Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende bi] de van Maandag 28 Nov. 1927, no. 11626. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Din dag 22 Nov 1927, des namiddags 2 uur (Va ro:lg). De brandweerdirectie deelt in een schrijven mede, dal aan de onderofficie ren ieder jaar, zoowel bij een natte als droge beproeving, de instructies monde ling worden gegeven. De jieer Panny noemt deze opmerking een insinuatie aan het ,3dres van de bmafnd- weer. Dr. van dof' Kwast is over den dienst 'bij de brandweer niet te spreken- Het is nog erger dan militarisme- De heer Catshoek merkt op, dat dit schrijven gericht is aan de directie om tot een betere organisatie te komen. Wan neer men een goede toestand wenscht, waarom houdt men dan geen onderlinge bespreking? Men dient met klachten re kening te houden- Ook de heer Versteeg is over de or ganisatie niet te spreken, zooals bleek bij den laatsten brand- Bij 97, kosten bestrijding t. b. czegt de heer Doelentan, dat hij die f 500 met plezier geeft, maar z. i. wordt er te weïn nig vergaderd. Er moest van deze ver- eeniging meer kracht uitgaan. Weth. Timmerman wijst er op, dat het vergadeiringbezoek altijd zeer miniem1 is. Het 'bestuur voldoet zooveel mogelijk aan de 'briefjes van de doktoren. Dr. van cler KWast betoogt, dat juist door de vele vergaderingen de tweespalt komt en de vrede terug kwam, toen men minder ging vergaderen. Spr. wijst er verder op, dat de overeenkomst met de Wijkverpleging goed werkt. Het geld an ders gegeven aan de enquetriee krijgt de wijkverpleging en de zuster doet dienst als enquetriee. De heer Doeleman repliceert en zag graag meerdere activiteit dan alleen voedsel verstrekken op voorschrift Van doktoren. De heer Catshoek merkt op, dat meer gedaan wordt dan naiar 'buiten blijkt Z:q wordt ook op advies van dr. Hoorweg voedsel verstrekt of krijigt het bestuur bericht, dat een patient opgenomen moet worden. Dit wordt dan naar gelang der kasmiddelen in orde gebracht- Spreker betreurt het, dat men zich niet heter op de hoogte houdt van de werking van deze vereeniging. De verkeerde denk wijze t. a.v. het consultatiebureau is oor zaak, dat het 'bezoek hieraan niet is wat het zijn moest Spr. herinnert eveneens aan de overeenkomst mot de wijkver pleging na het vertrek der enquetriee. Met deze laatste vereeniging wordt nu samengewerkt, terwijl de wijkzuster als enquetriee dienst doet. Spr. meent, dat de Werking 'van de t. 'b. c.-vereenigihg nog niet genoeg bekend is, en dat men ook niet aan alle aanvragen gevolg kan geven. De heer Doelentan persisteert bij zijn tneening, dat niet genoeg van deze nut. tige vereeniging naar huiten blijkt. Bij punt 110, heffing voor het gebruik van openbare gronden, acht de begroo- tingscommissie het geraamde bedrag van f 2000 te hoog. Zij is overtuigd dat deze post aanmerkelijk minder zal opbrengen, daar zij met zekerheid weet, dat reeds eene suikerfabriek (i-c. de Centrale Sui kermaatschappij) haar bieten wenscht te ontvangen in de wagons der R-T.M. aan het Sas, daartoe gedwongen door de te hoogte rechten, verschuldigd wegens het nederleggen van goederen op kaden en havens. De Commissie is van oordeel dat belang der gemeente eene spoedige her ziening der bovengenoemde rechten, al thans voor wat betreft de nederlegging van bieten, eischt- Zij stelt voor deze te bepalen als volgt: f 0,05 per M2. voor de eerste week, f 0,10 per M2- voor de tweede week en f 0,25 per M2- voor langeren duur. B. en W. antwoorden: De raming van het bedrag aid f 2000 is geheel overeenkomstig de voorschriften geschied en wel naar .de opbrengst van 1923- Het tarief, dat thans geldt, is indertijd op Zetteiijk ontworpen, om het te lang te laten liggen van bieten tegen te gaan; voordien bleven de1 bieten zoo lang lig gen, dat er dikwijls geen gelegenheid was, om vanuit de pakhuizen bij de sche pen te komen- B. en W. steLlen naar aan leiding van de opmerking der Begro tingscommissie voor, het tarief te' hal veer en en de verordening overigens on gewijzigd te laten; de tarieven worden dan: voor de suikerbieten voor den eersten en tweeden dag 21/2 et- p. dag en p. c.A. Voor den derden en vierden dag 5 et. per dag en per c.A. en voor eiken langer dan vier dagen 12i/2 et- per dag en per c.A. De post moet bij aanneming van dit voorstel dan, op f 1000 worden gebracht. De heer Quant, rapporteur der Com missie, voegt er aan toe, dat het de bedoeling is van de Goiwmissie om op f 0,30 voor de eerste week te komen en om' na 14 (dagen niet te verminderen per M2., maar de terwijn met een week te verlengen. Voorts wijst spr. op de onbillijkheid van het neerleggen van bie ten bij de houtloods tegenover de haven De voorzitter acht het raadzamer dat de heer Quant wacht tot de volgende bietencampagne om met voorstellen te komen, die hij dan bovendien op schrift kan indienen. Er kan dan beslist wor den of er gewijzigd Wordt- De heer Doe.enuin ontraadt ]ang wach ten. Men zou er in een der eerstvolgende raadsvergaderingen al met voorstelle 1 ten komen, welke tarieven zullen gelden. Zoolang men geen juiste bedragen weel, zoolang geeft men een concurrent gele genheid van de hooge tarieven te prol'i- teeren. De voorzitter zegt dat er in December a.s. over gespreken kan worden. De heer de Broekcrt is het met den vorigen spreker eens en beaamt den heer Quant dat er van de toestand bij de hout- loods misbruik wordt gemaakt. Als men een nieuw reglement gaat invoeren most dit ook daar worden toegepast, zoodat het ook voor de suikerfabriek „Roosen daal" geldig wordt- De heer Versteeg deelt mede, dat de Commissie geheel op den heer Quant is afgegaan, die beweerde dat f 2000 te hoog was. Daarom wenschte da Commis sie verandering- Natuurlijk is het ge- wenscht de fabrieken hier te houden. Op voorstel van den voorzitter wordt deze zaak in handen gesteld van Ben W- ter fine van pre-advies. Bij punt 115, het onderhoud van stra ten en pleinen, komt de heer v. Schelven op tegen het feit; dat men in de Korte Nobelstraat zou gaan graven. Het ver keer is daar ter plaatse te druk, vooral Donderdags en ook met het oog op de waterleiding. Bij den hoek van Gouds waard acht spr. die straat achter te nauw, waardoor stagnatie zou kunnen ontstaan en daarom is verbetering daar hoog noodig. Spr. vraagt, of het niet mogelijk zei zijn daar een stuk van hel huis af te breken? De voorzitter antwoordt, dat 't drukke verkeer geen 'beletsel behoeft te z;j'n tegen de bestrating. Deze zou over hal ve breedte kunnen, geschieden. Spr. geofl den heer v. Schelven toe, dat de passage daar moeilijk is, mlaar als men glaal onteigenen brengt dit hooge kosten mee. B. en W. zouden willen wachten tot de waterleiding er jils. De heer de Broekert 'wijst de Commissie van Fabricage op den toestand in de Nieuwstraat, het schoolplein aldaar en op de rioleering in de Hooge Mo'Ienstr. Spr. is van meening, dat B. en W. en Fabricage op deze punten wel wat te zuinig zijn. De heer Versteeg zou meer regel wil len zien in het autoverkeer. De auto's uit Schouwen gaan wegens de goede weg steeds over den Graohtweg. Deze zou den dan rechtuit moeten rijden. Daar voor zou een regeling tot stand 'moeten komen. Weth. Koopman zegt, dat in Fabricage reeds de toestand in de. Hooge Molen straat is besproken. Op de begrooting te f 500 uitgetrokken voor de (bestrating. De meerderheid van B. en W. besloot alleen steenen aan te schaffen. Het volgend jaar gebeurt niets aan de straten. De heer Doel&rrtan bejamlmert het, dat er op de 'bestrating Weer moet b'ezuinigd wjorden. De Waterleiding dttient- hier om de begrooting gemakkelijker te doen slui ten. Spr. is van meening, dat de bestra ting zoo goed mogelijk mOet worden ge houden, minstens zooals ze nu is. De heer Paring deelt mede, dat Fabri cage f 6630 Wil geven voor de 'bestrating. I Spr. acht de manieT van 'bezuiniging niet I de juiste. Spr. zou het bedrag van de klinkers en keien willen halveeren en dan de helft willen bésteden aan bestra ting, hetgeen de toestand veel zou ver beteren. Weth. Timmerman is van oordeel, dat er beter een jaar gewacht kan worden. In 1929 is allies aanwezig en dan kan er beter vernieuwd worden. De heer Panny 'beveelt zijn meening ten Zeerste aan, omdat reparatie nood zakelijk is. De voorzitter zegt, dat hij dit bedrag voldoende vindt. Het is beter een half jaar te wachten. „2 jaar" herhaalt dhr. Panny. Weth. Koopman staat ami de zijde van dhr. Panny. Als diens raad gevolgd wordt, wordt de post minder- Spr. acht het een dwaasheid om voor zooveel geld steen te koopen en deze 2 jaar renteloos te laten liggen. Wat de hoek van de Korte Nobelstraat betreft, daar zou de heer Panny graag een verkeersspiegel 'geplaatst zien. In dien noodig, kan de politie daar de be hulpzame hand bieden. De heer den Boer betoogt, dat de autobestuurders nu op dien hoek tijdig remmen, zoodat we nog niet van onge lukken gehoord hebben, maar dat zou in de toekomst wel eens kunnen veran deren. De heer Doeleman vindt, dat er nog maar niet onteigend 'moet Worden. Er zijn nog wel meer gevaarlijke punten. De heer van der KiOast zegt, dat Land man het nog zoo mis niet heeft. Dit punt zou aangehouden kunnen worden. De voorzitter is het met dat laatste eens. Er zou een Weg naast de Nobél- poort moeten komen, die op den Ach terweg of het Roode Dorp uitkwam. Als die er was zouden we m'et voorschriften kunnen komen. De heer Panny vindt een verkeersr regeling niet gewenscht. De mensohen uit Schouwen zouden er zich niet aan storen. De heeren v, d. Kwast en Koopman ontraden afleiding van het verkeer. De beer v. Schelven handhaaft zijn voorstel, dat verworpen wordt met 12 tegen 1 stem. Bij punt 128 toont de heer Versteeg zich verwondert, dat deze begrootings- post is gegaan naar de Commissie van Fabricage om1 advies. Deze 'behoort z. 1. niet tot haar zaken. De bepaling van het salaris is een kwestie voor den geheeien Raad. I De heer Quant is van standpunt veran derd en herinnert spr. aan de geschiede nis van Jacob en Ezau. De commissie handhaaft haar voorstel, zooals de meer derheid dit wenschte. De heer Gerritsen deelt mede, dat de commissie een beloomngheeft voorge steld, omdat deze man zijn pensioen (8'/2 pCt. van zijn inkomsten) moet betalen De andere doet dit niet, zoodat het ver schil dan te groot zou wojrden. De voorzitter is van oordeel, dat men Berrevoets en Kristalijn niet gelijkelijk moet behandelen. Hel verschil in loon noemt spr. billijk. De heer Catshoek betoogt, dat als hij het geweest was, die het voorstel had geschreven, zooals de Commissie van Fa bricage dit deed, men dan gezegd zou hebben, dat hij er geen verstand van had. Maar nu 'begrijpt hij het niet, dat deze heeren, die toch allen bekend zijn op landbouwgebied, dit kunnen neer schrijven. Spr. zegt, dat Berrevoets wel degelijk kunde moet hebben om: uit te voeren wat hem wórdt opgedragen. Hei loon, dat de 'bégrootingsoommissïie voor stelt, is z. i. een alleszins billijke beloo ning. De heer Versteeg houdt vol, dat Ber revoets niet genoeg kirijgt, terwijl de commissie haar voorstel handhaaft. Dit voorstel wordt verworpen met 7 tegen 6 stemlmen. Vóór de heeren van der Kwast, Catshoek, Versteeg, Gerritsen, den Boer en Guinée. De heer Doeleman komt daarop met een tusschenvoorstel om f 17,50 te geven, miet 2 verhoogingen van ft, hetwelk hij breedvoerig toelicht- Weth. Koopmem vindt, dat Bgfrevoets tevreden kan zijn, als het vooirstel-Doe- lemlan aangenomen 'wordt. De heer de Broekeri motiveert zijn stem voor het voedstel-Doeleman De heer Versteeg zegt, dat dhr. Quani een draaipolitiek heeft gevoerd, waar van hij de commissie geheel onkundig heeft gelaten. Het voorstel-Doeleman in stemming ge bracht, 'wiordt aangenomen miet 12 tegen 1 ste'm, die van weth. Timmerman. Bij 130, kosten van bruggen etc., vraagt de heer de Broekeri naar pp de z'-i. te hoo-ge oploop der nieuwe brug- De heer Panny licht toe, dat er op het oogeriblik wel wat meer „ldim" is als aanvankelijk werd gedacht, maar dat komt mettertijd wel in orde. De heer den Boer zou graag zien, dat bij de brug bordjes werden aangebracht, met „rechts houden"- B. en W. zullen het overwegen. Bij 131, onderhoud pompen, riolen enz., houdt de heer Catshoek een uitvoerig be toog. Spr. acht de tijd aangebroken met het oog op de komende waterleiding, het stelsel der rioleering eens nader onder het oog te zien. Om1 dat goed te kunnen doen, dient men in gedachten 25 jaar terug te gaan en zich in te denken hoe' toen de toestand der grachten was, ver geleken bij dien van nu- Ook toen loosde het rioolwater in/le grachten, doch werd het zich daarin bevindende water zoo I nu en dan ververscht, terwijl twee maal pe;r etmaal een groots hoeveelheid afvoer- water werd gesueerd dooir de sluis aan de westzijde van de haven. In die dagen was het grachtwater van een samenstel ling, dat visch er in leven kon. Thans is de toestand der grachten geheel verar. derd- Voor circa 20 jaar nam de raad het besluit de sluis aan den weslhaven- dijk te dichten. Wat de ware oorzaak van deze sluiting is geweest is van min der belang. Van meer belang is het thans te constateer&n, dat- het toen genomen besluit een goedbedoelde misvatting is geweest. Na het dichten der sluis is door het gemeentebestuur een overeenkomst aangegaan met het waterschap Schouwen om voor f 10 per jaar het overltollige bovenwater van de grachten weg te ma len- Het bovenwaiter komt in de water leidingen van Schouwen, maar het bezink sel blijft in de grachten. Vaak wordt dcor de omwonenden geklaagd over de stinkende dampen die uit de grachten opstijgen- Wij allen kennen het stereotiep gegeven antwoord van de gezondheids commissie „Stank is niet ton gezond"' Deze commissie rekende het tot haar taak stel selmatig op te treden tegen oipen riolen in de buitengemeenten, maar Zierikzee verloor zij steeds uit het oog- Sprekende over open riolen rond de stad, zegt spr., dat dit nog maar een kleinigheid is bij dat eene' groote, ml. de afsluiting der 1 gracht- Door die afsluiting is ze gewor den een verzamelplaats van faeces, rot tende afvalproducten en op de plaats waar men vroeger paling ving, ziet men wel eens wat anders drijven- Wanneer hierin geen verandering wordt gebracht dan komt de gemeente bij invoering van de waterleiding voor een moeilijk op te lossen raadsel- Door de' moderne closets komen dan de faecaliën niet meer op de stadsmestvaalt, maar in de boordevolle gracht. Dit is een zaak die de gemeente ernstig onder het oog heeft te zien- Zoo spoedig mogelijk dient men maatregelen te nemen, die een afdoende verbetering waarborgen- Die maatregelen zullen moe ten bestaan in het openen van de sluis aan den westhavendijk en zop noodig van het aanleggen van een nieuwe buis leiding door het Havenpark voor het in laten van zeewater. De sluis aan den westhavendijk verkeert in een verwaar loosden toestand en niet denkbeeldig is het, dat op een gegeven moment de deu ren zijn verteerd en de sluis gulpen zou,t water in de gracht zal spuwen. Een en ander hebben spr. er toe gebracht de vol gende motie in te dienen: De raad: gelet op he,t feit dat binnen kort een waterleiding in deze gemeente zal worden aangelegd; gelet op de thans bestaande wijze van afvoer van menage - water en faecaliën; van oordeel, da,t het thans bestaande stelsel van rioleering als onvoldoende en onhoudbaar moet wor den geacht; besluit B- en W. op te dra gen, nog voor de waterleiding in deze gemeente wordt aangelegd, om de sluis aan den westhavendijk in werking te stel len en te onderzoeken of de inlaat van zeewater aan de Oude Haven als zoo danig nog als bruikbaar mag worden ge acht. De voorzitter merkt op, dat de heer Catshoek in zijn historisch overzicht de grachtafsluiting verkeerd heeft voorge steld. Die afsluiting is n.l. een gevolg ge weest van een besluit van hel waterschap Schouwen, dat voor zijn waterafvoer de sluis aan den westhavendijk niet meer- nopdig had, zoodat deze sluis werd ge dicht. Toen is er een inrichting gemaakt, dat bij hoog water in de gracht het over tollige geloosd kan worden op den boe zem van Schouwen. Spr. is het eens met den heer Catshoek dat een mogelijk ge volg van de waterleiding zal zijn dat aan de rioleering groeier eischen zullien wor den gesteld dan thans; het closetsysteem zal bij uitbreiding van grootten invloed zijn. Maar toch gelooft de voorzitter niet dat het raadzaam is de motie aan te nemen voor de' waterleiding er is- De heer Catshoek ziet in zijn motie over ,het hoofd, dat hetgeen hij wenscht, dui zenden guldens zal kosten. Bij de inwer kingstelling der westhavensluis heeft Schouwen geen belang, zotodat de kosten voor deze gemeente zullen komen- De opening van de sluis aan den havendijk alleen, zal heel wat kosten, omdat ze geweldig opgéslibt is. Spr. acht de motie preamatuur. De heer Panny erkent, dat de riolen in een miserabelen toestand verkeeren, maar hij acht verbetering niet noodig voordat de waterleiding er komt. Meer dere spoeling komt de riolen ten goede, hoewel er meer gebaggerd zal moeten worden. De voorzitter zegt, dat het vrijwel vast staat, dat er nergens een opstopping is. De heer Catshoek meent uit de weinige critiek, die op zijn betoog volgde, te mogen opmaken, dat hetgeen hij aanvoer de voor het grootste deel juist is- Wat het baggeren betreft, noemt hij het een bespotting, dat daar soms in de gracht 2 mensehen met een jol aan het baggeren zijn. Dat heeft niets te beteekenen. Hi] gelooft niet dat het zoo enorm veel zal kosten wanneer de bewuste sluis open gemaakt wordt. In stemming gebracht, wordt de mjotie- Catshoek verworpen. Voor stemden de heeren van der Kwast, Versteeg en Cats hoek- Bij 132, kosten van havens etc., komt de heer de Br.oekert terug cp de in zijn algeroeene beschouwingen naar voren ge brachte verlichting der haven en hij vraagt of B- en W. nogmaals pogingen willen doen, opdat verbetering in dien toestand komt. De voorzitter zegt zulks toe- De heer Catshoek herinnert aan het verzoek van Schuttevaer n-1. het aanbren gen van eenige trappen, welk verzoek is afgewezen. Nu zal er een ijzeren trap aangebracht worden. Spr. hoopt dat die een plaats zal krijgen in overeenstiem- ming met het verzoek van Schuttevaer. Maar, vraagt spr., is dit voldoende? Aan het Luitje zijn 3 trappen, maar 'van het Lange Groendal tot aan de Zuid-Haven poort, heeft men maar één trap en daar liggen turf- of kolenschepen en andere. Dient er voor de bewoners van die sche pen niet gezorgd te worden, dat ook zij op een behoorlijke wijze aan wal kunnen komen? Spr. vergelijkt de inkomsten der turf, kolen- en bietenschepen met de jachten. De eerste brengen heel wat meer op en daarom hebben z.i. eerst genoemde schepen recht op meer dan één trap, waar hun een plaats wordt gewezen- De voorzitter licht toe', dat Schutte vaer ingebouwde trappen had gevraagd- Uit de vergadering wordt medegedeeld dat op de plaats waar de meeste vracht schepen liggen, verscheidene houten trap pen zijn. Bij 179, welk punt na de pauze aan de orde kwam, is de oommissie van on derzoek van meeningdat op school B het aantal kinderen per onderwijzer zoo j groot is, dat dit schadelijk moet wer- 1 ken- WeJ is eenigen tijd een kweekeling met akte daar werkzaam', tmiatar de minis ter heeft bericht, dat een kweekelinig met akte niet zonder de aanwezigheid van een andere leerkracht in zijn lokaal mag les geven, waardoor de wijziging in den toestand zeer gering is geworden. De commissie geeft in overweging de kweekejing met akte te Vervangen do,or een tijdelijk onderwijzer. De meerderheid van B- en W. is er voor een tijdelijke leerkracht aaif te stellen. De minderheid is er tegen, omdat de mógelijkheid niet is uitgesloten, dat de gemeente dan even eens een onderwijzer moet vergoeden aan de bijzondere schoolbesturen. Eenmaal, die subsidie verplicht zijnde, blijft deze nog minstens twee jaren voor de bij zondere scholen bestaan- Ook is het niet onmogelijk dat weer wordt toegestaan dat een kweekeling met akte wel alleen in de klasse mag les geven- De heer Doeleman voelt het financieel bezwaar en bejammert het dat geen an dere oplossing is te vinden, tornaar hij zal toch vcor het voorstel van de rappor teurs stemmen, daar z.i. de toestand op school B onhoudbaar is. De klassen zijn te groot en het onderwijs lijdt er onder. De heer Gerritsen vindt, dat de min derheid van B. en W. de zaak wel wat somber inziet. Aan de hand van een be rekening becijfert spr. de kosten van de gemeente op f175 meer wanneer een tij delijk onderwijzer wordt aangesteld voor 8 maanden en den kweekeling met alkte vervangt. De voorzitter acht de berekening wel eenigszins geflatteerd en meent, dat bet meer zal kosten. A v De heer Gerritsen handhaaft zijn be cijfering. Na re- en dupliek wordt het voorstel-Gerritsen om van 1 Jan.—1 Sept. 1928 een tijdelijk onderwijzer aan School B aan te stellen, aangenomen. De kwee keling met akte krijgt ontslag. Na 'bespreking van eenig klein goed komt 247, subsidie bijzondere bewaar scholen aan de orde. De commissie heeft bij de stukken gevonden het verzoek van het 'bestuur der Chr. Bewaarschool, wel ke verhooging der subsidie vraagt, thans bedragende f3,50 per leerling. De com missie meent, m tegenstelling met *het bijgevoegde advies van B. en W., te moe ten adviseeren, wél over te gaan tot verhooging dezer subsidie. B. en W. ant woorden, d.w.z. de meerderheid, dat het schoolgeld voor de kindeken der Chr. bewaarschool h. i. niet voldoende opge voerd is. Was dit wel het geval, dan zou het tekort niet bestaan. De minderheid is voor verhooging der subsidie. Weth. Tinvmeivnan 'betoogt, dat het schoolgeld gelijk is aan dat der burger- fc'ewaarschool, terwijl de vereeniging aan giften, collecten enz., ongeveer f860 af draagt aan deze school, die volgens spr. zeer zuinig 'beheerd wordt. Bij een be cijfering komt spr. oip f7,50 per kind van de burger-bewaarschool en f4,50 per kind van de bizondere bewaarschool- Dr, van der KWast zegt, dat de ver eeniging ook progressief schoolgeld moest heffen. De heer Doeleman merkt op, dat de heer Timmerman spreekt van burger-be waarschool, m!aar hij' kon beter spreken van arrrienbewiaarsChoolde kinderen van de meer gegoeden gaan op de Chr. be waarschool. Waarneer we de namen van de ouders dier kinderen niet hébben, zijn ook geen vaste lijnen te trekken. Hij be veelt hoogere schoolgeldheffing op de Chr. 'bewaarschool aan. Op de z.g. bur- gerbéwaa,rschool Wordt bijna geen school geld geheven, maar krijgt men zijn finan ciën van stichtingen etc- Weth. Koopman 'beweert, dat zijn coL lega in de vergadering van B. en W. geen cijfers beeft gegeven; daar komt hij' thans méde. Waar men onlangs bij de subsidie-aanvrage voor een cursus op landbouwgebied eerst een begrooting van kosten vroeg, is spr. er voor, dat ook hier toe te passen; de raad is z.i. niet voldoende ingelicht. De 'heer Versteeg meende aanvankelijk, - dat er op de 'bédeelde school een goede schoolgeldregeling w>as, maar daar dat nu niet blijkt, is hij er voor het verzoek der begrotingscommissie terug te nemén- Weth. Timmerman pleit voor de ver leening der verhoogde subsidie. Hij stelt voor deze 'met fl per kind te verhoogen en te brengen op f4,50, terwijl hij tevens verzoekt deze bijdrage ook aan de R.K. te geven. De voorzitter wijst er op, dat het be stuur der R.K. bewaarschool zulks niet heeft gevraagd. Op het oogen'b'lik is ailleen aan de orde het verzoek der Chr. be waarschool. De meerderheid van B en W. is van opinie, dat voor de subisidie verhoogd wordt, men eerst dient te we ten Wat de contributiën zijn en hoe de sdhooLgeldhèffing geregeld. Het voor stel-Doeleman wordt, na in stemming te zijn gebracht, aangenomen, met de stem- mén van de heeren Timmerman en Quant tegen. Bij 294 wordt de subsidie aan de boot der R-T.M. die den dienst Zijpe—Stave- nisse onderhoudt, besproken door de hee ren van der Kwast, Doeleman en Panny. Men vindt f 375 voor dezen dienst, waar van te weinig gebruik wordt gemaakt, te veep Besloten wordt dezén post uit te trekken op Memorie. Bij 303, opcenten oj> de1 hoofdsom der R.I.B., is de commissie van meening, dat hier geen rekening gehouden is met het bf de Tv .ede Kamer aanhangig te -na ken voorstel van wet, waarbij na aanne ming, de R.I.B. met ingang van 1 Mei 1928 mei ongeveer 20 wordt vermin derd- De H.O. zal hier dan} f 3300 minder opbrengen. De opcenten op de persor nele belasting zullen voor Zierikzee f 300 meer opbrengen, zoodat f3000 op an dere wijze zal moeten worden verkre gen. De oommissie geeft in overweging, met ingang van 1, Mei 1928 opcenten te gaan heffen op de hoofdsom der Ver mogensbelasting. Zij stelt voor, het be drag der opcenten te bepalen op 40-, Zierikzee zal dan nog onder de ge meenten op dit .eiland, dae reeds opeen ten op de Verm. bélasting heffen, ee gunstige plaats innemen, daar Ellem'e 40, Brouwershaven 50, en Dreischor opcenten heft. B. en W. antwoorden, dat zij ge rekening konden houden met een bij Tweede Kamer aanhangig te mat voorstel, waarbij1 de aanneming de I. B. met ongeveer 20 pCt. zal vefmi ren. Het is niet doenlijk, nu reeds re ning te houden met een wet, welke 1 ingediend moet worden en waaromtrj' niet de minste zekerheid 'bestaat of 1 wel ooit het staatsblad zal bereiken. De heer Quant zegt tot de mindl heid van de commissive te hébbén i' hoord en wenscht geen heffing van. oenten op de V. B. Weth. Tininierman acht de 40 centen op de V. B. de onrechlvaard belasting die er bestaat. Hij vergelijk inkomens van een ambtenaar en een keiier, die Heder f 4000 verdienen. De krijigt op later en leeftijd pensioen ei winkelier moet zuinig zijn om later zijn vergaard kapitaaltje te kunnen le maar daarvan zou hij dan nog eens lasting moeten gaan betalen, terwijl ambtenaar vrij zou loopen. Dr. van der Kwast voelt meer belasting op gebouwde en ongebou eigendoimknen. (Slot volgt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9