Iierikzeesrtis Nieuwsbode Rijk, jong en knap. B IJ VOEGSEL behoorende bi] da vin Maandag 19 Die. 1927, no. 11635 BINNENLAND. HET CADEAU-STELSEL. Het Tweede Kamerlid Van Wijnbergen heeft den minister van arbeid, handejlem nijverheid de volgende vragen gesteld: Is de minister bereid, nu de uit mid denstandskringen aangewende lofwaardi ge pogingen to.t bestrijding van het ca deaustelsel niet tot bevredigend resul taat hebben geleid, een commissie te benoemen, aan welke ware op te dragen het cadeaustelsel en de daaruit voort vloeiende nadeelen aan een nader onder zoek te onderwerpen en na te gaan, weTke maatregelen daartegen eventueel dan zijn te nemen? Uit Stad en Provincie. BURGH. Vergadering van den gemeente raad, gehouden op Maandag 12 Dec. j.». Aanwezig alle leden. In zijn openings woord herinnert de voorzitter in tref fende woorden het overlijden van dhr. J. v. d. Vate Jz., oud-gemeenteraadslid en van dhr. W. Boot Wz., oud-secretarisi- ontvanger, die zoovele jaren de belan gen der gemeente met lust en ijver ge diend hebben. Op een uitncodiging van het bestuur van den Kring Schou wen- Duiveland der Z.L.M. tot bespreking der oprichting eener lagere land- en tuin bouwschool, in een op 15 December a.s. te Zierikzee 'te houden vergadering, ver klaren de heer en Krijger en v. Zuijen zich bereid het gemeentebestuur op deze vergadering te vertegenwoordigen. Een erzoek iom financieelen steun door de Kon. Nederl. politiehond vereeniging wordt voor kennisgeving aangenomen. De Raad, hoewel met het goede doel der vereeni- ging instemmende, is van meening, dat in verband met de veie aanvragen om steun uit financieel oogpunt niet alle der gelijke verzoeken kunnen ingewilligd worden. De nieuwe begrooting 1928 der Gezondheidscommissie, waarop volgens Kon. besluit geen post voor vacatiegelden meer voorkomt, wordt goedgekeurd. Een verzoek van den Kring Schouwen-Duive- land der Z.L.M. om gemeentelijke sub sidie voor de in Juli a.s. te Zierikzee te houden landbouwtentoonstelling wordt in handen gesteld van B. en W. om ad vies. Een schrijven van het bestuur van het Ziekenhuis te Noordgouwe, behelzen de het verzoek om het bedrag der ge meentelijke subsidie over 1927 ten be hoeve dier inrichting voor een tijdvak van 10 jaar te bestendigen, wordt in eenige discussie aangehouden tot men nog enkele nadere inlichtingen heeft ver kregen. In verband met een schrijven van Ged. Staten omtrent reglementswij ziging der Armbesturen ten opzichte der geneeskundige verklaringen voor gezins verpleging van armlastigen wordt beslo ten aan art. 14 van genoemd reglement een 7de lid in dien geest toe te voegen. Thans komt in behandeling een schrijven van Ged. Staten betreffende de beschik king van den Minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, dat voor het z.g.n. buitenwettelijk herhalingsonder wijs, 't welk niet geregeld is volgens art. 21 der Wet op het Lager Onderwijs, geen gelden meer op de gemeentebegrooting mogen gebracht worden. Over 't algemeen betreurt de raad het, dat op deze wijze jonge lieden, voor wie met het oog >p de toekomst eenig voortgezet onderwijs hoogst noodzakelijk is, daarvan versto ken zullen zijn. Onder instemming der vergadering verklaart dhr. Fokker zijn best te zullen doen dit onderwijs door particulier initiatief zooveel' mögelijk te doen bestendigen. Omtrent het adres van- FEUILLETON. Naar het Engelsch van N. BOWLBY. (Nadruk verboden). 1 HOOFDSTUK I. Olfi deze drie predikaten mocht God frey Loraine aanspraak maken. Hij was zeven-en-twintig jaar, had een aanzien lijk inkomen en zou bij den dood van van een ouden oom, heer van Denethorpe worden, een mooie oude buitenplaats. Bij dit laatste had Godfrey zelve in het minst geen haast; veel liever voelde hij zich zoo vidji als nu om te gaan waarheen hij wilde, dan dat hij zich gebonden zou weten door de verantwoording van een landeigenaar. Toen bijl nog vijfhonderd pond per jaar inkomen genoot, was hij altijld heel druk bezig geweest; maar nu hij vijfduizend pond per jaar bezat, had hlij veel aan reizen gedaan. Hij had Erv- gelsch-Indië bezocht; daar druk aan dp polo-sport gedaanhij had een onder zoekingstocht naar Thibet gemaakt; was in „het Zwarte werelddeel" olp de tij- gerjacht geweest, kortom, had zich be wogen op ieder gebied, dat open staat voor een jongmensch van ruime midde len en met zin voor het avontuurlijke. Toen Loraine weer thuis was van zijn groote reizen, had hij! zijn 'bloedverwan ten een bezoek gebracht; en alom werd hij' met een zeer hartelijk welkom be groet vooral door moeders Imlet doch- wege de betrokken vereeniging om van gemeentewege maatregelen te treffen tot bestrijding van het zoo stuitende vloeken, verklaart de raad zich éénstemmig voor het goede doel dezer vereeniging. Men is echter vun cordeel, dat het hoogst moeilijk zal zijn daarvoor besliste maat regelen in te voeren. Dhr. Heule zegt: ,,Wie vloekt, ontsiert zichzelf het meest". Dhr. Krijger is van meening, dat werk gevers. door hun ondergeschikten bij voortduring te wijzen op het onleerende van het vloeken veel kunnen bijdragen tot bestrijding van dit euve', met welke bewering dhr. Landegenl volkoman ac- coord gaat. Dhr. Fokker zegt, dat de kwaal in deze gemeente niet onrustba rend voortwoekertz.i. is het beste be strijdingsmiddel, dat ieder In eigen kring het goede voorbeeld geel't. Op voorstel van dhr. Heu'.e wordt het adres voor kL-njnisgeving aangenomen. Ver volgons doet de v:orzitter eenige mededeelingen om trent de plannen tot electrificatie van de Nccrdgroop. Daar dit vraagstuk binnen kort opnieuw in behandeling komt in de vergadering der Provinciale Staten, stelt hij namens B. en W. voor de beslissing in deze zaak aan te houden tot na dein afloop der vergadering van genoemd col lege. Aldus wordt besloten. In verband met de aanstaande afsluiting der leenings- akle, ten behoeve der N.V. Waterlei- ding-Mpij. Schouwen-D.u!veland" met de Rijksverzekeringsbank stellen B. en W. eene wijziging der gemeentebegreoting 1927 vooir, wat den kapitaaldienst betreft, een bedrag van f 6577 in ontv. en uitg., voor den gewonen dienst mat het bedrag van één maand rente (over December) van genoemd kapitaal. Op voorstel' v.sn B. en W. wordt met algemeens stemmen besloten namens den gemeenteraad een bezwaarschrift te richten tot den Min. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen in verband met de verplichte gelde lijke bijdrage door de gemeente voor be zoek van leerlingen aan de Rijks Hoogere Burgerschool. Bij de omvraag zegt dhr. Overbeeke de klacht vernomen te heb ben, dat bij de laatste afneming van ge meentegrond een gedeelte van den grond voor een der woningen in de kom van het dorp te vee*! verlaagd is, waardoor het overtollige water voor dit pand niet kan afvloeien. Dhr. Kloet verzekert dat indertijd ter plaatse geen grond is af genomen, daar de situatie laag genoeg was. B. en W. zeggen een onderzoek toe naar den toestand bij deze woning. Dhr. v. Zuijen vraagt naar de bestemming van de overcomplete aarde op de algemeene begraafplaats. De voorzitter zegt, dat deze zal gebruikt worden voor het aanvullen van oneffenheden en gedeeltelijke dem ping der sloot in de buurt. Dhr. Krijger vraagt of B. en W, reeds plan hebben ge maakt voor een andere standplaats der woonwagens; hij acht de tegenwoordige standplaats op de hoogte vciótr den smal- len weg bezwaarlijk. Hoewel hel moeilijk is een doelmatiger plaats te bepalen, zullen B. en W.. onderzoeken, of er in dezen een betere regeling te treffen is. Daarna sluiting. SCHERPENISSE. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op 14 Déc. j.ll. Tegenwoordig 5* leden. Afwezig de hee- ren Bolier en Keui'. Een kennisgeving van Ged. Staten was ingekomen betreffende vaststelling van de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand (PP- f 300. Een kennisgeving van den Min. van O., K. en W., dat art. 56 4e lid der L.O.-wet niet zal worden toegepast ge durende het tijdvak 1 Sept. 1927 tot den dag waarop Mej. C. A. Hartcg, aan wie ziekteverlof is verleend, haar werk zaamheden zal hervatten, welk tijdvak de heer A. C. van Dijke, geen wachtgel der, als tijdelijk onderwijzer is werk zaam1 geweest. Besloten werd de oot- ruin.'ingstermijn der onbewoonbaar ver klaarde woning van K. H. van Bezooijen weder met 6 maanden te verlengen en voor 1928 een gemeentewoning weder aan L. Vroegop alhier te verhuren voor f 129. De begrooting voor 1927 wordt ge- ters. Toch mochten die er geen van allen in slagen, Loraine in haar netten ge vangen te krijgen! .„Je bent veel verstandiger dan ik had durven denken!" sprak zijln tante lady Kreker,- goedkeurend. „Ik dacht dat je al lang door haar een van allen aan den haak zoudt geslagen z'ijin; maar daar 'oen je meesterlijk aan ontkomen!" „O, maar er z'ijin imlmers nog tallooze jongelui met méér geld dan ik!" „Vijfduizend per jaar is anders lang niet te versmaden, vooral als daar nog bijkomt het vooruitzicht olp Denethorpe en een extra Vijftien-duizend per jaar, om nog niet te spréken van den titel! Neen, je 'bent „een zeer goede partijs, Godfrey; diaar kan je wel van opaan!" „Dit weet ik dan ook al lang, tante! Een zekere mrs. Elvery, in Simla, heeft al haar best gedaan om m'ij dit goed aan het verstand te brengen!" „Zoo... En wie was die mrs. Elvery?" „O, een alleraardigst vrouwtje... Ze dan ste heerlijk „Een weduwe, natuurlijk?" „Ja; hoe raadt u dit zoo?" „Wel jongen: ze wilde je natuurlijk trouwen! Of dan niet jou, maar je in komen!" „Hoe weet u nu of z'ij ook niet ver bazend ingenomen was rn'et mijn per soonlijkheid „Och, ik wantrouw altijd die aardige weduwen, die jongelui toespreken of ze hun moeders zijh en ze waarschuwen tegen alle jonge dames. Nu, wees maar blij, dat je haar zelve ontkomen 'bént en pas op voor de hengelaars alhier". „Dat 'beloof ik u: ik héb1 nog in het minst geen/ plan om te trouwen!" „Neem dan nog één raad van mij aan: wijzigd met eene vermeerdering in ontv. en uitg. van. f 132. Besllotén is het regle ment van het Burgerlijk Armbestuur een bepaling op te nemen dat geep uitbe steding van armlastige personen mag plaats hebben dan nadat uit een genees kundige verklaring blijkt dat de gezond heidstoestand der gezinsleden geen ge vaar oplevert voor de uitbestede per sonen. De pensioensgrondslag van den onderwijzer I. D. C. Duijnho.uwer wordt met ingang van 1 Januari 1928 vastge steld op f 1380. Eenige wijzigingen wor den aangebracht in de verordening op het lager onderwijs en in de instructie van het onderwijzend personeel. Een schrijven van den bond tegen het schenden door het vloeken van God heiligen naam wordt voor kennisgeving aangenomen, aangezien eene verordening betreffende deze aangelegenheid alhier reeds is vastgesteld. Op een adres van de Kon. Ned. Politiebond om als lid dier vereeniging toe te treden wordt afwij zend beschikt. Eén verzoek van D. Brand om ver hioo ging zijner jaarwedde als schconhouder van 't gemeentehuis, wordt aangehouden tot eene volgende verg. RECHTZAKEN. Door den Officier van Justitie te Mid delburg is hcoger beroep aangeteekeoid tegen het vonnis der Arr. -Rechtbank te Middelburg van 9 December, waarbij M. S., 51 jaar, veehandelaar, 'wonende te Zie rikzee, wegens heling, tweemaal gepleegd, werd veroordeeld tot zes maanden gev. str. voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. MNDÖOUW fiN VEETEELT. Woensdag 14 Dec. werd te Zierikzee de eindles van den cursus in Bedrijfs- contróie gehouden in tegenwoordigheid van de heeren C. Stevens, rijkslandbouw- eonsulent, J. W. van Oe veren, Kring - voorzitter Z.L.M., C. Koopman, C. O. J. Hendrikse en eenige belangstellenden. Al vorens de les aanving namen de Com missieleden kennis van het gemaakt werk dat cm zijn netheid en accuratesse allen lof verdiende. Uit de gegeven aptwloor- den op de vragen van den leider bleek, dat de lessen met belangstelling en ijver waren gevolgd, waardoor aan alle deel nemers het diploma kon worden uitge reikt. De heer Stevens zette met pak kende voorbeelden de groote waarde van Landbouwboekhouding^ uiteen. Jammer dat niet meer belangstellenden waren op gekomen. Voorzoover zij nog geen boek hielden, zouden zij hun meaning wel ge wijzigd hebben. Hij hoopte1 dan ook, dat de oud-cursisten de propaganda voor deze cursussen zouden voortzetten. Voorts dankte hij het gemeentebestuur voior de toegestane subsidie, het veiliingsbestuur vcor het afstaan van het lokaal, en ver der allen die tot het slagen van den cur sus hadden bijgedragen. Vervolgens sprak de heer v. Oeveren den wensch uit, dat .de' gediplomeerden nu cok daadwerkelijk aan de boekhouding zouden beginnen. Hij kon daarbij wijzen op het genoegen, dat hij nog steeds be leeft van zijn tientallen jaren bijgehouden bcuwboek, waaruit bijzonder veel nuttige oonclusiën te trekken vallen. Bij monde van den heer C. J. Rom'ijn werd den leider van den cursus, den heer N. A. Quist, namens alle deelne mers dank gebracht voor zijin nuttige lessen, met zooveel animo voorgedragen en bood hem; als blijk van waardeering, een fraaie vaas a,an, welke m'et erkente lijkheid werd aanvaard. De namen dier gediplomeerden zijn J. Romijn, Schud- debeurs, S. J. bij öe Vaate, C. Buijza, C. J. Romijn, J. v. d. Welle, H. C. Berre- voets, C. Berrevoets, C. J. Leijidekker, M. L. Timmerman, A. M. den Boer, C. L. Kloet, Joh. Schouls, J. F. Vermunt, A. Vcrmeule, Jac. Kloet, J. Verkaart, L. M. S. Leijdekkér, allen te Zierikzee, J. Akkerdaas te Zonnemaire. dans nooit meer dan tweemiaial imet on getrouwde vrouwen en blijf nooit een clans uitzitten 'Dn conversatie-zaal of oran jerie! Bedenk dit wel! t.Goed. Dat zal ik dain ook niet doen- Maar vergeet u niet dat ze rnïij toch geen aanzoek kunnen doen tegen mijii zin! En de volgende week verlaat ik Londen". „Waar ga je heen?" „Jagen 'b'ij de Hamiltons en op Grey- hiam". „In Midlandshire". „Wie is er je gastheer?" „O, een jongmensch, waar ik mee in Simla en in Afrika 'b'en geweest; een, waar ik veel sympathie voor voel. Heel 'b'lij ben ik, dat ik hem zal weerzien". „Heeft hij zusters?" „Maair, béste tante! Ik lean waarlijk wel op m'ijzelven passen!" Wat achterover liggend in haar arm stoel genoot haar ladyschap' nog eens van haar lievelingsnieef, die dan ook zeer vertrouwelijk met haar was. Wat zijh „ideaal-vrouw" aanging, hield hij! er Ibéslist nog ouderwetsehe begrippen op na*. Hij1 mocht bijvoorbeeld in het ge heel geen vrouwen lijden, die op de jacht gingen of die rookten. „Beste jongen, nu moet je gaan", spiralx zlij. „Ik eet buitenshuis. Ga je morgen naar Ranelagh?" „Lady Garline Conyers komt er. Wist je dat?" „Ja; u ook?" .„Ja; o, haar mag ik graag lijden: zij is zoo echt vrouwelijk!" „Voor haar aanvallen béu je ook wel beveiligd, want haar moeder zal zlich voor Carline niet mmnder dan met een hertog tevreden stellen. NUj goeden dag!" Godfrey maakte intusschen al toebe- ONDlEWlJft. SEROOSKERKE. De cursus vervolg onderwijs over welks opheffing we vo rige week schreven, gaat gelukkig dezen winter door. Op een bijeenkomst der ouders is besloten ter bestrijding van de kosten een lijst te doen circuleeren bij de ingezetenen, terwijl het dan nog ontbrekende door de ouders zelf zou worden bijeengebracht. Dat idéé is uit gewerkt, zoodat althans de cursus 1927 - 1928 kan doorgaan. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. wérd in een der lokalen van de openbare lagere school een ouderavond gehouden. Onder de talrijke opgekomenen waren ook ver schillende raadsleden en leden der ouder- coïnhiissie. Van den burgemeester was be richt van verhindering ingökomén. De af tredende bestuursleden, de heeren v. d. Berge, Geleijnse, Lindhout en Overbeeke werden bij acclamatie herkozen. Dhr. de Keijzer, hoofd der 'school, hield een cau serie naar aanleiding van eenige grepen uit het schoolleven, waarbij hij deed uit komen, dat het onderwijs niet alleen be oogt het aanbrengen van kennis, maar ook de opleiding tot christelijke en maat schappelijke deugden. Na de pauze werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. De goedgeslaagde avond werd aangevuld dooir piano- en vioolmuziek van mej. v. d. Stolpe en dhr. Hubregbse. Dhr. C. Blom1 sprak een slotwoord met dank voor de belangstelling. YISSCHERIJRERICHTEN. Bekend is, diat de zoogenaamde kunst matige oestercultuur in de Zeeuwsche Stroomen reeds een aantal jaren wordt uitgeoefend, maar .ook reeds eeuwen ge leden waren er wetten en beschikkingen op' het pupt van vissdharij' en cultuur van de oester en zoo is het wel eigenaardig te vermelden, ook om' de namen die ge noemd worden, dat 10 December 1658 Octrooi van de skaten van Zeeland werd gegeven, waarbij aan Adriaan Boom de Jonge te Zierikzee, vergund werd om binnen het distinct van Zeeland 'beoosten Schelde, voor .dien tijd van tien jaren, een 'bekwame oesterblank te mogen kwee- ken en maken en zich met de voortteling van oesters te miagen generen, en op. 2 Febr. 1661 een publicatie van geoommen- teerde Raden van Zeeland, waarbij; uit aanmerking dat eenige kwaadwilligen Bo;om de Jonge tiub'eerden 'met het af halen en bewaren der oesters, die hij met groote kosten had gebracht en aangekweekt, hiertegen op straffen daar bij gesteld, wel uitdrukkelijk gewaar schuwd worden. Opi 30 April 1685 oc trooi door de Staten verleend aan Mari- nus van Verre te Zierikzee, voor den tijki van dertien jaren, tot het aainkWeeken van gnoenboorden in het DljikWater. Ge- ampliëerd 12 Februari 1686. Op 8 April 1699 Octrooi der Staten van Zeeland, waarbij aan meergenoemden va'n Verre werd toegestaan het aanleggen van oes- terbanken over geheel Zeeland, in de stroomen en wateren beoosten en 'be- Wester Schelde, en, met uitsluiting van alle anderen, gr oenbaarden in Zeeland 'te kweeken en 17 September 1723 commis soriaal gemaakt een request van Gillis Barend se Boom, Adriaan en Tonis van der Os te Zierikzee, om octrooi.1 tot het zaaien en leggen van oesters, ter aan kweeking van die nering .aan -en om trent de Zeeuwsche Stroomen, op de 'banken, platen an slikken tusschen Brui- nisse en Bomhtenede en verder in Maeye of Dijlkwater, tot aan het Verste Sas van Zierikzee, ter plaatse diaar Maiinus van Verre en Corn. Boom geen oesters hebbende liggende. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat in die dagen ingezetenen van Zierikzee zich met de oesterteelt bezig hfielden, met uitsluiting van anderen in Zeeland, zoo dat de thans uitgeo ef ende oester- kweekerij uit handen van ZierJkZeeënaars is genomen. reidselen voor zijn reis' naar Midlands- hire. Chesney St. Au'bin was eveneens ge zegend met alle wereldsche goederen en hij en Godfrey waren intieme vrienden geworden. St. Aubyn beschouwde de wereld met sceptischen blik en oordeelde met scher pe tong. Toch konden die oogen o zulk een trouwe uitdrukking hebben en die- zdlfde tong kon woorden van vrouwelijke teederheid en sympathie spreken! God frey Loraine begreep en waardeerde het hoogstaand karakter van z!ijn vriend. De stevige handdruk, waarmee God frey dan ook op het perron te Greyham b'egroet werd was wel het warmste wel kom, dat zich denken laat. Hij volgde Zijn gastheer naar diens dogcart, waar hij' het sierlijke paujrd bewonderde, dat pas een nieuwe aankoop was. „Je hadt gelijk diat je je paarden vast vooruitstuurde, Godfrey! Die brume kan zeker goed springen?" „Of hïj!" „Ik 'ben 'blij, dat het zulk helder weer is", zei Chesney. „Dan kan je Fenleigh op z'n bbst zien!" Het was een heerlijke Decemberdag met een bleek zonnetje en een schijntje vorst in de lucht. De 'heeren maakten dan ook een verrukkel'ijken rit. Bij een kromming van den weg kwam een rijtuigje aan, met een paar prach tige zwartjes er voor. Chesney nam den hoed af. Godfrey keek eens even naar de jonge diame die mende, maar hij werd niets anders gewaar clan eenige goud blonde lokken, die schitterden tal' t Zon licht. St.-Au'byn wendde zich tot zijn vriend: „Die zou je verfoeien, man! Op en top NIJVERHEID EN TECHNIEK. GEVAARLIJK GAS. Binnen twee weken zijn thans te Ber lijh vier chauffeurs aan vergiftiging met koolmonoxyde 'bezweken, doordat zij in een gesloten garage den motor van een auto lieten loopen. In het Berl. Tagebl- schrijft prof. Fritz Wirth dat koolmonoxyde, 't welk bij elke onvolkomen verbranding ontslaat en vol maakt reukeloos is, reeds bij een gehalte van 0,05 procent in de adembalingslucht, sterk vergiftigend werkt. Wanneer het gehalte stijgt tot 0,3 procent en daarbo ven treedt al een 'meest doodelijk verloo pende vergiftiging op, als men een kwar tier in die atmosfeer blijft. Nu ontwik kelen auto-motoren zeer veel koolmo noxyde en, wanneer men ze in gesloten garages laat draaien, treedt spoedig een gevaarlijke concentratie van het gifgas op, te gevaarlijker omdat het gas een verlammende werking heeft op den wil, zoodat de menschen, die den invloed er van ondergaan, vaak geen energie genoeg meer hebben om de frissche lucht op te zoeken. De vergiftiging kondigt zich door duizeligheid en zwakte in de bee- nen aan. Daarna volgt bewusteloosheid. SPORT. OVER DE STRAAT VAN GIBRALTAR. De Londensche typiste, miss Gleitze, heeft Wijdag een poging gewaagd om van de Afrikaansche kust naar Gibraltar te Zwemmen. Vrijdagmorgen half 3 ging de sportieve dame te water, doch moest na 6 uur te hebben gezwommen, haar poging opgeven wegens zeeziekte. VAN HEINDE BN TBR. Sinds einde November valt er m Rusland (vooral in Centraal Ruslanid) veel sneeuw. Dat is een; goed voorteeken voor den oogst van het winterkoren, dat nu met een dikke sneeuwlaag 'bedekt is en tegen de felle kou beschermd is. De sneeuw waaif borgt tevens een zeker vochtgehalte van den grond. Naar de Poolsche bladen melden heeft in het Litausche stadje Nanewe een ernstig progróm plaats gehad, waarbij niet minder dan 100 Joden Zijn gedood. De rest van de Joodsche bevolking van het stadje is naar Kowno gevlucht, OERZONDEN STUKKEN, ftuiten verantwoordelijkheid der redactie). Copy wordt niet t.frufgetmden. Oosterland, Dec. 1927, Aan de mede-leden der Ned. Herv. Kerk. Is het recht, dat een man, kerkeraads- lid zlijnde, met indirecte belangen bij de onderhandsche verpachting der Lande rijen, behoorende aan de Diakonie, deze Itaxeert en het alzoo aan de gemeenschap onttrekt? Is dit niet m strijd met het vroeger ingezonden verzoekschriftje, het aan de leden der kerk te houden, doch waarin niet voorkwam, aian enkele leden, zooals het nu is? Is het recht, dat Diaconiegoederen bij andersdenkenden in Z.zee gekocht wor den en de gemeenteleden worden voorbij geloopen Een lid der Ned. Heiv. Kerk. Geachte Heer Redacteur, Wat kan de oorzaak zijh, dat het aantal M?\ gas in de af geloopen maand zooi verbazend veel hooger is geweest, dan in dezelfde maand 1926? Heel veel gas verb ruikers ondervonden het. $taat dit soms in verband met de werkzaam heden aan de gasfabriek? Misschien w:l en kan de bevoegde autoriteit op gas- gebied hierover inlichten. Hopend toch, dat het gasverbruik steeds goedkooper en goedkooper wordt, verblijf ik, met beleefde dankzegging voor plaatsing van dit stukje. Een 'gasverbruiker. een sportvrouw. Ze jaagt als de béste en...." „Rookt en loopt met haar handen in den zak!" vulde Godfrey in. „Neen; zóó erg( is het nu nog niet! Maar jouw „ideaal-vrouw" is nu ook zoo weekhartig! Je hebt mij eens geschre ven, dat je lady Carline Conyers bewon derde; maar weet je wel, dat die in 'al haar weekhartigheid toch vogels of vee- ren oip haar hoed draagt?" Hier wist Godfrey njtets tegen in te brengen. „En nu nog iets, kerel: laat ik je één raad geven, maar verkondig die gevoelens nooit al te luide. Want het krioelt hier van de „sport-vrouwen" en iedere man heeft een verloofde, of een nicht of een zuster, die zeer vooruitstrevend lts! Mijin Molly ja, die is nog ouderwefsch!" HOOFDSTUK II. Toen ze het hek binnenreden, riep Godr f.rey onwillekeurig: „Wat een prachtige plaats! Zeg kerel, je moest zorgen, dat je getrouwd kwam!" „Dat zal toch nog een tijdje duren!" lachte Loraine terug. Fenleigh was een deftig, oud gebouw, daiteerendie uit de zeventiende eeuw. Op het bordes trad een jong meisje hen al tegemoet, met bevallige waardigheid. Chesney wierp een groom de teugels toe. „Molly, daar heb' je mijh vriend God frey, gezond en wel!" „Welkom op Fenleigh, mir. Loraine!" (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5