Zierikzeesche Nieuwsbode STER-TABAK ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Vr dao 10 FGbr 1928 ZIERIKZEESCHE COURANT JAARGANG. - No. 116S7. Inzending op den dag Tan uit- EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Straatm est, Vezelzalf tegen BUITENLAND. BINNENLAND. Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem MIJNHARDT's Prjj» per 3 maanden f 1,60, franco per post ƒ1,80. Voor het bnitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Tan 13 regels 80 ots., Tan 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 30 ots. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. 'u rcu1, la<£0, ouukawr, Dlr *,j, (IE löhzf, ü»g-RHwfi«r U. J, MSTH gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf De GEMEENTE-BOUW MEESTER Tan Zierikzee vraagt prijsopgave van: pl.m. 130 M'. Oaderhoudsgrint c.m. en 100 Tuingrint. Aanbiedingen kunnen tot 23 Februari a.s. ingezonden worden aan het Bureau Tan Gemeentewerken. Gegadigden Toor goed geaorteerden worden in de gelegenheid gesteld aan biedingen in te leveren aan het Bureau van Gemeentewerken te Zierikzee, tot 24 Februari a.s. winterhanden -voeten Recept Fa. v. d. Velde, Apotheker den van "een socialistisch hew in d, welke men niet in dïö mate voorzien had. Onmiddellijk na het optre'den van de nieuwe re-peering begon de kaplfaalvlucht bedenkeilijken omvang aan te nemen, al verklaarde de regeering ook dadelijk, dat ze aan den gestabilisaerden kroon niet zou raken. En hiertegenover is de leider der radicalen bezorgd geworden, zoodat in den aanvang van de (motie van wantrouwen dan ook wordt geconsta teerd, dat aan de regeering „het voor het financiëel herstel noodige vertrou wen" ontbreekt. Het voorbeeld van Frankrijk heeft wel geleerd van welk een overwegenden im vloed bij de oplossing van het finanaëele probleem1 de factor van het vertrouwen in de regeering en de regeeringsm'aatj- regelen is. DE ENG. TROONREDE. jMet het gebruikelijke ceremoniëel heeft de Engelsche koning deze week 't Brit- sche parlement geopend met een troon rede, die ditmaal al heel weïnig positiefs bevatte, daar de aankondiging van ver schillende maatregelen, die van de re geering van Baldwin reeds lang werden verwacht, er in worden gemist. Zoo heeft de regeering zich er alleen toe bepaald maatregelen aan te kondigen, die nog vóór het eind van dezen zomer kunnen worden afgedaan, zoo o. a- de kiesrechtuitbrdiding tot vrouwen Van 21- jarigen leeftijd, het veel besproken „bak- vischkiesrecht". Een parlementslid merkte bij 't adres van antwoord ter snede op, dat de uit slag der aligemeene verkiezingen altijd in den schoot der goden had gelegen maar nu zou overgebracht worden naar den „schoot der godinnen"; tenzij de mode veranderde, zal men dan weten waar men aan toe is. Overigens is het belangwekkendste Ün de troonrede haast wel hetgeen de heer Baldwin over China Verklaarde. Een deel van de strijdkrachten, die Wen daarheen had gezonden ter bescherming van Britsch leven en eigendom, kon al worden teruggetrokken, al blijft dan ook de toestand van woeling ©n burgeroorlog nog steeds bezorgdheid wekken. Niettemin echter bleef de Brioche re geering vasthouden aan de politiek, die in het memorandum van December 1926 was uiteen gezet en blijft zij dus bereid de Chineezen in hun na'ïonale aspiratiën tegemoet te komen, als deze oip hun beurt de veiligheh!:? Van Rriteche levens en eigen dommen kunnen waarborgen. De Britsche minister van buitenlaind- sche zaken heeft na de debaten over de troonrede, waarbij- Mac' Donald zich ongeduldig toonde, dat niet meer vor deringen in Chlpa. zijin gemaakt, geant woord, dat China nog steeds zonder re geering is, welke m naam van het ge- heele volk kan spreken. Regeeringen kwat- •men en gingen, leiiers kwamen en gin gen, verrezen en werden ten val gebracht en er is geen moeilijker probleem' denk baar dan de wenschen der Britsche Te- geering uit te voeren ten opzichte van de door haar aangekondigde poli'Jek, ter wijl de Chineezen zelf niet in staat Zijn een stabiele en gevestigde regeering vOor China te vormen. Aangaande het voorgestelde nieuwe ar bitrageverdrag met de Ver. Staten, merkt Chamberlain op, dat hij nauwelijks over arbitrage met de Ver. Staten kan spre ken zonder opnieuw te zeggen, dat wat Engel an ds positie ook ijs, een oorlog met de Ver. Staten ondenkbaar is, en dat het vooruitzicht Van een oorlog Wet de Ver. Staten of de voorbereiding van een oor log met de Ver. Staten nooit de basis der Britsche 'politiek, op welk gebied ook, is geweest en ook nooit zal zijn. DE NOORSCHE KABINETSCRISIS. Het socialist! ch kabinet in Noorwegen is alreeds ten val gebracht na een be staan van nog geen twee weken. Een lang leven kon men deze (minderheidsi- regeering niet voorspellen. Zij kon slechts bestaan bij de gratie van de radicalen, die geweigerd hadden mee te doen aan een burgerlijke conoentratie-Tegeering maar die bereid bleken de vorming Van een regeering uit de arbeiderspartijen mogelijk te maken. Waarom' nu de zoo- plotselinge omme keer van de radicalen, die de regeering nog niet de minste kans om Iets te doen hebben gelaten, maar die reeds thans met een motie van wantrouwen haar ten vial brachten? Vermoedelijk zal de reden wel moeten worden gezocht in de beduchtheid voor de finandëele gevolgen Van het optre- DE BEGRAFENIS VAN PROF LORENTZ. Donderdagmorgen is op indrukwekken de wijze het stoffelijk overschot van iprof. Lorentz te Haarlem1 ter aarde besteld:. Vele autoriteiten en vertegenwoordigers van buitenlandisdhe instituten, waren te genwoordig. Bijna huis aan huis hing de vlag halfstok en waren de brandende lantaarns met rouwfloers omhangen. Alle kerkklokken luidden; oiok de groote Roe land van de Groote Kerk'. Aan 't graf voerde als eanige uit Nederland professor Ehrenfest het woord. De laatste .spreker was prof. Einstein, die vooral als leerling het woord voerde. i Uit Stad er: Provincie. ZIERIKZEE. Wij verwijzen onze lezers naar een in dit nummer voorkomend© advertentie, waarin, wordt meegedeeld, Id'ajt ds. Hoekstra a-s. Zondagavond in de Ge meentekamer een lezing hoopt te houden over de figuur „Parcival". Een en ander heeft ten doel de jongeren in de Herv. Gem. alhier te organiseeren en te gera ken tot oprichting van een afdeelüng Van den Vrijz. Chr. Jongeren Bond. KERKWERVE. De inteekenlijst vooir het tehuis van alleenstaande blinden te Wolf heze, heeft in deze gemeente opgebracht de som Van; f 571,25. RIJBEWIJZEN. Zij, die in 1924 een rijbewijs verkregen moeten in de week van 20 tot 25 Febr. 1928 zich ter secretarie hunner w;oon plaats vervoegen; daar zijn aanvraag formulieren verkrijgbaar; daar worden ook des verlangd inlichtingen verleend. Wie vtó'ór 1 Mei 1924 het rijbewijs ver kreeg behoeft als regel geen rijvaardig heidsbewijs over te leggen; wie op of na 1 Mei 'het rijbewijs veTkreeg moet wel zulk een rijvaardigheidsbewijs overleggen. Verder wordt wederom op het volgen de gewezen; het blijkt helaas! noig steeds noodig. Met de fotofe, die de aanvragen moe ten vergezellen, is het meermalen niet in orde; men bedenke, dat de overgelegde foto's niet alleen welgelijkend moeten zijn, maar ook onderling aan elkaar ge lijk. Ook is er meermalen verschil tus schen naam ©nr/of voornemen in de aan vraag, in de doktersverklaring en/of het uittreksel uit de bevolkings- of geboorte registers. Uit deze en dergelijke voirlm- fouten spruit allerlei correspondentie, op onthoud en onraodige hinder in de af wikkeling der aanvragen en den góeden gang van zeken voort. Er wordt daarom dringend verzocht nauwkeurig te Zijn en die voorschriften na te leven. Ook de seöretariën worden met nadruk uitge- nooidigd op deze dingen nauwkeurig toe te zien; ieders werk wordt er door ver eenvoudigd. mcBTi A Km. HET LIJK IN EEN DUIVENHOK. Donderdag is voor de Haaigsche) recht bank behandeld de geruchtmakende zaak van abortus, waarbij een jeugdige Duit- sehe dienstbode overleed, wier lijk daar op in een duivenhok Verborgen, naar Rotterdam is vervoerd, waar het in de Waalhaven geworpen, werd. Terecht ston den de koopman K. en diens knecht IM. Geëischt werd drie maanden gevangen!: straf tegen JM. wegens verberging en ver voeren van het lijk. Drie jaren gevangenis^- straf tegen K., wefgens het verbeTgen en he^erVoeren van het lijk en 2 gevallen van abortus. Daarna stond Vrouw C. te recht, tegen wie 2 jaar gevangenisstraf werd geëischt. onderwijs. In het Januarinummer van dit jaar van de „Centrale Commissie voor Bezuiniging' heeft de directeur der R. H. B. S te Zie rikzee Oen artikel geschreven ovar een andere opleiding voor onderwijzers, n.l Blijf daarmee toch niet loopen. Akkers Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. ,,Geen goud zoo goed" een H. B- S. met 3-jarig£n gemeensChap- pelijken onderbouw, daarna splitsing in afdeelingen, A, B ertlC, welke laatste dan in 2 jaren voor er wijzer opleidt. In een brochure: Kweekschool of H. B. S-, als instituut tot opkl'-iing van on derwijzers, door J. H- Pik, W'. A. J. M. Stroux en S. v. d. Weijde, wordt het dóór dr. de Noo aangegeven stelsel van opleiding aan eritiek onderworpen. Voor belangstellenden in deze bTochure bij de firma S. Ochtman Zoon te Z.e- rikzee tel bekomen. aanbestedingen* ZIERIKZEE. Bijt <ïe op 9 Febr). gehouden aanbesteding door de landbouwver. „V. Z. O'. S." waren laagste inschrijvers, aan wien de levering werd gegund, voor su perfosfaat f2,24, Ribbons Co. (na lo ting met. Ardennö, Dordrecht); zwavel zure lamlmoniak f 11,62, Centraal-Bureau; Patentkali f7,10, C. Boogerd; Ureum f26, C. Boogerd; Chili-salper f 12,30, C- Boo-- gerd (na loting met Centraal-Bureau); kalksalpeter f 11,81, Kooman Co.; lijn- schilfers 41/2 IpCt. eiwit en vet, f 13-90, H. van Dijke- 1 KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. BRUINISSE. Bij( de Vrijdagavond j.l'. [gór houden herstemming voor notabel wer den ingeleverd 48 stembriefjes. Gekozen werd de hear J. Otfce Cz. met 31 stem men. Op den heer J- O. de Rijke werden uitgebracht 17 stemmen. ST-ANNALAND. Beróepen: ds. J. D. van Hof te Wilnis. 1 VBRKOOPINGEN, ENZ. ZIERIKZEE, 9 Febr. Heden werden al hier, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: koeien voor f 112, f155, f 178, f 180, f 201, f 270 en f 296. Februari: 14. Zierikzee, huïzen, v- Nouhu'ys. 15. Zierikzeö, Inboedel, v- Nouhuys. 14. Zierikzee, hutzen enz'., Biermasz. 17. Nieuwerkerk, woonhuis, Korieweg. 17. Ouwerkerk, huizen, enz., Biermaszj. Nieuwerkerk, huizen, enz-, Bïermas^. 24. Ouwerkerk, bouwland, Korieweg. 24. Oosterlamd, bouwland, Biermasz- 28. Nieuwerkerk, woonhuis, Eïiermasz, 28. St.-Annaland, inspan, v. d. Velde en Bierens. 22. 's-Gravenpolder, insjpan, V. Dissel. 14. Steenbergen, hofstede, Verhuist- (Maart: 1. 's-Gravenpolder, inspan, vt. Dissel. 2. Scherpenisse, huis, enz-, v. d. Velde. 9. Zierikzee, hulzen, Korteweg. Hoofdpijn-Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabietten 75ct Staal-Tabtetten ..90°t Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. tan heinde en ver. Woensdag heeft op 26 mij afstand van Bergen (Noorwegen) een ernstige aardverschuiving plaats gehac^ die de spoorverbinding Oslo—Bergei verbrak. De directeur van de staatsspoorwegen verklaarde, dat het het ergste ongeluk is, dat de spoorweg ooit getroffen heeft. Dit alles is gepaard gegaan met nood weer; ook in het Zuidelijk deel van Noorwegen hepft het zwaar gestormd. In de gemeente Balestand werden door een groote aardverschuiving drie woonhuizen en een aantal kleine ge bouwen vernield. Daarbij zijn 5 perso nen, waaronder 3 kinderen, omgekomen Van de kust komen berichten over een aantal scheepsrampen. De rijkswacht van Hasselt (België, heeft twee schooljongens van omstreeks 16 jaar oud gearresteerd. Deze jongens waren gaan spelen op de vestingwerken te Diest. Een hunner had een rovolver bij zich. Het wapen was geladen en moet onverwacht afgegaan zijn, althans een medescholier werd in do volle borst getroffen en stierf kort daarop. De onderhandelingen tussohen de Duitsche volkspartij en het contruni over het ontwerp-Schoolwet hebben niet het minste resultaat opgeleverd en al is men achter de coulissen nog druk brzig te trachten alsnog een compromis tot stand te brengen, hit kan vrijwel als zeker galden, dat deze pogingen eveneens zullen mislukken en dat het ontwerp-Schoolwet schipbreuk zal lijden. Rijkedagontbinding zal daarvan het ge volg zijn. Een telegram uit Marseille meldt, dat een vrouw, die een eenzaam gelegen hoeve in het departement Vauciuse be woont, bij haar thuiskomst haar drie kleine kinderen dood vond ten gevolge van verstikking en verbranding. De bedjes van de kinderen waren voor een deel een prooi der vlammen geworden. Het Ned.-Indische Gouvernements vaartuig Zeemeeuw" is bij stormweer omgeslagen. De 2e officier en 8 in- landache schepelingen zijn verdronken. De bpmanning bestond uit 40 koppen ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 12 Februari. 1801. Het ZeeUwsche Genootschap der Wetenschappen besluit zijn huis te Vüssingen te vörkoopen en de bi bliotheek dnz. naar het museum te (Middelburg over te brengen. 13 Februari. 1625. Ernst prins van Mansfeld wordt te Vüssingen op het raadhujs (plechtig onthaald. 14 Februari. 1620. Synodale vergald:ing Vlan Zeeland te Goes gehouden tot 28 Februari id.a-v. 15 Februari. 1567. Koning Phi'ïps keurt den koop goed der heerlijkheid van de Vier Bannen van Duivelamd door Zierik zee. 16 Februari. 1764. Christiaan Mee use, eerst vïsscher en zeelman, later verdienstelijk pre dikant, bekend door zijn geschrif ten, te Vëere geboren. 17 Februari. 1574. Begin der onderhandelingen tus- ischen gemachtigden van Mondra- i gon en van den Prins van Oranje over de overgaaf van Middelburg en Arnemuiden, op 't kasteel Ramj- mekens. 18 Februari. 1854. Stormvloed in Zeeland, welke vtoor- al te Zierikzde groote schade aan bracht. telegrammen. Etketid de beste predikbeurten. Zondag 12 Februari. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. t. d. Griend. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra 's Avonds 6.30 ure, da. r. Binabergen ran Haamstede. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Hoevers van Den Haag. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Van Tol van Scharendjjke. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leesdiemt. Evangelisatie Jeruël II. 10, Samenkomst en 7 ure, dhr. A. Korstauje, voorheen Markt- en Slraat-evangelist in België. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 9 Febr. f1000 met premie van f30.000: 19497- f 10007698, 13618, 17670. f400: 2818, 7805, 8223, 8638, 9724, 19312. f200: 464, 6331, 19739, 20343. f 100: 1491, 3965, 4063, 4642, 5478, 6489b 6624, 7829, 7941, 8244, 8360, 13380^ 153331, 18985, 20725. (Trekking van 10 Febr. Een niet met een premie van f3000 op No. 17667. f100 op No. 14787. DOETINCHEM (V.D.) De raad dezer gemeente verleende Donderdag met 9 t°gen 6 stemmen oneervol ontslag aan den directeur van het gasbedrijf alhier met ingang van heden. Do voorzitter deelde mode, dat bij dit bp de Kroon ter vernietiging zal voordragen, wegens strijdig met het algemeen belang. KOCHSTADT (V.D. Op eon feest- uitvoering van de brandweer is de jarige Rotendorff uit Kochstadt in conflict gekomen met een der aanwezige brandweerlieden. Na van zijn vader een afstraffing te hebben gekregen begaf de jonge man zich woedend naar huis en zocht een legerrevolver die hij met 6 patronen laadde en vervolgens op straat ging probeeren. Hierbij had hij het ongeluk een jong meisje te treffen. Daarna spoedde hij zich naar zijn ver loofde op wien hij 3 schoten loste, waardoor zij aan borst en armen gewond werd. Ten slotte verwondde hij nog de ouders van dit meisje door «enige schoten op hen te lossen. Eerst door zijn arrestatie kon aan deze schietpartij een einde worden gemaakt. BERLIJN. (V.D.) Aan de bladsn wordt gemeld, dat gisteren op de Noorde lijke helling van den Trittkopf (Vorarl- berg) 4 skieërs onder een lawine zijn geraakt 3 van hen zijn omgekomen. De 4e wist zich te redden. LUXEMBURG (V. D.) De Luxem- burgsche rechtbank van gezworenen heeft 10 jaar tuchthuisstraf opgelegd aan een jong meisje, dat haar 5 buiten echtelijke kinderen door verstikking van het leven had beroofd en vervolgens in haar kelder begraven had. ROME. (V.D.) Thans is in werking getreden het decreet tot bescherming van de Italiaansche filmindustrie. Volgens dit decreet moeten in alle bioscoop theaters ten minste 10 pCt. films van de Italiaansche filmindustrie worden af gedraaid. PARIJS (V.D.) Bij den overweg bij Thionville in het departement Moselle zijn verschillende wagons in aanraking gekomen met een tram. Dientengevolge werden 15 personen gedeod en 8 gewond. NEW-YORK. (V.D. Bij een schiet partij tusschen een neger en politie werden te Chicsgo 4 mannen gedood en 3 ernstig gewond. De neger, die een blanke gedool had, echoot bjj de achter volging 2 politieagenten neer. Hij werd zelf ook neergeschoten. Uit Los Angeles wordt gemeld dat de jury in het proces tegen William Hickman, den moordenaar van de 12-jarige Marion Parker, de volledige toerekenbaarheid van den beklaagde heeft vastgesteld. Daar Hickman reeds schuldig veklaard is, zal zijn veroor deeling tot den strop of in het gunstigste geval tot levenslange tuchthuisstraf wórden tegemoet gezien. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Valschheid in geschrifte. Te Deventer is de bediende van een drukkerij ge arresteerd, dio door middel van valsoh- heid in geschrifte een aan de firma geadresseerden aangeteekenden brief, waarin zich een ebèque van f 1200 bevond, had afgehaald. Toen hij be merkte dat hij met de ohèque mets kon beginnen, had hij den brief weer dicht geplakt en in de bus geworpen. Hg heeft reeds bekend. BURGERLIJKE STANDEN. Over de maand Januari. OUD-VOSSEMEER. Geboren: 2. Johart- nis, z. v. J. Lindhout en |M. B. de Witte; 2. Barendina Catharina, d. v. Anth. Stor- me zand en C. J- Minheer©; 5. Adriana Johanna, d, v. A. Havenroans en J. A. IM.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 5