Zierikzeesche Nieuwsbode VIERDE BLAD bahoorende bij da van Zaterdag 31 Dec. 1927, no. 11639. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In de koffiekamer dear Con certzaal werd Woensdagavond een druk bezochte 'bijeenkomst gehouden, waarbij vooral landstormers en adspiramt-land- stormers tegenwoordig waren. De voorzitter der afd. ZieTikzee van de buitengewone vrijwillige landstorm, de burgemeester, opende de 'bijeenkomst, die, dank zij de toegepaste krijgslist, heel goed was bezocht. De voorzitter dee"de mede, dat de rondgezonden uitnoodigin- gen vooral waren beloeld voor hen die gediend hadden om door den heer P. G. Laernoes te worden ingelicht over het instituut van den B. V. L. om daarna tot dat instituut toe te treden. Z.G.'V betoogde, dat er geen kwestie is, dat dit instituut zal behoeven te wor den gebruikt... maar dat kan en daarom is van tevoren organise ie noodig, ge dachtig san: si vis pacem, para bellum^. Wanneer de hu p van dit instituut noo dig is, dan dient het niet in de lucht te hangen, maar dam moet de organisatie er zijn. Daarop verkreeg de heer P. G. Laer- moes 't woord, die esn wam pleidooi hield voor het instituut van den B. V. L., welke vereeniging ïn. 1928 (eind Septem ber) in den Haag haar 10-jarig bestaan hoopt te herdenken. Versterking van de plaatselijke af dee ling was het eerste doel dezer bijeen komst. Met klem wees de heer Laernoes er op, dat de tijden er nog niet naar zijn, dat de landstorm opgerold kan worden. Het is een ins'ï'uut waarvan ook de re geering de noodzakelijkheid meer en meer is gaan inzien; het zal nog meer noodig worden em eischt gestage uitbrei ding. In Zie l'.tzee 'bestaat een krachtige kern, die het wettig gezag wil steunen, maar het aamtal le. en moet nog grooter worden. Het heele instituut telt 60 000 leden, die heelemaal niet veehtlu:tig Zijn, geen militaristen in den verkeerden zin, maar die de volks vrijheden zullen hel pen verdedigen, wanneer binnenl. onlus ten mochten uitbreken. De landstorm is een machtige beweging geworden; tij werkt preventief en vrijwillig, niet afge dwongen. Bij eventueele oproep wordt voor gezin ert. opge. ocipene gezorgd. Wan neer men hi ar poogt een revolutie te ont ketenen, dan gaat het er om, hoe men georganiseerd is. De kracht van den landL storm is, dat men tevoren waet op wie men in woelige tijden kan rekenen! In de pauze traden eenige jongeren tot het instituut toe. De afd. Zierikzee telt thans 88 man. Na de pauze we:d de komende landdag in den Haag be: proken. 80.000 landstormers zullen daar b'ij el kaar komen. Om te zorgen, dat hsel de afd. Zierlkzèe imedegaat, is hier een com missie gevormd, waarvan de heer A. C. v. d- Vliet penningmeester Is. Ook voor een passend vaandel zal gezorgd moeten worden. Aan het eind der vergadering dankte de burgemeester voor de flinke opkomst, de medewerking van hen, die geen lid van den B.V L. zijn en vooral den heer Laemces, die op zoo duidelijke wijze de beteekenis van het instituut had uit een gezet. Vrijdagavond 1.1. hield de heer C. Stevens, rijkslandbouwconsulent te Zon- nemaire een lezing over „De Land arbeiderswet", uit welk referaat we het volgende xeieveeren. De landbouwarbeiderswet van 1918 heeft naar twee zijden beteekenis, voor ons sociaal leven en voor onzen land bouw, n.l- een economisch en een tech nische beteekenis. De naam van de wet wekt allicht bij velen het vermoeden, dat deze wet alleen en uitsluitend be teekenis heeft voor den landarbeider. Maar dat is toch ook niet het geval, want ook de groote boer en de klein? landbouwer zullen aam den invloed de zer wet niet kunnen ontkomen, indien ze althans overeenkomstig de bedoeling van den wetgever wordt uitgevoerd. Een noodwendig gevolg is, dat 't 'klem grond gebruik moet toenemen. Noooig is, dat gestreefd wordt naar bestaansverhoudin gen, waardoor de aantrekkingskracht der bevolkingscentra vermindert en met als gevolg een krachtige stabiele, welvaren de landarbeieröbevolking. In een verzoe nend optreden is meer heil te zeen, dan in een st.evem dat de tegenstellingen on derstreept en den ecomomischen strijd verscherpt. Uit den considerans van de wet kunnen we afleiden, dat de wet de verkrijging van land met woning in eigendom 0f los land in pacht door landarbeiders be oogt. Den oppassen: en landarbeider de voordeelen te verschaffen, die aan het gebruik van onroerend goed verbonden zijn en zooveel mogalijk de madeelen op te heffen, die nu daaraan kleven, is de strekking deT onderhavige wet. Bij het ontwerpen der financiëele rege ling is n.l- rekenemg gehouden met de voxgemde 3 grondslagen: le, den arbeider zoo weinig mogelijk kosten m rekening te brengen; 2e. dat hij niet meer behoeve te beta en dan de door het lichaam aan den Siaat verschuldigde rente, 3e. de rente betaling, aflossing en pachtsom voor hem op zoo gemakkelijk mogelijke wijze te regelen. Zeer in 't kort werden de voornaam ste 'bepalingen dier wet onder het oog gezien. Wanneer men de mlededeelingen (na gaaf van toegekende credieten dan valt het op, dat in den laatsten tijd Ze3land zoo goed als niet meer genoemd wordt. In ons gewest stuit de uitvoering der wet af op de moeilijkheid om tegen billijken prijs geschikten grond vast te krijgen. Men is practisch gedwongenom steeds onderhands te verkoopm en de vereeni ging of stichting komt over 't algemeen terecht bij personen of instellingen, die niet geregen zijn, te verkoopen. Men zoekt dan nog wel een steun in art. 40 der wet en wendt zich tot Ged. Staten om onteigening, maar met negatief re.ultaat. Zij, die het wel meenen met ons volk, zullen goed doen zich niet van de mede werking te onttrekken, omdat hiermede gediend wordt een volksbelang en het onaanvechtbaar is, dat voor de overheid in het part. iri iatief een belangrijke ta'aV is weggelegd op het gebied van de ver- deeüng en het gebruik van de nationalen bodem. Het ontwikkelingsproces van afbeider tot keuterboer is van enorme beteekenis voor onzen geheslen landbouw en vooir ons gansche vaderland. De Concertzaa'-Bio-ooop loop' c'ieze week drie dagen, n.l. Zaterdag, Zondag en Maandag, met een zeer bizonder pro gramma, dat twee hoofdnummers bevat. Ten eerste een der nieuwste Films van Watt en 1/2 Watt, geti eld „de Kruiers", en vereer een mysterieus de.ectivcn spel „De Blinde Gaspard", eveneens een vijf- acter. In dei© laatste spannende film tre den als hoofdpersonen op Lilly Tiohr en Alwin Neuss. Er zal gezorgd worden voor een uit stekende verwarming. Van de firma 'Thomassen te De Steeg, gas- en olie-motorenfabrikanten, ontvingen we voor 1928 een duidelijke! maandkalender. De hoop, dat het nieuwe carillon in de week tusschen Kerstmis en Nieuw jaar officieel in gebruik zou worden ge steld, is ij del gebleken. De Ned. Klokkenraad mioet z'n goed keuring eerst hechten aan 't nieuwe klok kenspel, voor de officieefe in dienst stel ling kan plaats vinden. Hopen we dat deze goedkeuring niet lang meer op zich zal laten wachten, èn klok, èn cariiion spoedig op gang zuilen worden gebracht. In ons nummer van heden komt op een der advertentiepagina's een .annonce voor van de Kon. Zeepfabrieken „De Duif", waarbij een nieuwjaarspuzzle wordt aan gekondigd en waarin de lezer de voor waarden vindt opgesomd, die nagekomen moeten worden wil men aan deze puzzle meedoen. ST.-PHIL1PSLAND'. Woensdagavond 28 Dee. hield alhier de afd. „Schuittevaer" haar jaarvergadering. Aanwezig waren 21 leden. De voorzitter, dhr. J. P. Rooze- mond, heette allen hartelijk welkom. Ver der deelde spr. mede, dat de afd., op gericht 27 Dec. 1912, 15 jaar bestond. Spr. herinnerde er daarbij aan, dat de oprichting vooral het werk was geweest van dhr. H. v. d. Zee, J. Faasse—Meijer, B. J. Qtiist, P. Aarnoudse e,a. Hun werk is voor „Schuttevaer" zeer zeker van groot belang geweest. In enkele treffende woorden brengt spr. daarvoor den dank der afdeeling. Na nog een kort woord over het verdere verloop der vereeniging te hebben gesproken, opent de voorz. de vergadering, met den wensch dat de toekomst voor „Schuttevaer" groei en bloei moge brengen. Besloten wordt het gemeentebestuur er nogmaals op te wij zen, dat in het willekeurig aan den zee dijk ledigen van privaatentmers nog wei nig verbetering is gekomen. Tevens zal verzocht worden den slagers te verbieden hun afval aldaar te deponeeren, Nogmaailjs zal verzocht worden over te willen gaan tot het aanbrengen van verlichting aan den zeedijk gedurende de maanden Dec., Jan. en Febr., en het in orde maken van de bestaande paadjes tegen genoemden zeedijk. Volgt rekening pennkvgm. Ontv. is over 1927 f 133,35suitg!. f 65,905. De kas sluit alzoo mat een batig saldo van f 67,45. Besloten wordt over 1927 aan de vereeniging Schoolfonds voor Schippers kinderen „Schuttevaer" te A'darn f 2,50 subsidie toe te staan. Daarna volgt be stuursverkiezing. Herkozen worden de heeren J. P. Roozemond en C. Aarnoudse, terwijl in de plaats van dhr. M. Nieuwe- link, cis niet meer hier woonachdg is, gekozen werd dhr. J. J. Qiuist. Vervol gens worden ingediend de voorstellen voor de eerstvolgende alg. vergadering, o.a.1. versterking buitenlicht op de Steenbergsche Vliet; 2. id. Goesche Sas; 3. verzoek om verbodsbepaling voor het draaien van kranen over de roef; 4. te protesteeren tegen het fooienstelsel in België; 5. verzoek tot verbetering van het Maas-Waalkanaal, wat betreft verlenging remmingswerk en aanbrengen van een trap in de buitenhaven; 6. verzoek tot meer openstelling van de Dordtsche brug; 7. verzoek alle bakentonnen op te ruimen en er gewone tonnen voor in de plaats te leggen; 8. protest over te betalen kade- geld in Harlingen en steigergeM te Arne- muiden. Ingediend worden ook een paar voorstellen van administratieven aard. Tot afgevaardigde naar de alg. verg. wordt gekozen dhr. J. P. Roozemond; tot pl.v. dhr. J. Faasse Cz. Besloten wordt een gratificatie te verleenen a f 5 aan den waterverkooper den heer W. Mol. Verder wordt met algem. stemmen de heer H. P. Kleppe, burgemeester alhier, benoemd tot eere-voorzitter. Bij de rondvraag ver zoekt de heer J. duist de verslagen der alg. vergadering bij ontvangst direct te verspreiden en tevens een nieuwe opgave te verstrekken aan de opstellers van den schippersalmanak over de haven alhier, dhar de oude mededeelingen niet meer van kracht zijn. Aldus wordt besloten. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorz. de vergadering, met den wensch dat 1928 voor de leden een goed jaar moge zijn. Een jubileum van het orgel en van den organist der Kleine Kerk Het oudst bestaande kerkgebouw, dat in vergelijking met de helaas ui 1832 jammerlijk uitgebrande en daarna schan delijk afgebroken 'Sint Lievens Monster- of Groote Kerk, de Kleine- en wegens zijn afkomst de Gasthuiskerk genoemd wordt, was sedert de reformatie eerst gebruikt door de in 1587 hier gekomen Waalschen en sedert 1613 door de Her vormde Gemeente. Terwijl echter de Sint-Lievens Monster- kerk altijd een orgel had bezeten, laat stelijk het in 1770 ingewijde schoone in strument, heeft de Kleine Kerk het al te lang zonder een orgel moeten stellen en stond zij daarbij achter bij de kerken der Luthersche, der Roomsch-Katholieke en der Waalsohe gemeenten. Toch heeft men dat gemis wei ge voeld, want reeds in April 1758 bood een lid der gemeente, Gerard de Braai, een door hem gemaakt orgel aan de stad ten geschenke aan, met het doel dit in de Kleine Kïrk te plaatsen en het zelf, tegen een behoorlijke jaarwedde, te bespelen. Maar deze aanbieding is, om ons onbekende redenen, niet aanvaard. In 1854 werd door eenige heeren, o.a. Jhr. W. M. H. de Jonge en Jhr. J. h, de Jonge, bij wijze van proefneming, een huisorgel in de Kleine Kerk geplaatst, maar daar zulks eigenlijk door Kerk voogden niet begeerd werd, moest het instrument in 1855 verwijderd worden. De Hervormde gemeente alhier be kwam in 1887 in Ds. F. W. N. Hugenhoitlz een zeer gewaardeerd predikant, een op kerkelijk en maatschappelijk gebied voor uitstrevend man, een hoogstaande per soonlijkheid, die tot 1875 te Zierikzee in bediening 'bleef en zeer veel heeft ge daan ten nutte van zijin medemenschen. Tot verbetering en steun van het kerk gezang was hij een groot voorstander van een kerkelijk koor en de Kerkeraad had uit zijn midden voor dat doel een af zonderlijke commissie benoemd. Ofschoon Ds. Hugenholtz in Maart 1875 onze ge meente verliet, was toch 'bij genoCmde Commissie de wensch niet meer weg te nemen, om de Kleine Kark van een orgel te voorzien en in October van hetzelfde jaar verzocht zij1 aan Kerkvoogden een bespreking te houden voor het aanschaf fen van zoodanig instrument in dat ge bouw. Het gevolg was het huren van een klein orgel, dat geplaatst werd aan het Oost- eind der kerk, maar-dat zoo weinig ruim te innam, dat de meeste bochten er om heen konden blijven staan. Tot 1887 deed dit orgel dienst en werd het kosteloos bespeeld door den heer J. W. Vorstheuvel Labrand, terwijl er geregeld eene col lecte in de kerk bestemd werd om een maal een eigen en voldoend orgel te kunnen bekomen. Immers geen der toen maals hier gevestigde zeer rijke familiëai en personen kon hel over zich verkrijgen een orgel aan de Kleine Kerk te schen ken, noch tijdens het leven, noch door een legaat. De gift van een orgel a?n de Luthersche kerk door den weldadigen Gerrit Holman in de 18e eeuw, moest hun een beschamend, voorbeeld geweest zijn! Maar tenslotte kreeg men dan na een jarenlange collecte het geld bijeen en werd eindelijk op 'Zondag 25 December 1887 het nieuwe orgel in de Kleine Kerk plechtig in gebruik genomen. Op dien Kerstavond had dit plaats en het door de firma van Dam Zonen te Leeuwar den geleverde instrument, een 16-voets- werk met 2 klavieren (van 56 toetsen), aangehangen pedaal en 19 sprekende re gisters werd toen voor het eerst ge bruikt en bij die gelegenheid bespeeld door den wegens zijn talent nog niet ver geten organist der Nieuwe Kerk, den heer D. H. Ezerman. Als sprekers bij die inwijding traden op de predikanten Helder en Romijn. De heel' Helder sprak over de beteekenis en de waarde van het godsdienstig lied en het orgel. De heer Romijn herdacht het oude orgel en de geschiedenis van het nieuwe. Zeer gepast bracht laatst genoemde het bekende gedicht van Ni- colaas Beets in herinnering, vervaardigd bij de slooping van een overoud orgel in een der Utrechtsche kerken: „Vier eeuwen paarde ik reeds mijn klan ken aan Uw psalmen, 'kBen veel gebreks, maar van geen on wil mij bewust. Thans is mijn keel verroest en kreunt in plaats van galmen, Mijn adem weigert. Ei, vervang en gun mij rust". Spreker eindigde toen mët gepaste en hartelijke toespraken aan Kerkvoogden en Notabe'en, aan cfen organist den heer J. W. V. Labramd, aan de vervaardigers van het orgel en aan de Hervormde Gemeente. De heer Labramd, die het oude kleine orgel geru'miem tijd en belangeloos en met ijver had bespeeld, werd nu bezol digd organist van het nieuwe instrument en op j.l. Zondag 25 December was het veertig jaren geleden, dat die plechtige inwijding plaats v-ond en genoemde or ganist in vasten bezoldigden dienst trad. Volle veertig jaren! Wij wenschen den heer Labramd, ook namens de Hervormde Gemeente, geluk met dit zeldzaam voor komend herdenkingsfeest en roepen, ons voor den geest de tallooze malen, dat zijm statig orgelspel heeft medegewerkt tot stichting en tot religieuse opwekking van vele, o! zoo vele kerkgangers, die er niet meer zijn, maar ook van de tal rijke schare wier gezang door de tonen van dit instrument nog wekelijks bege leid wordt. En terwijl wij dit zeggen, mogen we ook niet vergeten de stille, maar trouwe diensten door den orgeltrapper Willem Geluk, nu ook gedurende veertig jaren, verricht. Ook hem feliciteeren wij, ter wijl wij den wensch uitspreken, dat het beiden, ofschoon reeds diep in den herfst des levens gevorderd, gegeven moge wor den, nog met opgewektheid en gezond heid de taak voort te zetten, welke zij gedurende een menschenieeftijd met eere hebben vervuld RÉ&HTZAKEN DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. S. em V. die in verband met de be kende Culemborgsche moordzaak gerui- rnen tijd in hechtenis zijn geweest en door de rechtbank in Tiel in eersten aanleg zijn veroordeeld, zijn thans in vrijheid ge steld. Zooals men zich zal herinneren, heeft het gerechtshof te Arnhem de be handeling geschorst en een onderzoek gelast naar de betrouwbaarheid van ver schillende getuigen. V. is echter in hech tenis gehouden wegens het opwekken van abortus, reeds vroeger gepleegd. ONDERWIJS. Bij' het dezer dagen te Amsterdam ge houden examen voor typiste, slaagde o.a. mej. Cor. J. Viergever P.Md., te Oos- terland. YERKOÖ PIN OEN, ENZ, BRUINISSE, 28 Dec. Ten overstaan van notaris Korteweg werd heden alhier pu bliek verkocht, ten verzoeke van mejuffr. de wed. J. Flohil—Hu'.zer, het woonhuis, schuur, erf en boomgaard aan den Mo lenweg, groot 14,70 Aren, voor f 4307, POST EN TELEGIUPHX& Verbeterde opgave. Te Scherpeni se is voortaan het nu ppost- en telegraafkan toor geopend op werkdagen van 8V2— 11, 11-16, 17I/2-19. Het hup e.efoonkantoor is open op werkdagen van 813, 14—16 en 171/2 19i/2 u. Op feestdagen is het hulppostkantoor van 8—9 u. geopend; op Zondag ge sloten. Cp Zon- en fee :t Jag&n. is 't hulp tele graaf- ©n te'.eroonkan oor gesloten. YAN HEINDE EN VER. De honger en de felle vorst hebben de wolven in Zevenburgen (Rumeaië) naar de dorpen gedreven, waar zij groote slachtingen onder de schapen aanrichten. De Noord-Oosterstorm, die Woens dag over het Kanaal gierde, was heviger dan hij in jaren ooit geweest was. Ver schrikkelijke zeeën slaan over de stoom schepen heen. De loodsen kunnen niet aan boord komen of van boord gaan. De pas- sagiersboot „Engadine", van Boulogne naar Folkestone, had het gedurende den overtocht vreeselijk te verantwoorden. Zij werd door de golven van de boeg tot het achterschip schoongespoeld en soms leek het alsof het schip door het over hellen geheel', zou omslaan. Iedere pas sagier aan boord wies ziek en velen moes ten bij aankomst aan land gedragen wor den. De koude in Scandinavië duurt voort. Op sommige plaatsen in Denemarken is de temperatuur gedaald tot 17 graden on der het vriespunt, in Zweden tot 22 gra den en in Finland tot 23 graden onder het vriespunt. In het noordelijk gedeelte van het Kattegat en in de Sond heeft ijs- vorming plaats. De kleine scheepvaart wiordt reeds ernstig bemoeilijkt. Edward Hickman, de moordenaar van de 12-ja ige Marion Parker, uit Los Ange'es, zal voor ce groote jury moe.en verschijnen, beschut igd van ontvoering ©n moord. Op beide mLdr.jven staat ce doodstraf in Ca.iforr.ië. D© Engelsche bladen publiceeren hartroerende berichien over her „ontzet" van de door den sneeuwstorm geïsoleer de steden en do pen. Met gejuich werden de eerste auto-vrachCwagens ontvangen, die de gemeen:chap met de buEenwe.-eld kwamen herstellen, na/, at door de op gehoogde sne.uw doorgangen waren ge graven. Langs de Fransche Kanaalku:t heeft het noouweer hevig huisgehouden. In Fransch VJaande.en is zeer veel sneeuw gevallen, die op sommige plaatsen een meter hoog ligt. In Rusland woeden sinds verschei dene dagen hevige sneeuwstormen In to taal Zijn 30 treinen in de sneeuw blijven steken. Ee passagiers zou:'en gebrek heb ben levensmiddelen en ernstig van de koude hebben te lijden. Sinds enkele dagen heerschte er in Henegouwen on:ust in verband met de aanwezigheid van wolven. Bij den bur gemeester van Thieusies werden 3 dam herten met afgebeten keel doodgevonden. Bij een schapenfokker werden drie scha pen doodgebeten, terwijl op diverse plaat sen stallen werden aangevallen. Jagers uit Bergen zijn er in geslaagd de ge vreesde dieren neer te schieten: het wa ren inderdaad wolven. Dinsdag j.l. zijn tachtig Indianen, die op den terugweg waren van een vergadering van verschillende stammen, in de Cau tin-rivier (Zu.d-Amerika) ver dronken. Naar gemeld wordt, waren de gidsen beschonken en konden zij in de stroomversnellingen de booten niet in be dwang houden. Pogingen, die van den oever der rivier tot redding der India nen werden aangewend, mochten niet baiten. Het schijnt, dat als gevolg van het zinken van de „Sevindj" 95 personen ver dronken zijn. De botsing met de „Mar mara" wss nel gevolg van verkeerde mist- signalen. Het blijkt thans, dat het aantal passagiers aan boord van de „Sevindj" 135 bedroeg, van welke er ongeveer 40 zijn gered. 5 kinderlijkjes zijn gevonden. Beide kapiteins werden in hechtenis ge nomen. VERSCHILLENDE RTRICHTEN. Hoog lüater. Het overstroomingsgevair van het land onder Rucphen, Roosendaal en Wouw en de polders onder Kruisland nemen toe. Onder Roosendaal staan vele landerijen blank, terwijl ook het stads deel Vrcuwemade weer onderloopt. Van Kruislands polder wordt eveneens gemeld dat het water weer binnen de heiningen doordringt. Het strenge vriesweer be dwingt eenerzijds den toevoer van water, doch verhindert anderzijds ook geregelde afwatering op de Vliet en naar 't bene- densas bij de Heen. Tot heden gaat het daar nog wel; de a.s. dooi kan echter weer tot ernstige gevolgen leiden. Zandverschaiuing. Op de terr ïnen van de mijn „Ju'ia" te Eygelshoven (L.) is het zand, dat daar jaren geleden door de Bruinkoolontginnng „Herman" is ge stort, in beweging gekomen toen een loco motief met een zevental wagens erover reed. De zandberg schoof met onweer staanbare kracht naar het dal van de Amel:'e:be3k en drukte de 'bed ing van deie be angrijke beek geheel dicht. De machirii t wiil zich nog 'bijtij-'s te redden door van de locomotief te springen. Het terrein geaft een beeld van een ongeloof lijke ve wee ting. Boo men van flinken om vang zijn meee Teurd en als lucifers af geknapt. Om het dorp Eygelshoven voor o\e::trooming te bewaren, werden ijlings eenige honderden arbeiders ta werk ge steld om een nizuwe bedding voor de beek te graven. Dit werk is met de grootst mogelijke in~pamirig gereed ge komen, zco_at het gevaar Voor het dorp is geweken. Verdui tering. Naar het Corr-Bur. meldt stelt de politie een onderzoek in naar een \e moede ij'ke verdui t ri g, gepl egd bij' het Centraal-Bureau voor de S.alis- tiek te den Haag. Dit onderzoek richt zich voornamelijk tegen een der hoofd ambten,a en van het bureau, die het Rijk voor vele duizenden guldens benadeeld zou hebben. De betrokken hoofJamb'.e- naar is seiert eanigen tijd met ziekte verlof en voornemens binnenkort den dienst te veiaten. In verband hiermede meet hij1 de besch'iden, weke hij onder zich ha', ove'dragen. Ket aanzi:nlijk te- ko;t weri teen al spoedig g:co.:stateerd, Omtrent bovengenoemde verdui te ring war t nader ge.neld, dat de politie tot a.rejta.ie van een rife ren daris-ti u- lair K. is overgegaan. Ee xge rechercheurs hebben K. uit 2ijn woning gehaald en naar het hoofdbu eau van poli.ie gebracht. Hij is aan een st eng verhoor onderwor pen. De verdui t.ringen zullen niet meer aan 25 a 30 duizend gulden beiragen. K., die aain) het hoofd der afdeed: g comp- tabi'.i.eit stond en in die kwaliteit het beheer over de geldmiddelen, van het Buieau voor de Statistiek had, is 60 jaar oui en bekleadde sinds 1024 bovenge noemde betrekking. Naar meegedeeld werd, trok de levens wijze van K. de aandacht van zijn ken nissen en vrienden, daar hij altijd zeer royaal was en m.er g-li verteerde, dan zijn inkomsten toeliet. Poging tot vergiftiging. Te Hattem1 is gearre:te:rd een zekere B., ond„r veie- cenking, dat hij1 gepoogd hesft een zij ner hui genooten, ten 21-jarigen jonge man door verghtT i :g om het lev-11 te b.engen. Vermoed wordt, dat deze c'aad verband houdt met een brand, welke eenige maanden geleden het huis van den dader in de asch heaft gelegd. Hij is naar Zwolle get.an por earl. Waarsch.jnlijk be- t.eft het hier ten geval van loodwit ver giftiging. Men hoop t, dat 't slachtoffer de gevolgen nog te boven kan komen. &EEXJL J DLN Hl CN0 ZIERIKZEE, 30 Dec. Uitgeklaard: m'o- torsehoener „Europa", Kapt. P. Dekker, geladen met steen naar Londen. £N$K'/'ONDEN STUKKJSNo Buiten verantwonr': elffktieid der redactie). Copy wordt niet teruggezonden. Geachte Redactie, Naar aanleiding v.an het ingebonden stuk van den heer Hocke het volgende: Noodgediuongen moest de gemeente haar materialen voor oeververdediging door Uwe weigering en die van Uwen pachter, na mondeling vraag namens het Gemeentebestuur door den gemeente-op zichter, wei weer doen zetten op de gras- etting van den dijk, welke gedurende 20 jaren door U welwillend ter beschikking der gemeente gesteld was. Wat betreft de uitlatingen van de laat ste Raadsverg.; och, mijnheer Hocke, zoo wel de raadsleden als ondergeteekende waren erg welwil.end tegenover Uw deur- waardersexploit gestemd! Deze zaak is immers ,,'n storm in een glas water" en is op Uw schrijven niet toepasselijk: „qui 'sexcu e-'s accuse. Met vriendelijken dank voor de plaat* sing, De burgemeester van Zonnemaire, ROELVINK.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9