Zierikzeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Provincie. behoorsnde bij de »an Maandag 3<jjOct. 1927, no. 11614. VIJF JAAR FASCISME. Zondag is in geheel Italië den vijfden verjaardag van den opma(rsch der fas cisten naar Rome gevierd en blij deze gelegenheid heeft Mussolini een 'bood schap tDt de zwarthemden gericht. Het afgeloopen jaar is aldus de dictator een jaar van concrete prestaties geweest. Zelfs de verdediging van de lire, de regeling van de huishuur, en de vast stelling van het charter van den atrbei.1 stonden achter 'hij spoorwegen, wagen, aquaducten enz., die voor de wereld ge tuigen, dat het fascisme Italië hervormt en in alle opzichten zijn kracht versteirkt. Het werk van het afgeloopen jaar besluit met een schouw van de gewapende legi oenen, „een plechtige waarschuwing voor hen, die het dwaze denkbeeld mochten koesteren, te willen trachten ons m den weg te treden". Aanvoerders en man schappen worden vermaand hun discipline en toewijding gestand te doen, zich te versterken en voor den strijd klaar te maken. „De roep van ons geloof en" van onze overwinningen, aldus Mussolini, 'moet den horizont overschrijden en van ver duidelijk gehoord worden". Honderdzestig werklieden zijn bij deze gelegenheid met de orde van de ster van den arbeid versierd. Vijf jaar geleden behaalde het fascisme, deze door Mussolini gewekte en geleide volksbeweging, de groote overwinning, die het de macht in Italië verzekerde. Het fascisme, reactie op de slapheid der Ita- liaansche partijrageerangen, op het soci alistisch extremisme en vooral ook pp de voor de Italiaansche patriotten zop teleurstellende resultaten van den we reldoorlog, was in den loop der jaren tot een geduchte macht in den staat ge worden. Uit handen van den koning aanvaardde Mussolini het bewind en de zegevierende „revolutionair", wiens tocht naair Rome thans slechts tot een wapenschouw over de fascistische legerscharen werd, legde den eed op de grondwet af. Schoone woorden sprak Mussolini over samenwerking en eensgezindheid, over de •schepping van een vreedzaam1, nijver Italië, „waar allen zonen zich zouden gevoelen van één moeder en aan een zelfde lot gdbonden zouden zijn"; over een vereeniging van alle krachten tot den opbouw van een rijker en gelukki ger vaderland. Maar in werkelijkheid bleef het fascistisch 'btewind een partij, regeering. De fascisten wefrden tot een bevoorrechte klasse en voor geen geweld schrikte men terug om zich in deze posi_ tie te handhaven. Uit geweid géboren kon de fascistische macht slechts door geweld blijven leven. Vijf jaren duurt thans dit geweld', dat aan alle burgerlijke vrijheden in Italië een eind maakte.... 'behalve voor de Zwart hemden. Van vrijheid van denken, schrijven en vergaderen is geen sprake mee. Zelfs de bewegingsvrijheid is aan ban den gelegd. Niemand mag zonder pas het land verlaten en de fascistische over heid bepaalt wie er al dan niet uit mag. Met geweld, bloedig geweld vaak, Is de almacht van den fascistischen staat ge vestigd. DE RIJBEWIJZEN. Een Koninklijk besluit van 19 Augustus 1927 stelt het tijdvak, dat de bepalingen betreffende de nieuwe rijbewijzen nog niet' van kracht zullen zijh, vast op acht. maanden, te rekenen van 1 Nov. 1927 af. Algemeen heeft men hieruit gelezen, dat over acht maanden ieder automobilist en ieder motorrijder in het bezit moest zijn van een nieuw rijbewijs, al of niet na examen te hebben afgelegd. Dit blijkt niet in de bedoeling van de regeering te hebben gelegen. Er is- een nader Konink lijk besluit gekomen, dat het eerstgenoem de aanvult. De bepaling van de acht maanden moet zóó verstaan worden, dat voor zooveel betreft de rijbewijzen, af gegeven tusschen 1 November 1925 en 1 November 1927, bedoeld tijdvak wordt uitgebreid met een termijn, gelijk aan het"3 tijdvak tusschen 1 November 1925 en den dag van afgifte van het rijbewijs. Dit wil dus zeggen, dat een gedeelte van de categorie, die de rijproef mpet afleggen, dit niet binnen acht maanden (na 1 Nov., maar binnen twee jaar en acht maanden na den datum, waarop het rijbewijs is afgegeven, moet doen. Iemand, die pas drie maanden in het bezit is van een rij bewijs, en van wien dus verwacht mag worden, dat hij nog geen routine op den weg beeft, mag nog twee jaar en vijf maanden rijden, zonder dat hij examen behoeft te doen. Maar een ander, die al twee jaar rijdt, moet binnen acht maan den zijn vaardigheid toonen. De rijproe ven zijn thans over het geheele land in vollen gang. Bij het centraal bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaar digheid zijn reeds meer dan 17,000 aan vragen om examen te doen binnengeko men. In totaal rekent men op 70,000 exa mens. De directeur van het bureau heeft meegedeeld, dat er tot nog toe ruim 700 candidaten zijn afgewezen. De alge meene indruk is, dat er buitengewoon slecht verkeersteekens worden gegeven. Het nemen van de bochten naar links laat zeer veel te wenschen, en het achteruit rijden blijkt vo-or velen nog een struikel blok te zijn. DE GLINDHORST. Op Dinsdag 29 November wordt to Achterveld alle onroerend bezit van de stichting De Glindhorsl in het openbaar verlacht. TWEE MINUTEN STILTE. De Nederlandsehe afdeeling van den In ternationalen Vrouwenbond voor vrede en vrijheid, heelt aan den Minister van Binntnlandsche Zaken een request gezon den naar aanleiding van het feit, dat op 11 November 's morgens te 11 uur, in de voormalige oorlogvoerende landen vrij algemeen in een officieel vastgestelde stilte van twee minuten de gevallenen in den „grooten oorlog" herdacht worden. De Bond doet een beroep op de regeering tvrn steun te verleenen aan haar streven om de geheele' Nederlandsehe bevolking althans éénmaal in een jaar gedurende 2 (minuten hun denken te doen richten op wereldvrede. ZUIDERZEE-VISSCHERIJ. Naar uit Enkhuizen aan „De Nederl." ivordt gemeld, heeft de1 min. van Binnenl. Zaken en Landbouw bericht dat het vis- schersbedrijf op de Zuiderzee nog tot 1933 zal kunnen werden uitgeoefend. Bij gedeeltelijke afsluiting der zee zal et- door de nog open geulen visch van uit de Noordzee binnen kunnen komen. Hier bij dienen de visschers evenwel te over wegen, dat het binnen zwermen van de visch door de afsluitingswerken gaande weg zal minderen en met het jaar 1933 wel geheel onmogelijk zal worden. TWEEDE KAMER. Het bezwaar tegen het schrappen van het interpeilatierecht jegens Gedepu teerden voor wat hun taak van toezicht op de gemeenten betreft, heeft de Kamer Vrijdag vrij lang bezig gehouden. Er waren leden, die het met den Minister eons waren, dat de opheffing eigenlijk voortvloeit uit de laatste Grondwets herziening, maar dit werd weer door anderen betwist. Zoo meenden ook vele leden, dat het recht niet kan worden gemist, waartegenover anderen betoog den, dat dan toch de onvereenigbaarheid van het Staten- en het Gemeenteraads- iidmaatschap moest worden ingevoerd, daar het tooh niet aanging dat een raadslid, in zijn qualiteit van Statenlid, Gedeputeerden zou intorpelleeren over een maatregel die ten aanzien van zijn gemeente zou zijn genomen. Het eind was, dat hit amendement- Van Aal ten (behoud van het recht) werd verworpen met 47 tegen 32 stem men), waarna het ontwerp werd aan genomen met 42 tegen 86. Bij de tegen standers der schrapping van het interpeilatierecht voegden zich, bij dez* eindstemming, enkelen dergenen die hadden gestemd tegen de mogelijkheid van een vrouwelijken griffier, welke mogelijkheid echter was aangenomen met 50 tegen 32 stemmen. ZIERIKZEE. In de Vrijdagavond gehou den vergadering" van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden werd io.a. benoemd als lid der Kamer, idie naast het bureau de besprekin gen over de mogelijkheid van een ferry dienst Nederland—Engeland z'al modems - ken, benoemd de heer A. Jeronimus, die het eerst met dit plan in de Kamer is gekomen. Bij de behandeling der begroo ting voor 1928, was het de heer Jeroini- rnus, die evenals vroeger er oip aandrong pogingen aan te wenden, thans bij dezen minister, om vermindering der bijdragen te verkrijgen. De Kamer maakt nu maar steeds grooter kapitaal. Dppr den voorz., dhr. C. Boudewijnse en dhr. Stofkoiper werd afgeraden die poging weer te doen, omdat men van de andere kamers geen steun kan verwachten, en de minister voor een kamer geen vermindering kan toetitaan. Hierna werd de begroot in g z.h-s. vastgesteld in .ontv. en uitg. o,p f 15000 fmiet een post onvoorzien van f 948,50 en een som van f 2500, waaraan later een bestemming wordt gegeven. Besloten werd aan den directeur-gen. der P.T.T. te pielden, dat de Kamer het van belang voor den handel acht als de gelegenheid 'wordt geboden kleine zendingen per brief post tegen speciaal tarief te verzenden. Besloten werd den vertegenwoordiger van de Kamer in den spoorwegraad te verzoeken steun te verleenen aan de po ging van de Kamer te Breda om een be tere treinaansluiting van uit BruLsel te Roosendaal in de avonduren te verkrij gen. Na een korte rondvraag, n,am dhr. van Niftrik, die reeds enkele jaren te Dordrecht woont, maar nog lid van de kamer is en nu moet aftreden, afscheid van de leden, omdat hij zich niet meer herkiesbaar stelt. De voorz. bracht groo ten dank aan den heer van Niftrik, voor zijn adviezen en deze laatste verklaarde zich op een desbetreffende vraag bereid 'de kamer in den spoorwegraad te blijven vertegenwoordigen. DR EI SCHOR. Raadsvergadering, gehou den op Woensdag j.'. Alle leden aanwe zig. Voorzitter, de 'burgemeester. Inge komen is een schoolgeldreclame van A. N. Vaane, waarbij ontheffing wordt ge vraagd en waartoe z.h.s. wordt besloten. Van de pas benoemde [eden van 't Burg, Armbestuur, is bericht ingekomen, dat ze hun 'benoeming hébben aanvaard en de heer J. de W.aaij1 tot voorzitter hebben gekozen. Ingekomen is een in|njsteriëel schrijven, dat personen uit gezinnen, waar in armlastigen worden uitbesteed, door een geneeskundige op t. b. c. moeten wor den onderzocht en een desbetreffend ar tikel in het reglement van 't Burg. Arm bestuur op te nemen, waartoe wordt be sloten. Hierna komt de behandeling der 'begrooting 1928 aan de orde. De heer W. v. d. Linde maakt aanmerkingen op de post van weekbladen enz., waarvoor f 33 is uitgetrokken. Hij zegt, als lid van vak verenigingen enz. de bladen te dienaan gaande ajtijd zelf te hebben betaald. De voorzitter licht toe, dat dit bedrag voor Staats, en Prov. bladen, volgens wette lijk voorschrift is. Bij de behandeling der havengelden geeft de heer v. Lange raad in overweging, gezien de inkomsten f 5000 bedragen en de uitgaven f 2500, de heffing op de tonnenmaat der schepen te ver lagen. De heeren de Waal en P. v. d. Linde bestrijden dit. De heer de Waal vraagt, wat de Loskraan betaalt, die over het geheele terrein wordt verplaatst? Deze is vrij. De heer P. v. d. Linde geeft daarop een rekening van de uitgaven tep behoeve van de haVen; de aflossing der leening voor de nieuwe muur, bestrating, verleggen en vernieuwen keiweg, onder houd en schoonhouden, en komt zoodoen de aan een bijna dubbel bedrag. Besloten wordt de heffing onveranderd te laten. Bij de post bestrating willen de heeren W. v. d, Linde en P. v. d. Linde het uit getrokken bedrag liever besteden aan den Achterweg met zijn druk verkeer, dan aan de 'bestrating voor dokterswoning; laatstgenoemd© bestrating 'maar wat op knappen. Weth. Doelemian is tegen dit opknappen, daar de verbrokkelde steen den aTbeid1 met waard is. Geen voorstel hierop volgend, blijft de post onveran derd gehandhaafd. Bij de post „schoolgeld" bespreekt de heer de Waal de zijn inziens vreemde Ima- nier waarop verschillende personen zijn aangeslagen, waarbij "t gebeurt dat land bouwer en knecht hetzelfde betalen. De voorzitter licht toe, dat dit zeer wel mo gelijk is, daar deze heffing plaats heeft aan de hand van de inkomstenbelasting. Over de belooning van een assistente licht de voorzitter toe, dat voor de handwer ken is aangesteld mejuffrouw Remeeals van Noordgouwe, tegen een belooning van f 200. Bij de post „Hoofdelijken Omslag" oppert de heer P. v. d. Linde het idéé, de tegenwoordige aftrek voor eerste le vensonderhoud van f 500, voor gezins hoofden te brengen op f 600 en voor ongehuwden op f 400. De heer Doele- man kan zich daar mee vereenigen en zou den aanslag niet voor 18-jarigen leeftijd willen beginnen. De geheele raad voelt wel voor dit edée. De voorzitter verklaart dat er nimmer klachten over belasting aanslag inkomen en de veranderde rege ling op het eindcijfer niet van invloed z'al zijn. Na uitvoerige bespreking wordt besloten, de bestaande toestand te hand haven en wordt de begroeting vastgesteld in uitg. en ontv. op f 37515,545- Hiema komt in behandeling de begroofing van het Burg. A|rmbestuu|'r. Deze wordt vast gesteld op f 4848. Bij de omvraag ver zoekt de heer de Waal een scham'ppaal te toetten op de hoek van de steen en asch- bak bij de slachtplaats, teneinde veTder stukrijden te voorkomen. De voorzitter Zegt dit toe, waarna de 'verg. worcR gesloten. OOSTERLAND. Door de goede zorgen van eenige jonge dames, is alhier een collecte jgehouden voor het Ned. Roodè Kruis, welke heeft opgebracht te Ooster- land f 27,48 en te Sirjahsland f 7,21. STAVENISSE. In de heden (Maandag) alhier gehouden gem.-vergadering is be noemd als onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare school alhier, ide heer J. N. den Hartog te Eek en Wiel. In den heden (Maandag) .alhier ge houden vergadering van /ngelanden v,an de Calamiteuse polders Oud-Kempens- hofstede en Moggershil" is benoemd als waterbouwkundig ambtenaar, de heer J. A. Nortier, thans als zoodanig tijdelijk alhier. In de 1.1. Zaterdag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het Wa terschap „Stavenisse" is benoemd als wa terbouwkundig ambtenaar, de heer J. A. Nortier, thans als zoodanig tijdelijk alhier. POORTVLIET. De Dinsdag gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd gepresideerd door weth. van dier Slikke. Ajlle leden waren tegenwoordig. Aan de orde werd gesteld de gemeente- begroot ing 1928. De heer Car els oefende critiek uit op het algemeen beleid van het Dagelijksch Bestuur. Weth. Krijger verdedigde den loco-burgemeester. De be grooting werd 'post voor post besproken. Verschillende voorstellen om geraamde bedragen lager te stellen werden verwor pen; voor telkens de heeren van Westen, Hage en Carels. Een voorstel-CarelS ©m op het salaris van de nieuw te benoemen gemeente-ambtenaren 8i/o pensioens- premie te verhalen werd met algemeene stemmen aangenomen. Genoemde heer op perde het denkbeeld een nog 14 jaar loo- pende leening, rente 5 o/0) te convertee- ren in een 41/2 °/o-leening, waardoor een 'besparing van f 245 zou verkregen wor den, kon geen steun verwerven; evenmin zijn voorstel om een bedrag op de be grooting te brengen vcor steun aan werk- loozen en voor werkverschaffing. Het traktement van den gemeente-werkman werd 'met f 100 en de belooning van de schoonkoudster van de secretarie en ie raadzaal toert; f 25 verhoogd. B. en ;W- zul len in opdracht van den raad bij den Minister protesteeren legen de bijdrage in de kosten van rijks hoogere burger scholen als bedoeld in art. 36 quater sub 4 der wet op het middelbaar onderwijs. De begrooting werd na langdurige dis cussie goedgekeurd met 4 stemmen vcor; tegen de heeren van Westen, Hage en Ca rels. Eindcijfer voor den gewonen dienst f 49782,13; post voor onvoorzien f 899,28. Eindcijfer voor den kapitaaldienst f 50. De 'begrooting van het Algemeen Arm_ bestuur werd met algemeene stemmlen goedgekeurd, nadat de opmerking was gemaakt dat er niets was geraamd voor bedeeling met levensmiddelen, wat een verzuim 'b'leek te zijn en het salaris van den secretaris met 5 stemmen voor op f500 was gebracht; tegen de beide wet. houders. Eindcijfer f22367,68; post voor onvoorzien f 6092,68. Het kohier van de hondenbelasting voor 1927 werd vastge steld op f 208 met 52 honden. Er werd 'besloten de eigenaars van waakhonden buiten de bebouwde kom' der gemeente in het vervolg voor de helft v!an het 'be drag aan te slaan. Bij de rondvraag vroeg de heer Hage, waarom wethouder Krij ger de werkzaamheden 'b'ij den bbuw van het arrestantenbkaal een dag had stap gezet, verzocht de heer Vogelaar 't lui den der klok des Zondags om 8 uur v.m'„ 12 uur en 8 uur n.m. na te laten en informeerde de heer Carels, of er al een begin van uitvoering was gegeven aan het voornemen om bij de woning van den gemeente-veldwachter een lan taarn te plaatsen. Nadat de raad eeni- igen tijd in 'besloten vergadering b'ijeen was geweest, werd medegedeeld, dat de 'belooning van "den tijdel'ijken ambtenaar ter secretarie op f 60 'per möand was ben paald, zoolang de 'bbrgemeester-seCretai- ris niet zelf de werkzaamheden kan ver_ richten. DE BRUG OVER DE EENDRACHT. Bij Kon. besluit van 24 October is be paald,- dat voor de overbrugging v,?n de Eendracht, in de gemeenten Thole-n en Halsteren, ten algemCenen nutte en ten name van de gemeente Tholen ter uit voering van de wet van 10 Juni 1927 (Stbl. no. 177) zullen worden onteigend de eigendommen, aangeduid in de plan nen en kaarten, welke ingevolge art. 12 der onteigeningswet op de secretarieën van genoemde gemeenten (en op de gr'f- f'.e van de provincie Zeeland) ter inzage van een ieder hebben gelegen (men zie de Stct. no. 210). VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. Zij, die in 1915 een rijbewijs verkregen en thans vernieuwing verlangen, vervoe gen zich vóór 14 November a.s. ter secre tarie hunner woonplaats; aanvraagformu lieren en inlichtingen Zijn daar kosteloos verkrijgbaar. Geneeskundig onderzoek bij deze aanvragers niet vóór 5 November a.s. Uitreiking door de Griffie tusschen 21 November en 3 December a.s. Kosten Provincie f 1,50. RECHTZAKEN In dejzitting van de Arr.-Rechtbank te Middelburg van Vrijdag 28 October j.l. werd behandeld de zaak tegen C. S. U- L., 30 j., landbouwersknecht te Nieuwerkerk. Deze 'werd ten laste gelegd dat hij 'n •den nacht vatn 7 op| 8 Sept. j.l- en op 13 September d.a.v. te N;euwerkerk telkens een zak met erwten, toebehoorende aan AL F. S- de V. heeft weggenomen. Het O.M. eischte 9 m- voorw. gev.str. met 3 jaar 'proeftijd. Ten tweeden male heeft voor de rechtbank te Middelburg de zaak ge diend tegen den 19-jarigen bakkersknecht G. J. D. te Westdorpe, die op 15 Augustuts j.l. des avonds bij donker zonder licht •met groote vaart op zijn fiets F. E. Kalle heeft aangereden, tengevolge waarvan •deze is overleden. Bij de eerste .behande ling Was veroordeeling achterwege ge bleven, omdat de rechtbank de dagvaar ding nietig verklaarde. Thans vroeg de officier van justitie, die de vorige maal een maand hechtenis had gevorderd, 3 maanden hechtenis; hij meende den eer sten keer te weinig rekening met het maatschappelijk belang en te veel met dat van verdachte te hebben rekening gehouden. Uitspraak 11 November. ONDERWIJS. Voor hel ing.-examen eiectrotech. inge nieur slaagde aan de Tech. Hooge School tc Delft o.a. de heer J. M. Knaap te ZierikzJee. LANDBOUW m VEETEELTo VERSLAG v. d. LANDBOUW; OVER 1926- Verschellen is het verslag van den land bouw over 1926. Deze jaarlijksche' publi catie, dfe een beknopt handboek over den Nederlandsehe landbouw kan worden ge noemd, geeft in zijn bekende statistische overzichten weder een duidelijk beeld omtrent tal van aangelegenheden op den land- en tumbouw betrekking hebbende of daarmede in verband staande. Er blijkt uit, dat 1926 behoudens som mige uitzonderingen, voo<r den landbouw •niet bijzonder gunstig is geweest. De ar- bcidsloonen ondergingen weinig of geen veranderingen, de pachtprijzen vertoonen nog slechts geringe neiging tot daling, of schoon >de bedrijfsuitkomsten aanmerke lijk Iminder zijn dan in 1924, toen de land- prijzen het hoogste punt bereikten; ook de koopprijzen der landerijen zijn nog toveinig lager dan in het genoemde jaar. Evenals het vorige jaar is voorts op genomen een overzicht over de bedrijfs uitkomsten in den landbouw over het boekjaar 1925-'26, samengesteld naar ge gevens, door de Centrale Bureaux van landbouwboekhouding verstrekt. In ver band met de omvangrijke gegevens, om trent iden toestand van den Nederland- schen land- en tuinbouw, welke in dit boek in zeer compacten vorm zijn bijeen gebracht, zal het ongetwijfeld door ieder, die :zich met economische vraagstukken op landbouwgebied wenscht bezig te hou den, telkens en met vrucht kunnen wor den geraadpleegd. Het werk is verkrijg baar gesteld bij de Algemeene Lands drukkerij te 's-Gravenhage, terwijl bestel lingen ook worden aangenomen bij de 'plaatselijke postkantoren; de parijs Ls f 1. POST EN TELEORAPHIE. De verplaatsing van den hulpjongeling M. H. Oostendorp van den Helder naar Oosterland is ingetrokken. Verplaatst van Zierikzee naar Ber gen op Zoom, op nader te bepalen datum, de leerling-telefoniste, mej. W. J- A. M. Verberkmoes. Met ingang van 1 November is als leerling-telefoniste te Zierikzee werkzaam gesteld, mej. J. Louwerse van Middelburg. LUCHTVAART. DE „POSTDUIF". In ons Vrijdagnummer hebben we onder onze rubriek „Telegrammen" dank zij ons radio-toestel kunnen vermelden, dat „De Postduif" met luit. Koppen en zijn trouwe metgezellen veilig eq wel den vaderlandschen bodem had bereikt. In een totaaltijd van 28 dagen is de „Postduif" op en neer naar Indië ge vlogen, waaronder begrepen een verblijf in Indië van zes volle dagen. Want van 1 tot en met 10 October duurde de heen reis, waarvan 9 vliegdagen. Van 11 tot en m'et 16 October rustte de „Postduif" o;p Java uit, terwijl de terugreis volbracht werd van 17 tot en met 23 October. Vrij dagmiddag 3,15 uur landde de „Postduif"' op Schiphol. Daar werd Koppen het al lereerst verwelkomd door zijn vrouw en kind, daar vond Elleman moeder en zus ter en daar vond ook Frijns de zijnen. In 't hotel l'Europe werden de vliegers door de Ned. Ver. voor de Luchtvaart gerecipieerd. Zeter vele vooraanstaande personen waren bij de receptie tegen woordig en vele autoriteiten hebben het drietal gehuldigd. Namens de Kon. Nedt Ver. voor Luchtvaart werd hen eön gou den medaille aangeboden. Minister van der V^gte déelde onder applaus mede, dat H.M. de Koningin het dappere drietal benoemd heeft tot ridder in 'de orde van Oranje Nassau. Namens de buchtvaartafd. werden Koppen, Frijns en Elleman een zilveren beker aangeboden. Na de receptie had in 't zelfde hotel een diner plaats, waar de voorzitter van de Kon. Ver. voor luchtvaart als gast heer fungeerde. Tijdens het diner, heeft luit. Koppen een bijzonder aardig exposé gegeven van verschillende wederwaardig heden tijdens zijn tocht. De luitenant toonde niet alleen een bijzonder goed vlieger te zijn, doch tevens een alleraar digste spreker, die zijn verhaal gekruid heeft met vroolijke episodes, welke hij en zijn metgezellen op den tocht be leefden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Zware fabrieksbrand. Te Wormerveer is Zaterdagmiddag brand uitgebroken in het complsx fabrieken van de firma Crok Laan. Kort nadat de brandweer van de gemeente Wormerveer was ge waarschuwd, sloegen de vlammen reeds hoog uit de achterzijde van het fabrieks gebouw. De Wormerveersche brandweer achtte het raadzaam, onmiddellijk de brandweer van de overige Zaan gemeenten te waarechuwen. Weldra verschenen ook motor- en autospuiten ,uit de ge meenten Koog san de Zaan, Zaandijk, Krommenie, Assendelft en Wormer. Zaandam zond twee drijvende motor spuiten, twee autospuiten en verschil lende motorspuiten De brand was inmiddels snel in om gang toegenomen; vooral aan de achter zijde van 't gebouwencomplex, grenzende aan de Zaan, was de brand hevig. Daar kon de brandweer weinig uitriohten, het vuur aan die zijde kon alleen door drijvende spuiten worden bestreden. Teneinde in staat te zijn, ook aan de ichterijde, waar zooals gezegd de brand was uitgebroken, 't vuur op groote sohaal te bestrijden, vroeg men assistentie van een of meer drijvende brandspuiten der gemeente Amsterdam. Onmiddellijk wil ligde men het verzoek in en zond „de Jason". De vuurzee had zich intuesoben uit gebreid tot de enorme steenen pakhuizen, waar groote voorraden copra liggen opgeslagen, die naast een dikken rook de vlammen huizenhoog deden oplaaien. Vier groote pakhuizen werden een prooi der vlammen. Vijf flsssohen zuur stof [kon men nog tijdig in de Zaan werpen. Da brand, die waar cbjjnlijk ontstond doer kortsluiting in een der oopra-pak- huizen, verbreidde zich zeer snel tenge volge van de brandbare voorraden. Duizenden sloegen het fantastische vlammenspel gade. Een schijndoode. Er heeft 2ich in de gem. Wassenaar een geval van schijn dood voorgedaan. Een huisvader van 9 kinderen was Maandagavond overleden en in den loop der week gekist Alles was voor de begrafenis gereed, doch toen Vrijdagmiddag de familie bijeen was oor de begrafenis, hoorde men in de oorkamer, waar de doodkist stond, ge stommel, en toen men de kist opende rees de man overeind, vragende wat er tooh wel met hem gebeurd was. Ook vroeg bij iets te mogen gebruiken. Het geval bracht groote ontroering teweeg. Dj vrouw kreeg een bloedspu wing en twee familieleden vielen flauw.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5