Zierikzeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provinoie. MIJNHARDT's behoorande bl] da van Vrijdag 17 Fabr. 1928, no. 11660. LORD ASQUITH. Zooais reeds in 't kort is medegedeeld, is Woensdagmorgen te Londen in den ouderdom van 75 jaar overlieden de be kende Britsche 'liberale staatsman H. H. Asquith, na 1925, toen hij pair en lid van het Hoogerhuis Werd, Lolrd Oxford and Asquith genoemd. In herinnering zij gebracht, dat As quith in de Julidagen van 1914 de ware eigenschappen van zijn grootheid toon de. Hij besefte ten duidelijkste de vree- selijke gevolgen van de moderne oor logvoering tusschen groote naties en zijn beslissing was niet gegrond op vraag stukken van dienstigheid, maar va-n ethiek. Het was het standpunt van de nationale eer dat zijn oordeel bestuurde, toen En geland onder zijn leiding ten oorlog ging om het woord dat het de onschendbaar heid van België zou handhaven te hou den. Uit de maatregelen die hij voor de overwinning trof, bleek zijn bittere vast beradenheid. Hij hield na het uitbreken van den oorlog een rede, waarin hij En gel and's verplichtingen beschreef en daa,r- in kwam de daarna algemeen a3ngehaal- de passage vooir: „Wij zullen het zwaard dat wij niet lichtvaardig getrokken heb ben, niet in de scheede steken, vj6ör Bel gië alles en meer herwonnen heeft dan al wat het opgeofferd heeft". Hij leidde in die beginjaren van den oorlog het land, dat vereemigd was in, een crisis, die alle partijtwisten uitw)isch- te en de schuld van de Britsche natie aan hem, voor zijin kalm en vast inzicht, kan nooit ten volle gewaardeerd worden. Nieuwe namen en nieuwe figuren zijn thans op den voorgrond gekomen, maa(r wie terugblikt naar het verleden zal er kennen, dat onder de beste namen uit Engelands staatkundig leven ook steeds de naam van Asquith met eere zal blijven genoemd. DE BEVOLKING VAN NEDERLAND. Blijkens de jongste mededeeling van bet Centr. Bureau voor de statistieken telde 't absoluut bevolkingscijfer van ons land op 1 December j.l. 7.615.227 zielen, tegen 7,513,888 een jaar tevoren, gevend derhalve een toeneming met 101,339 zie len of 1,34 pet. In de groote steden (tO- van 100,000 zielen) bedroeg op 1 De cember de bevolking 1,872,612 zielen, te gen 1,846,779 een jaar te voren. Er was hier dus een vermeerdering van 25,833 zielen of 1,40 pCt. Wat in overeenstem ming is met den welbekenden „trek" naar de groote steden- PROF. HUGO DE VRIES- Prof. Hugo de Vries, een Ned- geleerde met een wereldreputatie als plantkundige, vierde Donderdag zijn 80e virjaardag. Prof. Hugo de Vries heeft door ver schillende resultaten van zijn wetenschap- pelijken arbeid naam1 gemaakt. Eerstens door een verklaring voor enkele proces sen, die zich in de plantencel afspelen. Voorts heeft hij de kruisingswetten van Mendel aan de vergetelheid ontrukt en aan de wetenschap en het experimenteel onderzoek teruggeschonken. Maar boven al is het de mutatie-leer, waaraan zijn naam verbonden is, een theorie die hij' in een reeks van boeken en kleinere ge- Schriften gepropageerd heeft en waar door hij in zake het erfelijkheidsvraagstuk als de eerste man van wetenschap na Dar win genoemd wordt. ZIERIKZEE. Naar Wij1 vernemen, hoopt Vrijdag 2 Maart a.s. voor het Comité van winterlezingen op te treden, dh|r. Petersen, leger- en vloot-predikant uit Bloemen daal. Onderwerp „Bunyan en de Pelgrimsreize". KERKWERVE. Donderdagavond 16 Fe bruari had alhier iln het bijzijn van den heer Hofötra uit Gneis, de commissi© van toezicht en eenige belangstellen den de eindles plaats van dien cursus in bed rijks controle, die dezen winter door den heer Bakker van Zierikzee ïs gegeVen. Na afloop werden door dein heer Hofstra, den heön v. d- Cingel en den heer Bakker, de cursisten nog toegesproken en er voor al den nadiruk opgelegd, het geleerde te onderhouden. Aan allen, zijnde L- Land man Az., M- Boot, J. J. (Landman Az., Abr. Landman Az-, C. Viergever Hz., W. v. d- Meet, D. Viergever Jz., P. bij' de Vaate, N. Boot, L- v. d. Wekken Cz., J. van Mourik, Kr. Bil, Jac- v. d. Sluis Lz., Gez. BooK en L- Kloet, kon door den voor zitter der commissie) een herinnerings?- diplomia worden uitgereikt. De cursist L. Landman, dankte dhr. Bakker voor het gegeven onderwijs. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Dinsdag 14 Fe bruari j.l. Afwezig dhr. den Boer we gens ziekte. Na opening door den voor zitter wordt gelezen een schrijven vtan het bestuur der P. Z. E. jM met bericht omtrent het door de Prov. Staten toege stane crediet van f485.000 en de mede deeling, dat de voorgenomen electrifïca- tie der Noordergroep voorloopig niet vier der dan tot Brouwershaven zal uitge breid worden. Dhr. Bolle uit zijn teleur stelling over dit plan, daar het nu met tot de onmogelijkheid behoort, dat Wesu telijk Schouwen nog göruimen tijd van electrificatld verstoken blijft. Besloten wordt de wenschelijkheid eener spoedige elektriciteitsvoorziening aan het bestuur der P. Z. E. M. te kennen te geven en te trachten daaromtrent adheisie te bekomen bij de andere' belanghebbende gemeenten in Westelijk en Midden-Schouwen. Daar na wordt behandeld de circulaire van Ged. Staten om in verband met het mo tor- enj rijwieltreglement een uniforme ver ordening te verkrijgen in zake sluiting van bepaalde wegen bij opdooi, enz. en verklaring daaromtrent door de betrok ken wegbefheerders. Omtrent een eventu eels herziening der vaststelling Van de Sohouwsche kom der gemeente zegt dhr. Bolle, dat hij in verband met het vrij drukke verkeer en ter voorkoming van verkeersongevallen, de W. grens gaarne zag uitgebreid tot Onmiddellijk aan de gemeente Burgh. De heer Giüjamse acht de grens tot aan het Molenweegje voL doende. Bij meerdere uitbreiding zouden dan eveneens de Hoog© Zoom en Klpos_ terweg in aanmerking kunnen komen. De heer Bplle acht uitbreiding voor Kloos- terweg onnoodig, maar wel aan den Hoo- gen Zoom tot aan den z.g n. Driehoek, zooals door dhr. den Haan als gewenscht aangegeven. Het Voorstel van den heer Bolle, om uitbreiding der kom in W. en N. richting wordt daarop bij meerder heid van stemmen aangenomen, 't Voor loopig kohier hondenbelasting wordt met 34 honden vastgesteld ten bedrage van f170. Op verzoek van heit betrokken be stuur te Zierikzee, om' een rentegevend voorschot ingevolge de Landarbeiders- wet ten behoeve van woningbouw enz. door P. L. Jonker, merkt de voorzitter aan, dat hier in te weinig is aangetoond Om een toestaan van dit verzoek te recht vaardigen. De heer Blom1 heeft deze zaak onderzocht en is tot het resultaat geko men, dat de betrokken bouwgrond het eigendom van den aanvrager is, waarom inwilliging van het verzoek niet gewet tigd is. Met algemeen© stemmen wordt dan ook besloten het verzoek te weige ren. Omtrent een verzoek om vooTsehot ingevolge art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920, door het bestuur der Vereeni- ging voor Geref. Schoolonderwijs wordt besloten dit voorschot op f250 te bepaj- len, terwijl nog enkele finawciëele aan gelegenheden dezer vereenjging worden geregeld. Vervolgens komt ter tafel het voorstel Van B. en Wi- tot buitengewone aflossing geheel of gedeeltelijk van: Ge meentehuis f5443,42; brandspuit f600; ha venwerken 1909 f140; Torenpad f600 en straatweg Haamstede—Burgih f3309,60. (Met algeta. stemmen wordt tof deze aflossingen besloten, terwijl weth. Gill- jamse meedeelt, dat het in de bedoeling van B. en W|. ligt het Volgend jaar zoo mogelijk weer met een voorstel tot bui tengewone aflossing te komen. De voor zitter doet daarna de mededeeling, dat het rioleeringswerk te Rurghslujfis in or de zal komen,. Dhr. Gilijamse heeft on derhandeld met den aannemer pver de verbetering met bijwerk, waaromtrent deze ten slotte genoegen genomen heeft voor een bedrag Van f31, in plaats van een hooger bedrag door hem1 gevraagd. De heer den Haan vindt het bedrag te gering om daartegen overwegend be zwaar te maken en zoodoende storing in dit werk te brengen, hoewel hij er in principe tegen lts, ook ten opziidhte van andere aannemers eenigen bijslag1 o.p' een of andere aangenomen werk te verlee- nen. De heer Bolle bespreekt het neerleg gen van brandhout door een bewonen der Noordstraat op het met zooveel moei te geëffend en in orde gebracht terrein achter de woningen dier straat; ook ld© heer Gilijaimise haalt Kets dergelijks aan. Staat men dergelijke dingen oogluikend toe, dan wordt er op den duur misbruik van gemaakt. Besloten wordt een en ander zoo spoedig mogelijk door de be trokken 'bewoners te doen opruimen. De heer Blom vraagt rooiing Van een ouden boom aan de begraafplaats om deze doop een voorhanden zijnden gezonden boom1 te doen/ vervangen; hiertegen bestaat geen bezwaar. De heer Braam vraagt naair.de werking der gemeentepomipende voor zitter zegt in dezen een onderzoek toe. Daarna sluiting. Daartoe aangezocht door het comité voor Christelijke Winterlezjyngen „Burgh- Haamstede" trad Maandagavond j.l. in de zaal van het hotel Bom in deze ge meente als spreekster op mej. C- de Wit van Amsterdam), met 't onderwerp „Arme nië onder Turksche overheersching". Na opening door ds. v. Binsbergen gaf spreek ster een duidelijke beschrijving van land en volk, en schetste zij daarna op ont roerende wijze de verdrukking der Ar meniërs door de Turken, die den wereld oorlog te baat genomen hebben om dat arme en toch zoo standvastige volk op de gruwelijkste wijze te vervolgen. On der indrukwekkende stilte en met ge spannen aandacht werd de bloeiende rede, waarin ook het werk onder de Armeniërs besproken werd, gevolgd, verduidelijkt 'door een aantal' lichtbeelden. In de pauze werden door jeugdige Armeniërs vervaar digde handwerken vertoond, die gretig koopers vonden. Onder dank aan spreek ster en publiek' werd de bijeenkomst doojr ds. Boogaard gesloten. BURGH. Maandagavond ji. werd in een der lokalen van de openbare lagere school in tegenwoordigheid van B- en W. en le den der ouder- en plaatselijke schoolcom missie de eindles gegeven van den cur sus 1927-'28 voor het vervolgonderwijs, waaraan een 10-tal jongens geregeld heb ben deelgenomen- Uit de antwoorden der leerlingen en de door hen op het school - boord uitgewerkte opgaven bleek, dat deze cursus met vrucht gevolgd is. Bij het einde dankte de burgemeester het hoofd van den cursus, dhr. Kosten en den onderwijzer, dhr. Steur, voor hun uitstekende leiding. Dhr. Kosten dankte spr. en nam tevens wegens aanstaand ver trek afscheid van de cursus-leerlingen. NOORDGOUWE. De meisjöszangvereeni- ging „Gloria Hn Exoelsis" en het kinder koor alhier gaven Dinsdagavond onder leiding van mevr. van Gnethuijzen een uitvoering fn de geheel met belangstellen den gevulde zaal van den heer Coomans, welke uitvoering zeer geslaagd mag hee- ten. De verschillende nummers van het rijke programma werden goed ten ge- hoore gebracht en getuigden weer van veel studie. Zeer aardig waren o. a. de nummers met zangspel: Chineesche söhimf- men van Hendr. Van Tusschenbroek en Lintenspel van C. V- Renxnies. In de pauze werd door mej. Marie van der Werff aan de leidster der vereeniglng dank gebraeht voor de groote zorgen aan de Voorberei ding van dezen avond besteed. Aan de pianisten, de dames Coomans en Griet- huijsen en mej. v- d. Werff werden her inneringen uitgereikt. Zang en tooneel wisselden zich verder af. Opgevoerd' wer den: „In de laan .des verliefden, blijspel in drie bedrijven Van C. Bcroekheïse, en „Een Reuzenidee" van Willy Corsari, blij spel in twee bedrijven, welke voordrach ten eveneens een warm' applaus oogstten. Het was zoodoende' vriji laat geworden toen het programma was afgewerkt, niet temin bleef men nog eenige uren gezellig bijeen, gedurende welke de samen-danken de gezelligheid niet weinig verhoogden. Tijdens de uitvoe ing werd medegedeeld, dat opi aandrang van uit de gemeente ge tracht zal worden een gemengd koor op te richten onder leidtóig van mevr. van Griethuijisen. Alle dames en heeren, die voor den zang voelen, zijn welkom'. Men geve zich op! Donderdagavond werd de uitvoering herhaald, wederom' voor een volle zaal. OUWERKERK. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 13 Februari. VoorZ. de burgemeester. Tegen woordig alle leden. Een bezwaarschrift van D. Meerman tegen eene aanschrijving van B- en W. tot het veranderen van een naar buiten openslaande deur in een schuifdeur, wordt z. h. s. voor kennisge ving aangenomen. Besloten wordt aidhae- sie te betuigen aan een door den Bond van Bedrijfsautiohouders in Nederland tot den Minister van Waterstaat gericht adres inzake het Rijkswegenplan. Op1 verzoek van W. van den Boogaart, schipper, om restitutie van havengeld, door hem be taald omdat hij wegens de vorst niet kon laden en varen, wordt z.h. st. gun stig beschikt. Ontheffing van schoolgeld wordt verleend aan W. N. Paaikow1 te Zierikzee voor 9 maanden voor 1 kind bp de tojl'. school. Een verzoek van P. Vijverberg e. a-om' de peilsloot, loo- pende langs de tuinen vanaf J. -C. Ver- straat tot A. P. van der Stel', meerdere malen te doien schoonmaken, wordt om advies gesteld in handen van B- en W>. Naar -aanleiding eener desbetreffende cir culaire van Ged- Staten wordt wederom eene wijziging aangebracht in het regle ment voor het Burgerlijk Armbestuur. Het kohier der hondenbei,asting voor 1928 wordt vastgesteld in totaal opi f 140 en met 34 aanslagen. B. en W|. worden ge machtigd om te voorzien in de ïuid- klok in den toren, welke steeds zwaar der gaat. Hierna sluiting. BRUINISSE. Donderdagavond j.l'. hield de Groene KruisafdeeUng „Bruinisse" haar jaarvergadering in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, waarbij1 58 lieden tegenwoordig waren. Die vojorz-, ds. Waar- dienburg opende d© vergadering met ge bed, waarna hij' de aanwezigen 'welkom heette. Uit het jaarverslag van den secre taris, dhr. M. Vijverberg bleek, dat de toestand der vör. reden geeft tot tevre denheid. Behalive eenige kleinere voor werpen is aangeschaft een model1 zieken- ledikant en een babyweegischaal. Door den heer S- Hage Werd de rekening voor gelezen; de inkomsten waren in 1927 f 1257, de uitgaven f 1129,16, zoodat de rekening sloot met een saldo van f 127^84. De afdeeïSng telt thans 491 leden. Door het bestuurslid dhr. B. J. van Oevejren die de afd. had vertegenwoordigd op de algemeen© vergadering der Prov. vereeni glng te Goes, werd hiervan een uitvoerig verslag uitgebracht. Met alg. stemmen werden de aftredende bestuursleden de heeren S. Hage en A- J. de Koek her kozen. Het bestuursvoorstel om de be- looning van den magazijnmeester, dhr. J. Reinhoud met f 10 'sjaars te verhoogen werd door de vergadering goedgekeurd. Nog werd door verschillende leden de toestand van het materiaal besproken, waarna de voorzitter allen die zich jegens de afd. verdienstelijk "hebben gemaakt, dankte en op de gebruikelijke wijze de vergadering sloot. ANNA-JACOBA-POLDER. Dinsdag 14 Febr. hield alhier in de Geref. Kerk de Christel. Zangvereefnigtmg „Zang Veredelt" haar 2e jaarlijksChe uitvoering onder lei ding van haar directeur, dhr. C- Ketel. Het kerkgebouw was flink gevuld. De vergadering wCrd geopend door haar voorzitter, dhr. A. Verstraten. Deze hield een kernachtig openingswoord, waarin hij doel en streven dezer vereeniging naging. Hij riepi alle aanwezigen een hartelijk wel kom toe, o.m. de burgemeester, wiens bezoek op grooten prijs werd gesteld. Vervolgens tot den directeur het woord richtend, dankte hij hem voor zijn ijVer, waaraan afhangt het peil der vereeniglng. Dit bleek) goed te zijn. We genoten van de keurige leiding, muziek en zang. Eenstem mig was het oordeel van bevoegden, dat deze vereeniglng de goederichting uit gaat. [Moge dit directeur en leden aanspo ren voort te gaan op den ingeslagen weg. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Dinsdag 14 Februari. Voorzitter de burgemeester. Met den secretaris alle leden aanwezig. Een schrijven van Ged. St. was ingekomen waarin wordt medegedeeld, dat de ver- pleegkosten voor armlastige krankzinni gen voor 1928 bedraagt f800, 't kleedgeld f50 en dat als bijdrage in den keurings dienst van waren ovefr 1926 is te veel betaald f 12.14. Een kennisgeving Van den inspecteur der directe belastingen, mel dende dat voor 1928 aan gemeente-opeen ten op de grondbelasting f804 en aan gemeen te-opcenten op de personeele be lasting f1050 is geraamd en dat het be drag der opcenten op de dividend- en tani- tième-'belasting ov©ri Januan 1928 bedTaagt f 5,54. In verband met de uitvoering der motor- en rijwielwet wordt vastgesteld de grens der bebouwde kom'. Een schrij ven van de prop aganda-commissie van het Ned. instituut voor Effssjpnoy, Ver zoekende om als lid toe te treden, word/ voor kennisgeving aangenomen, evenals een schrijven van het hoofdbestuur der veredniging van ambtenaren der gemeen te financiën, gemeentebedrij ven; en gemeen tediensten, waarin verzocht wordt om een bijdrage voor eön in 1928 te houden con gres. Naar aanleiding van een ingekomen verzoek van den bijz. vrijwilligen land storm wordt besloten vooir 1928 eiene bdju drage van f15 uit de gemeentekas toe te kennen. Het in de vorige vergadering aangehouden verzoekschrift van J. G. Kleppe, inzake teruggave Van havengeld, wordt verworpen met algem1. stemmen, daar inwilliging in strijd zou zijn met de heffingsve. ordening. In behandeipig komt het aangehouden verzoek van R. Brand, om' verhooging Zijner jaarwedde als schoonhoudster van het gemeentehuis, B. en W- stellen voor deze met ingang van 1 Januari 1928 opi f100 te stellen, onder voorwaarde, dat eenige met name genoemde karweien door hem zullen wor den vervuld, zullende de benoodigde mar terialen vopr zijn rekening blijven, welk voorstel wordt aangenomen. Naar aan leiding van een nader ingekomen schrij ven van Ged. Staten, betreffende wijzi ging van het reglement van burgerlijke armbesturen wordt besloten het desbe treffende besluit van 14 Dec. 1927 in te trekken en een nieuw besluit te nemen met inachtneming der nadere aangegeven werken. Aan den rijksveldwachter Kloot wijk wordt f25 en aan den nachtwacht J. de Graaf f 20 toegekend als gratificatie voor bewezen politiediensten tijdens de ongesteldheid van den gemeente-ve.d- waohter. Machtiging wordt aan B- en W. gegeven om oVar den post onvoor ziene uitgaven der begroeting vbox 1927 te beschikken tot <een. bedrag van f 177,026, terwijl die begrooting wordt gewijzigd met een vermindering van ontvang en uitgaaf van f918,71. Hierna sluiting* THOLEN. De Coöp- Boerenleenbank al hier hield Dunsdag 14 Febr. haar algem'. vergadering in de sociëteit „Non Sent- per". Aanvankelijk! 'begonnen met 40 leden telt de vereeniging nu 244 leden. Bedroeg de omzet vóór 20 jaar f20.000, deze is nu gestegen tot een bedrag van f 2400.000, Tot secretaris werd benoemd de heer D. van1 de Velde. Uit het jaarverslag van den kassier bleek, dat de omzet dit jaar reusachtig was toegenomen. In omloop waren 354 spaarboekjes, 89 voorschot- boekjes en 105 rekening-courantboekjes. Saldo spaargelden bedroeg op 1 Jan. '27 f457802,15; ontv. spaargelden f271154,41; uitgegeven spaargelden f 230828; voor schotten saldoi 1 Jan. '27 f 145033,66nieuwe voorschotten f18250; terugbetaalde voor schotten f32396,66; saldo voorschotten 31 Deo. '27 f130887; rekeningcourant, saldo uitgegeven f347649,96; schuldig aan leden f62254,59; winst over 1927, f 1899,77; Re servefonds op 31 Dec. '27 f 18920,80- Bij 'monde van den heer Wi. L. Klompe werd de kassier dank gebracht voor zijn accu raat beheer. De geheimhouding voor be stuur en kassier werd gesteld op f500. De inlage voor een nieuw lid op f7,50. De rente voor spaargelden werd gesteld op 4 pCt. Voor opgenomen geilden zon der kosten van provisie enz. 5 pCt- Besloten werd, daar velen nalatig waren op, tijd de boekjös voor rentebijschrijving in te zenden, de uiterste termijn vo-or inlevering te stellen op 1 Febr., die later inlevert, zal een gulden boete moeten betalen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer H. Dorst en tot lid van den raad van toezicht dhr. Th- A. AertssCn. In de vac&ture-Hattink werd tot lid van den raad van toezicht gekozen die heer Wi L. Klompe. Tot pl.v. bestuurslid de heeren D. W- Klompe en J. A. Stoutjes- dijk. Tot afgevaardigde naar de algem'. vergadering te Utrecht werd aangewe zen de kassier, de heer D. van de Velde en tot secundus de heer W. L. Klompe. Nadat door een der leden werd opge merkt, dat het onbillijk is de echtgenoot- ten van edn overleden lid weer f7,50 intréegeld te doen betalen, werd' door den voorzitter de vergadering gesloten. RIJBEWIJZEN. Zij, die in 1924 een rijbewijs verkregen moeten in de week van 20 tot 25 Febr. zich ter secretarie hunner woonplaats ver voegen; daar zijn aanvraagfo.nmulieren verkrijgbaar; daar worden ook desver- langd inlichtingen verleend. Wie vJÖór 1 Mei 1924 het rijbewijs verkireeg behoeft alls regel geen rijvaardigheidsbewijs over te Heggen; wie op of na 1 Mei het rij bewijs verkreeg moet wel zulk een rij vaardigheidsbewijs overleggen. Verder wordt wederom op het vol gende gewezen; het b'ljjkt helaas! nog steeds noodig. Met cle foto's,, -die de aanvragen moe ten vergezelUien; is het meermalen niet in orde; men bedenke, dat de overgelegde foto's niet alleen welgelijkend moeten zijn maar ook onderling Qon elkaar gelijk. Ook is er, meermalen verschil tusschen naam en/of voornamen in de aanvraag, in de doktersverklaring en/of het uit treksel uit de bevolkings- of geboorte registers. Uit deze en dergelijke vorm fouten spruit allerlei correspondentie, op onthoud en onnoodige hinder in de af wikkeling der aanvragen en den goeden gang van zaken voort. Er wordt daarom dringend verzocht nauwkeurig te zijn en de voorschriften na te leven. Ook de secretariën worden met nadruk uitgenoodigd op deze dingen nauwkeurig toe te zienieders werk wordt er door vereenvoudigd. Hoofdpijn-Tabletten 60ot Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75ot Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75öt Bij Apoth. en Drogisten. BJSCHTZÜÜBK. WATERMELK-LEVERANCIER. Voor het kantongerecht te Middelburg hebben Woensdag terecht gestaan 40 melkveehouders van verschillende plaat sen uit Walcheren, wegens het afleve ren of doen afleveren van vuile melk en van melk die ondeugdelijk van samen- stefllling was. Er was er een bij, een ze kere C. J., melkveehouder te Middelburg die melk afleverde, waarin 2ich 70 80 o/o water bevond- De ambtenaar van het O.M. eischte tegen den melkveehou der f 1000 boete of 100 dagen hechtenis en 3 maanden principieel© hechtenis. De kantonrechter veroordeelde dezen ver dachte tot een geldboete van f 800 of 100 dagen hechtenis en 3 maanden hech tenis. De overige verdachten werden ver oordeeld overeenkomstig den eisch van het O.M. tot geldboeten varieerend tus schen f 25 en f 100- DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Het Arnhemsche gerechtshof heeft ar rest gewezen in de Culemborgsche moord zaak- Het gerechtshof verklaart daerin, dat het wettig en overtuigend bewijs van het aan verdachten Jan Vroege en C. Sweeris ten laste gelegde niet is ge leverd en spreekt hen daarvan vrij. MOORD EN ROOF- Het O'.M. bij1 het gerechtshof te Leeuw orden heeft bevestiging gevraagd van 't vonnis der rechtbank te Assen, waarbij' een 33-jarige landbouwer te Schottejrs- huizen werd veroordeeld tot 15 j- gev.str. wegens doodslag op Dirk de Wit, wiens lijk werd beroofd van f 1540 en later nabij de woning van den moordenaar in den grond werd veibbrgen. 0in)E*NlJ8. HET TOELATINGS-EXAMEN H-BS. Binnenkort is een ministerieelfe beslis sing tegemoet te Zien, waarbij' een nieu we regeling voor de toelating tot de middelbare scholen ingevoerd Zal wor den. Het oude toelatingsexamen zal niet worden hersteld, maar de lagere school zal1 bij' de beoordeeling over al of niet toelating een belangrijke taak te ver vullen hebben. De eindbeslissing zal even wel In handen Zijn van de middelbare school. ST.-PH1L1PSLAND. Bij het gemeente bestuur alhier is bericht ingekomen dat de cursus vervolgonderwijs aan de bij zondere school te Anna-Jacobapolder met ingang van 1 Januari 1.1. is opgeheven. Zulks niet in vërtvand met de bekende circulaire maar door het vertrek van een leerkracht der school. i-iAJTDBOUlT ffif VMTMBLT. Te Goes is Woensdag de j aari'ijksche vergadering gehouden van den bond van vereenigingen van oud-leerlingen der iand- touwcursussen in Zeeland. Na afdoening van de huishoudelijke zaken werd de voorlezing gedaan van de enquête onder de afdeelingen inzake de bestrijding van de runderhorzel' en de uitbreiding van den tuinbouw in Zeeland- Betreffende de runderhorzel1 luidde de conclusie: in Zee land wordt aan de bestrijding zoo goed als niets gedaan, hoewel deze zeer wen- schelijk geacht moet worden- Gewezen werd op den nadeeligen invloed van de horzel op de melkproductie en op de waarde der huiden- Volgens het rapport zal het aanbeveling verdienen, de ont- horeeling streeksgewijze te doen plaats vinden. De aandacht werd gevestigd op de goede resultaten van z.g. horzellzalf. De conclusie inzake uitbreiding van den tuinbouw liuidde: Uitbreiding is gewenscht als deze niet kunstmatig plaats vindt. In Zeeland kunnen niet allen, uit land- bouwltringen af looms tig, in den landbouw terecht. Tuinbouw vraagt meer krachten dan landbouw, bovendien kan men zich, met behulp van een niet omvangrijk ka pitaal, in den tuinbouw een zelfstandig bestaan verzekeren. De bodem van Zee land is uitnemend geschikt voor de teelt van tuinbouwproducten- Een ander punt van bespreking vormde het type-boeren wagen aan tvelke kwestie in Zeeland reeds eenigen tijd aandacht wordt be steed. Ir. Siebenga, secretaris der Zeeuw- sche Landbouwmpij'. deelde mee, dat deze maatschappij in verbinding is getreden met de afdeeling Zeeland van den bond van wagenmakers en smeden, en dat men binnen afzienbaren tijd tot normalisatie van de onderdeelen van den Zeeuwschen liandbouwwagen zal komen- Het oude schilderachtige wagen-type, dat aan het Zeeuwsche landschap een ongemeene be koring verleende, staat dus te verdwijnen. In de namiddagvergadering hield dhjr,.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5