Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 13 Febr. 1928. zierikzeesche courant. ®4ste 'aargaho. - no. ii658. advertentien Uit Stad en Provincie. Inzending Advertentiën B E R I CJ\T. VLOEDPLANKEN. 11 Overheerlijk. b u1tenlanp. bmnnenlandT Brandwonden Kloosterbalsem Overwerkte Zenuwen Schrijnende Handen Fr#. per 3 maanden f 1,50, franco per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Yersohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Dir. k, J. DE LOOZr. Ulfc-MutW U, J. KOSTEN Tan 18 regels 60 ots., Tan 4 regels en daarboven 20 ots. pet regel. Reolames 30 ots. p. regel Bjj contract belangrijke korting Inzending op den dag Tan uit- gaye vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf H.H. Adverteerders, Kantoorhouders en Agenten deelen wij mede, dat ons blad van af heden aangesloten is bij den Postcheque- en Girodienst onder No. 137677. Alle betalingen verzoeken wij zooveel mogelijk te doen geschieden per Giro. DÉ DIRECTEUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend: dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dagelijks ten kantore van den Gemeente-Bouw meester ten Stadhuize kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende belooningen verbonden: bij hooge vloeden f 0,75 per uur, bij schouwing f 0,50. per uur. Zierikzee, 10 Februari 1928. Burgem. en Weth. voornoemd. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN - VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. GROOTVORSTIN OF: NIET? In Duitschland bestaat sedert geruimen tijd eenige belangstelling voor de identi teit van een Russisch meisje, dat onder den naam Tsjaikofski bij den hertog en de hertogin van Leuchtenberg woont. Zij zelf beweert grootvorstin Anastasia van Rusland te zijn, een dochter van den vermoorden tsaar. Zij is nu een paar dagen geleden maar New-York vertrok ken, waar zij gaat logeeren bij me vrouw Leeds, geboren grootvorstin Xenia van Griekenland. Voor haaf vertrek heeft zij, naar de Tagl. Rund schau meldt, te Parijs een samenkomst gehad met grootvorst Andreas, die haar dadelijk heeft herkend als grootvorstin Anastasia en haar heeft gemachtigd aan deze herkenning publiciteit te geven. Hij zelf zal ai de leden van de familie Ro- manof ervan verwittigen. Gok is er de verklaring van den Rus Glebe Botkin. Deze Botkin is de zoon van den lijfarts van wijlen den tsaar. Hij heeft reporters te New-York verze kerd, dat hij de beweringen van mrs. Leeds' gast als juist beschouwt. Volgens hem is het als waarheid te beschouwen, dat de prinses met behulp van den sol daat Tjaikofski is gevlucht en hem op de vlucht heeft gehuwd, waarna, zij hem een zoon schonk. Naderhand heeft zij een keer getracht zelfmoojrd te plegen. Te New-York Iaat „Anastasia" thans haar kaak onderzoeken, die slecht genezen is van een breuk, veroorzaakt door een slag met een geweerkolf. JUSTITIE EN GASCORRUPTIE. Naar de „Tel." verneemt, heeft de jus titie thans haar vooronderzoek inzake de gascorruptie beëindigd. Bij verschillende rechtbanken wordt de instantie geopeni tegen een 18-tal directeuren en ambte naren van gasfabrieken, wegens het aan nemen van retourcommissie van de fir ma's Wilson en Gautsch. De justitie te Leeuwarden heeft, dit in aansluiting op bovenstaand bericht, de instructie geopend tegen een maga zijnmeester van de gasfabriek te Leeuwar den en tegen de directeuren van de gas fabrieken te Workum, Huizium, St.-Anna- parochie, Joure, Heerenveen, Drachten, Dokkum, Wolvega, Franeker, Gorredijk, Lemmer en Akkrum'. HET VERGAAN DER „ZEEMEEUW". Uit verhalen Van de geredden van de „Zeemeeuw", het Indische gouvernements vaartuig, dat omgeslagen is, blijkt, dat het ongeluk op het onverwachts is ger beurd. Plotseling is een krachtige stoot of winddruk gevoeld, waardoor 't schip 'kapseisde en kort daarna zonk. Degenen, die aan dek waren, redden zich op de kiel, maar werden daar later afgespoeld en dreven rond, totdat de „Menten" hen oppikte. Verscheidene op varenden, die in die hutten waren, heb ben zich door de patrijspoorten gered'. De verdronken tweede officier Tuparoa- hu was juist van de wacht naar zijn hut gegaan, en is waarschijnlijk door het binnenstroomencfe water verrast. De ge zaghebber Lagaai is ©enigszins ge kneusd. De werktuigkundige heeft drie uur in het water rondgezwommen vóót dat hij' opgepikt werd. Dat van de be manning een groot deel gered is, kocmit omdat zij bestond uit Timioreezen, die uitstekende zw&mtmiers zijn. De roergan ger, die den eersten officier bevrijdde, die met zijn, voet beklemid geraakt was, is later verdronken. Als huldeblijk voor de bemanning Van de „Menten" is te Soerabaja een geldin zameling geopend. De plaats, waar het onheil geschied is, is een ondïöpe plek waar soms zware grondzeeën voorkomen. ZIERIKZEE. Op de Donderdagavond In 't Huis van Nassau gehouden ontwikka. lingsavond Van de S. D- A. P. hield dhr. J. H-- Pik alhier een lezing over: „Wat moeten onze kinderen worden", een zeer actueel onderwerp en een zeer ingewik kelde kwestie. De beroepskeuze is een zaak van groote beteekenis, Vooral in onzen tijd. In vroeger eeuw waren de Verhoudin gen eenvoudiger] en de beroepskeuze daan- door gemakkelijkerde scherpe scheiding der standen werkte daartoe mede. Het was in de middeleeuwen b.v- heel moei lijk van) de eene stand in de andere te ko men en meestal volgde de zoon den vader oip in diens bedrijf of handwerk. Sommigen wenschen die verhoudingen weer terug en ook spr. helt naar die richting over, Voioral als hij denkt aan 't handwerk, waarin de arbeider toen zijn levensvreugde vond. Tegenwoordig wordt die beroepsvreugde vaak gemist. Maar de middeleeuwen zijn vporbij; de verhoudingen zijn anders geworden. Die veranderingen ontstonden vooral in de 18e en 19ö eeuw, toen de arbeider een verlengstuk Van de machine werd en het met het mooie van 't handwerk goed deels was gedaan. De bedrijven werden gemechaniseerd, hetgeen een geweldige economische verandering ten /gevolge had, Voor het (Opgroeiend geslacht vooral is dit een zaak van beteekenïs. Na afloop van de lagere school komen vele jeug dige personen op de fabriek en de vraag mag gesteld worden of 't voldoende is, dat de jeugd 6 of 7 jaar onderwijs ge geven wordt en of op de Staat niet den plicht rust voor de Verdere ontwikkeling van de jeugd te zorgen? Ieder menseh moest geplaatst worden in het milieu en het bedrijf, waarin hij zich het best thuis voelt. Dat zou de op lossing zijn, doch de kwestie Jjs heel moei lijk, omdat het aantal beroepen zoo groot is. De beroepskeuze is heel moeilijk. Dik wijls weet het kind het niet iwiait het wor den moet; de ouders evenmin en het orakel, het hoofd der school, ook al niet. Hoe het zal moeten gaan, volgens spr.'s meening behandelde de heer Pik in 't tweede deel van zijn Voordracht. Spr. beschouwt het als een sociaal pro bleem en daarom zal de oplossing moeten gezocht worden in sociale richting, n.l- door het kind, de ouders, de school en de maatschappij gezamieiijk. In vele lan den is de zaak in deze richting al aan gepakt; ook in on& land. Rijk en gem. be moeien zich met deze kwestie, doioir 't op richten van bureaux voor beroepskeuze, waar ouders voorlichting kunnen krijgen. Men zal inlichtingen moeten verschaffen vqoir lichamelijke en geestelijke eigenschap! pan ven 't kind en in de richting dm psy chotechniek zal veel gedaan kunnen wor den- Dan' zal het ook noodig zijn een psy- cbograim van het kind tijdens zijn leer tijd vast te leggen, opdat de lagere school ook op het gebied der beroepskeuze nut tig werk verrichtte Voor de gemeenten is ook te dien opziüchte een taak wegge legd, door commissies voor beroepskeuze te formeeren- Met onverdeelde belangstelling werd deze voordracht aangehoord- Het muzikale gedeelte was in handen van 't kwartet, dat onder leiding staait van den heer Van Bergen. Het bouquet aan de dame-medewerkster van dit en semble aangeboden, mag het kwartet in z'n geheel aanvaarden als dank vpor haar muzikale prestaties. Tijdens de hevige bui op Vrijdag avond 1.1. kwam een vreemde auto, welke naar Zonoemaire moest, het Roode Dorp afgereden. Door de duisternis kon men, onbekend ajs Imen ter plaatse was, de Nobelpoort niet zoo vlug vinden en ston den de voorwielen van 't voertuig in 't water van 'den drinkput bij die pooirt, vooir men er e)rg in had. De chauffeur kon erger voorkomen door tijdig te stoppen, maar de auto kreeg dopr den sprong, die ze maakte van de helling, nog al mate jieele schade. Met vereende krachten werd de auto weer op den wieg gebiracht, Ze bleef ter reparatie achter bij den autohandelaar L., die de gestrande rei zigers op de plaats hunner bestemming bracht. Voor het te 's-Gravenhage /gehouden vergelijkend examen voor surnumerair der Registratie en Domeinen, slaagde o.a. de heer H. van de. Stolpe, geboren alhier, die met ingang van heden als zoodanig wordt aangesteld. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Westelijk Noord-Brabant be sloet om zich tot HM. de Koningin te wenden met de verklaring, dat voor het goederenvervoer de lijn der tram Ant werpen—Bergen op Zoom—Tholen onmis baar is ,en dat zulks eveneens het geval is met de lijn Roosendaal—Steenbergen der Zuid-Nederlandsche Stoomtramweg- Maatschappij, zulks in verband met de mogelijkheid, dat bij concessie aan auto bus-ondernemers deze tramverbindingen opgeheven zullen worden. RENESSE. Zaterdagavond gaf het fan farecorps „Luctor et Emergo" alhier een, uitvoering voor zijn donateurs en genoo- idigden. De opkomst was zeer bevredi gend. Behalve een 7-tel uitstekend uit gevoerde muzieknummers, onder leiding van den bekwamen dirigent den heer v. d. Werf, wierden nog voor het voet licht gebracht een 2-tal blijspelen. Uit de wijze, waarop de muzieknummers ten gehoore werden gebracht, bleek, dat een ernstige studie moet voorafgegaan zijn; de degelijke uitvoering liet niets, althans weinig te wenschen over. Zoo was het ook met de opvoering der blijspelen. De dilettanten hebben zich- zeer verdienste lijk gemaakt door hun mooi spel vlot te spelen. Allen hebben zich van hun op gelegde taak goed gekweten. Het warme applaus na. elk uitgevoerd nummer was dan ook het welverdiende loon voor hunne moeite. DREISCHOR. Onder zeer groote be langstelling gaf de zangvereen. „Streven naar beter", ten huize v,an Slager hier Vrijdag 1.1. hare jaiarlijksche uitvoering. Onder leiding van den heer Theewis .wferd het keurige programma afgewerkt en met weigemeenden bij'val begroet. Moeilijk zou het zijn uit alle deze nummers de schoon ste te noemen. Het geheel getuigde weer van uitstekende leiding, studie en goede verstandhouding tusschen leider en leden van het groote1 koor. De middelste af dee ling 'besloeg het tooneelstuk „Joop ter Heul", spel uit het meisjesleven, naar de zoo bekende boeken van Cissy v. Marx- veldt. De vertolkster der titelrol mocht daarbij, welverdiend, een prachtige bloe menmand met .inhoud, in ontvangst ne men, onder een hartelijk speech je aan geboden namens eenige tooneelliefheb- bers. Op het eind van het programni woorden van waardeeiring van de zijde van het publiek en' den dank van den voorzitter anderzijds, waarna een zeer geanimeerd bal den avond besloot. ELLEMEET. Vrijdagavond had in de O. L. school alhier de- eerste van de in dit jaar te houden ouderavonden plaats. Bij het 'punt schoolreisjes werd besloten met sparen door te gaan, ondanks het geringe aantal deelnemers. Getracht zal worden dit jaar met de 'kinderen een tochtje te maken per auto, waarvoor dan met een inteekenlijst zal worden gecirculeerd. De aftredende leden der oudercommissie, de heeren J. Hanse, P. A. Wesdo.rp, A. de Glopper, D. Kristelijn en C. L. Koo- man werden bij acclamatie herkiozen, die allen hun benoeming aannamen. De bur gemeester sprak een slotwoord. Hierna werd de vergadering do oir het hoofd der school geslóten. Deze sprak er zijn te leurstelling over uit dat er zoo weinig ouders aanwezig' waren en vroeg zich af, of dit een bewijs was van de geringe belangstelling die er bij de ouders be staat voor het onderwijs? Daarentegen stelde hij het zeer op prijls, dat het dage- lijksch bestuur der gemeente in zijn ge heel tegenwoordig was en dankte hij B. en W. voor de groote medewerking, die hij in het afgeloopen jaar van dit college had ondervonden. ELKERZEE. (Vervolg verslag Groene Kruis). I. Voor dit jaar geldt, dat de eventueel© opvolger van ds. Neeleman bij Zijn komst in het bestuur wordt be noemd, c. q. ook een predikant van de Geref. Kerk. Een volgend jaar wordt dit besluit in het reglement opgenomen. II, Leden, die lid kondeji zijn, betalen bij toetreding een entreé, vast te stellen door - het bestuur. Dit gdldt niet voor perso nen, die zich in de gemeente vestigen en dadelijk toetreden. Leden, die bedan ken en weer toetreden, betalen de voor dê vereeniginig Verloren contributie fl per jaar, met een minimum van f 2,50. ZONNEMAIRE. Buitengewone vergade ring van den Raad dezer gemeente op Maandag 30 Januari. Tegenwoordig alle leden, behalve dhr. Akkerdaas. Voorzit ter de burgemeester. Mede zijn ter ver gadering verschenen de Commissaris der Koningin ih deze provincie, vergezeld door het lid van Ged. Staten, dhr. A van der Weijde en den 'hoofd-ingenieur en den ingenieur van den prov. water staat. De voorzitter oipent de Vergade ring en wenscht de leden van den Raad met hunne gezinnen in deze eerste ver gadering van het jaar alle goeds toe in 1928 en geeft het woord na het wel kom te hebben toegeroepen aan den heer Commissaris. Deze deelt mede, dat zijn komst in verband staat met de nog restende (moeilijkheden 'bij de verbete ringsplannen van den weg Zierikzee— Brouwershaven en, gaat de Loopende Voor geschiedenis betreffende deze verbetering na, terwijl hij medewerking vraagt voor den aanleg van den op kaart ontworpen nieuwen weg door de gemeente. Wenscht de Raad de gevraagde subsidie voor de zen weg te verleenen, dan zal ook f1000 besteed worden aan de verbetering van den gevaarlijken oprit door de kom, zegt spreker; doéfl blijft evenwel aanleg van den nieuwen weg. Met verbetering van den oprit bemoeit de provincie zich ver der niet. De voorzitter doet uitkomen, dat men in de gemeente niets voor den nieuwen weg voelt. Zoo is ook 't stand punt van den Raad. Uit de volgende dis cussie blijkt, dat de Raad niet van mee ning is veranderd, zoodat de voorzitter aan het eind der vergadering constateert, dat beide partijen op hun standpunt zijn blijven staan. De Commissaris zegt, dat Gedep. Staten verder zullen beslissen. Na dat nog een ipaar kwesties met eenige ingezetenen over de onderhavige verbe tering zijn besproken, wordt de verga dering gesloten. "NlEUWERKERK. Zoowel 'Woensdag als Vrijdag j.l. gaf het fanfarecorps „Oefe ning en Uitspanning" alhier, onder lei ding van haren directeur dhr. A. v. d. Berge, haar j aarlijksche uitvoering in „De Meebaal". De heer H. O. v. d. Zande opende de bijeenkomst met een welkom en dank aan de donateurs, en gaf daarna het woord aan den directeur. Dat samen werking tusschen jeden en directeur steeds inniger wordt, bleek wel uit 'de wijze, waarop de verschillende muzieknummers werden ten gehoore gebracht. 'Een wel verdiend applaus volgde den oiok na elk nummer. In 't bijzonder mag nog ge noemd worden een extra-nummer, dat schitterend werd uitgevoerd en waarbij de jeugd schoone verwachtingen opent voor de toekomst. Niet minder vielen in den smaak het ter afwisseling gegeven toioneeistukja „Uit de kleine republiek", klucht in 3 bedrijven, benevens een 4-tal komische voordrachten en de komische scène „De voetbalclub' van Knuppel veen". Vlot werd er gespeeld en de geestige zetten gaven (menigmaal stof tot onbe daarlijk lachen. De vergadering kon dan ook ten volle instemmen met den wel verdienden dank, dien de heer Gaandeirlse uitbracht, voor wat de leden van het fanfarecorps hadden ten gehoioire gebracht en niet minder de dames en heeren, die door hun spel zooveel hadden bijgedra gen tot dezen genotvollen avond. Een geanimeerd bal besloot verder dezen ge- zelligen avond. POORTVLIET. Woensdag 8 Febr. had de jaarlijksche ledenvergadering van de Coöp. Boerenleenbank plaats- De ver- eeniging tölt thans 161 leden. Op 31. Dec- j.l. waren 205 spaarbankboekjes in om loop; 69 personen stonden met de bank in rekening-courant dn er waren 26 voor schotten verstrekt. Uit de rekening bleek, diat er in 1927 was ontvangen: van de spaarbank f97646,40; aan terugbetaalde voorschotten f1789; in loopende rekening f 192057,01; aan rente f5836,24 ën aan plrovisie, onkosten enz. f134,26- Uitgege ven werd: aan de spaarbank f82312,02; aan voorschotten f4580; in loopende re kening f204840,60; aan rente f4204,44 en aan Salaris, onkosten enz. f787,65- Het totaalcijfer der rekening was f299302,72. De winst, groot f970,91, Werd bij het reservefonds gevoegd, dat daardoor een hoogte van f 8224,78 bereikte. De bezit tingen der bank 'bedroegen: inhoud der kas f 1663,75; uitstaande voorschotten f 19108,24; te goed in loopende rekening f 121512,75; totaal f 142284,74. De schul den beliepen: aan de spaarders f 94521,49 en in loopende rekening f46792,34. De winst- en verliesrekening sloot met f5963. De heeren H- Uijl Hz. en G. K. Krijger Jz. werden met nagenoeg alge- meene stemlmen herbenoemd, resp. als lid van het bestuur en als lid Van den raad van toezicht. Als plaatsvervangende leden werden weder aangewezen de heeren E. C. Wi- A. Geuze en J. C. Endhoven. Tot lid der commissie, belast met het na zien der rekening, werd benoemd dhr. Deurloo. THOLEN. De stoomtram, die de ver binding onderhoudt met Eengen-qp-Zoom. zal naad alle waarschijnlijkheid hare dien1 sten staken, indien aan een of anderen autobusdienst concessie zou worden ver leend tot uitvoering van den dienst pp het traject Bërgen-op-Zopm—Tholen. Staking van dezen dienst zou Voor ver len te Tholen en vooral vpoir den handel, grooten last veroorzaken. In het bijzon der voor de mosselhandelaren, die sleeds aan het veer de aangevraagde wagons voor de Verzending van hun product ter beschikking hebben en voor wier handel het ontbreken van dezen schakel ruïneus zou zijn. Daarbij komt dan nog, dat, als •de overbrugging een feit zal zijn, reeds onder 't oog is gezien om' een groot deel van het bietenVervoer naar de „Zee land" te Bergen-qp1-Zoom, per trami te doen plaats hebben, hetgeen ook weer voor den landbouwer dn deze fabriek voordeel zou opleveren. We mednen dan ook, schrijft men aan de „M. Crt.", dat het voor Tholen van zéér groot belang is, als we hier de ver binding met onze tram kunnen behouden, Opheffing van den dienst zou een ramp zijn. II!' JiAJÏDBOUW Elf VEETEELT. ELKERZEE. Ook voor de landb.-vereen. „Scharendijke" hield de heer Siebenga. secretaris der Z.L. M. een lezing over zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield is. Akker'sKloosterbalsemerop verdrijft dadelijk de pijn, doet de blaren verdwijnen en ge houdt geen litteekens. ,,Ceen goud zoo goed" Ontwikkeling der landbouworganisatie". Donderdag waren daartoe in de zaal van dien heer P. Hanse een betrekkelijk ge ring aantal leden dezer vereeniginig op gekomen. Aanwezig waren daarbij ook de leerlingen van den iandbouwwinter- cursus en eenige jongedames van -de land- bouwhuishoudschool. Na ingeleid te zijn door den voorzitter der vereeniginig, den heer T. J. van den Bout, hield de heer S. een onderhoudende causerie over nut en noodzaak van organisatie voor den landbouwer. En als vanzelfsprekend stond de inleider een geruimen tijd stil bij de hoogste vertegenwoordiging van den Zeeuwschen boer in de provincie, de Z. L. M. In den breede werden besproken de verschillende instellingen op land bouwkundig gebied van deze maatschap pij. Daarbij piasseerden de revue: de afzet der producten naar het buitenland, dus de plicht om bekend te zijn met den toe stand op de wereldmarkt, omdat de boer in hoofdzaak wereldproducten verbouwt; sociale wetgeving in verband met land bouw, beperking van arbeidsduur, vraag stukken, waarin alleen de organisatie iets, de eenling Iniets bereikt; een wettelijk p-achtcontract, Waar belangen van twee partijen kunnen samengaan.; landbouw boekhouding in verband met belasting betaling en wat daarmee samenhangt: het rechtskundig bureau der Z. L. M., enz. Na de lezing kregen we te zien een reeks fraaie plaatjes uit verschillende provin cies, toegelicht door den spr. Tot slot, de rolprent over de landbouwtentoonstel ling '27 te Dortmund. Een hartelijk ap plaus beloonde den heer Siebenga voor zijn werk van dien avond. Van de ge legenheid tot het stellen van vragen of het verzoek om inlichtingen werd geen gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan spr. en hoorders sloot de voor zitter de bijeenkomst. kal mieren en worden gesterkt door de m Zenuwstillende en Zenuwsterkende SVIijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. KERKNIEUWS. Ned. Herr. Kerk. Beroepen: Te Zierikzee, Ds. H. J.Vocirs te Opperdoes, die dit beroep heeft aan genomen. Z.Eerw. hoopt 18 Maart alhier zijn intreerede te houden na des motrglens bevestigd te zijn door zijn vader, Ds. Voors, predikant-directeur van de Maria- en Martha-stichting te Alfen a/d. Rijtn. Geref. Kerk. Beroepen: Te Poortvliet ds. J. de Vries te Oostzaan. na de w&sch verzacht en geneest men spoedig met PUROL OXDERiraS. ZIERIKZEE. Het buitengewoon ongun stige weer van Vrijdagavond zal- wel oor zaak zijn geweest, dat de vergadering der vereeniging „Volksonderwijs", afd. Zierikzee zoo schaars was bezocht. De voorzitter der afd., de heer J- A. Biermanz, opende met een korte inlet- ding de vergadering, waarop de spreker, de heer Jac. Welleman, het woord ver kreeg tot het houden van zijn geannon ceerde rede: „het beginsel der openbare schoof!" i Op eenvoudige, gemoedelijke wijze Ver dedigde spr. het recht der gemeenschaps school. Achtereenvolgens ging spr- na, het tot stand komen der leerplichtwet en vooral de jonddrwijswet Van 1920, die verschillende verbeteringen bracht, zoo als de eisch van den 7-jarigen leerplicht, volledige regeling van het vervolgonder wijs, (diat de brug moet zijn waarop, de jonge staatsburgeres) het leven in kan gaan), ouderooimtmissies, verbetering der geldelijke positie der onderwijzers en gelijkstelling van het openbaar en bij zonder onderwijs, die een einde zou ma ken aan den schoolstrijd. Maar met de „veiligstelling" vam de gulden, kwami de misère en op het onderwijs moest be zuinigd. Men kwam met de technische herziening, doch uit de {Mehï- v- Toelich ting bij dat wetsontwerp bleek, dat het geen technische herziening was. Ver slechtering was 't gevolg, niet in het minst voor 't platteland. Vedt goeds, wat de wet van 1920 had gebracht, verdween weer; alleen bleef bestaan de (mogelijk-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 1