ZEELANDs ROEM VRAAGT JE ZEEPPOEDER abonnement: Vrijdag 17 Febr. 1928. zierikzeesche courant. Ruwe Huid advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Uit Stad en Provincie. UWEN WINKELIER met bon van i-'/i H aisapotheek- voor 60 centen Kloosterbalsem ren? u 1 ui D.e Hollandsche Waschvrouw Frfl» per 3 maanden f 1,60, franco per poet ƒ1,80. Voor hel buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 6 oent. Verschijnt Mnd., "Wnad. en Vrijd. Postcheque- en Qiion. 137677. Zierikzeesche Nieuwsbode van Handen en Gelaat verzacht en geneeBt men zeer spoedig met Doos 80, Tube 80 ct. PUROL VKRK00PINGENENZ, 21 Feb'r. Afbraak Haamstede, Dalebout. 21 Febr. Meubilair Zzee, de Regt. 22 Febr. Meubilair N'kerk, de Regt. 22 Feb'r. Beestiaaü, v. Dissel. 22 Febr. Onroerend goed, N'kerk, Bier- masz. 24 Febr. Bouwland, N'kerk, Biermasz. 28 Febr. Woonhuizen, id. id. 29 Febr. Inspan, id. id. 24 Febr. Bouwland, Ouwerkerk, Korte- weg. 28 Feb'r. Melkkoeien. No.ordw'elie, Dale bout. 28 Febr. Inspan, St.-Annaland, y. d. Velde en Bierens. "ffi *11*18 29 Febr. Woonhuis, Haamstede, Dailebout. 29 Febr. Schuur, enz., B'haven, Kojrtewteg. 7 Maart. Inspan B'haven, Kjoirteweg. 9 Maart- Huizen Zierikzee, Koirteweg. TELEGRAMMEN. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM (VD.) Voornamelgk girg de belangstelling heden uit naar de Industriepapieren. Een zeer drukke affaire ontwikkelde zich in Aniems, die groote vraag ontmoetten en opnieuw eenige procenten avanceerden. Kunst- zijdeaandeelen niet veel veranderd. Aau- deelen Intern. Viscose liepen onder beurstijd meerdere procenten naar boven. Margarinewaarden en Philipiaandeelen geen noemenswaardige wijziging. Tabakken weinig animo. H. V. A's. tamelijk goed op peil. Mijnwaarden ge ringe belangstelling. De Yankeemarkt was stil. Int. Cont. Rubbers prijs houdend. IJMUIDEN. (Y.D.) Hedenmorgen is tijdens den storm het Engelsche vracht schip „Shonga" van de „Elder Dempster Line", op ongeveer een kilometer afstand ten Hoorden van de pier te IJmuiden gestrand. Het schijnt getracht te hebben voor anker te komen, maar is van de ankers losgeslagen. Het schip zit zeer gevaarlijk op ongeveer 100 Meter afstand van de kust. Het rchip dat 3044 ton groot ia, was op weg van Amsterdam naar Hamburg. "Volgens het to half 12 ontvangen bericht is het sohip gebroken. De „Shonga" is door midden ge broken. De sleepbooten „Stentor", „Hec tor" en „Nestor" liggen gejeed om uit te varen en te trachten verbinding met het echip te krijgen. De reddingsboot ia eveneens in gereedheid gebracht. Uit Amatordam wordt gemeld, dat het schip in hoofdzaak cacao als lading in heeft. Aan boord bevinden zich 40 45 man. APELDOORN (V. DMej D. J "Wassink, wonende te Dieren kwam hedennacht met eenige jongelui na afloop van een bruiloft en op weg naar de woning van mej. Jansen, waar zij den naoht zouden doorbrengente water, doordat zij ter bescherming tegen legen en wind een parapluie hadden opgestoken en daardoor den weg kwijt geraakt waren. Op het hulpgeroep der meisjes kwamen de anderen te hulp. Mej. Jansen werd spoedig op het droge gebracht. De 26-jarige mej. Wansink werd e^rst on geveer 10 minuten later gevonden. De levensgeesten bl ken reeds geweken te zijn. LOBITH (V. D.) Ten gevolge van den hoogen waterstand^ en den hevigen storm op den Rijn kunnen de schepen die hier voor inklaring liggen niet varen. Keulen meldde hedenmorgen 58 c.M. was. Ook alhier stijgt het water met elk uur en Lobith zal door over strooming van den Eltensohenweg heden avond geïsoleerd zijn. Ook enkele steen fabrieken langs den Rijn verkeeren al in benarden toestand tengevolge van het water. GRAVE (V.D.) De toestand van de Maasdijken was hedenmorgen van dien aard dat de autoriteiten den toestand nu bij Balgooy en Niftrik meestar zijn. De 2 bedreigde punten zijn voldoende versterkt en loopen geen gevaar, zoolang de Maas geen l\ meter was krijgt Zoo lang de rivier niet over den kruin van den djjk kan slaan, houdt de dijk het. De noodige voorzorgsmaatregelen worden genomen om ook maar het mimte ge vaar te kunnen voorkomen. Bij Balgooy werd ook de buitenkant van den dijk door het water aangetast. Er werden onmiddellijk maatregelen getroffen en rijshout aangevoerd om het verder af breken van den dijk tegen te gaan. OVERA88ELT (V.D) Naar gemeld wordt zijn de dijken, behalve een zwakke plek bij Nederasselt en te Balgooij (Gel derland), zeer goed. Dank zij de groote ran 13 tegel» 60 oti., >an 4 regel» eu daarboven 20 oU. pat regel. KeoiameB 30 ote. p. regel Bij ooatraot belangrijke korting 84ste JAARGANG. - No. 11660. Inzending op den dag tu nit- Dlr. I. J. DE LGQZF. liltg.-Rldiclliir SI. JKOSTEN gare vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf binnenland. DE RIJWIËLBELASTING. De Rijwiéfbeiasting heeft in de afge- loopen maand f 4,304,755,— opgebracht. In Januari 1927 toedroeg de opbrengst f 1,965,452,40. HET ONTWERP-ZIEKTEWET. Dr. F. E. Posthuma, oud-minister, heeft in een belangwekkende voordracht de bezwaren ontwikkeld, welke in breede kringen toestaan tegen het ingediende wetsontwerp tot wijziging der Ziekte wet 1913. Dit wetsontwerp geeft een groote uit breiding aan den kring der verplicht- verzekerden; het betrekt etrin categorieën van personen, die öf daaraan geen be hoefte hebben (de hooger gesaHarieeXiden) óf in wier nood en reeds op andere wijze is voorzien (het huispersoneel), of die geen recht op ziektegeld-uitkeering krach tens verplichte verzekering gehooren te kunnen doen gelden (degenen, die wel eens een dag voor een ander werk ver richten). Zoo is het een volslagen raad sel, waarom een dienstbode; die ziek wordt, die in het gezin verpleegd wiordt, en wier loon doorbetaald wojrdt, opk nog een recht op ziektegeljduitkeering moet worden gegeven. De ervaring die juist het huispersoneel met de Invalidi teitswet heeft opgedaan, moest een meer dan afschrikwekkend voorbeeld zijn. En wie zal het noodig achten, aan het hooger gesalarieerde personeel (directeuren, pro curatiehouders) wier dagloon meer dan f 8,— bedraagt, een ziektegel'duiitkeering te garandeeren toit een maximum van 70 o</o van f8? Deze uitbreiding van de bescherming der wet leidt de aandacht of van de hoofdzaak: de verzekering van arbeiders in dienst van een onderneming; bevordert in hooge mate dé administra tieve rompslomp en daardoor de admi- stratiekosten. Voorts wordt bezwaar gevoeld tegen de volgende bepalingen van het ontwerp: le. waartij de verzekering wlordt uit gebreid tot alle arbeiders, ongeacht 'het bedrag van hun loon en ongeacht of zij x'n een onderrvming werkzaam zijn of niet; 2e. waarbij aan de bijzondere zieken kas een voorrang wordt gegeven; 3e. waarbij het aantal ondernemingen, dat te zamen een ondernemingsziekenkas mag oprichten, tot vier is beperkt; 4e. waarbij aan den werkgever belem meringen bij het oprichten van een om- dernemingsziekenkas in den weg worden gelegd, in dezen zin, dat zijn arbeiders daarover zullen hebben te bdslissen; 5e. waarbij bedrijfsveree^Pgingen opge richt door werkgevers, slechts telkens een levensduur van vijf jaren is toebe deeld, ook al voldoen zij aan de bepa lingen der wet; 6e. waarbij in de Ziektewet ten aanzien van de dagloonberekening bij ziekte wordt afgeweken van de overeenkomstige be palingen in de Ongevallenwet. ZIERIKZEE. In de alhier gehouden 1ste algenj. verg. der vrijz. hervormden van 16 dezer, is tot stand gebracht de vereen, van Vrijz. Hervormden. Tot bestuursleden zijn gekozen: ds. D. A. Hoekstra, voor zitter; dhr. M. Poldermans, vice-voiorz.; mej. L. H. Huson, secretaresse; dhr. A. J. v. d. Velde, vice-secretaris; dhr. M. J. C. v. d. Kreke, penningmeester. De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week een heel' komisch programma. (Men zie de advertentie). Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie geeft de G.V. „O'fym- pia" op Dinsdag 28 Februari a.s. haar 6e uitvoering in de N.V. Concertzaal' alhier. ST.-PHILIPSLAND. Dinsdag 14 FebT. 1.1. vergaderde alhier de gemeenteraad. Voor zitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende en sprak daarbij' als volgt: Mijne Hee-en! Alvorens een aanvang te maken met onze gewone werkzaamheden, mogei ik een enkel wooTd tot U richten. In de eerste plaats om den wensch uit te spreken, dat het zooeven begonnen jaar 1928 voor ,onze gemeente, voor ieder uwer persoonlijk en vlo or uwe gezinnen een\ gelukkig en voorspoedig jaapr moge zijn, en dat daarbij landbouw, han del en scheepvaart in bloei toe 'mogen nemen. Een blik slaande op 1927 kan ik U meedteelen, dat de toestand'onzer ge meente gunstig is. Doordat |n het afger loopen jaar het heffingspercentage van 1 op 1/2 is gebracht, werden de gemeen tebelastingen aanmerkelijk verminderd. Wat het landbouwbedrijf betreft, dit heeft in het afgelotopten jaar veel te lijden ge had van de langdurige regenperiode en zulks vooral in den oogsttijd. Toch is de uitkomst nog zeer bevredigend. De opbrengsten zijn well niet hoog geweest, doch daartegenover staat, dat de prijzen' der meeste producten goed genoemd (mochten worden. Onze scheepvaart heeft veel te lijden gehad Van de lage vrachten. Bovendien heeft de mindere opbrengst der bieten dit bedrijf ook parten ge speeld, zoadat gezegd mag worden, dat 1927 voor de schippers minder gunstjg was. Onze bevolking is In 1927 möt 36 zielen vooruit gegaan. 1 Jan- '28 telde onze gemeente 2196 inwoners. Geboren zijn 41, overleden 15 personen. Et wer den 11 huwelijken voltrokken. (Mijne Hee- ren, ik! eindig met den wensch, dat onze gemeeinte voor rampen en onheilen ge spaard moge blijven en dat wij in 1928 allen eendrachtig mogen samenwerken tot heil van onze gemeente". VerVolgens wordt meegedeeld, dat de inkomsten van haven-, kade- en liggelden over 1927 heb ben bedragen f7602,295. Verschillende inj gekomen stuktoen, 0. a. verslag keurings dienst voor vee- en vllteesch, kring Steen bergen (möt een batig saldo voor onze gemeente van f 193,64), worden Voor ken nisgeving aangenomen. [Meegedeeld wordt dat het bedrag der subsidie volgens het werkeloosheidsbesluit 1917 over het 2e kwartaal 1927, ten laste van onze ge meente, f 95,81 bedraagt. Ingekomen is een verzoek van de samenwerkende lan'd- arbeiderslbondetn te Utrecht, tot het in stellen van een steunregeling Voor de werkeloozen. B- en W. achten ingrijpen op dit moment niet nooidlüg en stellen voor het Verzoek niet in te willigen. De heer L. Nte&le vraagt of Bi- en W. hier over goed hebben nagedacht? Slechts 6 weken wordt steun getrokken, terwijl de werkeloosheid 9 a 10 weken duurt. Daarom is/dan ook een rege'ing geWensCht De heter P. J. de Ruijter informeert naar de mogelijkheid om werkelo,ozen de zjaten in de haven in orde te doen maken'. De voorzitter merkt op, dat B. en Wi- in de vorige Vergadering meegedeeld hebben, dat zij niets voor de werkverschaffing wisten, maar dat zij het op prijs ziouden stellen wanneer de Raadsleden met eenig voorstel daartoe Zouden komen. Wat be treft het geven van steun, achten zij daar voor geen termen aanwezig, doch willen eventueel de zaak wel nader onderzoe ken. De heter Neele zegt, dat de werke- loozenlijst niet geschikt is om deze zaak te onderzoeken. Men vergete niet, dat wie 6 weken steun heeft gehad, van de lijst is afgevoerd. De voorzitter ztegt, dat bij voorkomende gelegenheden steeds de lijst is geraadpleegd. Deze bevatte 15 wer keloozen. De heer Neele zegt, dat er meer zijn. Hij stelt voor een steunrege ling te treffen voor 2 3 weken. Weth. L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat mocht de werkeüoosheid lang duren, hij voor werkverschaffing is, Indien werk ge Von den kan| worden. Hij is echter tegen steub. De heer Neele zegt, dat er momenteel armoede is in enkele gezinnen. De voor zitter gelooft niet, dat idjüt zoo'n vaart loopt. Indien dit zoo was, zou hij daar van wel kennis krijgen en zouden er zeker maatregelen genomen worden. Wat werkverschaffing betreft, zullen B. en Wi. dit nader onder de oogen zien. De heeT Neele vraagt of Voor het onderhoud van de wegen de lijst geraadpleegd is? De voorzitter zegt, dat hij de gesöhiksten daarvoor heeft uitgezocht. De heer Neele vindt dit niet goed. Hij' zag liever dat ieder op beurt te werk gesteld werd. De voorzitter kan zulks niet doen. Wel houdt hij rekening met de groote gezinnen. Bo- dien staat hij' in correspondentie over werkverschaffing te Eindhoven, 't Voor- stel-Netele komt niet in stemming, daar het niet ondersteund wordt. De Raad verschaft den voorzitter blanco crediet, indien er werkverschaffing moet plaats hebben. (Slot volgt). OUD-VOSMEER. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging een uitvoering in de zaal' va.n den heer E. H. Verhees voor de leden, donateurs en donatrices, terwijl niet-leden tegen betaling ervan konden profiteered Uit het rijke programma met Zijn nummers muziek mogen] vermellld wotr- den Londerzeeli, Teil enz., terwijl eenige lijeden een tweetal blijspelen als: De ge fortuneerde kapper" en „De Professor weet het wel", met andere bijdragen, vooir do noodige afwisseling zorgden. Voor een fllustig dansje was na afloop gelegenheid. In een der Ipkalen van de O. L. S. trad Donderdagavond voor de Heden der afd. van den Ned. Chr. Lamdaibeidefrtsbond en genoodigden op, de heer L. van Vliet, propagandist van den Bond, met het on derwerp „In Opwiaairtsche richting". goed voor brand-, snij- cn stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatische pijnen, wintervoeten, springende handen en nog veel meer, koopt ge met een pot Akker's Kloosterbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. „Geen goud zoo goed' activiteit is men druk bezig de zwakke plekken te versterken en is men daar hedenmiddag zoo goed als mee gereed, zoodat er geen vrees meer bestaat voor doorbraak. SAS VAN GENT. (V.D.) In de gis terenavond gehouden vergadering van den gemeenteraad van Stoppeldijk werd, naar aanleiding van het rapport van een commissie uit den raad, besloten den voorzitter en secretaris van het burgerlijk armbestuur op staanden voet te ontelaan. Verder werden B. en W. gemachtigd bij den Officier van Justitie een aanklacht in ta dienen wegens geconstateerde on regelmatigheden bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. KOPENHAGEN (V. D). Naar uit Aalborg wordt gemeld, is gisterenmiddag een onbekend motorschip op de Oost kust van Jutland plotseling gezonken. De ramp geschiedde zoo snel, dat geen hulp kon worden geboden. Da reddings boot, die onmiddellijk uitvoer, vond op de plaats van de ramp slechts een water ton. De gelieele bemanniEg is met het schip in de golven verdwenen PARIJS. (V.D.) De Rhone is in de omgeving van Lyon opnieuw gewasseD. Door het snel wassen der rivieren en de daaruit voortspruitende overstroomin- gen werden de bewoners van het dorpje Vaulz verrast en moesten zij hun toe vlucht zoeken op de daken van hun huizen Zij zijn door-de brandweer van Lyon gered on naar ziekenhuizen en hospitalen overgebracht Ook in andere plaatsen moesten menschen gered worden uit de bovenverdiepingen hunner wonin gen. In Lyon drong het water in ver scheidene wijken in de kelders der woningen. Het water is thans hooger dan sedert 1856 het gevel is geweest. WEENEN (V. D.) De Donau is ge durende de 2 laatate etmalen 3£ meter gestegen. Ook uit het Donaudal worden overstroomingen gemeld. In Königs- wiesen (Opper Oostenrijk) kwamen de huizen een meter diep in het water te staan. Het water steeg zoo snel, dat de bewoners zich slechts met de grootste moeite konden redden. Bij Hieflau (Stiermarken) meesten militairea te hulp komen om de spoordijken te versterken LONDEN (V.D) Uit Tokio wordt gemeld, dat het Amorikaansche tank schip „Chuby", op weg van Los Angeles naar Yokohama, op ongeveer 100 mijl afstand van de Japan? che kust in de luoht is gevlogen. Het schip had een lading petroleum in Volgens de te Tokio ontvangen berichten zijn 15 leden van de bemanning, onder wie de kapitein, omgekomen. INGEZONDEN STUKKEN. ("Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Copy wordt niet teruggezonden. Geachte Redactie, Gaarne zou ik onderstaande vragen willen stellen in het belang van ons eilandbewoners en niet het m&nst voor Zierikzete. Bij voorbaat mijn dank. Zou het waar kunnen zijn, dat door overdreven dienstijver de landbouwers van ons eiland zoodanigen last wordt veroorzaakt, dat dit groote stof tot er gernis geeft? Ik bedoel hiermede, dat de landbouwers, die iper auto Donderdags hun zaken komen doten in onze veste, biij zijn als ^iji 's avonds thuis komen, geen proces-verbaal hebben gekregen? Gebeuren er op ons eiland zooveel on gelukken, dat dergelijke maatregelen noo dig zijn? (Onverschilligen ten weerspan- nigen buiten beschouwing gelaten). Is het niet grievend, dat juist die maatregelen (met de marktdag worden toegepast? Op andere dagten wordt die maatregel meer soepel btewerkt. 1 r- Kan het waar zijn, dat door die scherpe maatregel op Donderdag, stammen op gaan, om de marktdag te verplaatsen, n.U de etene week in Duivelend, de andere week in Schouwen? Kan het waar zijn, dat de lagere land bouwschool In Duiveland kans van sla gen heöft, enkel en alleen om' Zierikzee een les te geven, dat zij zich meer moet tnteresseeren voot landbouwzaken, waar Zierikzete enkel en alleen van moet be staan, ofschoon Zierikzete de aangewezen Maats is? lil FKED1KBE UKTKN. Zondag 19 Februari. Ned. Herv, Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Kleine Kerk. 10 ure, dr. Weeda. 's Avonds 6.30 ure, dhr. Martens, evange list te Amsterdam. Gotef. Kerk. 10 en 6 are, cand. v. Heest van Amsterdam. Chr. Gerei. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Laesdienst. Evangelisatie J cruel II. 10 en 7 are, de heer Van Strien van de Zuidertentzending. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandagavond 6.30 ure, ds. Boone van St.-Fiiipsiand. Is het waar, dat onze vroede Vaderen een fooitje! willen geven aan onze groote landbouw-tentoonsteLing, wat toch ztexer vooral Zierikzete een gropt voordeel zal bezorgen? 1 1 i Is het waar, dat eltectriciteïit onze poor ten voorbij gaat, terwille van de gasfa briek? j 1; Zou het niet hoog tijd wordten dat onze vroede! vaderen wat minder woor den gebruikten en tot daden overgingen, hetgeen de goede verstandhouding met de buitengemeenten zeer zou bevorde- Kan het waar zijn, dat ook de voetgan gers met marktdag verplicht zullen wor den, op een kruispunt of hoek, hun arm uit te steken, om hun richting aan te geven? I I U kunt deze laatste vraag als ideoot beschouwen, doch volgens mijn beschei den meening is deze vraag wel degelijk op zijn plaats, gezien wat er tegenwoor dig op dat gebied gebeurt? Reizigers, per auto geheel Nederland doorkruisen de, zeggen eenparig: wil men poppenkast ondervinden, gaat dan naar Schouwen- Duivel'and De autorijders klagen allen over de plaats van het bord van maximumsnel heid aan den Platte weg, daar dit moest staan bij de schuur van den heer Kooij- man- Vroede vaderen der gemeente Zie rikzee, het wordt hoog tijd, aan boven staande vragen Uw aandacht te wijden in het belang van tonze staid, want zij zullen U van buiten Zierikzee vandaag of morgen een lesje geven dat U heugen zal! Hoogachtend, EEN OPMERKER. BnrgerlJJke Stand van Zierikzee. Gebo r ent 12 Febr. Mimi, dochter van C. Koopman «n E. M. de Lint. 12 Anthonia Paulina, dochter M. L. Berrevoets en W. P. van de Sande. Overledeni 12 Aalbregt Klink, 43 jechtgenoot van M. Blok. MARKTBERICHTEN. Vsilingsv. „Eendracht" te Tholen. Veiling van 15 Februari. Blauwe aardappelen, 728 H.L. f 5,09; bonte aardappelen f 5,01; per 70 k.g.; wijnpeeën, 3000 k.g. f 3,10 per 100 k.g.; uien, aanvoer 260 H.L. ingehouden op f 7,50 per H.L. WEERBERICHT. Hoogste barom.st. 774,6 te La Coruna. Laagste 786 6 Lerwiok. Verwacht tot den avond van 18 Febr. stormachtige tot kraohtige noordweste lijke of westelijke -, later afnemende en

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1