Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD bthoorande bi] da *an Vrijdag 2 Maart 1928, no. 11666. BUITENLAND. ARBEIDERSTOESTANDEN IN RUSLAND. Het volkscommissariaat vanarbeid van de RSFSR ontving van de afdeeling van de arbeidsbeurzen een uitvoerig rapport over de geringe stabiliteit van de arbeiders op de fabrieken. Uit dat rapport blijkt, dat in de laatste vijf jaar de groote onderne mingen (dus de genationaliseerde fabrie ken, de z.g. socialistische sector van de industrie) 12 millioen nieuwe arbeiders in dienst hebben genomen, terwijl dezelfde fabrieken in dien tijd.... 11 milliioen arbei ders hadden ontslagen. In de vijf jaar hebben de fabrieken dus haar personeel bijna geheel vernieuwd. Dit heeft natuurlijk niet nagelaten slech ten invloed te oefenen op dé productiviteit van den arbeid, de kwaliteit van het ge produceerde, de discipline der arbeiders enz. Er ontstond een onstandvastigheid :n den arbeid van de genationaliseerde indus trie. Wat waren de oorzaken van dezen toestand? Volgens de meening van den rapporteur was deze toestand het gevolg van de zeer slechte woningtoestandein en de onbevredigende loonschalen en de chaps, die in de bedrijven heerseht. Waar de ar beiderstoestanden min of meer dragelijk waren en de loonen bevredigend, bleven de arbeiders langer op één plaats. Een, Ider sovjet-deskundigen, Romanow, heeft ech ter aangetoond, dat er een andere, veel belangrijker oorzaak bestaat. Hij verklaar de, dat de communistische leiders der be drijven, er de voorkeur aan geven te doen te hebben met tijdelijke werkkrachten, die minder goed op de hoogte zijn van de wetten over de bescherming van den ar beid en over de wijze, waarop een (ar beider zich bij de overheid over de daden van zijn chef kan beklagen. Tijdelijke ar beiders zijn minder eisehend, zijn hulpe loos en voordeeliger. Zoo zijn de toestan den in het communistische paradijls, naar de „Troed", het centrale orgaan van het communistische vakverbond in Rusland, zelf toegeeft. BINNENLAND. VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. In verband met het onderzoek in de zaak van de Veendammer Hypotheekbank Zijn twee Nederlandsche rechercheurs naar Riga vertrokken, daar men goeden grond heeft aan te nemen, dat de heer Lieber- mann naar Riga is uitgeweken en d^ar in het ghetto is ondergedoken. De Nederland sche politiemannen willen trachten hem daar op te sporen. Mocht dit gelukken, schrijft het Hdbl., dan zal de Nederland sche consul te Riga onmiddellijk zijn uit levering verzoeken. BESTRIJDING VAN MISDADIGHEID. Donderdag begonnen in het hoofdbureau van politie te Aken besprekingen tusschen de chefs van de grenspolitie van Neder land, België en Duitschland, waaraan ook gemeentelijke autoriteiten van Maastricht. Verviers en Aken deelnamen. Het doel van deze besprekingen is van gedachte le wisselen over krachtiger bestrijding van de misdadigheid in de grensgebieden. TWEEDE KAMER. „Helaas moet worden geconstateerd, dat de vrees, dat een behoorlijke rege ling dezer materie (n.l. de heffing van belasting van Nederlanders in den vreem de) uiterst moeilijk, zoo niet geheel on- doorvoerbaar zou blijken, zonder nieuwe" groote onbillijkheden en gevaren in het leven te roepen, maar al te juist is ge bleken", aldus het Hdbl. over het wets ontwerp, waarover de Algemeen© Be schouwingen zijn voortgezet. Inmiddels heeft het wetsontwerp verschillende wij zigingen ondergaan, maar .aannemelijk is het ook nu nog allerminst. Toch onderschat men de mérites van dit wetsvoorstel wanneer men alleen let op hiet feit, dat tot nu toe bijna uislui tend de critiek aan het woord was. De eenige warme verdediging kwam van de zijde van den heer van Gijn de geestelijke vader van dit ontwerp. De Kamer beleefde een vroolijk mo ment, toen mr. Oud in het vuur van zijn betoog gewaagde van het vangen van honden met onwillige hazen, mr. Boon oogstte een succes met het beeld van de Siberische slede, waaruit aan de cri- tiseerderen Kamerwolven telkens nieuwie belastingobjecten worden toegeworpen, de heer Van Gijn zocht het ook in de zoölogie, toen hij de gegoede Nederlan ders, die naar het buitenland werden ge lokt met goudvisschen vergeleek. De taal werd verrijkt, toen in aanvul ling van „belastingvluchtelingen" en „be lastingdeserteurs", ^belastingziigeuners" 't aanschijn kregen. Zoo was er in den hoogen ernst van dit debat toch ook nog wel een luchtiger Inoot. De Minister van Financiën,' Jhr. de Geer, betoogde in zijn antwoord op de alge- imieene beschouwingen, dat 't ontwerp bedoelt de belastingvlucht te achterhalen en daar aam een principiëelen rechtsH grond te geven zonder het nationalitisehe principe overheerscbend te maken, het geen dus alles is, wat de bestrijders ook wenschen. Spr. bestr. de opvatting, dat het ontwerp een dubbele 'belasting in voert en de heffing tot een straf wordt gevoeld, terwijl de toestand slechts zoo wordt, dat verhaal naar het totaal geen wijziging brengt in de belastingplicht. De minister betoogde dat de sanctie eenige bezwaren van ernstigen aard vormen, doch de regeering hecht daaraan weinig waarde, daar de belasting in den regel ook op andere wijze wel is te verhalen. Het weigeren van paspoorten bij belas tingschuld is steeds toegepast. Op grond van de gegevens de ge registreerde ve/'zoeken om ontheffing hebben tijdens het belastingjaar 1923—24 personen fmet 79 millioen aan vermogen het land verlaten, tijdens 1924—25 58 mil lioen en tijdens 1926—27 97 millioen. Onder groote spanning werd gestémd over artikel 1 der wet, dat verworpen werd met 50 tegen 33 stemmen. V$ór stemden de soc.-dem., de c.h. Langman, Tilanus, Krijger dr. De Visser, Bakker, Weitkaarp, Snoeek Henkemans en Schokking, de vrijheidsbonders van Gijn, mej. Westerman en dr. Bierema, de aur. Smeenk, en de heeren Braat (pi.), Ling- beek (h.g.), Kersten en Zandt (beiden s.g.) en Arts (r.k.v.p.) De minister van financiën vroeg daar na schorsing der beraadslagingen. Uit Stad en Provincie. HAAMSTEDE. Woensdagavond j.l. hield de ver. tot bevordering van Lager Tuin- bouwonderwijs een druk bezochte leden vergadering in hotel Bom. Na opening door den voorz. van het comité van op richting, dhr. W. G. Boot Jz., lezing der notulen van de vorige vergadering en in ning der contributie, werden de statuten dezer nieuwe vereen, vastgesteld. Beslo ten werd op deze statuten de Koninklijke goedkeuring te vragen. Daarna werd een bestuur van 7 ieden benoemd, bestaande uit de heeren W. G. Bopt Jz. en H. v. Toledo te Haamstede, M. L. J. Mus te te Burgh, W. v. Klooster en A. Capelie te Renesse en C. A. Boogerd en K. J. Dam- bruine te Noordweile. Aan het bestuur werd voorwaardelijk machtiging verleend voior aankoop ,of in erfpacht nemen van den benoodigden grond voior een proef tuin, terwijl een huishoudelijk reglement in een volgende vergadering zal vastgesteld worden. Door den bvrgem. van Haam stede werd het comité dank gebracht voor zïjh ijverige bemoeiingen. ST.-PHILIPSLAND. Zaterdag 25 Febr. vergaderde alhier de gemeenteraad. Voor zitter de burgemeester. Alle leden aan wezig. De heer Neele merkt 'bij de le zing der notulen op, dat niet vastgelegd is, dat hij! van meening is, dat werke- loiozen in volgorde van de lijst, bij werk verschaffing te werk moeten worden ge steld. De voorzitter zal dit olsnog laten geschieden. Ingekomen is o. a- een schrij ven van Ged. Staten over de kinderbelas- tingaftrek, dia van f'35 pp f50 is ge bracht, dat vopr kennisgeving wordt aan genomen. Bi. en Wi- stellen voor den Rijksveldwachter Kooman een gratificatie van f75 te verieenen. Wordt aangenomen. Behandeld wordt het verzoek van de be woners ,aan den dijk bij' het Karreveld, dat in de vorige vergadering Was aan gehouden. Bi. en Wi- stellen voor niet over te gaan tot het plaatsen van een lantaarn, dpch wel om een straatje aan te leggen ter breedte van 60 o.M. De kosten worden geraamid op f250. Dhr. v. Dijke stelt dit voorstel op prijs. Hij herinnert er aan dat eenzelfde voorstel voorheen reeds is aangenomen, doch dat dit niet uitgevoerd is, daar geen over eenstemming kon worden bereikt met het Polderbestuur. Hij' hoopt, dat zulks nu beter van stapel z'al loopen. De heer de Ruijter informeert of hierover reeds met het polderbestuur is gesproken? De voorzitter .antwoordt ontkennend. Weth. L. J. v. Nieuwenhuizen merkt pp, dat toen van het polderbestuur het zetten van palen verlangd werd en dit niet kon worden goedgevonden. De heer v. Dijke meent, dat het Polderbestuur tegen het nieuwe voorstel geen bezwaren zal heb ben. Dhr. Neele bespreekt de 'mogelijk heid om in de politie-verordenling een verbodsbepaling op té nemen, om over het pad te rijden. Dhr. A- A. v. Nieu wenhuizen meent, dat zulks1 niet kan, daar de grond eigendom is van den Ouden- Polder. Dhr. Neele Zegt, dat het Polder bestuur zoo iets niet zal kunnen afkeu ren, daar het geen ziD heeft over hét p;ad te rijden. Weth. v. Nieuwenhuizen zegt, dat het Polderbestuur zoo'n bepa ling niet kan goedkeuren. Dhr. v. Dijke acht het plaatsen vain een lantaarn niet noodzakelijk. Het voorstel van B. en W- wordt met alg. st. aangenomen- Vervol gens stellen Bi. en W. voor een schuld groot f 500, aangegaan, a 4i/2 pCt., restant van een leening voor rioleering en dem ping slop ten en één groo t f1750, restant leening scholenbouw, aangegaan a 43/4 pCt., .af te lossen op 1 April a.s., daar de kas zulks toelaat en bij: de Boeren leenbank slechts 3,6 pCt. rente wordt uitgekeerd. Dhr. de Ruijter vraagt of dit de grootste schulden der gemeente zijn? De voorzitter antwoordt bevestigenjd en deelt mlee, dat nog f 1100 schuld over blijft, welke niet voor vervroegde af lossing vatbaar is. Het voorstel wordt met alg. st. aangenomen- Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen merkt op, dat bij even tueel© nieuwe leening, de personen, waar mee de hiervoor genoemde' leeningen zijn aangegaan, bij voorkeur in aanmerking zullen komen. Volgt bespreking over de vernieuwing der havenbeschoeiing. B. en Wi. hebben na nauwkeurig onderzoek ge meend, niet met een voorstel te moeten komen. De voorzitter deelt mede, dat een houten beschoeiing f100, een bazaltt'e- schoeiing f200 per strekkende M. zal kosten. Dhr. Neele zegt, dat dit werk, in hout uitgevoerd, de gemeente p-1. ml f 3000 zal kosten, terwijl binnen enkele jaren ook het overblijvende deel zal moeten vernieuwd worden. (De bedoeling is thans 30 M. lengte te vernieuwen. Corr-). Ba- zaltuitvoering zou dan z. i. voor de ge meente te duur worden. Bovendien zal, wegens stroomverlegging, de toekomst nog (meer aan de haven enz. te doen geven. Hiermee dient men rekening te houden. Dhr. v. Dijke gaat met het ge sprokene accfoord. Hoewel een bazalt- muur afdoend werk zou zijn, acht ook hij' de kosten daarvan voor de gemeente te hoog. Ook een| houtbeschoeiing is goed, vooral wanneer gezorgd wordt voor een flinke k'leïbekleeding, die spreker Zich voorstelt op 75 O.M. a 1 |M- dikte. Dhr. A. A. v- Nieuwenhuizen vraagt of het de bedoeling is het werk publiek aan te besteden. De voorzitter antwoordt beves tigend. Dihr, A- A. v. Nieuwenhuizen zou het op prijs stellen, wanneer dan bij de uitvoering rekening werd gehouden met de werkeloozen en hiervoor bij de aan besteding voorwaarden te stellen. De voorzitter zegt, dat dit ingelasoht zal worden bij! het bestek. Met algemeen© stemmen wordt besloten het werk in hout te doen uitvoeren. De voorzitter zegt, dat voor het werk een leening zal moeten worden gesloten. B1. én W- stellen voor hiertoe over te gaan, a hoogstens 5 pGt., af -te lossen in 10 jaar, jaarlijksche aflos sing f300, te beginnen op nader vast te stellen datum1 1929. Na eenige besprer- king wordt aldus besloten. De voorzit ter deelt vervolgens imede, dat het de bedoeling is van B. en WI de zaten bij den steenen dam op te laten knappen door de werkloozen. Verder dat volgende week begonnen zal 'worden met het ver leggen van de bestrating van die weeg brug tot den zeedijk. Dhr. de Ruijter vraagt of het uitbreken van de steenen ook door werkeloozen kan geschieden? De voorzitter zegt, dat het werk opge dragen is aan v. Dorst en dat hoogst waarschijnlijk maar 1 man z'ou noodig zijln. De heer Neele vindt het verkeerd, dat v. Dorst voor het werk 2 man mee zal brengen. Toen indertijd de aanleg van de waterleiding kwam tot onder de gemeente Steenbergen, werden de Fliplan- dérs ook bedankt. Steenen uitbreken kan iedere werkman. De voorzitter zal met het gesprokene rekening houden. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen merkt op, dat bij de bakens aan de vaargeul te veel grond ligt. Hij stelt voor die door werkeloozen te doen opruimen, daar anders de ba kens 1;och verzet zouden moeten wor den. De voorzitter zegt onderzoek toe. Vervolgens deelt de voorzitter mede, dat de levering van keislag gegund is aan de R. T. M- a f4,70. De levering zal plaats hebben met auto's aan de put ten. De heer Neele informeert of aan de levering voorwaarden zijn verbonden geweest, en of het werk ten goede zal komen aan de Fliplainders? De voorz. zegt, dat het lossen niet machinaal, doch door werkkrachten van hier zal gebeuren. Daarna rondvraag. Dhr. de Ruijter vraagt of reeds antwoord ingekomen is op het schrijven aan de P. Z. E- M., betreffende de electriciteitsvoorzienïhg D© voorzitter antwoordt ontkennend. Hierover vplgt ruime bespreking. Alle leden vinden het vreemd, dat in de vergadering der Frov. Staten over onze gemeente niet gespro ken is. De heer A. A. v. Nieuwen huizen merkt op, dat in de kom' der gemeente nog pi. nr. 100 perceelen niet zijn aangesloten bij' de Coöp. Eleo. Mij. alhier en vraagt in verband hiermede hoe eventueel een Concessie voor aansluiting zou moeten worden verleend? De heer Neele meent, dat in de overeenkomst mét de C. E. M- alhier staat, dat door een tweede 'hier geen stroom mag worden geleverd. De voorzitter leest de Conces sie aan de C. E. M- voor, waaruit blijkt, dat deze in dien geest niets bepaalt, en tevens, dat er niet uit blijkt voor hoe veel jaren de concessie is verleend. De voorzitter ,acht het een zwakke conces sie. Weth. L- J. v. Nieuwenhuizen meent, dat de C. E. M- sterk staat door de laat ste 'bepaling, inhoudende dat de gebou wen enz. der C. E- M. door den Raad genaast kunnen worden tegen boekwaar de. De "heer Stols informeert naar het krammen van den havendam'. De voorz. zegt, dat dit niet zal gebeuren, daar het veel kost en men er weinig mee op schiet. De heer Stols informeert naar het proces-verbaal, dat de h.h. Boudeling en Doelemlan te A.-J.-Piolder hebben opge- loopen wegens overtreding van de ver verordening op de beperking der wegen. Laatstgenoemde is door den kantonrech ter vrijgesproken, daar niet bewezen kon worden, dat de kennisgeving op tijd was aangeplakt. Eenige bespreking volgt over het al of niet verplicht Zijn om ook te A.-J.-Polder de kennisgeving aan te plakken. De voorzitter merkt ten slotte op, dat in zulke zaken veel afhangt van de zienswijze van den rechter. Daarna sluiting. Dhr. J. J. Capelie alhier, is benoemd bij1 de Technische Afdeeling der Zuider zeewerken, met standplaats te Medemblik. Eveneens wor,dt aldaar te werk gesteld dhr. L. Reijngoudt, en wel als krammer bij1 genoemde werken. ONDBKÏÏTJ8. In een der lokalen van School A had Woensdagvoormiddag een bijzondere plechtigheid plaats. De heer J. v. Balle gooijen, het hoofd dier school, die met pensioen gaat, nam officieel afscheid van autoriteiten en zijn leerlingen. Veie auto riteiten waren hierbij tegenwoordig o.a. het Dag. Bestuur dezer gemeente, véle raadsleden, de inspecteur bij het L. O., de heer Abeleven, de hoofden cler vier lagere scholen, zoowel openbare als bij zondere, benevens velen van het perso neel, Mr. Bakker, als voorz. der Com missie van Toezicht op het L.O., de voor zitter van de Comm. tot wering van schoolverzuim, de heer Meuwese, direc teur en een leeraar van de Rijkskweek school en enkele andere belangstellen den. Nadat de heer van Ballegooijen door den burgemeester was binnengeleid, nam deze laatste, nadat allen gezeten waren, het woord. Z.E.A. herinnerde er aan dat het voor den scheidende heden de laatste diag was, dat hij als hoofd dezer school dit lokaal betrad, daar hij met pensioen gaat. Vele ambtenaren zien dezen dag met verlan gen tegemoet, sommigen met schrik en beven. Velen bleven liever in hun func tie, daar ze zich nog sterk gevoelen, an deren tellen de jaren die hen nog scheidt van dien dag. Men zou die rubriek in twee groepen kunnen verdeelen: de men- schen die reikhalzend verlangen naar den tijd, waarop ze niets te doen zullen heb ben en de categorie, die dezen dag te gemoet ziet, als een, waarop ze tijd kunnen vinden voor studie of liefhebberij. Spr. hoopte dat de heer van Ballegooijen tot die categorie behoort, die naar dien tijd verlangen om eens wat anders te kunnen doen. Spr. herinnerde er aan, dat de heer van B. in 1885 tot onderwijzer werd be noemd en in 1900 tot hoofd van *de pchool. Meer dan 40 jaar heeft hij dus het beste gegeven aan het onderwijs, waarvan 27 jaar als hoofd. Namens het gemeente bestuur kon spr. zeggen, dat ze in hem heeft gehad een hoofd, waarmede het steeds aangenaam samenwerken was. Nooit heeft het gemeentebestuur gehoord van kwesties op school onderling en nooit was er eenig verschil van meenimg van eenige beteekenis. W;at er voorkwam is langs lijnen van geleidelijkheid in orde gebracht. Voor deze samenwerking zegt spr. hartelijk dank, nog meer voor de uitstekende zorgen die hij besteed heeft aan hot onderwijs, dat de leerlingen op leidde tot nuttige burgers in de maat schappij. De gemeenteraad heeft gemeend, aldus spr., bij deze woorden van dank en waardeering, een tastbaar béwljls te voegen en U aan te bieden een ets, een gezicht op1 Zierikzee, voorstellende de Zuid-Havenpoort. Spr. eindigde met den wensch, dat het den heer v. B'. gegeven moge zijn nog vele jaren in goede ge zondheid hier te mogen doorbrengen. Het woord wérd daarop gevoerd door den 'heer Quist, die constateerde, dat het voor het personeel vreemd zal zijn wan neer het scheidend hoofd niet meer in deze school zal zijn en het niet meer kan profiteeren van de raadgevingen en ad viezen, die altijd werden gewaardeerd!. Maar de naam van het hoofd is a?n deze school verbonden, want men noemt ze steeds de school van meneer van Balle gooijen. Spr. herinnerde aan de jaren die hij1 met den heer van Bi. mocht samen werken, aan diens opleiding tot onder wijzer en ais hoofd van de school in de Wevershoek en na de fusie der open bare lagere scholen, tot hoofd van deze school. Spr. bracht hem dank voor de aangename samenwerking en gewiaiagde van öe bewondering, die hij bij de on derwijzers opwekte door Zijh wij'ze van lesgeven. Zij zullen wel trachten dit na te doen, maar zij weten vooruit dat ze hem niet zullen evenaren, want hij on derwees niet volgens een aangeleerd stel sel, maar als geboren onderwijzer, die men indeelen kan bij de catogorie, waar toe Ligthart behoorde. Ook de werk kracht van den heer van B. dwong be wondering al, als men weet, wat door hem naast het ambt van schoolhoofd werd waargenomen. Namens de vele oud-leer lingen sprekende, dankte spr. hem voor wat hij voor velen hunner is geweest, die nu een posit-'e in de maatschappij bekleeden, verkregen voor een groot deel door hem, die nu van deze school of- scheid neemt. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. een schilderij aan, voorstellende een gedeelte van Zierik zee, waarop de stadhuistoren domineert, daarbij den wensch uitsprekend, dat de heer van B. nog lang van zijn welver diende rust zal mogen genieten. Het woord was daarna aan het nieuwe hoofd, de heer Breetveld, die herinnerde aan zijn komst in deze school en in het eerst in dezelfde klas samenwerkte met het hoofd, zooals ook den laatsten tijd het geval was. Had spr. in zijn vorige standplaats een goede leerschool gehad, hij' mocht van zijn nieuwen chef veel lee- Ten, vooral bij de rekenlessen, maar niet minder heeft spr. van hem geleerd van zijn wijze van. optreden als rechter van instructie. De meest verstokte leugenaar wist hij tot "de waarheid te brengen. Met waardeering herdacht spr. de liefde en werklust van tfen heer van B., wélke hij gedurende ongeveer 50 jaar aan het onderwijs gaf. Spr. dankte hem voor wat hij persoonlijk van hem heeft mogen lee- ren, voor de goede raadgevingen en wenken en voor den toestand wiaarin- h'ijl deze school achterlaat. Ais opvol ger hoopt hij de goede verstandhouding, die er steeds bestond tusschen onderwij zer en hoofd te bewaren. Van zijn kant zal spr. al het mogelijke doen op de tot nu toe gevolgde wijze voort te gaan, terwijl hij zich in de voortdurende vriend schap van den heer van B. aanbeval. De inspecteur bij' het L.O., de heer Abeleven, voerde daarna het woord ais vertegenwoordiger van het Rijksschool- toezicht. Spr. herdacht eveneens de prettige sa menwerking met den heer van B. ge durende de 8 jaar dat spr. hier komt. Ook namens zijn voorgangers dankte spr. den heer v. B. wat hij' voor de jeugd en het onderwijs heeft gedaan. Thans wiordt een eind gemaakt aan een stuk levens werk van het scheidend hoofd, die ge slachten heeft zien komen en gaan, kin deren heeft zien komen en gaan op zijn school, terwijl ze nu als flinke burgers een plaats bekleeden in de maatschap pij. De heer van B. mag zich de eer toe rekenen daaraan een grooten steen te hebben bijgedragen. Voor den eer v. B. is thans de tijld gekomen om zijn werk neer te leggen. Spr. hoopte dat hij nog vele jaren van zijn rust zal mogen genieten. Wanneer dan in stille uren :n gedachten de jaren van zijn levenswerk hem voorbijgaan, dan zal hij daaraan met groote dankbaar heid terugdenken en evenzeer dankbaar terugzien op dezen dag, waarop hem zooveel blijken van vriendschap en er kentelijkheid ten deel vielen. Mr. Bakker, sprak namens de com missie van toezicht op het L.O. Hij dank te den heer van B. voor hetgeen hij voor het onderwijs te Zierikzee heeft gedaan. Wanneer hij' zijn levensweg, die hij heeft afgelegd, overziet, dan zal hij kunnen zeggen: het is goed geweest. De com missie heeft ook gemeend een hulde blijk te moeten aanbieden, maar spr. kan dit helaas nog niet ter hand stellen. Komt het, dan hoopt hij dat- de heer v. B. het zal wilien aanvaarden als een bewijs van dankbaarheid. De heer Meuwese, bood als voorzitter van de comm. tot wering van schoolver zuim, een fraaie bloemenmand aan. Een der jongens sprak hierop zijn mees ter -toe, waarop een der meisjes een si- garenstel van (p latteei overreikte. De heer A. Geluk sprak eenige' harte lijke woorden van waardeering en vriend schap, evenals de heer S. v. d. We ij dé, die in beeldrijke taal herinnerde aan de gave, die de heer v. B. bezat de kinder ziel te peilen, zoo dat de affecten geen effect kregen. Nadat de heer de Bree nog enkele woorden (gesproken had, nam de heer van JBallegooijen zelf het woord, om allen dank te zeggen voor hun ge sproken woorden en stoffelijke bewijzen van vriendschap en waardeering. Spr. herinnerde aan zijn werk als secretaris van de commissie tot wering van school verzuim in het begin van de invoering der Leerplichtwet, welke functie in die dagen soms levensgevaarlijk was. Krachtigen steun mocht hij toen onder vinden van den toenmaligen schoolop ziener, de heer Slot en den kantonrech ter, zoodat in dit arrondissement het minste schoolverzuim voorkwam. Spr. merkte op, dat het ambt van on derwijzer niet gemakkelijk is, al gelooft men het niet. Men wil van de school te veel klachtenboek maken. De ouders schui ven gaarne de verantwoordelijkheid voor hun kinderen af op de school, daar zij zich liever met wat anders bezig hou den, maar 't was beter leiding te geven aan hun eigen kinderen. Zijn leerlingen dankte hij voor het hun gegeven cadeau en de aanwezigen voor hunne tegenwoor digheid. Hiermede was de plechtigheid geëin digd. PREDIKBEURTEN. Zondag 4 Maart. Knrkwarv*. 9.30 ure, ds. r. Griethujjssn (Bev. kerkeraadsleden). 3«roosk«rka. 2 ure, de heer M. Kuipers van Beekbergen. Bargfe. 9.30 ure, ds. Boogaard. £«acsse. 2 ure, ds. Boogaard. Sesrtfwtll*. Geen dienst. 9.30 en 6.30 ure, ds. r. Bins- bergen (Extra-collecte voor de kerk). Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. J. Snoek van .Vrij hoeve Capelie. Qttd-Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. glkaraoa. 9.30 en 2 ure, dhr. J. Koopman, hulpprediker te Dalfsen (In de morgenuren bijzondere collecte voor de kerk). Geref. Kerk 9.30 en 2 ure, Leeswerk. Brauwerskarea. 10 ure, dr. Proost. Garef. Kerk. 9.30 Leeskerk en 2 ure, ds. Hoek. Etaeoaalra. 2 ure, ds. v. Griethujjsen. Garef. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. Hoek Hvariaaawt* 9.30 ure, de heer Kuipers van Beekbergen. Brvtsekar. 9.30 nre, ds. v. d. Griend. Qawtrknrk. 2 ure, ds. Hoekstra. Nteairarkork. 9.30 en 2 nre, ds. v. d. Linden. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, ds. Van Tol van Scharendyke. Geref. Gaaii 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Oastarlaad. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. 9 30 en 2 ure, Leesdienst. Geref. Ge». 9.30, 2 en 5.30 ure, dhr. Romjjn. Bltjaaslaai. 2 ure, ds. v. d. Griend. Bralalaak* 9.30, Leeskerk en 2 nre, ds. Waardenburg. Geref. Kerk 9.30 en 2 ure, Leeskerk. Weref. Ge». 9.30, 2 en 6 ure, ds. Vreugdenhil. Ond-Gsref. Kerk. 9, 2 en 5 ure, Leeskerk. k.-J.-Paltfar. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leeskerk. kt.-Plltpelacd. 9.10 en 2 ure, ds. Van Doorn. Ond-Geref. Kerk. 9, 2 en 5.30 ure, Leeskerk. Yfealaa* 9 30, ds. Datema en 2 nre, ds. Los. Geref. Kerk. 9 30 en 2 30 ure, dr. Velte- naar. Gerei Gan. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. St.-MaartaaadQk. 9.30, ds. Zandt, 2 ds. Datema en 6 ure, ds. Zandt. Ond-Geref. Ge*. 9.30 en -2 ure, Leesdienst. <?«4-Vaaea»aar. 9.30, ds. de Gidts en 2 ure, Leesdienst. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, cand. Gees te Amsterdam. Oud-Geref. Gem. 9.S0, 2 en 6 ure, Leesdienst. Paartrllat. 9.30 en 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. de Vries. Befearpaalaia. 9.30, ds. Los en 2 nre, Leeskerk. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 nre, Leeskerk. atavaBlisa. 9.30 en 2 ure, ds. Moermam Oud-Geref. Kerk. 9.30, 2 en 5.80 ure, Leeskerk. St.-Aaaalaa4* 9.30, Leeskerk ea 2 nre, ds! de Gidts. Geref. Gem. 9.30, 2 en 5.30 ure, Leeskerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5