Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's HM PUROL VRAAGT ABONNEMENT: ADVERTENTIEN Vrijdag 25 Nov. 1927. zierikzeesche courant. EERSTE BLAD. anberelend, ^irma A. C. DE MOOIJ, BUITENLAND. UWEN WINKELIER met bon van Uit Stad en Provincie. Gesprongen Handen Schrale Lippen Ruwe Huid Zenuwstillend sloopt het gestel LI 'fijfl psc ii ui&audöu f 1 >60, fanoo per post ƒ1,80. Voor het uitealand per jaar 10, ifzonderlijke nummers 5 cent 'ereohijnt Maandag, Woensdag i Vrijdag ▼an 18 regels 60 ots., Tan 4 regels en daarboven 20 ota. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. if "j nr ii contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. t.-NIcoiaas- eschenken. Ruime sorteering. Zie Etalage.x raanpleln. Boekhandel. Postkantoor te Zierikzee. V if mering dienst St.-Nicz laas feest van 1 tot en imét 6 December a.s. Zorgvuldige inpakking en adresseering er pakketten is vooral bij deze gele gein - eid, waar de pakketten meer dan an- lers aan beschadiging blootstaan, een. ver- ischte. Op Zaterdag 3 December zal het kan oor van zes a. tot half acht a. openblij- ren voor het verzenden van pakketten. Op Zondag 4 December zal van acht v. ot negen v. en van een n. toit twee n. "eiegenheid gegeven worden aangekomen akketten af te halen, bestelling vindt 'P dien dag niet plaats. Op Zaterdag 3 December en Maandag December 2al zooi noodig een extra ■akketbesteiling geschieden na aankomst ram 7,10. De Directeur, A. G. SCHRAM DE JONG. Winterhanden JOAN BRATIANU. f De Rumeensche minister-president Joan C. Bratianu is Donderdagochtend over- eden aan de gevolgen eener keelopera- ie. Met dezen staatsman, die nu blijkbaar 'oor zijn 'broeder, den minister van fii- anciën, Vinlilla Bratianu, als ministetr- resident zal worden opgevolgd, is wel e krachtigste politieke figuur in Roe inenië van het wereldto aneel verdwenen. Johan Bratianu, in 1864 geboren, was en zoon van den in 1891 gestorven taatsman, die in 1876 als hoofd van de iberaile partij minister ^president werd n die dit met korte onderbrekingen tot 888 bleef. Aan dezen Bratianu dankte ïoemenië de ontwikkeling tot een onaf- ankelij k koninkrijk. Aan zijn zoon, die, a. te Parijs, voor het ingenieursberoep irerd opgeleid, maar die reeds vroeg, in 895 en dus op 31-jarigen leeftijd, in de olitiek van zijn land een rol begon te pelen, was het voorbehouden mede te rerken aan de schepping van 't Grooter- oemenië, dat in den wereldoorlog, ten oste van de buurlanden ontstond. Het zal nu zeker de vraag zijn, welke 'evolgen het overlijden van den „onge- roonden heerscher" van Roemenië, die /eliswaar met inachtneming van de con- titutioneele vormen, sedert zoo lange aren een feitelijke dictatuur oefende, op e verdere ontwikkeling van het dy- astieke vraagstuk in Roemenië zal hébb en. Inmiddels is 't Rum'eensche kabinet af streden. De regentschapsraad, na het verlijden van koning Ferdinand Inge- teld, heeft den 'broeder van den over- eden minister uïtgenoodigd een nieuw abinet te vormen. VROUWEN IN DE JURY. Het Fransche Kamerlid Baranton heeft en wetsontwerp ingediend, waarm hij le opneming van vrouwen in de jury oorstelt. Clément Vautel voelt, schrijft hij in .et „Journal" daarvoor wel, niet omdat iij den vrouwen zuiverder rechtsgevoel oeschrijft, maar omdat zij.... beter op de1 oogte zijn van de trucs harer sexege- iooten, deze beter „door" hebben. Want laar de vrouwen de kunst van tranen rergieten verstaan, zullen zij zich min- ler dan de mannen daardoor laten beet- lemen. Baranton heeft in de toelichting van :ijn ontwerp iets dergelijks gezegd, maar ijn betoog heeft toch een ander accent. Men heeft dikwijls aan de jury ver veten", schrijft hij, „vooral in zaken van :indermoord „bon public" te zijn, en ;ich door de melodramatische houding ran beklaagde en getuigen te laten du- veeren. Ook wel beweert rnien, dat de ury werkelijk verdriet en stille wan- ioop lang niet altijd begrijpt. Hoe kan iet ook anders? Indien men wil, dat ilke zaak volgens recht en billijkheid reslist wordt, is het noodtüg, dat, als de leklaagde een vrouw is, er een groot aan- al vrouwelijke rechters zijn, die de stille -mart en.... de handige trucs begrijpen ran de beschuldigde". Clément Vautel gelooft, dat over h»t ilgemeen, de vrouwen van het recht een >rimitiever, simplistischer opvatting heb ben dan de mannen. Het recht der ver gelding lijkt haar het eenvoudigste en iet meest logische. ZIERIKZEE. Voor een volle Concert zaal gat gisterenavond het populaire mondharmonieagezelschap „D-O.K." haar 2de uitvoering van dit jaar. Dat deze bloeiende vereeniging zich nog steeds in veler sympathie en belangstelling mag verheugen, blijkt niet alleen uit de trouwe opkomst van het publiek, maar ook uit het feit, dat, zoo als de voorz- in zijn openingswoord mededeelde, in de laatste paar weken 80 personen zich als dona teur hadden laten inschrijven. De uit voering zelf mag buitengewoon goed ge slaagd heeten: zoowel werkende leden als adspiranten komt een woord van lof toe voor het door hen ten gehoore ge brachte, terwijl ook het zingen van het „clublied" zeer zeker in de smaak van het publiek viel1. Een woord van lof komt ook toe aan den heer Kees Pruis, die met z'ijn levensliedjes het geheele publiek op een zeer aangename en afwis selende wijze uitstekend heeft bezig ge houden. De aanwezigen gaven dan ook na elk nummer met een hartelijk applaus hun goedkeuring te kennen, terwijl hem door een der adspirantieden een fraai bouquet werd aangeboden. Ook zijn ta lenten als kunstfluiter werden zeer op prijs gesteld- Ieder zal dezen populairen zanger-humorist, die langzamerhand al een „ouwe bekende" voor Zierikzee gaat worden, nog wel eens gaarne terugzieni. Na afloop dankte de voorzitter allen, die aan het welslagen van dezen avond hebben medegewerkt voor hun steun, waarna met een gezellig bal dezen po pulairen kunstavond besloten werd- D.O.K. kan steeds met voldoening op deze uit voering terugzien. De Concertzaal-Bioscoop geeft deze week „De Tante van Charlie", een over bekende klucht, in welke onder anderen ook Nap de la Mar z'ijn lauweren heeft geoogst, Zooais men weet, heeft „De Tante van Charlie" al jaren en jiaren, ook hier in Holland, een geweldig suc ces ais klucht op het tooneel gehad en als we nagaan, wat de Amerikaanschei pers Zegt van de film, die maar dit vermaarde werk is vervaardigd met Syd Chaplin, Charlie's broer, in de hoofdrol, dan is het een der grootste lachsuccessen van het witte doek van dein laatsten tijd- Men kan zich dus op een vroolijken avond voorbereiden. HAAMSTEDE. Dinsdagavond j.l. hield de IJsclub „Haamstede en Burgh" eene algem. ledenv. in hotel „Bom". De voorz. deelde mede, dat het uitmaaisel der baan is gegund aan dhr. J. Blom yoor f 14,25. De rekening van het boekjaar 1926-1927, in ontv. en uitg. resp. met f 303,78 en f 125,86, dus sluitend met een batig saldo van f 177,92 werd door de verg. goedgekeurd- De aftredende bestuursle den, de hee'ren Wi- G. Boot Jz. en L. U Bolle, werden herkozen en de contributie voor 1927-'28 bepaald op f 1- IJs en weder dienende, zal er dezen winter een ijsfeest op de baan georganiseerd worden. SCHERPENISSE. In de Woensdag houden algemeene vergadering van de vereeniging „Tot Nut en Ontspanning" werden tot 'bestuursleden gekozen de hee- ren D. Kleppe, F. A. Boiier en J. M. Vroegop. Met algemeene stemlmen werd 'besloten, wederom een 25-taL nieuwe bOe- ken aan te schaffen en op 't laatst van Januari een bioscoop-avond te geven. Ook werd nog aangenomen de contributie te brengen van fl op fl,50, zulks met het oog op de gestadige uitbreiding van de bibliotheek. ST.-ANNALAND. Woensdag 23 Novem ber hield de ijsclub „St.-Annaland" haar jaarvergadering. De opkomst van de le den was zeer slecht. Notulen en jaarver slag werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat de vereen, nu zonder zorg een eventueele vorst' periode kan tegemoet zien, daar door bemiddeling van dhr. A. Boon de hand werd gelegd op een pomp met gewei dige capaciteit. Hiermee was men b.v. dit voorjaar in staat het werkelijk zeer grooite ijsclubterrein in 8 a 10 uren totaal onder water te zetten, terwijl de be weegkracht slechts werd geleverd doo een 5 P.K. motor, Zoodat de pom'p nog niet eens op volle kracht werkte- Het aantal leden bedraagt 407 en het aantal begunstigers 25. Uit de rekening en ver antwoording van den penningm- bleek, dat de ink- bedragefn f 492,42 en de uitg. Wintervoeten Zenuwsterkend is de werking ven Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 et. Bij Apoth. en Drogisten. fiat ven/zcM m. gemesi Ooos 30 en 60, Tube 80 ct Bij Apoth. en Drogisten perceel: J. de Oude, Zierikzee, f785; J. Dorreman, Scharendijke, f642; P. de Jonge Tz., Kerkwerve, f578; J. van den Houten, Kerkwerve, f 334,40; J. Wi van der Weele, Duivendijke, f620; J. van der Panne, Scharendijke, f616; M. Matthijsse, Brouwershaven f290 (gegund). 4e perceel: J. van den Houten, Ketkh werve, f4540; J. van der Panne, Scharen dijke, f3993; P. de Jonge Tz., Kerkwerve, "2974; J. de Oude, Zierikzee, f2097; I. Dorreman, Scharendijke, f1776 ((gegund). 578,80, zoodat een nadeeiig slot be staat van f 86,38. De voorz. wees er op, dat dit nadeelige slot niet de minste re den geeft tot ongerustheid, daar dit is veroorzaakt door de groote uitgaven die moesten gedaan worden om de bevloeiïng van het terrein mogelijk te maken. De aftredende bestuursleden, dhr. F. Bur gers en A'. Gunst werden bij acclamatie herkozen, evenals de aftr. commissaris sen, dhr. F. Boogaard, W. A. Dormair en A. P. Bil. Tot bode werd herbenoemd dhr. W. v. d. Boogaart, terwijl diens sa laris, op voorstel van dhr. Bil, als volgt werd geregeld: 5 ct. per lid, met een minimum van f 15- In de plaats van dhr. A. Paape, die zijn ontslag als voiorz. nam, werd als zoodanig gekozen dhr. A. P. Bil. ST.-MAARTENSDIJK. In een door het Waterschap St.-Maartensdijk gehouden buitengewone algemeene vergadering van ingelanden, werd besproken hoe te ge raken tot het verkrijgen van een verbe tering in den afvoer van het wa'ter in den Uiterstnieuwlandpoider- Te dezer zake waren door den waterbouwkundige twee ontwerpen ingediend- Het eene betrof het graven van een geheel nieuwe waterlei ding, terwijl het tweede plan beoogde verbreeding van den duiker in den der den dijk met daaruit voortvloeiende werk zaamheden. De kosten der respectieve plannen werden geraamd' op [achtereenvol gens f 10j,000 enj f 8,000- Het resultaat van langdurige besprekin gen was, dat beide plannen werden ver worpen, met het gevolg dat in'den af voer van 't polderwater voorshands geen verbetering komt. M. Ct OUD-VOSSEMEER. Te Groningen is 24 Nov. door de Geneeskundige Staatscom missie tot arts 'bevorderd Idhr. P. Vermet. - In verband met het bericht over het instorten van de landbouwschuur van den heer E. J. Kosten op de hoeve „De Puit" Zij gemeld, dat het bij stil weer plaats had, dat een gedeelte van heit dak instortte en dat de heer Kosten en echt- genoote op familiebezoek was in Schou wen. Naar wordt gemeld, 'zal een nieuwe schuur gebouwd worden. RECHTZAKEN* ARR.-RECHTBANK TE BREDA. Donderdag 24 Nov. werden vooir boven genoemde rechtbank veroordeeld: J- M. B., winkelier te St.-Maartensdijk, over treding der Loterijwet, appèl kantonge-. recht Thoien, f 5 s- 5 d. fa., met ver beurdverkiaring inbeslag genomen goe deren; F- Q., winkelier te Thoien, over treding der Loterijwet, appèl kantonge recht Thoien, f 5 s. 5 d. h., met ver beurdverklaring inbeslag genomen goe deren; P.a L.a v. d. K., huisvr. van M. D., winkelierster te Oud-Vossemeer, over treding der Loterijwet, appèl Kantonge recht Thoien, f 5 s. 5 d. h., met ver beurdverklaring der inbeslag genomen goederen. ONDERWIJS. HET ZEVENDE LEJERJAAR. Het Tweede Kamerlid, de heer Suring, heeft 'tot minister De Geer de vraag richt of de regeering, afgezien van den gezondheidstoestand van min. Waszink, bereid is haar medewerking te verieenen tot een verdere behandeling van het aan hangige wetsontwerp tot wederinvoering van de leerverplichting voor het zevende leerjaar op een zoodanig tijdstip, dat het in werking treden der wet uiterlijk op 1 Juli 1928 mogelijk zij. De minister heeft hierop bevestigend geantwoord- AANBESTEDINGEN* ZIERIKZEE. Het daig. 'bestuur van het Waterschap Schouwen heeft Donderdag 24 November aanbesteed het delven van waterleidingen, volgens bestek No. 584. Inschrijvers waTen voor het le perceel, J. Kwaak, Zierikzee, f1400; J. van den Houten, Kerkwerve, f 1123,65; J. de Oude, Zierikzee, f 1019J. de Jonge, Kerkwerve, f967; J. van Kooten, Kerkwerve, f875 (gegund) 2e perceel: J. van den Houten, Kerk werve, f5000,50; J. van der Panne, Schar rendijke, f3300; J. W. van der Weele, Duivendijke, f 3250; P. de Jong© Tz. Kerkwerve, f2897; J. de Oude, Z.erikzee, f2866; J. Dorreman, Scharendijke, f2623 (gegund). VERKOOPINGEN, EN2L BROUWERSHAVEN, 23 Nov. Ten ver zoeke van den heer P. J. Leendertse werden heden alhier, ten overstaan van notaris Korteweg, publiek verkocht: een paard voor f 320; koeien voor f 376, f 219, f 330:, f 313.6', f 261; jaarlingvaars/j<es beide voor f 121 per stuk; varkens voor 61 en f 6B- KERKNIEUWS* Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Dintejoiord, R. Steenbeek te Wapenveld©. Te Goudriaan en Otto- land, C. Vlasblom te Driesum. Te Rijn- zaterwoude (toez.), cand. W. Rijnsbur- ge-r te Utrecht. Te Den Hoorn (op Texel), cand- A. Oskamp te Rotterdam. Te Sittard, Th. C. Vriezen te Tub- bergen. Aangenomen: Naar Zierikzee (toez.),^S. H- J. Voors te Opperdoes. Bedankt: Voor Huizon (2de pred.pl.),' A. F. P. Pop te Vaassen (bij Apeldoorn). Voor Zunderdorp (toez1.), M. J. C. Visser, hulppred. te Wemeldinge. Voor Stedum, D. J. Lazonder te Oppemhuizen. NIEUWERKERK. Bij de deze week ge houden verkiezing voor notabelen, zijn alle aftredenden herkozen, n.l. de to ren L- J. Boogaart, R. A. Gaanderse en P- B. van Poortvliet. ST.-MAARTENSDIJK. Bij de heden ge houden herstemming voor het college van notabelen is de candidaat der rfchtipig Kersten gekozen. De totale samenstel ling van het college ondergaat geen wij ziging. OUD-VOSSEMEER. Herko,zen tof ouder ling, de heer Wi- M. F. van de Vate en tot diaken de heer A- F. Pollie en ge kozen tot diaken de heer A. Kievit Cz. Evang- Luthersche Kerk. Bedankt: Voor Middelburg,—Vlissingen, P. Boendermaker te Hilversum. Geref. Kerk. Beroepen: Te HdornsterzWaag c.a., P. Prins te Oostwold (Gron.). Te Ter- naard, cand- M. Zijlema te Ten Post. Te Zoutkamp, cand. Th. Bpersraa te Huizum (bij Leeuwarden). Bedankt: Voor Hilversum (3de pred.pl.) Dr. D. K. Wieienga te Voorschoten. Voor Medan (Sumatra; voor de verstrooi de Gereformeerden), W- M. le Gointre te Bergen op Zoom. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Schiedam1, J. A. Riekel te Sliedrecht. Voor Sneek, J. L. de Vries te Rijnsburg. Geref. Gem. Beroepen: Te Viaardingen, J. Overduin te Werkendam1- Te Poortvliet, de heer de Vries, ïeerend-ouderiing te Oostzaan. ST.-ANNALAND. Maandag 28 November 's avonds 6 ure ds. Kievit van Veenendaal. NIJVERHEID EN TECHNIEK. PHILIPS' OMROEP HOLLAND—INDIE. Blijkens St.ct. no. 228 is opgericht <S,e N.V- Philips' Radio Omroep Holland-Indië te Amsterdam- Doel der vennootschap is het aankoopen en expioiteeren in Neder land en koloniën van één of meer radio teiefoniezenders en het verrichten van -al hetgeen daartoe behoort of daarmede in verband staat. Het maatschappelijk pi taal bedraagt f 1,000,000- VERSCHILLENDE BERICHTEN. De GeorgiaDe eerste machinist van de „Georgia", welker bemanning geluk kig is gered van haar gebroken schip, is door een verslaggever van het „HM. bij haar aankomst in Amsterdam' geïnfcer viewd. i Zondagavond, toen de eerste machinist wacht had, voelde hij te half twaalf een hevige stoot, waarop hij de machines op langzaaim zette en eens boven ging kij ken, waar men reeds bezig was een sloep uit te zetten. Hij hoorde, dat het schip >was gebroken en dat men voor brand vreesde. Veel leden der bemanning wilden In de booten. De officieren hebben hen wat gekalmeerd en betoogd, dat, daar het aardedonker was, het weer zWiar stormachtig en er een hevige branding stond, op dat oogenblik de booten geen kans op redding boden. Men was ge noodzaakt te wachten tot het licht werd, De radio functioneerde nnet meer. Kust lichten werden niet 'gezien, ook geen Moedefs, laat U toch niet wijsmaken, dat de kinkhoest drie tot vijf maanden lang de verzwakte lichaampjes van Uw kindtfien moet teisteren. Al vertelt men U. dat de „ervaring" de nood zakelijkheid van dien langen duur heeft bewezen, diezelfde ervaring heeft aangetoond, dat Akker's Abdijsiroop, bereid uit versche plantensappen, dien duur belangrijk kan verkorten. Akker's Abdijsiroop lost het vastzittende slijm op, zoodat dit gemakkelijk wordt op- gege^en en tempert den hoest: zij versterkt het ademhalingsorgaan en verbetert' het algemeen gestel door den eetlust te prikkelen. Bewaart Uw kinderen voor kinkhoest en de gevol gen daarvan. Geef hun onmiddellijk AKKER'5 Per koker: f 1.50, f 2.75, f 4.50 PREDIKBEURTEN. Zondag 27 November ie Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Kleine Kerk. 10 ure, ds. Waardenburg (Oogstpréek en Coll. Pastoriefonds). 's Avon s 6.30 ure, ds Waardenburg (Coll. Pastoiiefonds). Luth. Kerk. 10 ure, ds. Grottendiek van Dordrecht. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. J. de Boer van Brouwers haven. Chr. Geref. Kerk. 9.30, 2 en 6 ure, Leeskerk. Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 ur». Gewone dienst. Donderdag 1 Dec 7 ure, dhr Van Strien uit Goes. Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure Leeskerk. scheepstochten. Daar het schip een la ding benzine m bad en dus inderdaad kans op 'brand niet was uitgesloten, gaf- de eerste machinist order alle vuren te dooven. Ondanks de duisternis zag de machinist, dat het voorschip een hoek van ongeveer 90 graden met het achter schip maakte; het voorschip was dus geheel afgebroken en omgewaaid. De lichten 'brandden nog, zoodat blijkbaar de kabels nog intact waren. Lang duur de het echter niet of het voorschip was in duisternis gehuld en niet meer te zien. De eerste en de tweede machinist en de tweede stuurman, die op 't achterschip waren, overwogen, een uur nadat de vu ren waren gedoofd, wat te doen stond. Zij besloten voorloopig niet im de beoten te gaan. De nacht verliep verder in angstige spanning. Toen het licht werd zag men, dat de afstand tussdhen het voor en achterschip grooter was geworden. Het voorschip was ongeveer 400 M. van het achterschip verwijderd. Door de uitge vloeide olie was het water aan die zijde vrij kalm en daarom1 achtte «men het tijd stip aangebroken om in de boot te gaan. Even nadat de 'böot onder bevel van den tweeden stuurman was afgestooten, raakte het achterschip los en het begon weg te drijven. In de 'böot zaten 16 man. Een uur lang dreef men rond in de boot. Men zag een schip, dat echter niet kon worden gepraaid; het voer 'door; een tweede schip was niet te bereiken. Het derde vaartuig, dat in zacht kwam was de „Trent". De bemanning van dit sühip deed alle moeite de boot te 'pak ken en met succes. Een uur nadat het ontredderde achterschip was verlaten, zaten de zestien schipbreukelingen veilig aan 'boord van de „Trent". Ze hadden het leven gered, maar verder ook niet meer dan de kleeren, welke zij aan het lijf hadden en welke doornat waren. Op de „Trent" zijn de schipbreukelingen zeer hartelijk ontvangen. De „Trent' zelf kon het wrakstuk niet bereiken, maaT de ka pitein seinde per radio naar de kust van Yarmouth om een reddingboot, 't Ant woord luidde, dat reeds een bOot on derweg was. Met 'behulp van Morsetee- kens (lichtseinen) Het de kapitein aan de vijftien op 't voorschip berichten: „Moed houden, redding in aantocht". De man nen seinden terug: „Begrepen". Zij moes ten den t weeden nacht op het wrak door brengen, daar eerst bij dagtocht de red" dingboot zou kunnen naderen, doch ook zij werden ten slotte adlen gered,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1