Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM FRISOBMI VRAAGT abonnement: advertentien Vrijdag 9 Dec. 1927. zierikzeesche courant.®3®*8'a**0*"0-- nesi. EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Nieuwjaarswenschen. Nieuwjaarswenschen. Bekendmaking. KolenmetePs. Kennisgeving. 1928- buitenland. binnenland. ¥ez@tiaëf Uit Stad en Provincie. UWEN WINKELIER met bon van Prij. per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. ▼an 13 regels 60 ets., ran a regels en daarboven 20 ota. per regel. Reolames 30 ets. p. regel. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich yan af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Jan. a.s. verschijnende nummers GRATIS. In het met 1 Jan. a s. verschijnend nummer van ons blad worden evenals vorige jaren opgenomen De prijs hiervan is van 1 5 regels 75 cent, elke regel meer 15 cent. De inzending kan geschieden tot en met Donderdag 29 December, uiterlijk 's voormiddags 11 ure. In verband met het vinden in de Waal haven te Rotterdam1 van een eikenhouten kist, gelijkende op een duivenhok, waarin zich het lijk van een vrouwspersoon be vond, verzoekt de C. v. P. der afd. A (Zedenpolitie) te 's-Gravenhage, de op sporing, aanhouding ea voorgeleiding van: Hendcrikus Johannes KOPPERS, bijge naamd „Rooie Henk", geb. te Druten 25 Fetwr. 1894, koelman en wonende van Limburg Stirumstraat No. 33, aldaar, en Koos MICHELS, pl. m- 30 jaar, middel matig lang en schraal van postuur. Hij is gekleed met donkere pet, grijs colbert- costuum1 en slap boord. Hij: is koopman en woont eveneens in perceel van Lim burg Stirumstraat 33, aldaar. Beide personen loopen met z.g. bedel* brieven, welke door hen in brievenbussen worden gedeponeerd, om den volgenden dag antwoord te komen halen. Zij worden verdacht van het misdrijf, c.q. medeplichtigheid, bedoeld bij' art. 297 Wetboek van Strafrecht. De Commissaris van Politie te Zierikzee, R. P. BRONS. BURGEM. en WET EL van Zierikzee maken bekend, dat ter Secretarie ter inzage liggen de voorwaarden, waarnaar in twee perceelen zal worden AANBESTEED: De levering van de Leermidde len voor de Openbare Lagere Scholen en het Handsverk- onderwgs, voor 1928, zoomede de opgaaf van het benoodigd materiëel Inschrijvingsbiljetten, op zegel van 50 cent, behooren, vergezeld van mon sters, voor zoover deze niet aanwezig zijn, aan Burgem. en Weth. te worden ingediend vóór 22 December a.s. Op het Inschrijvingsbiljet moet de aannemingssom voor elke school afzon derlijk vermeld worden. Zierikzee, 8 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat door hen tot KOLENMETERS ziju benoemd HENDRIK.US MERLE, en WILLEM VAN DEN BERDE. Zierikzee, 8 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgtm. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Dinsdag den 13 December a.s., des nam. te 2 ujr, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen 3. Vaststelling begrooting Burgerweeshuis 1928. 4. Onderhandsche verhuring van een woning 5. Verzoek om verlenging van vischpacht 6 Voorstel om in beroep te gaan van een besluit van Gedep. St»ten, betreffende toekenning van vergoeding volgens art. 100 der L. O wet 1920 over 1925 7. Verzoek om vergoeding over 1926 vol gens art- 100 der L. O,wet 1920. 8 Crediet aan de Gemeentegaslabriek voor 9 Benoeming onderwijzeres ULO school, 10. Benoeming klokkenist. 11. Benoeming leden Commissie tot Wering van Schoolverzuim (per. aftr) 12 Benoeming leden vaste Raadscommissies. 13. Benoeming leden der Commissie van toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling 14 Comptabiliteitsbesluit Zierikzee, den 8 December 1927. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE ONGEREGELDHEDEN T,E GROSSWARDEIN. Gedurende drie dagen is de vroegere Hongaarsche, thans Roemeensehe vesting stad Grosswardein, in Zevenburgen, het tooineel van een waar schrikbewind ge weest. De ongeregeldheden werden aan gericht door groote troepen mannelijke en vrouwelijke studenten, die van de Roe- mieensche autoriteiten vergunning hebben gekregen om' nog tot Zaterdag hun „hoio- geschooiicongres" voor,t te zetten. De deelnemers en deelneemsters aan dit anti-semietisch© hooigesc'hoolcongres waren voor het meerendeel bewapend, het geen al spoedig wees op het voornemen onlusten te ontketenen. De aanvoerder was de niet onbekende student, die in dertijd den prefect Jassy wegens bezwa ren tegen diens beleid heeft neergescho ten en vervolgens door de jury werd1, vrij" gesproken. Deze heer trok drie dagen lang, gekleed in een martiaal gewaad met dolk en revolver, door de straten, waarbij hij zijn getrouwen voortdurend tot on geregeldheden aanspoorde. 5 personen werden gedood en ongeveer 60 personen bekwamen verwondingen. Een groot aan tal zakenhuizen werd, m;ede door vrouwe lijke studenten, overrompeld en de in boedel kort en klein geslagen. Twee vrou wen werden mishandeld. Een voorbijgan ger werd in het Roemee'nsch gelast zich te leginTiteeren en degenen, die deze taal niet bleken te verstaan, werden tot bloe dens toe geslagen. De stad was na de onlusten als uitgestorven. Naar verluidt is de auctor intellectualis van het ge beurde hooigleeraar Cuza, die alls anti- Hongaarsch en anti-semietisch bekend staat en verklaard schijnt te hebben, dat het „programma" in daden moest worden omgezet. De staat van beleg is afgekon digd. In de straten patrouilleeren politie en militairen. Na 9 uur 's avonds is 't verboden op straat te komen. De studen- tenfc die uit de plaats vertrokken, werd de binnenkomst in andere Zevenburgsche ^steden verboden. De overheid dwong hen, direct naar Centraal-Roemenië door te reizen. Op de stations was een militaire bezetting aanwezig. BEGRAFENIS JHR. v. VREDENBURCH. Onder groote deelneming uit de krin gen van hof,, regeering en diplomatie Werd Donderdagmidd. op de begraafplaats Oud Eik en Duinen te Den. Haag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van onzen te Brussel overleden gezant Jhr. Dr. van Vredenburch. Aan den voet van de kata falk waarop de kist was geplaatst, was neergelegd een krans van den Koning en de Koningin van België. De rouwkapel was geheel gevuld met bloemen, kransen en palmtakken. Aanwezig waren o.;a. Prins Hendrik en Minister-President De Geer. winterhanden -voeten Recept Fa. v. d. Volde, Apotheker ZIERIKZEE. Voor het Com. van Chr. Winterlezingen trad Donderdagavond al hier in hotel „Juliana" als spreekster op mevr. WaardenburgLindeijer, die, eeni gen tijd geleden, als afgevaardigde naar een intern, conferentie voor meisjesjeugd werk, naar Denemarken toog en over laatstgenoemd land en de reis daarheen een voordracht zou houden. Nadat de heer D. Mulder de spreekster had ingeleid en gebed was voorafgegaan, gaf mevr. W., na een interessante voor rede, een overzicht van de reis uit ons land naar Denemarken en hare weder waardigheden, die zij tijdens dien tocht ondervond. Haar doel was het oude ko ningsslot, Hindsgavl, waar de conferentie van den wereldbond van Chrislenjonge vrouwen gehouden werd. Na in het kort de geschiedenis van het Deensche volk te hebben nagegaan, wees spr. vooral op twee belangrijke figuren uit het midden der vorige eeuw in het kerkelijk leven, n.l. Kierkegaard en Grundtvig, de eerste meer bekend in het buitenland, wiens boe ken in andere talen zijn overgezet, gedeel telijk ook in het Nederlandsch, de andere meer els nationale hervormer geëerd en bovenal als stichter van de Deensche volkshoogeseholen. In tegenstelling met onze volksitniver siteiten, die typische uitingen zijn van het moderne stadsleven, zijn de volkshooge seholen in Denemarken opgericht als ont wikkelingscentra voor de plattelandsbe volking. Van de 60 a 70 volkshoogeseholen komen maar enkele in de steden voor. Bij deze scholen behooren internaten, waar de leerlingen (allen tusschen de 18 en 25 jaar) gedurende de wintermaanden, wan neer de werkzaamheden op het platte land stil liggen, samenwonen onder lei ding van een directeur of directrice. Doel dezer volkshoogeseholen bij de oprichting is geweest, mannen en vrou wen te vormen, die in hun later leven de 'dragers zouden zijn van een geker stende volkscultuur. Het geschiedenis onderwijs neemt, evenals de lichamelijke oefeningen en de uren voor vrije dis cussie, een belangrijke plaats in, terwijl de leiding geheel in handen is van chris ten-persoonlijkheden. Na de pauze wer den lichtbeelden vertoond van de hoofd stad Kopenhagen, die tevens residentie stad is en een half millioen inwoners telt. Deze fraaie, aan de Sond gelegen, stad heeft prachtige paleizen en musea, zooals Amaliënborg en Christïans'borg. Be- rpemd zijn het 'T hor wal dsenmu s eum en de Kon. Bibliotheek. Als fraaie bouwwer ken treft men er o.m. aan, Verlosser-, Lieve vrouwe'- en Marmenrenkerk. De lantaarnplaatjes gaven verder een duidelijk beeld van de Deensche hoofd stad, die iruim is gebouwd en groote pleinen heeft, zoodat het verkeer er ge makkelijker te regelen is, dan in vele Hollandsche steden. Summa summa ruin, een interessante lezing over het wel kort bij ons land gelegen, maar hier niet erg bekend rijk. De heer Mulder dankte aan het eind der lezing mevr. Waardenburg voor haar interessante voordracht, waarna, met dankzegging geëindigd werd. In dit nummer komt een advertentie voor van de afd. Zierikzee der S.D.A.P. waarin tegen 15 Dec. een litteraire en muziekavond wtordt aangekondigd, waar als spreker ds. Hoekstra hoopt op te treden. Hedenmiddag kwam uit de dikke mistbank, die 't uitzicht zeer belemmert, uit N.O. richting plotseling een vlieg machine te voorschijn op misschien een 20 M. afstand van de Zuid-Havenpoort. Plotseling zag men de machine zwen ken en verdween ze in Zuid-Westelijke richting in de. vale mist. Had de piloot een seconde later het roer willen wenden, dan had zulks zeker niet meer gebaa,t en was de machine te pletter gevlogen tegen de poort. RENESSE. Vergadering van den ge meenteraad op Woensdag 7 Deo. Voor zitter de heer W. H- Scholder, burge meester. Aanwezig alle leden. Ingekomen was een aanbieding van de 'begrooting van de Gezondheidsoommisslie, thans met het bedrag dier presentiegelden vermin derd. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Voorts een schrijven van het be stuur van den kring „Schouwen en Dui- veland" van de Z. L- M., inhoudende een verzoek door financiëelen steun mede werking te verleenen aam de in Juli 1928 te Zierikzee te houden vee-, land- en tuin bouwtentoonstelling. De Raad besluit, wijl een tentoonstelling een zaak van alge meen belang is, steun te verleenen. In een volgende vergadering het bedrag te bepalen, dat als 'bijdrage zal worden toe gekend. Voor een garantiestelling, zooals de heer Verboom in het midden bracht, voelden de overige leden weinig. Verder was ingekomen een verzoek van den heer J. P- Paulusse, om' een schoollokaal in gebruik te mogen nemen, ten einde daar in Zaterdagsmiddags een cursus in het Fransch te kunnen houden. Het verzoek wordt ingewilligd. De 'post van de be grooting 1927, bestrating van pleinen en straten", zal met f 30 en die van brand- bluschmiddelen met f20 verhoogd wor den. Nog was ingekomen een schrijven van den Pensioenraad inzake inkoop van pensioen voor dokter Iltmann, tot een bedrag van f94. Besloten wordt dat be drag te storten. Naar aanleiding van de in de vorige vergadering aangehouden beslissing omtrent de te verleenen bijdra ge aan een hier zioh te vestigen dokter, ontspon zich een breedvoerige discussie, een herhaling en aandikking van het ge sprokene in een vorige bijeenkomst. De heer J. Hoogenboom' bespreekt de wen- schelijkheid, dat een-tweede (arts van Wes telijk Schouwen zich hier vestigt. Er die- M.V.DOUWE EGBERTS TABAKS-FABRIEKEN nen pogingen in het werk gesteld te wor- dent te trachten een dokter te krijigen met of zonder toelage. Z. i. is het geven /van subsidie zeer wel te billijken. De heer Piadmos zegt, dat de Ziekenverzor ging voor deze gemeente reeds een hoog 'bedrag vordert. Hijj is tegen het verleenen van subsidie. Dei heeren Fasol en Verboom' zouden gaarne^ een afwachtende houding aannemen en zien of niet een dokter uit eigener beweging zïlch hier wil vestigen. De zitting gaat over tot ©en geheüme ver gadering. Na heropening stelt dhr. Hoo genboom voor om de te verleenen subsi die van f825 voor Renesse, zooals dat is vastgesteld in een gecombineerde ver gadering van B. en W- en Armbesturen van Renesse, Noordwelle en Serooskerke, te splitsen in: f660 toelage (1 gld. per inw.) en f 165 als tijdelijk schoolarts. Wordt verworpen met 6 tegen 1 stem vóór. Eveneens het voorstel om' f 600 sub sidie en f100 als schoolarts te verleenen. Het voorstel vanl B. en W. om' f 700 (zlijln- de f 1 per inwoner, afgerond maar boven) als toelage, wordt in stemming gebracht en aangenomen met 4 stemmen vóór en 3 tegen. Daarna sluiting- ST.-ANNALAND. Vrijdag 16 Dec. zal het 25 jaar zijn geleden dat de heeren J. C. Soeters en P. -v. Bendegom' als wer kend lid toetraden tot de muziekvereen. „Accelerando" alhier. Neg steeds behoo ren beiden tot de trouwe bezoekers van de wekelijksche repetities. Ook zijn ze altijd nog met lust van de partij, wan neer het gezelschap andere gemeenten bezoekt bij festival of andere festivitei ten. Naar verluidt bestaat het pllan, ge noemden dag niet onopgemerkt voor beide veteranen te laten voorbijgaan. ILBCHTZJJLm ZIERIKZEE, 8 Dec. Door den Kanton rechter zijn op 7 December 1927 veroor deeld wegens overtreding van: 't motor en rijiv. regl.: M. J. K., 14 j., te Zonne- maire, zonderr toepassing van straf; M. P. M. v. d). K., 15 j., te Brouwershaven, als boven; W. B., 16 j., arb. te Zzee, f 10 b. s. 2 'w. t.s.; J. E., 15 j., werkman te Eikerzee, zonder toepassing van straf; J. W. V., 15 j., arbeider te Ellemeet, als voren; J. N., 53 j., pakh.knecht te Zzee, (f 1 b. s. 1 id- h,; J. K]., 28 j.5 chauffeur te Nieuwerkerk, f 1 b. s. 1 d. h.; J. K., 54 j., landarb. te BurghJ, f 1 b. s. 1 d. h.; M. C. v. d. V., 24 j., wijnhandelaar te Zzee, f 0,50 b. s. 1 d. h.; L. Bu, 22 j., koopman te Rotterdam, bij verst, f 1 b. s. 1 d. h.; W. J. C. v. B., 60 j., schoen maker te Duivendijke, bij verst, f 1 b. is. 1 d. h.; M. J. Bs 23 j., landb. te Kerk- werve, bij verst, f 1 b. s. 1 d. h.; J- V. d. W., 28 j., landb.knecht te Zzee, bij werst, f 2 f 1 b. s. 2 -f 1 d. h.; D;. B., 51 j., koopman te Zzee, bij verst., f 1 b. s. 1 d. h.; Provinciaal reglement: J. V., 39 j., landb.knecht te Haamstede, bij verst. (E 3 b. s. 3 d. h.; A. Wi Z.> 23 j., landb. knecht te Haamstede, bij' verst, f 3 b. s. 3 d. h.; M. M., 52 j., werkman te Brou wershaven, bij' verst, f 3 b. s. 3 d. h.; A. v. D., 18 j., werkman te Duiven(dijke, bij Versil). f 3 f)l s. 3 d: hM. C. B., 33 j., klein-landb. te Renesse, bij veirsit., f 3 b. s. 3 d. k; C. V., 43 j., boerenknecht te Duivendijke, bij verst, f 3 b. s. d. h.; L. v. T., 27 j., boerenknecht te Z.zee, f3 'b. s. 3 d. k; J. V., 30 j., landb. te Zzee, bij verst., f 3 (b. s. 3 d. k; J. P. v. d. W., 24 j., landb.knecht te Duivendijke, bij verst, f 3 lb: s. 3 d. k; L. K., 23 j., arbeider te Kerkwbrv|e), f 1 t». s. 1 d. h. De politie-verzrd.: C. R., 23 j., koopman te Zzee, bij vietfls*. f 2 b. s. 2 ld: h.; G. C. D., 25 j., opperman te Zzee, f 1 b. 1 d. h. Plolderregl. en visscherijidet: D. v. d. S., 30 j., landb.knecht te Kerk'werve, 3 Xi f 1 b. s: 3 X 1 d. h.; de JJfÓWet: J. J. B., 43 j., klein landbouwer te Kerk- Werve, f 0y50 b. s. 1 d. h.; Bin/venaanva- ringsregl.: C. B., 47 j., schipper te Slie- drecht, bij versit., f 5 fb: s. 5 d. h.; We gens baldadigheid: M. d. V., 17 j., landb. knecht te Kevkwerve, f 5 b. s. 1 w. t.s.; Wegens misbruik van gezag, verhin deren dat een dochter niet verschijnt als getuige vo:r het Kantongerecht: L. B. J., 52 j., veeverloskundige te Zzete, f 30 b. s. 30 d. h.; Wegens het oprapen van aard appelen: J. S., 27 j., arbeider te Zzeie; f 2 b. s. 2 d. h.; J. A., 27 j„ arbeider te Zzee, bijl veirist;, f 2 b. s. 2 d. h.; Wegens het rijden op den tramhOeg der R.T.M.: M. S., 51 j., veekoopman te Zzee, bij verst, f 1 b. s. 1 d. h.; Wegens dron- PREDIKBEURTEN. Zondag 11 December te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg. 's Avonds 6.30 ure, ds. v. d. Griend. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, cand. M. den Boer, hulp prediker te Haarlem. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ure, de heer Van Strien van de Zuiderten tz ending. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Dinsdag 13 Dec. 30 ure, de heer Ariessen van Yeenendaal. kenschap: A. v. d. C., 49 j., los werkman te Noordgouwe. Vrijgesproken: J. B., 71 j., z. b. te Zierikzee; J. T., 33 j., arbeider te Haamu stede. HET VOLKSGERICHT TE NtEBERT. De rechtbank te - Groningen heeft uit raak gedaan in de zaak tegen zeven inwoners van Nieb'ert, gem. Marum, tegen wie de vorige week straffen waren ge- ëisCht van 8 tot 3 mlaanden gevangenis^ straf, wegens vernieling tuti vereeniging en huisvredebreuk. Zij hadden Harm Boonstra en zijn huishoudster Toetje Korver in huis be legerd, naar buiten gesleurd, ontkleed, met water overgoten en zoo in optocht mee door het dorp gevoerd. De eisch tegen den aanvoerder der bende, W. B-, was 8 maanden, die tegen I. M-, HL |M., G. J-, P. K. en E. R. 6 maanden en die tegen H. van der S- 3 maanden. B. werd thans veroordeeld1 tot 5 maanden, I. M-, H; M- erv J. ieder tot 3 maanden, plus be taling van een schadevergoeding van f 19,50 ieder; van der S. tot 6 weken en f 19,50 schadevergoeding en K. tot drie maanden gevangenisstraf; R. werd vrip gesproken. ZWAAR GESTRAFTE MISDADIGERS. Dezer dagen werd te Bergen op Zoom een vonnis geveld inzake stroopen met een lichtbak, waarbij de ambtenaar de overtreding zoo zwaar rekende, dat hij f 400 subs, twee maanden hechtenis eischte. De uitspraak is wel eenigszins zachter, want deze is f 150 of 40 dagen hechtenis, maar in elk geval vamiien aard, dat door de stroopers er wel rekening mee gehouden zal worden. ONDERWIJS. Verschenen is de Mem. van Ant woord op het Voorloopig Verslag over Hoofdstuk Va der Staatsbegrootirig (Onderwijs). Een gewijzigd wetsontwerp tot rege ling van het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs heeft het departe ment verlaten. Inzake het wetsontwerp tot regeling van het voorbereidend Hooger en al gemeen vormend Middelbaar Onderwijs, heeft Minister Waszink zich geschaard aan de zijde van hen die meenen dat de studierechten van de abituriënten van de literair-economische afdeeling der H.B.S. in dat wetsontwerp moeten worden geregeld. Een wijziging der thans geldende eischen van toelating lot de H.B.S. met vijfjarigen oursu* is in voorbereiding. Men kan van den Minister niet ver langen dat hij zich begeeft in de in gewikkelde quaestie, waartoe de salaris regeling der leeraren aanleiding geeft. Aan het landbouw huishoudonderwijs wordt, voor zooveel de besohikbare middelen het toelaten, steun verleend. Ook naar de meening van den Minister zou de regeering er op bedaoht moeten zijn dat, ondanks den tegen- woordigen overvloed van onderwijzers en onderwijzeressen, niet binnen enkele jaren een tekort aan leerkrachten gaat ontstaan. Zoodanige opleiding, dat elk jaar niet meer dan het benoodigd aan tal onderwijskrachten wordt afgeleverd, ie in dezen tijd van herhaalde wijziging der wettelijke regelen niet mogelijk. Verbetering der bezoldiging van de onderwijzers kan de Minister thans uit den aard der zaak niet toezeggen bij de technische herziening van het be zoldigingsbesluit zal ook op de ha- langen der onderwijzers worden gelet. Het instituut der assistenten neemt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1