Zierikzeesch® ffe Nieuwsbode ZEELAND's ROEM 35 cent per pakje. abonnement: Woensdag 22 Febr. 1928. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën buitenland. Uit Stad en Provincie. oe prijs van is van af heden blijven gehandhaafd, Frfi. per 8 maanden f 1,50, franco per poat ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Veraohijnt Mnd., "Wnsd. en Vrijd. Poatcbèque- en Giron. 187677. 84ste JAARGANG. - No. 11862. Blr. A. J. DE LOOZF. UII{,RiAiclHl H. J. KOSTEN ven 13 regel» 00 eta., r*n 4 regel» en daarboven 20 ot». p»r regel. Reclames 30 ot». p. regel. Bij contraot belangrijke korting. Insending op den dag rui nit- gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaat ANONIEME BRIEVEN. Zij komen, herhaaldelijk voor in Frank, rijk: de processen over anonieme brie ven. Telkens weer, vooral in de provin cie, bezondigen haatdragende of over spannen lieden zich aan het schrijven van ononderteefkende epistels imet het doel tegenstanders te treffen. Thans is te Vannes, in Bretagne, een rechtspraak begonnen, waarbij verschil lende leden van adellijke families zijn betrokken. In 1921 ontving baron de Sa- lins, eigenaar van een kasteel van Her- imiine en Molac, verscheidene beleedigen- de anonieme brieven. Het geval werd diruk in den kring van den baron bespro ken, en een zijner vrienden, baron de Beaudrap, verklaarde zich bereid een on derzoek in te stellen. De brievenstroom hield toen eensklaps op. In 1925 begon het wederom brieven te regenen. De heer De Suint, een andeir kasteelbezitter, ontving er vier per week. Baron, de Beaudrap werd- verzocht nog maals een onderzoek in te stellen. Dit deed hij en wees een zekeren Rozé, huis- schilder en, aannemer te Madestroit, als de dader aan. Rozé, een zeer geacht inge zetene, protesteerde hevig, maar werd nochtans in hechtenis genomen. Ofschoon door een expert \*%rd verze kerd, d,at Rozé's handschrift niet dat in de anonieme) brieven overeenstemde, bleef Rozé Zijn onschuld betuigen. Na eenige droevige j area stierf hij van verdriet Kprt daarna werd eei{ ander, ditmaal gra vin de Montfort beschuldigd, maar zij wist het bewijs van haar onschuld te leveren. Pas ma zes jaren kwam' men er ach ter dat barpn de Beaudrap'zelf de brie ven had geschreven om1 zijn medebur gers te benadeelen, uit lust tot sensatie en misschien wel tengevolge van een zie ken geelst. ERNSTIG VLIEGONGELUK}. Naar aanleiding van het carnaval zou te Macon (V.-S.) een groot Jjuchtfeest pliaats hebben, waarvoor zich in de stra ten der stad duizenden toeschouwers had den verzameld. Een vliegtuig, bestuurd door Buck Steele', bekend als een der „acrobatie-koningen", is daarbij neerge stort van 2000 meter hoogte, midden in Cherry Street, de drukste straat der ge heels stad. Dit toestel verrichtte een soort schijn-bombardement, waarop de stad zich te voren bijzonder had verheugd, daalr het ee-n schilderachtige vertoonmg be loofde te worden. Onder tal van acroba tische toeren wierp Steele inderdaad ver schillende bommen uit- Doch één daar van ontplofte ontijdig juist ,oip den vleu gel van het toestel. De ontbranding was zóó plotseling en hevig, dat de piloot alls het ware werd onthoofd; onmiddel lijk daarop stortte het vliegtuig neer. De toeschouwers in Cherry Street, die het toestel met den kop omlaag zagen dalen, dachten eerst aan een fantasie van den vllieger, en pas te laat begrepen zij, w'al er aan de hand "was. Een ontzettende pa niek ontstond, vooral' daar niemand pre cies kon berekenen waar de fatale smak zou plaats vinden. Toen het vliegtuig dan ook tusschen de menschen neersloeg, wer den nog ver in den omtrek personen doojr de splinters en brokstukken gewond, ter wijl ook vele lieden onder den voet wer den gelioopen. Een groote politiemacht moest na de ramp. het publiek van de noodlotsplek verwijderd houden. Tal v.an menschen zijn gewond. ZIERIKZEE. Een paar weken geledén verscheen een brochure „De Mensdhheid en de alcohol", met een oplage van 27500 exemplaren. Deze brochure is met zoo groote belangstelling door ons volk ont vangen, dat in 22500 exemplaren een 2s druk het licht ziell en dus de totaal-toplage reeds tot 50.000 gestegen is. Naar wij vernemen zal aan de .alge meen® vergadering ven aandeelhouders der Insulaire Hypotheekbank worden voorgesteld het dividend over 1927 te 'bepalen op 20 De bekende zaak in dameshoeden op den Dam) alhier, nog steeds genaamd „Maisou Kerstel", naar de vorige eigena resse, heeft een grondige verandering on dergaan, die zóó keurig is uitgevoerd, dat, omi een vakterm te ugeb'ruiken, die hier past, „er geen speld a.an te verste ken is". Etalagekast en winkel zijn voor zien van gloed' nieuwe voorjaarshoeden, hetgeen on^e dameislezeressen wel het meest zal imteresseeren. Nog steeds ver keert een groot aantal menschen in de veronderstelling, dat deze zaak aan de vorige eigenaresse behoort. Om deze ver keerde 'meening weg te werken, heeft de eigenaresse besloten, na deze verbou wing, de zaak te noemen naar haar, zoo als uit de in dit blad voorkomende ad vertentie blijkt. BURGH. Maandag j.l. werd als naar woomte te Burgb en Haamstede gemeen schappelijk het traditioneele Strafeest (Stremdrijden) gehouden. Dit folkloristisch De bons van dubbele waarde hierin komt dus GEEN verandering. feest, Waarvan de oorsprong zich in den nacht deer eeuwen verliest (naar gissing afkomstig uit den Germaansehe'n - of Frankjschen tijd) wordt op verschillende, doch gezette tijden gevierd door de ge meenten van Westelijk Schouwen van af Burgh tot Elkerzeei, in continu (onbegre pen voortzetting). Reeds in den morgen vertrok eda ruiterstoet op versierde paar den gezeten naar Westen-Schouwen, om ongeveer ten 10 ure in de kom van Burgh te arriveeren, opgewacht door een groot te menigte belangstellenden en de Har monie „Witte v,an Haemstede". Vervol gens werden doior muziek en ruiters een paar omgangen door het dorp gedaan, om daarna naar Haamstede te vertrek ken., waar zich hetzelfde toon eel her haalde. Het overige gedeelte van den dag werd in gepaste vroolijkheid doorge bracht. OUWERKERK. Dinsdagavond trad voor de vereeniging ,,'T.O.G.I.D.O.i" de heer U. Schults te Zierikzee als spreker op met het onderwerp: „Het kind als roman held". In Zijn inleiding wees spr. er op, dat men in het laatst der 19e eeuw het kind is gaan beschouwen al:s een den kend wezen, dat de /aandacht van zijn opvoeders ook op geestelijk gebied vroeg. Hoe de groote schrijvers, d.w.z. de kun stenaars, die niet alleen fijn voelen, maar ook hun gevoelens heel fijn met woor den kunnen schilderen, het kind be schouwden, leeren hun werken. Dat het inzicht in de kinderziel1 langzamerhand juister en dieper geworden is, kan blij ken uit de romans, dia het krndLaïs hoofd persoon hebben De 1 literatuur over dit onderwérp is zéér uitgebreid. Spr. wilde zich beperken tot vier schrijvers, n.li. Mul- tatuli, die „Woutertje) Pieterse" schreef, Fr. v. Eeden, die „De Kleine Johannes" het aanzien gaf, Jac. v. Looij, van wien „Jaapje" verscheen, en Theo Thijssen. die „Kees de Jongen" schetste. MuÜltatuli houdt zich in zijn beschouwin gen te weinig op den achtergrond. Hij moet telkens zijn eigen meening voorop stellen- Fr. v. Eeden geeft zijn held te veeli als sprookjesheld, van Looij is rea listischer, maar voornamelijk Thijssen, hoe eenvoudig zijn woordenkeus ook mag zijn, teekent ons Kees de Jongen als een echte jongen en wil ook niet meer doen. In Kees herkennen wij' allen onze eigen persoonlijkheid; de fantasie van een zich groot voelend en groeiend kind naast zijn nuchtere beschroomdheid en gevoel van onmacht. Het publiek hoorde aandachtig de keurig verzorgde rede, die door het voorlezen van stukken uit de werken der grootmeesters geïllustreerd werd, aan. De heer Schul'ts mocht dan ook een dank baar applaus verwerven. De avond werd verder opgeluisterd door een gemengd koortje van Dreischor, dat een 6-tal' aar dige liedjes ten gehoore bracht en daar voor ook Hen bijval der toehoorders in ontvangst had te nemen. Aain het sliot bedankte de voorzitter spreker en zan geressen), en riep hun, in 't bijzonder den heer Schults een tot weerziens toe. Een zeer gezel'iig bal besloot den genot- vollen aviond. ST.-ANNALAND. De vergadering van de geitelnfokvereeniging „Eendracht maakt Maicht", gehouden teh huize, van den heer A. SCherpenisse, was zeer slecht be zocht. Slechts 10 leden waren aanwezig. Uit het jaarverslag b'leek, dat het leden tal was gedaald tot 40. De ontvangsten over 1927 bedroegen f 138,25. De uitga ven waren eigenlijk hooger dan dit be drag, doch daar de bokhouder Vroögop en de penningmeester Hendrikse zich te vreden stelden imet een vermindering van salaris, werd edn tekort voorkomen en sloten ook de uitgaven met een bedrag van 'f 138,25. De aftredende) secretaris, Joh. Scherpenissfd Hz., werd bij acclamatie herbenoemd. In de plaatst vain dhr. K. van der Male, die) niet meer in aanmerking wensdhte te) kolmen, werd tot bestuurslid benoemd) dhr. C. Goedegetouure Lz. Mocht het ledental nog verderi dalen, dan 'bestaat er weinig hoop. de) geitenfo kvereen igi ng alhier in standi te kunnen houden, wat voor de geitenhouders, die een goed ras van geiten willeb fokken, zeer zeker te bejammeren zou zijn. Donderdagavond 16 Febr. hield de sehietvereeniging „Prinses Juliana" haar 18e jaarvergadering ten huize van mej. 'de wed. J. van Luijk. De opkomst der leden was bevredigend. De voorz. heette allen hartelijk weQkom en kon in zijn openingswoord! getuigen, dat de vereeni ging, de omstandigheden in aanmerking genomen, elr goed voorstaat. Uit de reke ning bleek, dat over 1927 was ontvangen f284,13 en was uitgegeven f211,25, zoodat er een batig saldo was van f72,88. De aftr. peniningm, dhr. J. Boon, werd met algemeöae stemmen herkozen,.evenals de bode, dhr. J. Rijnberg. De voorzitter deel de mede, dat door de vereeniging 4000 patronen tegen verminderden prijs zijn aangevraagd, die intusschön ook alle zijn toegewezen, zoodat de oefeningen half Mei kunnen aanvangen. Ook werd in be ginsel besloten tot het organiseeren van een provincialen schietwedstrijd. Na en kele 'besprekingen over kleine herstellin gen aan het terrein, sloot de voorzitter de vergadering. Vrijdag 17 Februari vergaderde bij dhr. M. C. Boogaard de afd. St.-Annalard van 'den Me 1 kveehoudersbandAanwezig 16 leden.. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, dhr. J. Brooymans mede, dat deze vergadering der afdeel ing is belegd als voorbereiding voor de algem. verga dering, te houden op 2 Maart te Sc'her- penisse. Hijl wees er op, dat de bond' het goed' melende met de melkveehouders, docli dat te St.-Annaland de animo om toe te traden nog niet groot was. Uit de rekening van d(en .penningmeester bleek, dat pver 1927 was ontvangen f43 en was uitgegeven f34,95, alzop een batig saldo yan f9,05. De voorzitter deelt nu mede, d]at tot nu toe als algemteen voorzitter fumetionneert dhr. Diorst van Staveuisse, dioch dat deze nog nooit officieel' is be noemd. Waar nu 2 Maart een algemeen voorzitter zal worden gekozen en elke afdeeling heit recht heeft 2 candidaten te stellen, vestigt hij' de aandacht op ge noemden heer Dorst, daait deze toch reeds alle moeite heeft gedaan om de vereeni ging op te richten. Na stemming worden nu door de afdeeling voorgedragen voor bedoelde functie de heeren. Dorst te Sta- venisse en Anth. van Luijk te St.-Anna land. De 'bespreking vaststelling huish. regl. wensoht men over te laten aan die algem'. verg. Waar het contract met de melkfabriek' te Wouw, afloopemde 1 Mei, vóór 1 Maart moet worden opgezegd of vernieuwd, moeten de leden zoo vlug mogelijk hun aantal koeien (waarvan ze de# melk aan de fabriek willen leveren) opgeven, om daarnaar te kunnen bereke nen hoeveel melk men ongeveer contrae- teeren kan. Bij de rondvraag zag dhr. A. C. Geluk gaarne, dat er voor werd gezorgd, dat ook de fabriek te Wpuw, evenals de V.A.K.A.. dat doet, de melk fs zomers gedurende 3 a 4 tmnd'. ook Za- terdagmididag inia half 5 nog weghaalde, daar bewaring in het höete seizoen tot Maandagmorgen haast ondoenbaar is. Verschillende leden vielen hem bij', waar op de voorz. beloofde op de algemeen© vergadering dit punt naar voren te bren gen. Hierna slppt dö voorzitter de ver gadering. 1 SCHERPENISSE. Vrijdagavond hield de Goöp. Boerenleenbank in het hotel Rijs- tenbil hare 15e algemeene vergadering. Aanwezig waren 69 van de 137 leden en 13 volmachten. De voorzitter deed de volgende metiedieelingen: .dat het aantal dagboekpos ten in 1927 bedroeg 537. De ontvangsten waren f443.239,45 eh de uit gaven f 437.4912,38. Er bestonden 110 spaar boekjes, 52 boekjes van R. C.-houders en 16 vporschotbcekjes. Aan spaargel den werden ontvangen f52.887,54 en te rugbetaald aan spaarders f38.788,44. Op 1 Juli hadden de spaarders te goed f 113.462,60. Aap. rente van spaargelden werd betaald of bijgeschreven f4.081,19. Van leden R. C.-hó.uaers werden ontvan gen f 148.390,55 en aan rente en provisie f6.184,46. De schuld aan R. C.-houders bedroeg f31.824,91 en men had te vor deren f 115.749,96. De verleende, voorschot ten beliepen in 1927 f29806 en er werd terugbetaald f6.434,50. De rente hiervan bedroeg f 1.686.04. In loopende rekening werd uitgegeven f 139.735,98, waarvoor aan rente werd ontvangen f2.004,13. Op 1 Juli was er een schuld bij de centrale t© Utrecht van f 13.05,30 en dat de ren tevoet' 'blijft voor 1928, n.l. 3,6 pCt. voor niet leden. Tot afgevaardigde naar de algemeen© vergadering te Utrecht werd de voorzitter en bij diens verhindering de kassier aangewezen. Besloten werd de gemaakte winst van 1927, a f797,74 aan het reservefonds toej te voegen, waar door dat thans f6.101,22 bedraagt. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST OP DE OOSTERSCHELDE. Door de Verkeerscommissie uit de Zeeuwschei Handelsreizigers-Vereeniging is tot de lieden ter behandeling in een pp 3 Maart a.s. te Goes te houden algemeene vergadering der vereeniging het vollgende schrijven gericht; naar aanleiding van een schrijven van het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuw- sche eilanden over de wenschelijkheid van het weer doen doorvaren van de booten der Oosterscneidelijn naar Middelburg: In tegenstelling met de diensten op de WesterscheMe waarvan het rijk 80 °/o draagt in het tekort, mocht het de Pro vincie ook na, herhaalde pogingen niet ge lukken voor den Oosterscheidedienst even eens een bijdrage uit ,s Rijks kas te ont vangen. Wiaar het tekort over 1922 ruim f 58000 bedroeg en de begrooting voor 1923 sloot met ee<n kwaad slot van f 74000, wendden Gedep. Staten zich op 17 Nov. 1922 met een voorstel tot de P,rov. Sta ten om dezen dienst inplaats van met 2 imejt 1 fypot te londerhouden, waardoor het tekort met f 137000 minder geraamd werd. Er zou dan niet verder gevaren worden dan het Woiphaartsdijksche veer en zpu tusschen dat veer en Middelburg v.v. een autobus in dienst gesteld worden, waar voor een contract zou gesljoiten worden met de N.V. Autobusdienst Walcheren te Middelburg. Uit de desbetreffende stuk ken bleek toch, dat aan goederenvervoer van en naar Middelburg over 1921 onge veer f 4900 werd ontvangen en niet meer dan 4—5 passagiers de reis van en naar Middelburg per dienst medemaakten. [Toen de dienst met 2 booten werd onderhou den vertrok de boot volgens de dienst regeling van 1922-'23 in Nov., Dec 1922 en Jan. 1923 uit Middelburg om 6,40 v.m. en 1,30 u. n.m. en bovendien nog een reis van Katsche veer naar Zierikzee om 10,15 en van Zierikzee naar Middelburg om 5,55 u. v.m. en 2.30 n.mj,-en van daar tot Katsche veer om 10,15. In de maanden October en Februa ri gingen de middag- diensten uit Middelburg 2,30 u- en uit Zierikzee om 3,30 u. in de maand Ma,art respectievelijk om 3 en' 4 uiuir,. De dienst Goes—Katsche Veer en terug werd toen onderhouden met een autobusdienst van f 1 per enkele reis. Een en ander is toen vanaf 2 April 1923 veranderd en kwam de boot niet meer do or tot Middelburg. Met Se nieuwe regeling kreeg Middel burg o,p Zierikzee en omgekeerd via het Woiphaartsdijksche veer 3 verbindingen inpl'aats van 2 toen de boot nog door voer naar Middelburg. Over 1926 was het tekort op den dienst met inbegrip vap den autobusdienst op Middelburg, die intusschen in andere handen was over gegaan èn doorrijdt tot Vlissingen, nog slechts f 5475 en in het tekort wat de gewone exploitatie betreft over 1927 in el'k geval de helft minder. Over 1926 wer den 2066 reizen gemaakt van Zierikzee naar Woiphaartsdijksche veer en terug en werden vervoerd ongeveer 32000 per sonen van Zierikzee naar Katsche veer en terug en 11900 van en naar Woiphaarts dijksche veer, wat voor laatstgenoemd traject gemiddeld 5 tot 6 personen per reis is. Intusschen werden ook de tarieven tus schen Goes en Katsche Veer (busdienst) belangrijk verminderd- Een ondernemer ma,akte er 25 en een ander 30 cent per rit van- Velen toch van en naar Middel burg reizende, gaan over Goes, wat tijds besparing is; men kan later uit Middel burg vertrekken en omgekeerd eerder aankomen. Wat de kosten betreft deze zijn 3de klasse trein MiddelburgGoes, autobus Goes—Katsche Veer en 2de kl. boot vandaar tot Zierikzee f 2 jo(f f 2,05j Per autobus van M'burg naar Woiphaarts dijksche Veer en per boot 2de klasse tot Zierikzee kost f 1,95. Het prijsver schil is dus miniem en waar het eerste tijdsbesparing geeft, is het wel te begrij pen, dat geen prijs wordt gesteld op doorvaren naar Middelburg, temeer waajr de reis over Goes voor velen de voor keur verdient, wanneer men daarbij, nog in aanmerking neemt, dat voor hen d:e in het bezit van een spoorwegabonne ment Zijn, die route nog voordeel brengt. Thans kan men van Zierikzee vertrekken 6 u. v.m., 10,35 n.m. en 16,50 Uj.(m. en uit Middelburg per bus om 6,45, 11,15 en 17,30, dus belangrijk later dan in den iwiii- terdienst 1922-'23. 'Trouwens hoe grooter de bootreis des te meer kans op vertra ging, en waar het buiten Veere in den laatsten tijd alles behalve is verbeterd, zou men zeker minder kans hebben dan thans om op tijd aan te komen. Wat be treft het goederenvervoer, wordt opge merkt, dat er tusschen Zierikzee en Mid delburg een beurtschipper is, die een reis per week maakt, en wanneer de handel tusschen die twee plaatsen zoo belang rijk was, zouden er allicht meer beurt schippers zijn of zou de bestaande wel licht meer dan een reis per week doen. De verkeerscommissie meent, dan ook dat er hier van geen verbetering sprake zou zijn en adviseert de Kamer van, Koop handel te berichten dat er doioT haar geen prijs gesteld wortft op doorvaren der boot tot Middelburg. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. DE ORGELCONCERTEN. De belangstelling 'bij1 het eerste orgel concert ondervonden, noopt mij, na het wijken van den barren; winter, weer spoe dig met een nieuwel reeks te beginnen, n.l. op Zondag 26 dezer te 3 uur, in de Nieuwe Kerk. Dit dondert zal in hoofd zaak gewijd zijn aan werken van Felix MendelssohnEkirthclety, in wiens drie praeludiën en fuga's en zes orgelsonaten wij een sdhat van blijvende waarde op het gebied der orgelliteraturen bezitten. Deze muzidk is niet alleen zeer kunstvol, maar spreekt ook onmiddellijk! tot 't hart; zij klinkt wijdingvol en tevens machtig, terwijl ze in ruime) mate de liefelijke be koring heeft, waarvan Mendelssohn het geheim bezit. Naast drie orgelsonaten, m. i. de merk waardigste, zullen ter afwisseling ver der uitgevoerd worden zangstukken uit „Die Zauberflöte", ,,Paulius" en „Die Schöpfung", te zingen door /den 'heer Beer den, die hiertoe zijn welwillende medeu werking verleent. Door dit concert hoop ik den komlpo- nist Mendelssohn nader tot de toehoor ders te brengen en in volgende concer ten wil ik dan trachten voor andere grpote orgelmeesters hetzelfde te doen. Doos 50'60*90ct T 80d. Geneest en Verfraait de Huid BijApoth.en Drogisten. Moge het prachtige instrument, dat Zie rikzee 'bezit, steeds meer bijdragen tot de kunstontwikkeling van de bevolkingj! Om het nuttige met het aangename te verbinden, zal er ditmaal voor behoor lijke verwarming gezorgd worden. Programma's zullen verkrijgbaar zijn 25 cent. E. VAN BERGEN. LUCHTVAART. ZEVEN OCEAANVLUCHTEN IN 1928. Dit jaar zullen zeven pogingen worden ondernomen van Europa over den Atlan- tisehen Oceaan naar Annerika te vliegen. Drie pogingen zullen worden ondernomen door Britsche vliegers, twee door Fran- sche, eön door een Duitscher en een door Oostenrijksóbe vliegers. RADIONIEUWS. DE A.V.R.O.; CONTRA RADIO- BELASTING. De Algemeen© Vereeniging „Radio Om roep'' heeft een uitvoerig adres aan de Tweede Kamer gezonden, naar aanlei ding van het wetsontwerp, waarbij de noodige regelingen worden vastgesteld met betrekking tot den radio-omroep. Deze omvatten o.m'. de heffing en de in vordering van met betrekking tot de in richting (ontvangtoestel) te betalen rech ten, terwijl heft in de bedoeling ligt, om' van de opbrengst dier heffing een deel af te staan aan de vereenigingen, die den radio-omroep verzorgen. Adressante concludeert, dat van de voorgestelde heffing niet anders te ver wachten is, dan het dooden van hetgeen door het particulier initiatief uit de be, langhébbenden (de luisteraars) in jaren- langen arbeid is voortgekomen. En vera der voorziet zlij als gevolg van den bestaanden toestand hier te lande de mogelijkheid, dat door de bedoelde hef fing de zoo hoog noodige samenwerking tusschen de bestaande radio-omroepver- eenigingert eerder wordt tegengehouden 'dan bevorderd. Adressante verzoekt daarom' het wets ontwerp niet goed: te keuren. Wetenschappelijke Berichten. GENEZING VAN MELAATSCHHlEID. De Engelsohe bladen melden, dat Brit- sohe wetenschappelijke onderzoekers met suöces een nieuw middel voor behandeling van lepra hebben toegepast, dat hydno- oarpusolie heet en gebruikt zal worden bij een nieuwe campagne die binnenkort tot uitroeiing van de pleng begonnen zal worden. Er zijtn ongeveer vier millioen lepro zen in de wereld en hiervan zijn er on geveer anderhalf millioen in het Britsche rijk. Duizenden van hen zijn ondergebracht in een keten van leprozen-stations in BritsOh-Indië en Afrika en men verwacht dat binnenkort veie andere centra ge opend zullen worden. Men bereidt hydnocarpus-olie uit de gedroogde vruchten van den tropischen Hydnocarpus-boom en men is van pllan dien in alle deelen van het rijk waar me- laatschheid heerscht, aan te planten. Men deelt mede, dat in het beginstadi um van de ziekte 100 pCt. van de geval len genezen en twintig tot dertig procent in gevorderde gevallen. ONDERWIJS. BURGH. Voor het diploma coupeuse is geslaagd mej. Wua Speelman alhier, leerlinge van mej. v. d.. Wend©Beije te Renetsse. RECHTZAKEN c DE HAAGSCHE VERGIFTIGINGSZAAK'. Het gratieverzoek van den majoor, door het Hoog Militair Gerechtshof ver oordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf we gens vergiftiging van kapt. Quack te Den Haag, is afgewezen. Hij is door militaire politie naar de bijzondere strafgevange nis te Leeuwarden overgebracht. MNDROUW fiN VEETEELT. ZIERIKZEE. Waar in dezen tijd van verordeningen en voorschriften, vele landbouwers, vooral in verband met de Warenwet, met „Vrouwe Justitia" in aan raking komen, was het een goede ge dachte van den heer W. ten Haaf Jacz., om in zijtn. nieuwe schuur aan den Plat»- teraweg een zoo hygiënisch en zuiver mo gelijken koestal in te richten. Dinsdag waren we in del gelegenheid om ter plaat se eens ©en kijkje te nemen en waarlijk de dieren staan er zoo ruim en schoon, dat het onmogelijk is, dat ziij vuil en ongerechtigheden aan uiers ep'pooten krij gen. Bovendien kunnen de staarten ook niet pp den grond kpmen, daar deze ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1