Zierikzeesche ANieuwsbode ZEELANOs ROEM E Spit VRAAGT abonnement: advertentien Vrijdag 16 Dec. 1927. zierikzeesche courant. Sfl'i.ttS"iTt'rïo ut EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Aanbesteding. HINDERWET. binnenland. winterhanden-wintervoeten schrale lippen-ruwe huid verzacht geneest - Uit Stad en Provincie. UWEN WINKELIER met bon van Vezetzalf 2*% in den rug Kloosterbalsem -i STER-TABAK ïrjj» per d maanden f 1)50, franco per poet ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oen*. Verschijnt Maaide*. Woensdag en Vrjjdag. ran 18 rogele 60 oh., ran i regels en daarboven 20 ota. per regel. Reolamos 30 ota. p. regel, Bjj contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. as. verschijnend nummer vau ons blad worden evenals vorigo jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1 5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. Gevonden voorwerpen Een zakmes; eten hoeveelheid vleesch; bankbiljetten op de trap van het ge rechtsgebouw; sleutels; aan komen loo- pen een bruin hondje met witte borst. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS. BURGEM. en WETH. van Zierikzee maken bekend, dat door hen in twee parceelen zal worden aanbesteed De levering van Kleeding en Schoeisel voor de Agenten van Politie gedurende 1928, te weten: le perceel: Kleeding. 2e Schoeisel en reparatie daar van. Een opgaaf van hetgeen in 1928 noodig is, alsmede de voorwaarden dor aanbesteding, zijn op de Secretarie ter inzage nedergelegd. Inschrij vingen op zegel van f 0,50 moeten, vergezeld van de volgens de voorwaarden verlangde stalen, aan Burgemeester en Wethouders ingezonden worden vóór 23 December a.s. Ziebikzee, 13 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENOERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bjjlngen van D, F. WIJSMAN, Sigaren-Fabrikant te Zierikzee, om vergun ning tot het plaatsen van een droogoven voor sigaren in het perceel in de Verre Nieuw- straat, wgk B. no 116 kadastraal bekend in sectie A no. 2536. Op Vrijdag 30 December a.s., des nam. 2 uur, zal in het Raadhuis gelegenheid be staan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen, en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de veirzoeker, als zjj, die bezwaren nebben, kunnen gedurende drie dagen, v<Sór het bovengemelde tjjdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd- zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet op den bovenbepaalden dag voor het gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hun bezwaren MONDELING toe te lichten. Ziebikzee, den 16 December 1927. Bargemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F. F. WITTERMANS. Secretaris EMIGRATIE NAAR CANADA. Met ingang vam 1 Januari a.s. zal dooT de Regeering met medewerking vam de gemeente/besturen aam minvermogende emigranten naar Canada een reductie van f200 op den vervoerprijs worden toege staan. De vervoerprijs derde klasse, wel ke f280 bedraagt, zal dus voor hen, die hiervoor in aanmerking komen, worden teruggebracht tot f80. DE RIJWIELBELASTING. De Tweede Kamer heeft, nadat het amendememt-Hiemstra, verlaging tot f2, met 56 tegen 18 stemmen was verworpen, het wetsontwerp tot wijziging der Rij wiel belasting z.hs. aangenomen. Dit wetsontwerp brengt: le. verschui ving van de aanvang van het belasting jaar; 2e uitbreking der vrijstellingen, 3e. verlaging van de belasting tot f2,50. WIJZIGING PROVINCIALE WET. De Eerste Kamer heeft het wetsont- werp tot wijziging en aanvulling van de Provinciale Wet, volgens hetwelk o. m. het interpellatierecht van de provinciale staten ever het door gedeputeerde staten uitgeoefende toezicht op de gemeentebe sturen zal worden opgeheven en de vrouw benoembaar wordt verklaard tot griffier der staten, aangenomen met 27 tegen 12 stemmen. ZIERIKZEE. Woensdagavond hield de „Zierikzeesche IJsvereenigiing" haar jaar- gadering. De voorzitter, de heer A. J. Ribbens, bracht verslag uit over het af- gellcopen jaar. Dit was heel kort, daar er geen gelegenheid was geweest, de le den te kunnen laten rijden. De penning meester, de heer P. Klok, deed rekening en verantwoording van zijn gehouden be heer. Deze rekening werd nagezien door de heeren P. Koodjman en P. J. ten Haaf. De ontv. bedragen f 285,06, uitg;. f 153,60, zoodat er een goed slot is van f 131,46. De penningmeester werd bedankt voor zijn accuraat beheer en gedechargeerd. Tot bestuursleden wérden herkozen de heeren G. H. P. Ribbens, Jac. v. d. Kltoot en C. J. Verton. De voorzitter deelde mede dat het bestuur ook dit jaar (ijs en weder dienende) zal trachten de le den genoegens te verschaffen in den geest zooalls 't vorig jaar is besloten; de heer P. Kooijman vroeg of het niet mogelijk was een baan te krijgen waar vlugger op kan gereden worden, zooaLs dat in andere plaatsen is, b.v. land onder wri ter zetten. De voorzitter antwoordde dat dit reeds vaker een punt van bespreking heeft uitgemaakt en door het bestuur hieromtrent alles al is geprobeerd, doch steeds afgestuit is op de te groote kos ten en de ongunstige ligging van het land. De heer P. J. ten Haaf zag gaarne als het mogelijk was dat er bij avond gereden kan worden. De voorzitter deed hiervan toezegging omdat het al op het programma van het vorig jaar stond. De heer M. Krepel deed het voorstel om ook hier een hardrijderij te houden. Na enkele' besprekingen werd hiertoe beslo ten en zal dit bij genoegzame deelname plaats hebben. De heer Meuwese her innerde aan het vele zand dat steeds op de baan waait. Als geen goed middel ter voorkoming hiervoor gevonden wordt, kan z.i. de baan nooit iets goeds worden. Hierop antwoordde de voorzitter, dat alle pogingen ook hiervoor zijn aangewend; 't beste resultaat is geweest, zout te strooien op den Grachtweg en 't voetpad, wat ook nu weer, na verkregen toestem ming, zal gedaan worden. Na nog enkele besprekingen van huishoudeldjken aard, sloot de voorz. de geanimeerde verg. Ten bate van de inrichting „Zonne huis", die de verzorging van langdurige onbemiddelde patiënten van alle gezind ten ten doel heeft, zal 19 Dec. te 7,30 in de gemeentekamer de uitloting plaats hebben eener verloting, georganiseerd door „Onze Club", waaraan tevens een gezelligen avond verboden wordt. We bevelen een bezoek zeer aan, waardoor men mede helpt, het goede doel dat nagestreefd wordt te bevorderen. (Men zie de advertentie in dit blad). 'l Vanwege het Inf. Bel- Bureau zal Maandag a.s. een lezing worden gehou den over „die Faillissementswet", welke wet populair zal worden behandeld. Zar kenmenschen vooral rij een bezoek aan bevolen. Ook niet-leden zijn welkom- Dinsdag 20 dezer zal in de Concert zaal een openbare bijeenkomst plaats hebben, waarin als spreker optreedt Pan ter Harry de Greeve, de bekenden R.K. kanselredenaar, met het ondeiwerp: „De Katholieke kerk en de Kuischheid". Men zie verder het advertentie tin dit num mer. Men meldt ons, dat zich voor Zee land een comité heeft gevormd, dat de komst van de Film „Warta Sari" zT voorbereiden. Dit is een filmreis door het zendir.gsgebied van Oost-Java. Deze film heeft reeds voor verscheiden uit verkochte zalen gedraaid. THOLEN. Vorige week Vrijdag werd de huishoudster van dhr. H. alhier, toen zij zich naar buiten begaf, ten einde haar hond binnen te roepen, die door eenlge kwajongens werd gesard, plotseling door deze onverlaten tegen den grond gesla gen, zoodat Zij verwond en bewusteloos bleef liggen. Door de activiteit der po litie zijn de daders opgespoord en eeni gen tijd op het poli tie-bureau opgesloten* Waar het optreden van sommigen der Thbolsche jeugJ, tegenwoordig meer dan schandalig is, is het te hopen, dat de daders hun straf niet zullen ontloopen. PROV- STATEN VAN ZEELAND. Ged. Staten dienen een afdruk in van een advies door den Raad van Advies aan den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. uitgebracht en waarin eerstgenoemde zegt met ingenomenheid kennis te hebben ge nomen van de groote verbetering, waar door ie en spoedige electriciteitsvoorzie ning der Noordgroep mag WO: den ver wacht. Alleen wenscht hij een bepaling opgenomen te zien, waardoor de Raad van Bestuur bij eventueele invoering van een vastrechttarief of bij 'levering op abonnementsveorwaarden, de grondslagen hiervoor niet hooger mag stelden dan de prijzen voor normale omstandigheden gel den. geneest brandwonden ONDERWIJS. SEROOSKERKE. Ook de alhier bestaan de cursus voor vervolgonderwijs waar aan door een zD-tal jongelui van diverse leeftijden werd deelgenomen, is plotse ling moéten worden opgeheven, daar vol gens mededeeling van Gedep. Staten de Minister van O., K. en W. de meening is toegedaan, dat zulke cursussen niet aan de wet voldoen, waardoor Ged. Sta ten niet meer kunnen toelaten, dat ge' meentebesturen dergelijke cursussen sub sidieeren. Over het al- of niet bureaucra tische van deze ministerieele opvatting willen we het hier niet hebben. Genoeg pi te coastateeren.dat door deze beschik king de eenige manier om aan de niet meer leerplichtige jeugd eenig vervolg onderwijs te verstrekken komt te ver vallen. Iets wat zeer te bejammeren is. Het is daarom te hopen, dat de Staats commissie, waarop de minister zich be roept spoedig met haar arbeid gereed komt en deze kwestie alsnog worde op gelost. LANDBOUWHUISHOUDSCHOOL. Donderdagavond werd ,aan de volgende dames van den avondcursus koken, een dipÜJoma uitgereikt: Cath. KLoet, T. van Duivendijk, M. Flikweert, Jo van der Klippe, J. Feijen, A. Bravenboer, L. Snee vliet, Jo de Vos, K. Dronkers, R. Vis, M. van der Klift, allen te Zierikzee en A. Ridderhof te Kerkwerve. Vrijdagmiddag werd aan de leerlingen van den middagcursus koken eveneens een diploma uitgereikt en wel aan de dames M. v. d. Houten, 'T. Pteum, M. Cashoek, L. van Almkerk, M. Boogerd, N. Klok, C. Padmos, J. Smalheer, allen te Zierikzee, K. Datebout te Ouwerkerk, J. A. Kosten en L. Barendregt te Drei- schior. De meisjes van de naaicursus gaan allen over naar de volgende kLasse. Zooals reeds per advertentie is bekend gemaakt, beginnen in Januari a.s. drie cursussen aan bovenvermelde school en wel een kookcursus op Donderdagavond, voor dienstmeisjes, die naar we hopen daarvan een druk gebruik zullen maken; een naaicursus op Vrijdagavond voor meisjes. Het lesgeld hiervoor bedraagft f 5 per jaar; zegge 10 cent per week. De kosten zullen dus geen beletsel kunnen zijn. De lesuren zijn bepaald van 7—9,30 uur. Op dezen cursus wordt heel wat ge lieerd, dat zijn nut in de practijk zal afwerpen. Tenslotte een cursus in oos- tuumnaaien op Zaterdagmiddag v.an 2,30- 5 uur, speciaal voor getrouwde dames. Dezen cursus bevelen wij in 't bijzonder aan. We meenen te weten, dat veie ge trouwde dames graag aan dezen cursus zouden willen deelnemen, doch dan dient men zich spoedig op te geven en niet e.f te vragen: komt die of die ook? Daar voor gaat men niet of wel, maar om iets zeer nuttigs en wellicht wat aangenaams te leeren. HET ZEVENDE LEERJAAR. Het wetsvoorstel-Albarda inzake de leerverplichting voor hel zevende leer jaar is door de Tweede Kamer verwor pen met 52—39 stemmen. Vó.ór stemden: de sociaal-demiocrate'n, de vrijzinnig-democraten, de Vrijheids bond en de heer Arts (R.-K. V.P.) VERVOLGONDERWIJS IN ZEELAND. Het onderwijs aan de niet meer leer plichtige jeugd zal1 in Zeeland een ge- voeligen knak krijgen. In 1923 werd be sloten, dat de kosten voor het vervolg onderwijs, voorzoover de salarissen der leerkrachten betrof, niet meer door het rijk aah de gemeenten zouden worden vergoed. De meeste gemeenten waren er toen als de kippen bij dit vervolgonder- Ineens is het er Ineens, terwijl Ge een stoel verzet, een krant opraapt of een andere oogenschijn- lijk onschuldige beweging maakt, schiet de pijn in Uw rug. Als ge er het minst op voorbereid bent, krijgt Ge het Spit in Uw rug. Hebt Ge Akker's Klooster- balsem in huis - en omdat dit middel in zoovele gevallen te pas komt, zijn velen niet gerust, wan neer niet een pot in hun kast staat - dan kunt Ge U van stonde aan met dezen weldadigen balsem laten wrijven. Het zal U verbazen hoe snel Uw aanval verdwijnt. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1 t ,,Gesn Goud zoo goed" wijs eenvoudig af te schaffen. Hiervoor staken Ged. Staten evenwel een stokje. De besluiten tot opheffing werden overal waar tot dusver een voldoende aantal leerlingen aanwezig, waren niet goedgekeurd, tenzij er iets anders voor hot wottdijlc geregeld verv-o lgondor w iia in de plaats kwam. Sommige gemeenten stelden toen een avondcursus in, zooals vóór 1902, toen het herhalingscnderwijs geregeld werd, hier haast algemeen be stond. De minister heeft nu Ged. Staten erop gewezen, aldus schrijft men aan de N. R. Ct., dat dergelijke cursussen in strijd zijn met de lager onderwijswet 1920, art. 3» derde lid en art. 21, en wenschte te vernemen, of Ged. Staten aan gemeentebegrootingen, waarbij voor deze cursussen gelden werden beschik baar gesteld, hunne goedkeuring hadden onthouden en, zoo neen, of dit alsnog in hun voornemen lag Een en ander heeft aanleiding gegeven tot een uitvoering, schrif telijke gedachten- wisseling tusschen den minister en Ged. Staten, waarbij Ged. Staten wezen op de zegenrijke gevolgen van dit buiten wettelijk vervolgonderwijs voor hun ge west en dat h.i. strekt tot voorbereiding voor het landbouwonderwijs en uit dien hoofde voor een provincie als Zeeland met een overwegend landbouwende 'bevol king van bijzonder belang moeist worden geacht". Niets vermocht evenwel wijziging te brengen in de zienswijze van den minis ter. Deze deelde 1 dezer mede, dat van hem' niet verwacht kon worden, dat hij een ander standpunt zou innemen. Ged. Staten schrijveh nu aan de ge" meentebesturen dat zij hebben gemeend, thans hun standpunt niet langer te moeten handhaven. De verschillende gemeentebe grootingen voor den dienst 1928, waar op posten worden uitgetrokken ter be strijding van de kosten van het buiten wettelijk vervolgonderwijs zullen thans voor zooveel noodig worden teruggezon den ter wijziging. Te vreezen is, dat in het grootste deel van de 60 gemeenten, die het buiten wettelijk onderwijs geven, bedoeld onder wijs nu zal worden stopgezet en men ook niet zal terugkeeren tot het wette lijk vervolgonderwijs, dat veel grootere kosten meebrengt. POST EN TELJ JGMPHX& BESTELLING VAN NIEUWJAARS-CORRESPONDENTIE. De sinds eenige jaren bij den postdienst gevolgde werkwijze om het publiek door het aanbrengen van twee schuin gekruiste strepen over het adres in de gelegenheid te stellen de Nieuwjaarscorrespondentie op 1 Januari besteld te krijgen, wordt af geschaft. Dc groote opeenhooping van stukken op de kantoren levert voor den dienst te veel bezwaren op. Niettemin blijft het van groot belang de correspon dentie tijdig ter post te bezorgen. Indien daarmee tot hef laatste oogenblik ge wacht wordt, is vertraging in de uitrei king niet te vermijden. Temeer nu 1 Jan. a.s. op een Zondag valt, op welken dag aan het personeel niet meer dienst wordt opgelegd dan voor een goeden gang van zaken strikt noodig is, wordt tijdige ter i Het i* geen kunst, met groote J woorden Iels nieuws in den handel ff te brengen. De STER-TABAK is geen nieuw A merfc, doch heeft sedert vele jaren het hart van iederen pijprooker a veroverd door hare ongeëven- V aarde kwaliteit. De rookers van STER-TABAK 1 beantwoorden ons streven naar kwaliteit met hun vertrouwen. Wij zullen dit vertrouwen niet beschamen! i N.V. Theodotus NlemeQer Grontnfv «i RoUuJtm Erkend de beste PREDIKBEURTEN. Zondag 18 December te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. Kleine Kerk. 10 ure, da. Hoek&tra (Extra collecte voor het catechiseer-lokaal). Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. J. W. Eggink van Willemstad. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie JeiuBl II. 10, Gewone dienst en 7 ure, de heer G. J. Klee van Amsterdam. Oud-Geref. Gea. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Maandag 19 Dec. 6.30 ure. ds Boone van St.-Philipsland. post bezorging van de Nieuwjaarscorres pondentie in het bijzonder aanbevolen. AANBESTEDINGEN. zitKiKzcc,. nei l/ag. üesxuur van net Waterschap Schouwen heeft Donderdag j.l. aanbesteed, volgens bestek No. 585, het uitvoeren van zink- en stortwerken aan het district Scharendijke. Inschrijvers .waren: G. Dekker, Sliedrecht, f 28500; Jan Roskam Cz. f28350; KI. Volker Tz. f 28100; Jan de Vries, Heemstede f 24844; J. W- Roeloffs,- Papen dracht f24480; W. Bot, Rilland-Bath f24350 (gegund). HERKNlEUm Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ni]kerk (G.), C. J. van der Graaf te Améide. Te Gramsbergen, P. Visser te Lemelerveld. Te Huizen (2de pred.pll.), H. A. de Geus te Wad- dinxveen. Te Sommelsdijk, H. H. van Ameide te Hoogeveen. Te Curasao (W.- Indië), J. van de Pol te Heeg. Aangenomen: Naar West-TerscheiMing (toez.), cand. M. J. C. Visser, hulppred. te Wemeldinge. Naar Appingedanr, A. N. Tonsbeek te Ferwerd (Flr.). Bedankt: Voor Katwijk aan Zee, F. H. van Oosten te Fei je noord (Rotterdam). Voor Oene„ J. E. KLomp te Oldebnoek. Voor Enter A. G. Oosterhuis te Ernst. ZIERIKZEE. Tot kerkvoogden zijn her benoemd de heeren: G. J. Lunenberg en A. Gel.uk Mz. In de plaats van den heer I. de 'Broekert, die als zoodanig ont slag heeft genomen, is tot kerkvoogd gekozen de heer J. W. van Oeveiren. SCHERPENISSE. In de vergadering van notabeten zijn tot kerkvoogden met alg. stemmen herkozen, de heeren Anth. Oude- siluijs Jz. en Anth. Oudesluijs Mz. ST.-MAARTENSDIJK. De heer C. G. Hage alhier heeft bij het Provinciaal Kerk bestuur protest aangeteekend inzake de stemming voor teden van het kiescollege, daar hij zich met de uitspraak van het classicaal bestuur niet kan vereenigen. Adressant meent dat het ingesteld onder zoek niet voldoende zou zijn geweest. Geref. Kerk. Beroepen: Te Medan (Sumatra, Ned.- Oost-Indië), C. Mak te Brielle. - Te Mussel en Boornbergum, cand. A. Adema te Boerakker. Te Paesens, B. Rade- maker te 'Ten Post. Aangenomen: Naar Djocjacarta (Java, Ned. Oost-Indië), Th. Kuipers te Beitem Geref. Gem. Beroepen: Te Ridderkerk, J. Vreugden- hiï te 'Bruinisse. Bedankt: Voor Vilaardingen, J. Over- duin te Werkendam. LUCHTVAART. LINDBERGH'S NIEUWE VLUCHT. De békende Oceaanvliegeh Charles Lind bergh is te Mexico City aangekomen. Er heeft groote ongerustheid geheerscht toen Lindbergh 26 uren na rijn vertrek uit Washington nog niet aangekomen was. De Amerikaansche) vlieger werd ech ter spoedig gezien boven het vliegveld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1