ZEELANDs ROEM El Tuidd ^nsat'0,lee'e DE BUREN, VRAAGT abonnement: Woensdag 26 Oct. 1927. zierikzeesche courant. 83sts JAARGANG. - No. 11612. advertentien Inzending Advertentiën HERINNERING BUITENLAND. FEUILLETON. UWEN WINKELIER met bon van BINNENLAND. Concertzaal-Bioscoop. I W S Hoofdnummers. Puistjes Uit Stad en Provincie. Prjja per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10,-1- Afzonderlijke nummers 5 cent. Yersohgnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche Nieuwsbode Dir. J. DE LOME. Ultg-Rodiclnr U J. KOSTEN ?an 13 regels 60 ots., ran regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf tijd van aanvrage tot het bekomen van nieuwe rijbewijzen. Onder verwijzing naar de bekendmaking, betreffende de uitgifte van nieuwe rijbe wijzen, in de Zierikzeesche Nieuwsbode van Vrjjdag 24 October 1927, wordt herinnerd aan de datums van indiening der aanvragen ter Gemeente-Secretarie: door hen, die in het bezit zjjn van een oud rijbewijs, uitgegeven: a. in de jaren 1912 en 1913van 24 - tot en met 29 October a.s.; b. in het jaar 1914: van 31 October tot en met 5 November a.s. c. in het jaar 1915: van 7 - tot Vu met 12 November a.s.; d. in de jaren 1916 en 1917; van 14- tot en met 19 November a.s.; e. in de jaren 1918 sn 1919: van 21 - tot en met 26 November a.s. f. in het jaar 1920: van 28 November tot en met 3 December a.s. Met den meesten nadruk wordt er op ge wezen, dat geenszins kan worden gegaran deerd, dat spoedigi) vernieuwing zal plaats hebben, wanneer het indienen der aan vrage niet in bovenstaande tijdvakken ge schiedt, of geen rekening wordt gehouden met de aanwijzingenin boven aangehaalde bekendmaking gege?en. Zierikzee, 25 October 1927. De Burgemeester van Zierikzee, A. TIMMERMAN Cz., w.d-Burgem DE ZUID -AFRIKA ANSCHE VLAG. Er wojrdt 'den laats ten tijd aan (de punt van 't „zwarte we|reld'd|eel" een felle partijstrijd gevoerd, die in zekeren zin een strijd is tusschen de beide rassen, welke de 'blanke bevolking van Zuid- Afrika vormen, voornamelijk oV|sr de vlag- genwet. Tot dusver w'as 'de vlag Voor de Unie van Zuid-Afrika de Britsdie vlag, de Uni on Jack, die eveneens met uitzondering van den Ierscben Vrijstaat de vlag is van ide overige zelfbesturende kolonies. Toen de nationale partij met steun en medewerking van 'die Arbeiderspartij aan de regeering kwam, blesliofot zij aan Zuid- Afrika een eigen vlag te geven. 'Z.-Afnka moest ook door de aanvaarding van een eigen vlag zijn volkomen zelfstandigheid als -dominion toonen. De vraag was alleen maar, hoe deze vlag er zou mioeten uitzien? Generaal Hertzog en zijn vrienden meenden, dat het verstandig zou Zijn een volkomen nieuwe vlag te maken. Tal van lieden sloofden zich uit om een vlag te vinden, die Brit en Boer zou kunnen verzoenen. Tegenover de Engelsc'hen, die beweer den hun dierb'a|re Union Jack niet te willen zien verdwijnen, waren er de Afri kaners, die verklaarden niet te kunnen dulden, dat in de nationale vlag de her innering zou levendig 'blijven aan de Brit s-die overweldiging. Ten slotte is de regeering van Hertzog er toe gekomen een vlag voor te stel len: oranje-'blanje-'bleu met op de witte baan een schild, waarin zoowel Union Jack, als de oude Transvaalsche vier kleur en de vlag van dien Oranje Vrijstaat werden opgenomen. De regeering gaf hierbij van e enige tegemoetkoming b'lijk en zij deed dat eveneens door toe te stemmen in een referendum na de aan vaarding van haar ontwerp1 in de ge meenschappelijke zitting der heide Ka- Naar het Engeisch van BETTY BEGGS. 2 3 „Wat een mooi schepseltje is het toch!" sprak Miss Manning, terwijl zJe haar na keek'. Ze zou een veel betere partij zijn geweest voor Jack, dan Lady Nell!" I „Ach, kom, Julie, jij wilt er altijd een heel romannetje aan vastknoopem! Blijf gerust maar wat- lager bij den grond en hel'p me eens even miet dien naren band!" Zwijgend had Jack naast Clorinda voortgeloopen, tot het huis in zicht kwam, en hij onwillekeuring vroeg: „Hier wilde u zeker dat bezoek bren gen?" „Ja, juist, ik dacht wel, dat u het be greep", antwoordde zij met Oen glim lach. „Daar steekt toch geen kwaad in niet waar? Grootvader hoeft het niet te toeten en zij is zoo eenzaam' altijd!" „Neen, kwaad kan ik er ook niet in zien", klonk het vol overtuiging, „en ik ben blij, dat ik meteen nu eens in de gelegenheid |ben u (mijn tuin te laten zien". Ze g'ngen nu door het hek jn den muur den ouderwetschen tuin binnen waar een overvloed van bloemen prijkte, en een heerlijke geur van narcissen en lelietjes der-dalen hun al tegemoet stroomde. Miss Jefferies genoot melt recht van de wandeling en verrukt klonk het: !s Na veel politiekan strijd zijn Smuts en Herzog thans over het vraagstuk tot een aecoord gekomen, evenals de twee partijen, de Nationalisten en de Zuid" Afrikaansche partij. De nieuwe vlag zal drie horizontale ba nen in oranje, wit en blauw hebben. In de witte baan komt nu, in plaats van het vroeger voorgestelde schild (links een Union Jack (Engelsdie vlag), daar naast de oude Vrijstaatsche vlag .verticaal en daar weer naast de oude vierkleur. Het wordt nu een soort van lappendeken: ;in 'de witte baan is de vorm1 van een kruis, waarvan de oranje-wit gestreepte Vrij staatsche vlag, met het rood-wit-blauw in de bovenhoek, de stollc iis en de beide andere vlaggen de dwarslat vormen. Het ontwerp is, zooals men weet, van den jmin. van just. Tielman Roo®. Het wiordt de vlag voor het gebruik in het land zelf. De „Union Jack" zal de rijks vlag blijven. Heden (Woensdag) wordt 't ontwerp bij den Volksraad ingediend en zal waarschijnlijk nog in die zitting tot wet worden. HET VACCINATIE-VRAAGSTUK. In het Ned. Tijdschrift voor Geneesk. komt deze week o.a. een artikel voor van Iprof. dr. E. Gorter en dr- H. J. v. Nederveen, waarin wordt betoogd, dat de gevallen van hersenziekte moeten worden toegeschreven aan de veranderde berei dingswijze van de koepokstof; vroeger werd deze van kalf op kalf ingeënt; thans ent men van het kalf op een konij'n en imet de van dit dier verkregen (pokstof „lapine" ent men weer op* een nieuw kalf. De schrijvers rneenen, dat men weer terug moet gaan tot de bereidingswijze van de koepokstof en van koepokinen ting van het vorige geslacht, welke van oude tijden her, en juist door de ver plichte inenting, ook voor ons land zulke zegenrijke gevolgen heeft gehad. Zij be twisten verder, dat de wetenschap „voor lap pig is uitgepraat", integendeel, dat Ze pas begint. In vroegere tijden, toen de koepokinenting van een leien dakje verliep en eigenlijk empirisch plaats had, was haar ingrijpen veel minder noodzake lijk dan thans. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 25 Oct. Aan de o|rde is die intarpellaliie-L. de Visser over de vervolging veroordeeliing en miassa-interneiering van de commu nisten in Indonesië. Interp. wensdht onbepjaökten spreek tijd. Een voorstel vian den Voorzitter om dien tijd opi 1 uur te bepalen, wojrdt aan genomen met 42 tegen 19 stemmen. Ook de soolaaLdemodraten stetm'den teg'en. „Wat is 't hier heerlijk! 't Lijkt wel als in een tooversprookje, Zoo irfajpi!" Het geluid van naderende voetstappen deed hen opkijken: „O, vader, vader!.... ik heb u al zoo lang zien komen en toen zag ik' u in eens weer niet!" Verder kwam Bets niet, want, met kin derlijke iomstuimigheid, wienpi ze zich in zijn armen en overdekte zijn gelaat met kussen. 1 „Kijk eens, kindje, wie ik hier meege bracht heb?" zei Jack, zich met moeite uit de vurige omhelzing losmakend. Betsy keek op, met ooigen, wijd-open van verrassing: „O, Papa..... De „mooie dame"!' Jack lachtte en lichtte dien vereerenden bijnaam wat nader toe. Tot Betsy's niet geringe voldoening boog Clorinda zich over haar heen en kuste haar teeder. „Wacht, ik Zal Johnie even halen. Want die zal 't ook zoo prettig vinden om eens gekust te worden". ,,/k wist niet, dat u kinderen hadt?" sprak Clorinda, terwijl ze Betsy nakeek. „Wat een allerliefst gezellig dikkerdje! Ik wou, dat ik zelf fnog zoo klein was, dat ik met haar hier in dezen heerlijken tuin "kon spelen!" ,;AJS u nu liever hier blijft, dan Zal ik Mrs. Wagstaff wel bij! u brengen. Ter wijl de kinderen dan spelen kunt u met uw grootmoeder het ee'n en ander be spreken". Met genoegen nam Clorinda dit voor stel aan en Jack trad het huis binnen. Kort daarop kwam Betsy terug met haar broertje aan de hand. John was in 't eerst Zatërdag en Zondag De heer U de Visser bfetoogt, dat de Indische regeering stemlmttng wil ma ken tegen de vervolgde communisten door de voorstelling, dat de onlusten van bui tenaf zijn aangekweekt. In dit verbfend zegt spr., dat de geschiedenis der koloni ale overheerschir.g een aaneenschakeling is van onlusten en daden van verzet tegen de negeering. De Indische regeenng heeft steeds mtoord- en roofpjolitiek ge voerd, Het Indische volk had het Volste Teoht zich te verzetten. Spr. brengt hul de aan de opstandelingen, die gevallen zijn onder 'den terreur van het Indische kapitaal en stelt een vijftal vragen, waar in aangedrongen wordt op intrekking vain alle strafmaatregelen, amnestie van alle politieke gevangenen en geïnterneerden. Zoo de minister dat niet wil, vraagt spreker een Commissie van onderzoek, waarin plaats zon moeten worden in geruimd voor ten minste twee leden v,an de communistische internationale. Minister Koningsberger antwoordt, dat is vastgesteld, dat de opstanden in eerste instantie toiaren toe te schrijven aan Com munistische actie uit het Verjre Oosten en Rusland, en voor een deel in Indië zelf. Zij' die 'den stoot hebben gegeven, zijn. bbjten schot gebleven. Spr. herinnert er aan, dat de agitatoren hun medewerking befobfen gezocht tot on der de misdadige ©lementen in de on derste lagen der bevolking. De bevolking zelve ziet blijkbaar in, dat streng doch rechtvaardig is gestraft. Spr. 'bfeamtwopfrdt de gestelde vragen. De heer Cramer acht het niet onom1- sto;ote]ijk vast, dlat die oorzaken der on lusten te zoeken zijn in de communis tische agitable. Spr. dient de volgende motie in: De Kamer, overwegende, 'dat de artt. 35 en 38 der' Indische staatsregelen de mogelijk openen van ernstige inbreuk cp de persoonlijke vrijheid, noodigt de re- geering uit een nauwgezet onderzoek te doen instellen naar de redenen van elk der interneeringen Van hen, due naar het gebied van den bbven-DAgoel zijh Ver bannen en de resultaten van dit onder zoek in een beredeneerd rapport aan de Kamer over te leggen. De heer v. Boetselaer vraagt den heer Cramer, of- deze niet bezig is krachten te ontketenen, waarvan hij' de draag wijdte niet kan overzien en of het toe spitsen van; den rassen- en klassenstrijd niet tbt hoogst 'bedenkelijke gevolgen imloet leiden. Wat de kwestie van de uitvoering1 'betreft, het is sprekers stel lige overtuiging, dat de regeering de exobbitante wetten niet kan missen. De heer Joekes wijst op het optreden van de geestverwanten vian den heer L. de Visser in Indië. Dit werken ging' ook in Indië gepaard met b'edfiegelijke voor spiegelingen, zelfs van bblaslXrig vrijdom. De heer L. de Visser had' dus zeker niet het recht om verontwaardigd te zijn over het optreden der regeering. Spr. citeert het Bantamrappoirt, volgens hetwelk aan de afstammelingen van den sultan zelfs werd voorgespiegeld', dat zij: in den nieu wen heilstaat een eigen harem zouden mogen houden. Ook werd vrij' reizen en automobielen aan de bevolking voprge. spiegeld. Dit karakteriseert het geweten een beetje verlegen; maar dit gevceü had hij gauw overwonnen; en even later zat hij bij de „mooie dame" op schoot en sloeg zijn mollige armpjes pm haar hals „John heeft u 't eerst gekozen", zei Biets, die met de handen op den rug van „de 'mooie dame" stond te genieten. „Mij gekozen?" herhaalde Miss Jeffe ries, die er niets van begreep. „Ja, om mijn nieuwe moeder te Zijn" sprak John. Op dat oiogenblik ging het hek open en Mrs. Wagstaff verscheen. Clorinda wilde opstaan, maar John hield haar terug. „Laat Waggie maar naast ons komen Zitten", achtte hij het de beste oplossing. „U is mijn „mooie dame" nu! De huishoudster ging zitten en nam de handen van Clorinda in de hare. „Lieve, lieve kind!" was al, wat de oude vrouw Icon uitbrengen. Zoo bleven ze zitten, toit het bewusitie hoornsignaal Miss Jefferies waarschuwde, dat zij' gaan moest. Ze kuste haar groot moeder en de kinderen goedendag en ging heen. „Ik zou veel liever den heelen dag hier bij u blijven, als ik mocht", sprak zij. „Het leven is hier zoo heerlijk vredig!" „Och, lieve, ieder huis heeft zfn kruis!" antwoordde Mrs. Wagstaff filosophisch. „'t Is hier ook niet alles Zoo rooskleurig, als 't wel lijkt. Die arme schapen hebben een goeden vader, maar in haar moeder missen zij veel! Die geeft niets om' haar man en haar kinderen!" Clorinda keek ontsteld. „Hij zou dus niet gelukkig zijn, meènt u?" vroeg zij op zachten topn. Ippze van de actie 'der communistische propagandisten. Waar 'de communisten van huis uit antireligieus zijn, spiegel den zij' aan 'de inlanders in Indië, die wel gelopvig zijn, den heilstaat in hun eigen geloof voor. Ook 'hebben de com munisten hun doel trachten te bereiken met moorden en iafdreiging. Speciaal is dit geschied op Sumatra's Westkust. De Communisten zijh. dus niet geroepen om verontwaardigd te zijn over het optre den der regeering. De heer Kieerekooper dient 'de volgen de mloitie in: De Kamfer, van coirdeei. 'dait 't gewensfeht is ten aanzien van de doodstraf voor het geheeie Koninkrijk der Nederlanden dezelfde .gedragslijn te aanvaarden, wel ke reeds mieer dan een halve eeuw voor het Rijk in Europa 'wordt gevolgd, spreekt de Wensdhelijkheid uit, dat de afschaf fing van de doodstraf ook Voor de ge bieden d'es rijks buiten Europa in over weging wordt genomen en gaat over tot de orde van dien dag. in het gelaat verdwijnen spoedig dcor het gelaat 's avonds mot PTJROL in te wrijven en 's morgens met warm water en zeep uit te wasschen. 't Voldoet iedereen ZIERIKZEE. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek, ontving het H.-B. van „Schuttevaer" yan het gemeentebe stuur bericht, dat in 1928 zal worden voortgegaan met het jaarlijks aanbrengen van een ijzeren trap' in de Nieuwe Haven. Wat betreft het doen branden van een licht aan de Oostzijde van het haven hoofd Wierd pipgemerkt, dat de commissie van toezicht pp de stoomboptdiensten van de provincie Zeeland",' hoewel bereid aan vankelijk om 'het licht tegen een jaar- lijksehe vergoeding te laten branden, die 'bereidverklaring later heeft teruggeno men, wijl haar bij nadere informatie ge bleken (was, dat het zteör gevaarlijk en daarom1 niet gebruikelijk is, om; bij in gang van havens slechts één licht te laten „Hoe kan dat nu, als hij' ziet dat zijn kinderen zoo verwaarloosd worden! Ze heeft nooit eens een liefkoozing of een goed woord voor hen over! O, 't is een schande!... Hun nurse zou je er meer van kunnen vertellen! En 's avjonds is het ook niet de moeder die hen nog eens lekker komt toestoppen, maar de vader, en je kunt wel zeggen, dat die de plaats van beide ouders veryult". „Dat doet me leed voor hen alle drie", sprak Clorinda, met oprechte deel neming. Mrs. Wagstaff schudde 't hoofd. „Lady Nell is geen goed mensch, lieve, en zie maar dat jie zoo weinig mogelijk met haar te doen hebt! Buitengewoon harteloos en w'reed is ze!" „Dat meent Dorinda ook!" prevelde Clorinda. „Ze zegt dat Lady Nell dienzelf den wreeden trek om1 den mond heeft, als grootvader, en dat ze ons maar ver driet zal doen zooveel als ze kan!" De kinderen plukten bloemen voor hun bezoekster. „Ja, dat is vast zoo", sprak Mrs. Wag staff, droef het hoofd schuddend. „En *'t is bij haar niet anders dan sport; ze doet het om zich wat afleiding te be zorgen. O, je zoudt er van schrikken als je eens hoorde de onaardige dingen, die z'e tegen haar eigen dochtertje kan Zeggen". „Arm1 klein ding", riep Clorinda uit. „Gelukkig, dat haar vader zoo lief voor haar is, dat die het wel weer voor hen heiden goed maakt! Zoo lang 'hij' in Brimley is heb ik zoo'n veilig gevoel over mij' of grootvader niets zou dur ven beginnen. Gisteren, toen ik zoo ver legen was, heeft hij me zoo heerlijk pp mijn gemiak gezet". i branden en zij daarom, ter voorkoming van ongevallen enz., niet wenscht mede te werken, te me'er niet, omdat volgens het bekende arrest van den Hoogen Raad, indien er slechts één licht brandde, de provincie voor eventueele ongelukken aansprakelijk Zou zijn, terwijl het sinds jaren bestaande havenlicht aan de West- Zijde, volgens de wettelijke bepalingen, niet als een licht schijnt te mogen worden medegerekend. Het voteeren van gelden voor het houden van twee lichten achtte de Raad, in aanmerking nemende de hoo- ge kosten en het gering aantal schepen dat 's avonds en 's nachts de haven bin nenvaart, niet gerechtvaardigd. Het H.-B. stelt ,zich voor, zich tot genoemde com missie van toezicht te wenden, in de hoop haar te kunnen overtuigen, dat bij den be- staanden toestand ongevallen porder zijn te duchten, dan wanneer dfe haven zou zijn verlicht door het kustvuur en een groen licht. Van de klokken, die eerlang het nieuwe carillon van den stadhuistoren Zullen vormen, zijn Maandag de 7 groot ste per „Koophandel" gearriveerd. Mor gen (Donderdag) komen de 16 kleinere, waarmede het carillon compleet is. De zwaarste klok weegt 330 K.G., de kleinste 10 K.G. Naar ons werd medegedeeld, zal het nog wel begin December worden, voor dat de nieuwe beiaard zijn klanken over 'de stad zal laten schallen. Ter geruststelling van velen kan. worden medegedeeld, dat het de politie alhier gelukt is de hand te leggen op een persoon, welke zich op den Blok- weg heeft schuldig gemaakt aan feen feit, strafbaar gesteld bij art. 239 1 van het Wetboek van Strafrecht. De man heeft bekend en proces-verbaal is opgemaakt. Het hoofdbestuur van den Bond v. Staatspensionneering heeft in zijn nage noeg voltallige vergadering van 17 dézer het overleden hoofdbestuurslid, den heef J. A. van der Valk te Zierikzee herdacht, die Zich gedurende vele jaren en op ve lerlei wijze voor doel en streven van •dien bond op belangelooze wijze zeer verdienstelijk heeft gemaakt, en met al- Het hek ging open en Jack trad ijlings op het huis toe. Hij zag er bleek en ontdaan uit en had een geopend tele gram in de hand. „Miss Jefferies, het spijt mij zeg maar ik moet -weg. Mijn vader is ge vaarlijk ziek; ik mOet er onmiddellijk heen". 1 Clorinda sprong op „Is uw1 vader ziek? O, Wat zult u 'dan ongerust zijn! Kan ik iets voor u doen?" „Dank u; heel vriendelijk van u! u weet niet, hoe geweldig het mij spijt, dat ik u nu alleen mfeet laten; maar het kan niet anders". Mrs. Wagstaff had 'de kinderen in be slag genomen. „O, 'bekommer u niet om mij", sprak zij', uit den grond van haar hart. „Ja, dal doe ik toch wel! Zooals ik reeds zei: het is voor mij de kwellend, ste gedachte, wat u wel overkomen kan, terwijl ik weg ben. Nicholas zal zijn best doen, om' u te beschermen; maar, als ze er u toe dwingen??" Clorinda legde haar hand op zijn arm. „Toe dwingen??.... Waartoe dan?" vrofeg zij. „Als u mij immers van te voren waarschuwt, wfeet ik, hoe ik mij houden moet". „Beloof (mij1 dan, dat u er onder geen enkele omstandigheid toe zult oveTgaan, om een aanzoek van Sir George aan te nemfen". „Van dien vriendelijken man, die giste ren aan tafel naast mij zat?" (Wordt Vervolg 1).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1