ZEELAND's ROEM Zierikzeesche Nieuwsbode VRAAGT TWEEDE BLAD BINNENLAND," Uit Stad «n Provincie. UWEN WINKELIER met bon van behoorende bij de van Vrijdag 23 Dec. 1927, no. 11637 TEGEN VACCINATIEDWANG. Het bestuur van den Bond tegen Vac- fcinatiedwang heeft met betrekking tot het wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de wettelijke bepalingen be treffende de vaccinatie, een adres toe gezonden aam de Tweede Kamer. Adressant juicht de strekking vari dit ontwerp, dat de bedoeling heeft den zlij- delingschen dwang der vaccinatie op te heffen, ten zeerste toe, doch is van oor deel, dat deze opheffing niet een tijde lijk karakter behoort te dragen, maar voorgoed uit onze wetgeving behoort te verdwijnen. Verder wijst adressant er op, dat thans ook wetenschappelijk als vaststaande wordt erkend, dat de vaccinatie vol strekt niet onschadelijk is, doch integen deel daaraan zelfs levensgevaar is ver bonden en dat van regeeringsZij'de is er kend, dat in een korte periode niet min der dan 37 kinderen door de kunstbe werking den dood hebben moeten in gaan. Mede Wordt verwezen naar het gunstig beeld, dat Zwitserland (waar geen vaecinedwang bestaat) ten opzich te van hersenziekte in vergelijking met Nederland en andere landen vormt. Adressant verzoekt op grond van een en ander intrekking van art. 17 der wet van 4 Dec. 1872- 1 VERMINDERING VAN HET AANTAL HUURZEGELS, PLAKZEGELS EN BjEURS- BELASTINGZEGELS. De Minister van Financiën, Gelet op het Kom. besluit van 13 Juli 1927 (Staatsblad No. 247), houdende wij ziging van het Kon. besluit van 4 Aprtf 1917 (Staatsblad No. 273); Heeft .goedgevonden en verstaan te be palen: Artikel 1. Met ingang van 1 Januari 1928 zulleq behalve de in artikel 27 der Zegelwet 1917 genoemde formiaatzegels slechts verkrijgbaar worden gesteld:: Strookzegels met een stempel van 10 cent. Huurzegels met een stempel van 50 cent Plakzegels van f 0,10, f 0,15, f 0,2Q, Jf 0,25, f 0|,30j f 0,50, f 0,75, f 1, f 1,25- f 1,50, f 1/75!; f 2, f 2.2(5, f 2,50, f 2^75, f3, f 3,25, f 3,50, f 3,75, f 4, f 4,25, f 4,50, f 4,75; f 5, f 5*60, f f 6,50, f 7;, f7,50, f 8, f 8,5(0, f 9, f 91.50, f 10, f 20, f25, 30, 40*, f 50, f «0 en f *00- Beursb'eilaistingzegels van f 0,10, f 0,15, |f 0,20, f 0,25, f 0,50, f 0,75, f 1, f 1,! 1,50, f 1/75, f 2, f 2,25, f 2,50, f 2,75- (f 3, f 3J2&» f 3050, f 9,75, f 4, f 4,25, f4,50, f 4,79, f 5, f 10, f 25, 40, f 50, f60. f 100 en f 500. I Artikel 2. Aan de kantoren van het zegel wor den bovendien tegen betaling van 5 ct« per vel verkrijgbaar gesteld vellen pa pier van dezelfde kwaliteit en hetzelfde formaatzegels van f 1. ZIERIKZEE. Voor de R.-K. Propaganda- club trad hier Dinsdagavond in de Con certzaal voor een vrij talrijk publiek op, Pater Harry de Greeve (S.J.) Na het zin gen van „Roomsche Blijdschap" en een korte inleiding van den heer pastoor te dezer plaatse, welke herinnerde aan de orde der Jezuïten, die in vroeger dagen ook hier gevestigd was en aan den bouw heer van de R.-K. Kerk alhier, gaf hij1, na een woord van welkom, het woord aan den spreker, welke een rede hield over: „De Kath. kerk en de kuischheid". Zij, die gekomen waren om een boetpre dikatie te hoeren over de hedendaagsche mode c.a- zullen zich teleurgesteld ge voeld hebben, want spr.'s rede ging v.n.l. over de kuischheid, die de R.K. Kerk oplegt aan hare priesters en klooster lingen. Spr. verdeelde zijn rede in drie stukken, mij. een korte voorred© tot eenig begrip omtrent het celibaat; een histo risch overzicht en wat de kerk aan de kuischheid te danken heeft. In het eerste deel van spr.'s aandachtig aangehoorde rede, herinnerde spr., na een korte voorrede, aan den strijd, die de kerk heeft gevoerd om de maagdelijk heid, In den oud-testamentischen tijd was reeds de godsdienst de beschermer der maagdelijkheid; ook ondier de heidenen was dat het geval, evenals in de eerste eeuwen van het Christendom. De ui tb rei ding van de kerk (R.-K.) is te danken aan de martelaren en aan de maagde lijkheid. In het tweede gedeelte ontrolde die spr. een filta voor de oogem van zijn auditorium om te doen zien, hoe de kerk in die geschiedenis aan allen kant heeft moeten slag leveren; de kerk, de moeder, heeft moeten strijden voior de dochter en Jezus voor ziijb bruid, zoowel in de middeneeuwen als in den nieuwen tijd. Vooral de reformator Luther gaf de kerk handen Vol werk en luidde een der droe vigste, maar ook een der interessantste tijdperken der R.-K- Kerk in. Luther's strijd ging vooral tegen celibaat en kloos tergelofte, met gevolg: zedenverwildering over heel de linie. Na de pauze behandelde spr. uitvoerig het celibaat en ging diep op de vraag in: waartoe dient de kuischheid en wait heeft de kuischheid aan de kerk te dan- ken? Het celibaat maakt de priester vrij in zijn arbeid en door de gelofte van maagdelijkheid kan hij eerst .recht alles voor allen zijln. Hierdoor is voor een goed deel de invloed toe te schrijven die bij de R.-K., de priester heeft. In den breed© ging de pater o.rn. de stoffelijke voor deden van het celibaat na, en haalde die Anglikaansche kerkleer hierbij aan, welke wel toestaat dat de priesters in 't huwe lijk treden. Ook behandelde hij uitvoerig de vaak gedane vraag omtrent de kloos terlingen: wat doen die eigenlijk? Aan 't slot Zijner redevoering betoogde spr., dat het in de wereld niet gaat om Wetenschap; kunst of beschaving, maar om de kuischheid bij de volken. Onder applaus eindigde spr. zijn rede. Met het zingen van „Aan U, O Koning der Eeuwen", en een dankwoord van den pastoor tot den spreker en de R.-K- propagandadubj werd, geëindigd. Van de firma van der Eist en Mat- thes te Amsterdam! ontvingen wij voor 1928 een kalender vo©r weide-, akker en tuinbouw1, waarin op de voorplaalt Biuchtstikstof den landbouwer speciaal wiordt aanbevolen. De kalender is thaps in handiger formaat uitgegeven dan vo rige jaren en verschaft den landbouwer waardevoflle gegevens bij de plaat. De Stoomververij en Chem. was- scherij „De Regenboog" te 'Tilburg, (agentschap te Zierikzee fa. Joh. den Boer), geeft vcpr 1928 een bijzonder fraaie kalender uit. Het schild vertoont een reproductie van een schilderij van A. van Ostade, „De rust van den wever". HAAMSTEDE. De zaak van dhr. J.. D. van Nieuwenhuijzen heeft een flinke en doelmatige verandering olnidergaian, Slacht- plaats en winkel zijn thans naar de nieuw ste eischen des tij'-ds ingericht. Bij het binnentreden valt dadelijk in het oog, de sierlijke bekleeding met witte wandtegels, waartusschen een breeden gekleurden t e gelband met verschillende slagers .attri buten, de taooie tegelvloer, marmeren toonbank en uitstallingsbamk, alles werk van den heer Chr. Slaager. De nikkelen vüieeschconsotes en het nieuw model yleeschsnijmaclhine verhoogen den indruk van het nette en zuivere interieur. Wij wenschen dhr. v. Nieuw enhuizen succes met deze verbetering. OOSTERLAND. Vergadering van den Raad van Maandag 19 Dec. Voorzitter de burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Van Ged- Staten en den Minister van Arbeid is berecht ontvangen van goed keuring van dei vastgestelde huren van het Tuindorp voor 1928. Door Ged. Staten is toegezonden een uittreksel van het K. B- van 28 November; 1927, No. 5, waarbijl aan den secretaris vergunning tot uji-jwoning wordt verleend tob 1 Jan. '1929- De spreek uren voor de ingezetenen Zijln door idit ooilege bepaald dagelijks (uitgezonderd Zon- en feestdagen), des voorm. van 9 12 uur. Mededeeling geschiedt van de door de Gezondheidscom!missiUe opnieuw opgemaakte begreoting 1928. De bijdrage der gemeente is daardoor van pp 21/2 cent per inwioner gesteld. Als ge volg van de opnieuw geregelde jaarwed den van de ambtenaren van den burgerl. stand worden de pensioensgrondslagen van deze ambtenaren vastgesteld op de bepaalde bedragen, met ingang van 1 Januari 1928. Gelezen wordt de circulatore van het bestuur van den Bond tegen het vloeken, waarin verzocht wordt, bepa lingen vast te stellen tot beteugeling van dit kwaad. Daad dergelijke bepalingen nfet doeltreffend worden geacht, wordt hier toe niet overgegaan. Op het verzoek van de Kon. Ned- Politiehondvereenüging om als lid toe te treden, Wordt afwijzend! (be schikt. Aan 'het bestuur van den kring Schouwen en Duivelanid der Z. L. M., (diat een bijdrage verzoekt in de kosten van een te houden landbouwtentoonstelling, zal in overweging worden gegeven een garantiefonds te stichten, waaruit lean worden genomen bijl een eventueel tekort en waarin door de gemeente tot een ibe- drag van f 100 zal worden bijgedragen. Besloten wordt, in voorkomende geval len, van gemeentewege bijl te dragen in de kosten als gevolg van de verlaagde ZeCpiassagekosten voor on- en minvermo gende emigranten naar Canada. Aan de orde komt nu de benoeming van een havenmeester. De heer A. Bouterse ont ving 4, de heer Joh. Hoogerhuis 3 stem men. Eerstgenoemde is alzoo benoemd met ingang van 1 Jan. ia.s. Voorts wordt bepaald, dat de benoeming geldt voor één jaar en dat deze periodiek Ün het laatst van ieder jaar zal plaats vinden. De begrooting 1927 wordt gewijzigd voor het aanbrengen van eenige posten voor 'de waterleiding en het nemen van een bedrag van onvoorzien voor posten, wel ke zullen worden overschreden. In de vacature L. Struijk/ Wordt tot lid der Com missie tot wering van schoolverzuim te Sirjajisland benoemd de heer A. Hanse Dz. Nadat nog gesproken is over de plannen tot het stichten van een lagere landbouwschool, het eindigen van cur sussen voor voortgezet /onderwijs, de aan stelling van een schoolarts voor dit eiland en demping van een sloot, wordt de vergadering gesloten. ST.-PHILIPSLAND. Vrijdag 16 Dec. ver gaderde alhier, de gemeenteraad. Voprz, de burgemeester. Aanwezig 5 leden. Af wezig met kennisgeving de heeren A. M, v. Dijke en P. J. de Ruijter. Bij de no- tulenlezing merkt weth. L. J. van Nieu wenhuijzen op, dat hij het aannemen van het voorstel-Neele, betreffende het stoiten van het gemeentehuis op bid- en dankdagen bejammert, temeer daar dit voorstel is behandeld bij afwezigheid van de beide wethouders. Het advies van B. en W. werd genegeerd, niettjegenstaajn- de hij de toezegging had gedaan, <ia(t, wanneer eventueel de burgemeester ook tot secretaris Werd benoemd, hij dan ook sluiting zou hPbben goedgekeurd. Dhr. Neele merkt op, dat het hem) spijt dat de discussies over deze zaak weer geopend worden. Hij kan niet begrijpen, waarom' dhr. v. Nieuwenhuizen daarover gegriefd is. Hem was door den voorzitter meegedeeld, dat vorige malen niemand op het secretarie was geweest en ook geen klachten over sluiting waren voor gekomen. Bovendien heeft het hem- ge griefd dat het besluit van de vroegere wethouders nu ineens moest worden in getrokken. Hij ziet in dit alles een kerk strijd. Weth. v. Nieuwenhuizen ontkent Zulks. Dhr. Neele merkt nog op, dat art*. 179 der gemeentewet de beslissing over al of niet sluiten aan den Raad over laat. Na nog ©enige diseu$sie worden de no tulen goedgekeurd. Ingekomen Zijn: 1. Een schrijven van het Hoofdbestuur van de PiTov. Zeeuwsche Vereeniging „Het Groene Kruis", inzake schoolartsen. Per inwioner zou door onze 'gemeente f 0,25 betaald moeten worden bij toetreding. Wordt voor 'kennisgeving aangenomen. 2. Een schrijven ven Ged. Staten, waarbij vastgesteld wordt de jaarwedde voor Ambtenaar van den Burg. Stand en wel voor dhr. H. P. Kleppe opi f 30 en voor dhr. J. C. de Rooij opi f 250 2. een schrij ven van de Kon. Ned. P.clitiehondenver., inhoudende een verzoek om subsidie. Ken nisgeving. 4. Een schrijven van de Ge zondheidscommissie, waaruit volgt, dit volgens ministerieele beschikking het pre sentiegeld van 3 cent moet worden ge bracht op 21/2 cent per inwoner. De be treffende begrootingspost wordt daardoor •gebracht vanj f ?5i,{39 iop| f 54. 4. een schrij1- ven van den Minister van L., H- en N., waarbij verzocht wiordt, om de emigratie naar Canada te steunen, dooir f 30 van de overfeoehtskosten voor gemeen ter ©ko ning te nemen, voor personen bo<ven 10 jaar. Wordt voor kennisgeving aange nomen. 5. Een schrijven van het bestuur van den Bond tegen het schenden door het Vloeken van God's Heiligen naam', met verzoek om een vloek ver bod te wil len instellen. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. Dhr. Neele vraagt of geïnformeerd is in plaatsen waar een vloek verbod1 bestaat, naar de practjsche uitwierking ervan, en of in het besluit op genomen Wlordt, wat onder een Vloek wordt verstaan? De voorzitter ;zegt dat B. en W. niet hebben geïnformeerd lm den zin zcoals door dhr. Neele wordt aangegeven. Hij acht het zijn primeipïëele plicht den raad te adviseeren liet verzoek aan te nemen, hoewiel hij bejammert dat een verbod noiodig is. De heer L. J. v. Nieuwenhuizen zegt dat hij' er niet voor Volgens zijn meening zal met een verbod niets bereikt wérden. Niettegen staande dat keurt hij vloeken ten zeerste af. De voorzitter zegt dat de toepassing van een verbod betrekking heeft op de openbare terreinen en lokalen. Dhr. Neele is voor een vloekverbod. en vraagt pf er eventueel de hand aan zal worden gehouden? Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen ziet in een verbod1 een tegengestelde uit werking, als die bedoeld wordt. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen merkt op dat hij de noodzakelijkheid van een verbod even eens betreurt en vraagt het verzoek aan te houden. De voorzitter zegt dat dit niets zal uitwerken, bovendien is het een herhaald verzoek. Is de verordening ge maakt, dan is er kracht om het kwaad te bestrijden. Weth. v. Nieuwenhuizen zegt dat het vlloeken door een verbod niet zal worden, ondervangen. Dhr. Stols sluit er zich bij' aan en vraagt welke vloeken dan onder de verbodsbepalin gen moeten vallen? Dhr. Neele ziet als direct resultaat, dat de betreffende per soon zich zal' schamen. Dhr. A. A. Nieuwenhuizen is het met dhr. Neele eens. Tenslotte wordt het verzoek inlet 3 tegein 2 stemmen (dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen en J. A. Stols) ingewilligd; 6. Een ver zoek van del bewoners van ide Wilhelminau straat, om' de straatverharding van 1 op 3 M. te brengen. Beslloten wordt dit niet te doen. Het bestaande pad zal' onderhouden worden. Het verzoek om één lantaarn meer voor straatverlichting wordt eveneens geweigerd. Door ver plaatsing der bestaande lantaarns zal de straat voldoende verlicht zijn, 7. Een schrijven van den voorzitter van de Com missie tot wering van schoolverzuim; dhr. J. P. Roozemond, om het bestaande regle ment der Commissie te willen wijzigen. In den geest van gemeld schrijven wordt daartoe overgegaan. Verder wordt be sloten deze commissie uit te breiden tot 5 leden. Herbenoemd worden de hee ren J. J. van Nieuwenhuizen, C. v. Bende- gom en J. P. Roozomiond en benoemd de heeren G. .C Noorthoek en J. Wagemaker. Voor dezelfde commissie voor de O.L.S. II te Anna-Jacobapolder, worden herbe noemd d e heeren C. Ketel L. C. Boude- ling en C. van Strien. 8. Vervolgens komt in behandeling een circulaire van Ged. Staten, inzake vervolgonderwijs. De voor zitter deelt mede dat door B. en W. een onderzoek is ingesteld en dat daaruit gebleken is, dat dê cursussen in onze gemeente geheel aan de wettelijk© be palingen voldoen. Opheffing is alzoo ge lukkig niet noodig. 9. Besloten wordt C. L. Wesdorp te Anna-Jacobapolder geen gemeente-schilderwerk meer te laten ver richten, geacht zijnde als niet voldoende bekwaam vakman. 10. Daarna volgt het in één der vorige zittingen ingediende voorstel van dhr. Neele, om dan aftrek voor noodzakelijk levensonderhoud te brengen van f 500 op f 600. B. en W. hebben dit voorstel1 onderzocht en zijn tot de conclusie gekomen dat Wanneer dit voorstel wordt aangenomen, het heffings- percentage zal' moeten worden verhoogd. Juiste opgave hoeveel' dit zou betreffen, is moeilijk tevoren vast te stellen. B. en W. stellen voor den kinderaftrek te bren gen van f 35 iop f 50. Dhr Nee.lé zegt dat dè progressie in de belastingschaal niet in orde is. Aan de hand van eenige cijfers toornt hij aam, dat de progressie harder drukt óp de lagere inkomens dan op de hoogere. Weth. van Nieuwenhuizen toont met enkel© voorbeelden aan, dat dit niet het .geval ïs en Wijst er op dat de 'progressie in alle opzichten hier bil lijk is. Volgt nog een uitgebreide discus sie. Het voorstel wordt ondersteund door dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen. Met de stemmen der beide voorstellers vójór, wiordt het verworpen. Vervolgens komt in behandeling een voorstel om den af trek! voor levensonderhoud voor inwo nende zoons gelijk1 te stellen en wel op f 200. De voorzitter zegt de tegenwoor dige regeling fout te vinden. Nu komt voor dat bij' eenzelfde inkomen de één meer belasting betaalt dan de andere. Dhr. Neele zegt dat niemand wëet hoe de zaak in elkaar zit. Dhr. L. J. v. Nieu wenhuizen 'zegt, diat wanneer dit voor- stél1 aangenomen wlordt, de grooie ge zinnen ontlast zullen werden ten koste van de kleinere'- Hij is tegen het voor stel- Dhr. Neele merkt nog op dat niet agd 'wordt over het belasting be talen, maar 'wel over de verschillen in heffing. Ook de ambtenaar der belastin gen vindt deze regeling onbillijk. Het voorstel' wordt niét* 3—2 verworpen (vójór de heeren A. A. v. Nieuwenhuizen en L. Neeüe). Het voorstel om den kinderaftrek tot f 50 te verhoogen, wordt mét algeim. stemmen aangenomen. De voorzitter zegt alsnog dat daardoo|r f 11130 inkomen min der belastbaar wordt. Daarna volgt de rondvraag. Dhr. Neele Wijst op het deze week voorgekomen verbranden van ca davers en vraagt of hiervoor de arbeids lijst is geraadpleegd? De voorzitter zegt dat deze zaak geen uitstel kon lijden en dat tusschen den opzichter van het Districtshoofd van dienst en dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen is overeengekomen, dat laatstgenoemde zijn werkvolk zou dispo nibel stellen. Genoemde opzichter heeft het geval1 behandeld. Dhr. Neele verzocht bij herhaling aan de W'erkloozen te wil len denken. De voorzitter zegt zulks toe. Alsnog vraagt dhr. Neele of B. en W. iets opi hun program hebben voor de werkverschaffing? De voorzitter zegt, dat B.. en W. deze zaak hebben onderzocht, doch tot geen resultaat zijn gekomen. Hij vraagt den raadsleden met voorstel den te komen, wanneer zij meenien dat in dezen iets gedaan kan Worden. Daarna sluiting. Dinsdagavond 20 December verga derde alhier de afdeeling van de Nederl. Christelijke Landarbeidersbond, ter her denking van het 10-jairig bestaan. De ver- gaderyig, bijgewoond door pl.m. 90 be langstellenden, w.o., de burgemeester, werd geopend door den voorzitter, dhr. J. Neele. Uitvoerig gjng spr. na wat in de afgeloopen jaren door het werken der organisatie 'jls bereikt voor de arbeiders. Niet altijd liep de zaak op rolletjes. Toen in 1918 samen 'met de zusterafdeeling te Anna-Jaoobia-Polder 'besloten werd, actie te voeren voor bétere loonen voor bet doorslaan der suikerbieten, hep, deze actie, Waarbij nog enkele dagen het werk werd neergelegd, op mislukking uit, door verkeerde leiding van een hoofdbestuur der en verkeerde raadgevingen van den voorzitter der Md. A.-J.-Polder. Het ge volg voor de afdeeling was, dat van de 150 leden ©r maar 30 overbleven. De voorzitter der afd. St.-Phillpsland werd de dupe, die leider der actie wist geen werk meer te krijgen. Het verenigings leven werd door dit alles echter niet genekt; met nieuwen moed werd door bet bestuur weer begonnen aan den oph bouw van de afdeeling. En met succes! Het bestuur der afdeeling is nog al eens gewisseld. Waardeerende woorden wijdt spr. aan d© mede-oprichters, die steeds met hart en ziel de zaak der arbeiders waren toegedaan. Vervolgens staat spr. stil bijl de verschillende loonactles in de afgeloopen jaren, bijl de instelling van het scheidsgerecht, het voeren van pro cessen voor in hun rechten te kort ge dane leden enz. Dikwijls is succes ge volgd, dank Zijl het werken dier organisa tie. De zusterafdeeling te A.-J.-Polder #5 geheel verloopen. Aan welke reden dait toe te schrijven is, is moeilijk te zeggen, Wanneer men hoort, dat te A.-J.-Polder op lander terrein verschillende vereenigin- gen bestaan, zou men toch mogen conc'lu- deeren, dat het nut van organisatie ook daar begrepen wordt. Besprekende het confereeren van de afd. met de werkge versorganisatie betuligt spr. Zijn erken telijkheid, mede namens het béstuur, voor de humane wljize waarop, mede vooral door den voorzitter der laatstgenoemde vereeniging, meestal dei besprekingen wor den gevoerd. Genoemde voorzitter, dhr. L. J- v. Nieuwenhuizen, toonde zach wel de man, die de taal van het moderne leven als zoodanig verstaat. Ook op het sociale leven heeft de Bond Zijn invloed doen gelden. Er is echter voor de afd. nogi veel te doen op ven- schillend gebied. Versterking der afd. is voor kans op succes een eerste ver- eischte. Wanneer een vergelijking getrof fen wordt tusschen de tijd, 'waarin de ar beiders niet georganiseerd waren en de tij'd van nu, dan valt deze vergelijking .uit ten voordeel© van de laatste. Daar om allen in de organisatie". Vervolgens is het woord aan dhr. van Vliet, lid van het hoofdbestuur. Spreker begint met er op te Wij'zen, dat er wer kelijk reden voor de afd. is, om het 10- jarig bestaan ©enigszins feestelijk te her denken. Hem is verzocht le spreken over de verhoudingen in het arbeidersleven van 10 jaar geleden en nu. Gaarne wil hij hieraan voldoen, doch hoopt dan tevens even stil te staan bij wat in de nabije toekomst te doen zal zijn. In een boeiende rede gaat spr. achtereenvolgens na hoe pl.m- 25 jaar geleden met de arbeiders werd gehandeld, hoe de loo nen waren geregeld enz. Zoo dikwijls hoort men nog de bewering, „vroeger wias het* beter dan nu". Dit is echter een onwaarheid. De arbeider werd meestal beschouwd als een minderwaardig we zen. Zitting (jjn publieke college's was uitgesloten. Niet het verstand besliste hierover, maar de stand waartoe de ar beider behoorde. Hoe is dit alles ver anderd. Nog dikwijls hoort men: „vroe ger waren de menschen veel tevredener". Dit is echter nfcst waar. De ontevreden heid' was zeker niet minder groot dan tegenwoordig, maar tmien hoorde het zoo niet. Nu durft ook de arbeider Zijn mee ning béter zeggen. En dan, de ontevre denheid is njiiet alleen bij de arbeiders. Met enkel© voorbeelden maakt spreker duidelijk, diat ook de bloer het egoïstische béginsel is toegedaan, wat spreker met verwondert, gezien, dat arbeider en boer slechts zondige menschen Zijn. Tot op zekere hoogte is het ook niet verkeerd, als het zich zelf zoeken, maar niet gaat ten koste van ieen ander. De jarenlange ondervinding op dit ge bied, heeft ook spr. gelieerd, dat arbeid en arbeider niet werden gewaardeerd naar recht en billijkheid, maar naar vraag en aanbod. Dit heeft echter belangrijke wijzigingen ondergaan en wél in de Waar deering van den arbeider als mensch en in de waardeering van den .arbeid. Uit voerig staat spr. er bij stil, dat de ar beiders hun plaats veroverd hebben in .verschillende publieke lichamen. .Hierbij gaat het er niet om; dat de arbeiders in zulke lichamen de macht moeten krijgen, zij willen slechts dat hun stem gehoord •wioirdt in die lichamen, waar direct of indirect ook hun belangen worden be- sproken. De verbeteringen gebracht in de waardeering van den arbeid is eveneens het,werk der organisatie. Spr. is er van overtuigd, dat, wanneer de organisatie verdwenen, onmiddellijk de loonen zou den worden verlaagd. De beteekenis der organisatie is ook door de werkgevers alhier erkend, getuige de woorden van het bestuur der werkgeyers„de orga nisatie heeft voor de arbeiders baat ge bracht". Zulke woorden mogen vooral de niet-georganiseerden reden geven tot na denken. Ook zij' profiteeren van het werk der vereeniging. Spreker rekent hun het piet-lid zijn tot een schande. Bovendien ,,'het ideale" is nog niet bereikt. Een hoop zaken wachter, nog op verbetering en daarvoor is allereerst noodig verster king der organisatie. Hoe sterker toch, hoe meer kracht. Niet vergeten mag bo vendien worden, dat juist in deze tijden, de bonden algemeen erkend wérden en toen, zelfs van regeeringswege, geen maatregelen meer treft of wetten in voert, zonder vooraf de organisatie te raadplegen en met hen besprekingen te houden. Met voorbeelden toont spr. zulks aan. Zulks is in den geest der organisafljie, wier bedoeling het is als gelijkwaardige partij met elkaar te spreken over wat recht en billijk is, ten opzichte va.u loon en arbeidsvoorwaarden. Met een opwek king omi zich aan te sluiten bij de Ned. Chr. Landarbeidersbond, besluit spr. 'zijn toegejuichte rede. Alsnog wordt het woord gevoerd door den heer Kleppe, burgemeester. Spreker wenseht het bestuur getok en voelt zich 'gedrongen den heer v. Vliet te compH- ni'enteeren met zijn uitstekende rede. Ook hier, is spr. weer gebleken, dat Slt.-Phiüips- land niet meer is het achterlijke landje, zooals hem wel eens was meegedeeld. Spr. eindigt met dein wensch dat de bond in groei en blpei moge toenemen. Alsmoig wordt besloten het dagelijksch bestuur der afdeeling een vulpenhouder cadeau te doen, als blijk van 'waardeering voor hetgeen zij voor de afdeeling in de af geloopen periode hebben gedaan. Pyfiat al'le aanwezigen op kosten der vereeni ging een verversching is aangeboden, dankt de voorzitter voor de getoonde belangstelling, waarna de vérg. wordt gesloten. STAVEN1SSE. Door de melldeveranciers alhier is de melkprijs, die den laatsten. tijd 10 ct. was, gebracht op 12 et. pel Liter. PROV. STATEN VAN ZEELAND- De Staten hebben z.h.s. aangenomen een voorstel tot Wij!ziging vap het alge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5