Zierikzeesche Nieuwsbode Groote Opruiming E. HOLTY-APPELS, Purol bij Winterhanden en Wintervoeten. 9o?l8se„ 30 et. VAN DIXHOORN, KERSTKRANSEN Vezetzalf abonnement: Maandag 19 Dec. 1927. zierikzeesche courant, ü3?4,8 jaargang. - n<>. n635. advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. zeer voordeelige koopjes. Zie Etalage. Nieuwstraat D 236. Openbare Verpachting. SCHADELOOSSTELLING voor opheffing jachtrecht. Spierpijn BUITENLAND. Uit Stad en Provincie. Kloosterbalsem Kremerstr. 15-17, Iel, 185, Bergen-op-Zoom. Weihnachtsstollen ié CKRISTMASCAKE Ptata KOEKJES EN KERSTBOOMFIGUREN. mET- Mnnnmazm Pr)J» par 8 maanden f 1,50, franco per poet ƒ1,80. Voor het buitenland por jaar 10, Afzonderlijke nummere 5 cent. Verschijnt Maandag, en Vrijdag. Dlf- 1 J. DE LODZC. Ultj.-Ridicfiir U J. KOSTE* ▼an 18 regels 80 ets., ran 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Eeclamee 80 ets. p. regel. Bij eon tract belangrijke korüng. Inzending op den dag ran uit gave vóór 10 ur*. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. kon In ondergoed uiterlijk 10 uur op den dag uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a s, verschijnend nummer van ona blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1 5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kali geechieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. Denkt om de BIJ aaast Magazijn Gear. LOKKER. 11| RURGEM. en WETH. van Zierikzee zullen, op Zaterdag 14 Jan. 1928, des namiddags 2 uur, ten Raadhuize, voor den tijd van zeven jaren in het Openbaar verpachten, de volgende eigendommen en rechten der gemeente Zierikzee 1°. 35 A. 50 c.A. grond, gelegen aan het Derde Weegje izr den Zuid hoek bij den Middeldijk, Sectie F no. 214. 2°. de grasmaaiing of etting van de zijkanten van het Wekken tegen over den Jannisseweg, den Kloets- weg of het Jochemsweegje met een daarop uitkomend Wekken aan de Noordzijde van den Mosseleeweg zoover het grondgebied van Zie rikzee strekt, Sectie D, nos. 809, 810 en 717. 3°. de grasmaaiing of etting van de zijkanten van den Zandweg, zijnde de Grindweg tot aan de Jannisse- heul en aan den Jannisseweg voor zooveel deze geen ringdijk is, Sec tie D nos. 602, 887 en 889. 4°. de grasmaaiing of etting van de zijkanten van den Krengeweg en den Cauwesweg, Sectie C, nos 511, 514, 515 en 452. 5°. de grasmaaiing van het terrein buiten de Zuidwellebrug, tusschen hot kanaal vau Schouwen en den drinkput, Sectie D, no3. 635 en gedeeltelijk ongenummerd. De verpachting dezer perceelen ge schiedt onder de voorwaarden, op zes November 1926 vastgesteld voor de openbare verpachting van de eigen dommen en rechten der gemeente Zie rikzee, gehouden op 18 Dec. 1926, voor zoover die voorwaarden op boven staande perceelen van toepassing zijn Exemplaren dezer voorwaarden, als mede een opgaaf van de t9 verpachten perceelen, liggen op de Secretarie ter inzage en zijn aldaar tegen f 0,40 ver krijgbaar. Zibeikzbe, 19 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzeü maakt bekend, dat van 2 Januari tot 2 Februari 1928 ter Gemeente-Secretarie voor een ieder kosteloo. ter inzage zullen worden gelegd, en tegen betaling van de kosten in afschrift of in uittreksel verkrijgbaar gesteld, aan giften ingevolge artikel 88 der Jachtwet 1943. wegens opheffing van jachtrecht, in gekomen van de gemeente Zierikzee en van Mr. A. J. F. FOK ER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Het kadastrale archief kan daarbij even eens door een ieder kosteloos worden ge raadpleegd. Herinnerd zoordt aan het eerste lid van art. 92 der Jachtwet 1923, luidende: „Voor den afloop van een termijn van drie maanden, nadat de ter-vhie-lflggit g is gesloten, kan ieder belanghebbende bij gemotiveerd ver zoekschrift, in dubbel bjj den secretaris in te leveren, tegen de aangifte opkomen". Formulieren voor de bezwaarschriften zijn kosteloos ter Gemeente-Secretarie te ver krijgen. Het adres van den in art. 92 bedoelden secretaris der jachtcommissie is: Mr. Dr. K. J. FREDERIKS, Depart ment van Binnen- landsche Zaken en Landbouw te 's-Graven- hage. Zierikzee, 17 December 1927. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. DE BRAND TE QUEBEC. Het aantal' personen, dat bij den brand in het St.-Charles-instituut den dood vond bedraagt 37, waaronder 36 kinderen. De opsporing van de lijken van 17 kinderen, 'die nog vermist worden duurt voort. In het kinderhuis woonden 371 meisjes en 30 nonnen. De lijken van 17 kinderen en een non werden gevonden in een kel der die als slaapzaal voor 40 meisjes ge diend had. De brand brak in den kelder uit, terwijl iedereen in huis sliep. Meer dan 170 kinderen die in een nieuw ge deelte van het gebouw sliepen, werden gered door de nonnen, die het eerste alarm1- maakten. Politie ern brandweer stormden het brandende gebouw binnen en redden vele kinderen, die slechts dun gekleed waren. Bij tientallen sprongen er ook kinderen uit de ramen en velen kre gen kwetsuren. De meeste kinderen in het huis zijn wee'zen, maar anderen zijn kinderen van arme ouders. Deze ijlden naar het gebouw toen het bericht van den brand zich verspreidde. Zij konden echter niets uitrichten en moesten in doodsangst toezien, hoe' de vlammen zich verbreidden. De kreten van de kinderen, die door de vlammen ingesloten werden, waren vreeseliijk om- aan te hooren. Een notti bracht tientallen kinderen in veiligheid. Het was een akelig oogenblik, toen de muren en het dak invielen en brandende balken tot in de slaapzaal in den kelder vielen en den aftocht voor hen die daar nog waren, afsneden. Niet onvermeld mag blijven de heldenmoed van een 16-jarig meisje. Driemaal' is dit moedige kind het brandende gebouw ingeliotopen. Eiken keer droeg ze twee kleine kinderen naar buiten, terwijl, een aantal kinderen zich aan haar rokken v.astk'liampiten en mee liepen. Ze gaf de kinderen over aan de wachtenden bij een nooduitgang en ging weer den vuurgloed tegemoet. Den vier den keer kwam ze niet meer terug. ZIERIKZEE. De litteraire- en muziek avond, georganiseerd door de afdeeliqg der S. D- A. P. alhier, o'p Donderdag 5 Dec. j.l., werd dioor een talrijk publiek bijgewoond. De afdeeling had zich voor dezen avond verzekerd van de mede werking van ds. D- A. Hoekstra, die het litteraire gedeelte en het kwartet van den heer E. van Bergen, dat het muzi kale gedeelte zou verzorgen. De voorz. dhr. T- C. Schipper, riep allen en i(n het 'bizonder spreker en het kwartet een hartelijk welkom toe'. Spr. verheugde zich over de talrijkheid van de aanwezigen, waar de spreker en het k war iet natuur lijk veel toe bijdroegen, maar die toch ook van medeleving getuigden, en deel de medie, dat ook de aifd. te dezer stede wilde geraken tot de oprichting van een instituut voor arbkïidersontwikkeling, gei zien het groote succes en de medewer king, die andier ei afdeeliïigen hiermede on dervonden. Naast de politiek is het noodig dat de schier ongeschoolde ar beiders ook eens een helder inzicht in stijve spieren dadelijk wrijven met het eenige middel dat tot diep in Uw spieren doordringt en U snel weer lenig maakt: Akker's „Geen goud zoo goed" verschillende zaken krijgen. Na deze korte inleiding gaf het icwartet een stuk van Beethoven ten 'beste, dat een dankbaar applaus oogstte. Vervolgens dr-ad ds. Hoekstra naair voren, en alvorens aan z'n onderwerp „De dichter Adama van Scheltema en zijh werken" te beginnen, gaf hij eerst een inleiding over de dich ters in 't algemeen. Ook wenschte spr. nog een verklaring iaf te leggen. Spreker vroeg zijn auditorium of zij zich de we reld zonder winden kon indenken, zoo wel op geestelijk ais maatschappelijk ge bied? Zoo ,pok had1 sipreber's optreden dezen avond wind verwekt, die later storm gezaaid 'bleek te hebben. Veel is er gesproken, zoowel recht in sprekers gezicht als achter zijn rug. Dit laatste stelde hij niet zoo zeer op prijs als het eerste en daarom ook wenschte spreker eenige opheldering te geven. Hij ïs zoo wel dominéé als miensch en omgekeerd en die 2j begrippen achtte spr. -niet scheid baar; hét zijin| 2 stroomen die samenvloei en. Bovendien had de voorz. verklaard dat de S. D- A. P. ble9eft, dat toe arbeider meer als politiek noodflg heeft, want hij is' toch ook een mensch niet een hart, dat vraagt naar geestelijke dingen. Spr. beschouwt zich hier aJs mensch tegen over medemiensch. Tot zijn onderwerp overgaande, zeide spr. dat de dichter en en de componist werken voor smach tende harten en luisterende zielen en nïet voor geld. De dichter moet schrijven, want z'n hand wiordt bestuurd door eene machtiger dan de zfijhie. Adema v. Schel tema was in het bijlzonder spreker's vriend, die spr. vaak troost heeft ver schaft b(ij teleurstellingen. Adama van Scheltema was een groot bewonderaar van de dichters! van 1880, hoewel hij' zich zelf geen dichter gevoelde. Maar ook zijln ziel werd geraakt en hij1 moest dichten. Na eerst aan het tooneel verbönden te zijd geweest, geraakte hij in een kunst" handel en leerde daar de wereld van haar ongunstige zijde kennen. Zoodoende werd hij aanhanger van het socialisme, waarin hij1 een levensbeschouwing zag, die de mensch noodig heeft. Na Ui|t den kunsthandel te z)ijm gegaan, Iging hij zich geheel aan de dichtkunst Wijden, doch ook hem werd critiek ta dien beginne niet gespaard. Later vond hij meer waar deering, ook zelfs van calvinistische zijde, waar men van hem getuigde, dat hij regelrecht tot het hart sprak. Hiermede eindigde spir. bet eerste gedeelte van z'n rede. Tijdens de pauze werden aan me vrouw Seerden bloemen aangeboden. Na dat het kwartet wederom op uitstekende Wijze 2 compositiën van Beethoven had vertolkt, vervolgde ds. Hoekstra z'n rede. Spr. bepaalde z'ijh gehoor nu tot het voordragen van verscheidene verzen Van Adama van Scheltema; zoowel natuur beschrijvingen als socialistische liederen, van welke de' laatste wel meeslepen, maar niet opruien. Spr. Is het niet eens met alle uitdrukkingen iln de verzen, maar vergat daarbij' niet dat een dichter naiet taalzuiverend kan werken;,hij''schrijft neer zooals het uit z'n ziel komt. Van de voor gedragen gedichten noemen we vooral: „Eenzaam". Ook miet „de Gravers", „Heimwee" en „Boekweit" had spreker veel succes, terWijl „Do Vlucht" velen tot ontroering bracht. Met het voordragen van „De Goden" eindigde spreker. De voorzitter dankte daarop spr. voor z'n schoone, boeiende rede en het kwar tet voor het door hun gepresteerde. Hier na werd de vergadering gesloten. De strenge koude is oorzaak dat voor de meeste vogels de provisiekast is bevroren, waardoor honderden den hon gerdood vinden. We doen een beroep op onze lezers, vooral op de jongeren, om voor voedsel en drinkwater te zorgen voor hun gevleugelde vrienden. Ongeduldige beoefenaars van de edele schaatssport zij medegedeeld, dat heden (Maandag)morgen het ijs op de ijsbaan is gemeten, met als reultaat, dat de dikte 41/2—6 c.M. bedraagt. Waar vol gens de verordening het ijs 8 c.M. dik mo et zijn, mag het bestuur der ijsver- eeniging de baan nog niet open stellen. KFRKWERVE. Woensdag 15 Dec. gaf het muziekgezelschap „Concordia" alhier voor zijn donateurs en Donderdag d.a.v. voor het publiek weer zijn gewone jaar- lijksche uitvoering, onder leiding van zijn ijverigen directeur, den heer Everwijn van Brouwershaven. Blijkens de herhaalde bijvalsbetuigingen hebben allen deze avon den weder genoten van hetgeen de ver- eeniging presteert. Na afloop Was er beide avonden een geanimeerd bal, waar van de danslustigen langen tijd lustig ge bruik maakten. Bestellingen per post door geheel Nederland. GROOTE SORTEERING BURGH. Zaterdagavond j.l. hield de Coöperatieve Kolenbond „Eendracht maakt Macht" W. A. een vrij druk bezochte algemeene ledenvergadering in de zaal van hotel v. d. Moer. De rekening en balans over het afgeloopen boekjaar, in ontv. en uitg. met f 10218,68 en een winstsaldo van f 163,265 (een bewijs welk belangrijk kwantum brandstoffen aan de leden geleverd werd) werd na uitgebracht rapport bij' monde van dhr. C. Blom', voor zitter van den Raad van Toezicht, door de vergadering goedgekeurd. Herbenoemd werden als bestuursleden de heeren J. Fokker en P. v. Nieuwenhuijze en als le den van den Raad van Toezicht de hee ren A. de Vin en A. Fondse. Beslfcten Werd pT.m. half Januari a.s. te trachten een voor jaarslevering aan te besteden. ELKERZEE. Donderdagavond gaf de Tooneelvdreeniging „Scharendijke" haar jaarlijksche uitvoering in hotel Kooman. De zaal was zeer goed bezet. Vlot wer den de verschillende voordrachten en tooneelstukjes gezongen en gespeeld. Bij zonder slloeg in „De Vroolijke Boertjes". Terwijl' ook het kluchtspel „Flips en Flaps" zeer in den smaak viel en waarin de heer P. D. Everwijn de rol van Izaak den veehandelaar zeer goed vertolkte. Een gezellig bal besloot de bijeenkomst, die door geen wanklank of wangedrag verstoord werd. Ned. H«rv. Kerk. Beroepen: Te Middelburg', J. C. H. Ro- mijin te Workum. Bedankt: Voor Garderen N. C. "Bakker te Benschop. Voor Puttershoek, H. Ewoldt te Raamsdonksveer. OOSTERLAND. In de Donderdagavond gehouden vergadering' vain het kiescol lege zijtn herkozen ais ouderling A. de Visser en M. Boogerd; als diaken dhr. J. J. Hendrikse. SEROOSKERKE. Bij de Zondag j.l. ge houden verkiezing voor 2 leden van den kerkeraad zlijh de aftredende leden her kozen en wél als ouderling dhr. M- den Boer en als diaken dhr. C. J. van (de Velde. De belangstelling voor deze ver kiezing was zeer gerling. Tot notabble is herkozen de heer T. Rosmalen. THOLEN. Tot ouderling is herkozen de heer S. de Korte- Tot diaken de heer M. P- van' der Slikke. Tot kerkvoogd de heer I. van 't Hof. Tot notabele de 'heer A. J. Praat. Geref. Kerk. THOLEN. In de plaats van de heeren M. van Oostende en P- Potter zijln tot ouderling en diaken alhi'er gekozen de heeren H. Goossen en PI- de Heer. Chr. Geref. Kerk. Beroeipsn: Te Haarlem (2e pred.pl-), P. de Groot te Rotterdam. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Ret.ourciminissies. In de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering van Me de in blik werd in geheime zitting be'handelid het rapport der commissie van onder zoek naar eventueel© corruptie in het gasbedrijf. Na ongeveer drie uur in comrté-gene- ra|al te Zijh geweest werd met algemee ne stemmen liet 'besluit genomen, om on middellijk de boekhouding van het gas bedrijf te scheiden en een administrateur voor dat 'bedrijf aan te stellen en verder om den directeur zijd titel te ontnemen en dien te vervangen door „bedrijfslei der", ojp nader te oepalen salaris en voorwaarden. Tevens werd het lidmaat schap van de Vareenigmg van Gasfabrï- kanten onmiddellijk opgezegd. Door het (ijls gestikt. Te Leggeloo is bet 12-jarig zoontje vanjpden heer J. de Woerd door het ij's gezakt en verdronken. IJs. De stoombootdienst Enkhuizen— Amsterdam is gestaakt. De Groninger—Lemmer Stoomboot Mij. heeft haar geregelden dienst op Am sterdam gestaakt. De scheepvaart in Z.-O. Drente staat geheel' en de werkverschaffing voor ruim die weten hel nog nieh maar over den smaak van twist men niet! Ze 13 ow van te smullen, zoo lek 90 o/0 stil1 tengevolge van de invallende vorst. De veerdienst Enkhuizen—Stavoren is wegens ijsgang gestaakt. TELEGRAMMEN SCHIERMONNIKOOG^ (V.-D.) De rijks- veerboot van hier heért Zondag wegens het vele drijfijs op het Friesche Gat derf dienst moeten staken. Schiermonnikoog is thans geïsoleerd. VLISSINGEN (V.D.). Het 8-jarig doch tertje van den landbouwer de Visser on der de gemeente Ritthem is door een rosmolen gegrepen en onmiddellijk ge dooid. GROSSWARDEIN (V.-D.) Op 3 Januari a.s. houden de Joden een algemeene treurdag wegens de vernieling van 48 Joodsche heilige boeken bij de jongste onlusten. De opperrabijn verklaarde dat in totaal, in de laatste 1000 jaar niet mfeer dan 22 Joodsche heilige boeken zijn ver nield. De studenten zullen de volgende week voor den krijgsraad terecht staan. Alle anti-Joodsche propaganda is ver boden. GUATEMALA CITY (V.-D.) Hevige ont ploffingen gevolgd door branden hebben de Accituno kruitfabriek verwoest. Ge vreesd wordt dat een aantal personen is omgekomen. 15 gewonden worden reeds gemelid. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Trekking van 19 December, i 100: 2362, 6586, 6913, 7622, 9886, 15695, 18458. f 200: 1568. f 400: 19537. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 19 Dec. GRANEN- Bui- tenl. vast. Meel f 18,50; Maïs, La Plata f204; Haver, Canada f 12,40. Zaden. Lijn zaad, voer- f18 a f20; zaai- f23 a f25j Maanzaad f36 a f38; KaTWijzaad f37 a f39; Koolzaad f21 a f22; Boekweit f 12,50 per ÏOO K.G- Ajuin. Aanvoer zeer weinig. Geen handel. Aardappelen. Zeeuwsche Eigenheimers f5,50 f 5,80;dito Briel- sche f5,75 a f6,25; dito blauw© f5 a f5,50; Bravo's f6! a f6,25; Drielingen f4,50 a f 4,75; idem bonte en blauwe f3 a f 3,0j); Red-Star f4,75 a f5; Industrie klei- f4,25 a f 4,6(0; bonte f5,75 a f6,25;; blau we f5,60 a f6,25. Vlas- Aanvoer 17000 K.G. Groninger f 1,45 a f 1,65; 7030 K.G. blauw f 1,35 a f 1,65. VEE- Aanvoer 567 runderen, le kw. f 1 a f 1,05, 2© f 0,80 a f 0,90, 3e f 0,60 a f 0,70; 237 kalveren, le kw. f 1,60 a f 1,80, 2e f 1,20 a fl-40, 2e f 0,85 fl; 1296 schapen of lamme ren, le kw. f 0,60 a f 0,65, 2ie f 0,50 a f 0,55, 3e f 0,40 a f 0,45; lammeren f 0.70 f 0,75; 1314 varkens, le kW. f0,62 a f 0,65, 2e f 0,57 a f0,60, 3e f0,59 a f 0.55; expiort f 0,58 a f 0,62. Handel over het algemeen redelijk. GRANEN. Binnenl. Tarwe f 10 a f 14,50; Rogge f 11 f 12Gerst (Chevalier) f 12,50 a f 13,25; Haver fll a f 12,25; Erwten f21 f26,75; Schokkers f20 a f36,50; bruine Boonen f 20 f 30,50. AARDAPPELPRIJZEN AMSTERDAM. IQ December. Aanvoer 3 (ladingen, zijnde 3150 H.L. Zeeuwsche eigenheimers f 5,40 f 5,70; id. bonten f 6,50—f 7; industrie aardappelen f 4,50—f 4,70; overige prij zen onveranderd. Stoomzni vol fabriek „Do Duif". Prjjs der boter f 1,25 per pond. WEERBERICHT. Hoogste barom.et 777,5 te Karlstadt. Laagste 751.0 Yardö. Verwaoht tot den avond van 20 Deo. matige tot zwakke oosteljjke tot noord oostelijke wiod, betrokken tot half be wolkt, weinig sneeuw, matige tot lichte vorst. Fietsers licht op Yan 19—20 Dec. van 4,16 a. 7,38 m. 20-21 4,16 - 7,89

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1