I1H Zierikzeesche Nieuwsbode sü Verbruikers van ons Zeeppoeder „DE HOLLANDSCHE Sï. NICOLAAS-VEBRASSING. uimuitfi— Watt en Half Watt. ZEELANDs ROEM DUBBELEWAARDE VRAAGT w-- Woensdag 2 Nov. 1927. z.er.kzeesche courant. Sftj^TSLJiSSi STOOMZEEPZI „DE HAMER", GOUDA Het Wiegekind. Inzending Advertentiën Concertzaal-Bioscoop. BUITENLAND. BINNENLAND. UWEN WINKELIER met bon van Uit Stad en Provincie. Hoofdpijn, Kiespijn ZENDT UW LINNENBONS GEDURENDE DE MAAND NOVEMBER AAN ONS IN EN U ONTVANGT ALS EXTRA CADEAU EEN te Rein esse. Eiisoh| f 10' b. s. 10 d. h. Uit- (spraakl f 5 b. sj. 5 d- h. EEN ONEERLIJKE CURATOR. Voor de Utreclhtsc'he rechtbank heeft zich een 33-jiarig advocaat te verantwoor den gehad, wonende te Utrecht en kan toor houdende te Woerden. De dagvaar ding legde hem verduistering van gelden ten laste, (gepleegd als curator in een faillissement. Verdachte erkende in de maanden April, Mei en Juni 1926 een 'bedrag van f2666 te hebben aangewend ten eigen 'behoeve, tvelk (bedrag in Utrecht en Woerden aan faillissementsgelden was onttrokken. Uit de verdere ondervraging kwam1 vast te staan, dat verdachte de op brengst van een tot den boedel behoo- rend huis, zijnde f 1785,24, op de reke_ ning van de Miiddenstands-credietbaink te Woerden had gedeponeerd. De eigenlijke opbrengst was f500 hooger geweest, welk 'bedrag al dadelijk door verdachte in zijh eigen zak was gestoken. Enkele dagen later nam' hij opnieuw ten eiigen behoeve f500 van deze rekening op. De officïer van justtiie zeide, dat w'el- iswaar door familieleden de benoodigde gelden bijeen zijn gebracht, maar dat niet valt goed te maken het schandelijk misbruik van vertrouwen, door'verdachte •gepleegd. Verdachte is zelfs tweemaal failliet geweest. Toch heeft de rechtbank dit verontschuldigd en hem' als curator het beheer over andermans gelden toe vertrouwd. Herhaaldelijk is verdachte sindsdïien gewaarschuwd. Telkens waren er uitvluchten; alle Waarschuwingen zijn dan ook tevergeefs geweest. De offidiier vond in de gegeven oni. standigheden een straf van tien maanden hechtenis op zijn plaats onder aftrek van preventief. Zoo lang een kind nog in de wieg ligt, zal de huid van de kleine op sommige plaatsen vaak rood en branderig zijn en zelfa stuk gaan. Dit verzaoht en geneeBt men met PUROL. ONDERTYIJS. De heer P. J. Carmejooie te St.-Maar tensdijk, slaagde te Amsterdam voor heit examen geschiedenis M.O. RENESSE. Voor den winteravondcursus (voortgezet lager onderwijs) die 1 Nov. is begonnen en 1 Maart zal eindigen, hebben zich 20 leerlingen aangemeld, t.w. 12 jongens en 8 meisjes (aan dfc laatsten wordt ook handwerksonderwijs gegeven). De raad heeft voor dien cursusi f 1715 sub sidie verleend. ST.-PHILIPSLAND. Voor den cursus vervolgonderwijs aan de O.L.S- no. 1 al hier, hebben zich aangemeld 18 meisjes en 13 jongens. voorgesteld, welke met algemeene stem men werd aanvaard: „De Kantoorhouders bij den Post- en Telegraafdienst, bijeen op het Congres van' den Centralen Bond van Nederl. P. T. T.-personeel, besprekende hunne zeer onvoldoende loon- en rechtspositie; gezien het feit, dat zij door eene sedert 1923 doorgevoerde, zeer beduidende m- komsten-vermindermg in groote moeilijk heden zijn gebracht, betreuren ten zeer sta het uitblijven eener salarfs-verbete^ ring; j geven uiting aan hunne ontstemming over de zeer onvoldoende regeling der werk- en rusttijden, omdat practisch de alblsoiute (gebondenheid 'der kantoorhou ders aan hun kantoor, geen mogelijk heid openlaat voldoende 'bewegingsvrij heid te nemen;® i versoeken den autoriteiten eene ver betering te willen bespoedigen en dragen het BondsbOstuur op mfet groo_ ten klem te blijven aandringen op af doende veranderingen in hunne positie regeling". Ter algemeene vergadering werden eenige voorbeelden gegeven van werk dagen van 12 a 14 uur, mede omdat hulpverleening door toegevoegde krach ten in enkele gevallen slechts door de autoriteiten bleek te worden toegestaan. KEBKNIBUITS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zierikzce (toez.), S. J. Vooirs te Opperdoes. Te Aniemuiden, E. van Asch te Daarle. Te Beerta, de Rreeke te B-eilen. Te Kiel-Winde- Weer, J. B. F- Klef fens te De Wilp. Te Zunderdorp (toez.), cand. M. J. C. Visser" te Doetinchem. Aangenomen: Naar Hat tem, C. Dl Is raël Jr. te Koudekerk a. d- Rijn. Naar Ellewoutsdijk, cand. W. H- Kelder Jr., hulpprediker te Almsterdam-Noord. Naar Rinsumageest, dr. J. Ch. Kromsigt te Oostwold. Bedankt: Voor Appingedam, E. A. La- izonder te Warns. Voor Reeuw ijk (<q£2.) J. Ronge te Hoog-Blokland. POORTVLIET. Herbenoemd tot kerk voogden de heeren Wi. M. Ista en E- v. 'd. Slikke. 1 Geref. Kerk. BeroepenTe Heeren veen (2de beroep), A,. J. Bouma te Wans werd aan de Streek. Te Koog-Zaandijk, G. Staal Jr. te Cu- Xemborg. Te Midwolda, Hijlaard en Goënga-Sybrandaburen, cand. Th. Boers- nra te. Huizum1 (bij Leeuwarden). Te Aalsmeer cm te Helmond, cand. G. Dl.. Kuiper te Kampen. Bedankt: Voor Deventer (B.), H. de Zwart te Twijziel. Voor Arum; B. Ra maker te 'Ten Post. Chr. Gertf. Kerk. Aangenomen: Naar Noordeloos, J. Ree- sink te Aalten. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Deze week de aanslag op den griekschen president. Omtrent den aanslag, Zondag op den Griekschen president Kondoeriotis ge pleegd, wordt nog gemeld: Toen Kondoeriotis Zondag het stad huis te Athene verliet, waar hij het con gres der burgemeesters had geopend, loste 'n jonge comlmunist Zalirios Ghoes- sios uit Larissa een revolverschot op de auto, waarin de president zat. De ruit der auto werd verbrijzeld en de kogel trof den president aan de slaap. De ge zondheidstoestand van den president baart niet de minste zorg. Binnen enkele dagen zal hij zijn werk kunnen hervatten. De dader is een kellner, ,die 14 dagjeh geleden naar Athene is gekomen, om zich wegens doofheid te laten behandelen. In de kamer van Ghoessios zijn tal van com munistische boeken en bladen gevonden. Aan de politie verklaarde Ghotessios, dat (de onmogelijkheid om werk tei vinden hem tot zijn daad had gebracht. Hij zeide geen medeplichtigen te hebben en \zijn daad niet te betreuren. DE JUDASKUS. i Te Chicago (Ver. Staten) heeft een bru tale roofoverval plaats gehad. Een ,12-tal bandieten, op elegante wijze in gala- toilet gekleed, trad onder aanvoering van een ais Assehepoester gekleed© jonge dame een zaal binnen, waarin een gemas kerd bal gegeven werd. Toen het feest in vollen gang was, rukte Assehepoes_ ter tijdens een apaehendans haar mhs- ker af en gaf haar partner een klinkende kus op de wang. Dit was een afgesproken teeken. Eén der bandieten loste een schot in de lucht en zijn metgezellen gaven de aanwezige dames en heeren bevel zich langs de muur te scharen. De heeren werden van hun geld en horloges be roofd, terwijl Assehepoester de dames van haar juweelen beroofde. Een politie beambte, die per motorfiets ter hulp snelde, Werd neergeschoten en Assehe poester vluchtte met haar vroolijke vrien den in twee auto's met medeneming van 15000 dollar aan geld en juweelen. „DE WORGENDE GORILLA". Dinsdag is te Winnipeg (Canada) het moordproces begonnen tegen Earle Nel_ son, een individu, dat in de V.S. den lu- gu'beren naam van „Worgende gorilla" heeft verworven door de tallooze worg- moorden op vrouwen, die hij in diverse steden heeft gepleegd. Sinds de dagen van Jack the Ripper heeft geen moor denreeks zulk een af schuw verwekt als de daden, waarvoor deze Nelson vervolgd wordt. De gorilla- man liet een spoor des doods achter in alle steden, waar hij verbleef. Zijn „werkmethode" was altijd dezelf de. Zijn slachtoffers waren kamerver huur sters of haar pensionnaiijres. Ondanks zijn 'buitenmate dikke lippen en wild, borste lig haar maakte Nelson onveranderlijk een goeden indruk als hij, na bestudee ring der advertenties omtrent B „kamers te huur", in een stad verscheen en daar naar kamers vroeg. Zoover de politie kan nagaan, begon zijn 'bedrijf als moordenaar van vrouwen en meisjes m Mei 1925 te Boston, alwaar hij de garderobejuffrouw' van een der theaters, worgde. Gelijksoortig© misdrij ven volgden te Philadelphia, New-York, Portland, Seattle, Lps Angeles en San Francicö. Na eenige dezer vergrijpen be gon in de V.S. de legende de ronde te doen, dat een menschelijke gorilla het land' afliep op zoek naar prooi. In San Francisco vielen drie vrouwen in drie dagen hem' ten offer. Dit jaar werd de reeks misdrijven voortgezet met gevallen te Petersburg, Chicago, Kansas en wederom in Philadelphia. Ten slotte echter werd de „mensche lijke gerilla" na een klopjacht in het dorp Külarney (Manitoba) gegrepen, na dat Nelson het terrein zijner daden nu naar Canada had verlegd, waar hij te Winnipeg een Iersche vrouw om het leven had gebracht. tweede kamer. De Tweede Kamer is thans bijeengeroei- pera tegen Dinsdag 8 Nov. te 1 uur. de vaccinatie-dwang. De tegenstanders van de koepokvacci natie triorapheeren; binnen zeer korten tijd ial de z.g. vaccinatiedwwng d.w.z. het verplicht stellen van de vaccinatie voor de schoolgaande kinderen, worden afge schaft. De tegenstanders triompheeren. Ik vrees, schrijft prof. Storm van Leeuwen in de „Tel", dat de toekomst leeren zal, dat ervoor „triomph" weinig reden is. J>e strijd tegen de min of meer verplichte vaccinatie is reeds zou oud als de vacci natie zelf. Sommige menschen zijn tegen de vaccinatie op grond van religieuze overwegingen, hun bezwaren zijn dus niet afhankelijk van de vraag of de vaccinatie al dan niét gevaarlijk is of was. Hujn tegenzin berust op hun geloof en discus sie is daarover niet mogelijk. Wèl kon en moest overwogen worden of men de zen menschen mioest toestaan om hun kinderen niet te vaccineeren, wijl de re geering het principe heeft dat zij ook de kinderen beschermen moet 'en wijl bo vendien een nie't-gevaccineerd persoon ge vaar oplevert voor de omgeving. De prof. betoogt voorts, dat wanneer vaccinatie een kans van één op 5000 geeft, dat hersenziekte er' op volgt, men niet Tiet recht heeft ouders' te dwingen die kans voor hun kinderen te looipen en de dwang tot vaccinatie zal dus in ieder geval tijdelijk, moeten verdwijnen. De te genstanders der vaccinatie hebben zon der hun eigen toedoen hun doel bs- bereikt. De vaccinatie werkte goed; pok ken kwamen eigenlijk in ,ons land niet meer voor. We worden gedwongen den vaccinatiedwang o'p te heffen; ongetwij feld zal daardoor het aantal vaccinaties (dalen. Velen ouders is natuurlijk de schrik om het hart geslagen. Het eerste jaer, misschien de eerste jaren als we geluk hebben zullen we geen nadee- lige gevolgen zien. Maar als een nieuwe pok'ken-epidemie in het land ontstaat, dan mag ons de schrik om het hart slaan. Want de kans om den ipokken te krijgen is zeker veel groo.ter dan één op de 5000. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is aan ir. A. H. Wvan der Vegt met ingang van 1 Nov. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur-generaal der spoor- en tramwegen, met dankbetuiging voor de gewichtige bewezen diensten, en benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. De eerste spreekbeurt van het co mité voor Chr. Winterlezingen wordt ge houden Woensdag 9 Nov. Als spreekster hoopt dan op te treden mevrouw Hoog stratenSchoch, schrijfster van het ver maarde boek: „Gouden Teugels*". In Dec. Zal D.V. mevr. Waardenburg-—Lindeijer een beurt waarnemen en in Januari do cent v. 3. Schuit van Apeldoorn. DREISCHOR. Ib den loop der vorige week 'werd, naast de reeds bestaande, op"- nieuw' een ziekenkas opgericht. Waar de eerste uitsluitend uit werknemers is sa mengesteld, btestaat laatstgenoemde zoo wel uit werkgevers als werknemers. STA|VENISSE. In de Maandag j.l. al hier gehouden vergadering van Ingelan den der Waterkeeri.ng van de Cal. pol ders „Oud-Kempenshofstede" en „Moig1- gershil" werd het salaris van den te be noemen waterbouwkundig ambtenaar be paald o|p[ f 2100, m|e|t 3 2-jaarlijksche ver- hoógingen van f 100 en 8 o/0 vergoe ding voor woninghuur. Van deze bedra gen komt de helft voor rekening van ge noemde polders en de andere helft voor die van het Waterschap „Staveniss©". De instructie voor dien ambtenaar, zooals die is vastgesteld 24 Aprü 1913 en ge wijzigd 8 Jan. 1926, werd bindend ver klaard voor den te benoemen ambtenaar. Daarna werd als waterbouwkundig amb tenaar met algemeene stemmen .benoeimd no. 1 der voordracht, n.l- de heer J. A- Nertier, thans tijdelijk alhier. Zijn pen sioensgrondslag werd bepaald op' f 1134. Daarna had plaats de omschrijving der diverse werken aan be'ide dijkvakken, n.l. „Oud-Kempenshofstede" de gewone op f 470, de buitengewone op f 16825 en „Moggershil" de gewone op f 420, de bui tengewone óp: f 24875. Besloten werd aan de weduwe van Mart. Stoutjesdijk, die 30 jaar zonder vaste aanstelling aan de waterkeering is werkzaam geweest, met ingang van 1 Nov. een toelage vjan f 50 per jaar te verleenen. Dit besluit kon ge nomen worden in verband met het door de Staten dezer provincie gewijzigde art. 30 van het algemeen reglement op de Calamiteuse polders en waterschappen, in werking getreden 7 Oct. j.l. ST--ANNALAND. Zaterdagmiddag werd het 11-jarige zoontje van dhr. P. Polder man, terwijl hij met de koeien van zijn vader door de Langeweg kwam, door een (motorrijder omver gereden. De be rijder en zijn duo-passagier sloegen over den weg, doch bekwamen geen letsel. Do aangereden jongen was er erger aan toe. Een voorbijkomende fietser bracht hem1 op Zijn bagagedrager thuis. De ontboden geneesheer constateerde knie- Schijfontwrichting en slaagde er niet in de knieschijf weer op zijn plaats te brengen. Hij vond overbrenging naar het ziekenhuis te Bergeh op Zoom, noodza kelijk, om daar door een te nemen foto den juisten stand der Zaken vast te stellen. POORTVLIET. In de plaats van I. J. Monleau, die bedankt heeft, is tot con troleur 'bij de plaatselijke meikcontröle- vereeniging A. C. Niem'antsverdriet bte_ no eind. PROV. STATEN VAN ZEELAND. (Voorstellen voor de najaarszitting). In de zomervergadering we'rd aange houden een verzoek van de Commissie tot behartiging der belangen van de mo numenten in de kerk te Burgh. om een subsidie van ten hoogste f 1000. Aan de Prov. Zeeuwsche Schoonheids- en Archae- ologische Comm. werd door Ged. Staten gevraagd een grondig onderzoek nopens deze subsidie-aanvrage in te stellen. Deze commissie meent, dat waar ook de drie andere epitaphia zooi goed mogelijk zijn hersteld, het te betreuren zou zijn indien voor dit vierde, dat van J. de Huijbert en cch.tgenoia.te, het belangrijkste monument de middelen ontbraken. Waar de leiding van het werk bij het Rijksbureau voor de Monumentenzorg in alleszins be'voegde handen is, adviseert de Commissie ppk vanwege de provincie een bijdrage te geven. Ged. Staten wijzen er op, dat door de Staten tot dusver alleen subsidiën wer- -dren verleend voor herstelling, van monu mentale gebouwen. Intusschen is het af gebrande kerkgebouw te Burgh hersteld, Zonder dat een beroep op steun der Pro vincie is gedaan; drie van de vier be schadigde grafmonumenten zijn eveneens zonder bijdrage der Provincie weder in orde gebracht; het zOu te bejammeren z'ijn, wanneer het vierde in geschonden toestand moest blijven bestaan. Waar door Rijk en gemeente in de kosten der restauratie van bedoeld monument wordt bijgedragen, terwijl van de Kerkvoogdij, alsmede van particulieren, reeds niet on belangrijke sorn'men zijn ontvangen, mee- nen Ged. Staten, dat er in dit bijzonder geval voor de Provincie aanleiding be staat, een blijk van belangstelling te ge ven en zich niet geheel aan het verleenen van steun te onttrekken. Waar evenwel, afgaande op het adres, reeds in totaal ongeveer f 2800 bijeen is en de kosten der onderhavige restauratie f 3500 bedra gen, is een subsidie van f 1000 uit de Provinciale kas zeker niet noodig. In overeenstemming met den algemeeman re gel aangenomen voor gebouwen, meenen Ged. Staten, dat cpk hier de bijdrage der Provincie niet hooger behoeft te gaan dan ongeveer-10 .van de kosten dJ f 350- Dicioir het Bestuur der Ver. „Schoolmu|- seum te Middelburg" is een bijdrage ver zocht uit de provinciale fondsen voor het jaar 1928. De vereeniging heeft een tekort 'van f 700. Waai* het hier betreft een jonge vereeniging, die nog moet trachten zich een verzekerde positie te verwerVen, zijtn Ged. Staten van oordeel, dat er aanleiding bestaat het verzoek in te willigen. Ged. Staten stellen daarom' voor aan de veti- eeniging voor eenmlapfL f 2(50 toe te kennen Waar thans vroonen en vrijlanden en c.q. coik gebouwde eigendommen ten aan zien van verkeersverbeterinigein alleen aangeslagen kunnen worden voor bijdra gen vooir „een belangrijke wegsverbelëi- ring door het aanbrengen van kunstbedek1- kiri'g" stellen Ged. Staten voor in de plaats daarvan te lezen „een belangrijke verkeersverbetering". Dit omdat het geen twijfel lijdt, of de genoemde landerijen en gebouwde eigendommen hebben niet alleen bij een bovenbedoelde wegsv er bel ler ing 'doch eveneens bij andere verkeersh verbeteringen, b.v. bij een spoorwegaan leg e.d., grooit belang. Verder willen Ged. Staten bepaald zien, dat zij ontheffing kunnen verleenen van de bepaling, dat de benoeming van dijk graven, hunne plaatsvervangers en geZwoi- venen voor zooveel polders of water schappen betreft, welke niet belast Zijn !m(et verdediging tegen zeewater of opperi- 'water der grooite rivieren, door de ver gadering van ingelanden moet geschieden tenminste binnen twee maanden vóór de aftreding of binnen drie maanden na het ontslag bij overlijden. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten, 60 en 30 ct. Mljnhardt'i Klespijntibletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. RECHTZAKEN. Ter openbare terechtzitting van den politierechter te Middelburg van 1 Nov. werden o.m. behandeld de navolgend© zaken en wel tegen: P. G., huisvrouw Van M. N., 32 jaar, wonende te Zierikzce, verdacht van eenvoudige beleediging van Wi. do Jonge, te Zierikzee, op 21 Sept. 1927. Eisch f 10 b. s- 10 d. h. Uitspraak if 3 b. s. 3 d- h. C. H., zonder beroep, 79 jaar, wonende 'te Renesse, verdacht van diefstal van een kip ten nadeele van P. A. Groenewoud, op 20 Sept. 1927 AANBESTEPJÖÏGEÏÏ. BRUINISSE. De uitslag der laatst ge houden aanbesteding door de Ver. „Land bouwbelang" is als volgt: 2117 ballen Su per 17 pet. f2,83, P. J. van Aardenne, Dordrecht; 1370 'balen kalizout 40 pCt. f 6,151/2, Kjoonian Co., Dirksland; 105 balen patent-kali 26V2 (pCt. f 7,07, C. Bcor- gerd, Zierikzee; 10160 K.G. Galfox maïs f9,68, Joh. v. d. Berge, BruinJsse. POST EN TELEGRAPHffi» KANTOORHOUDERS BIJ DEN POST- EN TELEGRAAFDIENST. Dezer dagen kwam de Centrale Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (C.B.P.T.T.) te Utreoltf in algemeene vergadering bijeen. Het ledental dezer organisatie heeft wederom de 6000 overschreden. Het Landelijk be stuur der Kantoorhouders bij den Post en Telegraafdienst, alsmede de 'besturen der gewestelijke (prrovinciale) vakgroe pen kantoorhouders, hebben in deze alge meene vergadering de volgende motie NIJVERHEID EN TECHNIEK. 10,000 BEAMBTEN EN ARBEIDERS BIJ DE PHILIPS-FADRIEKEN. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit, heeft de heer A( F. Philips Maandagavond; voor de microfoon van den Philips-zender een rede gehouden, die ook door Hilver sum' werd uitgezonden. Wij pmtleenen hieraan de volgende interessante bijzon derheden over de ontwikkeling der Phi lips Fabrieken: „In 1891, 'werd de firma Philips Co. opgericht door Frederik Philips te Zaltbommel en Ir. G. L- F. Philips; Eindhoven werd uitgekozen, om dat hier een kjeine bukskinfabriek billijk gekocht kon worden en de arbeiders bevolking hier bekend was als goed en intelligent. F. Philips, die in Zaltbom'mel kassier en commissionnair in effecten 'wais, trad op als geldgever, zijn zoon, Ir. G. (L. F. Philips, als werkend vennoot. Laatst genoemde had eenige jaren tevoren reeds proeven genomen voor de vervaardiging van kooldraadlampen. De zaken gingen, de eerste drie jaren lang niet rooskleurig. Bijna was men er toe overgegaan, de fa briek te sluiten; maar men besloot, het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1