Zierikzeesche Él Nieuwsbode Purol bij Ruwe en Springende Handen. Doos 30 ct. VOLKSVOORSTELLING. Droogpruimer? abonnement: Maandag 12 Dec. 1927. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Aanbesteding. Aanbesteding. Inschrijving voor den Dienstplicht. Overheerlijk. buitenland. Uit Stad en Provincie. rviooster- ia°d vocht gdT'toech" Koud zoogoed" Viidsalf per B maanden 1,50, franco per pont ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummert* 5 cent. Vereohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ▼an 18 regel» 60 eta., Tan 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. 83ste JAARQANQ. - No. 11632. Inzending op den dag van uit- Oir. k, J. DE LQOZE, Uitg.-iMlCllir 6. J. KOSTE* gare vóór 10 uro. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. as. nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan ia van 1—5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. Do inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. Gevonden voorwerpen: Een rijwielplaatje; een stofbril; een portemionnaie met geld; een rozenkrans; een riem; een motor-handschoen; een beursje niet geld. De Commissaris van Politie: R. P. BRONS Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare en geweigerd terugontvangen brieven en briefkaarten, waarven de afzenders onbekend zijn, Brieven 1. Van Leerzom, Kris, Rotterdam. 2. Misset, C., Uitgevers-Mpij., Doetin- chern. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Zierikzee zullen, op Vrij dag 23 December a.s.des namiddags twee uur, ten Raadhuize, in het openbaarbij enkele inschrij ?ing aanbesteden: A. Hst verbauwen van h<«t perceel aan den Hem, Sectie A no. 8" tot NOODSLACHTPLAATS, en B. het verf- en glaswerk ten be hoeve dezer verbouwing. Bestek en teekening zijn van Don derdag 15 December a.s. af tegen f J, per stel verkrijgbaar ter Gemaente- Sectetarie en aan het Bureau van Ge meentewerken. Aanwijzing Dinsdag 20 December a s des voormiddags 10 uur. De aandacht wordt er op gevestigd das do inschrijvingen gesteld moeten worden op zegel van f 0,50. Zibbikzeb, 10 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem, P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOU DER8 var Zierikzee zullen, op Vrijdag 23 December a.s., des namiddags tw:e uur, ten Raadhuize, in het openbaar, bij enkele inschrijving, aanbesteden: Het ONDERHOUDEN enz. van de Gebouwen, Kunst- en andere werken der gemeente, egedu rende het jaar 1928, en wel do onderhoudswerken, vernieuwingen en herstellingen in 6 perceelen; het verfwerk in 4 perceelen; het onderhoud van kachels enz. in 2 perceelen. De bestekken zijn van Donderdag 15 December a.s. af tegen f 0,75 verkrijg baar ter Gemeente-Secretarie en aan het Bureau van Gemeentewerken. Aanwijzing Dinsdag 20 December a des voormiddags 10 uur. Do aandacht wordt er op gerestigd dat de inschrijvingen gesteld moeten worden op zegel van f 0,50. Zibbikzeb, 10 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgtm. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Ziseiszib maakt bekend, dat in de maand JANUARI 1928 voor den dienstplicht moeten worden inge schreven personen, die geboren zijn in 1909. Voor de aangifte ter inschrijving zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter Gemeente-Secretarie op iederen werkdag des voormiddags van 9 tot 12 uur. Omtrent deze inschrijving en omtrent de inschrijving, die in sommige gevallen binnen een anderen termijn moet plaats hebben, gelden de bepaling n van de Dienstplichtwet en van het Dienstplichi besluit, zooals die zijn opgenomen in de publicatie, aangeplakt op het aanplakbord van het Raadhuis dezer gemeente. Zierikzee, 10 December 1927 De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN. VAN RENGERSKERKE. HET POOLSCH LITAUSCH GESCHIL. Onze' afgevaardigd^ ter conferentie te Genève, minister Beelaerts van Bfokland, heeft succes «gehad als rapporteur ter oplossing van het gerezen geschil! tps- schen de staten Polen en Litauen, welke producten van den wereld krijg elkaar nagenoeg in de haren grepen. De minister, die dit lastige baantje te er vullen kreeg, heeft zich zooi goed van z'n taak -gekweten, dat boven verwach ting de kwestie spoedig is geregeld en wel naar den zin van beide partijen, Z,r- leski, de Pool en Woldamaras, de man van Litauen, waarmede de minister lang durig confereerde. Zaterdagavond 9 uur Was de rapporteur het met beide partijen eens en er werd eenv spoedvergadering bijeengeroepen, teneinde Pilsoedski, de Poolsche dictator, gelegenheid te geven dit veirzoeningsfeest bij te wlonen. Het door minister Beelaerts eigenhan dig opgestelde rapport werd door de Poolsche en Litausche afgevaardigden biet plechtige korte verklaringen geaccep teerd, waarna de voorzitter v,an den raad zijn vreugde uitsprak over de gunsitige beslechting van dit ernstige geschil1. Zaleski, de Poolsche minister van Bui- tenlandsche Zaken, alsook Wol de-mams, de Litausche minister-president, spraken daarop woorden van warmen dank uit aan het adres van den rapporteur voior zijn waardevollen arbeid, die zij een ac tiviteit noemden, waarvan men zich moei lijk een voorstelling kon maken. Konden al'le geschillen tusschen de na ties, zoo als deze, zonder strijd worden opgelost, de wereld zou er wel bij varen. DE MAN ZONDER GEHEUGEN. De Zweedsche bladen spraken kort ge leden over een officier, die in den we reldoorlog door „shellshock" het geheu gen had verloren en het thans na tien jaar heeft teruggekregen. Thans wordt ook de naam bekend. Het is de vroegere mijningenieur Dunér ujt Upipsala, die nu bij zijn familie is teruggekeerd. Hij streed indertijd aan Engelsche zijde. In 1916 was hij met een aantal officieren ergens in Vlaanderen in de loopgraaf aan het kaarten, toen opeens geschreeuwd werd: „Weg allemaal! Een explosie komt!" Du- m'ér greep een kapot jas, gooide zich die over het hoofd en wierp zich ter aarde. De anderen vluchtten De mijn sprong, en allen werden gedood, op Dumér na, die met een aardkluit de lucht in ging en bewusteloos neerviel. Toen hij in het Engelsche lazaret lag, was hij zijn her inneringsvermogen kwijt. Op hem werden papieren ten name van kolonel X. ge vonden. Men 'hieitt hem daarvoor voor identiek met dien X. Aan de familie te Zweden werd Dunér als vermist opge geven. Van lieverlede kreeg Dunér zijn herinnering terug, aldus de Tel. Er kwa men hem1 enkele Zweedsche kranten in handen, en de gedachte rees in hem dait hij toch eigenlijk Zweed en geen Brit was. Op een dag zag hij in den Zweed schen staatskalender een naam die hem bekend voorkwam. Hij schreef aan den drager van dien naam en toen bleek, dat deze zijn broeder was. Hij reisde naar Zweden, en men vierde er het weerzien. Het eigenaardige is dat Dunér zijn broe der al tevoren meer ontmoet had bij een bezoek aan Stockholm vbór hij zijn ge heugen herkreeg. Hij lunchte die dagen n.l. steeds in hetzelfde restaurant, waar op een middbg ook de broeder met een Concertzaal-Bioscoop. DINSDAG vriend kwam. De broeder slaakte toen opeens, blijkbaar diep getroffen, den hariekreet„Groote God, daar zit mijn gestorven broer! Hoe kunnen twee men- schen zójó op elkaar lijken. Ik kan hier niet blijven!" Het tweetal1 ging toen heen. Dunér houdt thans lezingen voor de ra- dio over zijn ervaringen. i ZIERIKZEE. Voor de vereeniging „Al- gemeene Ontwikkeling" alhier vond Vrij dagavond de vertooning van de „Van Leeuwenhoeokfilm" plaats. Een talrijk op gekomen publiek gaf dezen avond van Zijn 'belangstelling 'blijk en heeft door een herhaald applaus duidelijk getoond, hoe- het vertoonde in den smaak viel. De heer J. J. Gock gaf na een woord van welkoiW en eenige bizonderhed-en van de vereeniging te hébben medegedeeld, bet woord aan dien heer J. C- Mol uit Bloe- mendaal, die de film deskundig' toe zou lichten. Deze sprak er zijln voldoening over uit, dat het publiek !m zoo talrijke mate was opgekomen, daar over het al gemeen de kunstfilm meer waardeering vindt dan de wetenschappelijke. Alvorens met de filmvertooning te beginnen, dee-1 de spr. eerst iets omtrent het leven van den grooten natuuronderzoeker en ont dekker mede. Geboren in 1632, was van Leeuwenhoeök oorspronkelijk voor den handel bestemd, maarna eenige j aren als lakenhandelaar in zij'n vaderstad, Delft, te hebben vertoefd, kreeg hij1 daar later eenige betrekkingen op het Stadhuis en geraakte alzoo in goede finandiëele con ditie, zoodat bijl rich geheel aan Zijn ge liefde wetenschappen kon wijden. Hoewel hiji geen wetenschappelijke opleiding ge noten had, gelukte het hem1 toch door zijln verbazingwekkende werkkracht en scherp waarnemingsvermogen de gehei men van de microscopisch kleine wereld te ontsluieren. Talrijk zijn de resultaten, die hij met betrekkelijk' primitieve, zelf geconstru eerde, instrumenten heeft kunnen berei ken. Niet alleen de micro scoplusoh kleine wezentjes zelf, maar ook hun geheele- bouw, levensverrichtingen en nut heeft hij met groote juistheid onderzocht en beschreven en de tegenwoordige weten schap heeft aangetoond 'hoe nauwkeurig en juist Zijln] beschrijvingen waren. De aan dacht van de wereld wierd op hem1 ge vestigd door een brief van den natuur onderzoeker 'Reinier 'de "Graaf van de Royal Sociëty te Londen, destij'ds het brandpunt van de natuurwetenschappen, waarmede Leeuwenbloeok zelf ook later een levendige correspondentie onderhield. De grootste verdienste van hem1 was het ontdekken van oerddertjes en bacteriën iin stilstaand water, waarmede hij' de we tenschap 'n reuzensprong vooruit bracht. Op 91-jarigen leeftijd overleed de groote man, wiens naam 'en werken met eere genoemd worden. Na deze inleidtilng werd met het vertoonen van de film begonnen en kregen we, op het witte doek nog eens weer in bizonderheden het gesprokene te zien. Ook van de film zelf niets dan lof. Het is een kunstwerk op zich zelf, vooral Wat de opnamen betreft. Ook de Wijze van toelichting boeide allen zeer. Na afloop dankte de heer GoCk den spr. hartelijk, en sloot, na een opwekkend woord te hebben gesproken, de bijeen komst. HAAMSTEDE. Vrijdagavond j.l. gaf de Rederijkerskamer „Vooruitgang zij ons streven" van Burgh, ©en tooneeluitvoe ring in de goed bezette zaal van hotel „Bom". Opgevoerd werden het tooneel- spel „Tieneke" en het blijspel „Het pers- ijzer". De verschillende rollen waren in goede handen. De treffende passage's in het eerste- en de komische tafereelen in het tweede stuk werden uitstekend ver tolkt; een bewijs dat deze oude Rederij kerskamer over flinke krachten beschikt. Het aandachtig luisterend publiek gal door herhaald en krachtig applaus zijp instemming met het opgevoerde te ken nen. De vooirz. dör vereen., dhr. B. Th. Boot Cz., dankte bij het einde voor de belangstelling, terwijl deze goed geslaag de avond met een geanimeerd bal werd besloten. RENESSE. Ofschoon wat laat, is door de centrale vereeniging van de Reizende Bibliotheek aan het Dep. tot N- v. h. Al gemeen alhier, wederom een kist met boeken gezonden, 'bevattende een hon derdtal keurige romans, zoowel geschikt voor de leesgrage jeugd, als lezenswaard voor ouderen. Het zijn kostelijke vrien den voor de winteravonden. Bovendien bevat de bibliotheek werken voor vak lieden op allerlei gebied: timmeren, sme den, metselen, enz. Naast de vele techm. werken vindt men ook brochures, ge schriften en boeken over Land- en tuin- \T a „Nederland - een en tocht zei eens b| een vreemdeling. 3 I S C til Vo°ral zij die last van rheumatiek en 7" f a spierpijn hebben, yf OCIlt zullen dit ten volle beamen, want vocht en tocht zijn hun ergste vijanden, die de tijdelijk verdwenen pijn met nieuwe heftigheid te voorschijn kunnen roepen. Gebruik geregeld Akker's Kloosterbalsem (60 cent) als wrijfmiddel Het houdt Uw spieren lenig en ge zult spoedig vergeten zijn dat er zooiets als rheumatiek bestaat. bouw, veeteelt, natuur- en aardrijkskun de, geschiedenis en land- en volkenkunde. De kist 'bevat in een woord: „Elk wat wits", altemiaal aanbevelingswaardige boe ken. De heer Joh. Hoogenboom, voorz., bijgestaan door den, heer C. Davidse, secr. van het Dep., verstrekken, evenals vorige jaren, Vrijdagsavonds van 7—8 uur, aan eiken aanvrager het begeerde werk, waar voor per deel en per week het luttele be drag van 3 cent, ter bestrijding van on kosten in rekening gebracht wordt. Moge het lees- en leergrage publiek in de biblio theek vinden iets voor hoofd en hart, iets nuttigt en laajngehaalmls, dan wordt aan het beoogde dp el van de reizende bibliotheek stellig beantwoord. NOORD WELLE. Donderdagavond jl. gaf de miondharmoni'Cavereen. „Melodia" een uitvoering voor hare donateurs. Voor de goedgevulde zaal werd het programma vlot afgewerkt. De muziekstukken had den een aandachtig gehoor en de lei" ding was in goede handen. Ook de too- neelstukjes werden heel aardig vertolkt, vooral als men bedenkt dat verschillende medespelers (sters) voor het eerst op de planken waren. Met hetzelfde programma trad 'men Zaterdagavond wederom' op. De zaal was ruim zoo goed bezet als Don derdag. Verscheidene kw'amen voor de tweede keer (een goed teeken ten aan zien van het ten gehoore gebrachte). Alles liep dan ook weer goed van sta pel. Een gezellig bal besloot de beide avonden. BRUINISSE. Donderdagavond gaf de miuziekvereenigi.bg „Nu met Hope" een uitvoering onder 1 eft ding van iden directeur, dhr. A. v. d. Berge, in het vergaderlokaal. Dhr. J. v. d. Bout sprak het openings woord en verzocht aller medewerking om dezen -avond goed te doen slagen. Goed geslaagd mag deze uitvoering dan ook heeten, dank rij de goede .orde, miaair vooral door hetgeen gepresteerd weird. De muzieknummers werden uitstekend uit gevoerd en mochten den bijV-al van het publiek verwerven. Ter afwisseling kre gen we een tweetal tooneelstukjes. „Een uurtje wonderdokter of van kwaad tot erger, blijspel, en! „Bij Cisje in den scheer winkel", klucht in één bedrijf. De goed verdeelde rollen maakten, dat de uitbeel ding der verschillende personen tip top in orde was. Hartelijk is er gelachen. Ook de komische voordrachten en een cabaretliedje, 's Morgens's middags 's avonds, 's nachts" werden! met een Wel gemeend applaus bbloond. Directeur en werkend© leden imag een woord van lof en dank niet onthouden worden. Jam mer, dat het oudere publiek zich van deze uitvoeringen afzij'dlig houdt, daar de vereeniging „Nu niet Hope" wel tn staat is, het ipu'bliek een aangenaimen avond te versChiaiffen. i ST.-PHILIPSLAND- Donderdagavond 1.1. kwam' de gemeenteraad alhier in spoed- eischende vergadering bijeen. Afwezig wa ren de heeren A. M- van Dijke en A. A. van Nieuwenhuizen. De voorzitter deelde mede, diartx ingekomen was een schrijven v-an Ged. Staten, mededeelende, dat de Kon. goedkeuring was gehecht aan het Raadsbesluit, waarbij tot secretaris werd benoemd die heer H. P. Kleppe, tevens burgemeester onzer gemeente. Na deze mededeeling verheffen de, -aanwezige leden zich van hun zetels, waarna dhr. Kleppe de vereischte eed,en] aflegt. Daarna spreekt hij1 den Raad als volgt toe: „Mijne Hee- ren! Waar ik na het afleggen der ver- eisChte eeden, de betrekking van ge meente-secretaris .heb1 aanvaard, is mij' ten volle bewust, dat ik hiermee weer meer verantwoordelijkheid op mij heb geno men. Vele wegen hebben mij' geleid om voor deze betrekking mee te sollicitee- ren. Door u allen is mij! daarvoor mede werking verleend. Dit was voor mij' zeer treffend. Ik herinner mijl, dat wethouder van Nieuwenhuizen bij! mijn benoeming tot secretaris, deze woorden tot mij richtte: „Ongetwijfeld zullen zich nieuwe moeilijkheden voor U voordoen". Hiermee ben ik het ten volle eens. Met (uwe under working hoop ik di'e echter te overwin-, nen. Moge Hij', die zulks machtig is, mij daarvoor kracht, wijsheid en kloek ver stand schenken. Dan twijfel ik niet of 'de zaken dezer gemeente zullen in goede banen geleid worden. Ik dank U". Weth. v. Nieuwenhuizen spreekt daarna als volgt: „Mijnheer de voorzitter": Een beëediging als deze, wordt dikwijls op- opgevat als louter formaliteit. Toch mag men, vooral wanneer men, zooals ook nu gebeurd is, daarbij Gods naam1 aan Oah ben ik gelukkig niet. Wan! 'k pruim uitsluitend de sappige en malache - mé roept, den ernst daarvan niet ontkennen. Waar U nu èn als burgemeester èn als secretaris onze gemeente zult vertegen woordigen, is het te begrijlpen, dat uw Werk den geheelen mensoh zal eischem V-an hiairte wenscbf ik u toe, dat een goede gezondheid en een goede werklust het hunne mogen 'bijdragen -om uw taak goed te volbrengen". Vervolgens wordt, ingevolge schrijven van Ged. Staten, het salaris van dien burgemeester 'bepaald op f 1350 en dat van den secretaris op f 2100. De voorzitter richt daarna het woord tot den scheiden den secretaris, dhr. C. van Bemdegom, jdie om' gezondheidsredenen ontslag had ge vraagd, in herinnering brengende dat dhr. v. Bendegom steeds een vraagbaak ge weest is voor d© gemeenten-aren en hem namens Raad en gemeente dankende voor al het -goede, dat hij voor de gemeente heeft gedaan. Dhr. v. Bendegom dankt den voorzitter ©n] den Ra-ad voor de vrien delijke woorden tot, hem gericht, voor hun steun en vriendschap steeds van' hen on dervonden, -en eindigt met den wensCh, dat de nieuwbenoemde tal van -jaren in goede gezondheid rijn functie met lust moge vervullen. Daarna sluiting. ST.-ANN AL AND. De ijsclub „St.-Anna- land" heeft haar terrein weer voor den winter in orde gemaakt. Met behulp van po-mp en tractor is de „Aanwas,, keu rig ond er water gezet, zoo dat slechts -op wat aanhoudende vorst behoeft te worden gewacht ,om den leden op prach tige banen van öe zooi beminde ijssport te kunnen laten genieten. We hopen dat de jonge, maar ijverige vereeniging dit seizoen niet teleurgesteld zal werden. geneest kleine wondjes Rocept Fa. v. d. Volde, Apotheker DE ELECTRIFICATIE. Als d© Prov. Staten het voorstel van Ged. Staten aanvaarden om1 aan -de P. Z. E. M- het klein half milhioen crediet te geven, dat de Raad van Bestuur vroeg voor gedeeltelijke eleetrificatiiie vtan de Noo-rd-groep, dan zal dit b'eteekenen, dat van d© geheele Noordgro.ep (te weten: Schouwen ©n Duiveland, Tholen en St.- Philipsland) alléén Duiveland zal worden geëlectrificeerd. In dit voorstel is niet begrepen een electxificeertmg van het grootere Westelijke deel van dat eiland; er is geen enkele gemeente inbegrepen van het eiland Tholen; en zelfs van 'het één gemeente vormende' eiland St-Philïps- land (dat als brug voor den a-anvoerkab'el moet dienen) is slechts de buurtschap Anna-Jacobapolder in het plain opgeno men, en d© kom van StePhilipsland met. Dat is heel' wat minder dan men op het oog had, toen twee jaar gel-eden aan den verwarden toestand van de P.Z-E.M.-plajn- jn-en een nieuweni vorm 'werd gegeven -door het 'besluit om' Ged. Staten uit te noodi- gen -met d© gèmeenten in d© Noordgroep (evenals in d© Middengroep, n.l. de bei dde Bevelanden) garantieovereenkomsten te sluiten, en zoo noodig spertale over eenkomsten met de steden met een eigen gasfabriek, n.l. Zierikzee en Tholen in de Noordigtroep en Goes op Z.-Beveland. Het wordt nu ronduit in het rapport van den Raad van Bestuur der P.Z-E.M. erkend, dat men met die garantie-over eenkomsten deerlijk is -gestrand1, aldus de „Men uit Zeeland" in die „N. R. Crt.'\ To-en hebben de Prov. Staten dit jaar een voorstel van d© P.Z-E.M. goedge keurd om! die garantie- te wijzigen in een garantie door de gemeenten van de rente over de dioor; de P.Z-E.M. te lijden exploi tatieverliezen. Een sterke beperking dus- Maar het resultaat ging daar lijnrecht te gen in. De eenige maatstaf waarover de P.-2. E.M. beschikte over de neiging der be volking, was de bereidheid, door de ge meentebesturen getoond, om mede te werken. Die bereidheid was op het eiland Tholen nihil. En dus werd dit geheele eiland uitgeschakeld! Men zat daar nog met andere moeilijkheden, Want van de.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1