Zierikzeesche <f& Nieuwsbode E. HOLTTAPPELS. Petten, BAL in Hotel „Juliana" „The American BaniT'.t1^ Heerenhoeden, Overhemden, St-Nicolaas-Cadeaux. abonnement: Maandag 28 Nov. 1927. zierikzeesche courant, "ft* {££",«5 advertentien EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën Reeds ontvangen de nieuwste voor 't a.s. seizoen. van af f 2,10 1 nieuwste. Zëlfbinders, Boorden, Bretels, SokkenMers, enz zeer nuttige binnenland. Uit Stad en Provincie A.s. Donderdag 1 Dec. (U Aanvang 8 uur. Vele Attracties, Bij Boodschappen doen, geen PDROL vergeten. Frij. per 3 maanden 1,50, franco per poet ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag Vrijdag. ▼an 18 regels 60 ets., ?an i regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ots. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. No. 11626. Inzending op den dag ran uit- Ultg.-flidicflir U J. KOSTEN, gave vóór 10 uro. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v, uitgaaf Ze-r mooie en ch'qua dessins. WST ZIE DE ETALAGE NIEUWSTRAAT D 236. Naast mag. G-»br. LOKKER J PIET HEIN-HERDENKING. Delf shaven had zich Zaterdag in vlag- gentooi gehuld ter eere van het feest van den dag, de herdenking van den geboorte dag van zijn vermaarden zoon Piet Hein, de overwinnaar van de Zilveren vloot fn Mei 1624. Het geboortehuis van den zeeheld prijk te met een versiering van groen en op den grauwen Novembermorgen straalde daar reeds de feestverlichting, 't Stand beeld in het plantsoen was omgeven met een versiering van groen en vlaggen. De luit. ter zee le kl., Helfrich, com mandant van den torpedojager „Piet Hein'', hield een rede, waarna een krans voor het standbeeld werd gelegd. Aan den naam1 „Piet Hein" zit onver brekelijk vast de verovering van de Spaansche zilvervloot. Toch zou niets minder juist zijn dan hem' te gedenken; alleen om dit feit. Deze man heeft ook uit anderen hoofde recht op onze hulde en eerbied. Gesproten uit eenvoudige ouders, ging hij op jeugdigen leeftijd ter zee en was reeds vroeg kapitein ter koop vaardij. Eerlijkheid, moed, bekwaamheid en doortastendheid waren zijn eigenschap pen, die onder anderen aan den dag kwa men bij de tochten naar Brazilië in 1623 en 1627. Eerlijk en doortastend was hij als zeeman, bekwaam, als bevelhebber der vloot. Het is niet an de eerste plaats in het flonkerend licht der zilvervloot, da>t wij Piet Hein moeten zïen. Het Nederl. volk en de marine is hemi meer dank verschuldigd voor de wijze, waarop hij de organisatie der vloot, zij het slechts voor korten tijd ter hand nam. De onge lijke, doch met succes bekroonde worste ling van 1672 legt daarvan getuigenis pf. De zeeheld sneuvelde, zooals bekend, tegen de Duinkerker kapers (20 Juni 1629) Hij werd in de oude kerk te Delft be graven en kreeg van de Staten een praal graf. ZIERIKZEE. Velen hébben Zondagmid dag genoten van het in de Nieuwe Kerk 'gegeven orgelconcert door den heer E. van Bergen, met medewerking van den heer en mevr. Seerden—Steendam (cello en viool) en de heer Lekluse (alt-viool). Er was flinke belangstelling, hetgeen de mogelijkheid van meerdere concerten zekerder maakt- Naar men ons mededeelt, zal de tweede winterlezing van het Comité voor Winterjezingen gehouden worden op Donderdag 8 Dec. met lichtbeelden. Als spreekster treedt dan op, mevr. Waar denburg— Lindeijer, met het onderwerp „Indrukken uit Denemarken", wat zeer interessant belooft te zijn. Waarschijnlijk zal deze samenkomst weer druk bezocht zijn- RENESSE. Donderdagavond werd in een vrij goed bezette zaal van den heer P. Telle, door hét gemengde zanggezél!- schap „V.Z.O.S." alhier een uitvoering gegeven, die in alle opzichten wiel: ge slaagd mag heeten- Het rijke programma, bevattende 11 zangnummers en een 4-tal voordrachten werd zeer verdienstelijk uit gevoerd. Het publiek heeft door zijn her haaldelijk applaus getoond, het genotene door den zang, Waarbij ditmaal door de zangers vooral gelet werd op de teekens, figuren., zuiverheid en uitspraak, zeer te waardeeren. Wat de uitvoering der voor drachten en tooneelstukjes betreft, mag gezegd worden dat de dilettanten zich uitstekend van hun taak hébben gekweten. Er werd vlot gespeeld, mooi spel ge geven e<n de vertooning was alleraardigst- De vereeniging V.Z.O.S. heeft getoond aan haar leden en donateurs een genot vollen avond te kunnen verschaffen, dank zij haar ernstig streven iets goeds ten gehocre en iets moois ten tooneele te brengen. De leden, onder leiding van hun ijverigen directeur M- J. Jonker^ komen daarvoor $f naar verdienste toe, evenals mej. J. Beije—Jonker voor hare flinke begeleiding op het orgel bij het uitvoeren der voordrachten. NOORDWELLE- In de goed gevulde zaal van mej- v. d. Maas, werd vorige week door een gezelschap Beiersche mu zj'kanten een uitvoering gegeven- Dat de zeer mooie muziek en zangnummers zeer in den smaak vielen, bewees het na elk nummer gegeven applaus- Een gezellig bal besloot dezen mooien avond- BRUINISSE. Niettegenstaande de zware mist van Zaterdag het scheepvaartver keer zoo goed als stil gelegd had,, heeft de tramboot de reis naar Numansdorp en terug met een minimum vertraging tweemaal volbracht. Een ieder, die met de grilligheid van het vaarwater op het af te leggen traject b'ekend is, staat ver baasd over deze prestatie van de kapi tein en de bemanning van „De Minister Lely". De vrachtboot „SchouwenDui- veland" was minder gelukkig. Deze Hiep in het Nieuwe vaarwater aan den grond en is Zondagmiddag dioor de tramboot afgetrokken. Het veer-motorvaartuig van Herkingen voer eveneens wegens de mist omhoog en Wel op den dam van de spuikom, de »z.g.n. „graOhtdam". Alle pogingen der opvarenden om het vaar tuig vlot te krijgen faalden. Met drie motorvisschersvaartuigen, Bmi 51, 31 en 8 slaagde men er in met veel moeite en nadat meermalen d# sleeptrossen af knapten, het vaartuig in vlot water te brengen. Zondag 27 Nov. j.l. Was het 25 jaar geleden, dat de heer J. v. d. Wal, zich in onze gemeente vestigde en zijn zaak opende in een klein huisje in de Stein- straat. Klein en primitief begonnen heeft hij door vlijt en volharding zijn zaak op gewerkt tot wat ze nu is. Als drukker uitgever is zijn naam door geheel het land bekend, maar vooral als uitgever van boeken heeft hij' de laatste jaren be kendheid verworven. Den heer v. d. Wal zij geluk igewenscht met deze ge'béurtenis wij spreken tevens den wenséh uit, dat het hem nimmer moge gaan als in het 'bekende puntdicht: „Mijn drukker zit in droeven dtruk", enz., maar dat 't hemi gegeven moge worden zijn zaak in nog groo teren bloei te zien toenemen. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Voor griffier van de Prov- Staten van Zeeland worden aanbevolen: mr. B. D. H- Teilegen, referendaris der prov. Zee land; F. Krototn, referendaris der prov, Utrecht, en jhr. mr. F. H. van Kinschot, commies ter griffie van Zeeland- De Prov. Zeeuii'sche Electrtciteits-M pij. Gedep- Staten leggen aan de Staten voor een brief van den raad van bestuu: der N.V. P.Z.E.M. omtrent den stand van zaken bij die vennootschap- Daaruit blijkt o.a. dat het overleg met den minister van waterstaat met betrekking tot de aan vaarding der rijksconcessie nog niet tot een resultaat heeft geleid, omdat de steun dien het rijk verieenen wil in den vorm van réntelooze voorschotten, over de ja ren 19251929, resp. niet van die betee kenis is om de vrijheid van beweging der mate aan banden te leggen als de minister dat wensCht, Meer kan niet over deze aangelegenheid worden medegedeeld, daxr de minister meent, dat de aangelegenheid TE GEVEN DOOR geheim moet Worden behandeld- Met be trekking tot de eiectrificatie van de Nocrdgroep verwijst de raad van bestuur naar een afzonderlijk voorstel, dat in druk zal verschijnen- RECHTZAKEN •Ter openbare terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg, Strafkamer, vam 25 November werden oi.m'., behandeld de navolgende zaken, en wel tegen: M- S., veehandelaar, wonende te Zierikzee, ver dacht van heling van twee koeien, welke waren gestolen op de merkt te Rotter dam op 19 Juli 1927, en welke koeien door verdachte werden verkocht op 23 en 25 Juli 1927 te Zzee- Eisch 8 (n. gev.s.lr. G- P. H., ïandb1., 60 j-, wonende te Kerk- werve, verdacht van het veroorzaken, van lichamelijk letsel door zijn schuld, door dat hij op 1 September 1927 te Zierikzee, terwijl hij1 een auto bestuurde, J- P. Bos- sers heeft aangereden en overreden, en eerst na het afleggen van een afstand van 25 Meter na die aanrijding en over rijding zijn auto tot stilstand bracht, of schoon hij reed met een vaart van on geveer 10 K.M* waardoor Bossers, die over dien afstand door die auto werd medegesleurd, zijn rechteronderbeen en linkerpols brak- Eisch' f 25 b. s. 25 d. h. ONDERWIJS. Voor het examen apothekers-assistent slaagde te Ajmsterdam o.a. (rnej. J. F. Moeiker te Tholen- POST EK TELEORAPHIEo Aan de kantoorbediende 2e klasse, J. C. van Rijssei van het Post- en Telegraaf kantoor te Tholen is op haar verzoek eervol ontslag verleend. U kunt het bekomen by Apoth. en Drogiüten in doozen ran 30 en 60 ct, en in tuben Tan 80 ct. Beiden logeerden in het hÖtel Schiller gedurende den tijd; dat het gezelschap Pisuisse in Mille Colonnes -optrad- Kuiper had hun door een piccolo een briefje laten brengen, waarin hij om1 een onderhoud schijnt gevraagd te hebb'en. Jenny Gilliams, die 'het briefje ontving, schreef erop: „Geen antwoord", en liet het zoo terugbrengen. Toen Pisuisse en zijn vrouw tegen 8 uuir door het Rem- fclrandtplantsoen naar Mille Colonnes zou den gaan, wachtte Kuiper hen ter hoogte van het standbeeld op. Hij had een ge laden revolver van zwaar kaliber, een z.g. oorlo:gs|revolver in de hand en be gon daarmee onmiddellijk op beiden te schieten; het eerst op Pisuisse, die nog riep: „Politie, ipolitie, ze schieten!" Pi suisse greep Jenny Gillaiams vast; bei den omvatten elkander, ronddraaiend, als om| elkander te beschermen. In het ge heel loste de diader acht schoten. Pi suisse viel het eerst neer en kreeg, lig gend, nog een kogel, daarna Jenny Gilli ams. Vervolgens richtte Kuiper het wa pen op zichzelf. Het geheele drama was in een paar seconden afgespeeld. Toen een poütie-agent, dl;e in de nabijheid stond, toesnelde, Was alles al afgeloo- pen. De drie gewonden werden naar een poütieposthuis gébracht. Kuiper overleed spoedig; Pisunsse en zijn vrouw waren nog bij kennis en konden verklaren, dat Kuiper de dader Was. Pisuisse vroeg naar Jenny Gilliams; na een half uur blies hij! in het politiebureau den- laat- sten adem uit. Jenny Gilliams werd nog naar het Binnengasthuis gebracht, waar zij om half 10 op de operatietafel over leed. Ook de 'beide andere slachtoffers zijn naar het Binnengasthuis gébracht Pisuisse had éne schoten: een onder het hart, een in de rechterzijde en een in de linkerarm; Jenny Gilliams was ge troffen door een schot links boven het hart; Kuiper, die zich den revolver tegen de borst had gedrukt had een kogel, dwars door het hart. TELEGRAMMEN ma 8 personen gearresteerd- Alle gearres teerden zijn-naar Konstantinopel overge bracht - PARIJS (V.-D.) Bij de overstroomings- ramp in Algiers zijn voor zoover tot nu toe bekend is geworden, 2D Europenanen om het leven gekomen. De catastrophe overtreft die van 1881 toen er door het bezwijken van een stuw bij Perregeaux eveneens 200 menschen om het leven zijn gekomen. De stuw die thans gebroken is, bezweek, nadat reeds Zaterdagmorgen het water buitengewoon begon te wassen, den volgenden dag in het midden. Ongeveer 6000 M- metselwerk van de stuw werd weggeslagen- Het aantal slachtoffers kan nog niet met zekerheid worden vastge steld, doch bedraagt eenige honderden. In totaal bevinden zich alhier 14 per sonen in arrest die beschuldigd worden, betrokken te zijn bij de Centraal-Euro- peesche effecten-zwendel-affaire, die over vele miLlioenen loopt- Er zijn bevelen tot aanhouding tegen verschillende personen uitgevaardigd, die als de medeplichtigen in Frankrijk beschouwd worden. De ban kiers die hét plan op touw moeten heb ben gezét, zuilen zooi mogelijk door Duitschiand, Zwitserland en Oostenrijk worden uitgeleverd- KONSTANTINOPEL (V.-D.) Een Itali- aansche stoomschip is bij het verlaten vat do haven van Mersina in aanvaring ge weest met een zeilschip dat kort daarop zonk, waardoor een der leden van de Turksche bemanning verdronk- De autori teiten hébbon den gezagvoerder gearres teerd, die door vermoedelijk onjuist ma- noevreeren voor de ramp verantwoorde lijk wordt gesteld. ZEETIJDIN&m MARINE EN LEGER. De Adjudant-Onderofficier-Instructeur A'. Kok, van de V.L.S., is op zijn verzoek overgeplaatst bij het regiment grenadiers te 's-Gravenhage. De te Groningen tot arts bevorderde semi-arts P- Vermet, is bestemd tot res.- officier van gezondheid 2e kl- bij het res.-personeel van het leger hier te lande. KERKNIEUW». Ned. Herv. Kerk. Aangenomen: Naar Ter Aar, C. Vlas blom te Driesuim1. Bedankt: Voor 's-Grevelduin-Capelle, C- J. van der Graaf te Ameide. BURGH. Bij de Zondag j.l. gehouden stemming voor twee notabelen zijn als zoodanig herkozen de heeren A. Groen- leer Sz. en A. Oveiheeke Az. SCHERPENISSE. Bij de Vrijdagavond gehouden stemming voor" drie notabelen zijn gekozen de heeren L. Jamsens met 38, M. A. Kievit met 36 en Jan Suurland met 25 stemmen. Chr. Gtref. Kark. Tweetal te Zierikzee: A. M. Berkhoff te Amsterdam! en N. Bijdemast te Rot terdam. Beroepen: Te Baarn, A. H. Hilbers te Enschedé. SPORT. Voetbal 27 November. Derde klasse A, N.V.B. ZIERIKZEE. Zierikzee I—Terneuzen I: 4-2- VERSCHILLENDE BERICHTEN. Pisuise en Jenny Giliams doodgescho ten. De ook in Zierikzee welbekende con ferencier, Jean Louis Pisuisse en diens vrouw Jenny Gilliams, zijn Zaterdagavond te Amsterdam op 't Rem'brandplein doodr geschoten door een vroeger lid van hun gezelschap, Tjakko Kuiper, die daarna zelfmoord pleegde. AMSTERDAM (V.-D.) Omtrent de plaats gehad hebbende moord op het echtpaar Pisuisse, vernemen wij nog van de politie dat de lijken, die tot dusverre in het Binnengasthuis zijn geborgen, nog door de familie officieel, moeten worden her kend, waarop de justitie dan morgen verlof kan geven tot de begrafenis- Van andere zijde wordt vernomen, dat de ter aardebesteiüng waarschijnlijk Dinsdag te Den Haag zal plaats hebben- (V.-D.) Het stoffelijk overschot van Tjakko Kuiper, die den moord pleegde op het echtpaar Pisuisse, zal Woensdag plaats hebben opi de Oosterbegraafpleiats. LAREN (N.-Br.) (V.-D.). Op den Leem- zoolscher weg, dicht bij het dorp; waar het door afwezigheid van verlichting des avonds zeer duister is, werd mevrouw K., die aldaar woent, Zaterdagavond plotse ling door 4 onbekend gebleven mannen aangevallen, die trachtten haar een prop in den mond te stoppen, wat hun even wel niet gelukte. Een der aanranders gaf haar een slag in het gelaat en ontrukt© haar een taschje met geld en sieraden. De politie onderzoekt de zaak- GRONINGEN (V.-D.)< In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur heeft de 20-jarige typograaf C- B., die te veel gedronken had, ruzie gezocht met een passeerend gezelschap- Zonder dat daarvoor eenige aanleiding bestond, trok hij zijn mes en zwaaide daarmee als een wilde man in het rond- Het gevolg was dat hij zich zelf daarmede in het rechter dijbeen stak, waardoor ©en slagader werd geraakt- Hij verloor direct een groote hoeveelheid bloed en werd door voorbij gangers opgevangen en per poilitiebran- card naar het Academisch Ziékenhuis ver voerd, waar hij tengevolge van het groote bloedverlies hedenmorgen te zes ure is overleden. ODOORN (V.-D.) Zaterdagavond is de 20-jarige Jan Blank doodgestoken. De hoofddader, Klaas Passeer, is gearresteerd en heeft volledig bekend- Het parket stelt ter plaatse een onderzoek in- Het slachtoffer was afkomstig uit Valther- mond-Oost- LONDEN (V.-D.) Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Turksche politie in verschillende groote steden een razzia onder de communisten heeft gehouden. In Adena werden 22 personen en in Ssmyr- ZIERIKZEE, 28 Nov. Uitgeklaard: Mo- torsehoener „Ella", kapt. H. J. Schra ge, geladen met steen naar Londen. MARKTBERICHTEN. ROTTERDAM, 28 Nov. GRANEN. Bui- tenl. prijshoudend. Meel f 18,75, Maïs, La Plata f189; Haver, Canada f 12,60. Zaden. Lijnzaad, voer f18 a f20, zaai f23 a f25; Maanzaad f38 a f40; Karwijzaad f37 a f39; Kanariezaad fll a f 12,50;; Mos terdzaad, bruin f55 a f57, geel f25 a f 26; Koolzaad f 20 a f 21; Boekweit f 12,75. Ajuin. Aanvoer flink; groote f4,60 a f4,80, kleine f3 per 50 K.G. Aardappe len. Zeeuwsche Eigenheimers f4,75 a f 5, dito Brielsdhe f 5,20 a f 5,60, rijtto blau we f4,80 a f5; Bravo's f 5,75 f6,25, blauwe f5,50 a f6, bonte f5,75 a f 6,25, Red-Star f 4,20 f 4,50, Drielingen f 3,25 a f 4, Industr.-kleiaardappelen f 4,30, Westl. Schoolmeesters 12 ct. per K.G. Vlas. Aan voer 5000 K.G. Groninger, fl,40 a f 1,60; 3400 K.G. blauw, fl,50 a f 1,75; 7210 KG. geel, f 1,40 f 1,65; 50 K.G. dauwrood. VEE. Aanvoer 362 runderen, le kW. f 1,021/2 a f 1,07i/29 2e f 0,85 a f0,95, 8e f0,65 a f0,75194 kalveren, le kw. fl,65 a f 1,85, 2e fl,25 a fl,45, 3e f0,85 f 1.05; 1459 schapen of lammeren, le kW. f 0,60 a f 0,65, 2e f0,50 a f0,55, 3e f 0.40 a f 0,45, lammeren f0,70 f 0,751345 varkens, le kw. f 0,611/2 a f 0,63i/2, 2e f 0,56 f 0,59, 3e f0,51 a f0,54, export f0,59 a f 0,61, redelijk. GRANEN. Bjimenl. Tarwe f 10 a f 15,25; Roigge f 10,50 a f 11,50; Gerst (Chevalier) fll a f 12,50; Haver f 10,50 a f 11,50; Erwten f23 a f27,50; Schokkers f 20 f37,50; bruine Boonen f20 a f29. WEERBERICHT. Hoogste barometerst- 772,4 te Weenen. Laagste barometerst- 738,0 te Jan Mayen. Verwacht tot den avond van 29 Nov.: Matige, later toenemende Zuidwestelijke tot Westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, aanvanke lijk zachter. Fietsen licht op: Van 28—29 Nov. van 4.22—7.15. 1 Van 29—30 Nov. van 4.21—7.16. CORRESPONDENTIE, Het verslag van de vergadering van de Z. L. M. moest zeer tot onzen spijt door de St.-Nicolaasdrukte een nummer blijven pverstaan, Dé Red.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1