Zierikzeesche 0 Nieuwsbode LUXE DOOS abonnement: Vrijdag 23 Dec. 1927. zierikzeesche courant. advertentien EERSTE BLAD. inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. BERICHT. H.H. CORRESPONDENTEN, KERSTMIS. VALENCIA. De Bruid der Zee. buitenland. BINNENLAND. Kloosterbalsem Uit Stad en Provincie. Gesprongen handen V.ROSSEM's TABAK frfju per 3 maanden 1,50, franco per pont ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Tan 18 regels 60 ets., Tan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ota. p. regel. Bjj contract belangrjjke korting. 83ste JAARQAN0. - No. 11637. Inzending op den dag Tan nit- B!r. A. J. DE LOOZE. Ultg.-Ridictiir M j. KOSTEN, gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode a s. Maandag niet worden uitgegeven. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1 5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. ^De inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. H.H. Adverteerders herinneren wij er aan, dat nk Woensdag, in verband met de Nieuwjaarsdrukte, geen Courant wordt uitgegeven voor Maandagmorgen. Men gelieve met adverteeren hiermede reke ning te houden. DE DIRECTEUR. die ons opgaaf verstrekken der predikbeurten, gelieven er voor te zorgen, die voor Oudejaarsavond en Nieuwjaarsmorgen uiterlijk Woensdagmorgen in ons be- zlt zli"-DE REDACTIE. gesmette, roode huid kinderen Reoept Fa. v. d. V» Ido, Apotheker VREDE OP AARDE. Weder kllinkt alom in beden en in zangen, het „Vrede op aaTde" in den winternacht. Opnieuw geeft de menseh- heid in deze gewijde uren uiting aan het vurig verlangen, waarvan zij de ver vulling verwacht. Het Kerstfeest brengt de vredesge- dachte in de hoofden en de harten. Maar zal er werkelijk eenmaal een ongestoor de vrede komen, dan moet er aller eerst zijn vrede tusschen de volkeren. Ruim1 negen jaren geleden verstomden de kanonnen op het sllagveld. De puin- hoopen, door den gruwieliijken oorlog ver oorzaakt, zijn nagenoeg opgeruimd, maar de onafzienbare kerkhoven met de kille graven getuigen nog van den omuitspre- kelïjken jammer, welke in den wereld- krijg over het menschdom werd gebracht. Het staat vast, dat de mogelijkheid van een nieuwien wereldoorlog denkbaar blijft, zoolang niet het verstand de overwinning op het geweld zal hebben behaald. Ge lukkig is daar de Volkenbond, al staat hij nog in de kinderschoenen. Moeizaam schrijdt hij voort, 'want nog altijd zijn er talrijke machtigen der aarde, wier daden, de pogingen tot volkerentoenaderimg ver storen: nog altijd is in het oosten de revolutie-vaan hoog opgeheven en drijven communistische' leiders krachtdadig tot geweld en opstand aan. Wij allen beseffen, dat wij, in navol ging van de nobelsten onder ons, onze beste krachten in dienst moeten stelllen van het internationaal vredeswerk, dat in Genève wordt verricht. „Vrede op aarde" ruischte eertijds door de ceders van den Libanon. „Vrede op aarde" is thans de internationale vredesklank, welke zich vanuit Genève over de geheelie wereld voortplant. VREDE OP AARDE. Kerstavond is de avond van herinne ring en verbeelding, het sprookje van schoonheid en dichterlijkheid. In aller hart heerscht de warmte der innige ge negenheid, in aller gemoed de vertee- dering en de blijdschap van het familie - lieven. Het is de avond van vrede in eigen huis, die menigmaal' zoo* gansch versch:lt van de atmosfeer in den dagelSjkschejn werkkring. Immers, in hoe menige onderneming valt aan de goede verstandhouding npg heell wiat te verbeteren! Kerstmis wekt het verlangen, dat ook in het bedrijfs leven de ware vrede eenmaal werke lijkheid mioge worden! H oofd p ij n -tebict(tn60a Laxeer -fabfeHoiöOd Zenuw-uiettai75d Staal -faNefe,90d M a ag - tabletten 7 5d BIJ APOTH.EM DROGISTEN. VREDE OP AARDE. Weder klinkt alom' in bede en in zan gen, het „Vrede op aarde" in den winter nacht. Opnieuw vestigt de menschheid in smachtend verlangen naar (waren vrede, haar hoop op hoogere macht. Alleen degene echter, die de Kerststem ming van vrede .en weemoed blijvend in het hart houdt, ziet aan de kim den lichtglans van een betere toekom'st gloren! Concertzaal-Bioscoop. Zaterdag en Zondag Maandag ZIJN SCHOONMOEDER GEDOOD. Voor het Assizenhof der Oise heefjt, te Beauvais, een 62-jarig, man terecht ge staan, die In April' van dit jaar zijn 86- jarige schoonmoeder had doodgeschoten, omdat zij haar landgoed voor 360,000 frs. had verkocht, terwijl het, naar hiet schijtnjtj, een mülioen waard was. De dader, raads lid van Courbes, wordt in de verslagen der Fransehe bladen afgeschilderd als een ongemakkelijk prikkelbaar heer, wien het niet voor den wind was gegaan, zooi- dat hij zich te Parijs mtet een bescheiden werkkring moest tevreden stelden. De be klaagde verklaarde te welopgevoed te zijn om een vrouw' van den leeftijd zijner schoonmoeder kwaad te doen. Kwaad was zij' niet, zoici vertelde hij nog, maar zij' hiellld er van de menschen te plagen; ieder moest voor haar buigen. Ongeveer een jaar vófir de misdaad had hij. zich. tegenover de 80-jarige gezelschapsdame zijner schoonmoeder, (die hij er van be schuldigde een verkeerden invloed op het sliachfoffer te oefenen) aldus (uitgelaten, dat hij tot alles in staat wlas, zelfs tot een misdaad; zij de gezelschapsdame), zcu de eerste zijn. Dit zou de schoon moeder zich erg hebben aangetrokken; zij vreesde dan de tweede te zullen wor den. Daartegenover stond de vrees van den schoonzoon en zijn vrouw', dat de oude rijks dame bepalingen zou maken, die nadeeli'g voor hen waren. De ver koop van het landgoed gaf den doorslag. Zijn vrouw was er verdrietig onder, ver zekerde de beklaagde, niet hij zelf. Me|t eigenbelang had zijn misdaad, waarover hij berouw verklaarde te hebben, niets te maken. Toen hij zijn schoonmoeder op een dag in April! verwijten was gaan maken, zou deze in 'weinig parlementai ren vorm gezegd hebben, dat hij haar verveel'de. Daarop had de schoonzoon een revolver voor den dag gehaald en haar doodgeschoten. De jury sprak den man vrij'. Daarbij zat de overweging voor op, dat Marin gedurende de 35 jaar vlaiv Zijn huwelijk, waarin het hem in zaken steeds ongelukkig ging, op alle moge lijke wijzen door zijn schoonmoeder is gekweld en bedot; de vrouw had echter, oordeelden de gezworenen, als klap op den vuurpijl deze onterving in petto: ge houden. Pau'r Bomoour, de advocaat, zorg de er •deugdeüiij'k voor, dat het geluid van den vuurpijl-klap dat van het revolver schot overstemde. KERSTFEEST MET DE KONINGIN. Het is de (laatste jaren de goede ge woonte van de koningin geworden, heit Kerstfeest te midden harer ondergeschik ten op de Veluwe, hetzij te Go.rtel, Hoog- Soeren of Uddeli te herdenken. Dit- maaill viel die eer te beurt aan de be woners van UddeJ, waarvan vele hoof den van gezinnen hun dagelijkschen ar beid in de bosschen van het Kroondomein vinden. In het „Theehuis" was een prach tig versierde Kerstboom geplant, waar omheen kleinere boompjes met ontelbare kaarsjes prijkten. De genoodigde arbei ders hadden plaats genomen toon de ko ningin met gevolg per autoi te half vïj'f van het Looi arriveerde. Even later k'w'am Prins Hendrik m'et zijn adjudant. De prinses was met hare vriendinnen reeds te drie uur gearriveerd voor het houden van een repetifie. der Kerstliederen. Na een hartelijke begroeting ging de konin gin voor in gebed, waaiHa zij een een voudige Kerstrede hield. Hierna deelde de koningin persoonlijk de Kerstcadeaux uit, aan iecler een kort woord toevoegen de. Ter afwisseling klonken tfè Kerst liederen, terwijl chocolade, limonade en gebak werden gepresenteerd. Nog gerui- rnen tijd onderhielden de koningin en de prins zich met verschillende aanwez:- gen, waarna ,te zes uur naar het Loo werd teruggereden. Het was een aardig De venijnige steken van spit in den mg overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akker's Kloosterbal sem, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoo- pende ziektestoffen doet verdwij nen, snel en grondig verlicht. ,,Ceen goud zoo goed" intiem' feest, waarbij wel het meest tref fende was de eenvoudige en hartelijke wijze, waarop de. Koningin zich met hare eenvoudige gasteti onderhield. VEREENIGING VAN GASFABRIKANTEN Woensdag is te Utrecht een buitenge wone huishoudelijke algemeene vergade ring gehouden van de vereeniging van gasfabrikanten in Nederland, waarin de door het bestuur voorgestelde statuten wijzigingen na een langdurige voorbe spreking met groote meerderheid van stemmen werden aangenomen. Op voor- steil van het bestuur Werd besloten, het instituut van buitengewone lieden 'bij de vereeniging op- te heffen, zoo dat in het vervolg geen fabrikanten of leveranciers meer lid van de vereeniging kunnen zijn. Voorts werden de statuten zoodanig ge wijzigd, dat gewone lieden, dus directeu ren en ambtenaren van gasfabrieken, uit de vereeniging treden, wanneer zij niet op eigen vrijwillig verzoek hun betrek king verliaten. ZIERIKZEE. Bij die officieelie ingebruik stelling van 't nieuwe klokkenspel, waar van echter de datum nog niet vaststaat, maar wellicht valt tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, zUillen de nieuwe klokken, van welks welluidendheid men zich al heeft kunnen overtuigen, door den heer 'Tim mermans, beijaardier te Rotterdam be speeld worden. Te Londen, Brussel, Groningen ,en thans te ZierikZee en wel in het magazijn van den heer A. C. Anker aan het Haven- plein, heeft de firma Lips te Dordrecht •een speciale reclame ingericht voer haar wijdvermaard artikel brandkasten, „lvo- llette", heeft haar kostbaarheden, diaman ten, paarlen en behalve dat, tal van waar devolle voorwerpen aan de „Lips" toe vertrouwd, wegens het groote vertrouwen dat zij, en zij niet alleen, in Lips heeft als brand- en inhraakvrije kast. Bij kunst licht vooral maakt deze reclame een „schiltterend" effect. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden oip| Woensdag 21 December. Afwezig dhr. J. den Boer, we gens ziekte. Biji de opening heet de voor zitter, dhr. van Citters, den leden harte lijk welkom, waarbij' Z.E.A. den wensch uit voor een prettige en algemeene sah- menwerking 'miet den Raad, waarvan hij den steun vraagt. Spr. zegt tevens Zijn medewerking en steun toe en zal trach ten zich zoo spoedig mogelijk' In de ge meentezaken in te werken; Op een ver zoek van het bestuur van den Bond van bledrijfsautohouders, om van gemeente wege adhesie te betuigen aan een adres van genoemd bestuur aan den Minister van Waterstaat, in verband met 't Rijks wegenplan, wordt ma eenige bespreking z. h. st. gunstig beschikt, terwijl een cir culaire, betreffende emigratie naar Ca nada, voor kennisgeving wordt aangeno men. Daarna komt in behandeling een aanvraag voor een jaarl'ijksche gemeente subsidie van, f10 door de Kon. Nederl. Politiehondenvereenïging, Welke aanvraag in een vorige verga dei jtfng in handen was gesteld van B, en W> om advies. Dit college stelt voor deze zaak voor ken nisgeving aan te nemen. In den geest van het voorstel van B. en W. Wordt be sloten. (Tlhans volgt lezing eener door B. en W. opgemaakte concept-wijziging der verordening voor dem burgert, stand, ter verdeeling der werkzaamheden bijl abu sentie enz., welk concept door den Raad wordt goedgekeurd; Dhr. Bolle vraagt hierbij1, waar de registers voor den bUr- Igerl. stand worden gebbrgen, ten ge- meentehuize of ten huize van den tegen- woordigen ambtenaar, die niet over een brandvrije bergplaats voor deze stukken 'beschikt. Hem wordt gezegd, dat de be scheiden steeds bijl den 'betrokken ambte naar, dhr. Moelijker, berusten. Dhr. Bolle acht in verhand met de belangrijkheid dezer stukken een opberging daarvan in het gemeentehuis zeer gewenscht. Dhr. den Haan is eveneens deze meening toe gedaan. Spr- zou tevens gaarne zien, dat de zaken voor den burgert, stand ten gemeentehuize werd afgedaan. De heer Gilijamse zegt, dat daaraan bezwaren zïjh verbonden, daar die inwoners voor hunne aangiften op ongeregelde tijden bij iden ambtenaar komen en van hem' niet is le vergen, dat hij daarvoor doorloopend in het gemeentehuis zou vertoeven. De heer den Haan antwoordt, dat dit ook niet in ziijln 'bedoeling ligt. Er kan een 'be paald uur voor' de aangiften worden vast gesteld. Op Zijn voorstel wordt aldus be sloten. Verder stellen B- en W. voor ten ruwe huid schrale lippen behoeve der gemeente-secretarie een schrijfmachine aan te schaffen. Zij achten de uitgaaf daarvoor gemotiveerd, ten op zichte der kostenf voor drukwerk enz. Van de firma Sparrentak te Middelburg was een aanbieding ingekomen voor levering van een A. E. G.-schrijfmaehine, tot den [prij's van f 260. Met algemeene stemmen wordt machtiging tot aankoopi verleend. Vervolgens komt ter tafel een voorstel tot wijziging der begroofing 1928, hoofd zakelijk in verband met de circulaire van 'Z.Ex- den Minister van O. K. en W. waar in voorgeschreven wordt, dat gemeente besturen voortaan geen gelden meer [mo gen voteeren voor het z.g.n. buitenwette lijk vervolgonderwijs. De heer Blom is van meening, dat wettelijk vervolgonder wijs in gehéelen cursus niet zoo kost baar en bezwaarlijk is; volgens hem be staat waarschijnlijk de kans wel, dat de loopende cursus, waaraan voorloopig tot 2 Januari ai.s. vaceantie Sis gegeven, op eene of andere; wij'ze kan voortgezet wor den. De heer Bolle verklaart het ten zeer ste te betreuren, dat het avond-onderwijs, waaraian het opkomend geslacht zöo'n groote behoefte heeft, zou stopgezet wor den. Hüj zag deze zaak gaarne zoo spoe dig mogelijk tot klaarheid gebracht en wil op het voorbeeld van andere ge meenten een commissie vormen met het doel particuliere giften ten behoeve van deze cursus in te zamelen. Persoonlijk is de gehaele Raad de meening van den heer Bolle toegedaan en is de vorming, der commissie wel verzekerd. Ingeko men was een opgave van hetgeen benoo- digd is voor leermiddelen, noodzakelijke verbeteringen en herstellingen enz. ten behoeve der openbare lagere school. De heer Gilijamse leest een en ander voor en geeft de noodige ophelderingen. In verband met deze zaak vragen B, en W. machtiging tot het verleenen van een oredfet van ten hoogste f3000. De heer Gilijamse 'beveelt aanschaffing, herstel ling en verbetering aan als nuttig en moodig. De heer Blom zegt, dat men in dertijd bij1 het opmaken van het leerplan van hooger hand in dezen nog verder wilde gaan. De heer Bolle, hoewel ver betering moodig achtende en toejuichen de, geeft Zijn teleurstelling te kennen, dat de gemeenteraad en bloc den toe stand eerst eens niet heeft kunnen op nemen, met welk gezegde, dhr. Braam instemt. Dhr. Gi'ïjamse antwoordt, dat daarvoor geen tijd was, de opgave kor telings is ingekomen en de' zaak urgent is. Met 5 tegen 1 st. (dhr. Braam, die een dergelijke uitgave ineens niet gemo tiveerd acht), wordt het gevraagde ore- diet verleend. Naar aanleiding van een verzoek van den kring Schouwen—Dui velend der Z. L. M., om siibisidie ten be hoeve der in Juli a.s. te Zierikzee te houden tentoonstelling, die ongeveer alles wat tot land- en tuinbouw in betrekking staat, zlal omvatten, verkrijgt dhr. Blom het woord. Spr., hoofdbestuurslid der ge noemde 'maatschappij' zijinde', bepleit het nut van dergelijke tentoonstellingen. Het is de maatschappij niet te doen oml door aanvraag van subsidies gelden lin kas te krijgen, maar het revenu dezer tentoon stelling is afhankelijk van het weer. Bij goed weer zal het bezoek zeker druk z'ijb en kunnen dei onkosten wel gedekt Worden door de entrée's. Hij' wil daar om het voorstel doen bij: wijze van re serve voor deze tentoonstelling een toe zegging van f 100 te doen, welk voorstel met algemeene stemtnen wordt aange nomen. In bespreking komt verder een Wijzigingsplan vooir de Jan aanleg zijnde rioleering te Burghslujjs, welke wijziging door dhr. Gilijiamse( wordt toegelicht. Con form dit plan Wordt tot wijziging beslo ten, ials men met den betrokken eigenaar tot eenstemmigheid kan geraken. Bij de omvraag bepreekt dhr. Bolle nogmaals eene z. i. gewenschtej verplaatsing van den lantaarn in de Wesbstnaiat en ook van dien bijl het Smalle Wieegje; een ver plaatsing van laatstgenoemden lantaarn zal (geschieden, doch) van dien )m de Wiest- srtraiat acht men bezwaarlijk. De (heer den Haan Wijlst op den ongunstigen toestand van den weg van af den Driehoek naar de trambaan. Hlij stelt voor aan de be trokken autoriteit (Wiesterenban-ipolder) van gemeentewege een verzoek te rich ten tot verharding en verbreeding van dezen weg. Besloten wordt aan züjln ver zoek igevolg te geven. Ook zag genoemde heer gaarne in de betrokken verordening een verbod opgenomen van het laten wei den van vee bij strenge vorist. Dhr. Blom, hoewel voorstander van dierenbescher ming, acht het invoeren van dergelijk verbod om verschillende redenen niet Uit voerbaar. Daar dhr den Haan in dezen geen steun ondervindt, trekt hij! zijn voor stel in. Daarna sluitüng. NOORDWELLE. Woensdagavond onge veer vijf uur brak bij den landbouwer KERSTMIS-CADEAU INHOUD: MIL0 EN POORTERS TOEBACK *1.70 en *1.20 PER DOOS PJiED 1KBEÜKTEN. Zondag 25 - en Maandag 26 Dec. te Zierikzee (le en 2e Kerstdag). Ned, Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. le kerstdag. 10 ure, da. Hoekstra. Kleine Kerk. le kerstdag 10 ure, ds. Waardenburg (Beide diensten extra-coll. voor het opvoedingsgesticht Valkenheide. Kleine Kerk 2e kerstdag 10 ure, ds Waar- dehburg en 6 ure, Kerstfeest Zondagschool, Gsref. Kerk. le kerstdag. 10 en 6 ure, prof. C. van Gelderen van Amsterdam 2e 10 ure, idem en 6 ure, Kerstfeestviering met de kinderen. Chr. Gerei. KerJr. le kerstdag 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. 2e 9.80 ure, idem. Evangelisatie Jeruël II. le kerstdag 10, Gewone dienst en 7 ure, de heer G. J. Klee. 2e 10 ure, Gewone dienst. Oud-Geref. Gem. le kerstdag. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. L. P. Hanse alhier een felle brand. uit. Begonnen in de kapschuur, breidde de brand zich van daar snel uit. De geheele inhoud, een partij vlas en oliezaad, be nevens motor- en dorschmachines, werden een prooi der vlammen. Al spoedig ston den de in de onmiddellijke nabijheid staande stapels griaian in brand. De kos telijke voorraad, zijnde de opbrenglst van pl.ni. 15 gemeten, ging in de vlammen verloren. Met zeer veel moeite wisten de eerst aangekomenen de schuur te be houden. De spuit was, gezien de glad heid van den weg1, nog vlug ter plaatse. Inmiddels had men al het vee en paardeni uit de schuur verwijderd, doch deze kon den na een paar uur weer teruggebracht worden. Een 150-tal' kippen kwamen in de vlammen om. Na een heele nacht hard werken kon de brandweer (olm half acht naar huis, m'et de voldoening schuur en huis behouden te hebben. De oorzaak wioirdt gezocht door het gebruik van ben zine in de nabijheid van een brandende lantaarn. Verzekering dekt de schade. N#d. H«rv. K«rk. Beroepen: Te Leiden, J. A. van Selims te Nijmegen. Te Geliselaar (toez.), cand. P. C. Bosboom' te Utrecht. Te Doeve ren, R. S. P,ots, O.-I. predikant te Bilt- h'oven. Aangenomen: Naar Brielisch Nieuwland, D. T. Los, cand. te Amsterdam. Bedankt: Voor Ouddorp, J. E. Kiliomip te Oldebroek. Voor Nunspeet, A. Altena te Rijnsburg. KERKWERVE. In de plaats van den heer J. Boot Mz., die bedankt had, is tot Diaken gekozen de heer U. Needle. SIRJANSLAND. Herkozon de heerein A. Hanse al's ouderling, en J. Klink als diaken. RENESSE. In een gehouden vergadering van notabelen is herbenoemd' tot kerk voogd de heer W. Steur Cz. POORTVLIET. Tot diaken is benoemd de beer J. C. Vos, in de pd'aajts van den heer W. van Nieuw'enhuijzen, (die be dankt heeft. Tot ouderilling is herkozen de heer W. M. Ista. ST.-PHILIPSLAND. Tot diaken is ge kozen, in de pllaats van dhr. J. Wage- maker, die als zoodanig bedankte, dhr. J. van Edisacker. Geraf. Kerk. Beroepen: Te Schipluiden, J. Doium'a Az. te Britsum1. Bedankt: Voor Delfshaven, dr. E. D. Kroon te Vllaaxdingen. Geref. Gem. Bedenkt: Voor Paterson (New'-Jersey, Noord-Amerika), J. Vreugdemhifl te Brui misse. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Vliissingen, J. de Bruin te Vlaardingen. Oud-Geref. Gem. Beroepen: Te Delft (als leerend ouder ling), K. P. de Groot te Alphen a. d. Rijn. BJ80HT3 i UB9L DE MOORD TE ROERMOND. De rechtbank te Roermond veroordeel de den kapper wegens doodslag op zfijn echtgenootc en poging tot opzettelijke brandstichting tot 20 jaar gev.str. De eisch was levenslang. DE AANSLAG OP INSPECTEUR PAUL. In de middagzitülng der Haaigsche rechtbank heeft Donderdag terecht ge staan de man, wien ten laste is gelegd, idat hüj! op 2 September j.l. pij zijn vlucht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1