Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL ~BINNE7TLANP. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. Rijk, jong en knap. behooranda bl] de «an Maandag 20 Fabr. 1928, no. 11661. samenvoeging departementen Oorlog en marine. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp tot samenvoeging van de departementen van -oorlog en marine aangenomen met 27 tegen 18 stemmen. Tegen stemden ide chri- hist.; de Vrijheidstonders, uitgezonderd ir. de Muralt; de aanwezige ianti-rev., behalve de heer en de Veer en Anemaen de r.-k. Heerkens Thijssen, Blomjous, Verheyen, Arntz en Steger. DREISCHOR- Vrijdagavond 1.1. gaf de rederijkerskamer „Bellamy" voor een goed Uezette zaal een tooneelvoorstelling. Als hoofdnummer van het programma, het blijspel in 3 bedrijven „Een groote nul". Een stuk naar echt Duitsch model, vol komische situaties, goed getypeerd en met dankbaar applaus begroet. Het wefrd gevolgd door de éénacter „Arme rijken"; een 0,.-W.-'ers historie. Zaterdagavond met de volksvoorstelling was de belang stelling wederom -goed. NÏEUWERKERK. Teneinde zieken, zwakken en ouden van dagen, die niet meer kunnen opgaan naar het bedehuis, in de gelegenheid te stellen, de preek te kunnen beluisteren, heeft het bestuur de»r Geref. Kerk alhier het initiatief genomen, lil het kerkgebouw een installatie te laten aanbrengen, waardoor 'zij, die daaraan be hoefte gevoelen, tegen een gering jaar- lijksch bedrag, per teiefioongeleiding in verbinding zijn gesteld met de kerkelijke bijeenkomst. Eén geleiding is -reeds aan gebracht en naar wij vejrnemen, zullen, wanneer de 'resultaten goed zijb, meerdere volgen- Tegelijk zijn voor hardhoojrenden in het gebouw, dicht bij den spreker, een 6-tal toestellen aangebracht, waardoor de- Zen het gesprokene goed kunnen .opne men- Eerlang zal deze installatie in ge bruik worden genomen- SINT-PHILIPSLAND- (Slct Batrdsver- slag). Ingevolge een schrijven van Ds- P. O. van Dpom aan Ged- Staten, naar aan leiding van het sluiten vain het Gemeen tehuis pp bid- en dankdagen |s van dit cjollege Ben schrijven ingekomen, waar om door die (meerderheid van B>. ©n W- voorgesteld wordt het bureau van dien burger!, stand op genjoemide dagen open te stellen van 7—8 uw- Weth. L. J. v. Nieuwenhuizön zegt, dat hij tegen het voorstel is. Hij wil de secretaire op die dagen openen, en zag liever de regeling overgelaten aam Ged. St* De heer Neele Zegt, dat zulks niet kan, daar de be voegdheid aan den Raad is. Dhr» van Dijke vraagt, hpe pf 'het in andere (ge meenten gaat? De voorzitter zegt, dat in (meerdere gemeenten pp die Ü<agén wprdt gestoten. Döze beslissing wordt laan den Raad overgelaten. Alleen wanneer tegen zulk besluit actie komt, belm!oe!jlem Ged. St. er zich 'mee. Het voorstel van Bl en Wi- wordt aangenomen. Tegen de heeren L. J- van Nieuwenhuizen en J. A. Stpls. De Wijziging voor het B. A. naar aanleiding hiervan, wordt met alg. stem men goedgekeurd'. Van C- Wesdprp te Aima-JacpbarPolder is een verzoek in gekomen olm het Raadsbesluit van de vorige vergadering, waairbij hij als Schil der van gemeentewerk werd uitgesloten, in te trekken. Dhr. P. J. de Ruijter vraagt of het werk, in 1926 door Wésdorp ge daan, opgenomen is door den getol-op- zichter? De voorzitter weet daar niets van, daar dit pnder zijn voprganger ge beurd is. Dhr. van Dijke zegt, dat dit werk heeft voldaan. Óf het deugdelijk was weet hij niet. Dhr. de Ruijter meent, dat dan het vorige besluit te voortva rend geweest is. Hij weet geen termen om Wesdorp uit te schakelen. De voor zitter zegt, dat de "motieven daarvoor in de vorige -2|tting voldoende zijn mee gedeeld. Dhr. v. Dijke zegt, dat zulks niet bliikt uit de notulen. Waar 't inder tijd opgenomen werk goed was, vraagt hij naar de reden van het besluit? De voorzitter zegt, dat B. en W- ingelicht zijn door den gem.-opzichler. Welh. van Nieuwenhuizen zegt, dat B. en W- het zelfde standpunt blijven innemen en stelt voor het adres voor kennisgeving aan ie nemen. Dhr. v. Dijke zegt, dat dit voor den Raad erg moeilijk is, daar geen mo tieven genoemd zijn. Weth- van Nieu wenhuizen yögt, dat die zijn zooals Allé- wijn zegt. Wesc'orp had z i. nooit ïn aan merking moeteln komen. Dhr. de Ruijter zegt, dat hij met het voorstel aecüord zou kunnen gaan, als er klachten waren. De voorzitter zegt, dat fijn werk aan Wesdorp niet opgedragen kan worden. Dhr. A- A.' van Nieuwenhuizen vraagt weth. v- Sfrien, waarom hij op de lijst voor Wesdorp heeft geteekend? De heeT v. Strien zegt, dat Wesdorp gTof werk bij hem) goed heeft gedaan, doch dat 'hij hem voor fijn werk niet zal nem'en. De heer v. Dijke zegt, dat de Raad niets te maken heeft unlet wat Wesdorp doet voor particulieren. De voorzatter zegt, dat de schoolbanken en muren door Wesdorp goed Zijn geverfd. De heer de Ruijter meent, dat de Raad dan ook terug moet komen op het genombn besluit. B- en W. stellen voor Wesdorp voor grof welrk in aanmerking te doen komen. De heer van Dij'ke Zegtw dat dit stéekls de bedoeling ige- weest is. Het voorstel wordt aangenomen met t st. (dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen) tegen. De vergoeding voor het kantoor van den gem.-ontvanger wordt bepaald ap f 25. Het) kantoor Zal geopend z'ijn Dinsdag en Donderdag van 7—8 n.men Zaterdag van 9—1 n.m'- Vastgesteld wotrdt het ko hier van de hondenbelasting, aanwijzen de een bedrag van f 263. Toegestaan Wotrdt een voorschot voor de bijz. schol te A.-J.-Polder a f616. Volgens schrijven van Ged. Staten voldoet de> cursus voor vejrvplgon derwijs geheel aan die 'wette lijke bepalingen. De Werkzaamheden tus- sdhen de vefrschillenlde ambtenaren van den burg. stand worden als volgt ver deeld: 1- voor huwelijken de burgemees- bevolen was dhr. M. Rijrigoudt. Behan- Rojoij; 3. bij verhindering van 1 ie»n 2 'dhr'. A. M- v. Dijke. Behandeld wo^dt leen ^dbjriijven betreffende die uitvoering der Motor- en Rijwielwet en een indeeling in klassen volgens art 36 dier wet. Aan 'die J verordening vooT het vervplgomderwijls wordt een artikel de tuöht betreffende, ingevoegd. Tot lid van het burg- armbe stuur wordt met algemeene stemmen de heer J. Mol (aftr.) benoemd. Mede aan bevolen was dhr. M- r jjjigoudt. Behan deld word't een schrijven over de electri fies tie van den NoordgToep. B<- en W. vinden het vreemid, dat in genoemd schrijr ven niet het 'minste gemeld wordt over de kom! der gemeente, doc'h alleen over de A.-J-Polder. Zij hebben nadere inlich tingen gevraagd, die mogelijk van invloed kunnen zijn voor eventueel© straatverlich ting te A.-J.-Pplder. Dhr. van Dijke zegt, dat B. en W- hier goed mee hebfeén ge daan. Öok hij vindt het schrijven vreemd, daar toch indertijd' 'met dhr. Streefkerk is geöonfereerd en een pracht oplossing voor overname, der centrale alhier was ge- vonden. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen is het opgevallen, dat in de vergadering der Prov. Staten over onze gemeente niet ge sproken is, doch wel over St-Maartens dijk en Sdhenpeinisse. Het schrijven wordt aangehouden. In dicotoimSssië van toe zicht op het L. O', worden benoemd de heeren ds. P- C. v. Doorn, J. J- Speelman, G. C. Noorthoek, C. Ketel en C. v. Strien. Tevens wordt dé verordening opgemaakt, Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek wordt besloten foïj gladheid al leen zand te strooien in de kom van de A. J- Polder. Een verzoek van J. Neele c. s. wordt aangehouden. Nog émigé be spreking volgt over de havenbesoho eiing. Naar het Engelsch van N. BOWLBY. 18 (Nadruk verboden). Een tijidje rëdiem ze in stilte voort. Toen vroeg Mplly naar Londen, „O, 't was er heerlijk! Ik heb er zoo genoten van allerlei soort uitgaan! En dan hebl ik er heel aardige toénsöhen ont moet: de Wénthworth's; die hebben mij in het jachtseizoen te logeeren gevraagd. En dan ben ik met Carliné bij haar tante gaan logeereln in Gloucestershire en toen zijn we buitenlands gegaan. Ik heb een heerlijken tijd gelbad. Raad eens wien ik in Londen heb ontmoet?" „Mr. Loraine". „Ja; hpe weet je dat?" „Chesne heeft van heto gehoord", ant woordde Mptty. „Hij komt hier van deb winter; Waar wanneer dat Weet ik nog niet". Lprna's oogen schitterden en ze had wel kunnen zingen van opgewektheid. Teddy en lady Carliné zweefden langs haar heen, hand in hand; op de vriend- sohappelijkste wijze. „Wat een mooi figuur heeft ze!" riep Molly. „O', 't is heelemaal zoo'n knappe ver schijning. In Londen maakte ze zeer veel opgang". Godfrey Loraine zei tegen Chesney, dat ze zijn „ideaal-vrouw" was. „Dat verwondert mij niets", zei Lorna Opgewekt. Ze was in het 'minst niet ja- loersch op lady Carline. Intussohen genoot Teddy onbeschrijflijk, want lady Carline had. er zoo den slag van om iemand diafdelijk op z'n gem'ak te zetten; en zelve zag Ze er zóó bekoor lijk uit, dat hij Lorna's tegenwoordigheid op de baan geheel vergeten wasl! Wat lady Carline zelve! betrof, zij, zóó blasée als ze was, voélde juist veel voor dien aardigen, vroolijken „jongen" anders kon toen nog haast niet zeg van Teddy met zijn open, frisch ge zicht en zijn levendige, lachende oogen, „U houdt zeker veel van schaatsen rijden?" vroeg Carlind hem. „O ja, maar toch zal ik blij zijn als het ijs weg is". „Hoe dat?" „Wel: ik1 geöf veel meer om jagen!" „Lorna is er ook dol op. Neen, daar doe ik niet aan!" „O, gaat u toch ook mee! Ik zou u izbo gaarne geleiden!" „Beste m'r. Farquhar, ik zou dadelijk in 't zand bijten!.-. Neen ik wil wel op een mak1 beestje u zien afrijden. Maar dat is ook al!" Teddy reéd| een oogenblik zwijgend ver der. Toen ging hij weer gezellig pratend voort, tot de stem van Lorna waarschu wend achter hem klonk: „Carline, het spijt m'ij, maar het is twintig minuten over lunchtijd; dus moe ten wij gauw naar huis!" Tedd'y hielp haar de schaatsen afdoen en Lorna legde ai haast de zweep1 over den penny, toen ze toch meelij kreeg met Teddy's teleurgesteld gezicht, zich Uitvoerig zal dit behandeld worden in een volgende vergadering. Daarna sluiting. Woensdag 15 Fébr. werd alhier een propaganda-vergadering gehouden van de S. D- A. P. Spreker dhr. A. M. Ovörhoff van Goes, lid der Prov. Staten. Onder werp: „De Politiek in Woord en Beeld". De zaal van dhr. Rijstenbil was flink be zet. De heer Oveibeeke van Tholen leid de de vergadering. Aan de hand van een serie lichtbeelden gaf spreker een kort historisch overzicht van de politiéke ge schiedenis der laatste jaren. Nauwkeurig ging spreker na de oprichting en groei der S.D-A.P. Op bevattelijke wijze toon de dhr. Overhpff aan, dat niettegenstaan de alle tegenwerking, de S.D-A.P. door de taaie volharding van Wannen als Scha per, Troelstra, van Kol e. a-, geworden is tot een partij, die thans 24 leden telt in de Tweêde Kamer. En nog steeds is er gToei, ondanks alle pogingen der an dere partijen om voorail. de arbeiders Vctn de S. D- A. P. af te houdén. Uitvoerig staat spr.'stil bij de politiek van dr. Abr. Kuijper, die eerst vrij democratisch „zou opkomen voor de kleine luiden", maar die, eenmaal minister geworden zijnde, zijn oude plunje in de kast hing, zooals hij zelf zei en de felste vijand werd van de arbeidersklasse. Toegelicht met lichtbeelden, behandelt, spr. o- a. de spoor wegstaking van 1903 en ten slotte den val van' dr. Kuijper als to'inister. Het werk achter de schermen van dr. Kuijper lever de o. a- de bekende antithese, die geheel aan haar doel, vijandschap te brengen onder de arbeiders zelf, beantwoordde. Spr. zal daair heden niet uitvoerig op inr gaan, doch stelt vast, dat steeds meer en meer blijkt, dat dit leugen-strijdmid del zijn beste tijd heeft gehad. Na nog enkele plaatjes vertoond te hebben, over de regeringsperiode van minister Talma komt spr. aan den oorlogstijd, inzettende met een plaat van Jaurès, de m'an, die na zijn geheéle leven gewerkt te hebben voor den wereldvrede, in 1914 vertmioiord werd, o'mdat Jiij een sta-in-'den-weg wias oto' eens goéd te kunnen vechten. Achter eenvolgens krijfgen we iets te zien uit den tijd van 'minister Posthümia en van IJsselstein, van de O.W-'ers, die de greps overliepen toen de O.W.-belasting in het zicht kwato', enz. Na de pauze werden vertoond eén serie platen betreffende de parlementaire actie voor het algemeen kiesrechtouderdomspensioen, woning bouw, enz. SpT. eindigde met een korte rede voor dC ontwapening, die door de aanwezigen onder dé grootste aandacht werd aangehoord. Van de gelegenheid voor debat werd geien gebruik gemaakt. ST.-MAARTENSDIJK. Vrijdagavond ne gen uur is alhier afgebrand het schuurtje b'ehoorende bij de arbeiderswoning van G. Janssen. Het huis bleef gespaard. De oorzaak is onbekend; het schuurtje was geassureerd- Enkele omwonenden hadden mede hun have in het schuurtje opgesla gen, waarvan sommigen niet verzekerd w-aren- THOLEN. Door den h oogen vloed en de daarmee gepaard gaande sterken druk van het water, brak Vrijdagmorgen een gedeelte der damwand aan die Thoolsche zijde door. In een moment stond de punt en heistellingen onder water, zoo-dat het werk daar ter plaatse wei. eenigen tijo zal moeten gestaakt worden- Aan de over zijde van het veer, is men bijna klaar met het gieten van de groote pijler waarop de brug zal komen te rusten- In de Kerkstraat en Vosmeersche poort is men druk bezig met afgraven en ve|r- hoogen, zcodat de passage daar voor ee-nigen tijd is gestremd. Ook is men be gonnen met de afbraak der huizen aan de Botermarkt, teneinde de verkeersweg naar de brug aldaar te kunnen klaar maken- Vrijdagmorgen werd door den keu ringsdienst bij een der slagers alhier een varken afgekeurd wegens algemeene t;- berculose. Waar de t. b. c. een veront rustend karakter aanneemt bij (het vee, ware het in het belang der volksgezind heid wel gewenscht, dat pok de huis- j slachtingen onder keuring werden ge steld. VROEG BROEDEN. AlJeen kuikens vfóór half Mei gebo- en kunnen een goede winterprjoductie geven. Echter moeten vele pluimveehou ders daar niets van hebben, want die kuikens gaan 's winters in den rui, wet over het algemeen waar is. De nadeelen worden echter overdre ven, want aan jonge hennen, die voor October, November of December een par- ij* eieren gelegd hebben en dan im een lichte rui va'Jlen, heeft -men veel meer dan aan jonge hennen, die voor een deel Z.g.n. op tijd gaan leggen, maar waar van onvermijdelijk een deel veel te laat aan den ]eg gaat. Op groote pluimvee houderijen heeft men dergelijke ervarin- ;n meer dan eens opgedaan. De pluimveehouderij moet dus zoo vroeg mogelijk broeden, want het is be ter 50 o/o hennen, die in het najaar een halsrui krijgen, dan 50 uo/0 hennem, die te laat aan den leg gaan. De eerste ca tegorie geeft winst, de laatste hoogstens eën kleine winst. over hem' heen'boog en. vroeg: „Kom je vanmiddag dineeren, Ted?" „Mag ik?" „Ja Molly, jij komt ook en brengt je broer mee), tenzij hij een hekel heeft aan dergelijke kalme parten!" „Daar is Chey net. Vraag het hem' zelve nfaa r,!" Chesney overlegde even 'met zijn zuster. „Je denkt Cr toah wel aan, Mol, dat Loraine kohit mét den trein van 6.42?" „Mr. Loraine? Dat héb je mij niet eens gezegd:!" „Breng mr. Loraine dan mee!" raadde Lorna. „Als hij met den trein van 6-42 komt, is hij hier juist op tijd". Molly nam die invitatie wel aan, maar ze keek toch allesbejhalve opgewekt. Lorna zelve was in den zevenden he mel! Dienzeüfden avond nog zou ze hèm' te zien krijgen.... „Zeg, Carline", plaagde zij. „Hoe heb jij 'mij nu durven verdringen?" „O, was dit die jongen, die zoo zeer op je gesteld was en die je van moord beschuldigd ,he!b? Je vertelde mij de ge schiedenis we'l, maai* je hebt immers geen naa'm genoemd. Hij zal nu wd genezen zijn..." „Ik weet, wie hem genezen heeft!" zei ze, met tenderen blik op haar vriendin. „Hoor eens, Carline: Teddy Farquhar voelt zekór liefde voor je. Als dit gevoe len niet wederkeerig is, moedig hem dan vooral niet aan!... Maar anders... ja, dan zou ik natuurlijk niets liever dan jeiu een paar zien! Teddy is de beste jongen die er bestaat; en jij nu je bent Car line!" „Moet ik dit als een compliment op i^ANDBOUW fiü VJEETJCELT. VISSCHERIJBERICHTIN. HET VRIJGEVEN VAN DEN MOSSELHANDEL. De eendracht in optreden door de leden van den Bond van Zeeuwscke mossel kweekers heeft een gevoeligen 'knak ge kregen door het zoogenaamde vpij-'geven in den handel, waardoor de Zeeuwsche mosselproducenten onmidde/Jlijk gevoelig in de beurs worden gestraft, want alge meen luidt het, dat de prijzen b'ijna ge halveerd zijn- Mossels, die nog per ton ftOit f jl,75 golden zijn thans verkocht voor f 1- Er valt niet veei a?n toe te voegen. De vrees, dat die eenheid in optreden niet zoo van langen duur zou zijn, is .al spoe dig bewaarheid geworden en bevestigt oude vermeldingen van Zeeuwsche mos- selvisschers, toen nog heel andere toe standen op visscherijgebied h-eerschten en de reglementen en verordeningen nog an ders luidden, dat de concurrentiestrijd niet zelden aanleiding gaf tot botsingen tusschen de belanghebbende visschers on derling, d.w.z. dat van dien ouden geest in het eigenaardig visschers volk je is blij ven voortleven. Jammer, dat het werk van belangstellende voormannen, die fei telijk 'buiten het bedrijf staan, op zoo wreed© wijze Weer in duigen is gegooid. Er is y'óór de oprichting van den Bond voorspeld dat, als er geen verandering kwam, het Zeeuwsche mosselbedrijf in het doode teeken zou kiomen te staan, en nu zullen de leden zelf veroorzaken, -dat opnieuw de grondslagen voor die vrees is gelegd, -meldt men aan de N. R. Ct. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BRU1NISSE- Bij de op Vrijdagavond jl. gehouden stemming voor notabel werden ingeleverd 68 stembriefjes. Hiervan .zijn uitgebracht op de, heeren: J. C. de Rijke "~i, J- Goudzwaard 17, Matth. de Koning 15, Joh. Padmos Fz). 5 en L. Stoel 5 st.; de rest op 3 verschillende personen- Her stemming alzoo tusschen de heeren J. C. de Rijke en J. Goudzwaard. Evang. Lythersche Kerk. Beroepen: Te Bergen op Zoom-Zierik- Zee, mr. D. G. Hoevers te 's-Gravenhage. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Zierikzee, ds. L. E. Smil- de te Haastrecht. VERSCHILLENDE BERICHTEN. De SlicngaOmtrent de stranding van 't Engelsehe s.s. „Shohga", waar over reeds in ons Virijdagavondnummer het een en ander medegedeeld, het vol gende: vatten of niet..? In ieder geval ben ik je heel dankbaar dat je alles zoo prach tig voor m'ij' geschikt hebt! Maar wat zal moeder wél zéggen?" Lorna keek zélve toe op het toilet van haar logée, met dit gevolg dat zij er zoo zeer door getroffen was, dat ze haast niet de oogen kon afhouden van haar logée en hét onwillekeurig noiodig achtte de waarschuwing té doen hooren: „Carline, zorg dat je geen indruk maakt op den verkeerden iban!" Carline wie'rp éen langen blik op haar gastvrouw en sprak verwijtend: „Vertrouw je mij nu nog ni«l, na al die lange jaren?" Onmiddellijk was Lorna een en al be rouw. Ze knielde neer en strekte de han den uit: „O, Carline, vergeef mij toch! Natuurlijk wist ik dit! Maar je ziet er van avond zoo allerliefst uit. Je japon is zoo mooi en..." Met een kus gingen de vriendinnen toen samen naar benéden. HOOFDSTUK XVI. Lorna stond bij den schoorsteenmantel in dm salon en bekeek zich in den spie gel. Godfrey kwam dien avond en dit was haar voldoende. Haar hart zong in haar en een vochtige glans lag over haar zaeht-fluweelen oogen. Miss Rivers, die kalm in haar hoekje bij den haard zat te breien, was gewoon aan de schoonheid van haar nichtje, dat zij daar in het geheel geen aandaioht méér aan schonk, maar lady Carline zat er écht van te genieten. De „Shonga" was op reis van West- Afrika naar Hamburg en had in do Ame- sterdamsche haven de helft van de la ding gelost. Vrijdag had het schip Amsterdam verlaten, tnaar was in IJmui- den, in verband met het ongunstige weer, vastgelegd- Vrijdagochtend is het op- geslooma, doch een klein eindje buiten de pieren had de storm het te pakken. De felle windvlagen dreven het op de kust, waar het ruim een K.M. ten Noor den van de pieren in de branding bleef vastzitten- waar het zoo gebeukt wérd, dat het door midden brak. Het achter schip werd door de golven, die er wel dra overheen sloegen, gedeeltelijk gekan teld en b'Jeef op ongeveer anderhalve K-M. uit de kust liggen. Het voorschip, waarop de bemanning zich had verza meld, raakte op een bank vast, naar schatting een 900 M- van het strand. Nadat Vrijdag vergeefsche pogingen waren aangewend een lijm over het schip te schieten om zoodoende verbinding met ■den wal te krijgen, zijn Zaterdagmorgen opnieuw pogingen gedaan om de be manning van de „Shonga" te redden. Deze poging werd nu met succes bé- kropnd. De motorreddingsboot „Doms Rij kers" en de reddingsboot uit IJimiiden waren reeds vroeg de gestrande boot ge naderd. Het afhalen der bemanning le verde geen moeilijkheden op. De „Do- rus Rijkers" kwam te 7,10 met 33 man aan bij den steiger te IJmuiden. De overige 8 (pian wérd door de reddingsboot uit IJmuiden aan het Velsersfcrand af gezet. De te IJmuiden aangekomen schip breukelingen zijn daarna ondergebracht in het Koning Willemshuis ,allda;ajr. Alle 40 leden der bemanning en een stow away (blinde passagier) bevinden zich in goede conditie, behalve de chef-machi nist, die in zeer overspannen toestond verkeert. Toen de geredden aan den stei ger arriveerden hieven zij een driewerf hoera op de reddingsboot aan- - Olmtrent deze redding wordt nog gemeld: De motorreddingsboot „Doirus Rijkers" kwam Vrijdagnacht plm. 3 uuir uit Den Helder te IJmuiden aan en pl.ra. kwart over 5 is zij uitgev,a(ren en bin nen een uur was het vaartuig bij het voorschip van de „Shonga", dat nog steeds op de kust vastzat, aangekomen. Intusschen had ook d» reddingsboot van IJmuiden het wrak bereikt. All© per sonen van de „Shonga" gingen daarop op de beide reddingsbooten over. Bij het overboord springen is de eerste ma chinist gevallen en heeft niet ernstige verwondingen opgeloopen. In het Koning Willeroshuis, waar de schipbreukelingen werden ondergebracht, heeft V.-D. een onderhoud gehad met den kapitein den heer Lirersege. Deze deelde mede, dat het schip Vrijdagmorgen on middellijk nadat het tuiten de pieren van IJmuiden was gekomen, door een hevigen golfslag teruggeslagen werd. Hierdoor dreef de „Shonga" af en kwam in de branding terecht. De geheele bemanning, die het doormidden breken van het schip heeft zien aankomen, stond voor dat hel schip brak bij de brug, zoodat gelukkig niemand op 't achterschip is achtergeble ven. Doordat het achterschip was weg geslagen, was de bemanning geheel van voedsel verstoken- Toen zij Zaterdagmor gen gered werden, hadden zij sedert Vrij dagmorgen niets meer gegeten of ge dronken. Allen bevonden zich gedurende den nacht ,in 't kaartenhuis en in de stuur hut. De redders hadden in de reddings boot scheepsbeschuiten en melk medege bracht, waarvoor de schipbreukelingen zeer dankbaar wairren. De kapt. sprak zijn groote verwondering uit voor het knappe reddingswerk door de bemanning der beide reddingsbooten verricht- De gered den zijn na wat opgeknapt te zijn per trein naar Amsterdam vertrokken. Een zonderlinge pijpvullinyTe Bigge- kerke had éen landbouwer bij het stop pen van eén pijp, daarin ook een flobert patroontje gedaan, dat hij altijd in Zijn tabaksdoos bij( zich draagt. De pijp sprong uit elkaar en dé tmn wend vrij ernstig verwond, méldt dé „Méb." De deur ging open en Lorna haalde snel adem." Hét was Teddy Farquhar. Nadat hij zijn gastvrouwen had goe dendag gezégd, ging hij naast Carline zitten genieten.-..! Toen de déur andermaal open ging, kwam er een jonge dokter binnen, die het gezelschapje voltallig zou maken. „Molly is laat", meendé miss Rivers. „Het is haar gewoon té niet om niet op tijd te wezen". „Misschien was d« trein van mr. Lo raine laat". „Is Loraine wéér terug?" vroeg doktor Raunders. „Hij kom't met den 6.42. Hoor ik daar geen wiélgeratel, Lorna?" „Ja, dat geloof ik ook", zei toiss Con- "way en trad ijlings Molly tegemoet, die nu weer héél gewoon en vriendelijk w'as. Na Chesney dé hand gereikt te heb ben, volgde d« begroeting van Godfrey; voor hen beidén een zalig ooigen'biiik. Lorna zat aan taf él tusschen Godfréy en Ohesnéy St. Aubyn, die' tact genoeg had om zich mét miss Rivers bezig té houden, bij! wie hij zéér in de gunst stond. Molly trachtte het getspnek gaande te houden mét doktér Saunders; maar dit viel haar moeilijk, want haar gedachten waren er niét bij. Na het diner wérd er wat muziek ge maakt. Lorna zong een numlmér Wet haar friissehe, heldere, zuivere stem,' Carline speelde viool en Tedd was in dé Wolken. Toen zong Godfrey en toiss Riverrs, dia nooit te voren zijn stttn had gehoord, was tot tranen bewiogénj! (VAordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5