprake is van het terugroe pen van den Italiaamschen! gezant te Wee nen. Maar Oostenrijk is nu gewaar schuwd, want toet die daden, die een volgende keer zullen spreken, zal we1 de2e terugroeping in de eerste plaats bedoeld zijn. Niet alleen echter, want Mussolini waarschuwt de Oostenrijkers tevens ook, dat Italië wel eens zou kun nen weigeren pto! goedkeuring te hech ten aan een nieuwe Oostenrijksöhe lee ning. Men zal dus in Oostenrijk moe ten blijven twijgen over het onrecht dat tegen de Duitsühe bevolking in het door Italië geannexeerde Tiroolsohe gebied wordt begaan.... als men niet den toorn van den Duce wii wekken. Erger echter dan deze dreigementen jegens Oostenrijk zijn de dreigementen die Mussolini uitte jegens het thans Itali- aansche Zuid-Tirol zelf. Hier zal de Duit- sChe bevolking nog scherper en strenger de oppermacht van het fascistisch Italië te gevoelen krijgen. De Zuid-Tirolers zullen de gevolgen hebben te dragen van de sympathiebetui gingen hunner volksgenooten in Oosten rijk. Voor de redevoeringen»! in den Oostepj- rijkschen Nationalen Raiad zullen zij wor den gestraft en wellicht toeent Mussolini door aldus de Zuid-Tirolers als gijzelaars te doen dienen vanl het „goed gedrag" van Oostenrijkers en Rijksduitschers, de stem1 van hen, die tegen het in Zuid-Tirol be gane onrecht protesteeren tot zwijgen te kunnen brengen. ONTPLOFFINGSRAMP IN INDIE. Te Koedoes aan Java's Oostkust, even beoosten Semarang, is een vuurwerkfa briek in de lucht gevlogen, waardoor 100 huizen werden verwoest en vele perso nen om 't leven kwamen. Tot dusver -zïjn 20 lijken gevonden en 50 gewonden van onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Velen moeten ech ter nog onder de ingestorte gebouwen liggen. De politie, het bestuur en de ge zondheidsdiensten uit den geheelen om trek verleenen hulp. De verwoesting strekt zich over een groot gebied uit. Ontplof fingen en branden in de vele vuurwerk fabrieken op Java zijn niet zeldzaam, en men vroeg zich herhaaldelijk af of een deugdelijker controle niet mogelijk was. Juist in deze weken werken de vuurwerk fabrieken op volle kracht met het oog op de Chineesche nieuwjaarfeesten en zijn overal geweldige voorraden opge stapeld. En Indisch vuurwerk is lang niet ongevaarlijk. Ieder winkeltje verkoopt nj vuurwerk en overal liggen groote voor raden opgeslagen; herhaaldelijk reeds werd te vergeefs op het gevaar daarvan gewezen. De groote passars te Batavia, doen thans denken aan geweldige vuurwerk-magazijnen. En op brandgevaar wordt bijna niet gei et, de brandweer staat vrijwei machteloos, terwijl cok de po litioneel© bepalingen ter zake veel te wenschen overiaten. De zorgeloosheid van den Oosterling kan hier op elk ©ogen blik tot rampen leiden. De vuurwerk fabrieken zelf laten wat touw, veilig heids-maatregelen en isolatie betreft zoo goed als files te wenschen over, schrijft het Hdbl. Ze liggen meestal midden !n de dichtbewoonde Chineesche en inland- sche wijken. In de voornaamste plaatsen is de controle reeds heel gering; a a ar buiten zooals bijv. te Koedoes vrij wel onmogelijk. Ai deze fabrieken zijn ondergebracht in gewone wloonhuizen. waarin dus ook de bencodigde hoeveel heden kruit, enz., zijd opgeslagen, zoodajt de technische installaties wel .alles te wenschen moeten overlaten. Het is waar lijk een wonder, dat dergelijke rampen niet talrijker zijn. EEN ONTAARDE VADER. De politie van Indhna Harbour in den Am. staat Illinois heeft de oplossing ge vonden van een mysterie, dat haar sedert eenigen tijd bezig hield. Eenigen tijd leden waren namelijk in het kanaal de geheel met ijzerdraed onwonden lijken van 2 jongens gevonden. Een 32-jarige Canadeesche ex-soldaat heeft thans, naar gemeld wordt, bekend, dat hij op; 6 Feb'r zijln 2 zoontjes van 8 en 9 jaar over tuigde, dat hij een middel wist om hen bij hun overleden grootmoeder te brein gen. Hij bracht hen in den avond bij! het kanaal, waar hij zijn zoontjes er toe bracht zichzelf geheel met ijZerdraad te omwinden en over de boegspriet van een der daar liggende schepen te loepen. Zonder eemige aarzeling deden de jon gens wat hun werd gezegd en toen de Canadees een signaal gaf, sprongen zij in het kanaal. De ontaarde vader zeide in Zijin bekentenis, dat *hij tot de waan zinnige daad1 was (gedreven ido/oir de vciort durende klachten van de vrouw met wie hij1 samenleefde, d,at hij niet voldoende geld kon verdienen om haar en iijh gezin te onderhouden. De man wias ge scheiden van zijn vrouw, de moeder v,an de fwee jongens. Deze vrouw1 is nog in leven. De New York Hereld meldt nader, dat tde man in de gevangenis geprobeerd, heeft zich met de igesp van een riem de keel door te snijden. Een cipier kwam echter juist zijin cel binnen en verhinderde hem in zïjn poging tot zelfmoord. Een groot politie -escorte was ncoidig om den ontaar den vader naar de gevangenis te bren gen, daar een woedende menigte zich van hem meester 'wilde maken. STEMDWANG. Opi de vragen van dien heer Kersten in verband tolet de tenuitvoerlegging van vonnissen in verband toet niet nakotoen van den stemplicht eri betreffende af schaffing van den stetodwaing, iantwoord- de (die Minister van Justitie o.mL: Als algemeen© regel oordeelt de minister het uiteraard noodzakelijk, dat 'een uitgespro ken vonnis volvoerd wordt. De minister mieent aan de betrokken parketten te (moeten overlaten aan de hand van de bestaande voorschriften te beslissen op welke wijze vonnissen ten uitvoer gelegd dienen te worden; het zou naar zijn oordeel niet juist zijn, executie op goederen en inkomsten uit te slui ten, zoo dat steeds dwangmaatregelen op den persoon zouden inbeten worden toe- F. M. WIBAUT. De senaat der universiteit van Amster dam heeft in z'ijh Maandag gehouden zit ting besloten, het eere-doctoraat in de handelswetenschappen te verleenen aan den heer F. M. Wibaut, oud-weth. der gemeente Amsterdam. De promotie honoris Causa zal plaats hebben bij gelegenheid van de over dracht van het rectoraat. Uit Stad en Provincie. ZIER1KZEE. Gisterenavond gaf de G.V. ,01ympia" haar 7e uitv. in de Concert zaal. Na een welkotoistwioord aan allen van den voorzitter, maan de uitvoering, voor een goed bezette ziaal, een aanvang en kjonden. klein en groot toonen wat er toet veel geduld en na ernstige oefe ning |op het gebied der gymnastiek te bereiken valt. Waar we in ons Vrijdag- nummer een uitvoerig verslag der 6e uit voering gaven, toeemem we hier met een korte bespreking te kunnen volstaan. Evenals de vorige rnlag ook deze uitvoe ring zeer goed geslaagd heeten en het hartelijk applaus, na elk numlmer, be wees voldoende hoezeer het vertoonde in den stoaaik viel. Vooral de nummers rhytmische oefeningen en rekturnen had den veel suCCes, doch ook de oefenin gen der adispiranten en juniores getuig den van goeden wil en veel studie. Den heer Wandelee werd aan ook ,als leider der jongeren en werkende ledengroep een fraaie bloemenmand aangeboden, ter wijl den heer Visser, als directeur van de vereeniging, en mevr. de Jong, als leidster van het (muziiektrio, ook een bloemenhulde ten 'deel viel. Aan het slot dankte de voorzitter alle toedewerkenL den en aanwezigen, waarna hij met een opwekkend woord deze uitvoering als ëindigd verklaarde. „Olytolpia" kian met voldoening ook op deze 7e uitvoering terugzien. HAAMSTEDE. Maandagavond j.l- trad namens het comité voor Christelijke Win- terlezingen voor een volle zaal in hotel Bom1 als spreker op dhr. H. den Boer van 's-Gravenliage. Daartoe ingeleid door ds. van Binsbergen, liet spreker aan de hand van een honderdtal deels prachtig gekleurde lichtbeelden uitkomen, hoe in de geschiedenis van Rusland en andere landen het cotolmunisme, als het beest uit den afgrond, door zijn satanische werking de maatschappij heeft verwoest, het economische leven ontwricht, het hu welijk verdierlijkt en de vrouw vogel vrij verklaard. Spr. liet hiervan de ge volgen zien en de 7 millioen M'nderen, die onverzorgd rondzwerven en een ge vaar voor de bevaking zijn, en de doo demlijst door de Sovjet zelve erkend. Daarna toonde hij aan, hoe stelselma/tig de godsdienst wordt gehoond en God wordt gelasterd, en op welke beestach tige wijze alle niet-comtounisten worden mishandeld en vermoord. Na de pauze vertelde spr., hoe de Sovjet toet de ge stolen rijkdommen overal de revolutie tracht te ontketenen en in ons land door brochures en kranten stookt onder de stadsbevolking. Met reproducties tcon- hij aan, hoe de socialistische „Notenkra ker" spot toet wat ons heilig is en zelfs de Kjoninklijike falmilie nilet ontziet, zoo- dait (menig hoorder opmerkte: „Mag dat zoo maar?" Als we dan neg weten, da,t spr. de ergste feiten achterwege liet, dan beseffen we, dat Nederland wakker moet worden en zich van dit euvel ontdoen. Het daverend applaus bewees, dat de J boeiende voordracht van dhr. den, Boer door het publiek toet onverdeelde aan dacht was gevolgd. Op de gebruikelijke wijize werd de vergadering gesloten. BRUINISSE. Zaterdagavond 1.1- trad in het hotel Storm! als spreker op dhr. Lin- deijer, lid der Eerste Kamer voor de S.D.A-F. Spr. behandelde het werken en streven der iS.DlA-P. in het algemeen, waarbij vooral werd gewezen op den I strijd, die door de partij! wordt gevoerd ter beteugeling der buitengewoon hoog© militaire uitgaven. Het nut van organisa tie der toosselvisehers, hoe deze orgaj- j nisatie verleden jaar zijn gunstige wer king deeid gelden, zeer in het belang der Rruinisserbevolking in 't algemfeen, doch in 't bijzonder voor de visschers De opkomist van het publiek was matig, zelf. Van de gelegenheid' tot gedachtenj- Wieseling werd geen gebruik getoaakt. Vrijdagavond 1.1. gaf dé muziek- 'vexeeniging ,,Nu met Hope" een uitvoe ring onder leiding van den directeur, dhr. A. van den Berge. De heer J. v. Bout heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. De uitvoering der ver schillende muzieknummers gaf reden tot voldoening, terwijl de ter lafwisseling gegeven voordrachten vlot werden g speeld. De vertolking van het blijspel „De f 100.000 uit de loterij!" werd algemeen geroemd, evenals die van de komische operette „StudentenWraak". De klucht .Moppie de Ongeluksvogel" in welke de rollen door jonge krachten werden ver vuld ttoocht gehoord worden; 't publiek klapte langdurig, terwijl het ealblaretlied?' je „Levie Leeman ging eens uit wande len" succesvol werd voorgedragen. Met „bal" besloot toen dezen avond. STAVENISSE. L.L Zondag was het hier een zeer ongewone Zondag, zooals de (oudste toenschen hier nog nooit be leefd hebben en zoóals men ook niet toeer hoopt te beleven. Anders een rus tige idag met veel kerkgangers en met wandelaars en -nu? De telefoon heeft het reeds in het kort gemeld. Zondagmor gen, circa 4 uur, hoorden de buren van den landbouwer C. v. L., wonende alhier in de kom der gemeente, het angstgeroep van „tooprd". Etikeleu begaven zich naar diens woning en wat was er gebeurd? Iemand had een raam1van de slaapka mer opgeschoven en was zoo in dat ver trek gekomen, alwaar de man en de vrouw sliepen. Anderen Waren er niet in huis. De inbreker schijnt een sleutel van het kabinet machtig geworden te zijln en toen hij dat wilde openen of ge opend had, zijn man en vrouw wakker geworden. Met een ijzeren bedsteeroede heeft hiji den beiden mensc'hen verschei dene slagen op het hoofd toegebracht, waardoor er bloed stroomde. Dade.ijk ward de politie en de burgemeester van een en ander pp de hoogte gesteld en dank zlij' de naehttelefoon van den heer Kn. die er vlak bij woont, werd ook de politie elders gewaarschuwd. Een auto totet de beide politic-agenten van hier werd zoo spoedig talogelijk naar Wil lemstad gezonden, maar deze reis schijnt onverrichter zake geweest te Zijn. In den voormiddag 'kwamen 2 tolaréchaiussée's uit Bergen-op-Zoom in ons zoo vreedzaam dorpje en toen was bijna niemand meer in huis te houden. Des namiddags 2 uur werd Ide jongeman Iz. H. Lz., 28 j., door de politie op het gemeentehuis gebracht. Vingerafdrukken werden genomen, de kleedereoi' van hem waren ook met bloed bevlekt en als gevolg van deze en mis schien andere onderzoekingen werd hij oto 5 uur in het arrestantenlokaal op gesloten. Maandagmorgen is hij! door de politie gevankelijk naar Breda gebracht. Na het vertrek van de maréchaussee' keerde de rust op de straat terug. Alge- mteen was men van oordeel, dat bij ge noemden v. L. altijd veel geld in huis was. Er schijnt in elk' geval niet veel geld gestolen te zijn. Men hoort spre ken van ongeveer f 300. De verdachte schijlnt evenwel nog niet bekend te heb ben. DE ACTIE DER TRAMDIRECTIE NOG NIET TEN EINDE. Men schrijft ons flit 't eiland Tbolen: De actie door de tratodiredtie A. B. T., ingezet om de autobussen van den Berg- schen weg te weren, gaat steeds door. Van alles wordt er bij' gehaald om' de tratodirectie in haar actie te steunen. Nu weer lezen we, dat „het bestuur van den Bredaschen Diocesanen Werkliedenbond zich toet adressen heeft gericht tot H. M, de Koningin en den Minister van Water staat, waarin adhaesie wordt betuigd aan de gezonden, adressen door een aantal handekHrijvefiden te Tholen, dein Ned. R.- K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel ^St.-Raphaël" en den Frpt. Chr. IGId.per pond 20cl-.perons lOchperVions Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel, inhoudende het niet verleenen van con cessie van een autobusdienst op het tra ject Tholen—Biergen-opL-Zoom v.v." Als of de conCessiebewieging in 't leven is geroepen om tramu of autobuspersoneel aan t werk te houden. Met evenveel recht kan een blond van autobusiperso- neel zich tot de Kroon wenden oto het omgekeerde te verzoeken. Waar het uit sluitend om gaat is... het verkeersPel an j van 't eiland Tholeen. Daarvan weten die bonden in Breda niets af, ze vechten alleen voor eigen behoud. Dat handel- drijvenden van Tholen zich ook tot de Kroon gewend hebben is verklaarbaar toaar niet aan 't juiste adres heeft men aangeklopt, diaar hun belangen! in 't minst niet geschaad worden als een autobus voor personenvervoer 'Concessie krijgt icm door te rijden tot Bergen-op-Zooto, en daar gaat het hier toch alleen om1. Wat de tratodirectie zegt te gaan doen als de beslissing tegen hun wenschen in m'oCht uitvallen, is hier niet aan de orde. Daar- oto! Was het to. i. beter geweest, als die mensdhen gewacht hadden tot de beslis sing was gevallen, waarna ze zich met een iadres tot de tramdineetie hadden kunnen wenden, toet verzoek het drei gement niet uit te voeren om' de zaak stop te zetten. Nu wekt toen den schijn van de tramdirectie in de kaart te spelen. Alleen adressen van belanghebbenden bij het autobusverkeer van de plaatsen op het eiland Tholen hebben hier m.i. waar de. Bijna zonder uitzondering hebben alle vooraanstaande 'personen op- de lijsten ge- teekend oto Ide ©enige rechtstreeks che dienst Stavenisse—Bergen-op-Zoom te be houden. De redenen zal ik hier niet meer ontvouwen, daar ik zulks in mijn twee vorige brieven heb1 gedaan. Onze eerste brief heeft een eilandbewoner naar de pen dpen grijpen oto 'een ingezonden stuk in dit blad1 te schrijven, waarin de kwes tie Waar het hier' om gaat ter zijde wordt gesteld. Hiji spreekt zijln vermoeden uit, dat ik' erg voor den dienst van Malle- koote ben, (wat waar is, daar ik ten (zeerste zijln diensten waardeer), maar ik brak den dienst Krijger niet af, daar ik die pok wensdh te behouden, zooals dui delijk uit mijn brief blijkt. Alleen acht ik de trato een sta-in-den-weg en achtte de verdwijlning der tramu ook in het be lang der andere diensten. Verder laat hij' zelf goed merken, dat hiji mank gaat aan het euvel, dat hij' mij' aanwrijft, n.l. het blijkt, dat hij sterk tegen den dienst van Mallekoote gekant is Als hij een gangetje van pl. m'. 40 K-M. per uur met een bus voor 18 personen te vlug acht, welnu hij make dan gebruik van den anderen dienst en gaat dat nog te vlug, dan per hondenkar of per kruiwagen. Eilandbewoner ducht gevaar als men pl. to. 40 K.M. rijdt. [Maar mag ik er hem dian aan herinneren, dat juist bij dezen autobusondernemer nog nimmer ongeluk, ken zijn voorgekomen en juist bij den dienst van Krijger, die hij zoo prijst, wel Die vreeselijke ongelukken ontstonden; niet door het rijden met een snelheid van 40 K.M., toaar door andere oorzaken. Ver der heeft een hier in de buurt verschij nend weekblaadje een hoofdartikel aan tmüjln brief gewijd, waarin men indien men het nog niet wist kan proeven van welke mentaliteit de schrijver is. Stijl a la Mussolini. Iets zakelijks heb ik in heel het artikel nHet kunnen vinden en toclh heet het op 't einddat aange toond is, dat de tram voor de ThooLsche handel onmisbaar is. Het toekomstig ver keer uit Schouwen moet als klap op de vuurpeil dienst doen Stavenisse hoofd stad het bootje op Stavenisse toet nul passagiers (hij! leze de notulen der Zo- mlerzitting 1927 der Staten maar eens na, dan zal hij' wel zien dat het vervoer meevalt) en meer van dat fraais. Dat is nu de geest van een kleine kliek in Tho len. Verder zal toen de passagiers, die per bus de brug moeten passeeren, laten uitstappen en heel de brug laten loo pen. ,,'t Zal niet gaan". Dat zou er nog bij (moeten komen. Het bouwen der brug wordt als een heldendaad beschreven. Hoewel het een ander onderwerp betreft, wil ik toch heel in 't kort hjter iets van zeggen, daar toen dikwijls dergelijke uit drukkingen hoort: 'k Hoop dat de Re dactie, die mij voor de laatste toaal aan aan *t woord laat komen, mij' deze klei ne uitwijding zal toestaan, opdat de Tho- lenaars toch eens zullen weten hoe de vork in den steel zit. (In een volgend nummer. Red.) RECHTZAKEN. Door den Officier van Justitie te Mid delburg is hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg van 21 Februari, waarbij J. B., zonder beroep, 35 jaar, wonende te Zierikzee, ter zake van mishandeling van zijn echtgenoote, werd veroordeeld tot 14 dagen gev.str. voorwaardelijk, met 1 ia,°r proeftijd en bijzondere voorwaar- den. i-t .LMUJI Ter openbare terechtzitting van den politierechter te Middelburg op 6 Maart, weTd o.m. behandeld ide zaak tegen J. J. de J., 28 jaar, koopman], wonende te Zierikzee, verdacht van mishandeling vain zijn vader op 2 Febr. 1928 te Zie rikzee. Eischj f 25 b. s. 25 d. h. Uitspraak idem. 1 HET DRAMA TE ROERMOND. De 36-jarige coiffeur G. Mullenbruoh, door de rechtbank te Roermond ver oordeeld tot twintig jaar gevangenis straf terzake van (moord op zijn echt genoot© en brandstichting, stond voor het gerechtshof te 's-HertiogenbosCh in hoo ger 'beroep terecht. De advocaat-generaal liet in zijn re quisitoir het opzet om te dooden los en eischte overigens bevestiging van het vonnis in eerste instantie. De uit spraak is bepaald op 19 Maart. DOODSLAG TE MAASTRICHT. De bekl. G. Cobb'en, lijndrijver te Maas tricht, die op den Cannerweg aldaar toet een to'es den 17-jarigen Moermans zoo danig in het hoofd stak, dat hij spoedig overleed, werd door het Hof te Den Bosch met bevestiging van het vonnis der Maastridhtsche rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1