Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM E Ijsvermaak VRAAGT JE ZEEPPOEDER Woensdag 21 Dec. 1927. zierikzeesche courant. ?,3ste ja*rqahq. - no. ii636 ^erdï!rop^r^%k.°nr'!!l? Inzending Advertentien Kerstnummer. Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Vegen Schoorsteenen. HINDERWET. BUITENLAND. UWEN WINKELIER met bon van Uit Stad en Provincie. Pijn in rug en lendenen Kloosterbalsem geeft ruwe huid verzacht geneest D.e Hollandsche Wasch v r ouw ABONNEMENT: *8. per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor hot buitenland per jaar 10, Aiaondorljjke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. advertentien t®b 13 regels 60 ets., ren a regels en daarboven 20 ets. por regel. Reolamee 80 ets. p. regel. Dlr, A. J. DE L08ZE, UHl-Hrtlctwr H. J KOSTEW gare vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf ZIJ, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. Daar in ons nummer van a.s. Vrijdag (Kerstnummer) waarschijnlijk druk zal worden geadverteerd, daar de Courant gedurende die dagen door een ieder op zijn gemak zal worden gelezen, verzoe ken wij H.H. Adverteerders, die in dit nummer een groote advertentie wenscheai te plaatsen er voor te zorgen deze uiterlijk Donderdagavond in ona bezit is. DE DIRECTEUR. In het met 1 Jan. a b. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1 5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. Nu den laatsten tgd meermalen schoor steenbranden zjjn voorgekomen, wjjzen Bur gemeester en Wethouders van Zieribzee de ingezetenen met nadruk op de wensche- lijkheid, dat de schoorsteenen goed ge veegd zijn. Zierikzbe, 19 December 1927. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgern. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziekikzee brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt hun tot uedep. Staten van Zeeland gericht verzoek met bgl-gen om vergunning tot het plaatsen van twee gasmotoren van 8 P K. voor het drijven van twee exhausters, twee plunjerpompen, een luchtpomp, twee kirk- hamwashers en te zijner tijd een dynamo in de gemeentegasfabriek, alhier, kadastraal bekend in sectie E, no, 524. Op Dinsdag 3 Januari 1928, des nam. 2 uur, zal ten Stadhuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Z>e aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde bun bezwaren MONDELING toe te lichten. Zierikzbe, den 20 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgern. P. F. W1TTERMANS, Secretarie. DUIKBOOT GERAMD. De Amerikaansche duikboot S 4 tö 'i «ui ten de haven van Princetowin (Massa chusetts) door een torpedojager van de kustwacht geramd. Aan boord bevinden zich 40 personen. Onmiddellijk werd hulp geboden en ging* een duiker naar 'beneden. 20 minuten later telefoneerde hij, dat hij de duikboot had gevonden. Hiji bracht een luchtslang aam eb begon lucht in de romp te pompen. Toen hij' kloppen hoorde, nam hij een hamer en slaagde hij' er in, verbinding te krijgen met de overlevenden, die hem de volgende boodschap deden toekomen: „Zes man in leven; lucht niet slecht; haast u alstublieft; duurt het nog lang?" Men gelooft, dat de mannen, die zich in de torpedokamer bevonden, nogj in leven Zijin; de anderen Zijn blijkbaar omgekoman. Er bevinden zich ttem schepen op de plaaits des onheils. De duikers rapportee ren nog, dat de uitkijktoren van 't schip is losgerukt. Alle mogelijke pogingen worden aaiv- gewend om het schip, dat 75 M. lang is, te lichten, doch het weer wordt slechter. De hooge zee, een storm, welke een snelheid van 80 K.M- per uur heeft be reikt en dej hevige koude beletten het dan duikers, in zee af te dalen. De schepen en de kleeren der opvarenden Zijn met een ijlslaag bedekt. Inmiddels wordt de Lichtvoorziening om de duikboot slechter en de kans op redding geringer. AFGRIJSELIJKE MOORD. Een afschuwelijke moord Is te Los An gelas op een twaalfjarig meisje gepleegd en in geheel Califomïë wordt naar den laaghartigen misdadiger gezocht. Vorige week Donderdag verscheen een tot dusver onbekend gebleven man bij de meisjesschool van Mount Vernon en vertelde aam de twaalfjarige Marion Par ker, dat haar vader een ongeluk had gekregen en maar, haar vroeg. Zij ging met den mam mede em eerst in den avond vernam de vader, dat het meisje dien middag niet op school was geweest. Hij waarschuwde terstond de «politie. Vrijdag en Zaterdag ontving hij vier brieven, alsmede verschillende telegrafi sche en telefonische boodschappen, waar in hem een losgeld van 1500 dollar voor het kind ward gevraagd, met de bedrei-- ging, dat het gedood zou worden, wian- neer het geld niet onmiddellijk betaald werd. Parker kwam miet de politie over een, dat hij« 't losgeld zou betalen, waar na de politie! trachten zou, den misdadiger op te sporen. Maandagavond belde iemand hem op en gaf hem bevel, zich naar een bepaalde plaats 'buiten de stad te begeven. Parker deed, zooials hem gezegd was. Een paar minuten, nadat hij' met zijn auto was aan gekomen, verscheen een man in een klei nen 'auto, met] het meisje naast hem1. „Hier is ZijP', zeide hij tot den vadier, „geef mij het geld. Zij slaapt nu- Ik zal haar aan den kant van den weg neerzetten". Par ker deed zooals hem gezegd werd. De vreemdeling stapte een eind verder uit, en legde het kind neer langs den berm van den wieg. Toen de vader evenwel bij het kind kwam, zag hij, dat de kleine Marion dood was. Rondom haar hals wias een staaldraad gebonden, die zoo sterk was aangetrokken, dat een diepe snede was veroorzaakt. Beide beenen waren dicht bij het lichaam afgesneden. De ouders van Marion ontvingen Maan dag de vreeselijke mededeeling: „Ik zal ook baar tweelingzusje vermoorden!" De schok door den moord en genoemd be richt was voor de rampzalige ouders zóó ontzettend, dat Zij in hoogst ernstigen toestand verkeeren. In geheel Californië wordt met vlieg tuigen en auto's naar den moordenaar gezocht. De politie heeft als de moordenaar ge ïdentificeerd Edward Hickman, 20 jaar oud, die vermoedelijk uit wraak heeft gehandeld, omdat hiji verleden jaar Juni wegens valschheid in geschrifte werd ver oordeeld, gepleegd aan de First Nalional Bank, waar Parker, de vader van het vermoorde kind, hoofdkassier Is. Parker verzette zich er destijds tegen dat Hick man op eerewoord werd vrijgelaten. De politie bewaakt' alle wegen ter voor koming, dat Hickman ontsnapt; men ge looft dan ook, dat de man spoedig zal worden gearresteerd. ZIER1KZEE. De Ver. van Raden van Arbeid gaf voor 1928, even alls 't vorig jaar een zeer handig en practisch Zak agenda uit, met los pcisttarief. De tooneelver. „Semper Crescendo" alhier, geeft de le en 23 Kerstdag en f én 2 Januari in 't Huis van Nassau uit voeringen, waarbij men zal opvoeren „Tropejiadel" en „Dat wat je niet hebt". De N.V. Stoomdrukkerij v/h. Laken- man Ochtman alhier geeft voor haar cliënten voor het jaar 1928 een fraaie, op deze zaak zelf uitgevoerde, week kalender in kleurendruk uit. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van het harmonie/gezelschap „Kunst en Eer", is de heer Joh. F. A. Theewis met algemeene stemimien tot directeur dezer vereeniging benoemd. Maandagavond j.l. heeft de admi nistrateur van het Inform. Bel Bureau, in de kilieine bovenzaal van het „Huis van Nassau", de tweede lezing gehouden, ditmaal over de „Faillissementswet". Achtereenvolgens werden in korte trek ken behandeld de voornaamste bepalin gen omtrent de faillietverklaring en hare gevolgen, zoowel wat het beheer des cu rators betreft, als het aanbieden en be werkstelligen van het akkoord, met de daaraan verbonden homologatie. De be voegdheden van den Rechter-Commissaris, den curator en de eventueele commissie van schuldeischers werden naar voren gebracht, zoomede het vereffenen van den faillieten boedel, na de insolvenit- verklaring, de indiening en bespreking der vorderingen ter verificatie-vergade ring pn de rechtstoestand der schulde- Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke ver lichting, kalmte en rust bezorgen. „Geen goud zoo goed" naars na de vereffening. Tenslotte werd het faillissement eener nalatenschap en de rehabilitatie met de „Surséance van betaling" kortelijk besproken. Geïllus treerd met tal van voorbeelden heeft de zen avond ons weer heel wat geleerd en een goede kijk gegeven, hoe het een en ander er naar toe gaat bij een fail lissement. ELLEMEET. In de vorige week ge houden raadsvergadering waren alle le den aanwezig. Op last van Ged. Staten Werd het regelement van het Burgerlijk Armbest. zoodanig gewijzigd, dat voort aan kinderen door dit bestuur mogen worden uitbesteed uitsluitend in gezin nen, die vrij1 van tuberculose zijn, blij kens een verklaring van den medicus. Op bevel vaiï Ged. Staten werd de sub sidie ingetrokken die de oudercommissie over 1925, omdat de minister van O., K. en W. deze buitenwettelijke cursus in strijd acht met de wet. De begrooting werd dienovereenkomstig gewijzigd en deze cursus zal met ingang van 1 Jan. worden stopgezet. In de commissie tot Wering van schoolverzuim werden over 1928 herbenoemd de heeren C. v. d. Zande B. van Splunder, A. v. d. Have en H. Friso. In de commissie van toe zicht op het lager onderwijs werden over '28 herbenoemd de heeren J. v. d. Stol'pe, A. Geleijnse, N. de Jonge en B. v. Splun- ter en benoemd dhr. H. Friso. Hierna, sluiting. NOORDWELLE. Donderdagmorgen had de zoon 'van den landbouwer B. G- M., bezig Zijnde "©en flesch spinitus te vullen, het ongeluk, deze vloeistof over één zij ner handen én arm te gooien. Waarschijn lijk, doordat hij tedicht bij een bran dende lamp kwam, vloog het in brand, waardoor hij ernstige brandwonden op liep. De keuken waar het plaats had, Was in een oogenblik één vlam, doch deze had men spoedig gebluscht. SEROOSKERKE. Vrijdagavond gaf de afd. Serooskerke van den Bond voor Staatspensionneering in café Berrevoets haar gewone jaarlijksche propagan da- avond voor eeaU goed bezette zaal. Het be stuur had zich verzekerd van de mede werking van de Tooneelvereenigtng al hier (voorzitter M.« Geluk), dfce, nadat door den voorzitter der afd. dh- P. Geleijnse Lz. de bijeenkomst roet een kort woord was geopend, haar programma begon af te werken. Vóór de pauze werd gegeven een tooneelstuk met propagandistische strekking voor Staatspensioengetiteld „Te laat'. De vertolking van dit stuk was vrij goed. Alleen was de inhoud van (het stuk op sommige plaatsen vrij gewrongen, wat aan de uitvoerders eischen stelde, die boven hun krachten gingen. Anders was het met het blijspel, dat gegeven werd na de pauze: „De gevolgen van een leu gen". Hierin hadden alle spelers succes te boeken, 't Spel was vlot, alle spelers waren goed rolvast, en beheersch'.en de stof, zoodat de vertolking uitstekend was. Vooral de „kosten" was zeer goed. Tot slot werd nog gegeven een voordracht voor twee personen, die evenals 't voor gaande tooneelstukj e de lachspieren der hoorders wel in beweging bracht. Een gezellig bal besloot deze goedgeslaagde uitvoering. Nader wordt ons nog medegedeeld, dat zich na deze uitvoeiting een zestal nieuwe leden bij het bestuur hebben aangemeld. DREISCHOR. Dinsdagavond trad hier voor onze Nutsvereeniging op, de heer A. W. Kam'p, uit Den Haag. De begaafde declamator vermocht ook dezen avond w-eer zijn auditorium ten zeerste te boeien. Hartelijk is er gelachen om zijn natuurlijke weergave en vooral om zijn onnavolgbare gelaatsmimiek. Zeer zeker hebben dan ook alle aanwezigen inge stemd met de wooirden van den voorzit ter, toen hij den heer Kamp een „tot w-eerziens" toeriep. NIEUWERKERK. Ingevolge het schrij ven van Ged. Staten aan de Gemeente besturen, dat op de gemeentebegrooting voor den dienst 1928 geen posten mogen worden uitgetrokken ter bestrijding van de kosten van buitenwettelijk vervolg onderwijs, zouden ook de beide alhier bestaande cursussen, waaraan 25 leerlin gen deelnemen, einde December moeten worden opgeheven, doch, dank zij den financieelen steun van eenige warme voorstanders van het Openbaar Onder wijs, zullen deze cursussen tot het einde woTden voortgezet. Een navolgenswaardig voorbeeld ook voor andere gemeenten. OOSTERLAND. De uitvoering gegeven door „Oosterlands Fanfare" voor haira donateurs is Vrijdagavond uitstekend ge slaagd. De zaal was flink bezet. De mu zieknummers werden zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht. Het trio van den Berge, vergastte ons op eenige mooie nummers voor fluit, viool en piano. Mej. van den Berge gaf nog! 2 nummers piano solo ten beste, wat na elk nummer een daverend applaus ontlokte. Voor de pauze werd opgevoerd het blijspel in één bedrijf „Veertig jaar getrouwd", Welke door zijn veelal koddige voor stellingen, de zaal dikwijls deed lachen. Na de pauze werd opgevoerd „Mislukte Levens", boerentragedie in 3 bedrijven. Een stuk vol ontroerende momenten. 'Treffend werd weergegeven, hoe door fouten en mislukkingen een heele familie te gronde gaat. Het oud moedertje, welke roli "Zoo echt werd gespeeld, deed ons denken aan Kniertje, uit het tooneelwerk „Op Hoop van Zegen". Ook de andere heeren en dames-dilettanten kweten zich op buitengewone wijze van hun taak. Na elk bedrijf werd langdurig geapplau- diseerd. Het was een genotvolle avond. Een gezellig bal besloot dit eerste *win- terconcert. ST.-ANNALAND- Woensdag 14 Dec. g.af de nieuwe tooneelvereenigïng „Willen is kunnen" ha-ar eerste uitvoering voor een goed bezette zaal. De voorzitter, de heer M. Rijnberg, opende met een woord van welkom tot de aanwezigen, en sprak den wensch uit, dat de goede orde ge durende de uitvoering! geen oogertblik ver stoord mocht worden. Hierna werden op gevoerd een tweetal blijspelen, die, in aanmerking genomen, dat de meeste spe lers voor 't eerst op de planken kwamen, zeer goed werden uitgevoerd. De speler/ waren bijzon-der rolvast en bewogen zich vrij gemakkelijk. Vooral 't eerste stukje, „In de val geloopen", werd best uitge voerd. Ook de aankleeding mocht er zijn- Kosten noch moeite waren gespaard om 't geheel zoo mooi mogelijk te miaken. Een extra woord van lof verdient zeker wel de vertolker van de rol van „Van Maarleveld". Ook het 2e nummer „-Mees ter Jeroen en zfijh kweekeling", hoewel niet zoo pakkend' «als rt eerste, werd vlot gespeeld. Een dankbaar applaus beloon de telkens die spelers. In zijn slotwoord dankte de voorzitter de aanwezigen voor «de goede orde en wekte hen op tot het toetreden -als donateur, waaraan door een 20-tal personen gevolg werd gegeven. Tot laat in den nacht hield de dansmuziek van dhr. Roels de aanfwezigen gezellig bijeen. Het bestuur is zoo tevreden over deze geslaagde uitvoering, dat men er ernstig aan deukt, nog dezen winter een tweede te geven. Vrijdag 16 December bracht de muziekvereniging „Accelerando" haar jubil'eerende leden P. van Bendegom en J. C. Soeters een serenade. Eenige dagen tevoren hadden ze reeds eenige souvenirs ontvangen van hun medelieden. Merkbaar ontroerd dankten beiden voor de hun bewOzen -eer, waarna Zij de wer kende «lieden een versnapering aanboden in 't hotel van dhr. M. Boogaard. STAVENISSE. Bij -de '1.1. Zaterdagavond alhier gehouden herstemming voor een Bestuurslid van den Kolenbond „Alge meen Belang" is de heer P. van Iwaarden Cz. gekozen met 24 van de uitgebrachte 31 geldige stemmen. THOLEN. De heer W. Moelker alhier, is in de vergadering van de afd. Tholen van hei Nut van 't Algemeen, gekozen tot voorzitter, zulks in de plaats van den heer L. van Dijk, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. 1 1 Voor een aandachtig publiek, hield ds. R. Lanting van Wolphaartsdijk, Don derdagavond een lezing in het gebouw der Geref. Kerk alhier, over de afschei ding van 1834. Na uitvoerig te hebben ge schetst, hoe door de moderne en liberale opvatting dier dagen, de zuivere Gerefor meerde waarheid niet meer van den kan sel in de Staatskerk werd gehoord, waar door een geestelijke opwaking kwam', mede door het optreden van ds. de Koek te Ulrum, benevens de'dominees Schotten, van Ve-lzen, Brummelkamp en anderen. Bijzonder stond hij stil bij de vele ver volgingen dier dagen waar velen die een preek bijwoonden werden veroordeeld tot hooge boeten; ds. de Koek zelfs tot gevangenisstraf, terwijl de beleiders dier waarheid werden gemolesteerd en door de regeering verschillende malen solda ten bij hen werden ingekwartierd. Inzon derheid wees hij op het afzettingsbesluit der Classis en Synode dier dagen van ds. de Koek, welke besluiten hij kwalifi- ceerde als beslist onrechtvaardig en on rechtmatig, daar niet kon aangetoond worden dat de Koek de waarheid ver draaide. Na nog gewezen te hebben op den zegen voor het nageslacht uit deze vervolgingen der Kerk God's voortge sproten, eindigde spreker deze leerzame rede. Door den strengen vorst van Dins dagnacht is het reeds eenige dagen in de Eendracht kruiende ijs, vast gaan zit ten zoodat het Thoolsche veer totaal is geïsoil-eerd. Zelfs kon men niet per roeiboot overgezet worden. Geheele rijen auto's en melkaute's staan in afwachting van den viloed, waardoor men hoopt dat de ijskorst zal breken, aan de Thoolsche zijde te wachten. Wie zou nu niet wen - schen dat de brug er reeds was? PROV. STATEN VAN ZEELAND- In de Dinsdag gehouden Sta-tenzitting sprak ae Comm. de?' Koningin woorden van dank tot den heer Fruytier, die als lid van Ged. Staten ontslag hadi gevraagd. 17 Jan., wanneer W«eer een zitting der Staten wordt gehouden, zal men beslis sen over een voorstel-Kodde, namens St.- Geref. en Anti-Rev., om de zitting met gebed te openen en met dankzegging te sluiten. Aan den heer H. J- G. Hartman Werd ontslag verleend als griffier der Staten, welke functie hij! sinds 1 Aptrjfl. 1919 waar nam, in welke betrekking hij' ten volle „der Staten rechterhand" is geweest. Al dus de Corami der Koningin. H. M. heeft den scheidenden griffier benoemd tot rid der in de orde van dien Ned. Leeuw. In de plaats van den heer Hartman werd gekozen, dr. B- D. H. Tellegen, referendaris te Prov. Griffie van Zeeland- ONDERWIJS. Bij het Zaterdag t© 's-Gravenhage ge houden examen slaagde voor de akte Wiskunde L.O., de heer A. v. Toorn, hoofd der O.L.S. te Noordwelle. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Staatsinrichting M.O., de heer J. Steur, leeraar M.O. Geschiedenis. REROIBUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Maasland, N. J. Cupedo te Koudum. Te Koptwijkerbroek, P. Kuijilman te Houten. Te Wilsum, A. G. Oosterhuis te Ernst. Te Roermond (toez.), D. Tromp te Heerlen. Aangenomen: Naar Utrecht, J. H. Grolle té 'Hillegom. Naar Veendam, C. C. de Kl,oet te Den Helder. Bedankt: Voor Dinteloord, R. Steenbeek te Wapenveld. Voor Putten (2de pred. plu), J. Ronge te Hoog-Blokland. Voor Akkrum, L. M. J. S. Herfkens te Drachjten. BRUINISSE. In de beide vacaturen ont staan door het overlijden van den heer Jac. Fliohil en het bedanken van den heer J. C. van Rhee Sr., zijn tot ouderlingen gekozen de heeren J. de Roode en Joh. Oflte. Herkozen is tot diaken de heer Joh. Visser. ST.-ANNALAND. Donderdagavond 6 u. zaïl de beroepen predikant, ds. H. Ewiolt van Raamsdonk voor de gemeente op treden. THOLEN. Alhier zijn de laatste weken voor Centrale verwarming gecollecteerd 2 giften van f 100 en 2 vanl f 20 en 2 van f 10. Waar het in deze dagen van strenge koude bijna niet doenbaar is, zonder verwarming godsdienstoeefning te houden, is het te hopen, dat meerderen die hun kerk lief hebben, dit goede voorbeeld volgen. Te meer waar zooveel kapitaalbezitters lid zijn. Genef. Kerk. Beroepen: Te Moordrecht, cand. F. de Vries te Oegstgeesl. Te Schoonoord, cand. M. Vreugdenhil te Rotterdam. Te Maastricht, W. Seinen te Opperdoes. Te Zoutkamp, cand. A. Adema te Boe rakker. Aangenomen: Naar Hoogvliet, cand. H. Hoekstra te Zwartsluis. Bedankt: Voor Middelburg* W. H. den Houting Jr. te Huizum (bij Leeuwarden). Voor Surhuisterveen, J. H. Staal1 te Garrelsweer. Kerstfeest te Capeile Vrijdagavond 6 uur; te Schuddebeurs Maandagnam. 2 uur: te Ouwerkerk Maandagavond 6 uur; te Zierikzee Maandagavond 6 uur. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Baarn. A. H. Hilbers te Enschedé. - Voor Dokkum^, B. Oosthoek te Soest. Geref. Gem. Beroepen: Te Grand Rapids (Division Ave; Michigan, Noord-Amerika), H. Kie viet Jz. te Veenendaal.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1