|p& Zierikzeesche Nieuwsbode £35 ZEELANDs ROEM DUBBELE WAARDE VRAAGT Inzending Advertentiën H.H. ADVERTEERDERS, Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Concertzaal-Bioscoop. Deze week Benoeming Leden vaste Raadscommissies. De witte Kerstmis. UWEN WINKELIER met bon van BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. W Springende handen en lippen V Vesetzalf ruwe en schrale huid Afzonderlijke nummer» R cent. Bg contract belangrijk korting. Yereohgnt Maandsg, Woensdag IMng||CfJa|| 00 Hpp 1997 ZIERIKZEESCHE COURANT "''0 JAARQAHO. - No. 11638. Inzending op den dag ran uit- en Yrgdag.VVUBIiaUdy 10 UBL,. 13d/. ^ILKIIV^ttSOHt, OUUWflWI, Dir. A. J. DE LOOZF. Ullg-M»cHir M.tOSTFW. gar. vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf die in 1928 een contraot woneoben te sluiten voor een zeker aantal regels, gelieven er rekening mede te houden, deze binnen het jaar moeten wor den verbruikt. Men gelieve zich dus niet te verbin den voor meer regels dan men voor nemens iB te plaatsen, daar de niet geplaatste regels na het eindigen van het contraot in rekening worden gebracht. DE DIRECTEUR. In het met 1 Jan. as. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de in gezetenen dat coor den Raad dier Ge meente, in zijne vergadering van 13 December j.l, voor het jaar 1928 zijn benoemd tot leden der vaste Raadscommissies, bedoeld bij artikel 54 der Gemeentewet: ln de Commissie voor de Straf verordeningen R. GERRITSEN. P. M. PANNY. In de Commissie voor de Fabricage: P M. PANNY. L QUANT. In de Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting: A. DEN BOER. L. J. GUINÉE. A J. VAN SC3ELVEN. Tot Commissarissen der Vlschmarkt: A. J. VAN SCHELVEN. A. DEN BOER. -*• Zullende de Commissie voor de Strafver ordeningen worden gepresideerd door den Burgemeester, ingevolge de Wet. De Commissie voor de Fabricage door den Wethouder L. KOOPVIAN C>. (plaatsvervan ger Wethouder A. TIMMERMAN Cz) De Commissie voor de Gasfabriek en de Straatverlichting door den Burgemeester (Plaatsvervanger Wethouder A. TIMMER MAN Cz) Zierikzee, 24 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENUERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS. Secretaris. De tijd en ruimte ontbreken ons helaas* om te gaan mediteeren over de „witte" Kerstmis, die zoo zelden ln werkelijkheid tot ons komt en welke wij1 alleen van een gravure of foto kennen. De sneeuwstorm, die Maandagmiddag uit het Noord-Oosten kwam opzetten, groeide tegen deni avond aan tot een ware orkaan, alles overdekkend met een dik sneeuwkleed, zoodat toen we Dinsdagoch tend vooir 't eerst door de ruiten keken voor zoover dat mogelijk was het met recht een „witte wereld" was. Woest, maar schoon was de aanblik over de velden en wegen, over dorp en stad, over hoeve en hof. Maar bij al 't onvergelijkelijk schoone van den mamtell van den wintervorst, komt onvermijdelijk bet ongemakkelijke voor het verkeer, maar dan ook vrijwel voor alle verkeer, wanneer men de arresledem met hun kleurige bespanning en rinke lende bellen, uitschakelt. Zoo werd menigeen, die 't Kerstverlof aan den ouderlijken haard doorbracht, door den strengen wintervorst gekerkerd, trots alle pogingen om zich op tijd naar zijn werk of kantoor te 'begeven, tot ten slotte het alleroudste vervoermiddel, on ze twee beenen, ons naar de plaats brach ten, waar we allang hadden willen zijn, maar met verlies van veel kostbaren tijd, die onbenut 'bleef en oorzaak was, dat niet meer ruimte in dit nummer voor nieuwsberichten kon worden ingeruimd, hetgeen door ons wel het meeste wordt betreurd, waartoe het ontbreken van nieuws uit Holland het hare er toe bij draagt. We moeten 21 jaar in onze herinnering teruggaan om een dergelijke Kerstmis voor den geest te roepen. Toen geraakte het tramverkeer op ons eiland in de war, en thans, in de perfectie, niettegen staande alle mogelijke pogingen om de tram op gang te helpen. Te Brouwers haven heeft men nog met 4 locomotieven geprobeerd om de wagens op gang te 'brengen, maar 't lukte niet. Als gevolg hiervan geraakte automatisch ook de post in de war; alleen de prov. boot bracht wat mede. Bijl de verkeersmisère-komt nog veel meer, dat we maar niet eens zullen releveeren. Tal van auto's zijn in de sneeuw blijven steken en met behulp va? schoppen weer uitgegraven. Dinsdagmid dag kon men met de auto echter weer rijden, zij 't dikwijls met moeite. Het spoorwegverkeer is natuurlijk ook in dé war, daar de sneeuwstorm vrijWel over ons heele land heeft gewoed, ter wijl men in onze Noordelijke provincies veel last van ij'zel ondervond. Heden (Woensdag) was het tramver keer nog niet intact en evenmin de post verbinding. Naar wij' van bevoegde zijde vernamen, zou de tram morgen (Donder dag) weer rijden. Dl de stad is m'en bezig op de drukste punten een behoorlijke passage te ma- kan, waarvoor nog ai wat werkvolk tij delijk in dienst is genomen. Friesland en Noord-Holland ondervon den veel last van storing in 't telefoon net door de ijzel. Het luchtverkeer had van de sneeuw geen last. DE RIJWIELBELASTING. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging der Rijwielbelasting aangenomen, de Eerste nog niet. „Hoe veel moeten wij nu betalen?" Het wetje zal in de eerste zitting na Kerstmis in de Eerste Kamer worden behandeld. Keurt die Kamer het goed dan zal het (nog vóo;r 1 Januari in het Staatsblad ver schijnen. Daarna zullen de plaatjes aan de postkantoren te koop zijn vqor f 2,50. Zij zullen geldig zijn tot en met 31 Aug. 1929. Daar, in verband met de wetswij ziging, de plaatjes eerst laaf, misschien zelfs pas begin Januari te krijgen zul len zijn, zal de controle niet voor om streeks half Januari beginnen. DE VACCINATIE WET. De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot wijziging der Vaccinatie wet aan genomen met 77 tegen 1 stem. Te'gen de heer ^Bulten (R.-K.). Tot 1 Jan. 1929 zullen ons ook niet-gevaccineerden de school mogen bezoeken. RIJBEWIJZEN. Zij, die in 1921 een rijbewijs verkregen moeten in de wieek van 2—7 Januari 1928 zich ter secretarie hunner woonplaats vervoegen; daar zijn aanvraagformulieren verkrijgbaar; daar worden bok desver- langd inlichtingen verleend. Met de foto's, die de aanvragen moeten vergezellen, is het nog meermalen niet in orde; men bedenke, dat de overge legde foto's niet alleen welgelijkend moe ten zijn, maar ook onderling aan elkaar gelijk. Ook is er meermalen verschil tus- schen naam en/of voornamen in de aan vraag, in de doktersverklaring en/of het uittreksel uit de bevolkings- of geboorte registers. Uit deze,en dergelijke vorm fouten spruit allerlei correspondentie, oponthoud en onnoodige hinder in de afwikkeling der aanvragen en den goeden gang van zaken voort. Er w'ordt daarom dringend verzocht (nauwkeurig te zijn en de voorschriften na te leven; en wil men op de onder' scheidene secrefariën cok in Wit opzicht medewerken ZIERIKZEE. De voordracht met licht- in één nacht heter met H den snel verzachtenden fl AKKER's B .KLOOSTERBALSEM# la, bijtjiiet! goud 2oo goed." beelden voor het Nutsdepartement Zie rikzee, welke Vrijdagavond plaats had, werd ingeleid door den heer A. G- Schram de Jong, die, voordat hij dr. Martens uit Middelburg, het woord verleende, een ex plicatie gaf, waarom hij het voorzitter schap op zich heeft genomen en waaraan hij tevens een dankwoord koppelde voor den heer E. J. Sikkens, voor hetgeen deze voor het Nut heeft gedaan, welk woord van hulde met applaus werd onderstreept. Daarop verkreeg dr. Martens 't woord voor zijn onderwerp: „Menschentypen", waarin de spr., geïllustreerd door licht beelden, menschentypen liet zien, welke de medicus bij zijn dagelijkschen arbeid ontmoet en systematiseert, om ook den leek op de kenmerkende eigenschappen van die verschillende typen te wijzen. Men o nderscheidt 4 typen; zoo domineert bij de eenel de ademhalingsorganen;bïj een tweede het spijsverteringsstelel; bij een derde het spierstelselen bij' een vierde de hersenen. -i Achtereenvolgens werden dezte vier menschentypen besproken. Tot verdeeling in systeem wordt het gelaat in 3 seg menten verdeeld en naar mate het een of andere domineert, ingedeeld bij: het type, waarbij: ze volgens een Fransch schrijVer behoioren. (Natuurlijk bestaan er zeer -vele meng vormen, waardoor de indeeling moeilijker valt). In het tweede deel van spr.'s aandach tig gevolgde rede, werd ons zenuwgestel belicht en mede de functie der verschil lende klieren, die zoo'n voorname rol ver vullen in 't menschelijk lichaam. Aan 't einde van den avond dankte de voorzitter dr. Martens voor zijin interes sante lezing. Indien we ons wel herinneren hebben we dit seizoen drie populair-wetenscliap- pelijke lezingen gehad, en hoewel ons dat persoonlijk niet onaangenaam is, hunkeren velen naar de volgende keer, om dan wat „lichtere" kost voorgezet te krijgen. BURGH. Vrijdagavond j.l. hield de Re derijkerskamer „Vooruitgang zij ons stre- van" een druk bezochte tooneeluitvoering in de zaal van hotel v. d. Moer. Zooais wij dit van de vereeniging gewoon zijn, werd er dezen avond wederom goed werk geleverd. De verschillende .rollen wiaren in goede handen, en zoowel too- neel- als blijspel liepen, getuige het da verend applaus van het (met aandacht luis terend publiek, flink van stapel. Een gezellig bal besloot den goed geslaagden av.orld. SIRJANSLAND. In de vacature van den heer M. de Rijke is benoemd tot haven meester de heer A. Bouterse. ST.-PHILIPSLAND. Onze dorpsgenoot, dhr. L. Kunst, thans marechaussée te Steenbergen, is met ingang van 2 Jan. a.s. benoemd tót agent van politie te Breda. ST.-MAARTENSDIJK. In de gehouden openbare vergadering van den gemeente raad waren alle leden tegenwoordig. De voorzitter deelde mede, dat de secretar ris verhinderd werd de vergadering bij te wonen en thans als zoodanig zou fun- geeren de ambtenaar ter secretarie, dhr. J. van Nieuwenhuijze. Van A. J. op den Brouw was een verzoek ingekomen hem subsidie te wïUen geven, ten einde de 'bi bliotheek, die hij' er op na houdt te kun nen uitbreiden en waarvan door velen een nuttig gebruik wordt gemaakt. De voorzitter deelt ipede, d.at vroeger een bibliotheek bestond verbonden aan het z.g.n. „Nut". Deze bleek evenwel geen levensvatbaarheid te bezitten, en is als gevolg daarvan te niet gegaan. Na eenige bespreking wordt met algemeene stem men het verzoek van de hand gewezen. Van den volontair ter secretarie was een verzoek ingekomen, houdende hem over 1927 bij' wijze van studietoelage een uit keer ing te verstrekken van f 100. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willi gen. Na eenige bespreking daaromftrent wordt met alg. st. besloten adressant over het jaar 1927 de gevraagde toelage uit te keeren. J. M. Boogerd verzoekt als leider der Zondagschool, evenals vorige jaren, wederom gebruik te mogen maken van een lokaal der openbare school, ten einde daarin met d.e kinderen dier school Kerstfeest te vieren. Dit verzoek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. Vee zoeken van A. C. Knuist Cz. en M. v. d. Hoek Az., om geplaatst te worden op de lijst van landarbeiders ter verkrijging van land ingevolge de Landarbeiderswet, wor den ingewilligd. Een verzoek van A. Jagt, om in aanm r.dng te (mogrn komen voor 't de betrekkelijke lijst worden geplaatst Een verzoek van de Kon. Nederl. Politie- hondvereeniging om subsidie, wordt na bespreking met algemeene stemmen af gewezen. Te dezer zake werd ook voor gelezen een schrijven van den heer Com missaris der Koningin, waarin deze 't doel en streven dier vereeniging aanbeveelt. Van Hendrik van den Hoek was een ver. zoek ingekomen hem vergoeding te wil len geven wegens onderhoudskosten van rijwielen ten dienste 2ijrer schoolgaande kinderen. B. .en W. stellen voor hem f 25 's jaars voor ieder rijwiel te vergoeden, zulks in verband met tevoren gepleegd overlegmet adressant. Hiermede kan men zich algemeen vereenigen. C. M. Hartog vraagt bij' adres d.d. 20' Dec. 1927 twee perceelen bouwgrond voor het stichten daarop van woningen. Opgemerkt wordt, dat in het Boschje nog bouwgrond be schikbaar is. B. en W. zu'.len zich eerst aldaar ter plaatse nog eens overtuigen. In een volgende vergadering kan dan daaromtrent een besluit genomen worden. B. en Wi- hebben in verband met de peri odieke aftreding van den heer J. P- Hage als lid van het Armbestuur een aanbe veling opgemaakt van 2 personen, waarop voorkomen als no. 1 de heer J. P. Hage, 2. de heer M. Zeedijk. Na gehouden stem ming Mijken alle stemmen te zijn uit gebracht op den heer J. P. Hage, zoo dat deze is herbenoemd. Punt 3 der agenda betrof een bespreking van het vervolg onderwijs. De voorzitter deelt mede, dat eenigen tijd geleden is besloten tot het weder doen geven van vervolgonderwijs. In overleg met het hoofd der school was toen besloten, dat de cursus 100 lesuren zou duren tegen een vergoeding van f 1 pér lesuur. In verband nu met een inge komen prov. blad zou de cursus minstens 150 lesuren moeten geven. In navolging van andere gemeenten ste'len B. en W,. voor aan de Oudercommirsie bij wijze van subsidie f100 uit te keeren, en dan het vervolgonderwijs vanwege die com missie te doen geven. De gemeente Is dan geheel vrij'. Na nog eenige bespreking wordt be sloten dienovereenkomstig te handelen. In verband met een kwestie tusschen de huurders van landerijen, de heeren C. J. Vermeulen en M. Hengstmengel, deelt de voorzitter mede, dat B. en W. met ge noemde personen overleg hebben ge pleegd om' tof een schikking te geraken. Het betrof hier een gemeenschappelijke dooirrit. Zij stellen voor aan Vermeulen van gemeentewege f 5 schadevergoeding (boe te kennen. Ook Hengstmengel ver goedt aan Vermeulen zoo'n bedrag. Hier mede 'wordt genoegen genomen. De voiorz. deelt mede, na afwerking van de agenda, dat hedenmorgen nog bij hem was in gekomen een adres van G. Polderman en 53 anderen, houdende verzoek de in 1914 afgieschafte kermis weder in te stellen. Burgemeester en Wethouders zijn niet in do gelegenheid grweest over dit adres advies uit te brengen. Hij wil gaarne aan den raad overlaten nu of later dit adres in behandeling te nemen. Na korte bespreking wordt roiet 5 tegen 2 stemmen besloten dit adres aan te houden tot een volgende vergadering, daar men gaarne de meening van het college van B. en W. wemscht te kennen. Bij de rondvraag in formeert de heer Koopman naar een lichtpunt dat verplaatst is geworden. Hij vraagt of dit een nieuw aangebracht licht punt is of niet. De voorzitter antwoordt dat het hier slechts een verplaatsing be treft. Da heer Vroegop vestigt de aan dacht op een deksel van de rioleering achter de woningen in de Boschstraat. Aan B. en W. is dit niet bekend. De voorzitter zegt dit in orde te zullen doen brengen. Daarna sluiting THOLEN. De voerman D. van Oeffelen alhier, had Vrijdagmiddag het ongeluk, (terwijl hij met zijn vrachtwagen het Thooilsche veer uitreed, uit zijn kar te vallen. Daar de man me,ar een arm tot zijn beschikking heeft, kon hij niet vlug genoeg opstaan, waardoor hij met beide beenen onder een der wielen der zwaar beladen wagen geraakte. Ernstig aan het linkerbeen verwond werd hij opgenomen; direct is het been door den dokter gezet, In de meer dan tjokvolle zaal van Non Semper, gaf de Gymnastiekvereen. „Olympia" alhier haar eerste wmte.ruit- voering. Na een opinarsch door de zaal en het zingen van het Turnlied werd door den voorzitter, den heer Amsing een openingswoord gesproken. O.a. memoreer de hij, dat waar door het turnen goede en flinke menschen worden gevormd, hot zooi te betreuren is, dat deze vereeniging alleen uit jonge menschen bestaat, ter wijl men elders ziet, dat ook ouderen mede spelen. De verschillende nummers wedden, zoo als wel te verwachten was, onder de uitstekende leiding van hun di recteur, den heer C. B. Bijl, schitterend uitgevoerd. Inzonderheid de reknoefeiiin- gen door heeren gaf het bewijs, dat uit stekend getraind was. Als prijs voor de onderlinge wedstrijden werden behaald een gouclen medaille door Cato du Burck. een verguld zilveren door Cor Schot, een zilveren door Cato Huvers en de kleine medaille door Jans de Korte. De voorz. complimcfnlteeirde de prijswinsterts met haar succes en sprak Tien wensch uit, dat zij op den ingeslagen weg mogen voortgaan. De feestelijke stemming werd verhoog l door een keurig strijkje, piano de heer Staal en viool de heer Bernaerds. Na af loop sprak de voorzitter een woord van dank, waarna met een bal werd besloten. JiËCflTZAKiSNo DE VERGIFTIGING VAN KAPT. QUECK. Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gra- venhage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den dirigeerenden officier van gezondheid derde klasse, majoor dr. G., beschuldigd van vergiftiging van kapitein Queck. Verdachte zelf was bij het voor lezen van de sententie van het hof niet aanwezig, wel zijn verdediger. Zooals men weet, had de advocaat-fiscaal 14 dezer tegen den verdachte terzake van moord levenslange gev.str. geëischt. Het hof verklaarde verdachte schuldig aan doodslag, daarbij als wettig en overtui gend bewezen aannemende, dat kapitein Q. gestorven is tengevolge van cyaan kali-vergiftiging. In de omstandigheden, waaronder het misdrijf is gepleegd, n.l. het dooden van een weerloos, op bed liggend mensch, vond het Hof aanleiding tot het opleggen van de zwaarste straf, welke door de wet op doodslag is ge steld. Verdachte werd derhalve veroor deeld tot 15 jaar gev.str. met aftrek van de voorloopige hechtenis sinds 13 April van dit jaar. Tevens werd verdachte ont slagen uit den militairen dienst en werd hem het recht ontzegd om bij de gewa pende macht te dienen. AAXHESTEP 3 ZIERIKZEE. Vrijdag weTd ten stadhuize alhier aanbesteed het onderhouden enz. van de gebouwen, kunst- en andere wer ken der gemeente, gedurende het jaar 1928. j le perceel, ondeThoud gebouwen enz., raming f 1103. Ingeschreven werd door Gebr. van 't Veer voor f 1190; J- J. A. van Velthoven f 1223,50; Joh. van Almkerk f888,88, en P. B- van Velthoven f872. le perceel, verf werk aan gebouwen, ra ming f542. L- Berrevoets f362,50; P. J. Beuzenberg f487, en Gebr. Gudde f548. le perceel, kachels, enz., raming f54. A. Anker f 65, en C. L. Koevoets f 35. 2e perceel, kaaimuren, raming f 1120. B. L. van] Ve.thoven f844,96; Jam van AJLmh kerk f 1178 en Joh. van Almikerk f 999,99- 3e perceel, beschoeiingen en paalwer ken, raming f 965. P- B. van Velthoven f1048; Jac. Berrevoets Hz. f1054; Joh. van Almkerk f945 en Joh. van Velthoven f 1215,50. 3e perceel, verfwerk aan beschoeiingen, raming f70. L. Berrevoets f51,50, Gebr. Gudde f 71 en P. J. Beuzenberg f 65. 4e perceel, verfwerk aan bruggen, ra ming f70. J- Berrevoets f89; Gebr. Gudde f 59,50 en P. J. Beuzenberg f 57. 5e percee1, onderhoud schoolgebouwen, raming f530. P. B. van Velthoven f472, J. van Ve thoven f691,30. 5e perceel, verfwerk aan schoolgebou wen, ramingf f 694. L. Berrevoets f493,25; P. J- Beuzenberg f758 en Gebr. Gudde f 640. 5e perceel, onderhoud! kachels in school gebouwen, raming f 145. C- L. Koevoets f 105 en A, Koevoets f 110. 6e perceel, levering brikken, raming f840. A- van Velthoven f1520 en f1176; H. Berrevoets Hz. f825. 6e perceel, levering dijkstaken, raming f1560. H. Berrevoets Hz. f1540 en A. van Velthoven f 1584. 7e perceel, onderhoud riolen en pompen, raming f165. P. B. van Velthoven f128 en Jan van Velthoven f 160. Gegund aan den laagste inschrijvers. SCHUDDEBEURS, 28 Dcc. Heden werd alhier tem verzoeke van dhr. W. van Tiggelen, ten overstaan van notaris Bier- masz, publiek verkocht: Een Hoefje, be staande uit woonhuis, schuur, erf en bouwland, groot 1,14,50 Hectaren, voor f 5150. Toebeding f 93. POST KN TËLEG1UPHJL& Openstellingsuren ingaande 1 Jan. '28 voor den post- en telegraafdienst Burgh- aamstede 8i/2-12y2; 14—15i/2; 18-19; Drei&chor 8V2—11; 1416; 18-19; Niord- <welle 8i/2ll; 14-16i/2; 18—19; Ouwer- j(erk 81/o-U; 1415i/2; 18-19. Voor den telefoondienst Brouwershaven 813 f 14— 161/218191/2; Renesse 81/3—lti/a; 14— 161/2 18191/a.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1