Zierikzeesche Nieuwsbode KOFFIE „D.O.K."en Kees Pruis. DE BUREN. ALLES GEPROBEERD ABONNEMENT: Maandag 7 Hot. 1927. zierikzeesche courant. '»VA'a"uig"li!L^.VgS ADVERTENTIEN Inzending Advertentiën Voorloopig Bericht. Donderdag 24 Nov. a.s. Openbare aanbesteding. ing van ii BUITENLAN D. FEUILLETON. Overheerlijk. Bieten rooien BINNENLAND. Hoest, Keelpijn Uit Stad en Provincie. Prjjs per 3 maanden 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Versohijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag tan 1—3 regels 60 ets., ran 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ots. p. regel. Bij con tract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vöór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf CONCERTZAAL - ZIERIKZEE Houd dien avond vrij. BURGEMEESTER en "WETHOU DERS der gemeente Zierikzeo, zullen in hit openbaar AANBESTEDEN, het navolgende over 1928 te leveren Drukwerk voor deze Gemeente en wel in 3 perceelen, t.w. Ie perceel: Het Gemeenteblad. 2e perceel: De Memorie van Toe lichting op de Gemeentebegroting. 3e perceel: Het Gemeenteverslag. Inachrjjvingabiljitten bij don Burge meester in te leveren vóór 19 November a.8. Alleen op zegel van 50 cents gestelde en getsekende biljetten komen in aanmerking. De voorwaarden der aanbesteding liggen tan Gemeentehuize ter lezing. Zibrixzee, den 5 November 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., wd.-B*rg#m. P. F. WITTERMANS, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Zierixzee brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 19 November a s. van wege de gemeente eene Algemeens Opneming zal wor en gehouden van de Voetpaden met de Kunstwerken. Zierixzee, den 5 November 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. TIMMERMAN Cz., w.d-Burgem P F. WITTERMANS, Secretaris. DE OMGESLAGEN VEERPONT. Het ongeluk dat met de aangevaren veerpont in de haven van Sydney (Austra lië) is gebeurd, blijkt veel ernstiger dan «ie eerste berichten deden vermoeden. Een telegram uit Sydney meldt, dat het ge- heele aantal slachtoffers 86 bedraagt. Het s.s. „Tahiti", een hopt van de vaste pes- sagierslijn van Sydney naar San Fraji- cisco, ramde de volle veerpont „Grey- cliffe" bij het uitvaren. Vele van de ver misten waren schoolkinderen. De „Grey- cliffe" zonk in 3 minuten. Men kon niet nagaan hoeveel menschen er aan boord van de pont waren. Sommige passagiers hebben waarschijnlijk geen tijd meer ge Naar het Engelsch f i v an BETTY BEGGS. 26 Sir George Grove en Lord Richard Grantly waren de eenigen, die bleven. Geen wooird werd er gerept van de ware reden van dit plotseling vertrek. Voor het uiterlijk namen de gasten in de beste verstandhouding aiseheid, zoowel van Sir Lucius, als van Lady Nell. ,Ze lachten en praatten opgewekt, maar toch school er iets vijandigs achter die voorgewende beleefdheid. Sir Lucius verscheen op 't laatst en Lady Nell speelde dus alleen de rol van gastvrouw. Nicholas bewonderde den, moed, waarmee zij den toestand aan vaardde. Want dat het gebeurde schande ovier haar zoo brengen, dat begreep ze ook heel goed. Haar beste vrienden had den zich nu van haar afgewend en dus Zou ze in de Ljondentsche kringen niet meer gezien zijn. Toen de gasten eindelijk weg waren, had "Nicholas dan ook niet .anders ver wacht, dan dat Liady Nell ter neer ge slagen zjou zijn; maar, tot zijn niet ge ringe verbazing, was zij opgewekter dan ooit. „Idioten dat ze zijn!" viel ze uit, toen de laatste auto de laan uitreed. „Nu den ken, ze, dat ze mij een leelijken hak ge zet hebben, maar ze weten niet, dat ik de zweep in handen heb en dat ik hun die zal doen voelen ook!" „Ik begrijp niet, wat je bedoelt", ant woordde hij streng. Ze keek hem uittartend aan. had om uit de kajuit beneden te komen. De „Greycliffe" kreeg dadelijk na de aanvaring slagz'ij en de menschen vielen toen ten deele in de haven, waar zij lagen te worstelen. De gewonden schreeuwden het uit van pijn. Enkele seconden dreef de veerboot nog ondersteboven rond, toen zonk izij als een steen. Vijf veerbooten snelden te hulp en ook een loodsboot en de Tahiti bracht ook dadelijk haar booten uit. Het was een verschrikkelijk schouw spel om het water met spartelende men schen bedekt te zien. Menige drenkeling is vermoedelijk het slachtoffer van de groote haaien geworden, die dikwijls in de Jiaven verschijnen. Haastig werden de menschen die men pakken kon, aan boord gehaald, wegens het gevaar dat van de haaien dreigde. Vele passagiers waren door den voorsteven van de Tahiti getroffen en kregen vrees el ijke wenden van het versplinterend hout en staal van de veerpont. In het ziekenhuis zijn 37 menschen opgenomen. MISLEIDING DER SCHOOLJEUGD. In welke mate de communistische pro paganda in Engeland ook onder de schooljeugd wordt gevoerd, 'blijkt uit een rapport van den directeur van een jon gensschool te Tylorstüwn. Hij vertelt daarin, dat een paar jiaar geleden ont dekt werd, dat verschillende leerlingen in de hoogere klassen communistische brochures onder de anderen uitdeelden. Toen de leerlingen bijeen geroepen wa_ ren en een onderzoek was ingesteld, bleek dat alle jongens, diie de brochures had den verspreid, leden Waren van de 'plaat selijke afdeeÜng van den Bond van Jonge Communisten. De „leider" verklaarde de brochures uijt Londen toegestuurd te hebL ben gekregen. Ofschoon den jongens werd medege deeld, dat een dergelijke acta;e niet kon worden geduld, kwamen eeniige dagen later eenjjge jongens met communistische' Jtnsignes op school. Een van de rumoerigste jeugdige agita toren us een zekere Clifford Roberts, een van de zes knapen, di!e onlangs een be zoek aan Sovjet-Rusland brachten, en een kinderlijk rapport uitbrachten over de voortreffelijkheden van het Sovjetbewind. De directeur der school meent, dat" nie mand veel waarde zal hechten aan het gepraat der kinderen over den toestand ih Rusland. Doch wel zal men walgen van het brutale fanatfsme, hetwelk kin deren ais werktuig voor een politieke agi tatie gebruikt. DE POOLSCHE LANDDAG HUIS TOE. Maarschalk PRsoedski, de Poolsche mi nister-president, die sedert de staatsgreep van Mei 1926 steeds verzekerde geen dic tatuur te willen, maar die niettemin een volkomen dictatoriaal .gezag uitoefent, heeft zich nu voor goed van zijn tegen_ strevenden Landdag bevrijd. Donderdag li;s de Landdag, die op dien dag was bij eenkomst weer naar huis gezonden en dat wel tot 28 November, den dag Waarop het mandaat van het tegenwoordige par lement afloopt. Tot de nieuwe verkie_ zingen in Februari zal de Poolsche (re geering het dus zonder parlement doen, Want ook de zitting van den Senaat is Donderdag tot den genoemden datum ver daagd. De nieuwe verkiezingen in den aanvang van het volgend jaar te houden zullen nu een parlement moeten brengen, dat den maarschalk welgevalljger zal Zijn en zich naar zijn wenschen ziai Willen schik- „Kom, Nicholas, je weet, toch zoo goed als ik, dat ze allen buigen voor de macht van het geld. Als ik nu in Londen terug ben en ik kan weer een paar duizend bestedén, dan komen ze dadelijk als vlie gen op den honing af!" „Laten we liever hopen, dat ze tegen dien tijd hun grieven vergeten hebben", zei hij. „Tiegen dien tijd!" herhaalde ze. „Het zal geen week meer duren, dat ik op Northlake blijf. Mijn ballingschap is voor bij! Gisteravond heb ik een telegram ont vangen 'van Jack: z'ijn vader is overleden". Nicholas kon niet nalaten ha,ar met een blik vol ontzetting aan te staren. Ze scheen in 't minst niet te begrijpen, hoe omnenschelijk ze was en kaljti ging z-t voort: „Je imioet het den anderen niet vertellen, Nicholas; tenminste nog niet vandaag. Eer ik officieel den rouw aanneem, wil ik ttxi'ij nog eens amliseeren. Ik heb dan ook niemand dan jou v,an gesproken". Hij boog. „Het geval is, dat ik nog een zaakje betreffende Miss Clorinda te regelen heb. Ik wil Sir George zójó weer niet naar Londen laten terugkeeren. Ik heb hem mijn woord gegeven, weet je, en Sir Lucius zoui ik óók niet graag teleurstel len". Ze keek eens naar haar hand en keerde den prachügen ring zóó, dat er alle licht op viel. „Heeft hij je voor Miss Clorinda ook een goeden prijs geboden?" vroeg Ni cholas kalm. „Je bent me wat te slim, NichoIasJ Wacht maar kalm af, want ik weet nooit, of ik je wel vertrouwen kan. En of je weer niet besmet bent, door zoo'n dwaas- brave bui van Jack....." „Ik merk wel, je kent mij niet", zei hij, terwijl zijn afkeer van haar met het oogenblik toenam; vooral toen ze verder sprak: ken. Na zijn staatsgreep heeft Pïisoedski voortdurend met den Landdag overhoop gelegen. En telkens werd dan ook weer deze Landdag voor geruimen tijd naar huis gezonden, zoo dra het 'bleek, dat ^ij niet bereid was eenvoudig dienst te doen o'm aan de dictatoriale maatregelen van de regeerltnig constitutioneele sanctie te verieenen. De laatste maal geschiedde 'dat op 20 September toen de Landdag met alge meene stemlmen, ook dus irietv die van de regeeTjugsgezind© partijen, weigerde het door Pïisoedski uitgevaardigde pefs- decreet te 'bekrachtigen, dat aan de vrij heid van drukpers vrijwel volkomen een einde maakte. OVERSTROOMINGSRAJMP IN. AMERIKA. De Ver. Staten worden dit jaar Wel 'bezocht door groote natuurrampen. Thans weer in den staat Vernon, waar de stad Montpelier en omgeving het zwaar te verantwoorden heeft gehad, terwijl vele Inwoners omi 'het leven zijn gekomen- De lange aanhoudende regens, gepaard gaande met hevige onwed©rs hebben een o verstroomtogsramp veroorzaakt, door dat verschillende dijken doorbraken en een enorm waterreservoir totaal Werd verivoest. De omgeving van Montpelier gelijkt één groot mleer, terwijl ook de steden Rut_ land en Burlington overstroomd zijn. Het water staat op sommige plaatsen 4 M. hoog. Overal vluchtten de menschen voor het water naar hooger gelegen punten om zich daar in veiligheid te brengen. De regeering van den staat Vernon heeft den staat van beleg afgekondigd'. Hulp expedities zijn uitgezonden; levensmidde len en drinkwater, iwaar aan spoedig ge brek was, werden zoo. snel mogelijk1 aan gevoerd. Het lijden der geteisterde be volking wordt verergerd daar de eleC. geleiding niet meer funetionneert. Voor millioenen dollars schade is aangericht door de vernieling van fabrieken en brug gen door den woesten stroom. Gevreesd wordt, dat de bevolking werk loos zal worden door de verwoesting dec spinnerijen. Volgens nog niet bevestigde berichten zijn 123 menschen bij deze ramp omgekomen. De Connecticut-rivier en alle Zij rivieren in Noordoost Vermont tot aan Zuid-Massachusetts hebben het omliggen de land vele voeten diep onder water gezet. In de dalen dezer rivieren liggen vele fabriekssteden, welke voor .haar elec- „Hoor eens, Nicky, dit wil ik je nog wel vertellen: vanmiddag zal Sir Lucius tmij de familie-juweelen laten zien. Die bewaart hij in een brandkast op zijn ka lmer. Dus, als je wilt,fe:kan je de kinde ren (mee naar de kérk nemen en darr eens bidden, dat hij er toe overgaat, mij de smaragden te leenen". Met een lachje verliet ze hem en Ni cholas ging eens kijken, of hij Dorinda ook vinden kon. „Miss Dorinda", begon hij, „ik wilde u eens het een en ander vragen". En hij vertelde haar toen, al, wat hij op 't hart had. „Ze weet, dat haar man verdriet heeft en toch gaat ze niet naar hem toe", sprak Zij vol verontwaardiging. „Och, ik geloof niet eens, dat het hem veel troost zou schenken, als zij bij hem is. Maar, Waar ik mij het meest onge rust over maak, is, dat zij zeker een boos plan smeedt. Sir George Grove is een van de meest-beruchte persoonlijk heden uit Londen en $ir Luciufs wil nu, dat uw zuster met hem in het hulwelijk zal treden". „O, daar hoeft u zich niet ongerust over te maken, Mr. Cartwright. Mijn zus ter heeft juist vanochtend gezegd, dat zij niet trouwen wil. We gaan hier weg van grootvader; dat heeft Napoleon be dacht. We remei? een boerdery in Ca nada en dan vragen we Mr. Meredith, of die ons zoo lang het geld wil leenen" Ze vertelde dit «alles heel kalm en be zadigd en dit deed Nicholas niet aange naam aan: kon het haiar dan mets sche len, om' hemi te verlaten? „Gisterenavond werden ons de oogen geopend voor het gevaar, Waar Napoleon aan bloot staat", ging ze voort. „Daarom moeten we maar zien, dat hij hier onder dien slechten invloed weg komt!!" „Mag ik met u meegaan?" vroeg Nicho las. Voor deze vraag werd hij beloond met een straienden bük. trischen stroom1 afhankelijk zijn van de jvaterwerken langs de rivier. Een Zijrivier van de Connecticut heeft Sint-Johnsbury overstroomd, waardoor meer dan 10,000,000 dollar schade is aan gericht. Drie bruggen werden vernield en de spoorlijnen van de Canadian Pacific en andere maatschappijen zijn over grooten afstand vernield, terwijl ook een groot aantal koopmansgoederen verloren is ge gaan. In deze stad zijn 200 personen dak loos (geworden. Langs de Winoosky-rivier heeft ook de stad Barre veel te lijden gehad. In het geheele dal van deze rivier zijn 61 men schen verdronken. De stad Waterbury werd door het plotselinge bezwijken van een reservoir volkomen vernietigd, terwijl Bolton eveneens zware schade heeft ge leden. Het aantal dooden in deze twee steden tezamen bedraagt, voor zoover thans bekend, reeds 52. De levensmidde len zijn zeer schaarseh zöoidat alle voor raden opgevorderd zijn en de bevolking op rantsoen is gesteld. De stad Lowell, waar een groote textielindustrie is ge vestigd, staat meer dan 3 meter onder water. De fabrieken, waar ongeveer 10,000 man arbeiden, zijn buiten bedrijf gesteld. Stroomafwaarts van deze rivier liggen nog vele belangrijke fabriekssteden, die, naar gevreesd wordt, eenzelfde lot zullen ondergaan. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huid verwon dingen ver zacht en geneest men snel met PUROL. Doos 30, 60 en 90 ot. Bij Apoth en Drogisten. BESTRIJDING VAN HET CAPEAUX-STELSEL. Het comité van actie tot bestrijding van den verkoop met cadeaux heeft een Zeer [uitvoerig rapport van zijn werkzaam heden [uitgegeven^ sedert het in April 1926 werd samengestel'd op een gecombineerde vergadering van de drie middenstands bonden. Dit rapport geeft uiting aan de grootste teleurstellingen, die het comité bijna overal heeft ondervonden. Opwek kende lectuur biedt dit verslag zeer ze ker niet, de teleurstellingen zijn vele ge weest, het verkregen resultaat is zeer ge ring en als vrijwel vaststaand mag dan ook worden aangenomen, dat langs den organisatorischen weg het beoogde doel niet zal worden bereikt. Mr. B. ORT^f Te 's-Gravenhage is op 73-jarigen leef tijd overleden Mr. B. Ort, raadsheer in den Hcoigen Raad en oud-minister van justitie in het kabinet Cort van der Lin den (29 Ajug. 1913—9 Sept. 1918) in welke functie hij Zijn grcot werk: de herziening van het wetboek van strafvordering tot voltooiing bracht. In het begin zijner ambtelijke loopbaan was de overledene o.m. subs- Officier van Justitie aan de voormalige Zierikzeesche rechtbank. SPOEDIGE INDIENING DER WEGEN- WET GEWENSCHT. De aankondiging in de Troonrede pm'- trent de indiening van een ontwerp-We- glenwet is, blijkens het V.V. der Tweede KJam'er over de Waterstaatsbegrooting '28 door de leden 'der Kamer met instemlming „We zullen Mrs. Wagstaff ook mee nemen", sprak hij opgewonden. „En, als u mij dan eens béter kent, zal ik mis schien mógen uitspreken....!" 'Hier hieid hij even op. „Maar nu nog niet; dat zou niet mooi van mij ZijSn, u heeft nog niets van de wereld gezien. Voor ik dus met mijn aanzoek te voorschijn kom1, wil ik u eerst nog tijd geven......!" Ze had ztch afgewend en prevelde ietai, dat hij wiet verstond. „Vandaag wil ik Jack nu niet meer lastig vallen", begon Nicholas weer heel gewoon. „Maar mórgen zend ik hem' een telegram'. De goede toon Zal toch wel mee brengen, dat Lady Nell naar hem toegaat en zoo is u voor het oogenblik dan althans veilig". „Dank u. Als u nu zoo goed wilt zijn, nog zoolang te blijven, tot zij en haar gasten Weg zijn, dan valt er voor onu dus geen gevaar meer te duchten! Va-n. £laag zullen we onze plannen nog maar laten msten. \Maar morgen zullen we alles nader bespreken. Misschien wilt u wel eens met grootmoeder gaan praten?" Dit beloofde hij; toen scheen ze erg verlangend, weer naar vhaar broer te gaan, en dus ontmbetten. Nicholas en zij elkaar niet eer dan vóór den lunch. La_ dy Nell en Sir George Grove waren vrij luidruchtig, terwijl Lord Richard en Sir Lucius zich langdurig onderhielden over het duel. Toen ze van tafel opstonden, Wendde Sir Lucius zich tot Lady Nell. „Dus, klokke drie, waarde vriendin, zal Ik u de pracht en «praai van Huize Brim- ley laten zien. Dertig jaar lang is ze nu al voor de oogen der wereld verbórgen gebleven. Mijn vrouw beweerde, dat de smaragden 'bétooverd zouden zijn. Ze wa ren uit Indië afkomstig en zij wilde ze niet dragen, omdat ze hartstochten in haar wakker rrlepen. Draagt u ze nu vanavond, Lady Nell, en let eens op, of ze op u ook dïe uitwerking hebbten?" ililllimaar heelt me hel ware pruimen Ér geleerd Vernomen. Men drong er op aan, dat de indiening zoo spoedig mogelijk zou ge schieden. Verscheidene leden betoogden, dat het toenemend aantal auto-ongevallen mede verklaring vindt in den meer dan onvoldoenden toestand der groote ver keerswegen. Hierin móet zoo spoedig mo gelijk verandering worden gébracht. Aangedrongen werd op zoo spoedig mógelijke afschaffing der tollen, en op de vaststeiljng van algemeene normen voor de bij de keuring van autobussen te stellen eiisChen. HET RiJVAARDIGHEIDS-EXAMEN. In het V.V. der Tweede Kamer over de Waterstaatsbegrooting 1928 wordt met betrekking tot de rijvaardigheidsbewijzen om1, gevraagd, of bij de gehouden proef, ritten ai of niet gunstige resultaten om trent de rijvaardigheid van motorrijders en automobilisten zijn verkregen. Som mige leden waren van oordeel, dat de eischen die gesteld worden, overdreven zijn, terwijl anderen zich hiermede niet vereenigen konden. Met het oog op de veiligheid achtten zij het van groot be lang, dat aan de rijvaardigheid van mo- torrijdelrs en automobilisten behoorlijke eischen worden «gesteld. Zij hoopten ech_ ter, dat de minister er voor zal zorgen, dat oefeningen van aorplatischen aard, bij de examens niet te veel o# den voor- grond treden. Mijnhardt's Hoesttablettsn. Doos 30 ct. Mijnhardt's KealpIJntablatten, 60 an 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ZIERIKZEE. In den loop dezer week ontvangt bijna ieder gezin in Nederland •een brochure getiteld: Ken uzelf en ujw buurman, Waarin de bekende firma Akker te Rotterdam haar producten Abdijsiroop, Kloosterbalsem, Akkertjes, Abdijtabletten en Abdijpillen aanbeveelt. Maar daarnaast bevat de brochure nog iets aparts en wel een «populaire les in «ge- laatskeimis, waardoor men, aan de. hand van cleze gegevens, zich zelf en zijn buurman kan «rangschikken, tot welke ca tegorie men in de samenleving thuis hoort. „O, ze kunnen mij niet slechter maken, d«an ik al bén!" sprak zij. „Maar, in ieder geval, moet ik ze eerst dragen, om daar over te oordeeien". „Mag ik «met u naar het bbsch gaan?" fluisterde Nicholas Miss Jefferies in. „Ik ken toch het geheim van dè kapel". Heel ernstig keek ze, terwijl ze ant woordde: „Ik had mij voorgenomen, om vanmid dag naar Northlake te gaan. Ik! had Mr. Meredith beloofd, ziet u, om' de kinderen in dien tijd eens op te zoeken". „En uw' zuster?" vroeg hij. „Die 'blijft bij1 Napoleon". „Mag ik er u dan heenbrengen in mijn auto? Ze zullen ons toch met missen en voor de thee zijn we we©r terug". Dat ze nïet gemist zouden worden, was volkomen waar. Lady Nell was met de drie heeren aan het bridge-spelen en zoo zeer verdiept was ze in het spel, dat zje geen van allen acht hadden geslagen op het plotseling verdwijnen van het tweetal- De kinderen verwelkomden hen harte lijk. Ze wisten, dat hun grootvader over leden was; Mr. Wagstaff had een tele gram ontvangen; en, ofschoon ze nar tuurlijk niet goed begrepen, wat „dood" eigenlijk beteekende, waren ze toch zéér onder den iradruk. Clorinda keek Nicholas ontzet aan. „Hield uir. Meredith veel van zijn va der?" vroeg ze. „Ja, ze waren zeer op elkaar gesteld". „Weet Lady Nell, dat hij overleden I's?" „Jack heeft haar gisterenavond een tele.grami gezonden". Haar oogen schoten vol tranen. „Ik heb vreeseiijk met hem te doen", prevelde ze. „Hoe liefdeloos van haar, ons hem zoo alleen te laten m zijn ver driet!" I (Wordt vervolffd^

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1