Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD Uit Stad en Provincie. behoorande bij de van Vrijdag tO Fabr. 1928, no. 11657. ZIERIKZEE. Bij de fa. Littooij en Olt- hoft te M'burg verscheen van (de band vian den heer J. R Magendans, afd.-chef a.d. Prov. Griffie de Provinciale Al man?k voor Zeeland van het reeds een maand oude jaar 1928. De inhoud is uitgebreid en zeer verscheiden. Vier reproducties versieren den tekst, n.l. twee van het oudste, lid van Ged. Staten, de heer J. A. van Rompu, waarbij mr. P. Dielemao een schets schreef, en twee van de in wor ding zijnde brug over de Eendracht, die naar men hoopt, dezen zomer nog gereed zal komen. Tal ven gegevens vindt men in dezen almanak betreffende het Prov. Bestuur, Prov. Waterstaat, Electr. voor ziening, autobusdiensten, gemeentebestu ren, jaarwedden ven alle burgemeesters en secretarissen, Polder- en waterschaps besturen, div. Prov. vereenigingen, Raad van Arbeid, lijst van leden der Eerste en Tweede Kamer, Kamers van Koop handel, Onderwijsinrichtingen enz. enz., te veel om hier op te nemen. Voor velen zal het een welkome vraag baak zijn. Vooral voor polder- en ge meentebesturen is veel ruimte afgestaan. De bekende reclame voor Douwe Eg berts Heerenbaai, in humoristische schet sen van Ton van Tast, wordt m'et een nieuwe serie voortgezet, waarin o.m. naiair voren komt, dat genoemde vennootschap dit jaar haar 175-jarig bestaan zal vie ren. De Douwe Egberts-onderneming is een der oudste tabak-, koffie- en thee- firma's van pns land. NOORDWELLE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden oip 4 Febr. Aan wezig alle leden. Voorzitter de burge meester. De voorzitter opent de verga>- dering met het uitspreken van een korte Nieuwjaarsrede, waarin hij den wensch uitspreekt, dat het den leden goed moge gaan en dit jaar weer in aangename wijze mogen samenwerken. Het vorig jaar heef t geen bijzonder schokkende gebeurtenis sen voor deze gemeente opgeleverd. De bevolking vermeerderde imet 28 zielen, wat voor deze gemeente zeer Veel is te noemen. De stand der financiën der ge meente, alsmede van de gezondheid der inwoners was gunstig te noemen. Ver schillende groote werken, verleden jaajr in voorbereiding, staan thans uitgewerkt te worden. De waterleiding ts reeds in uitvoering begonnen, alleen ten opzichte van de electricftefctsvoorziening is het minder gunstig nog vopr deze streek ge steld, waarover straks meer gesproken zal worden. Inzake de ingekomen stukken wordt besloten de emigratie naar Canada voor deze gemeente niet aan te hipedigen. Het herhalings-onderwijs is thans geëin digd en het geringe aantal deelname geeft niet voldoende steunkracht om de Voort zetting hiervan te verkrijgen. De circu laire van de P.Z-EüVf. gééft tot eenige beraadslaging aanleiding, waarin de groo te teleurstelling werd geuit, dat dit eilanddeel vooriooipig blijft uitgesloten. B. en W- wordt opgedragen bij de Ver- eeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers op Schouwen—Duiveland te protesteeren tegen het door haar ver zonden telegram aan de Prov. Staten, waarin de aanname der voorstellen werd aangeradenomdat hierdoor ten onrechte den schijn is verwekt, dat het geheele eiland met die gebrekkige voorstellen accoord ging. Ook aan de P-Z.E.M. zal bericht worden, dat de Raad met deze uitvoering niet acéoord gaat en aan dringt op spoedige verdere uitvoering zonder dat daarbij sprake zal Zijn van meerdere stroomprijs. Van Ged- St. is bericht ontvangen, dat het raadsbesluit inzake het [presentiegeld van den secre taris der Gezondheidscommissie hun geen aanleiding geeft tot tusschenkomst in zake het geschil. Ojp voorstel Van B- en W. wordt besloten Ged- St. te be richten dat er wél degelijk een geschil bestaat, dat vatbaar is door hen te wor den beslecht. De Minister van Waterstaat zond bericht dat het geschil met „Schou wen" over den Haardweg niet in aan. merking kwam om door den Krocn te worden beslist. Besloten wordt niet d: weg van burgerlijke procedure te Vorl gen en de Haardweg zooveel mogelijk gewoon te onderhouden, zonder dat daardoor een afdoende verbetering van der. slechten toestand kan worden ver kregen. Aan het brandweerpersoneel zal eene belooning voor den brand op 21 Dec. worden verleend, terwijl eenige noo- dige voorzieningen aan het materiaal zul Ien worden getroffen. Aan het kringbe stuur der Z. L- M. zal eetn bijdrage voor de landbouwtentoonstelling ad f het waarborgfonds worden verleend'. Volgens advies der firma zal bij het mon- teeren van het nieuwe torenuurwerk te vens de klok beter worden opgehangen en het inwendige der toren worden ver beterd. De gemeente-woning wordt aan den arbeider Natte verhuurd. Een ge deelte van het dorp zal bij de bochten van bestrating worden Voorzien. In be handeling komen de plannen van Verbouw der ojoenbaré schooldeze worden door den architect Hoogenboom ter vergade ring toegelicht? Na langdurige beraads! gingen, waarin overeenstemming wordt verkregen, dat het bestaande gebouw on geschikt is, en dat uitbreiding met een derde lokaal noodig is, waardoor ook de mogelijkheid van een derde leerkracht wordt verkregen, die eveneens noodig wordt geacht, wordt besloten het plan lot verbouw door aanbouw van een der de lokaal aan de zuidzijde en een ruime schoolgang langs de drie lokalen, aan genomen, met de stem van dhr. Steur tegen. Deze stelde voor het derde lokaal te laten wachten, tot behoefte. De kosten van den verbouw worden geraamd op c 8700, Het gemeentebestuur zal zich thans met de schoolautoriteiten in verbinding steden om de noo-dige goedkeuring te verkrijgen. Na langdurige beraadslagin gen wordt met de stem van dhr. Steur tegen aangenomen het aanleggen van een rijweg langs de armen woningen loopende van den smid in het dorp tot aan het Korteweegje. De kosten van grondaan koop werden algemeen te hoog ge oordeeld, maar de gewenschte verbete ring van den toestand daar, mocht hier door niet achterwege blijven, zoodat tot aanleg en grondaankoop werd besloten. De kosten hiervan worden op ongeveer f2000 geraamd, waarin 't burgerlijk arm bestuur f 200 zal bijdragen. De voorz- sloot daarna onder dankzegging voor de aangename wijze waarop deze voor de gemeente zoo belangrijke zaken werden besproken, de vergadering. BRUINISSE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Woensdag 1 Febr. Voorz. de burgemeester; tegen woordig aille leden, behalve de heer de Waai. Verschillende ingekomen brieven en goedgekeurde raadsbesluiten worden voor kennisgeving aangenomen. Van Ged. St. is bericht ontvangen dat er bij hun college geen bezwaar bestaat tegen uit betaling van subsidie voor het geven van herhalingsonderwijs, mits dat onderwijs is gegeven in 1927. Naar aanleiding daar van wordt aan de Ouder com'missie inge-i volge haar verzoek over de maanden No vember en December 1927 subsidie ver leend van f78,45. Op een verzoek van het bestuur van den kring Schouwen en Duiveland Van de Z. L M. om' subsidie voor de in dit jaar te houden tentoon stelling, wordt besloten, met 5 tegen 1 stem, die van den heer van den Berg, om deel te nemen in het garantiefonds tot een maximumbedrag van f50. Naar aanleiding van een schrijven van den Raad van bestuur der N.V. Prov. Zéeuw- sche EleCtriciteklts-Mij., wordt met a-lg. stémlmen besloten de overeenkomst be treffende' de straatverlichting te aan vaarden. Een adres, onderteekend „de ge- zaïmelijke voerlieden", inhoudende het ver zoek om de bespanning voor den reini gingsdienst publiek,'aaate besteden, wordt voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelt mede, dat hij een aan hem gericht schrijven hééft ontvangen van F. ,M- van Zuidland, waarin de beschikbaarstelling van de bespanning voor een mindere prijs wordt aangeboden, dan die thans wordt betaald. Dezé aangelegenheid wordt breedvoerig besproken en ten slotte be sloten niet oip dat aanbod in te gaan, om' dat de bediening door P. van den Berge, zoowel wat betreft de bespanning voor den reinigingsdienst als die van de lijk koets, niets te wenschen overlaat. B- en W. worden gemachtigd met genoemden van den Berge nader te onderhandelen. Daarna wordt het kohier der belasting op de honden voor 1928 vastgesteld op een bedrag van f 366. Op een verzoek van den. secretaris der Prov. Landstormoommiss'ie ömf gratis gébruik v^n het gemeentelijk vergaderlokaal, wordt 'gunstig beschikt. Naar aanleiding van een verzoek van het bestuur der Ohr. school wordt de1 heer C. Koe limans benoemd tot hoofd van den Fransdien cursus, welke aan die school wprdt gegevön. Aan Joh-s Van den Berge wordt vergunning ver.'éend tot het bou wen van 4 betonnen Varkenshokken op een terrein in de Schoolstraat. Bij de rondvraag zegt de heer Padmos, dat het wenschelijk zou zijn een aanvang te ne men mét de voorbereidende maatregelen inzake het maken van een trottoir In de Korte Ring, waarover de Raad reeds eer der besprekingen heeft gevoerd. De Voor zitter stelt voor daartoe niet oVer fe gaan. In de eerste plaats, omdat daar voor geen fondsen beschikbaar zijln en vervolgens in verband met de eerlang te veiTic'hten werkzaamheden Voor den aan leg van de waterleiding en de totstandko ming van het electrisch licht in deze ge meente. Besloten wordt dan ook de door den heör Padmos bedoelde werken aan te houden. Ten slotte wordt op voorstel van den héér Padmos besloten een partij oude schoolbanken publiek te verknopen, waarna de vergadering wordt gesloten. STAVENISSE. Vrijdagavond Vergaderde de afd. der Schippérsvereen- „Schutte vaer". Het ledental is thans 129- Eere voorzitter dhr. A- F. Hanssens. De voor zitter deelde mede, dat er weder eeni ge personen als nieuw lid zijn toegetm den. Met de beste wenschen voor de af- deeling en voor de leden in het bijzon der, opende de heer van IJseldijk de druk bezochte vergadering. Het jaarVcr. slag méldde, dat de toestand voor de scheepvaart in 1927 niet erg rooskleurig is geweest, dat 1927 ook weder vele ram pen heeft opgeleverd. Met Voldoening kon men terugzien op de gedane werkzaam heden. De' ingezonden 4 voorstellen zijn op de aJg. verg. te Delft besproken en door den voorzitter-afgevaardigde ver dedigd. Zc waren: uitleg gasboei aan den Sint-Annalandschen nol, meerder toe zicht op de sleepschepen enz. in de Dordsche Kil, opheffing vóórschotlen en een verzoek a an het Heemraadschap „Ze venbergen" inzake het Varen met motor, booten. De resultaten zijn zeer gunstig geweest, niet één, m'aar twee gasboeien zijn door de marine tusschen Zijp© en hier ge legd, n.l- aan den St.-Annaiandschen nol en aan den Vlakkenhoek, nadat door de afdeeling ook nog gewezen was op de groote noodzakelijkheid er van voor de internationale vaart op Antwerpen. De schipperij is er zeer tevreden over. Een verzoek aan het gemeentebestuur an Zierikzee om trappen te brengen in ile kademuren der Nieuwe Haven, werd in zooverre ingewilligd, dat ze aange bracht zijn aan -, maar niet in de haven- muren. Besproken werden de haven- en kadegelden te Haarlem. Een verzoek am het gemeentebestuur ter plaatse om den weg onder den Stoofdijk te verharden, werd ingewilligd. Op verzoek zijn er in den Kerkweg aldaar 2 lantaarns bijge plaatst. Omtrent het licht in de Zand- kreek is door\ de Inspectie versterking en verbetering toegezegd. Eenige voor te stellen wijzigingen In het politie-regle- ment zijn in een huishoudelijke raads vergadering na advies van „Schutte- vaer" besproken. Besloten werd dat jaarlijks aan den afgevaardigde een toe slag zal gegeven worden, naar gelang de kas dit toelaat. De' aftredende be stuursleden, de heeren J. C- Boogaard en D. van Dreunen werden bij acclamatie herbenoemd. Daar plaats en tijd der alg- verg. nog niet bekend zijn, werd er nog geen afgevaardigde benoemd, verschil lende zaken werden nog besproken en de behandering er van werd aan het uit voerend deel van het bestuur overgelaten. ST.-jMAARTENSDIJK- In de alhier ten huize van; den heer Nelisse gehouden alge- meene jaarvergadering van de vereeni- ging „Landbouwbelang" waren behalve het bestuur tegenwoordig 69 leden, een aantal, dat niet bepaald groot genoemd mag worden. De voorzitter, de heer J. L Gjoenewége, opende met een woord van welkom' de vergadering. In zijn openings rede we?s hij op de bijzondere weersge steldheid, waardoor hel jaar 1927 zich had gekenmerkt. De zoo gevreesde aard appelziekte bleef dan ook niet uit. Voor velen was déze ziekte moordend, voor somimigen minder ernstig. Ook 't graan heeft van hét Vele vocht zeer te lijdefc gehad. Uit het jaarverslag bleek, o. m. het volgende: Het ledental per 1 Jan. 1928 bedroeg 201. Aangekocht werden in 1927 verschillende artikelen, voor een be drag van f63259,65, tegen f52215,26 in het daaraan voorafgaande jaar. De poot- aardappelen werden in hoofdzaak betrok ken van de Friesche Mij. Van Landbouw en uit den Wilhelmlmapolcer, terwijl- een klein gedeelte afkomlstig was van Var bouwers (van door de Z.LM. gékeurde gewassen) uit eigen omgeving. Bedroeg het aantal balen kunstmeststoffen in '26 aangekocht, 5932, in het afg'éloopen jaar werden aangekocht in totaal 7151 balen van 100 K.Galzoo een vermeerdering van 1219 'balen van 100 K.G. De commissie, belast geweest met het onderzoek van het in 1927 gevoerde financiëele beheer, bracht rapport uit. Medegedeeld werd, dat alles was in orde bevonden. De totale ontvangsten hadden bedragen f 64815,05; de uitgaven f64699,63, een goed slot al- zoo van f 115,42. Als bestuurslid waren aan de beurt van aftreding de heeren C. G. Hage, J- P. Hage en W. M. Kloet. Na gehouden stemming* bleken genoemde hee ren met groote meerderheid van stemmen te zijn herkozen. Van het „Centraal Bu reau" te Rotterdam» was bericht ontvan gen in zake aansluiting van de Vereeni- ging aan dit bureau. De voorz- achtte het gewénscht in grove trekken een uit eenzetting te geven van het ontstaan, doel en werken van dit lidhaam. Wanneer de vereeniging zelf tot aankoop der benoo- digde kunstmeststoffen overgaat, weet men bij de aanbesteding direct wat voor de diverse meststoffen moet worden be taald. Koopt men de 'meststoffen via het Centraal-Bureau, dan gaat dit anders. Het wordt dan een vér trouwenszaak. De mee ste provinciën zijn reeds bij genoemd bureau aangesloten, in het bi zonder de oostelijke. Hét Centraal-Bureau heeft zich lange jaren mét het landbouwbedrijf be zig gehouden e'n is het hoogste college op het gebiéd der landbouw-Coöperaties. Hij voor zich Voelt wel voor aansluiting. Hij wil echter het gevoelen daaromtrent ook van de vergadering kennen, om dit aan het genoemde bureau te kunnen mee deelén. Het meerendeel der aanwezige leden is evenwel niet voor toetreding. Men is over hét geheel van meening, dat het Centraal-Bureau de concurrentie van andere lichamen niet kan weerstaan. Men blijft liever bij hét tot nu toe geVolgde systeem'. (Mét dank voor de opkomst werd de voorzitter daarop gesloten. SCHERPENISSE. In het hotel „De Gou den Leéuw" alhier trad voor de vereeni ging ,,Tot Nut en Ontspanning" op, de heer Sjéf Brands van B&rgen-op-Zoom. Een achttal leuke stukjes werden door hem voorgedragen, een en ander afge wisseld met muziék van- den heer Roels uit Bergen op-Zoom. Dc vele opgekome- nen hebben dan ook wel kunnen genieten. Een gezéllig bal sloot dezen avond. ST.-ANNALAND- Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 31 Januari. Voorzitter dhr. C- M. P. W. Hanssens, secretaris dhr. F. M. Boogaard. Aanwezig alle leden. Da voorz- opent met vnor 1928 zijn beste wenschen uit te spreken voor alle burgers dezer (gemeente. In zijn terugblik op 1927 meent hij te Imogen zeggen, dat dat jaar voor onze gemeente niet ongunstig Is geweest, zoowel wat landbouw als scheepvaart betreft. Ook de financiëe'e toestand sm'ag werkelijk gunstig genoemd worden. Van alle nomen besluiten memoreert hij slechts dat van de Vergrooting van het haven terrein. Dit werk zal 28 Febr. worden aanbesteed. Op de vermindering Van de bevolking .met 12 zielen waren Van groo- ten invloed hét hooge sterftecijfer en het gering aantal géboorten. Hij uit den oprechten wensch, dat dit jaar weer goe de samenwerking in den raad moge heer- schen en dat Gods zegen op hun arbeid moge rusten. Ingekomen stukken. Van den minister van waterstaat was on der bepaalde voorwaarden vergunning ontvangen tol' de uitbreiding Van 't haven terrein. Méj. L. van Popering verzocht op haar beurt in aanmerking te komen voor de levering van handwerkbenoodigdheden aan de school. Z- h. st. wordt daartoe be sloten. Van B- en W. een beredeneerd ver slag met betrekking op de volkshuisves ting, waaruit bleek, dat geschiedt was ieuwbouw 6, herbouw 1, verbouw' 6. Van Ged. Staten dat de verpleegprijs voor 1928 in „Vrederust" weer zal bedragen 800, plus f 50 kleedgeld per patient. Van de regeering, dat ze weer voornemens is steun voor woningbouw te verstrekken ten bedrage van f12 000 000 en 80.000 als bijdrage voor tekorten bij de opruiming van krotwoningen. Van den Raad van Bestuur der P. Z- E. M., dat door Ged. Staten eén ere liet van f485.000 is toege staan voor den eérsten aanleg Van elec trisch licht In sommige komlmen der Noordgroep. De gemeentelijke garantie is nu kornén te vérvlaJlen. Slechts moeten de verbruikers éen Verbintenis aangaan, dat ze eén voldoend bedrag aan stroolm1 zullen betalen, zoodat rendabel verbruik Ver zekerd is. De voorzitter wijst er op, 'dat wij ook tot de Noordgroep bdhooren en nu hopenlijk straks ook aan de beurt zullen komen. Daarvoor is echter weer vergroot-crediét noodig. Van het hoofd bestuur van ambtenaren in gemeente bedrijven ©en Verzoek om subsidie, loo pende van f 10 tot f 25. Genoemd hoofd bestuur hééft op 't oog in April of Mei een 2 daagsch cünigres te Rotterdam te houden en daar té behandelen „gemeen- tefinanciën". Hoewél het nut van dit 'con gres in ziendö, stellen B. en W- voor, geen subsidié te verleenen. Aldus beslo ten. Van den dijkraad van den cal. Su- z an napel der, dat genoemden raad goed vindt, het onderhoud vian dén buitenberm1, benoodigd voor de vergrooting van het haventerrein, voor altijd over te dragen aan de gemeente. Het dag- best. stelt voor de overeenkomst als hier bedoeld, aan te gaan. De voorz- wijst er op, dat dit alleen bétrekking heeft op het be heer. Voor dé overdracht Van de eigen domsrechten hébben we te maken met den eigenaar, i. c- de ambachtsheer. Met hem dient onderhandeld te worden over verkoop van den buitenberm1. Daarom wenscht het dag. best- in overleg te tre den mét den vertegenwoordiger van den Ambachtsheer. Oip een vraag van dhr. Heijboer of reeds mét dien vertegen woordiger is gesproken, antwoordt de voorzitter bevestigend, doch slechts ter loops. Nu moet het overleg natuurlijk schriftelijk geschieden. De heer Goede- gébuure zou willen weten of de desbe treffende kosten hoog zullen zijn, waarop de voorz. antwoordt, dat dit uit den aard der zaak niet kan, aangezien de waarde van dat eindje buitenberm voor den Ambachtsheer heel gering is. Alzoo wordt besloten. Van dhr. J. Moerland en C. Dorst een verzoek om ontheffing van 't betalen van hondenbelasting over 't 2e halfjaar van '27. Toegestaan- Dhr. Goedegébuure vraagt of men niet ver plicht is kennis te geven, wanneer men zijn hond weg doet? De voorz.antwoordt, dat men natuurlijk moet betalen als men geen kennis geeft. Van 't bestuur der bijz. school een verzoek om voorschot. Volgens het bedrag over 1926 ad f 6,30 per leerling, heeft mén recht op f 1260. Daarvan heeft mén recht op een voor schot van 80 pCt. of f 1008- Dit zal weder om! in 4 termijnen worden beschikbaar gesteld. Vaststelling supp'l- kohier hon denbelasting. Afgevoerd 2 personen ad f2,50. Van B- en W. een voorstel tot uit voering keibestrating aan den Kerkring, en wei in eigen beheer. Het dag. best. stelt voor het gedeelte van af de wed. Everaers tot aan de Nieuwstraat geheel te vernieuwen. De begrooting daarvoor bedraagt f 3183,23. De plaatselijke straat- maker is 'beréid dit werk uit te voeren tegen 20 c't. per JM2-, indien 't werk in Maart kan gebeuren. Z- h. s. daartoe 'be sloten. Verder ligt het in de bedoeling van B. en W- met de Vrijkomende oude bestrating, eénige paadjes te laten be straten. Alles in één jaar gaat niet- Men heeft er voor dit jaar 3 op 't oog, n.l- dat bij J.b den Engelsman ('begrooting f 55.77ft), dat aan „de Vijf Zinnen" (bé- grooting f70,05) en de rijweg bij J.b Sc'herpenissé (begrooting f42,90). Alzoo voor een totaalbedrag van f 168,725. D lieer Prinse vraagt of de Tienhoven ook in de plannen is begrepen? De voorzitter antwoordt, dat die door de gemeente on derhouden wordt met keislag. De heeren Prinse en J. W- Elénbaas vinden de toe stand daar onhoudbaar. De voorz. ant woordt, dat dit ook 't gevoelen is van B. en W- en dat daar in de toekomst ook wel verandering in zal komen. Dhr Heijboer vindt de toestand daar ook on houdbaar, m'aar begrijpt, dat de Tien hoven niet Verbeterd kan worden met af val. Dat moet 'met nieuw materiaal ge beuren, wat dhr. J. W. Elénbaas beaamt. Deze zégt ook nog, dat bij eventueel© be strating wel uitgegraven zal moeten wor den, daar de huizen anders haast in een sloot zouden komen te staan, zoo hoog ligt de weg nu reeds. Van de begrooting 1927 wordt de post onvoorzien, ad f 3587,93, verminderd met een bedrag ad f945,34 (hiervoor is géén goedkeuring van Ged. SI- noodig'* en m'et een bedrag ad f79,30, waarvoor wei goedkeuring nao- dig is, zoodat nog als onvoorzien 'blijft f 2572,29. Hierna sluiting- LANDBOUW EU VEETEELT. V. p. z. De afdeéling Schouwen en Duiveland der V. P. Z. hield Vrijdag 3 Fébr., In .Concordia" te Zierikzee een algemeoaie leden-vérgadering. De heer W- J. van Schelven, Voorzitter der afdeeling, open de deze derde jaarlijksche ledenverga dering en herinnerde aan de vergadering in November 1924, waarin déze afdeeling der V. P. Z. is opgericht, tëllende 12 leden. Thans télt de afdeeling ruim 80 leden, wat voor het bestuur een zéér bemöedigénd. resultaat is. Veel is er se dert de oprichting gedaan. De voorzitter memoreerde hierbij de voeder verkoop, de nëntingen, de foktooménkeuringen, de pluimvee-afzét naar Duitsehland en later naar Amsterdam en dé eierenafzet naar Rotterdam. De heer P. Hanse, secretaris der afdeéling, bracht daarop het jaarver slag uit, hetwelk onder dank en aptplaus werd goedgékeurd. Ook het financiëele verslag, door den heer P. Hanse uitge bracht, werd goedgekeurd, nadat door dhr. C. M- Zeijler, naméns de financiëele commissie daartoe was geadviseerd. De heer W. J- van SchélVen, werd met algemeen© steimlmcn als voorzitter her kozen. Hij nam de benoeming wederom aan. Aan het bestuur wérden verviolgens twee nieuwe leden toegevoegd, gezien het feit, dat de afdeeling er goed voorstaat en het ledental gestadig groeit. Gekozen werden dé heeren C. [M- Zeijler te Oosten- land en G. J- de Vlieger te Zonnemaire, die beiden hun benoeming aannamen, met dank voor het Vertrouwen. De pluimvee verzending naar Amsterdam bleek allen te voldoen. Gunstige resultaten werden verkregen, tot tevredenheid der deel nemers. De eierenverzending was even eens tot tevredenheid Van de leden. Ver schillende wenken inzake deze verzen ding naar Rotterdam, zullen door het bestuur ter haTté genomen worden. Het voeder Van dén heer-S. Boogerd te (Mid delburg, dat door de afdeeling aanbevo len wordt en tegen verminderden prijs voor de leden verkrijgbaar is gesteld, bleek eveneens aller tevredenheid te oog sten. Een proef, genomen door den heer Roggeband, was zéér gunstig verloo- pen. Aan de landbouwtentoonstelling der Z. L- M-, in Juli te houden, besloot de vergadering, o p Voorstel van het bestuur, toe te kénnen een subsidie van f25, met f25 in hét garantiefonds. De heer J. H. Flohil vroeg Vervolgens het woord, om namens bestuur en afdeeling, den voor_ zitter een bloemstuk aan te bieden, ter gelegenheid van zijn voorgenomen huwe lijk. Hij wenschte den voorzitter en zijn bruid het beste toe op hun verderen «le vensweg! De voorzitter dankte da,ariop ge roerd voor de gesproken woorden, zijn bruid en hem thans aangeboden. De heer Ir. J. G. Tukker, Rijkspluimveeconsniliertt voor Nederland, te Beekbergen, verkreeg nu het woord tot het houden eener rede over f,D Pluimveehouderij in Canada". Spreker begon met te vertellen over het groot congres te Ottawa gehouden, waar heen hij getogen was. Bij die gelegenheid maakte hij kennis met de pluimveehou derij in Canada ©n bezocht daar eenige model-bedrijven. Voorts bracht hij een en ander, in verband met de pluimvee houderij in Nederl., ter sprake en stelde beide landen tegenover elkaar. Het bleek dat in Nederland de productie grooter is, doch dat Can?da verder is, met betrek king tot de organisatie Het gewicht der eieren in Canada is gemiddeld 50—52 gr. en in Nederland gemiddeld 58—60 gr. De geheele eierproductie in Canada wordt door de inwoners zelf geconsumeerd zulks in tegenstelling met Nederland, dat de helft uitvoert van de eierproductie. De voorzitter maakte zich tot tolk der ver gadering, toen hij Ir. Tukker hartelijk dankte voor zijn duidelijke en zéér leer zame rede, hem daarbij een tot weer ziens toeroepend. (Applaus). Verschillen de vragen werden den spreker daarna nog gesteld, die naar genoegen beant woord werden. Tot afgevaardigde vooir 1928 werd dc vice-voorzitter, de heer J. H. Fjohil gekozen, ter bijwoning van de Provinciale vergadering der V. P. Z. Na rondvraag sprak de voorz. een slot woord, daarbij de hoop uitsprekend, dat velen hun pluimvee op de groote land- bouwtentoonsteWing der Z.LM. zullen in sturen. RECHTZAKEN. DE MOORD TE VLAARDINGEN. Hel Haagsche .gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 22- jarigen los werkman te Vlaardingen, die door de rechtbank te Rotterdam is ver oordeeld tot tien jaren gev.str. wegens moord op den portier Bos bij' het haven bedrijf te Vlaardingen, die verdachte eenige keeren afgewezen had, toen deze zich om werk bij hem vervoegde. Het Hof heeft, in verband met het ernstig karakter van het gepleegde misdrijf, de aan verdachte opgelegde straf verhoogd tot vijftien jaar. POST EN TELEORAPHIE. Verplaatst met ingeng van 11 Febr. a.s. de hulpjongeling C. van de Watering van het postkantoor te Rotterdam naar Kerkwerve en aldaar aangesteld tot hulp- besteller bij den post- en telegraafdienst. VBRKOOPINOEN, ENZ. ST.-ANNALAND. Ten overstaan vian no taris A. J- Bierens wérden Dinsdagavond ten verzoéke Van dhr. J. v. Luijk Az., in het café van de wéd. J. W«. vi Luijk, in het openbaar vérkocht, een tuin, groot 9 A. 55 c-A. (73 roeden) aan W» Rijh- berg Jz., voor f 610, en oen tuin, groot 4 A. 60 c-A. (351/4 roede), aan H. Poldéc- nvan Pz., voor f400-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1928 | | pagina 13