Zierikzeesche fti Nieuwsbode TM abonnement: advertentien Maandag 5 Maart 1928. zierikzeesche courant. nu0 ,"6"- inïendin« °pdea dbs uit- EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Havenmeester. buitenland. binnenland. Overheerlijk. Uit Stad en Provincie. Sproeten komen rtoeg in Fr(j« per 3 maanden f 1,60, franoo per post 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 6 oent. Veraohijnt Mnd., Wnsd. en Vrijd. Postchèque- en Giron. 137677. Tan 18 regels 60 oU., na a regels en daarboven 20 ets per regel. Reclames 80 ets. p. regel. Bij oontraot belangrijke koriiag Plf. J. DE LOOZE. Ultg.-Ridicliir H. J. KOSTEN, gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Sollicitanten naar de vacante betrekking van Havenmeester in deze gemeente, waar aan eene jaarwedde is vei bondon van f 150, benevens 20 pCt por jaar van de te innen havengelden, met een minimum-garantie van f 550 per jaar, worden verzocht hunne stuk ken (adres op zegel van f' 0,30) franco in te zenden aan den Burgemeester van Zierikzee, vóór 19 Maart e.k. Zierikzee, 5 Maart 1928 Burgemeester en Wethouders van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P F. WITTERMANS, Secretaris. MUSSOLINI'S REDE OVER Z.-TIROL. Na,ar uit Rome aan rïè „Voss. Ztg." gemeld wordt, begon Zaterdag! Musso lini in de Kamer zijn met zooveel span ning tegemoet geziene redevoering over Zuid-Tirol met deze woerden: Dat is de laatste maal dat ik over de ZuiicE- Tiroiclsche quaestie het wioord voer. Een volgend keer zullen de daden spreken". Deze woorden werden doior de Kamer met oorverdoovend gejuich ontvangen. Niet minder geestdriftig begroetten de afgevaardigden Mussolini's aankondiging dat ais straf voor de onredelijke gedra gingen van de Zuid-Tirolers alle in dit gebied nog verschijnende Duitsche bla den en periodieken verboden zullen wor den, en dat thans ook de laa,tst-over.ge- bleven Duitsch-sprekende ambtenaren öf overgeplaatst öf gepensioneerde z-illen worden. DE MAN ONDER HET BED. Te Berlijn is een proces aan den gang naar aanleiding van een geval, dat wei de verwezenlijking schijnt van een reeks gebeurtenissen uit een slechten -misdadi- gersroman. Terecht staan de werklo-oze schilder Peipe en zijn meisje Bertha Obst. Peipe wordt beschuldigd van poging tot doodslag en huisvredebreuk, waarbij het meisje hem zou hebben bijgestaan. O een goeden dag nam het meisje haar vriend bij zich in de woning van haar patroon; drie maanden lang wist zij hem in haar kamer verborgen te houden, zon der dat iemand andiers er iets van be merkte. Overdag kroop Peipe onder het bed van het meisje. Na drie maanden be gon hij om onbekende redenen de familie lastig te vallen. Op een avond dr.ong hij; een revolver in de hand, de huiskamer binnen. Hij wist de bewoners van het huis zoo te intimideeran, dat zij de ,aan wezigheid van deze geheimzinnige per soon niet verrieden. Peipe trok zich weer terug in de kamer zijner vriendin en schreef van daaruit brieven aan de hu's- genooten, die er tenslotte toe overgin gen de hulp der politie in te roepen. Toen deze arriveerde ontstond er een ver woede strijd tusschen de agenten en Pei p©, die terstond na het vertrek der be woners het huis had gebarricadeerd. Ten slotte wist de politie met ge'weld bin- jnen te dringen, waarna Peipe zijn revol ver wegwierp en zich overgaf. Bij het begin van het proces stelde het O. M. voor de deuren te sluiten en geen pers vertegenwoordigers toe te laten. De ver dedigers verzochten tenminste gedeelte lijk publiciteit toe te staan. Om elk vaer voor de onzedelijkheid en ook voor het aanzien der in -dit proces optredende getuigen te vermijden, besloot de recht bank het pieces met gesloten deuren te doen plaats hebben en geen vertegen woordigers der pers toe te staan de zit tingen bij te wonen. VAN HET BINNENHOF. De agenda, welke der Kamer na het recès wachtte, bevatte vijf belangrijke wetsontwerpen, maar zegen schijnt er niet op te rusten! Het eerste ontwerp', de radizrwet, is geen succes geworden voor Minister van der Vegte. Immers, ondanks diens hard nekkige verdediging! van de voorgestelde belasting, welke ten onrechte in het kleed van een retributie wias gehuld, iwerd deze Wiet overgroote meerderheid door de Ka. mer afgewezen. Ongetwijfeld werd de Kamër daarbij geleid dioor de overwe ging, dat de vereenngingen, behoudens de socialistische V.A.R.A., zelfstandig wijilen blijven voortwerken en geen Staatssub sidie wenschen, en dat het wlaarlijk niet aangaat, belastingpenningen te innen om dat éón groep niet afkeerig van zoodanige Staatshulp zou zijn. Een tweede ontwerp, de wijziging van de Dienstplichtwet, is teruggezonden naar de afdeelingen voor een nieuw' onderzoek, in verband met de nieuw voorgestelde be paling, waardoor de lichting-sterkte aan gewone dienstplichtigen verminderd wlordt met het aantal vrijwilligers. Een derde ontwerp, de Capitulmtemóet, is na een korte behandeling uit de par lemesntairen horizon verdwenen, Bedolven 'onder de critiek, doior niemand in de Ka mer in bescherming genomen, was het ontwerp ten doode opgeschreven. Op ver zoek van minister Lambopy werden de beraadslagingen geschorst, en men weet, dat een wetsontwerp-, dat bij de Kamer de verkeerde deur uitgaat, n.l. naar het Depiartement terug, niet licht weer op het Binnenhof terugkeert. Aan de Gapi- tulantenwet is een fatsoenlijke begrafe>, nis bezorgd! Een vierde ontwerp, dat strekte om de Nederlanders in het buitenland in onze belastingen te betrekken, is na, een uit voerig en levendig debat verworpen. Van verschillende zijden was critiek tegen dit ontwerp losgekomen, die weerklank' vond in de redevoeringen van talrijke spre kers. De aangevoerde bezwaren waren zeer zeker overtuigend. Niet alleen wordt de directe aanleiding tot dit ontwerp (be- lastingvlucht) steeds -minder dringend, nu Nederland zijn beiastingpeil vermindert en in -het buitenland -de belastingdruk: toe neemt, maar ooik is de Volkenbond ern stig doende -met een regeling van deze materie. Bovendien zijn onbillijkheden in verband met de sterk uiteenloopende be lastingstelsels in -de verschillende landen niet te voorkomen; zal de opbrengst -niet 'evenredig zijn aan de gekweekte ont stemming en de onvermijdelijke kwejt- sing van het rechtvaardigheidsgevoel. Het beste middel tegen belastingvlucht is nog steeds: verlaging van de Nederlandsche belastingen. Minister de Geer, die voor het meer technische gedeelte voor versterking ach ter de Regeeringst-afel had gezorgd dloior d en directeur-generaal der belastingen naast zich te doen plaats nemen, moige door zijn knap!Pe' rede zieltjes hebben ge1 wonnen, -het 'waren er niet genoeg, en de meerderheid wilde van de belasting van uitwonende Nederlanders niet weten. Zoo, is dan de parlementaire storm -op gestoken; het is zeker geen fortuinlijke week voor de Regeering geweest. Men mag er zich over verheugen, dat de Tweede Kamer, totnutoe zoo gediwee, zich thans wat krachtiger laat gelden en niet maar .telkens wetsontwerpen slikt, die in de Eerste Kamer toch weinig kans. hebben. Een tikje afgunst wellicht op de Eerste Kamer, welker populariteit on getwijfeld belangrijk is gestegen, door dat zij- meermalen toegankelijker bleek voor de bezwaren .v.an buitenaf? In elk geval is opnieuw gebleken, dat verzet uit de' burgerij op waardige wijze tpt uit drukking gebracht, weerklank kan vin den bij hen, die de beslissing in handen hebben, en dat vooral onze pers een hoogst belangrijken invloed kan doen gel den! ZIERIKZEE. Vrijdag 2 Maairt vierde de tooneélvereenigmg „O. K. G-" haar 10-jarig bestaan en- gaf ter 'gelegenheid daarvan in 't „Huis van Nassau" haar 22ste uit voering. Nadat de heer C. O- J. HendrikL se, als voorzitter der vereenigitig, de zeer talrijke aanwezigen, het welkom' heeft toegeroepen, sprak, hij1 de feestrede uit. Hij- herdenkt de bestuursleden in deze 10-jarige periode gekomen en gegaan, in zonderheid de vier secretarissen en me moreert wat door „O.K.G-" is verricht voor leden -en donateurs, door uitvoerin gen -en fietstochten te organiseeren. Ver volgens trad het eere-lid der vereeniging, dhr. W. J. van Schelven, naar voren, om in warme bewoordingen het feit te herdenken van 't 10-jarig voorzitterschap van den voorzitter. Spr. hoopt, dat het den voorzitter nog lang gegeven -moge worden, zijn functie te vervullen, tot groei en bloei v,an „O. K. G." Als eere- lid, ouid-seoretaris, vriend en als voorzit ter der Huldiginigscommissie, sprak hij den voorzitter toe. Het is heml een eere, oim' jiaanens alle „O.K.G-'ers", dhr. Hen- drikse, als voorzitter der vereeniging te «togen huldigen, voor het vele door hem voor „O. K. G-" gedaan! Namens de gan- sche vereeniging schenkt spr. daarop den voorzitter een verzilverden beker met incriptie en een album', vervaardigd door den heer H. G. Krom', bevattend, de na men van de deelnemers en deelneerb- sters aan deze huldiging. Mej. P. [M, Hendriks© bood den voorzitter, namens de dames, een fraai bouquet aan. Daar na Werd het feestlied, dat door dhr. v. S. vervaardigd ter eere van den voorz1., dezen spontaan toegezongen. Getroffen dankt© de voorzitter voor de hem gebrachte hulde en gaf dan de too- neelvereeniging „Noordgouwe" gelegen heid het stuk op te voeren: „Door de Courant", in drie bedrijven. Bij' 't einde roept de voorzitter de tooneelvereeniging Noordgouwe een tot weerziens toe, waar- de heer J. Vijverberg, namens deze vereeniging, in welgekozen woorden de-n voorzitter en „O. K. G-" met het 10-jarig jubileum complimenteert. Den heer Hen- d-rikse werden óók nog -aangeboden een bloemstuk van de farn. den Boer en een plant door de gymn-vereeniging „01ymu pia". HAAMSTEDE. In verband met het bericht in de Nieuwsbode van Vrijdag, dat in September 1928 zal worden her dacht het tienjarig bestaan van den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm kan worden medegedeeld, dat de vorige week voor de plaatselijke afdeeling Haamstede-Burgh van dien Landstorm ala spreker optrad de heer Laernoes van Vliaeingen, die een duidelijke en leer zame uiteenzetting gaf van het Instituut van den Bijzonderen Vrijwiliigen Land storm. De spreker wekte ten laatste op, dat alle leden van de afdeeling op 27 September 1928 in Den Haag zullen samenkomen. De wenseh werd uitge sproken, dat de werkgevers de betrokken leden van de afdeeling dien dag zullen vrijaf geven. De vergadering stond onder leiding van den heer Boot, Burgemeester van Burgh, terwijl ook een deel van de vergadering werd bijgewoond door den beer Van Cittars, Burgemeester van Haamstede, die zich bereid verklaarde ook in het bestuur te willen zitting namen. ZONNEMAIRE. Openbare vergade ring van den Raad op Maandag 27 Pebr Alle leden tegenwoordig. Voorzitter de burgemeester. Het reglement voor het burgerlijk armbestuur wordt andermaal gewijzigd met een bepaling betreffende toezicht op uitbestede personen, zulks op verzoek van Gedep. Staten. Ter uit voering der motor- en rijwielwet wordt de kom der gemeente vastgesteld, zonder nadere wijziging. Aan de schoolcommissie wordt op haar verzoek toegestaan con sumptie op hare vergaderingen. Aan de orde komt het verzoek van H. J. Sloot- maker en J. P. Schouwenaar om ont heffing van schoolgeld sedert 1 April 1927, voor Hongaarsche kinderen. De heer Van Splunder wil het verzoek toestaan, omdat voordien ook geen schoolgeld werd geheven en ook anderen dit niet hebben betaald. De voorzitter zegt, dat men deze kinderen kan be schouwen als aangenomen kinderen. In het begin was er slechts een tjjdelijk verband. De heer Van Putte zegt, dat de toestand veranderd is. De kinderen werden in het begin nit liefdadigheid genomen. Naderhand stelde men er prijs op ze te behouden, en nu de kinderen ook medetellen voor de vergoeding uit de gemeentekas, kan er geen bezwaar zijn ook schoolgeld te heffen. Het voorstel van den voorzitter om schoolgeld te heffen, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren Van Splunder, Hooze en Van Pelius. °p het verzoek van het bestuur van den kring Schouwen en Duiveland der M.ij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland wordt besloten f 50,- voor het garantiefonds beschikbaar te stellen, voor een te houdem landbouw tentoonstelling te Zierikzee in Juli a s Van Gedep. Staten is een brief inge komen met de vraag hoeveel men besteden wil voor één der plannen t.w le. aanleg van een nieuwen weg door de gemeente, geraamd op f 37.000 en 2e. verbetering van den gevaarlijken eprit naar den Blooischen dijk, geraamd op f 47.000. De voorzitter zegt, dat nu de raad niet voor den nieuwen weg is men meer zal moeten geven voor verbetering van den oprit, anders komt de nieuwe weg er. Het verschil tusschen beide plannen is f 10 000. Nu is in B. en W. als bijdrage der gemeente in de kosten van verbetering volgens het 2e plan dit bedrag genoemd, dooh men haalde er de schouders voor op. De hoer Van Splunder is tegen het geren van geld uit de gemeentekas. Laat de provincie de verbetering van den oprit alleen doen. Hij heeft per slot van rekening ook geen overwegend bezwaar togen den nieuwen weg, daar het een belangen zaak is van particu lieren. De heer Akkerdaas, ofschoon geon bepaald tegenstander van den nieuwen weg, stelt voor f 5000 te geven voor verbetering van den oprit in den zin van het 2e plan. De heer Van Putten zot de toestand nog eens uiteen wat uitvoering van het eerste plan en wat uitvoering van het tweede plan zou beteekenen en doet uitkomen, dat de raad, zooals reed* is gebleken, niet in zjjn geheel tegen den nieuwen weg is. Na verdere diseussie brengt de voor zitter in stemming het voorstel om f 10000 te geven voor verbetering van den oprit. Dit voorstel wordt met alge- meene stemmen verworpen. Het voorstel Akkerdaas om f 5000 te gaven voor genoemde verbetering, wordt ondersteund door den heer van den Bout. Dit voor stel, in stemming gebracht, wordt aan genomen met 4 tegen 3 stemmen, die der heeren van Splunder, Hooze en van Pelius. De begrooting der gemeente voor 1927 wordt vervolgens gewijzigd wegens overschrijding van posten Aan den deurwaarder van de plaat selijke belastingen wordt een jaarwedde toegekend van f 10. De voorzitter geeft den heer van den Bout op zijn vraag inlichtingen betreffende het stopzetten van de cursussen voor voortgezet onder wijs. De heer Hooze vraagt schoonmaken der waterplaatsen. Wat de voorzitter toazegt. Hierna gaat de openbare ver gadering in eene geheime over. NIEUWERKERK. Vrijdag 2 Maart werd alhier in de Openbare School een welgeslaagde ouderavond gehouden. On der een 90-tal aanwezigen merkten we op den heer Burgemeester ©n 2 leden van Raad. Na opening door den voorzitter der Oudercommiseienam het hoofd der school, de heer Eveleens, het woord. Met welgevallen kon hij terugzien op het afgeloopen jaar, dat door de krach tige medewerking van het personeel- en de Oudercommissie, aan de leerlingen der school wel eenige afwisseling had gegeven. Memoreerde, hoe de vervolg cursus, aanvankelijk begonnen met 25 leerlingen, door ingrijpen van hooger- hand gedoemd was, te worden stopgezet, doch dat, door particulieren steun, waar voor hij hier openlijk dankbetuigde, de cursus tot het einde kon worden voort- bet Toorjatr, koop tijdig een pot SprUtOl. Bij alle Drogisten. Na notulen en jaarverslag volgde een lezing van den heer Smaliegange, een historisch overzicht van de wettelijke regelingen der Leerverplichting in Nederland en in verband daarmee de laatst gewijzigde Leerplichtwet. Hij besprak achtereenvolgens den duur der leerverplichting, voor hen die al of niet geregeld de klassen doorloopen het werk der commissie tot wering van schoolverzuim en welke leerlingen door de sedert 1 Sept. j.l. opengestelde ge legenheid volledig onderwijs in het 7de leerjaar te kunnen volgen, verplicht zullen worden na het doorloopen van de 6 klassen, ook nog het 7de door te maken. De heer Eveleens bracht spreker in hartelijke woorden dank voor zijn lezing. Om do gezelligheid te verhoogen, werd bij wijlen een versnapering rond gediend, terwijl in de pauze, die nu volgde, gelegenheid werd gegeven, het gemaakte werk der leerlingen te be zichtigen, waarvan een dankbaar ge bruik werd gemaakt. Na de pauze gaf mej. Bijlo iets ten beate uit „Kinderen uit m'n klas", door P. J. Cohen de Vries. Hierin komt vooral uit de moeite en opoffering, die een onderwijzeres) zich moet getroosten, om een achterlijk kind zoover te brengen, dat het met de klas mee kan en de ontevredenheid van sommige ouders, indien dit niet lukt. Een warm applaus viel haar ten deel, evenals de heer Van der Have met zijn humoristische bijdrage uit „Scheteen van den Waterkant", door Stofkoper. Nadat het programma was afgewerkt, sloot de heer Eveleens deze gezellige bijeenkomst, waarna nog de Burge meester zijn tevredenheid betuigde, dat in tegenstelling met sommige gemeenten de verhouding tusechen het personeel der openbare school en de ouders der leerlingen zoo innig was. Hij hoopte, dat zulks in 't vervolg zoo mocht blijven, DE DIENST OP ZIERIKZEE. In de Zaterdagavond te Goes gehouden algemeen© vergadering der Zeeuwscïie Handelsreizigersve-reeniging ils met op 4 na algemeen© stemlmie-n aangenomen het voorstel der verkeeirscomtmissie, om1 de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg te berichten, dat het door varen der Prov. boot van Zierikzee tot Middelburg niet gewenscht wordt ge acht. VERKOOPINGEN, ENZ. RENESSE, 2 Maart. Ten overstaan van notaris J. C. Dalebout alhier werden he den voor den heer A. J. Padmos alhief publiek verkocht: Melkkoeien voor f351, f362, f362, f363, f342 en f274. LANDBOUW EL VEETEELT. COOP. VEREEN. WOLHANDEL- Woensdag had in het landbouwhuis te Goes de alg. vergadering van de Goöp. vereeniging voor de verbetering van den wolhandel plaats onder voorzitterschap van den heer J. W. van Oeveren. De flnantiëele commissie bracht ver slag uit en deelde mede, dat de reke ning 1927 geheel in orde was bevonden. Besloten werd de scheer 1928 weer aan de federatie te leveren; er zal weer vol gens rendementstaxatie aan de leden wor den uitbetaald. Deze werkwijze brengt er de leveranciers toe de wol zoo zui ver mogelijk te leveren, wijl vuile wol het rendement en-omu drukt. Voor de uit betaling van de scheer 1927 is de volgen de regeling vastgesteld, n.l. bij een ren dement van 'boven 60 pCt. 1 p:Ct. premie; 58—59 9 pCt. geen premie; 58—57 9 pCt. 1 pCt korting; 54—55 9 plCt. 2 pCt. kor ting; 52—53 9 jpCt. 3 p!Ct. korting; be neden 52 pCt. 5 pfCt. korting. Voor de leiden is het dus een aan sporing om1 zoo zuiver mogelijk te schee- ren, waardoor het met een weinig goe den wil heel goed mogelijk is een ren dement van 58 pCt. te halen. De volgende prijzen werden in 1927 gemiddeld besteed: voor prima kwaliteit f 1,89; 1ste kw. f 1,57; tweede kw'. f 1,371/2; derde kw. f 1,25vierde kw. f 1,121/2; laintswo-l f 1,35brokken f0,75. De ge middelde opbrengst per K.G. was f 1,15V2- Hieruit blijkt wel, dat -de vereeniging met succes is werkzaam geweest, want ongetwijfeld zal -geen enkele leverancier voor zoo'n prijs aan den handel v-erkocht hebben. Een bewijs hiervoor is wel, dat de Federatie dezer -dagen .aanbieding kreeg voor het overnemen van een partij wol van een handelaar uit Zeeland. De leveranciers, die aan -dezen; handelaar heb ben verkocht, waren zeer zeker voordee- ïiger uit geweest indien zij' lid van bo vengenoemde vereeniging waren geweest. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. ST.-ANNALAND. Woensdag 7 Maart biddag in de Ned. Herv. Kerk 9,30 en 2 u. ds. 't Zandt uit Delft. THOLEN. In veïband -met zijn op 15 •dezer te vieren 25-jarig jubileum als pre dikant, hoopt ds. K. P. Da.tema alhier, op Zondagmorgen 18 dezer, in de Hervorm de Kerk een gedachtenisrede te houden. Geref. Kerk. OUD-VOSSEMEER. Alhier is beroepen bij de Geref. Kerk dis: D. Li gier te Nieu- werbrug (Z.-H.) Evang- Luthersche Kerk. Bedankt: Voor Bergen op Zoom—Zie rikzee, Mr. D. G. Hoe vers, candidaat te 's-Grav-enhage. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Geen sprookje, 't Klinkt als een sprookje, maar 't moet volkomen waar zijn vriendeljjke bej-gening werd dezer dagen beloond met een legaat van circa f 100,000. Begin vorige week werd het testament openbaar gemaakt van een heer, die geregeld van de Delftsche lijn der H T.M. gebruik maakt, schrijft de Rott. Het bleek toen, dat hij zijn geheele vermogen gelegateerd had aan den trambeambte D., met wien de overledene geregeld de rit meemaakte. De erfenis, welke als in een oud ongeloofwaardig sprookje voor den be leefden beambte als 't ware uit de lucht komt vallen, moet bestaan uit f 15,000 bank-deposito, benevens huis en erf, ter waarde van zeker f 50,000. De familie van den overledene schijnt de rechts geldigheid van het testament te willen betwisten, 't Is dan ook een tegenvaller voor hen. Een brandkast gestolen. Drie mannen hebben zich toegang verschaft tot een fabrieksgebouw in de Kuyperstraat te Amsterdam en daar de brandkast uit het kantoor gesleept en geladen op een handkar van de fabriek en netjes toe gedekt weggereden. Op eenigen afstand laadden zij de brandkast over op een vracht-auto en reden naar een garage, waar zij de kast openden Er zat f 5000 in, welk bedrag zij zioh toeeigenden. Toen twee der daders de garage ver lieten, worden zij gearresteerd door twee f, reoheroheurs van politie, die hen in het b^zit vonden van f 3600. De derde dader ontsnapte toen, doch werd in den loop van den nacht aangehouden. Voorts is nog gearresteerd de eigenaar van den vrachtauto. Ongelukken. Zaterdagmiddeg speelden eenige kinderen aan den kant van den Valentijnkade te Amsterdam. Toen een paard en wagen naderde stak plotseling een drie en halfjarig meisje denrgweg over. Zij geraakte onder den wagen en werd dood opgenomen. Tusschen Harlingen en Kimswerd is een 15-jarige fietser godood, die zioh aan de tram had vastgehouden. De 21-jarige schipper K. de H. uit Achtkarspelen, is in het Damsterdiep, bij Appingedam overboord geraakt en verdronken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1