Zierikzeesche Nieuwsbode f# abonnement: Maandag 21 No». 1927. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën binnenland. Overheerlijk. Mijnhardt's Hoofdpijn- cKiespij n- tabletten Pry» per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 6 oent. Yersohijnt Maandag, Woensdag en Yrgdag ▼an 13 regels 60 ofte., ran regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 30 ots. p. regel* Bij oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf ^buitenland. AMERIKA'S POUTJEK. De Aanerikaansche president Calvin Coolidge, heeft tijdens een banket te Phi ladelphia zijn ïandgenooten gewaarschuwd tegen de gevaren van te groeten voor spoed. Wij aldus Goiojidge hebben aangetoond, dat wij in sitaat waren aan den tegenspoed het hoofd te bieden en hem: te boven te komen. De vuurproef, waarvoor thans het land staat, is de voor spoed. De geschiedenis is doorspekt met verhalen van landen, die vernietigd zijn door hun eigen rijkdom, doch de groote massa van ons volk is nauwgezet en vlij tig, weet dat de leer van het gemak de leer is van overgaaf en verval". Den vooruitgang van het land in oogetn- schouw nemend, beweerde Goolidge, dat het volkomen onjuist was aan te nemen, dat de tegenwoordige positie verkregen is als gevolg van toevallige omstandig heden. Zij is het resultaat van een zorg vuldig uitgedachte politiek, die conse quent is gevolgd. Zoo is het stelsel van beschermende tarieven, dat is aanvaard teneinde de binnénlandsche markten aan te moedigen voor landbouwproducten, al gemeen gehandhaafd en heeft het in staat gesteld, de natuurlijke bronnen toit ont wikkeling te brengen en groote indus trieën op te bouwen. Wilde men dezen toestand in stand houden, dan zou metn die politiek moeten voortzetten; een aan zienlijke vermindering van de algemeene tarief normen zou tenslotte uitloop en op een drastische deflatie van de landbo,uw en industrieele waarden, evenals van de loonschalen en de levensstandaard. VAN HET BINNENHOF. Het .groote politieke débat heeft düt jaar weinig nieuws opgeleverd, het kon ook niet worden verwacht, waar het Ka binet vrij openhartig kleur had bekend en er van de Regeeiringstafel dus ook weinig nieuws meer te verwachten was. Alle partijen hébben den haar toege meten tijd volledig volgepraat: achttien uren in totaal. Dit J!s in zooverre begrij pelijk, 'dat waar het debat zich minder tot de Regeering zelve kon richten, meer aandacht werd geschonken aan de ver houding der verschillende politieke groe pen onderling. De vraag was, of er al eenige teekening in de politieke Verhou dingen zou komen. Aanvankelijk scheen uit de redevoeringen der drie recihtsche partijleiders te [moeten worden opge maakt, dat de oude Coalitie-partijen elkander wel weer zouden weten te Vin den, doch dan niet eerder dan in 1929, het verkiezingsjaar. Monseigneur Noleps bleek niet meer zoo verstoord te zijn op de Chr.-Historischen, deze lieten zich gaarne lokken en ook Mr. Heemskerk sprak in verzoenenden geest. Bij de Te- plieken 'bleek echter, dat men nog niet veel verder was gevorderd dan sehoone woorden. Mr. Heemskerk zweeg geheel ov&r de zaak, en Dr. de Visser toonde zich verbolgen, dat Ds. Kersten had' ge smaald, dat er nu weer aan 't drievoudig Verbond „getimmerd" werd; zóóver is men nog niet, nuen wil alleen met elkan der spreken na de stembus van 1929, om'dat Dr. de Visser niet wil weten van een gemeenschappelijk program Vóór de Verkiezingen. Terwijl ten slotte de heer Nolens liet uitkomen, dat, indien de drie Coalitie-partijen elkander niet zouden kunnen Vinden, hij er geen bezwaar tegen zou hébben, in de plaats Van de Christe- lijk-Historiséhen de Vrijz.-Democraten op te nemen in het Verbond. De Minister-President heeft een knappe rede gehouden: niettegenstaande hij alle punten, die den grooten beginselstrijd ra ken, terzijde moest laten liggen, is hij er in geslaagd, een drietal uren de aan dacht der Kamer géboeid te houden. En dit ook, niettegenstaande hij, gelijk reeds werd opgemerkt, weinig nieuws kon ver tellen, omdat men nu wel weet wat men aan dit Kalbinet heeft. Behalve dan wat tétreft zijn -wonderlijke plannen inzake de handelspolitiek. Prof. Van Gijn had een zeer scherpe uitgewerkte critiek ge leverd op de heillooze tariefherzienings- plannen der Regeering. Als eenig ant woord kreeg de „geachte afgevaardigde' een Vriendelijk woord, omdat hij zoo goed 'had begrepen wat de bedoeling der Re geering was, n.L niet 'bescherming, maar integendeel bevordering van 't vrije ruil verkeer. Derhalve zou het gedifferentiëerd tarief, dat de Regeering voorstaat, strek- leen tot bescherming Van den.... vrijhan del! Dat kan natuurlijk niemand geloo- Ven. Wat baat de verzekering, djat de Re geering tegenover een hoogen tariefmuur Van een vreemden Staat niet een tweeden muur wil bouwen en zich vrij weet van protectionistische aanvechtingen, wanneer zij met een dubbel tarief komt, dat zoo licht tot bescherming, althans tot ver hooging van invoerrechten leidt? Reeds zinspeelde de Minister op Verhoogde rechten op weel de-artikel en en welke niet in ons land worden geproduceerd. Zie daar reeds de Staat als duurte-Verwek- ker, zij het vooralsnog ten aanzien van weelde-artikelen, wat echter een uiterst rekbaar begrip is. Bij de replieken bewoog Dr. Lovink zich ten aanzien van de ta.rief-plaiifnen geheel in dezelfde lijn als P£of. van Gijn; blijkbaar had de Minister-President ook hem in geen enkel opzicht overtuigd. De partijgenoot van Mr. de Geer wees er met nadruk op, dat de instelling van een vechttarief in strijd zou z'ijn met den geest van Genève, en vroeg met klem1, wat er dan toch was voorgevallen, dat de regeering, anders dan onder het bewind van Minister van Kaxnebeek, nieu we maatregelen noodig oordeelt. Dr. Lo vink wees er nog eens op, hoezeer Zwit serland, waarmede wij ons altijd zoo gaarne vergelijken, zich in de moeilijk heden, voortspruitende uit zijn vechtta rief, verstrikt heeft. Mogen deze waar schuwingen der regeering weerhouden, dezen heilloozen weg te betreden! MINISTER WASZINK. De minister van onderwijs, mr. Was zink vertrekt dezer dagen tot verder her stel van gezondheid naar de Rivièra. Het wetsontwerp betreffende het 7de leer jaar komt nu niet in behandeling. TWEEDE KAMER. In de Vrijdag gehouden zitting der Tweede Kamer is het voorstel der re geering omi de subsi die's aan de burger wachten met f 150,000 te verminderen ten behoeve van den landbouw, aangenomen, terwijl eveneens aangenomen werd een motie-v. d- Heuvel, waarin de Kamer, met de regeering van oordeel, dat steun aan de Burgerwachten van algemeen belang is, zich niet overtuigd verklaart, dat voor vermindering van het subsidie een over wegend motief bestaat en daaifoim1 die vermindering betreurt. Stillen spoedig de hevigste pijnen. Beide in buisjes van 30 en 60 ct. Bil Apothekers en Drogisten. Uit Stad en Provinoie. ZIERIKZEE. Zaterdagmiddag werd, onder groote belangstelling, niettegen staande het 'gure weder, door den bur gemeester de nieuwe brug buiten de Zuid-HaVenpoort officieel geopend. Het gemeentebestuur en de Raad was mede tegenwoordig. De burgemeester herinner de, aan deze plaats, aan de vorige bruggen, die in vroegere jaren ter plaat se, of onmiddellijk in de omgeviing, de haVen overspanden. De geschiedenis der stad maakt melding, 26 Mei 1598, om een 'brug te leggen oVer de Oude Haven en vóór de Zuid-Havenpoort een draai brug. Den 6 September van dat jaar be sloot men een valbrug te maken tusschen de twee muren tij de Zuid-Havenpoolrt. Dat dit niet vlot giing blijkt wei uit het feit, dat 10 Sept. 1617 'besloten werd de 'bruggen te verleggen buiten de Zuid- Havenpoort en daarvan een bestek te maken. 21 Sept. 1607 werd echter beslo ten de nieuwe brug te leggen tusschen het Bolwerk, liggende 'buiten de Zuid- HaVenpoort en de Leijekeet over de ha ven, en in Juni 1633 'besloot de raad' bul ten de Zuid-Havenpoort de tweede brug te Vernieuwen. Er zal op deze plaats, aldus de burgemeester, niet steeds een brug geweest zijn, zooals o. a. blijkt uit een plattegrond Van Jaco'bus van Deven ter van 1560. Er schijnt later een tijd ger- weest te zijn, dat de brug uit defensie oorzaken afgébroken is. Dat blijkt uit een plattegrond in 't aTChief van 1625 1630. Het raadsbesluit Van 1607 ziet op deze brug, dat Van 1633 op de tweede. Op de plattegrond van 1645 in het Ste- den'bbek van Bloem' ziet men een ophaal brug met 2 vallen. In 1666 is deze brug Vervangen door een nieuwe, die duurde tot 1724. De volgende ging mede tot 1783. In 1746 was de brug al zeer vervallen houtwerk en palen waren erg aangetast. Toen is een 'brug gevolgd, die tot 1839 duurde, waarna de brug werd gelegd, die we allen hébben gekend. Wat 't ver keer bétreft, heeft deze brug meer be leefd dan al haar voorgangers. In vroe ger eeuwen kende men alleen wagens en voetgangers. Groote veranderingen hébben zich nadien voorgedaan; de auto's en rijwielen zijn gekomen. Als we dat bedenken, Vragen we ons af, wat deze nieuwe brug zal aanschouwen? De gele diligences, die de passagiers van de groo te schepen, welike voor Brouwershaven gelicht werden, naar Zijpe vervoerden, omj ze zoo naar Rotterdam te brengen, zijn Verdwenen en de autobussen heb1- 'ben haar plaats ingenomen. Zal dat zoo doorgaan? Zal deze nieuwe brug nog drukker en ander verkeer aanschouwen? Of zal het vlieg wezen zich zoodanig uit breiden, dat het passagiersverkeer daar mede nog veel grooter wordt? Nu vin den we 't ongelooflijk, maar wanneer we zien wat de laatste halve eeuw is ge béurd, dan mogen we dat niet te Ver weggooien. Spreker bracht daarna een woord! Van hulde aan den gemeente-böuwnfeestea; die, hoewel hij nog nooit een brug had ontworpen, er een Voordroeg, waaraan we direct gewoon waren en die volko men past in 't hier bestaande stadsbeeld. Een woord Van hulde bracht spr. ook aan de firma Braat, de leverancier, door wie, ial is 't voor haar een klein werk, uitnemend werk is geleverd, en ten slotte •aan den aannemer, de heer v. Velthoven, Voor 't uitstekende werk, dat .door hem1 is verricht. Hierop verklaarde de burge meester de nieuwe brug voor geopend'. Dit 'historisch, feit werd op de fotogra fische plaat vereeuwigd, waarna de ket tingen werden weggenomen en de brug onmiddellijk in gébruik wejrd genomen. Flink en degelijk ziet de nieuwe brug er uit en pést, zooals de burgemeester zeer terecht opmerkte, Volkomen in het oude, mooie stadsbeeld, dat Zierikzee, Van deze zijde bezien, bezit! Bij Kon. besluit van 15 Nov. is in getrokken de toelating van de volgende organisatie als vereeniging, onderschei denlijk stichting, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam: de arbeiders woningbouwver. „Ons Ideaal" te Zierikzee'. - In de groote feestelijk verlichte zaal Van hotel „Juliana" (alhier hield 'de vereeniging van beambten van de R.T.M., voor hare donateurs en geïnviteerden een feestavond, die zoo als de voorzitter, de heer Houdkamp, in z"n inleidend woori mededeelde, door de donateurs afd'. Zee land, meer op prijs gesteld werd dan een boottocht. Na de vele aan wezigen, het wel kom.' te hebben toegeroepen, was aller eerst het woord aan de „Tramharmonie", dat de piëteit had als eerste nummer te spelen „Tramgaiopi", gecomponeerd door den thans overleden directeur van „Kunst en Eer", wijlen den heer S. Klimmer- boom. Ook de 2 volgende stukken, v.n.l. het tweede, van Verdi, werden uitstekend uitgevoerd. De dirigent leidde het har- moniecorps, dat er wezen mag, rustig en toch krachtig. Het dubbel mannenkwartet voldeed zeer, vooral in Bede, waarin we een uitstekend bariton-solist mochten beluisteren. Gul applaus onderstreepte telkens mu ziek en zang. Stella Seemer en Kee-s Pruis handhaafden hun roem in hun voor drachtkunst. Hun optreden werd zeer ge waardeerd. Vooral de heer Pruis is een uitnemend conferencier, die niet alleen de lachers op z''n hand heeft, maar ook een gevoeliger snaar laat trillen als hij een stukje tragedie ten beste geeft. Het is voor de afdeeling; Zeeland van de vereeniging van beambten bij de R.T.M. een zeer genoeglijke avond ge worden, die de leden nog lang zullen her inneren. ELKERZEE. In de Vrijdag te Middel burg gehouden verg. van den Zeeuwschen Bond van Tuberculose-huisbezoekstens „Sterker band, meer ontwikkeling", is als bestuurslid, tevens afgevaardigde voor de A'lgem. Verg. 1928, benoemd mej. C. H. J. van Nieuwenhuize, wijkverpleegster-huis- bezoekster alhier. OOSTERLAND. Tengevolge der aanrij ding. Donderdag j.l. door de stoomtram, is L. V. alhier Zaterdagmorgen aan ,de bekomen verwondingen overleden. BRUINISSE. Een paar maanden gele den kocht iemand alhier een emmer ge zouten visoh, om' die weder te verkoo- pen in haar winkel. Een maand na den koop werd het gezin na het gebruik vair de visch, door hevigen 'buikloop ge kweld, doch men had geen idee dat d<r Visch, hoewel die een vieze roode kleur had en sterk rook, daarvan de oorzaak zou zijn. Ook nadien werd van den visch gébruikt en werden eenige partijtjes weg gegeven. Toen nu dezer dagen de bodem' zichtbaar werd, kwam' men tot de ont stellende ontdekking, dat ziéh onder de onderste laag visch een tweetal cadavers van ratten bevonden, die daar blijkbaar b'ij het inzouten van de visoh in terecht gekomen waren. Het vermoeden ligt dus Voor de hand, dat de rottingsproducten dezer dieren het onoogelijke aanzien van de visch hébben veroorzaakt, alsmede van, de ongesteldheid van de gebruikers ervan. (M. Crt.) OUD-VOSMEER. Door de muziekvereen- is Woensdag Lp een uitvoering gegeven hij den heer Chr. A. Rijstenbil voor eere leden, donateurs, donatrices, enz. Het was een afwisselend programma, dat best werd tfllgevoerd, wat de hoofdschotel, de muziek, betreft, terwijl ook voor drachten werden ten beste gegeven, op zeer goede wijze. (We herstellen hier mede het bericht van Vrijdag. Red.) VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. Zij, die in 1923 een rijbewijs verkregen en thans vernieuwing verlangen, vervoe gen zich tusschen 5 en 20 December a.s. ter Secretarie hunner woonplaats; aan vraagformulieren en inlichtingen zijn daar kosteloos verkrijgbaar. Geneeskundig on derzoek bij deze aanvragers niet vóór 26 November <a.s. Kosten Provincie fl,50 Bericht voor hen, die in 1921 en volgende jaren een rijbewijs verkregen, verschijnt in het laatst van 1927; in dit jaar in ieder geval geene aanvragen over 1921 en vol gende jaren meer inzenden. HET INSTITUUT VAN SCHOOLARTSEN IN ZEELAND. Dopr het bestuur van de Provinciale Zeeuwsche Groene Kruisvereeniging was tegen Zaterdag te Middelburg eene verg. belegd, waarin behalve de afgevaardigden der afdeelingen, waren uitgenooidigd de provinciale en gemeentelijke autoriteiten, leden van schoolbesturen en oudereom- missies, en welke vergadering tot doel had bespreking van het rapport inzake het instituut van schoolartsen in de pro vincie Zeeland uitgebracht door eene com missie, ingesteld door het beistuur. Na dat de voorzitter, de héér dr. C. E. Plugge uit Souburg, mededeeiingen had gedaan over de oprichting van eene Com missie voor de hygiëne van het kind, gaf hij' het woprd aan de heeren der Commissie^ inzake de schoolartsenkwés- tie. De voorzitter dier commissie, de heer dr. Staverman uit Vlissingen, dié er in het algemeen op wees, dat het niet toevallig is dat de zaak ter hand wordt genomen in Zeeland, het gebeurt thans in bijna alle provincies. In Vlissingejn werkt de schoolarts nu reeds bijna 10 jaar en geen enkele partij zou er aan denken hem' af te schaffen. Het insti tuut heeft daar van de meest principieels tegenstanders de sympathie gewonnen. Spr. beschouwt de kosten als een ver zekeringspremie ter bevordering van de volksgezondheid en de volkskracht Dr. Staverman besprak tenslotte de mogelijkheid van invoering van het in stituut in Zeeland. Het wenscheiijkste is, dat er 6 schoolartsen in de provincie komen, verdeeld over de verschillende deejen. doch aanvankelijk' zou de com missie willen beginnen mét een, die de gemeenten bedient, die zich bereid ver klaren findntieel bij' te dragen. Men meemti dat de gemeente per inwoner 25 cent zal moeten bijdragen en het overige moet getracht worden van de Provincie te krijgen. Nadat met verschillende aanwezigen van gedachten was gewisseld, werd het be stuur opgedragen in die richting verder werkzaam te zijn. KERKNIEUWS. Gcsprongm Handen I r u k u L MCHTZ4KK*. In de zitting van 18 Nov. j.l. van de Arr. Rechtbank te Middelburg werd o.m. de zaak behandeld tegen C. v- B., 42 vlasser te Kerkwerve, die door den kan tonrechter te Zierikzee was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van ten laste gelegde overtreding der Arbeids wet. De ambtenaar van 1 O. M. was in honger beroep gekomen. Eiseh bevesti ging van het vonnis van den kanton rechter. OUDERWIJS. ST.-ANNALAND. Met ingang va|n 1 Jan. 1928 is tot tijdelijk onderwijzeres aan de Bija. school alhier benoemd, mej. Nieuw- land te Kralingen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Të Krimpen a. d. IJssel, H. P. Fortgens te Voorschoten. Te Gou derak, W. J. Kolkej*t te Eemnes-Buiten. RENESSE. Tot leden van het kies college voor het beroepen van predikan ten zijn herkozen de heeren A. J. Ver boom en K. Steur Rz. Tot leden van het kiescollege voor het benoemen van ouderlingen en diake nen zijn herkozen de aftredende heeren K. Steur Rz. en J. Houtman. Tot notabelen zijn herkozen de af tredende heeren A. J. Verboom en Kr. Steur Rz. NOORDWELLE. Bij de op heden ge houden verkiezing voor twee leden van het kiescollege voor het beroepen var» predikanten, is herkozen de heer L. Blom en gekozen de heer B. M- Hoogenboom1. OOSTERLAND. Bij de laatst gehouden stemming voor notabele, aftredend de heeren H. F. v. d. Zande en J. W). Mat- thijsse, werd eerstgenoemde herkozen; in de vaeatüre Matthijsse werd geen meer derheid verkregen, zoodat 28 Nov. a-s. herstemming, ter voorziening dezer va cature zal plaats hebben. ST.-PHILIPSLAND. Bij de gehouden stemming voor het kiescollege werden ge kozen de aftredende heerein A. Kunst en G. v. d. Dussen Sr., resp. met 28 en 26 stemmen. Uitgebracht werdén 28 stem men. Het aftredende lid dhr. A. C. Stout- jesdijk werd niet herkozen. Herstemming moet plaats hebben tusschen dhr. J. Aar- noudse Pz. en A. Verstrate. ST.-ANNALAND. Woensdag 23 Notl. dankdag, 9.30, 2 en 5.30 ure ds. F|raanje, Garef. Kerk. Beroepen: Te Delft, C. W> Keur te Heinkenszand. Geref. Kerk binnen Herst. Verband. Beroepen: Te Baarn, G. Vermaat te Makkum. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE. Donderdagavond 7 uur hoopt voor de Chr. Ger. Jong. Ver. „Jo nathan" op te treden, ds. J. L. de Vries van Rijnsburg, met het onderwerp: „Scéva of Christus" (Hapd. 19 13, 14). f SPORT, Voetbal 20 November» Derde klasse A, N.V.B. Hulst: Hulst I—Zierikzee I: 1—3. Terneuzen: Terneuzen I—Sinoto I: 4—0. Eerste klasse A, Z.V.B. Zierikzee: Zierikzee II—Sinoto II: 1—1, TAN HEINDE EN TER. Mexicaansche bandieten hébben weer eens een passagierstrein Overvallen. In het gevecht werden de begeleidende sol daten met hun commandant gedood. Ook de machinist en de stoker werden door de bandieten vermoord. De Weensche politie heeft een wit boek gepubliceerd over de gebeurtenissen van den 15en Juli, dat zware beschuldi gingen bevat tegen de socialistische partij en het Weensche socialistische stadsbe stuur, welker aanvallen tegen de politie en haar organisatie volledig ontzenuwd worden. In 't bijzonder wordt vastge steld dat aan de plunderingen beambten in uniform van het raadhuis, tramperso neel, repubiikeinsche leden van den „Schutzbund" hebben deelgenomen en dat uit het raadhuis op de politie geschoten is. De onthullingen hebben te Weenjeïï groot opzien gebaard. Een storm uit het Westen, die op sommige plaatsen de kracht van een cyc loon bereikte, liet op zijn weg minstens 13 dopden en een spoor van vernielde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 10