Mzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD Uit Stad en Provincie. Amerikaansche Indrukken behoorende bij de van Vrijdag 28 Oct. 1927, no. 11613. THOLEN. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Dinsdag 25 Oct. Voorzitter, Tnlr. A. J. v. d. Hoeven- Aan wezig alle leden. Besloten werd als punt 8 aan de agenda tee te voegen „verkoop"' 'bouwgrond". Een ingekomen verzoek van S. Schot e. a,. om wederom een sdhuil- huisje te plaatsen, 'benevens het voor ro kening der gemeente nemen, de kosten voor het strijkend maken dier masten, werd voor kennisgeving aangenomen. In verband met eenige nadere toelichtingen gedaan door L W. Blaas, inzake de kos ten voor vernieuwing lussehenmuur bij het verbouwde huis voor de kinderen van Dijk, stelt de voorzitter voor, hen hiervoor f 200 te vergoeden, wat met algemeen© stemmen wordt aangenomen. Een hernieuwd voorstel voor subsidie schoolmu;eum, wordt voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van den druk ker C. Dieleman, óm' ook In aanimierking te komen voor het levetren v!an druk werk, werd gerenvoyeerd naar B. en W. Een verzoek van de ouderoom'missie en, het bestuur van volksonderwijs, om het aantal leerkrachten der operib. school öp 6 te houden, wordt aangehouden, daar de voorzitter het wenscfoelijker acht eerst de a.s. Vrijdag te houden besprekingen met den inspecteur van 't L.O. af te' wach ten. Bij ptunt 2 der agenda, wijziging 'be- grooling gemeente.veer-, grond- en wo ningbedrijf, dienst 1927, wilde de heer Dekker gaarne vernemen, of er op deze wijziging 'bedragen voor komen, welke in 1928 wederom jn 'de 'begrooting moeten worden overgenomen, zoo ja, welke pos ten en 'bedragen dit dan zijn, een en an der om later eenig begrip van den sa menhang der onderscheiden posten te^, hebben. De voorz. kan hierop direct niet antwoorden, doch zal den heer Dekker nader van bescheid dienen. De voorge stelde wijzigingen worden daarna met alg. st. vastgesteld. Ter tafel komt een voorstel van B. en W. om: wederom sub sidie te verleenen: le aan de gymnastiek- vereeniging f 150, Schietvereeniging f75. Onthoudersvereeniging f 25, Algewi. Arm bestuur f 3000 en Weezen-Armbést. f15. De heer Baay is tegen subsidie voor de •muziek en gymnastiek. De voorzitter fcé- toogt, dat de muziek niet is genoemd, daar deze een vaststaande subsidie geniet. De heer Baaij mlerkt op, ook tegen sub sidie weezen.armfbestuur te zijn, daar Imen hier geen weezen heeft, terwijl dez'e sub sidie met de intrest Weg gaat aan salaris voor den 'boekhouder. Hij adht dit niet billijk, vooral om'dat deze het niet noo- dig heeft en men aan zop iets niet moet willen verdienen, tendeer daar bij de kerk dit ook liefdedienst is. De heer Moel- ker acht het niet gewenscht deze post te schrappen. Men kan nooit weten wat er nog kan komen. De heer Overbeeke zag liever, dat In plaats van f15, f50 subsidie werd verleend, dan kan het ka pitaaltje aangroeien. Voor subsidie aan de sdhietvereenSlgmg is hij geheel niet te vinden, daar zijn fractie tegen alle militair gedoe is. Om de menschen te leeren, hoe men elkander het best te vernietigen, heeft hij geen cent over; de S.D.A.P. is niet voor vernietiging, maar wel voor opbouwen. De heer Moelker zegt, dat de een voor deze en de ander weer voor een andere subsidie veel Voelt; hij kan nu eenmaal niet veel voelen v^oor subsidie aan een onthoudlersvereeniging, ofschoon hij ook tegen misbruik is, maar omdat hij het principe van een ander waardeert, zal hij hier voorstemmen. Wat de schietvereeniging betreft, acht hij deze zeeT nuttig. Als de mensch van nature zoo blijft, zullen er altijd wel gewdren moeten zijn. Wij hébben het oog maar te vestigen op het Oosten. De voorzitter meent, dat Baaij geen enkel motief heeft aangevoerd, waaprdoor de subsidie aan „Olympia" niet noodig is. Hij zal piet in nadere details treden, waarolm hij er voor i s, daar hij' dit vorig jaar reeds heeft gedaan en wat betreft die bewering van den heer Overbeeke, dat hij niet mee wil werken om' de menschen te ver nietigen, dient hij toch ook te letten op het sportieve dat in dergelijke vereeni- gingén zilt. Dat verder de boekhouder van het weezen-armbestuur hiervoor betaald wordt, acht hij billijk. Zoolang deze in stelling 'bestaat, zijn er kosten aan ver bonden, dus ook werk. Hij zal evenwel met B. en W. in ernstige overweging ne men, beide posten In één om te zetten. De heer Overbeeke zegt, veel voor sport te voelen, doch niet op een wijze, dat geleerd wordt de eene mensch door den anderen te vernietigen. Hij zag gaarne zijn voorstel tot afschaffing dezer subsi die in stem'ming gebracht. Ook de heer Baaij wenscht stemming over de subsidie verstrekt aan „Olympia". De laatste sub sidie wordt gehandhaafd met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heeren Quist, Baaij, Baaij, Bogerd en van den Berge. De sub sidte Schietvereeniging wprd't aangeno mfen met 8 tegen 3 sterbmen. Tegen de heeren Overbeeke, Quist en Boogèrd. In verband 'met de vast te stellen begroo ting 1928, behandelde de voorz. eerst het rapport der commissie, le zag zij' gaarne toegelicht, waarom de gronden aan de overzijde van t veer niet publiek waren verpacht? De voorz. merkt op, dat dit door den birugbouw was gerekt gewor den. In 1928 zal dit weder gebeuren; 2e. welke bedoeling bij B. en W. voorstond, de post salaris mej. de Wilde te schrap pen? De voorz. antwoordt, idat dit met gedaan is om deze juffr. te ontslaan, doch om te doen uitkomen, dat vermoe delijk een leerkracht te veel zal zijn aan de openb. school en men nog niet kan oordeelen hoe de toestand over 1928 z<t] zijn, daar men rekening moet houden met het overzicht over 1927; 3e zag zij gaarne waarom een post van f 1000 plus f 55 intrest voor het gasbedrijf is ge schrapt? De voorz. merkt op, dat de gemeente deze voor haar rekening heelt genomen; 4e Waarom geen aflossing van een leening, groot f 12C00. heeft plaats gehad? De voorz. zegt, dat deze is uit gesteld tot 1930; 5e Waarom de post verkoop woningen (afbraak) met voor komt op deze begrooting? De vodrz.: dit" zal» worden gevoegd bij 1927; 6e. of reeds een functionaris voor 'bediening der brug is benoem'd. De voorz. antwoordt, dat dit nog moet geschieden; 7e van volgnummer 64 f 5000 te schrappen en bij 65 f 5000 bijvoegen. Hiervan ziet de voorzitter het nut niet in. De heer Dek ker beweert, dat het beter is de post onvoorzien te verhoogen, hoofdzakelijk voor onvoorziene werken; 8e. cle post, salaris wethouders, te 'brengen op f 500. De voorz. mérkt op, dat hij' over deze kwestie reeds heeft gecorrespondeerd mét Ged. St., wien hij gevraagd heeft, of 'be- zwaap 'bestond tegen verhooging van het salaris der weth., tot elk f300, Waarop zij hebben geantwoord, dat hunnerzijds hiertegen geen bezwaar lis, mits de raad het goedkeurt. De heer Overbeeke zegt, dat hij' dit In de 'Commissie ook heeft voorgesteld, dofch de mletijrierheid was er tegen; 9e. waarom volgn. 72 met f60 is verhoogd. De voorz. antwoordt, dat 'dit is voor de telefoon gemeente-bouwm1. 10e is bij' post 103 gevraagd, of de veer lui ook pensioen igerechtigd zijn? De voor zitter beweert, dat dit door den pensi oenraad zal worden uitgem'aakt. 11e Werd de post „onderhoud 'burgemeesters w o- ning" te 'hoog gevonden, daar de posten voor drie andere woningen veel lager wa ren geraamd. Dit lis hoofdzakelijk te wij ten, dóórdat het voiorm'alig huis van den heer Waverijn niet bewoond is, en %vaar- aan dus geen kosten gem'aakt worden, antwooTdt de voorzitter. 12e. Acht de commissie béter een landere bediening dan thans in te stellen voor nachtwacht. De voorz. stemt dit toe en acht andere maat regelen gewenscht en zal eerlang met voorstellen dienaangaande koimen. Ook bevreemdt het der Commissie, dat geen post is uitgetrokken voor T. B.C.-bestrij- ding? De voorz. is van méening, dat deze is inbegrepen in de sublsidie voor het Gr. Kruis. 13e Hoe dikwijls de school móet worden bezOcht door den school arts. De voorz. antwoordt: vier maal per jaar. De heer van den Berge beweert, dat dit m'aar 1 miaal is gebéurd en w'el verleden week, jiuffst voor die begrooting. De voorz. zegt, dat men verplicht is de school 4 miaal te bezoeken. Hem1 was gezegd, dat dit 4 mé al heeft plaats gehad. 14e. Of 'bij de béstrating het gemeentebelang voldoende 'wordt 'behartigd, en waarom geen post is uitgetrokken voo'r werk verschaffing. De voorz. lis van meening, dat hïj de béstrating voldoende het g; rnéentebélang wordt behartigd en dat geen post voor werkverschaffing is uit getrokken, om'dat dit In de vorige jaren ook geen bezwaar heeft opgeleverd en dit temeer in 1928 niet, daar de brug- bouw ook meer werk zal meebrengen. 15e. Waarom de post f 3300 voor gasbe drijf is geschrapt. De voorz. acht dit niet meer noodig, daar de gasnekeni-ng zal klopipen, zoodat B. en W. meenden, dat het overbodig !s, hiervoor nog een drag 'besdhiktoéar te stellen.Verder zag de commissie gaarne voortaan een staat der onroerende goederen bij de begroe ting. De voorz. dankt de commissie voor haar verslag en vraagt of men nog op of aanmerkingen heeft. De heer Moel ker zégt, dat het de commissie is opge vallen, dat bij post 36 niet de laatstko- ménde is geschrapt, wat anders a'tij'd regel is. De voorz. zegt, dat het niet de bedoeling Is m'ej. de Wilde af te voeren mét voorbijzien van anderen. De heer van den Berge informeert, of het aantal kinderen zoodanig is verminderd, dat af vloeiing noodzakelijk is? De voorzitter geeft in overweging de discussies over dit punt niet te ver uit 'te strekken, daar hij liever eerst de Conferentie met den inspecteur afwacht. Intusschen is het enkel een voorioopige maatregel, welke B. en W. hebben genomen, en welke d© wet hen voorschrijft. Na nog eenige bespreking over deze kwestie tussdhen den voorz. en de heeren Overbeeke, Van den Berge en Boogèrd, stelt de heer Dek_ ker, gesteund door den heer. Overbeeke, voer, de posten 64 en 65 t© wijzigen vol gens het voorstel der eomlmdssia, wat met de slem van de weth. tegen woTdt aangenomen. De heer van den Berge zag den post accountants-onderzoek gaarne uitgebreid over de geheele gemeente rekening. Do voorz. is het hierm'ede eens en vraagt den heer van den Bin dien geest een voorstel te doen. De heer Boo gèrd zag gaarne toegelicht waarom aan de gasfabriek alleen accountants kwa men. De voorz.: De 'boekhouding van den gemeen te jontvanger woirdt ojm de drie maanden nagezien door B. en W., doch ómdat die der gasfabriek zeer uitgebreid is, wordt dit daar doo,r terzake kundig'en gedaan. Het voorste!_van dien Berge werd mét algemeene stemmen aangenomen. De heer Overbeeke is niet te spreken, dat de post f 2500 voor werkverschaffing nj'et op de begrooting voorkomt, daar men de laatste jaren wei degelijk met werk_ verschaffing had le maken. Men heeft toen kunnen zien, dat de menschen 3 a 4 weken zonder werk liepen, om'dat er geen raadsbesluit was. Indien, zooals de voorz. beweert, in 1928 geen werke'oos- heid zal heerschen, is er nog veel min der tegen het 'brengen hiervan op de be grooting te zeggen. De heer. Moelker ziet ook niet graag de menschen zonder ver dienste werkeloos rondloopen, doch als die post op de begrooting komt, ziet men juist, dat zij, wier mentaliteit niet erg hoog staat, als ze maar één dag zonder werk zijn, direct naar de gemeente loo- pen. De heer Dekker is van meening, dat het al of niet plaatsen van dezen post op de begrooting niets te maken heeft met de mentaliteit der menschen. Men moet voorzichtig zijn, dat men de goeden niet tegelijk met de kwaden treft. De heer Roogerd betoogt, dat, wanneer deze post op de bégrooting komt, men altijd ziet, clat deze gaat naar een ziekere cate gorie van menschen, terwijl juist de schip perij, die geen spade kan hanteerem, cn dikwijls M den winter gebrek lijdt, hier van is 'bulten gesloten. De voorz. meent, dat de heeir Boogèrd de zaak verkeerd beziet. Hier wordt niet gesproken over steun, maar over werkverschaffing. Spr. is de meening toegedaan, dat deze post niet op de begrooting behoeft te staan en waar de heer Overbeeke opmerkt, dat men ze er 'dan juist gierust kan op brengen, lean men evengoed alle posten verhoogen voor onvoorzien, wat toch gieén zin zou hébben. Indien er werkelijk nood komt, is deze post gauw genoeg op de bèg'rooting gebracht. Gesteund door den heer Dekker, stelt de heer Overbeeke voor, een post van f1500 Op de bégïoou ting te 'brengen voor wérkversühaffftag wat 'mét de stemmen van béide voor stellers, benevens die der heeren Quist en Boogèrd, werd vier worpen. Vervolgens werd besloten hiet safaris der wethouders te brengen op' f 300. Eien uitgebreide dis cussie lusschen den voorzitter en de hee ren van den Berge, Baaij' en Moelker ont_ spon zich over het punt besteding. Dc heer van den Berge was va-n meening, dat door het vele opbreken, door gas, rioleerlng en Waterleiding, de straten er treurig uitzien. Ook vond hij 'de wijze van uitgraven enz. niiet doelmatig en zag dit liever als 'bij het rijkswerk gebéuren. Ook zag hij gaarne, dat het straatwerk per M2." weTd aanbéstieed', daar hij dit in het voordeel der gemeente acht. De heer Moelker beweert, dat hem' door een hier aan tafel zittend lid is gezegd, dat somis f 1,67 per uur wórdt verdiend en dat dikwijls méér een halve dag. W'o'rdt gewerkt, o'pdat het niet in de gaten zal loopen, dat er grof wordt verdiend. De heer Baaij' mérkt op, dat hij 'die zegs- m'an is, doclh dat dit hem! door een des kundige is médegedeeld. Hij'acht het ook het b'este alle straatwerk aan te béste den. De voorz. mérkt op, dat voor het 'blrugwérk het werk ondierhands is aan- 'bésteed aan Cl-aire, die aanmerkelijk lager stond dan anderen, zoodat B. en W. de goedkoopste weg hébben bewandeld. Waf betrelt de praatjes, acht hij het altijd verstandig hierop niet af te gaan, daar mén meestal probeert een raadslid o;p te warmen en zielf achter de schermen blijft. Weth. Goossen zegt, dat Claire al tijd tot zijn voldoening heeft gewerkt. Hij kent hem reeds tien jaar en acht hem een flink straatméker, welke steeds klaar stond voor de gemeente. Door hem is als waarn. burgemeester vroeger altijd last gegeven aan dien gemeente-opzichter, di rect het gedane werk op te méten. Acht de raad evenwel aanbesteding noodig, zal hij hier niet tegen zijn. De heer van Berge zal die mén uit- Biergen in zijn waarde laten, m'aar hij' wil het zoo goed en tevens zoo goedkoop mogelijk uitge voerd hebben en acht het zelfs vo.or- deeliger, glezien het veie straatwerk, eigen strater aan te stellen. De voorzitter zal dit punt bij B.. en W. in béspreking brengen, waarna de begrooting 1928 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 162563,121/2 en kapitaal dienst ontvang f 33789,601/2 en uitjgaalf f 33462 24i/2. Ook werden met alg. st. de begrootingen der atm'bésturen goedgekeurd. Aangegaan werd een overeenkomst met de TramWeg_Mij'. inzake de overbrugging. Over dit punt had eenligje discussie 'plaats inzake de redactie van een artikel deze overeenkomst, n.l. dat wagens en locomotieven direct na 't rangeeren wor 'den opgeruimd. De heer Dekker wilde het woordje „wagens" wiegiaten en deze absoluut niet toelaten. Deze Ted actiewij zigïng werd in handen gesteld van B. en W. ter verdere afdoening. Een re quest van den heer Fr. Moelker vond ruime bespreking. De heer Baaij wés er niet over te spreken, dat men compleet met het mes op die keel gedwongen is door B. en W. om het contract, bedoeld in bijgaand request, te teeltenen, daar men zeide, als je met teekent, geven wij het aan een ander. De heer van Berge vraagt, waarom „Bona fides" sleóhtsif 1 per jaar moei b; talen en deze menschen gezamenlijk f 200. De voorz. betoogt dat voor „Boina Fi des" geen kosten z'ijn gemaakt terwijl Willemse en een ander aan de overkant elk f 60 betalen, terwijl daar ook geen kosten zijn gemaakt. De heer van Berge zag gaarne deze kosten opgenoemd. De voorz. zegt dat aan „Bona fides" f 1250 voor overname sluis is betaald, terwijl de betonkolker f 1200 krost. Dit alles ten bate dezer oesterputhouders. Het gaat toch niet aan, dat hier de gemeente in het belang dezer gemeente die kosten maakt, terwijl zij er niets voor vergoe den? De heer van Berge .meent, dat het brugwerk de oorzaak dezer kosten en Waar veel menschen een baterham aan de oestercultuur verdienen, mag men dez'e bedrijven niet te zwaar belasten. De voor izitter is het piet het la af se volkomen leens, doch hij vindt 't niet billijk dat men op gemeentegrond zijn bedrijf gratis uit oefent, terwijl anderen moeten betalen voor hun bedrijf, en tevens vonden Baaij en Willemse deze regeling billijk. De heer van Berg: Baaij zeide mij dat hij hiertoe is gedwongen. De heer Moelker heeft Baaij hooren zeggen, dat hij geteekend heeft omdat de voorz. zeide: als je niet teekenl, geven wij het aan een ander; hij is van meening, dat hier stokebranden achter hebben gezeten; ook zijn broer was zoo iets toegevoegd. De voorz. zegt, dat het een insinuatie is, dat hen het mes op de keel is gezet. Vraag maar aan Willemse of eenigen dwang is uitge oefend? De heer Baaij beweert, dat de voorz. het anders voorstelt, dan het ge gaan is. Hij had maar liever verder over deze kwestie gezwegen. De heer Wjlle(msp heeft ook gezegd, dat hij niet goed heeft gedaan te teekenen. Spr. acht het on- bilLijk, dat de oesterhandelaren moeten mede betalen in de brugkosten. Toen zijn zoon op een Zaterdag bij den voorz. is geweest, is het daar warm toegegaan, terwijl gedreigd is de put af le nemen, rbij spr.'s zoon beweerde, dan blijven je af van Imijn loods; waarop u antwoord de, dat zullen wij nog wel eens zien. De voorz. zegt, dat de zoon van Baaij bij hem geweest is, en dat toen te driftig is gehandeld, maar Donderdags daarna heeft uw zoon geteekend, terwijl hem nog gevraagd is, of hij nog bezwaren had. Dhr. Baaij roept: u weet niet al de po litieke streken. Ik kan dit hier niet alles zeggen, daar het dan in de krant komt. De voorz. Zegt mJoigmaals dat ieder in Volle vrijheid heeft geteekend. De heer Boo gèrd vindt het jammer dat het zoo loopt. Spr. hoorde gaarne van den voorz. de re den, waarom in Maart de concessie reeds is opgezegd? De voorz.: omdat wij zeker heid wilden hebben, dat de'ze panden disponibel waren bij den brugbouw. De heer Boogèrd informeert verder, wat de reden is, dat de concessie ten allen tijde opzegbaar is? Indien de raad besluit de 'putten te vullen met zand, zijn die' mén- schen ide dupe, terwijl zij veel kosten gemaakt hebben. Als hij nagaat, wat de laatste jaren een geld in de gemeente is ingekomen van deze putten, is dit een som waarvan men duizélt. D:at Fr. Moel ker een noodkreet uit, is geen wonder, daar die er anders voorstaat dan de an deren, terwijl het bij oesters vandpag niets en morgen alles is. De voorZ. merkt öp, dat hiermede rekening is gehouden, daar deze persoon slechts f 40 bót aalt en Ide andere élkl f 80. Indien u beter had gelezen, zou u gezien hebben, dat wij '2/3 der kosten bij opzegging vergoeden, terwijl wij zelf ook concessie van den minister voor brugbouw hebben gekre gen, met de bepaling tot wederopzegging toe. Wij zijn dus volstrekt niet onbillijk. De heer Moelker zag gaarne, dat art. 4 zoodanig werd veranderd, dat het be paalde, dat geen andere' mochten worden toegelaten in de putten, wegviel, daar het wel eens gebeurt, dat men elkander helpt. Ook acht hij het gewenscht dat B. ien W, met het spuien rekening hielden met het bestaande certificaat, dait om de 4 dagen moet Worden gespuid. De voorz. zal hiermede rekening houden. De heer Overbeeke acht déze overeenkomst on billijk, daar „Bona fides" mlaiajr, f 1 mloet betalen en dezfe' f 200, benevens de kos ten voor den scheidingsdam. Spr. stelt voor hiervan 2/3 door de gemeente te doen betalen en het canon te stellen op f 100. De voorz'. acht dit niet wenscht, fce meer daar B. en W. niets geen medezeggenschap hadden bij dien dam. Tevens acht hij de billijkheid be tracht bij het stellen van het canon v,an f 200. daar dit 'absoluut niet te veel is, en de kosten door de gemeente gedaan, hiermede pas gedekt worden. De heer Baaij: Als u de schade wist mijnheer de voorz., die de oesterhandelaren dit jaar door 'de brugbouw hebben geleden, kon u van dit bedrag gerust een geheel jaar op uw' slofjes loopen. De voorz. is van meening, dat B. en W. zich voor deze kwestie hebben gespannen zooveel zij konden. De heer Baaij beaamt dit vol komen. De heer Aarts© merkt op, dat in dien het: voorstel-Overbeeke gesplitst wordt, hij voor zal stemmen. De heer Boogèrd is ongerust, dat als men tot verlagen van f 100 overgaat, men dit zal trachten te halen ven de menschen die hun beun in de spuiboeze'm leggen. De voorz. zegt, dat als de heeren het voorstel-Overbeeke' aanvaarden, men een last legt op de gemeente. De heer Aartse trekt hierop Zijn toezegging in. Het voor stel om de canon te stellen op f 100 werd daarna aangenomen met 6 tegen 3 steim'men, n.l. die der heeren Aartse, Wa geimaker en Goossen. De heeren Baaij en Moelker bleven als bloedverwanten bui tem stemming. Weth. Wagemaken Niette genstaande Baaij en Willemse het con tract hebben geteekend, en de canon aan vaard is, brengt de raad het op f 100 minder. Besloten wordt verder bouw grond te verlcoopem a f 2 Ide M2. De heer Baaij zag gaarne, dat beter zorg werd besteed aan de doorgang op het walletje bij Timmers, daar de toestand daar on houdbaar is. De vooirz. zegt onderzoek toe. De heer Overbeeke informeerde op verzoek van. het oud-raadslid Braai, of B. en Wi al werk hadden gemaakt voor watervoorziening op het Oudeland? De voorz. hoopt het voor Nieuwjaar be handelen, tenminste als de werkzaamhe den het toelaten. Hierna sluiting. In de le, Se, 5e, enz. (oneven) straat, ziet men bordjes met „one way" (één richting) er op, en een pijl, die dezelfde richting aanwijst in al die straten. Het verkeer voor auto's gaat in die straten dus alleen van 't westen naar 't oosten, terwijl in de even straten, (2e, 4e, 6e, 8e, enz. straat) de auto's van 't oosten naar 't westen rijden. Op de avenue's, die bizonder breed zijn, en die in 't midden meestal zoo'n subway hebben, rijden de auto's aan één zijde Noord-Zuid, en aan de andere zijde Zuid- Noord. Op verschillende straathoieken zijn lantaarnpalen, die hel verkeer regelen. Ze hebben in hun top, naast elkaar een rood en een groen licht, dat echter om beurten 3 min. brandt. Brandt 3 minu ten het- groene licht, dan staat alles op de avenues stil, en hebben de straten vrijen doorgang. Brandt de volgende 3 minuten het roode licht, dan stopt alles in de straten, en hebben de avenues vrijen door tocht. Dit stoppen geschiedt ook, al was er niets op de avenue's te bekennen. Het wandelend publiek maakt natuur lijk ook gebruik van die lichtseinen, en weet Zoodoende wanneer een straat of avenue veilig over te steken is. Men steekt nooit een straat over in 't midden daarvan, maar steeds op een hoek. Heeft men b.v. te gaan, bij een kruispunt van straten (zoodat men 4 hoeken heeft) naar een hoek, schuin tegenover de plaats waar men zich bevindt,dan steekt men nooit schuin over, maar gaat eerst naar den eerstbijz'ijnden hoek rechts, en dan naar den volgenden. We doorlooipen dus 2 zijden van een vierkant, nooit de dia gonaal. In Cincinnatie is nog een aardig heid wat betreft die lichtseinen. Daar zijn niet 2, maar 3 lichten; ook weer een rood en groen, met daar tusschen het woordje „caution", dat „voorzichtig" be- teekent. Even voordat het roode(of groene licht zal verdwijnen, wordt men dus ge waarschuwd, door de verlichting van dat woord. Men weet dan dus, of men vlug nog oversteken kan, of beter wachten. Van New-York begaven we ons per trein naar Fayette ville in den staat Ar kansas. De reis duurt 45 uren, maar ge lukkig konden we# dien onderbreken, door even in Cincinnatie te vertoevjen. Het reizen in Amerika is tamelijk ge riefelijk. Om te beginnen heeft men er niet onze derde klasse-wagons. Met de bewering, dat men in Amerika maar één klasse heeft in de treinen ben ik het niet heelemaal eens, daar men naast de ge wone wagons de mooiere, duurdere pull man-cars heeft, die nog veel meer gerief bieden dan de gewone wagons. Voor 't overige zijn alle wagons als onze 2e klasse wagons, met dit verschil, dat men steeds doorloopende wagens heeft, korte zijbankjes, voor 2 personen, waarvan men de leuning net kan zétten, als men zelf verkiest, zoodat men cup dezelfde bank vóór- qn achteruit kan rijden. Zijn er niet al te veel passagiers, dan neemt men 2 banken, één om op te zitten en één om de voeten op te leggen. Ik vind daarin wel iets, dat jammer is, omdat een vol gende passagier zoo licht z'n kleeren bevuilt, 'k Zou trouwens iedere dame aanraden, op zoio'n lange reis donkere kleeren aan te trekken. Dan is er in iederen trein een lange, glazen buis, waar in papieren bekertjes zitten. Door 1 cent in een gleuf te doen, wordt men eige naar van zoo'n bekertje, en kan men 'het heerlijke, verfrisschende ijswater drinken, dat in iedere wagon is, en steeds goed verzorgd wordt door telkens nieuw ijs in de ijskasten te leggen. Bij de fon teintjes zijn weer glazen btiizen, maar nu bevinden er zich in pakjes, een hand doekje en een stukje Zeep bevattende, voor 5 cent. Vindt men die uitgave te groot dan bedient men zich van papieren handdoekjes, die er gratis te bekomen Zijn. Met alle mogelijke verfrisschende dran ken, eten, ansichtkaarten van de plaatsen die 'men passeert, kranten wordt geduren de de reis door een neger ronjdgegaan. Op de stations komt iemand van de te legrafie vragen, of men telegrammen te verzenden heeft. (Slot volgt)- II De meeste straten dragen als naam een nummer, b.v. 1ste straat, 2e straat, enz. enZ. De straten loopen van het Westen naar het Oosten, en worden in Zuid-Noor delijke richting gekruist door andere straten, avenue's geheet en, welke ook weer meestal genummerd zijn. Een en kelen keer dragen ze een persoonsnaam, De straten zijn breed, en van asphalt voorzien. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 30 October. 1568. De regeering van Middelburg schort de samenkomsten der rederijkers aldaar op. 31 October. 1803. De geleerde J. W- te Water wordt door het Departementaal Bestuur hersteld in zijne betrekking van „historieschrijver van Zeeland". 1 November. 1 1324. Wisse, de Looper van Brijdorp, draagt aan den Graaf op en ont vangt als leen terug een steenhuis of kasteel, staande bij de kerk van Looperskapelle. 2 November. 1817. Te Zierikzee wordt het 3e eeuw getijde der kerkhervorming her dacht in de voormiddagpreek en 's namiddags door een orkest met gelegenheidsliederen in de St.-Lie- vens-Monste rker k 3 November. 1100. Vlaanderen overstroomd door het zeewater, waardoor véél menschen en vee verdrinken. 4 November. 1645. Prins Frederik Hendrik verovert Hulst. 1 5 November. 1598. De vergadering der Staten van Zee land van nu af vast te Middelburg gehouden, vroeger beurtelings in de Zeeuwsche steden. 1'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9