Zierikzeesche Nieuwsbode 2EELANDs ROEM Wie Duifjes Spaart VRAAGT ABONNEMENT: Vrijdag 11 Nov. 1927. zierikzeesche courant. ADVERTENTIEN EERSTE BLAD. Inzending Advertentiën BRANDSCHOUWING. IIGEMEEHE 8RANGSCRQUWIH8 HAROLD LLOYD BUSTER KEATON. buitenland. UWEN WINKELIER met bon van BINNENLAND. VERHEUGT ZICH ONGEËVENAARD WANNEER 5TNIC0lflA5 VERJAART ?r|ja per 8 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afsonderlijke nuinmera 5 oont. Veraohgnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regel» 60 ct»., van i regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij eontraoi belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare en gewaiger.I terugontvangen brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terug ontvangen gedurende' de tweede helft der maand October. Brieven 1. Maatschappij de Noorderpost, Rot terdam1. 2. Den Hoogen Raad der Nederlanden, 's-Gravenhage. 3. Thiebosch, L. J. J., Utrecht. 4. Lehman en Co., Zeist. Briefkaart: 1. De Groot, S., Rotterdam. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voordien. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzeb brengen ter kennis van de Inge zetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 14 November eerstkomende en volgende dagen, eene in de woningen der Ingezetenen zal houden overeenkomstig de bepalingen dei Verorde ning tot voorkoming en blassching van brand in d ze gemeente. Zierikzee, den 11 November 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRATESTETN VAN RENGERSKERKE, Burgem. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. CONCERTZAAL-BIOSCOOP. Deze week en EEN MODERNE SALOME. De Britsch-Indische bladen vertellen uit- •voerig van een drama, dat in zijn details aan de bijbelsche Salome herinnert en waarin de hoofdpersoon en haar mede plichtige door de jury-rechtbank te Cal cutta ter dood zijn veroordeeld. Hadi- mah was een schoiome danseres, die te Calcutta in besloten gezelschappen voor een uitgelezen publiek danste. Weinig omsluierd, belichaamde zij in haar dan sen de figuren der Aziatische dichtkunst. Tevergeefs hadden de rijkste jongelieden der hoofdstad getracht, de gunst der mooie Hadimah te verwerven. De liefde god nam1 echter op de schoone daniseTes wraak, schrijft de Tel. In Mei van dit jaar werd Hadimah op een jongen Hindoe van voorname afkomst verliefd. Zij gaf hem' te kennen, dat hij de uitverkorene was, maar de jongeman, iemand van uiterst strenge zeden, scheen daarvoor niet ontvankelijk en wees haar af. Hadi- mah's liefde veranderde in onverzioenlij- ken haat. Tot verbazing van een ieder schonk zij na een tijd een harer geest- driftigste aanbidders gehoor, en beloofde ZJijn geliefde te worden, als hij den Hin doe doodde en haar zijn hoofd bracht. t>e jongeman, krankzinnig van hartstocht, nanï hel aan. Gehuurde moordenaars maakten voor goed geld den Hindoe af en brachten zijn hoofd aan de moderne Salome. Het proces leverde details, die alle voorstellingen te boven gaan. Bij 't verhoor toonde de vrouw geen spoor van berouw. Zij verklaarde dat haar wraak volkomen natuurlijk en rechtmatig was en haalde bij het vernemen van het doodvonnis minachtend glimlachend de schouders op. EEN VELDHEER OVER DIEN OORLOG. De veldheer Sir William Robertson, chef van den Britsehen militairen staf van 19151918, heeft een merkwaardige rede gehouden,'waarin hij de nutteloosheid van den oor;og 'betoogde. In een beroep oip. ajle mannen en vrouwen om met kracht alle pogingen te steunen tot 't vinden van verstandiger middelen om1 internatio nale geschillen te regelen, verklaarde hij, dat niet langer zonder meer wordt toe gegeven, dat de beste manier jötmi oorlog te voorkomen is, toebereidselen voor den oorlog te treffen. Deze toebereidselen wa ren geschikt om een oorlog te verhaasten. Nog nooit in de geschiedenis waren de toebereidselen zoo volledig of zoo alge meen als gedurende de vijftig of zestig jaar die aan het jaair 1914 vooraf gingen en desniettemin waren de oorlogen jün die periode zeeir veelvuldig. De kolossale kosten van den modernen oorlog aan le vens en rijkdom1 zouden moeten dienen ajs afschrikking. Robertson deelde mede, dat de kosten van een Biritsch artillerie- bombardement voor een inïanterie-aanval bij den slag van Atrecht 'dertien taillioen pond sterling 'bedroegen, bij den slag van Messines 171/0 millkoen pond, blij den derden slag van Yperen 22 millioen ipond,- of alles bij eikaar meer dan 52 millioen pond voor deze drie operaties alle°n. Het gewicht aan geschutaim'munitïe te Messi nes verschoten, bedroeg 85.000 ton en in de eerste negen wieken van den slag van Yperen 480.000 ton. De oorlog Was een absoluut verfoeilijk iets geworden, bijna even noodlottig voor de overwinnaars als voor de overwonnenen, zoo niet geheel. RIJVAARDIGHEIDSBEWIJZEN. Het Kamerlid Braat heeft aan den min. van Waterstaat de volgende vragen ge steld: Is het den Minister bekend, dat er mannen tot adviseurs voor het onderzoek van rijvaardigheid van motorrijtuigbe stuurders benoemd zijn, die zelf nooit met een auto gereden hebben of perso nen, die geen schoon strafregister als motorrijder bezitten? Is de Minister bereid mee te deelen: le. of er vóór de .aanstelling, van boven genoemde adviseurs onderzocht is, of zij zelf rijvaardigheid bezitten, ook al had den Zij een rijbewijs vó)6r 1 Mei 1924?; 2e. hoeveel van de vier gulden, die ge stort moet worden door den aanvrager van een rijvaardigheidsbewijs, den ad viseur-examinator ten goedé komjt? en 3e. of er destijds een openbare oproeping van sollicitanten voor die betrekking ge daan is; zoo ja, waar, en boe? Pijnloos Soheren Vlug Scheren Schoon Scheren zonder dat Uw huid atukgaat of na- echrijnt, ook al ie Uw baard nog zoo zwaar en hard, indien U slechts vóór het in zeepen de baardopyer vlakte in wrijft met een weinig Doos 80, 60, Tube 80 ct PUROL Uit Stad en Provincie. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 7 No_ vem'ber jj. Afwezig dhr. J. den Boer. In zijn openingswoord drukt de waar nemend bürgemeester, dhr. C. Blom, zijn leedwezen uit over de nog steeds voort durende ongesteldheid van genoemden 'heer. Mededeling wordt gedaan, dat door B. en W. het Tioleeringswerk te Burghsluis gegund is aan den laagsten in schrijver, dhr. Chir. Staager, voor f342,50, met te bepalen opleveringisdatuinu van dit werk. Ingekomen was een verzoek van de erven der familie Dar tig, dat de ge meente het voortdurend onderhoud van de graven dezer familie op zich neme, tegen aan'béd eener schenking van f'300. Hiertegen bestaat b'ij den Raad geen be zwaar. De voorzitter deelt mede, dat waarschijnlijk binnenkort door een an dere familie een dergelijk verzoek zal gedaan worden en vraagt namens B. en W. machtiging d|t verzoek, indien een 'vergoeding naar evenredigheid wordt aan geboden, toe te staan. Deze machtiging wordt verleend. Ingekomen was een ver zoek van dhr. C. J. de Koster, tot inge- bruik neming van een stukje gemeente grond, ter groote van pi. mi 50 M2., gren zende aan zijn erf. Besloten wordt dit tot wederopzegging aan dhr. de Koster in ge'b'ruik te geven tegen een j aar lij k- sche vergoeding van 3 ct. per M2. en onder voorwaarde, dat zoo tioodig over dit perceel toegang verleend worde tot yolledïffo lijst van Cadleaux graf is op aanvrage. Alleen Duifmerken van de pakjes le SOORT ZEEPPOEDER-VETLOOGMEEL (oranje en blauw) komen in aanmerking. MEER DAN 000 CADEAUX, WAARONDER t Gekleede Popop 25 Duifmerken Padvindersmes op 35 Duifmerker. Silverpl. Eversharp Potlood op 50 Duifmerken Stoommachineop 60 Duifmerken Zilveren Heerenhorlogeketting op 75 Duifmerken Theelichtjeop 100 Duifmerken Lederen Actetaschop 150 Duifmerken Porceleinen Theeservies op 200 Duifmerken Oud-Hollandsche Hoekstoel op 300 Duifmerken Sjoelbak of Porcel. Eetservies op 750 Duifmerken KOU. ZHPFABIMBK1N Dl DUIF v.h. Chr. PLEINES, Den Dolder. den pastorietuin. Van dhr. van 't Veer, die eveneens een stukje gemeentegrond in gebruik heeft,' zal voortaan een gelijken huurprijs gevraagd worden. Een suppl. kohier hondenbelasting voor 1927 wordt vastgesteld en aan dhr. Joh. Oveibeeke afschrijving van een half jaar hondenbe_ lasting verleend. Bij de 'behandeling van dit beheer merkt dhr. den Haan op, dat een b'eiasting van f 5 per hond, voor min der gegoeden z.i. te' hoog is. Gaarne zag hij in deze de invoering van progressie, zoo dat beter gesitueerden wat meer be talen dan minder 'bedeelden en de ge meente per slot van Tekening geen finan- cieeie schade lijdt, De voorzitter zegt, dat het houden van een hond, die niet lh 't bedrijf gebruikt wordt, todh altijid een zekere luxe is; dhr. Giljamse deelt mede, dat indertijd de belasting van f3 op f5 geb'racht is ota' het over,groote aantal de zer dieren, geen gebruikshonden, eenigs- zins te matigen, terwijl dhr. Bolle üe meening uit, dat iemand, die vrijwillig het vrij dure onderhoud van een hond op zich neemt, ook wel f5 belasting per jaar betalen kan. De hear den Haan ant woordt, dat voor vele menschen de hond •ais verdelger van ongedierte onmisbaar is; daar hij in dezen b'ij' de andere leden geen steun vindt, volgt van hem' geen voorstel. Tot leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim' worden her benoemd de heeren H. A. de Keijzejr, A. F. H. Brandes, J, M. Dalebout, S. W'. Vis en P. J. v. d. Berg; tot lid der ootataissie van toezïloht op het Lager On derwijs dhr. A. Leeuw'e tot leden van het 'blurgerl. armbestuur de heeren L. J. Blom en W. de Vrieze. Bij deze laatste benoeming geeft dhr. den Haan zijn te leurstelling te kennen, dat op de aanbe veling geen lid uit de arbeidersklasse voorkomt. De voorzitter zegt, dat, waar de herbenoemden steeds met toewijding de 'belangen van genoemd college be hartigd hébben, B. en W. niet geaarzeld hébben hen op de aanbeveling te plaat sen, maar dat niettemin de heeren raads leden 'bevoegd zijn andere namen te noe men en leden, naar hun goeddunken te benoemen, in verband met een ingeko men schrijven van Ged. Staten van Zee land, behelzende het verzoek van Z.Exc. den Min, van Binnenj. Zaken, wordt 'be sloten te bevorderen, diat door het bur- gerj. armbestuur geen personen zullen bé steed worden in gezinnen, dlte volgens geneeskundige verklaring gevaar voor be smetting opleveren. Door den voorzitter wordt meegedeeld, dat door den Raad dezer gemeente reeds in 1921 een bepa ling in vrijwel gelijken zï!n in het regle- 'ment van genoemd 'bestuur is ingeiascht. Vastgesteld worden de volgende pensioen grondslagen: van den gemeente-genees heer, belast met de armenpractijk, op f1050, van den te benoemen gemeente ontvanger en den lsten ambtenaar van den 'burgerl. stand resp. op f 400 en f 200, van den gemeente-secretaris op f1500 en van den assistente aan de open'b1. lagere school op f 700. De zekerheidsstelling voor den gemeente-ontvanger wordt bepaald op f 3000, Daarna komt aan de orde de benoeming van gemeente-ontvanger. Na herhaalde stemming wordt met 4 stemmen tegen 2 stemmen op1 dhr. Cl. Moelijker als zoodanig benoemd dhr. A. Blom Pz. Als lste ambtenaar van den burgerl. stand wordt met 4 st. 'benoemd dhr. Cl. Moe- lijker (1 st. op dhr. S. Geleijnse en 1 st. op dhr. A. Blom' Pz.). Ingekomen was de begrooting 1928 van het bürgerl. armu bestuur; als leden der commissie tot na zien dier 'begrooting worden benoemd de heeren Braam, den Haan en Vis. Tevens was van dit bestuur de mededeeling ont vangen, dat wederom' een bedrag van f370 ter beschikking wordt gesteld ter 'genioetkjoming in de kosten voor 't on derwijs van armlastige en minvermogen de kinderen. Deze schenking wordt In dank aanvaard. Dhr. Vis vraagt of deze som alleen ten 'behoeve van het open baar onderwijs wordt gegeven, waarop de voorzitter antwoordt, dat het schrij ven van het Armbestuur geen enkele on- derwijsinrichtUng uitsluit. Op een verzoek van het bestuur van het Ziekenhuis te Noordgouw'e, omi Tde met ingang van 1 Januari 1927 aan deze inrichting verleen de subsidie van 20 ct. per inwoner mins tens voor 10 achtereenvolgende jaren te bestendigen, wordt met alg. st. gunstig beschikt. Een circulaire der betrokken vereeniging, om van gemeentewege maat regelen te treffen ter bestrijding van het vloeken, wordt voor kennisgeving aange- nota'én, daar de meerderheid van den Raad de meening is toegedaan, dat van ontaarding te dien opzichte in deze ge meente geen sprake is en 't geneesmiddel mogelijk erger zou z'ij'n dan de kwaal. De heeren Braam en Vis hadden de wen- schelijkheid, geuit, dat dan tenminste in het gemeentehuis en andere openbare ge- ton wen kaarten, 'behelzende het verzoek om niet te vloeken, werden opgehangen. Bij de omvraag informeert dhr. Bolle pf de uitbreiding der verlichting aan den Zandweg spoedig zal plaats hebben, Wat door den voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Ook bespreekt genoemde heer de wenschelijkheid der verplaatsing van den lantaarn in de Weststxaat bij de z.g.n. Hoogte. B. en W:. zeggen in deze zaak een onderzoek toe. Daarna sluiting. ELKERZEE. Onder leiding van Ds- en Mevr. van Tol te Scharendijke, is in de afgeloopen week alhier een actie ge voerd ten bate van het uitbreidingsfonds der Vrije Universiteit te'Amsterdam. Er is ruim f 250 bijeengebracht. ST.-ANNALAND- Naar verluidt is ons dorp weer een tooneelver. rijk geworden, onder leiding van dhr., F. Stols. Reeds is men begonnen met het instudeeren van een tweetal stukjes. Men heeft plan in December de eerste uitvoering te geven. ONDERHIJS. De heer P. Al. Lanting te Tholén, slaag de Maandag j.j. te Leiden voor het Doet. examen Eeon. Lit. Indioiogïe. Naar wij vernemen, zal de heer Lanting begin Fe bruari naar Indië vertrekken. LANDBOUW EI; rKETEKLTc. HET VERLOOP DER GRONDPRIJZEN. Voor 'het verslag over 1926 heeft de directie van den Landbouw, tenetade nog taleer gegevens te verkrijgen over de koop- en pachtprijzen van den grond', zich 'blehaive tot de rijkslandlbbuw-consu- Ienten, landbouworganisaties en plaatse lijke correspondenten, ooik gewend, om gegevens tot het hoofdbestuur van de Broederschap 'der Notarissen in Neder land. De notarissen hébbén over 't alge meen de gevraagde medewerking ver leend, zoodat ook in vergelijking met de jaren voor 1914 opnieuw veel Cijfer materiaal over koop- en pachtprijzen is verkregen, en vooral uit de provinciën Groningen en Friesland. Van de andere provinciën zijn de verkregen gegevens niet zoo volledig. De koop- en pachtprij zen 'bereikten 'bijna overal omstreeks 1924 het hoogtepunt en waren toen voor Drente 50 a 60 pCt. meer dan in 1910—1914, in Utrecht: koopprijzen 45 a 50 pCt. en pachtprijzen 55 a 70 pCt., op' Schouwen en Duiveland 50 tot 70 pCt. In Oost Zeeuwsch.Vlaanderen worden landerijen verpacht van f120 tot f180, in West Z. Vlaanderen van f170 tot f190, op Wal cheren van f120 tot f150 (kleine pe|r- ceelen van f180 tot f200) per H.A. De koopprijzen loopen uiteen van f 2000 tot f 3000 per H.A., sommige zelfs tot f4000 per H.A. POST EN TELEGRAPHI& GEEN HERZIENING. Blijkens een perscommuniqué vanwege het hoofdbestuur der Posterijen, heeft de Minister van Waterstaat op het verzoek der commissie van overleg voor 't Staats bedrijf van de P. T. T. om herziening van de bézoldiging der béstellers bij de P. T. T. geantwoord, dat bij 't ingesteld onderzoek derx regeering gebleken is, dat de positie van de bestellers geen zooda- PRED1KI3EURTEN. Zondag 13 November te Zierikzee Ned. Herv. Kerk. Kleine Kerk. 10 ure, ds. G. J. "Waardenburg, (voorb. H. Av.) en 6.30 uur, ds. Hennemann uit Leiden, voorm. pred. in Uost-lndië (Najaars- vergad. Clas. Zending Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. Hoekstra. Luth. Kerk. 10 ure, ds. Makkink van Leiden. Geref. Kerk. 10 en 6 ure, ds. Moolhnizen van Aarlander- veen. Chr. Geref. Kerk. 9.30, Docent F. Lengkeek, (bed. H. Av), 2 en 6 ure Docent F. Lengkeek van Apeldoo n (Nabetrachting). Evangelisatie Jeroel II, 10 en 7 ure, Gewone dienst. Donderdag 17 Nov., 's avonds 7 uur, ds. v. d. Vis van Goes. Onderwerp: Van Paradgs tot Paradgs Oud-Geref. Gem. 9.30, 2 en 6 ure Leeskerk. Maandagavond 6.30 ure, ds. Boon» van St.-Philipsland nige uitzonderlijke Ks, dat herziening der bezoldiging van deze groep alleen gewet tigd zou zijn te achten. In verband hier mede kan het verzoek1 niet worden inge willigd. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Amstelveen, h. P. Fofrt- gens te Voorschoten. Te Polsbroek, oand. W. Rijnsburger te Utrecht. Te Tienhoven (U.), Wi. Okken te Urk. Te Nijkerk, h. A. de Geus te Waddinx- veen. Aangenomen: Naar Heeren veen (toez.) J. R. Immink te Delden. Bedankt: Voor Oene, J. Rraaij te Stap1- 'horst. Voor West-Terschelling (toez.) E. A. J. Plug te Someren. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen, heeft de heer I. de Biroekert tegen 1 Jan. ont slag gevraagd als kerkvoogd. Geref. Kerk. Beroepen: Te Nieuw'doirp (Z.), J. W. van Tol te Scharendijke. Te Mildam, eland. Th. Boersnia te Huiz-um Leetwrar- den). Te Baambrugge, catMi. G. D. Kuiper te Kampen. Aangenomen: Naar Katwijk aan Zee, H. Ph. Ingweijsen te Nijkerk (G.). Naar Houwerziji, K. Holwérda te Wes- terlee. Naar Heerenveen, A. J. BoumA te Wanswerd c.a. Bedankt: Voor Anna-Jaoo'bla-Pplder, J. Dijkstra te Grïjpskerke. PREDIKBEURTEN-, Zondag 13 November. K»rkwesT0. 2 ure, ds. Griethuizen. 9»r«»*k«rk». 2 ure, ds. Kuipers- BNrgk. 9.30 ure, ds. Boogaard (Bed. 5. Avondmaal). I£ea«ts«» 9.30 ure, ds. v. Binsbergen. Nöcrdnsllc. Geen dienst. KSaomsteét. 2 ure, ds. v. Binsbergen (Voorber. H. Av.) Doopsbediening. tferef. Kerk. 9.30 en 2 ure, Leesdienst. Oud-Geref. Kerk- 9.30 2 en 6.30 ure, ds. Boone van St.-Philipsland. Hik«rs0*. 9.30 ure, ds. Kuipers, F"erkwerve. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. v. Tol. 2 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 ure, ds. J. de Boer. Z«aat»taelr«. 9.30 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. 9.30 en 2 nre, ds. Hoek. Neordgauwt* 9.80 nre, ds. v. Griethugsen. RrAlaeber. 9.30 nre, ds. G. Hennemann, oud O -I. predikant te Leiden. 9ow«rk«rfc. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. NEOMwerkerk. 9.30 ure, ds. r. d. Linden en 2 ure, geen dienst. Geref. Kerk. 9.30 ure, ds. Z. Hoek van Zonnemaire, H. Avondmaal, 2 ure> nabetrachting. 5 30 Leeskerk. Geref. Gem, 9, 2 en 6.30 ure, Leeskerk. OtsUrlnmd. 9.30 en 2 ure, dr. Weeda. (Voorber. H. Av.) Geref. Kerk. 9.80, ure, ds. Bremmer, (H. Av.) en 2 ure Nabetrachting. Geref. Ge». 9.30, 2 en 5.30 ure, Leesdienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1