Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM E de fiuid altijd fuifmU. VRAAGT ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Woensdag 15 Febr. 1928. zierikzeesche'courant. 84ste JAARGANG. - No. 11659. Inzending op den dag van uit- Inzending Advertentiën strandvonderij. strandvonder!! Uit Stad en Provincie. UWEN WINKELIER met bon van PUROL er op per S maanden f 1,50, fruoo per poat ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Veraohgnt Mnd., Wnsl. en Vrijd. Postchèque- en Qiron. 187677. Tan 1—8 regels 60 oie., Tan 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Beolames 30 ets. p. regel. tOOZE. Ultg.Mictmi II. J, KOSTEN gave vóór 10 uro. €*l dall is uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Rechthebbenden op het Strandgoed, opgeroepen in de Nieuwsbode van 18 Januari 1928, worden door den Burge meester-Strandvonder van Zierikzee voor de 2de maal ter reclame opgeroepen. Do BurgomeoBtur-Strandvonder van Zierikzee roept voor de 3de maal ter reclame op reohthebbenden op een Roeiboot (jol). (Zie de Zierikzeesche Nieuwsbode van 13 Januari 1928). Gevonden voorwerpen Een dameshorloge; een zilveren arm band; een portemonnaieeen paar dames handschoenen; een paar oliepijpen; een dop van een auto; een mes; sierspelden; „sleutels. De Commissaris yan Politie: R. P. BRONS. ZIERIKZEE. Op Donderdag 12 ei Vrijdag 13 Juli e.k- wordt, zooals bekend, hier ter stede de landbouwtentoonstel ling gehouden en wel op een uitgestrekt terrein aan den Plattenweg. •Ten einde ook 'buiten ons ejüand 0p deze expositie de aandacht te vestigen, heeft het kringbestunr Schouwen—Duive- land der Z. L. M- een sprekende reclame plaat doen vervaardigen, waarvan de heer C. O- J. Hendriks© de ontwerper en de Firma Lakenmian Oehtman, alhier, de uitvoerster is. Een gedeelte van het silhouet Van Zie rikzee, waarin de St.-Ljievensmonster en de stadhuistoren domineeren, vormt de achtergrond, terwijl vooraan een zaaier- figuur getedkend is, die ijverig 'bezig' is het zaad uit te strooien fn 't .omgeploeg de land. Het is een sprekende plaat. We willen hopen, dat het reclame zaad, dat nu allerwege wordt rondge strooid voor de komende tentoonstelling rijke vruchten mag afwerpen, opdat het met energie en enthousiasme opgezette plan schitterend moge slagen. Laat ieder daaraan zooveel mogelijk medewerken. Zondagavond hield ds. Hoekstra in de gemeentekamer voor een gToote me nigte jongeren en ouderen een boeiende lezing over „Parcival", de legendarische figuur uit de middeleeuwen, een der rid ders van de TaMronde aan het hof Van koning Arthur, steeds zoekende naar de heilige Graal, de schotel, waarin, volgens de overlevering, Jozef van Arimathea het bloed van den gekruisigden Christus op ving. Na de pauze, waarin door mevT. Hoek stra hetj bondslied van den V. C- J. B. werd gezongen, zette ds. Hoekstra het doel van genoemden bond uiteen, betoogende dat, waar in heel Nederland een krach tige opleving en opstuwing valt waar te nemen onder de Vrijzinnigen, mien In Zierikzee toch zeker niet achter kan blij ven. Aan het einde traden vele jongelui toe, zoodat reeds dadelijk een flinke af dee ling gevormd kan worden. De heer dr. de Noo< dankte namens het talrijk publiek, waarvan versicfheidemen van 't begin tot't eind hadden moeten staan, ds. Hoekstra in een hartelijke toespTaak voor den schoonen aivond. ÏMevr. Hpjekstra werden bloemen aangeboden. In verband met een part. demonstra tie willen we hier even een „koffie praatje houden en wel over de ook hier bekende koffie „Hag", waarvan de lezer in dit numlmer ook een advertentie ter aanbeveling dezer koffie zal aantreffen. De demonstratie van deze drank viel' best uit. Het kopje koffie „Hag", waaruit het schadelijk bestanddeel, de coffeïne, is verwijderd, smaakte uitstekend. De medici hebben aangetoond, dat duiL zenden mensehen ter wille van hun ge zondheid de schadelijke werking van Cof feïne bevattende dranken, zooals koffie en thee, dienen te mijden. Daardoor zijn reeds lang geleden pogingen aangewend om' aan de koffiebooncn het schadelijk bestanddeel te onttrekken, maar, al haal de men de coffeïne er ook uit, wat over bleef was geen koffie meer. In 1906 vond een scheikundige een stof uit, waar mede men tot in het binnenste der ruwe koffieboonen kon komen, de coffeïne kon binden en uit de boonen weer verwijde ren, zonder dat het uiterlijk der boonen eenige verandering onderging of de aro- na- en smaakgevende stoffen werden aan getast. Door deze laatste stoffen der kof fieboonen zich eerst bij 't branden ont wikkelen, is het logisch gevolg, dat de cöffeïnvrije koffieboonen ten opzichte van smaak en aroma bij andere sooTten niet (onderdoet, Koffie „Hag" spaart niet alléén hart en zenuwen, maar staat, mede wat kwaliteit betreft, aan de spits. Met de St.crt. van 13 Febr. zijin ver zonden afdrukken van de akten betreffen de de Zeeuwsche Qestermaatpij'. „Bona Fides" te Tholen. Dinsdag had de jaarvergadering der Coöp. Boerenleenbank te dezer stede plaats. De kassier bracht vetralag uit over het afgeloopen boekjaar, waaruit bleek, dat was ontvangen: van de sp;aart>ank f 111.848.14; aan terugbetaalde voorschot ten f7225; in loopend© rek. f 138.824.08. Uitgegeven werd: aan de spaarbank f 9674,79 aan gegeven voorschotten f3600; in loopende rekening f 160437,28. Blijkens de balans bedroegen de uitstaan de voorschotten f32125; te goed in loor pende rekening f71134,66; schuldig aan de inleggers der spaarbank f99285,70; in loopende rekening f7662,75. Het reserve fonds bedraagt thans f 4770,94. De heer W. ten Haaf Jacz- werd als lid van het bestuur en de heer Joh. v. d. Wekken Az. ate lid van den Raad Vm Toezicht her kozen. Als plaatsvervangende bestuurs leden werden herkozen de heer ,J. C- v. d.. Maas en W. Cashoek J.Lz. SEROOSKERKE. Dinsdagmiddag had al hier op den hoek bij het café v. d. Berge een aanrijding plaats tusschen een per sonenauto van dhr. v. O- te Nieuwerkerit en de bus vain dhr. B. te Haamstede. De personenauto, die uit de richting Noord- welle kwam, werd in de flank aangere den, waardoor spatbord en portier inge drukt werden. De bus bekwam slechts geringe schade aan. spatbord en voor lam pen. Beide auto's konden op eigen kracht hun xveg vervolgen. NOORDWELLE. De raadscorr. verzoekt ons opname van de volgende aanvulling van het raadsverslag. De vermelding dat het voorstel tot aanleg van den rijweg door het Wcidje w'erd aangenomen met de stem van den heer Steur tegen was onjuist. Gedurende de beraadslagingen stelde deze voor ,de grond voor f 300 minder aan te koopen. Dit voorstel werd verworpen. Op het verzoek van den vpo!r- zitter aan dhr. Steur of deze nog stem ming verlangde over het voorstel van B. en W. tot aankoop van de grond voor f 1042, mei enkele bijkomende kosten, ant woordde deze ontkennend, zoodat het voorstel z.h. st. werd aangenomen. ST.-FILIPSLAND. Maandagmiddag stoind een auto van een handelsreiziger uit Dor drecht, alhier voor het ho tel „De Kroon". Een pl.m. 6-jarig zoontje van dhr. S. E.-„ kwam plotseling uit de deur van het hoitei geloopen en Jiep in zijh onoplettendheid juist tegen de lantaarn van de auto. De schok kwam zoo hard aan, dat het dikke lantaarnglas in scherven sprong en het ventje bloedend aan het gelaat werd ver wond. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De verschillende wonden moesten gehecht worden. STAVENISSE. Vrijdagavond 1.1. Verga derde alhier deafdeèling van het „Groene Kruis". De opkomist was meer dan be vredigend. Als spreker trad op dir. Be'n- hardi van hier, die een mooie causerie hield over „Tuberculose". Uit het ge schiedkundig overzicht bleek, dat reeds 500 jaar voor Chr, een dergelijke ziekte onder de Oostersche volken bekend was, evenals later in Griekenland ten tijde van Hippocrates. De ziekte, die men wel bepaald e©n volksziekte kan noemen, sleept veie menschen ten grave, nadat zij soms lange jaren een lijdend bestaan ge had hebben.\ Diei ontdekking van den tuber'- eelbaclcil in 1882 door R. Koch, deefd' een groote verandering in de behndslïng enz. der aangetasten ontstaan. W|as men vroe ger bijna algemeen de meening toege daan, dat de tuberculose, toen tering ge noemd, zich in hoofdzaak verbreedde dooir de overerfelijkheid, thans helt men meeir over tot de besmettelijkheid ervian, maar ook hierover is het laatste woord nog niet gesproken. Goede woning, zuivere frissChe lucht, goede voeding en gepaste beweging Zijn zeer zeker goede middelen om de voortwoekering zooveel mogelijk tegen te gaan. Een hartelijk woord van diank door den voorzitter, dhr. A- F. Hanssens, viel spreker- ten deel. Na af loop ervan, werd er een huishoudelijke ledenvergadering gehouden. De afdeeling telt thans 273 leden; de inkomsten haddein in 1927 bedragen f800.815; de uitgaven f287,68, zoodat de rekening sloot met een saldo van f513,135. De penningm). Buijze, werd voor zijn beheer gedéchar- geerd. In 1927 zijn 92 voorwerpen in bruikleen gegeven, terwijl de 3 ligtenten nog ailtij'd door in gebruik zijn. Een betere verzorging der Voorwerpen wordt sommigen leden wel aanbevolen. Den mia- gazijnhouder, Abr.^ van Prooijen werd v(3or zijn goede zorgejn boven zijn jaarloon een gratificatie van f10 geschonken. Het oftredende bestuurslid, ds. P. Meerman, werd bij acclamatie herkozen. Br werd besloten zich aan te sluiten bij' de Prov. Groene Kruisvereenigïhg1 en ook om dit jaar weder f10 aan het Centraal Bureau te geven. Aam heit bestuur werd opgedra gen de zorg voor het aanschaffen Vlam een brancard of een ander vervoermiddel voor patiënten en verdere benopdigidhedem. ST.-ANNALAND. Donderdagavond gaf de tooineelvereeniging „Wilden is kunnen" reeds haar tweede uitvoering, nu in het café van mej. de wed. J. W. van Lu ijk. Weer was de zaal stampvol en wel nie mand der aanwezigen zal teleurgesteld naar huis zijn gegaan. Voor het voetlicht werden gebracht een 2-tal blij'spelen, n.l. „In de val geloopem" en „Knok, de Zuid- pooluitvinder te Koppendamme". Beide stukjes zaten er goed in en werden ook goed voorgedragen. Vooral trof ons het losse, buitengewoon natuurlijke spel van dhr. F. Stols, in 'het eerste stukje als Jan van Maarlevéld en in 'het twCede als K-o bus, de knecht van den kastelein. Dat was werkelijk toomeelspel en niet zoo maar het opzeggen van een rol. Oudergewoonte werd de avond besloten- met een gezellig bal. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden, Ontvellingen en allerlei Huid verwondingen. Het verzacht en geneest. RBCHT21KESL DE KATWIJKSCHE KERKVOOGD. De rechtbank te 's-Gravenhage 'heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 37- jarigen koopman D. P. te Katwijk a. d. Rijn, beschuldigd van verduistering van gelden, gepleegd in zijin functie van kerk- voogd-penningm. der Ned. Herv. Gem. te Katwijk. In totaal ztou het bedrag waar voor de kerk is benadeeld, tusschen de 20 en 25 duizend gulden hebben beloopen. Overeenkomstig den eisch veroordeelde de rechtbank verdachte bo»t 1 j. fgev.str. ONDERWIJS. ELLEMEET. De oudercommissie der O. L. School alhier koos tot haar voorz. den 'heer J. Hanse, tot secretaris dhr. P. A. Wesdorp en tot penningm. dhr. A. de Glopper. LANDBOUW EN VEETEELT. PLUIMVEETEELT. Men schrijft ons: Nu de wintermaanden met haar sneeuw en regenbuien zachtjesaan achter den rug beginnen te geraken, ziet men reeds nieuw leven te voorschijn komen. Het restecrende ploegwerk worct afgemaakt en de werkzaamheden in de steeds ver meerderende boomgaarden zijn in vol len gang. In de nieuwe kassen ziet men de rijen salade reeds bij den d,ag ontwik kelen en alles teekent het komende Lentes'0jzoen. De vogels die dezen winter van koude en Voedselgebrek kunnen mee spreken, schijnen weer op hun verhaal gekomen ie zijn en beginnen al kennis making a an te k no open vo or een a an staand huwelijk. Niet het minst I's het merkbaar bij de kippenhoudetrs, dat de volle legtijd aanstaande is. Het kakelen neemt toe en wekelijks moet de eier- mand grooter genomen worc/en. Begrij pelijk vinden de wouw en baas dat naar wensch, want ze zijn nu nog duur, maar toch redeneeren ze er over: al meer kip pen houden, dat loopt wel eens mis en waar moeten al die eieren blijven? Die redeneering zou niet ongegrond zijn, als er zulk een schitterende afzet niet ware over de Veiling te Zferikzee. Daar werkt men prachtig om de hoogste koers te be reiken. Niet alles door elkaar, bruine apart en voo-r groote groot geld en de kleine voor minder, dat recht en billijk is. Wiat 't meest de aandacht verdient, hoe grooter partijen, hoe gunstiger de prijs afsteekt bij andere plaatsen. Daarom kip penhouders, weest niet bezorgd als de groote legtijd komt, stuurt uw eieren rechtstreeks naar de- veiling te Zïerizee, want daar maakt ge hooge prijzen. STAMBOEK v/h. NEDERL. TREKPAARD. In de Maandag te Middelburg gehouden vergadering van de afdeeling Zeeland van het Stamboek van het Nederl. Trekpaard werd het jaarverslag uitgebacht. Daaruit blijkt dat het ledental thans 1700 be draagt; teir keuring werden aangevoerd 35 hengsten en 562 merirries, terwijl 1800 veu len-s werden ingeschreven, tegen 26, 865 en 2200 in 1926. Bij de nationale tentoon stelling stond Zeeland 'vooraan. Het had londer zijn paarden ,de kampioen-hengst en kampioen-merrie. Een voorstel om te ko men tot afschaffing der merriekeuringen kon geen steun vinden. Een voorstel om het brandmerk op den hals van goedge keurde hengsten facultatief te stellen, werd verworpen met 96 tegen 52 stem men. Medegedeeld werd dat alles wordt gedaan om het Stamboek in België erkend te krijgen en elders afzetgebied voor de paarden te vinden. Het voornaamste punt van de agenda was het voorstel, atlle Le den, die lid zijn of zullen worden van een in Nederland opgericht of op te richter. Trekpaarden Stamboek als lid te royee- ren. De algemeen® voorzitter, de heer Van Vredenburg, lichtte dit nader toe, waarna alle aanwezige leden, pok zij, die lid zijn geworden van het nieuwe Stamboek in Zeeuwsch-Vlaanderen zich met het voor stel vereenigden. TBRKOOFINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 14 Febr. Ten overstaan V|an den notaris H. J. van Nouliuys werden alhier op heden in het openbaar ver kocht: huizen en erven te Zierikzee, aan de Venkelstraat voor f460; aan de Mo lenstraat voor f450 en f322. Heden werden alhier, ten .overstaan van notaris Bienmiasz, publ ek verkocht, de volgende onroerende goederen: Vopr de erven vian dhr. A- Plaum: Een woon huis en erf, aan den Diarn1, wijk Bi no. 365, groot 1 Are, voor f5000. Tbebeding1 f25; een woonhuis; >0n erf, aam dep Waterim|olen, wijk A No. 64, groot 1 Are 10 c.a., voor f1575. Voor dhr. M. A. Quist: bouw land aan den Krommen Kooiweg: 40 A. 77 c.A-, voor f1175, toebeding f15; 39 A. 55 C-A., voor f1050, toebeding f 11; 55 A. 18 O-A. voor f1075, toebeding f14. Alles per Gemet. van werken, Middelburg, f 118747 en W. de Jong, Amersfoort, f 108870. Laagste inschrijver is W. Wandel te Nieuvverkerk, voor f 103250. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. GUDrVOSSEMEER. Ds,> F. de Gidts, jpire_ dikant bij' de Ned'. Herv. gemeente alhier, hoopt Zondag a.s- in den Ochtenddienst een gedachtenisrede te houden na 25- jairige ambtsvervulling. Geref. Kerk. OUD-VOSSEMEER. Bij de stemming voor diaken waren 45 st. uitgebracht op den heer J.b van der Klooster en 33 op den heer L. de Wilde, zoodat eerstge noemde verkozen is verklaard. MARINE EN LEGER, AANBESTEDINGEN. De commissie v. beheer over den straat weg van ZierikzOe maar' Brouwershaven heeft Woensdagmorgen ten stadhuize te Zierikzee aanbesteed: het eerste gedeelte (Zierikzee—Noordigouwe) van den straat weg Zierikzee—Brouwershaven. Raming f 110,700. Ingeleverd waren 22 biljetten. Inschrijvers waren P. Romeijin, Bujrgh, voor f 116000; J. J. Jansen, Middelburg, f 118400; I. Douw, Zierikzee, f 103975; J. Visser, Sliedrecht, f 108600; W. Wandel, Nieuwerkerk, f 103250; J. M. Dekker, Rotterdam, f 119000; F. Duijnhouwer, Goes, f 112000; M. v. d. Velde, Biruinisse, f 105400; A. Timmerman, Dordrecht, f 124864; L. G. J. v. d. Ven, Koudekerke, f 111800; H. L. Hendriks, Hansweert. f 105900; F.a K. J. Eikeboom, Apeldoorn, f 115300; F.a Roovers Co., Made f 109,990; F.a A. Verhagen, Made, f110050; Jac. v- Elshout, Made, f 107000; P. v. Geen, Terheiden, f 106200; Th. Qarn- bier, Breskensi, f 115800; J. v. d. Heuvel, (Made, f 110400; J. H- v. d. Ven, Vlls- (singen, f 109890; C. v. d. Klippe, Ópster- 4and, f 111875; N.V. Mpljl tot aanneming HET INCIDENT-VAN ZADELHOFF. Naar het Volk verneemt, heeft de Mi nister van Oorlog in velband mdt het incident-van Zadelhoff Jn de Tweede Ka mer, aan de kommamdantön order gege ven eiVoor zorg te dragen, dat bij' den landstprm zich geen onbetrouwbare per sonen vrijwillig aansluiten en ook na te gaan of de huidige vrijwilligers wel be trouwbaar zijn. RADIONIEUWS. VERANDERDE GOLFLENGTE VAN HUIZEN. Met ingang van Donderdag 16 dezer wordt de golflengte van Huizen verlaagd tot 340,9 meter. Na 5,35 n.m. werkt het station op 1950 M. golflengte. YAN HEINDE EN VER. Uit de goudmijn van Hollinger tn Ontario (Canada), heeft men thans nog veertien- araan, met behulp Van gasmas kers, leveind boven kunnen brengen, maar vijf hunner zijn er ernstig aan toe. Men had goede hoop, nog ©en aantal die ver mist werden, te kunnen redden, maar te middernacht vonden de reddingsploegen dertig lijken. Het aantal dooden is daar door tot 39 gestegen. Bij den storm1 van Zaterdag j.l- zijn in Engeland 13 personen om het leven gekomen. De mueeste slachtoffers vielen oip het land door het omvallen Van boof- Imen. Op| het strand van Mersey strandde evenwel een schip. De bemanning van zes persondn verdronk. In Noordwest Bphemen staken 30.000 mijnwerkers. 130 mijnschachten zïijh bui ten bedrijf. Oorzaak: verbetering loon. standaard. j Vlak bij het gebb.uw van den Rijks dag is Zondagnacht te Berlijn een vree- selijk ongeval gebeurd. Een auto werd aangereden door een andere auto, die in volle Vaart uit een zijstraat kwam. De aangereden auto werd het voetpad omgeslingerd en stortte in de Spree, na een ijzeren leuning te hebben doorbro ken. Terwijl de chauffeur en een koop man zich zwemmend konden redden, ver dronken de vrouw en bet 9-jarig zoontje van den koophuan. De chauffeur, die door zijn onvoorzichtigheid de ramp 'heeft ver oorzaakt, is nog niet opgespoord. De moordenaar Hickman is door het gerechtshof te Los Angeles ter dood ver oordeeld wegens moord op de 12-jarige Marion Parker. De executie heeft 27 Ap(ril plaats. De bekende Britsche liberale staats man Lord Oxford and Asquith, is Woens dagochtend in den ouderdom van 75 jaar te Londen overleden. Hij' was gedurende 8 jaar eerste minister van Engeland. In 1925 werd hij in de pairs-stand verheven. Volgens de tot nu toe ontvangen be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1