Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorends bij de »an_Vrijdag 18 No»._1927, no. 11622. binwenlandT NEDERLAND—BELGIE. In de Belgische Kamercommissie voor buitenlandsche zaken heeft minister Van- dervejde, sprekende over de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen o.m. verklaard dat zij worden voortgezet in den geest van groote tegemoetkoming. Hij zeide nog dat jhr. Beelaerts van denzelfden geest is bezield en dat de hoop bestaat dat de onderhandelingen tot oplossing zullen leiden vóór de Kamerverkiezingen in Nederland. Uit Stad en Provincie. Bij de op 15 dezer gehouden ver kiezing voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Bn- baut werd voor de afdeeling kleinbe drijf de heer G. Afrnsing Jr. te Tholen herkozen. BROUWERSHAVEN. De heer M- H. Marcusse, brig.-tit. der rijksveld wacht al hier, is benoemd tot rijksveldwa ch tér- brig. te Domburg. BRUINISSE. Voor den heer C- Zoeter, hotelhouder te Zijpe, is aen nieuwe ga rage gebouwd. Deze flinke, ruime in richting voldoet door zijn doelmatigheid aan alle elschen van den tegen wioordigeh. tijd. Wij twijfelen eT niet aan of velien, die naar Rotterdam' .of elders reizen, zuY- len wel gebruik maken van deze uit nemende gelegenheid om hun auto daar veilig en gemakkelijk te plaatsen. ST.-PHïLIPSLAND. 10 Nov. vergadera de gemeenteraad. Afwezig met kennis geving de heer L. J. v. Nieuwenhuizen en dhr. J. t. Strien. Voorzitter de heer H. P. Kleppe; secretaris dhr. C. van Ben- degom. Dhr. de Ruijter merkt op, dat niet genotuleerd is, waarom' hij' zijn stem bij de wethoudersVerkiezing op de ge kozenen heeft uitgebracht. Den voorz. is dit toch Voldoende 'bekend. De voorz. zegt, dat de andere leien hun rede hébl ben overgegeven. Ook den heer de Ruij ter is dit gedaagd. Deze had echter slechts eenige punten, waardoor woor delijke weergafe niet mogelijk was. Aan- teekening zal alsnog geschieden. De heer Neele zegt, zich niet te herinneren, dat dhr. de Ruijtetr gezegd heeft, het eens te zijn met hef Voorstel ont den aftrek Vpor noodzakelijk levensonderhoud met f 100 te Verhoogen, onder voorwaarde, dat daardoor het vermenigvuldigcijfer niet zal verhoogd worden. De heer de Ruijter zegt dit wel gezegld te hebben, hetgeen de voorzitter bevestigt. De heer Neele zegt, dat hem1 na informatie bij het hoofd der school te Anna-Jadób-a- Polder gebleken is, dat ds. V. Doorn voor het godsdienstonderwijs aldaar het ge bruik heeft van een schoollokaal mét licht en Verwarming. Hij stelt voot dit ook aan ds. Boone toe te staan. Dhr. de Ruijter Vraagt of B. en W- wisten, dat ds. v. Doorn ook 'vrij licht had? De voor zitter zegt, dat Volgens de méening van het hoofd der school de lokalen, na een geheelen 'dag den kachel gebrand te hébben, 's avonds nog voldoende warm1 zijn. Hij mierkt Verder op, dat ds. van Doorn zijn catechisatie houdt van 3— 5 en ds. Boone van 4—6. Op een vraag Van den voorzitter, of ds. v. Doorn iets Voor licht vergoedde, antwoordt de secre taris ontkennend. Dhr. Neele vindt het jammer, dat B. en W. Vóór de 'béspTeking in de vorige vergadering niet voldoende hebben geïnformeerd. De voorz'. merkt op, dat het adres Van ds. Boone den dag der Vergadering 's avonds 5 uur pas in kwam', zoodat dit onmpgelijk was. Dhr. Neele trekt zijn woorden in. Dhr. De Ruijter pleit Voor gelijke behandeling. De heer V. Dijke zegt, nooit geweten te héb' bén, dat ds. V. Doorn in die school da. techisatie hield. Dhr. Stols vraagt, of het hoofd der school hiervan dan geen kennis moest geven. De voorzitter zegt, dat dit geheel buiten het hoofd otn gaat, en be hoort bij het hoofd der gemeente. Dhr. A. A. V. Nieuwenhuizen vraagt, of hier omtrent niets staat in Vortlge notulen? De Voorzitter zal het onderzoeken. Dhr. heer Stols is tegen het voorstel van dhr. Neele. De voorzitter zegt, dat volgens de mleening van het hoofd d?r school de Raad Verplicht is een verlidht en Verwarmd lokaal ter beschikking te stel len. Dhr. de Ruijter informeert of de zanigVereeniging en muzüekvereeniging ook Vrij licht hébben.'De secretaris zegt, da/ deze daar zelf voor zorgen. Het voor. stel Neele wordt aangenomen. Na nog eenige discussie wprden de notulen vast gesteld. Ingekomen is een sChrijVen van Ged. Staten, inhoudende dat, alvorens tot uitibésteding van ^personen Sn gezinnen wordt overgegaan, een geneeskundig on derzoek dient te worden ingesteld naar den gezondheidstoestand Van de leden Van het betreffende gezin, vooral met het oog op ziekten als t. b. c. enz. Be sloten wordt het reglement van het Burg. Armbestuur in dien zin aan te vullen en aan de verschillende kerkgenootschappen de strekking van dit schrijven mee te deelen. Met alg. stemmen wordt tot amb tenaar van den Burg. Stand benoemd dhr. J. C- de Rooij. Dhr. de Rooij (als gem- ambtenaar mede aanwezig) verklaart deze benoeming te aanvaarden. De voorz. feli citeert den benoemde, mede namens B. en W. en de overige raadsleden, en, hoopt dat hij het in hem' gestelde vertrouwen niet zal beschamen. Meegedeeld wordt dat de levering vootr de schoolbehoeften is gegund aan de firma S. Ochtman Zoon te Zierikzee. Dhr. v. Dijke bespreekt de mogelijkheid dat door aanbesteding eventueel de kwaliteit van het benoodigdo zou lijden. Dhr. de Ruijter informeert of het vorige jaar bij de aanbesteding ook monsters zijn getoond. Dhr. v. Dijke ant woordt bevestigend. De voorz. merkt op dat de O. L. S. te Anna-Jacobapolder mu ook beter voorzien wordt. Dhr. v. Dijke merkt op, dat waar dit vroeger niet ge beurde, ook het toenmalige hoofd schuld daarvoor treft en wijst er verder op, of toen iedere aanvraag wel is behandeld. De voorz. zegt dat klachten van dien, aard nu niet meer voorkomen. Uit nog eenige bespreking van verschillende zijden blijkt verder, dat over het juist uitvoeren van gemeentewerken in de voorgaande jaren, nu niet airect aangename herinUieringen zijn gebleven. Verder deelen B. en W. mede dat de gem.-ontv. zijn kantoor aan huis zal houden en zijn zitdagen ten gé- meentehuize, zooveel mogelijk tegelijk rniet. den rijks-ontvanger. Voor het hou den van het kantoor zal de vergoeding worden vastgesteld door Ged. Staten. De voorzitter zegt, dat naar zijn meening, den Raad wel om advies Zal worden ge vraagd in dezen. Dhr. Neele vraagt of het voor de be lastingbetalers niet te bezwarend zal zijn als rijks- en gemeente-ontvanger gelijk zitting houden? De voorzitter meent van niet. Daarna rondvraag. Dhr. Neele vraagt of B. en Wi. mee kunnen deelen den uit slag van het onderzoek, inzake zijn voor stel uit de vorige zitting, om het nood zakelijk levensonderhoud van f 500 op f 600 te brengen. De voorzitter zegt dat dit in de volgende zitting zal gebeuren. Dhr. Neele verzoekt inlichtingen waarom het gemeentehuis met den biddag in Maart wel gesloten is geweest en nu met den dankdag niet? De voorzitter zegt dat op den dankdag* in Nov. 1923 'niemand op de secretarie was geweest en dat daarom: door de vroegere wethouders was besloten op biddag te sluiten. Dhr- Neele Imerkt op dat op die dagen 5/7 der*" be volking Zondag houdt en dat op den laatst gehouden dankdag het havenbedriji geheel heeft stil gelegen. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen- zegt dat, hoewel de sec retarie op biddag gesloten was, de amb tenaren voor spoedeischende gevallen toch disponibel waren. Onder die voor waarden heeft hij het ook goedgevonden. Dhr. de Ruijter is het met het voorstel van dhr. Neele, om de secretarie op bid- en dankdagen, gehouden door één der kerkgenootschappen, te sluiten eens, doch zag het voorstel liever aangehouden tot de volgende vergadering, evanalls dhr. Stols, die tevens vraagt hoc of het mat Hemelvaartsdag gewéest is en of het noodzakelijk is dat het havenbedrijf op bid- en dankdagen stil ligt. De voorzitter antwoordt o.a. wat het laatste betreft ontkennend. Wat het niet sluiten op den dankdag betreft, dit is besloten door B. en W. Dhr. Neele acht het onzin het voor stel aan te houden, daar niemand kan garandeeren dat dan alle leden aanwe zig zullen zijn. Het voorstel, om het voor- stel-Neele aan te houden, wordt mot 3 tegen 2 stemmen (de heeren de Ruijter en Stols) verworpen, waarna het voor stel zélf met 4 tegeni 1 stem (dhr. Stols.) wordt aangenomen. Dhr. de Ruijter be twist de heeren v. Dijke en Neele, da|t van zijn kant geen steun te verwachten was voor de wethoudersverkiezing. Door hem is wel degelijk getracht samen te werken, doch deze poging is mislukt. Dhr. Neele zegt, niet op steun van dhr. de Ruijter te hebben gerekend, gezien zijn persoon, maar meende dien wel te mogen verwachten, afgaande naar zijn beginselen. Van samenwerking is hem niets bekend. Dhr. v. Dijke zegt dat dhr. de Ruijter nooit met hem persoonlijk over samenwerking heeft gesproken. Bo vendien dacht hij dat een onoverkomelijk bezwaar daarvoor zou zijn, dat ook dhr. Neele op de lijst van Dijke stond. Dhr. de Ruijter zegt dit pas later gehoord te hebben en achtte dit geen 'bezwaar. De- zlelfde spr. zegt, gelezen te hebben, dat de raad van Poortvliet een request aan den Minister zal zenden over de hooge subsidies voor H. B. S., enz. Hij stelt voor dit ook voor onze gemeente te dooft- De voorzitter zegt dat genoemde kosten ze ker door vele der ouders zelf betaald zouden kunnen worden. Hij gaat met dhr. de Ruijter accoord, doch wil dan geen adhaesïebetuiging maar een afzon derlijk request. Aldus wordt besloten. Tenslotte wijst dhr. de Ruijter er. op dat nog niet op alle verlaatputten op den Achterweg deksels zijn aangebracht. De voorzitter licht dit toe en zegt voor spoedige afwerking te zullen zorgen. Daarna sluiting. OUD-VOSSEMEER. Door Oud-Vosse- meer's Muziekvereeniging is op twee op eenvolgende avonden, n.l. Woensdag en Donderdag een uitvoering gegeven; de eerste uitvoering bij den heer Chr. A. Rijstenbil was voor eere-leden, donateurs, donatrices enz.; de tweede was voor de zelfden en personen, die geen donateur zijnde, tegen betaling van f 1. Het was een afwisselend programma, dat best werd uitgevoerd, wal de hoofdschotel, de muziek, betreft, terwijl ook voordrach ten werden ten beste gegeven, op zeer goede wijze. De twéede uitvoering ge goede wijze. Door den fotograaf A. Steketee te Ierseke werd voor den heer A. P- van den Hout, die de foto's als prentbrief kaarten verkoopt, o.m- een opname ge daan van de zaal van het zoogenaamde Ambachtsheerenhuis, in den volksmond „Rechthuis" geheeten. Heel aardig is daar bij uitgekomen de ouderwétsohen schoor steen, vérsierd in omlijsting met een aon- tal familiewapens van vroegere en nog tegenwoordige Heeren, o.m'. De Crane, Huijssen, Beaufort, Van der Stel, Hur- gronje, Caën en2., terwijl in het front een schilderij staal, voorstellende de Gerechtigheid, geschilderd door Jacob Xaveri, een kunstschilder van naam op het laatst der 18e eeuw. Deze schilderij is ongeveer een kwarteeuw geleden op kosten van de eigenaren, de Ambachts- heeren van Oud- en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe, gerestaureerd. De bedoelde prentbriefkaart zal ongetwijfeld wel de aandacht trekken. Naar wordt medegedeeld, is het cas satieberoep tegen het vonnis va i de Arr.- Rechl'bénk te Breda, inzake aansluiting bij de waterleiding tegen een aantal Inge zetenen dezer/ gemeente verworpen in hoogste instantie door den Hoogen Raad, zoo dat het vonnis verbindend blijft. Gemeenteraadsvergadering van Zierikzee, gehouden op Dinsdag 15 November j.l., 's nam. 2 uur. Voorzitter de burgemeester, mr. Aj. J. F. Fokker van Crayesteyn van Rengérs- kerke. Alle leden aanwezig. De voorz. deelt mede, naar aanleiding van het in de vo rige vergadering besproken feit van al dan niet verboden aanplakking, dat het hier een overtreding betrof tegen art. 447 van het Wetboek van Strafrecht. Tot de ingekomen stukken behoort een schrijven van het bestuur van den bond tegen het schenden door het vloeken van God's heiligen naam, met het ver zoek het vloeken en ijdel gebruik van God's naam in woord en geschrift te verbieden op alle terrein waar de 'plaat selijke overheid 'bevoegd is haar gezag te doen gelden. Weth. iTimmerman betoogt, dat het meermalen voorkomt dat men op de hoe ken van straten God's naam herhaalde lijk hoort misbruiken, waarvan de om^ wonenden vooral last kunnetn hebben. Voor voorbijgangers is het niet zoo erg, men vervolgt eenvoudig zijn weg. Spr. stelt een motia voor, waarin de wen- schelijkheid wordt uitgesproken het mis bruiken van God's naam op den open baren weg en op voor publiek toegan kelijke plaatsen te verbieden. 'Dhr. de Broeker4 is het eens met het request, waar gesproken wordt van krach tige bestrijding, maar van hetgeen weth. Timmerman wil, ziet spr. -niet veöl resul taat. Eenige jaren geleden is deze kwejs^e cok in dezen raad behandeld, waarbij toen ook een motie van dezelfde strek king verworpen werd. Ook de heer Panny motiveert zijn stem tegen de motie. Reeds eenigen tijd ge leden heeft" de raad hierover haar mee- ning uitgesproken. Spr. gelooft niet dat een verbod veel uitwerking Zal hebben. Van overheidswege kan het niet bestre den worden. Spr. herinnert verder aan de eigenaardige processen, die over deze kwestie gevoerd zijn en voelt er ten slotte wel wat voor, zooals men in de groote stations aantreft, biljetten op te hangen, ook in de scholen, opdat het vooral de jeugd worde ingeprent. Dr. van der Kwast kan nu niet zeggen dat hier zooveel gevloekt wordt in huis of op straat. De Zeeuwen schijnen z.i. geen aangeboren aard tot vloeken te heb ben. Stelt men een vJloekverbod in, dan moet men, meent spr., ook een lach- en een huilverbod in het leven roepen en wanneer men met geloofskwesties aan komt aan de kinderen verbieden het oude testament ter lezing te geven. De heer Doeleman meent te mogen constateeren dat alle leden wel tegen vloeken zijn. Spr. zal tegen de motie- Timmerman stemmen, vooral ook, omdat het de groote kwestie is: wat is een vloek. De heer Versteeg heeft eens een artikel gelezen van een R.-K. geestelijke, die de vraag stelde: wat is een vloek? Hij' kwam tot 3e conclusie dat misbruik van God's naam niet als een Vloek kan worden be schouwd, maar dat daarin een verwen- sching van zich zelf opgesloten ligt. In stemming gebracht wordt het voor stel van B. en W- om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, aangenomen Imiet 8 tegen 5 stemmen, die der heeren Timmerman, Guinée,Quant, A. den Boer en van Schelven. Na het opmaken der agenda is o.a. nog ingekomen een schrijven vafn; de kerk voogdij der Ned. Herv- Gemeente, waarin mededeeling wordt gedaan om op het door den raad gedane voorstel tot ver betering van het terrein rond de Nieuwe Kerk, niet in te gaan, daar Zul'kls 'He groote kosten voor de kerkvoogdij zou mede brengen. Tevens is nog ingekomen een request van de gebr. Schot inzake ver lenging van pacht van de kreeftenvissche- rij. Dit verzoek wordt op voorstel van den voorzitter verwezen naar B. en W. ter fine van prae-advies. De begrooting van het Burgerweeshuis voor het jaar 1928 wordt aangeboden en ter onder zoek in handen gesteld eener commissie, waartoe Se voorzitter benoemt de hee ren Gerritsen, Catshoek en A. den Boer. Tegen het in de vorige zittimg van den raad aangehouden voorstel om( f 20 subsidie te verleCnen voor een cursus voor volwassenen in bedrijfscontróle voor land- en tuinbouw hebben de heeren thans, gehoord de toelichting, geen be zwaren meer en wordt de gevraagde sub sidie verleend. De rooilijnen voor de woningen, te bouwen op de iperceelen aan de zuid zijde van den Provincialen straatweg en aan de Noordzijde van den Grachtweg, worden vastgesteld. Ingetrokken wordt het besluit, betref fende de geldleening aangegaan met detn heer J. W- Cornegoor te 's-Gravenhage, groot f 23,000, en besloten een leening voer hetzelfde bedrag aan te gaan met de pensioenfondsen voor de koloniale landsdienaren en liokale ambtenaren te gen parikoers en rentende 43/4 o/0. De heer M. J- der Weduwen te Kerk- werve, pachter van de gebroken Dijk- wieel met bijbehoorend rietveld en van Schouwtschen dijk, verzoekt om het ge not van jacht op die iperceelen voor drie jaar, ingaande jachtseizoen 1927-'28, tegen een prijs van f 5,50 per jachtsoeiztoen. B. en W. hebben geen bezwaren en vin den den geboden prijs billijk. Niemand der leden heeft bedenkingen en het ver- Zoek wordt ingewilligd. In verband met de bekende circulaire van Ged. Staten omtrent het uitbesteden van armlastigen werd het reglement op het Burgerlijk Armbestuur gewijzigd. Punt 9 der agenda: voorstel tot ver- hociging van een aanbestedingssom werd ingetrokken. De heer de Broekert wenschte hierpver wiel inlichtingen, die de voorzitter hem wil geven, maar dan in een besloten raad. Hiermede stelt de heer de Broekert zich tevreden. B. en W. stellen hierna voor de bé trekking van stedelijk muziekdirecteur op te heffen en het subsidie aan „Kunst en Eer" met ingang van 1 Jan. '28 te ver hoogen met f 200 en te brengen op f 600. Het bestuur van het harrooniegezel- schap kan dan zelf een directeur benoe men. Met de vervulling van de vacature van klokkenist komen B. en W- met een nader voorstel. De voorzitter zegt dat B. en Wi- met eenig leedwezen dit voorstel ter tafel brengen, omdat de betrekkingen van or ganist der Nieuwe Kerk, klokkenist en directeur van „Kunst en Eer" sedert het midden der vorige eeuw altijd in één hand vereenigd zijn geweest. Het oor spronkelijk plan is dan ook geweest dat te bestendigen. Men heeft van het ge meentebestuur een brief geschreven aan kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente, (maar deze berichtten, dat Zij aan de vroegere combinatie niet meer medede- denj zij hadden al een organist benoemd. Men heeft toen sollicitanten opgeroepen. Enkelen reflecteerden, maar één trok zich terug, terwijl na den vastgestelden datum nog iemand zich aanmeldde, welke solli citatie natuurlijk niet meer gold. Het thans gedane voorstel achten B. en W- de beste oplossing. De heer Catshoek betoogt, dat, nu de schutterij, waarvan het gezelschap een deel uitmaakte, verdwenen is, Kunst en Eer" niet meer aanspraak kan maken op den naam1 van „stedelijk" muziek corps. Het verwondert spr. dat B. en W. nu al een subsidie van 1 200 willen toe kennen, inplaats van een ai-wachtende houding aan te nemen. De voorzitter deelt mede, dat vó)ór dit voorstel hier ter tafel kwam, eerst over leg is gepleegd mét Kunst en Eer, welke vereeniging de nu voorgestelde regeling goedkeurt. De heer Boeleman onderstreept zulks. AI is het dan misschien nu geen „stede lijk" muziekkorps meer, gellooft spr. wel dat de raad naar het genoegen van alle ingezetenen handelt wanneer men door het geven van subsidie een steentje ei" toe bijdraagt, dat Kunst en Eer blijft voortbestaan. Al bejammert spr. het, dat het voortbestaan der drie genoemde func ties niet kan worden gehandhaafd, zal hïj voor het voorstel van B. en Wi. steiWmén om het muziekgezelschap oip de been te houden. De voorzitter wijst er op dat in Mid delburg zich eenzelfde*toestand zich voor doet met het muziekcorps. In oorsprong was het de muziek van de schutterij, m'aar men heeft het gezelschap ook daar als stedelijk muziekcorps laten voortbe staan, hetgeen naar spr. gelooft, ook de inwoners van deze- stad zullen goédkeu ren wanneer dit hier geschiedt. De heer Catshoek kan het wel goed keuren dat de gemeente het muziek corps met subsidie steunt, maar vindt f 600 voor 4 izomerconcerten duur betaald, terwijl men vaak ziet bij voorkomende festiviteiten dat hier bij voorkeur een muziekgezelschap optreedt van buiten de 'gemeente. Met de toezegging dat hiervan aan het betrokken corps mededeeling zal worden gedaan, wordt het voorstèl van B. en W- z. h. st. aangenomen. Omtrent de stichting van een nood- slachtplaats, stellen B. en Wi- voor: a. tot cnderhandsche aankoop van een per ceel aan den Hem van J. P- Uijl voor f 1300; b. het verbouwen van dit per ceel tot noodslachtplaats overeenkomstig het bijgevoegde plan en kostenbereke ning; c- de totale kosten f 3930 te vinden door van het bedrag dat over 1928 op het grootboek der 2l/s N. W. S. zou moeten worden belegd, dat bedrag min der te beleggen en deze f 3930 in 20 jaar te re-dintegreeren. Nadat de heer Versteeg hierover nog eenige inlichtingen had gevraagd die door den voorzitter afdoende waren beant woord en de heer Panny nadere ver klaringen omtrent het aan te koopén ge bouw had afgelegd, werd ook dit voor stel met alg. stemmen aangenomen- Aan den heer J. van Ballegooien, hoofd van school A, werd op zijn verzoek eer vol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen dien sten tegen 1 Maart 1928. Bij de laatste schooldag van den heer van Ballegooien zullen B. en W- aan wezig zijn, terwijl op verzoek van den heer Doeleman ook de raad zal worden uitgenoodigd. Herbenoemd werd tot lid der commis sie van toezicht op het Lager Onderwijst, de heer P. Verbeek. Tot regent van het Burgerweeshuis werd herbenoemd de heer M. Smits. (De heer J. H. Pik ver kreeg 2 stemmen). Herbenoemd werd tot regent van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. B. Geluk. (Ook bij deze benoeming verkreeg de hear J. H. Pik 2 stemmen). Voor een begrootingswijziging benoemt de voorzitter een commissie, bestaande uit de heeren de Broekert, Gerritsen eti A den Boer- Tijdens het onderzoek werd de zitting geschorst en heropend toen de commissie met haar taak gereed was. De rapporteur der oommissie, de heer de Broekert, adviseerde tot goedkeuring, waartoe conform besloten werd. De heer de Broekert vraagt daanop in lichtingen over de hulp van de bagger molen voor de gemeente, die f 40 per bak specie moest betalen. Spr. vraagt of deze prijs billijk is? De heer Panny zegt dat de prijs wel wat hooger is. Uit de discussies blijkjt, dat de baggermpij. nog al eischen stélde en men van gemeentewege meende dat het beter was nu de molen hier ver toefde^ dé gelegenheid waar te nemen. De heer de Broekert wijst verder pp den toestand van sommige gedeelten der Haven, waar ondiepten voor komen. Vol gens spr. zou het hoog nopdig zijn. als de baggermolen cok hiervoor eens werd gebruikt, inplaats dat men verdiepingen met de hand liet verrichten. Weth. Koopman wijst er op, dat door het inwaaien van zand van de straat ein door de zuiging van de schepen dea» ondiepten ontstaan. De heer Panny onderschrijft grooten- deels wat de heer de Broekert heefU gezegd. Spr. ziet echter wel resultaten van het handwerk, wanneer de gemeent» èen bak koopt of huurt om de slijk weg te voeren. B. en W. en de eommissie van fabricage zullen deze kwestie nader onder het oog zien. De heer Catshoek vraagt of de manier waarop de aanbesteding van baggerwérk wordt gedaan, wel de juiste is? Hiér wordt aanbesteed naar de hoeveelheid uit te halen slijk. De provincie laat de haven uitbaggeren op diepte. De voorzitter licht toe, dat aanwijzing geschiedt van welke plaatsen de slijk moet worden weggehaald. De heer Versteeg vraagt of B. en Wi- al eens een bezoek hebben gebracht aan het speelterrein van school B? Hij had graag dat eens een begrooting werd ge maakt van de kosten, noodig voor het bestraten met klinkers van dat terrein. De voorzitter antwoordt, dat zulks veel geld Zal kosten en voor de kinderen die er spelen het aanbrengen van klin kers zeker niet gewenscht is. De heer Catshoek vraagt of mén het niet Zou laten asf allee ren? Men wijst er op dat het met dén. regen val der laatste dagen nergens goed 's op de speelterreinen. De heer de Broekert vraagt verbete ring van de passage tusschen de hout- loods en de Zeeuwsche Voeder- en Kunst mesthandel. Op een vraag van den heer de Broekert over ae opening der nieuwe brug deelt de voorzitter mede, dat dé officieele ope ning Zaterdagmiddag 2 uur zal plaats hebben. De heer Panny herinnert aan het begin van brand dat men onlangs had evepr buiten de stad en vraagt of het niet ge- wenscht zou zij'n de algemeene politie verordening aan te vullen met een be paling dat het verboden is om bij kunst licht benzine over te hevelen? Over deze kwestie hebben B. en W- al gesproken. De voorzitter brengt hulde aan die oificieren van de brandweer, die spoedig ter plaatse aan hel blus- schingswerk daadwerkelijk deelhamen en het vuur doofden. De heer Versteeg wijst op den slechtén toestand van een deel van den, Achterweg. B. en W- zeggen verbetering toe. De heer Doeleman informeert hoe de kleur der nieuwe brug zal zijn? Hoewel deze zaak tot de competentie van B. en W- behoort, deelt de voorzitter mede, dat de brug geverfd zal worden in een lichtgrijze kleur. Hierop volgde sluiting der openbare vergadering. De raad ging daarna in co mité-generaal. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 23 November. 1602 Zeeuwsche synode gehouden te Tholen. 21 November. 1776. Watervloed in Zeeland, waardoor vooral Noord-B eveland op dezen «n den volgenden dag véél lijdt. 22 November. 1710. De gouverneur-generaal van Neder- landsch-/ndië, Reinier de Klerk, wordt te Middelburg geboren. 23 November. 1334. Sint Clemens-vloed, waardoor Zuid- Beveland aan de Zuidzijde geheel ondervloeit. 24 November. 1794. De wisselbank te Middelburg wordt gesloten. 25 November. 166#. Gruwelijke moord en plundering in de Hervormde Kerk te Oudeman gedurende de godsdienstoefening, Wejke gebeurtenis aanleiding geeft tot de stichting van het dorpje Walerlandkerkje. •6 November. 1792. De kunstschilder Lodewijk Gilles Haccou wordt te Middelburg ge boren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 8