ZEELAND ROEM E eerste blad. "bericht VRAAGT Vezetzalf 2fc abonnement: advertentien Zaterdag 31 Dec. 1927. zierikzeesche courant. opa*, inzending Advertentiën Bekendmaking Uit Stad en Provincie. UWEN WINKELIER met bon van Schrale huid Frg. per B maanden f 1,&0, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 6 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche fH Nieuwsbode ?an 18 r6gela 60 ota., tan regels en daarboven 20 ets. por regel. Reclame# 80 et#, p. regel. Bij contract belangrjjke korting. J Dir. J, DE LODZF, Ulfe -Ridictiur U IDSTF». gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Hst volgend nummer dezer Courant zal, evenals gewoonlijk, a.s. Maandag worden uitgegeven. DE DIRECTEUR. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de Secretarie dier gemeente op Maandag 2 Januari a s. zal gesloten zijn. met uitzondering van des middags 12—127j u>:r, voor bet doen van aangiften, den Burgerl. Stand betreffende. Zierikzee, 30 December 1927. Burgemeester en Wethouders voorpbemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. RENESSE. Op Woensdag1 28 Dec. trad voor ons de Rederijkerskamer V. Z. O. 9. van Burgh vo&r 't voetlicht met twee stukken: „Met de handschoen getrouwd" door J. Fabricius en „Hét Persijzer". 'jOver, inhoud en strekking van 't eerste stuk zullen, we maar zwijgen de heer Fa bricius fabriceert soms wat! Het tweede was een vlot geschreven alleraardigst niemendalletje, 't Spel der Burghsche di lettanten was voor ons een prettige' ver rassing: deze dames en heeren leggfcn er zich op toe (en met succes) om vljot te spelen en hun uitspraak te verzoxgeh. De heeren M. de Granje met z'n mooie, kpre- kende kop en W. Th. Boot verdienen een afzonderlijke vermelding ze deden ons af en toe bijna vergeten dat er dilet tanten voor ons stonden, 't Publiek toon de zich voldaan en bij monde van den heer J. P. Paulusse werd dan ook terecht datrik gebracht aan het gezelschap. Tot wieerziens! ZONNBMAlRE, Woensdagavond muziekgezelschap' „Nut en Uitspanning" zijn 'jaarlijksche uitvoering in de bewaar school. Door den slechten toestand der Wegen waren slechts weinig belangstel lenden aanwezig: De op het programma voorkomende nummers werden vlot ge speeld en getuigden van ernstige studie. Vooral kwamen, wat 't muzikale gedeelte betrof, enkele solo's mooi uit, waaruit bleek, welke goede krachten „N. en U." heeft. Den ijverigen directeur, dhr. J. Everw'ijn van Brouwershaven, komt dan ook een woord van lof toe. De voorz., dhr. C. Everwijn, sloot met enkele woor den van dank deze, zooals hij opmerkte, „in de sneeuw gevallen" uitvoering, hoe wel hij daarvan nooit had hooren spre ken. Hij kondigde alvast een uitvoering in Februari aan, ten bate van de nood lijdende kas. De burgemeester sprak' na mens de aanwezigen een woord van dank aan de muzikanten, sommige in dubbele kwaliteit, n.l. als muzikant-tooneeispeler, voor hetgeen ze het publiek hadden laten genieten. Hij eindigde met deze woorden: Zonnemaire kan trotsch zijn op zoo'n muziekgezelschap ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag werd alhier de Provinciale tentoonstelling voor pluimvee geopend. De heer C. G. Hage, voorz. der afd. Tholen, heette de aan wezigen welkom', en bracht dank aan al -»len die medewerking hadden willen ver leenen aan het welslagen dezer tentoon stelling. De burgemeester opende daarna met een kort woord de tentoonstelling. Er waren onder de inzendingen heel mooie. De sneeuwval en de felle koude waren echter oorzaak dat de opkomst niet zoo groot was als men had verwacht. Na de opening voor de tentoonstellingszaal werd een foto genomen van het plaatselijk be stuur der V. P. Z. met het gem.-bestuur. SCHERPEN 1SSE. Woensdagavond gaf 't muziekgezelschap „Eendracht" in de „De Gouden LLeuw" hare /aarlijksche uitvoering. Het was een zeer goed ge slaagde avond. Het talrijk opgekomen pu bliek heeft wel kunnen genieten en van muziek en tooneel. Vooral het stukje „Plicht hoven liefde", viel zeer in den smaak. De rollen waren uitstekend ver deeld en een woord van hulde moet hier gébracht Worden aan hen die dit tot stand hebben weten te brengen. Ook het stukje „De gesnapte huisvader" werd goed op gevoerd. De muzieknummers, die ten ge hoore werden gebracht, getuigden van veel studie en werden ook goed uitge voerd. We hopen dan ook dat „Een dracht" zoo op den ingeslagen weg moge voortgaan en zijn donateurs tnog vele pret tige avonden moge geven. KËRKNIJKfJWü. Ned. H«rv. Kerk. Beroepen: Te Stedum; S. Ybema te Hy kersmilde. Te Garderen, J. H. Koster te MontfooTt. Aangenomen: Naar Broek op Lengen dijk, A. E. van Baaien te Kaag (Z.-H.) Bedankt: Voor 's-Grevelduin-Capelle, A. van Griethuysen te Zuid-Beijerland. Voor St.-Annalamd, H. Ewoldt te Raams- donksveer. Voor Daarle (O.), F. Anker te 's-Gravemoer. RENESSE. Dank zij nog een milde gift van f 100 heeft de oogstcollecte opge bracht een som van ruim(f 291. Dank aan de gevers en geefsters. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Almkerk, C. J. Hakman te Drachten. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Zierikzee, A. M. Berfc- Koff te Amsterdam. LiNPBOUW m VEETEELT® JAARVERGADERING Z.L.M. Te Goes is WoeDsdag de alg. ver gadering van de Zeeuwache Landbouvr- Mij gehouden, onder voorzitterschap van mr. P. Dieleman. De vergadering nam zonder bespreking aan het voorstel van het hoofdbestuur om, indien de Nederlandsche handelaren in aardappelen op zijn ingenomen stand punt blijft staan en niet wil toegeven aan de voorstellen van het Hoofdbestuur (afschaffing van 1 °/0 korting en gebruik van de 30 m.M. hor) de overeenkomst met den bond op te zeggen. In Januari zal het hoofdbestuur een laatste be spreking met genoemden bond hebben. Men verwacht evenwel niet, dat daarbij de gewenschte oplossing zal worden verkregen. Dr. Bierema, lid der Tweede Kamer, hield een rede over den „algemeenen toestand in den landbouw, waar.uit wij het volgende aanstippen. Spreker begint er op te wijzen, dat de algemeene toestand van den landbouw weinig bevredigend moet worden ge noemd. "Wanneer men de prijzen, die de landbouwer voor zijn producten kan bedingen, vergeljjkt met de kosten voor levensonderhoud, ziet men aanstonds, hoezeer de versohuiviog der prijzen in het nadeel van den landbouwer is geweest. De moeilijkheden in den landbouw worden veroorzaakt door de verbreking van het evenwicht tusschen de prijzen van landbouwproducten en die der nij verheidsvoortbrengwelen. Dit heeft de koopkracht der landbouwende bevolking verlaagd, wat weer zijn terugslag op de nijverheid doet gevoelen en daar de werkeloosheid veroorzaakt, die op haar beurt weer den afzet der landbouw producten tegenhoudt. Zoo haagt het eene onverbrekelijk met het andere samen. Het is alleszins wenschelijk, dat men door internationale regelingen tracht de produotie zooveel mogeljjk in overeen stemming met het verbruik te brengen, mits daarbij met de belangen der con sumenten rekening wordt gehouden. Sedert 1913 is de bevolking op de geheel© aarde met 5 °/0 toegenomen, de productie aan voedingemiddelen en gfrond stoffen met 1618 °/0. Dit geldt echter de geheele wereldvoor Europa zijn de cijfers heel wat minder gunstig. De toeneming der bevolking bedraagt hier 1 pCt, die der voedingsmiddelen en grondstoffen 5 Yooral de tropen vertoonen de laatBte jaren een gewel dige toeneming der productie en zijn daarom voor ons een gevaarlijke con current. Bijna 2/3 van de wereldproductie aan suiker bestaat uit rietsuiker en slechts ruim 1/3 uit bietsuiker Het suikerverbruik is nog voor een reusachtige uitbreiding vatbaar. Dit bedropg in Nederland in 1906 J3Jk.g. per hoofd der bevolking, thans 26 Kg Wanneer maatregelen worden genomen om de productie in de eerste jaren niet verder uit te breidenzal het grooWe verbruik de te groote productie binnen kort kunnen opvangen. De afzet voor onze producten vormt het zwakke punt. Zonder dezo afzet- en gesprongen handen genezen dirèct en blijven I i heerlijk zacht en lenig met i AKKER's KLOOSTERBALSEM bijtnïet moeilijkheden zo", onze landbouw er heel wat beter voor staan. Onze land bouw is vrijwel -In ieder opzicht af hankelijk van doze exportmogelijkheid zelf» daar waar men dit niet zou ver wachten. Onze land- en tuinbouw staan op een hoog peil. Dit mag echter geen reden zijn op onze lauweren te gaan rusten. Integendeel alles moet in het werk worden gesteld de bedrijven zoo rationeel mogelijk in te richten. Goed vakonderwijs is daarvoor onontbeerlijk, terwijl daar naast liefst door de oprichtiDg van proef boerderijen ihoet worden getracht de zich voordoende vraagstukken op te lossen. In Zeeland zit. men allerminst stil. De landbouw is bij den Zeeuwschen boer in goede handen en de coöperatieve samenwerking heeft er een groote vlucht genomen. Ook internationale samenwerking tusschen de landbouwers en hunne coöperaties is noodig teneinde met inachtneming van de belangen der consumenten aan de werkers in den landbouw een behoorlijke belooning te kunnen waarborgen. Er bestaat dikwijls zulk een wanverhouding tusschen de prijzen bij den producent en bij den consument, dat een betere organisatie van den afzet beide partgen ten goede moet komen. Al deze maatregelen, zelfs wanneer ze op den duur succes zouden kunnen hebben en verbetering brengen in de thans heerschend* depressie, kunnen echter nooit bijdragen tot een oplossing der moeilijkheden, die in het bijzonder in ons laad voortvloeien uit de sterk groeiende bevolking, met als gevolg een veel te groote vraag naar land Men zou zelfs kunnen zeggen, dat dit nog erger wordt, wanneer de toestand van den landbouw mocht verbeteren. Uit breiding van oDzen cultuurgrond is daarom in hooge mate noodzakelijk. "Wanneer de landen waarheen wij tot dusverre onze nijverheidsproduoten ex porteerden, zelf hun indu-trie gaan ont wikkelen, zooals tegenwoordig het geval is, dan beteekent dit een gevaarlijke toestand voor onze geheele samenleving We dienen daarom de grootste zorg te besteden aan onze agrarische productie. Toch zal zelf a dan slechts een deel van hft acres in den landbouw te werk ge steld kunnen worden. Uitkomst zal slechts komen door een algemeenen op bloei van het geheele bedrijföleven, waarheen een deel van het aocres der landbouwbevolking moet afvloeien, zoo als in alle tijden het geval is geweest Uit een algemeen maatschappelijk oog punt is dit ook toe te juichen, want de landbouwbevolking vormt voor de menechheid de bron van levoni-kracht, die de volken voor een snel verzakken kan behoeden, die het gevolg zal zijn van een te sterke industrialisatie. RADIO-NIEUWS. Er bestaan thans over de geheele wereld verspreid in totaal 1126 radio- Om roepstations. Het grootste gedeelte daarvan komt voor rekening van de Vereeoigda Staten van Noord-Amerika, n 1. 685. Het overige gadeelte van Noord- Amerika bezit 128 omroepzender», Zuid- Amerika 52, Azië 18, Australië 28 en Afrika 9. Europa heeft volgens deze statistiek in totaal 196 stations. De krach-igste Europeesohe zender is Motala in Zweden, welke met 40 K.W werkt. Dan volgt Daventry (Experimen tal) met een max mum vermogen van 30 K W. Daarna komm Laogeaberg en Daventry elk met 25 K W. De grootüte Europeesohe omroepzon- d?r zal binneokort de nieuwe Deutsch- landzender" zijn, welke door Telefunken wordt gebouwd te Zeesen. Dit radio- omroepstation zal kunnen beaohikkeo over een antenne-vermogen van onge veer 45 K W. VAN HEINDE EN VER, Uitvoerige berichten blijft de Britsche draadlooze dienst bevatten over den toestand in Engeland na den PUROL bij Gesprongen Handen Springende Lippen Winterhanden Wintervoeten Ruwe Huid Doob 30 cont Bij Apoih. en Drogisten. sneeuwval en de stormen der laatste da gen. De jongste weervoorspellingen schij nen de hoep te wekken, dat een zachter weersgesteldheid de positie van de be woners der steden en dorpen, die nog geïsoleerd zijn, zal verlichten. Uit alle diee'en des lands komen berichten in over menschen, die uren lang. te voet o! te paard door de hoogbesneeuwde landen trekken om levensmiddelen te halen. Tal van doktoren hebben zich moedig ge weerd om hun patiënten i$i de geïsoleer de dorpen te bereiken. De 60-jarige banklcoper André Ra- delet, in dienst van twee effecten-make-- laars te Brussel, is in de Banque de Paris et des Pays-Bas het slachtoffer geworden van een handigen dief. Zijn tasch, die 360,000 francs aan geld en effecten be vatte, lag naast hem1 en werd door een andere vervangen, waarin zich slechtjs oude kranten bevonden. De bestolene, die direct een aanklacht bij de politie in diende, verdenkt een persoon, die zich een «ogenblik naast hem heeft bevonden en 'Waarvan hij' een signalement kon op geven, aldus de Tel Te Theilhei'm is een familie van acht personen ziek geworden na het eten van z.g. Godenspijs; ernstige vergiftigingsver schijnselen traden aan den dag. Twee vin hen, een zoon van 19 en een dochter van 18 jaar, zijn reeds gestorven. De toestand van de anderen deed het ergste vreezien. De Britsche autoriteiten hebben vlieg tuigen gebruikt om voedsel te brengen naar Westerham en naburige dorpen in het graafschap Kent, die ingesneeuwd zijn en waar de bewoners geïsoleerd werden. Door de hooge sneeuw konden de vlieg tuigen echter niet landen. Men heeft toen het voedsel in zakken aan parachutes la ten zakken. -- Volgens nadere berichten zou de ramJp in de Zee van Marmore, wiaarbij; het stoomschip' „Sevindje" zonk, aan 85 men schen het leven hebben gekost. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Weggeloopen. Naar aanleiding van ver meende corruptie in alle gemeen'ebedrij ven te Doe-inchem heeft de raad eenigen tijd geleden een commissie van onder zoek benoemd. Deze commissie heeft eeri- ge malen vergaderd, waarbij' gebleken is, dat de geme2nte o. a- b'iji het gas. bedrijf waarschijnlijk voor vele duizen den guldens is benadeeld. De commissie assumeerde de heeren mr. Nöthorn en Van der Stel als deskundigen. Donderdag werd den directeur van ae gasfabTiek, den heer Pieterson, verzocht voor de commissie te verschijnen, ten einde eeni- ge inlichtingen te verstrekken. De bur gemeester stelde den directeur aan ae verschillende comwris: kleden voor, doch toen deze tot de heeren Van der Stel en mr. Nöthorn genaderd was, trok hij ijfings de reeds uitgestoken hand terug. Als door een panischen schrik bevan gen, holde de directeur de zaal uit en de straat op. Nog Tiep de burgemeester hem na: „Pieterson, denk aan wat je dioet", maar niets mocht b'a en, schrijft de Tel. De commissie stelde daarop voor een spoedvergadering van den raad te doen beleggen, waarop behandeld zou moieten worden het voorstel den direc teur op staanden voet te schorsen. In een spoedvergadering van B. en W- werd echter besloten den directeur niet te schorsen. De commissie vergaderde des avonds wederom en legde zich bij deze beslissingniet neer. Zij heeft verzocht te dezer zake een spoedvergadering van den raad bijeen te roepen. Jachiongéluk. Bij een te Kal'lenbroek, gem. Barneveld, gehouden drijfjacht heeft de 74-jarige jager-jachtopziener G. v. d, B., aldaar, bij ongeluk den 29-jarigen drij ver v. d. B. in het hoofd geschoten en 'tamelijk ernstig verwond. Ook de zich in de nabijheid van den drijver bevin dende 41-jarige G. J. v. d. B., zoon van den schutter, werd door enkele hagel korrels getroffen. jJs. Weer is de Zuiderzee, voorzOover men vanaf het hoogste punt bij den vuur toren zien kan, vol ijs, dat hier en daar tot vrij hooge heuvels is opgekruid. Door den sterken N.O.-wind is de waterstand der Zuiderzee zoo laag, dat de post boot „von Geusau" niet dan na veel moeite het uiteinde van den westhaven- dam kan bereiken om post en passagiers over te brengen en in te nemen. TELEGRAMHEN, DEN HAAG (V.-D.) Alle voetbalwed strijden uitgaande van de N. V. B., die op 1 Januari zouden plaats hebben, zijn af- gelascht. ASSEN (V.-D.) De rechtbank alhier ver oordeelde heden den 32-jarigen lafldbou- winterhanden -voeten Rooopt Fa. v. d. Velde, Apotheker wer R. Rodermond uit Schat tershuizen (gem'eente Zuidwolde) die op 11 Febr. j.l. zijn buurman Dirk Wit, die tijdelijk bij hem' inwoonde, van het leven heeft beroofd en daarna zijn geld heeft afge nomen en het lijk vervolgens bij zijn wo ning heeft begraven tot 15 jaar gev.str., met bepaling dat het geld, dat tijdens het onderzoek in zijn woning is gevon den, afgegeven zal worden aan de erf genamen van Wit. Het O.M. had levens lange gev.str. geëischt. LONDEN (V.D.). In heit Palace Thea ter te Wellinborough is een erns lj on geval gebeurd. De trapézewerker Green- lagh, die daar placht op te treden, kwam tij Jens een van zijn toeren te vallen tus schen het publiek van de stalles en brak zijn nekwenel. Kort daarop was hij dood'. Hij had dezelfde toer reeds meer dan 30 jaar met goed gevolg verricht. INNSBRUCK (V.D.). Voor de rechtbank alhier heeft terecht gestaan een zekere Nagels, die zich valsche'.ijlk voor arts had uitgegeven. In Mei van c'lt jaar was hij werkzaam als huisknecht Wij een arts te Innsbriick. Tegenover een hotelbezit- ter en Zijh familie gaf hij1 zï2h uit als arts en onder deze valsche voorspiege ling huwde hij de dochter van dien hotel eigenaar en kreeg een bruidschat van 11000 schilling en 300.000 Tsjechische kro nen. 9 dagen na het huwelijk stierf de vrouw1 en bijl onderzoek bleek, dat hij1 haar vergiftigd had. De man, die vroe ger reeds meer straffen heeft ondergaan, is tot 6 jaar verzwaarde kerkerstraf ver oordeeld. PRAAG (V.D.). De Slowakijsche afge vaardigde van de republikfinsche partij! Zalobin, is irn zijn geboortestad Vinna, vermoord. De afgevaardigde werd des nachts in zijh huis dood gevonden. Hij had een schot door het hoofd. Reeds op Kerstmis had hij aan geestverwanten ernstig verklaard, dat zijn tegenstanders hem bedreigd hadden. Hij' was 44 jaar oud. TOKIO (V.-D.) Langs de kust heeft een hevige storm' gewoed. Vele visschersvaar- tuigen zijn verloren gegaan of gestrand. Voor zoover bekend zijn 11 personen ge dood, terwijl er nog meer dan 50 vermist worden. Een groot aantal schepen zit op het strand. Burgerlijke Stand Tan Zierikzee. Geboren! 23 Dec. Jannie Martina, dochter van M J. van der Wielen en J. M. Collin 25 K Anna Adriana dochter van C. J. Leg lekker en J. M Verkaart. 27 0 Jan, zoon van J. de Vlieger en C. N. van der Wekken. 28 Adriana, dochter van H. J. van Dom gen en B. P. Hage, Overleden: 24 Dec. Gerard Romejjn 88 j.f ongeh. 26 k Adriana van Westen, 76 j., gesolu echtgenoote van H Hage 29 Helena Kommer, 36 j., echtgenoote van B. A. Post. MARKTBERICHTEN. EEÜSSNOTiSaaiNÖ VAN 29 DEC. 8 7, N.W.S. 1923 A. f 500, f 1000, IOOJ, 100£; 5 7. N.W.S, 1918 f 100, f 500, f 1000,1021», 102,%, 1021; 5 °L N. W. 8. 1919 f 100, f 600, f 1000, 100 »ff,101J¥, 104; 41 °4 N.W.8.1916, f 100, f 500, f 1000, 100,-',,-, lOO^j, 100J; 4{ 7„ N WK, 1917 f 100, f 500, f 1000, 100T'0, 100,%, 100»; 4 N.W.S. 1916, f100, f500, f 1000, 97, 96», 96^ Ned. Hsndeln-M.ij A. 176 Koninkl. Petroleum A. 355 H.V.A. A. 821-824; Java Cnlt. A. 440; Deli-Batavia A, 5671; Senembah A. 513; Amsterdam Rubber A 823^; Nederl. Sobeepvaart- Unie A. 199»: Koninkl. Nederl. Stoom boot-Mij A. 98 J; Philips A. 540-5491 Jurgeae A. 2852375 Anaconda 118; Steels 151. CoöperatleTe Velling Zierikzee. Veiling van 29 Deo. GROOTE VEILING. RIPEIKREN f 10,—. Kleine f 8,25. KLEINE VEILING. KIPEIEREN f 10,10 k f 10,30. Dito Barnevelder f 10,80. Allee per 100 stake. Aanvoer 500 stuk» eieren. BOTER f 1,— i f 1,13. Idem afw. f 0,80 k l 0,83. Aanvoer 280 pond. WEERBERICHT. Hoogste barom.et. 778,4 te Kinn. Laagste 760 0 Toulon. Verwaoht tot den avond van 81 Deo.: matige oost-lijke tot zuidoostelijke vrind, helder tot licht bewolkt, droog weer, matige tot Btrenge vorst des nachts, over dsg matige tot liohte vorst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1