Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD behoorende bl] de van Vrijdag 21 Oct. 1927, no. 11610. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare en geweiger.I terugontvangen brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn, terug pntvangen gedurende de eerste helft der maand October. Brieven 1. C. J. J- van Espen, Soerabaja. 2. Gebr. Manger, Gouda. 3. A. Maasij. Rotterdam. Nota. Aanbevolen wordt om 't adres van den afzender op de brieven en brief kaarten te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken, steeds van een volledig adres, straatnaam en huis nummer te voorzien. Uit Stad en Provincie. SEROOSKERKE. Dinsdagmiddag hadden enkele jongens de onvoorzichtigheid ach ter op een geladen vrachtauto te klim men om mee te rijden. Dicht 'b!ij huis ge komen wilden ze van het voertuig af. De 'bestuurder stopte niet, waarop de kleinen van de wagen sprongen, waarbij de 8-jarige J. H. zoo ongelukkig terecht kwam, dat geneeskundige hulp moest w,orden ingeroepen. Dr. Pilaar heeft en kele vleeschwonden aan hoofd en kin verblonden en gehecht. ST.-PHIL1PSLAND. Vrijdag 14 Oct. ver gaderde alhier de gemeenteraad. Voorz. de burgemeestersecretaris 'dhr. C. v. Bendegom. Gelezen worden de notulen van 25 Aug. en 6 Sept. Bij de laatste merkt dhr. A. M. v. Dijke op, dat niet juist is geformuleerd, waarom hij' en dhr. Neele de 'belofte hebben gedaan bij hun was voorgesteld, het handwerkonderwijs met 4 u,ren werd uitgebreid. Dhr. Neele wijst op de groote beteekenis van het onderwijs in handwerken en stelt voor het verzoek van het hoofd der school in te willigen. Dhr. v. Dijke zegt, dat de klasse meisjes te groot is om door één leerkracht geholpen te worden? Boven dien 'blijft het aantal uren gelijk, daar door 2 Ieetrkrachten gelijktijdig onder richt zal woeden gegeven. De gemeente zal alleen 4 uren mieer in rekening krij gen. Hij stelt voor het verzoek Van het hoofd der school toe te staan. Dhr. de Ruijter informeert of dit alleen geldt voor de school op het dorp. D|hr. v. Dijke merkt op, dat de open'b'. lagere school te Anna-Jaco'ba-Polder deze wijziging niet non dig heeft, daar zij er geen leerlingen genoeg voor heeft. Dhr. de Ruijter vraagt of deze wijziging alleen toegepast zal worden als er 20 meisjes zijn. Dhr. van Dijke stelt voor bij meer dan 15 meisjes deze regeling in werking te doen treden. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat hij, gehoord de besprekingen, bereid is het voorstel van B. en Wl in te trekken. B. en W:. Igaan hiermee accoord. 't Voor stel v. Dijke wordt met alg. st. aange- nomeh. Van dhr. Brarides, hoofd der O. L. S. te A.-J.-Polder, is eveneens een desbetreffend verzoek ingekomen. Hij zag echter gaarne, dat het verplichte aantal leerlingen voor zijn school werd bepaald op 6. (Voor het dorp 10. Corr.). Weth- L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat de Raad verplicht is ook te A.-J.-Polder gelegen heid te geven voor vervolgonderwijs. Na mens B. en Wi. stelt hij voor, de rege ling hiervan aan hen over te laten. Een verplicht aantal leerlingen van 6, biet b.v. 10 lesuren per week, zou z. i. billijk zijn. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen be spreekt de mogelijkheid om de meisjes leerlingen uit A.-J.-Polder het handwerk onderwijs op het dorp te laten volgen. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen meent, dat de bezwaren daartegen te girpot zijn. Het voorstel van B. en W:. wprdt aanvaard. Wieth. v. Strien infp|itoe)ert of nu ook voor de Bijz. School te A.-J.-Polder het aantal op 6 'bepaald is? De voorzitter antwoordt 'bevestigend. Na eënige dis cussie wordt 'besloten toet algemeene stetomen, dat geen onderhandelingen smet installatie. Zij hebben c'it gedaan, niet uit verachting, maar uit eerbied voor den eed. Hun is geleerd: „Wanneer met de I de P. Z. E. M. zullen Worden gevoerd. belofte kan volstaan worden, leg dan niet den eed af". Verder wil spr. zijn terugkomst in den Raad gaarne imotivee- ren, en vraagt of de voorzitter 'dit nu of bij de rondvraag aan de orde wil stel len? De voorzitter zag dit liever bdj de Tondviraag. Aldus wordt besloten en de notulen vastgesteld. B. en W. deelen mede, dat als le plaatsvervanger van den burgemeester is aangewezen dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen; als 2e dhr. J. van Strien; idem, dat voor de maanden Oct., Nov. en Dec. is aangesteld als 2e ge- meente-werkman, L. v. Duuren, op een loon van f20 per Week. Ingekomen "is o. to. een schrijven van den Inspecteur der Dir. Belastingen, betreffende de op centen der Vermogensbelasting en een zelfde schrijven 'betreffende de gemeen telijke inkomstenbelasting. Laatste op brengst valt ruim1 f 2300 mee. Op de hernieuwde aanvraag om subsidié van het Schoolmuseum te Middelburg, stellen B, en W. voor, afwijzend te beschikken. Dhr. de Ruijter vraagt naar het deel van het museum. De voorzitter leest o.a. daar voor het gesprokene Ib'ij de opening door den Commissaris der Koningin. Het voor stel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenom'en. Naar aanleiding van een onderzoek door den Comman dant der Rijks veld wacht te Tholen, in zake den toestand van het arrestantenlo kaal, stellen B. en W. voor de noodige verandering aan te brengen. De kosten beloopen ipl.m. f 45. Na uitvoerige dis cussie, wordt aldus besloten. Ben ver zoek van ds. Boone om een schoollokaal 's Vrijdags van 4—6 uur, te mogen ge bruiken voor het geven van godsdienst onderwijs in de Anna-Jaco'bapolder. De heer Neele informeert hoe de regeling hiervoor indertijd was getroffen met de hervormde predikant, vooral ten opzichte van licht en verwarming? B. en W. stel len voor het verzoek voorloopig toe te staan. Dhr. de Ruijter informeert, of er bezwaar bestaat om het blijvend top te staan? Dhr. v. Dijke kan zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, daar dit inhoudt, dat alleen bij hooge nood zaak, intrekking zou volgen. Dhr. van Strien zegt, dat de Raad bij zulke ver zoeken het recht-moet vast houden om op zijn 'besluit terug te kómen. De heer Neele inform'eelrt, wie dan zal zorgen voor licht en verwarming? Wanneer een lokaal wordt gegeven, waarin overdag les gegeven is, zal verwarming weinig kosten. Na nog eenige discussie wordt besloten een verwarmd lokaal te geven, terwijl de predikant zelf voor verlich ting zal moeten zorgen. Een verzoek van de Oudercommissie aan de O. L. S. No. 1 alhier, om' wederom een cursus te ge ven in verVolgondetrrwijs. De voorzitter deelt mee, diat van dhr. A. J. de Ruijter, onderwijzer, een schrijven is ingekomen waarin hij meedeelt, dat hij niet vopr een herbenoeming aan dezen cursus in aanmerking wenscht te komen, wegens studieredenen. Dhr. Neele informeert of het overige personeel het dan niet te druk krijgt? De voorzitter zegt, dat dit niet het geval is. Dhr. v. Dijke vraagt of het nu voor 2 jaar gelijk aangevraagd is? De voorzitter zag liever ieder jaar opnieuw aanvrage. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat uit de discussies blijkt, dat de cursus 2-jarig is, dus dat een besluit moet worden genomen voor 2 jaar ge lijk. Met alg. st. wordt 'besloten dezen cursus voor 2 jaar te geven. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen zag gaarne, dat het zelfde aantal uren werd behouden, en niet, zooals dooT het hoofd der school voordat het accoord mét de Coöp. Elec- Mij. St.-Philipsiand, alhier, is vastgesteld. Daarna volgt benoeming gem.-secreta ris. Met algern. stemmen wordt gekozen dhr. H. P. Kleppe, burgemeester alhier. Weth. !U J. van Nieuwenhuizen vraagt den benoemde of deze de betrekking aan vaardt. Deze antwoordt bevestigend. Ge noemde 'wethouder spreekt den voorz'. daarna aldus toe: „Mijnheer de voorzit ter! Mag ik u, ook namens collega van Strien, hartelijk gelukwenschen met de benoeming tot secretaris onzer gemeente. Die uitslag, met algem. stemmen benoemd tot deze betrekking, moet voor u het be wijs zlijn, dat u aller vertrouwen geniet. Dat de toekomst geve, dat dit vertrouwen nimmer beschaamd worde! De raad heeft, ondankstoet feit, dat zij1 vrij was een an der uit de groote lijst van sollicitanten naar voren te brengen, unaniem de voor dracht van ons College overgenomen en daarmee de mede-verantwoordelijkheid voor -deze benoeming op zich genomen. Deze verantwoordelijkheid acht ik ech ter zeer klein, omdat wij u kennen, met uw groote werkkracht, uw sterk gevpel van plichtsbesef, en dan met de weten schap daarbij', dat uw werken en streven voor deze gemeente niet alleen door den Raad en de inwoners, maar ook door de heeren, -die boven u geplaatst zijn, ten zeerste wordt op prijs gesteld. Ik ben er van overtuigd, dat er voor u in uw nieuwe betrekking moeilijkheden zullen komen. Maar gezien uw sterken wil, zult u die overwinnen. Wij, als college van B. ieai W;., hopen dat u onzle voordracht naar waarde zult weten te schatten en dat 'we in de periode die voor ons ligb aangenaam en genoeglijk mogen samen werken in het belang van St.-Philipsland en zijn inwoners". Die overige leden feli- citeeren -den benoemde eveneens. Dhr. Kleppe dankt daarna in de eerste plaats de wethouders voor hun aanbeveling. Waar hij op de vraag of hij z'ijn benoe ming aanvaardt, met ja heeft geantwoord, zegt hij, van dit woordje de volle be teekenis te voelen en te begrijpen welke verantwoordelijkheid hij hiermee op zich, neemt. Verder dankt spr. den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij, met al wat mogelijk is, zal trachten niet te beschamen. Daarna volgt vaststelling der begrooting. De post jaarwedde burg. wordt door het combineeren der functies burgemeester—secretaris, met 25 pCt. is f 447,50 verminderd. De jaarwedde secre taris'bedraagtf f 21150, ziijnfdieff 750 minder dan voorheen. Alzoo een voordeel v(opr de begroeting van f 1197,50. De post Burgerlijke Stand wordt met f 50 ver minderd. Post reparatie enz. rijwiel ge meente-veldwachter wordt gebracht van f 25 o-pf f 20. Dhr. v. Dijke vindt dit te weinig en vraagt naar de redenen daar van. De voorzitter zegt dat de Commissie voor het nazien der begroeting f 25 te veel vond. Hij heeft geïnformeerd in an dere gemeenten en vergelijkt daarbij ook het salaris van den veldwachter. Dhr. J. A. Stols merkt op, dat, hoewel in andere gemeenten "het salaris hooger kan zijn, hier rekening moet worden gehouden met de bijbaantjes van den veldwachter. Dhr. Neele vindt dat dit buiten beschouwing moet blijven, daar daarvoor ook werk geschiedt. Wat betreft de rijwielverg.oe iding (Vindt hijl f 2!5 nog te Weinig en stelt vow hiervoor f 35 uit te trekken. Weth. v. Nieuwenhuizen zegt dat het onder zoek in andere gemeenten heeft uitge wézen, dat de veldwachter hier niet te klagen heeft. Bovendien js moeilijk uit te maken of f 30,35 of f 40 noodig is. Dhr. Neele is het hier niet mee eens. Dhr. v. Dijke stelt voor den post ojA f 25 te handhaven. Dhr. Neele trekt zijn voor stel in. Het voorstel van Dijke wordt met 4—3 verworpen. Over den post uit- keering aan andere gemeenten (voofbe- zioek H.B.S. enz.) volgt een uitvoerige be spreking. De post onvoorzien bedraagt f 1445. Over is f 903,10. Dhr. van Dijke stelt voor dit niet bij „onvoorzien" te voegen, maar te verdeelen over andere posten. Alzoo. wordt besloten en wel als volgt: Post onderhoud O.L.S. Ufo. 2 te A'.J.-Polder wordt van f 200 op f 400 gebracht. Post onderhoud straten enz. van f 500 op f 700. Post haven wordt imfot f 500 verhoogd. De begroeting wordt daarna mei algemeene stemmen goedge keurd. De beer Neele stelt voor den af trek voor noodzakelijk levensonderhoud Van f (500 opt f 600 té brengen. Zijlus in ziens is zulks, gezien de financieele toe stand der gemeente, mogelijk en is de aftrek ,van f 500 voor een middelmatig gezin te gering. De voorzitter verzoekt voorsteller dit in handen te stellen van B. en Wi.' ter nader onderzoek. D|hr. de Ruijter gaat, zoo het mogelijk blijkt, met het voorstel accoord. Weth. van Nieuwen huizen zegt, dat wanneer dit voorstel aan genomen wordt, het tegenwoordige ver- menigvuldigingscijfer niet te houden z'al 'z'ijn. Dhr. Neele vraagt ,of een kleine ver hooging daarvan niet beter zou zijn, dam genoemden aftrek o,p f 500 te laten. Na nog eenige discussie wordt besloten het voorstel in handen te stellen van B. en W. Volgt begrooting Burgerlijk Arm bestuur. Dhr. de Ruijter merkt op dat hij inog geen antwoord heeft gehad op een eenigen tijd geleden gestelde vraag, be treffende het niet toekennen van uit- keering aan iemand, die niet bij een kerkgenootschap was aangesloten. Hij was het met deze handeling niet eens en kan daarom1 zonder nadere toelichting z'ijn stem niet aan de begroeting geven. Dhr. Neele is het hiermee eens. Hier over wordt verder niet gesproken, doch na in gesloten zitting overgegaan zijnde wordt eenigen tijd later opk deze be grooting met alg. st. goedgekeurd. B, en W. verkrijgen machtiging om een oud windwerk -met schuif, overgebleven van het ons welbekende „spui", te' verkco<- pen voor f 100. Alsnog wordt besloten een aantal ijude ke'en, te verknepen aan (dhr. P. 'de Rluiftejr, a f 1!,$5 per M2,. Daarna rondvraag. Eerste spreker is dhr. A. M- v. Diijke, over den terugkeer in den Raad. En wel als volgt: Mijnheer de voorzitter. 6 Sept. j.l. bij de laatst gehouden ver gadering van uwen raad stelde ik, naar aanleiding van den m.i. ongemotiveerden uitslag <ïer wethoudersverkiezing monde ling mijn mandaat als raadslid ter uwer beschikking. Tevens deelde ik mede dat ik dit voor de eerstvolgende raadsver gadering schriftelijk zou bevestigen, het geen noodig js om aan de desbetreffende wetsbepalingen le voldoen. Zeer gaarne was ik bij mijn eerstgenomen besluit gebleven. Ik ben hier echter op terug gekomen, of liever gezegd, moéten ko men, en wel op de navolgende gromden le. wil ik schuld bekennen. Het was ver keerd van mij weg te gaan. Dit heb ik ontdekt door den sterken aandrang der kiezers, die van verschillende zijden op mij is uitgeoefend. Zij hebben dit aan mij niet terdiend, daar het toch h,un schuld mi-et was, dat ik ais wethouder werd gewipt, of geen wethouderszetel meer waardig was. Een mensch kan Zijn gevoel Wel. eens te veel laten meespreklen, Ten 2e Wil ik de belangen van de ge imeente helpen blijven behartigen, het gaan al de jaren van mijn raadslidschap mijn streven is geweest en in de 3e plaats om de gemeente zooveel moge lijk te helpen "behoeden voor een een zijdige vertegenwoordiging. U, mijnheer de vooritter, zeg ik opnieuw mijn volle •medewerking toe; overigens zal ik den weg 'bewandelen die er voor iniij open staat. Een ieder zal begrijpen dat er voorloopig moeilijk sprake zal kunnen zijn van een genoeglijk en eendrachtige samenwerking, of de belangen der ge meente moeten zulks eischen. Ik herinner mij nog £e woorden, die ik tot u sprak bij uw installatie als burgemeester al hier, en wel dez'e: onderscheid steeds personen van zaken en zaken van per sonen, want waar dit gemist wordt, wor den de belangen op den achtergrond ge drongen. De ondervinding heeft miij ge leerd, dat, hetgeen ik u toen voorhield, bij verschillende van mijn collega's raads leden, niet op den voorgrond heeft ge staan, daar zij mij geen enkele zaak kon den noemen, die hieraan ten grondslag lag. En hiermede, mijnheer de voorzitter, heb jk weer mijn mandaat als raadslid aanvaard". Daarna sprak dhr. L. Neele: Mijnheer de voorzitter: Ik verzoek u ook mij een oogenblik te vergunnen om nader te for muleeren: le. Waarom ik van de vorige raadszitting ben vertrokken en 2e. waar om ook ik niet gebleven ben bij mijn voornemen om van verdere zitting in den raad af te zien. Wat het eerste be treft moet ik daarvoor terugkomen op d,e vorige zitting en wel ten opzicht© van de wethoudersverkiezing. A1s lijstgenoot van den gewezen wethouder v. Dijke zal het den raad wel niet bevreemd heb ben, dat ik me, na hetgeen door deze in de vorige zitting gezegd werd, mij ge heel bij hem aansloot. Waar op dhjr. v, Dijke 207 stemmen waren uitgebracht en op onze lijst in totaal 257, meende ook ik dat de geheele raad hieruit zou voelen, dat een groot deel der kiezers van onze gemeente hiermede had uitgesproken, dat zij ten eerste het aftredende lid v. Dijke ijn den raad wilden terugzien en 2e ook één zijner geestverwanten. Alzoo behaal den wij van cfe 7 zetels er 2. Slechts lijst 1, hoewel met een belangrijk aantal minder stemmen kreeg ook 2 zetels. Onze groep, in zetels de gelijke van groep 1, was de sterkste in stemmencijfer. Nu zal niemand in den raad er verwonderd van op zien, als Tlï zeg, dat wij door dezen uitslag .ook recht hadden op een wethouderszetel, te meer nog, daar door de practijk bewezen is, dat onze weth. ten volle voor dez'e taak berekend was. Wanneer ik denk aan de waardeerende woorden indertijd bij de iitstallatie van onzen burgemeester, door het lid L. J. v. Nieuwenhuizen aan den heer v. Dijke gericht, dan mag ik daaruit concludee- ren dat v. Dijke was een man, met hart en ziel zijn krachten stellende in dienst der gemeente, in een tijd (dat krachtig beleid bard noodig was. Alweer heeft de algemeene waardeering bewezen, dat v. Dijke meer en véél meer heeft gedaan dan zijn plicht hem' ooit kon opleggen Doch het zou anders worden. Lijst 1 sloot een compromis met lijst 4 en 5. Dat ook de aanvoerder van lijst 1 een wethouderszetel wenschte, was te begrij pen. Ook hij had, gez'ien den stemmings uitslag, daar recht op. Doch om dien te verkrijgen, had hij zeer zeker een an deren weg moeten bewandelen. Volgens het stemmencijfer zijn er in onze ge meente 108 stemmende anti-rev., afgezien van enkele niet-stem'mers, die echter ook de andere lijsten hebben. Dhr. v. Strien, als hun vertegenwoordiger, heeft dus zijn zetel niet ten volle behaald. Niettegen staande dat heeft hij lyet aangedurfd, ik zeg (uitdrukkelijk aangedurfd, zelfs een wethouderszetel te bezetten. Hij is m.i. daarin in de volgende opzichten fiout ge weest: le. had hij er geen redhjt op, en 2e. had hij een wet^ouderszetel niet mo gen aanvaarden, wanneer daarmee een man als de vroegere wethouder uit dit college werd getrapt. Dat verder dhr. L. J. van Niêuwenhuizen zijn steun bij de i.-r. heeft gezocht, pleit m.i- niet voor gevoel van evenredige vertegenwoordi ging, jmaar wijst meer op wilsdoprdrij ving, met voorbij zien van de gemeente belangen. De steun die hef medelid de Ruijter aan deze twee groepen heeft ge geven, zal in het kort gezegd, door vele ingezetenen -zeer kwalijk, worden geno men. Dit alles samengevoegd, heeft ook (mij zoo gegriefd, dat ik niets anders mocht doen dan me bij dhr. v. Dijke aansluiten. Over het terugkomen op- mijn besluit om voor mijn zetel te bedanken wil ik dit zeggen: Ik ben m'ede-afgevaar digde van 257 kiezers. Ook -mij is geble ken, dat deze ons besluit niet koniden goedvinden. Met klem is er op aange drongen, dat wij onze plaats zouden be zetten. Niet direct door alle kiezers die ik hier noem1, maar in de eerste' plaats door hen die ons candidaat hebben ge steld en verder door onze mede-lijstge- nooten. Na ernstige bespreking, waarbij ook mij gebleken is, dat ik de conse quenties uit mijn bedanken voortvloeien de, niet mag aanvaarden, heb ik gemeend vooir dien aandrang te moeten Zwichten. Ik hoop in deze zittingsperiode met mijn bescheiden krachten zooveel mogelijk werkzaam te mogen zijn in het belang der gemeente". Vervolgens komt Weth. L. J. v. Nieu wenhuizen aan het woord: „Mijnheer 'de voorzitterNaiar aanleiding van het te- rugkeeren in de Raadszaal vbn resp. de heeren v. Dijke, Neele en v. Nieuwenhui zen, en 'betreffende het zoo juist gespro kene, vergunt' U het m'ij wellicht een en kel woord te zeggen. Ondanks het feit, dat 'door 'bovengenoemde heeren in de vorige vergadering :i!n het openbaar mon deling 'hun miandaat ter beschikking is ge steld, mét de 'bijvoeging dat schriftelijke bevestiging zou volgen, hebben deze hee ren hun zetel weer ingenomen, wat van zelf spTekend hun wettelijk recht is, omr dat schriftelijke bevestiging is achterwege gebleven. Ik stel het op prijs, dat dit terugkeeren niet hoofdzakelijk geschiedt onder den drang van hun kiezers, maar dat de heeren gevoeld hebben, dat voor hen een plicht te vervullen is, wijl in de vorige vergadering hun lidmaat schap hebben aanvaard onder overlegging van den eed of de 'belofte, om de belan gen der gemeente- te zullen voorstaan en 'bevorderen. Er is echter bij mij een ge voelen naar voren gekomen, dat het weg gaan deir heeren na afloop der wethou dersverkiezing toet was 'bij wijze van motief, als zouden de 'belangen der meent© zijn .geschaad, maar 'dat hun heen gaan plaats vond, omdat het persoonlijk gevoel van eigenwaarde was geschonden. Het was ook geen opwelling van dTift of verontwaardiging, wijl reeds eenigen tijd voor de vergadering den heeren ons standpunt 'betreffende de wethoudersbe noemingen bekend was. Ergo, een be sluit om' heen te gaain was te voren in on derling overleg genomen, wat ook ttui. delijik blijkt uit de 'rede van dhr. van Dijke, welke op schrift was gesteld en dus vanzelf sprekend van tevtoren m'cest zijn opgemaakt. Ik kan toe goed indenken, dat dhr. v. Dijke gevoelig is, zijn weth.- zetel te hébben moeten verlaten. Dit is echter, wees daarvan overtuigd, geen per soonlijke antipathie. Maar tijdens den verkiezingsstrijd wlorden er wel eens toe. zeggingen gedaan, betreffende evetntueelien steun, welke nadien (en ik mag wel zeg gen na den scherpen strijd) gestand moe ten worden gehouden. Dit wil ik echter even voorop stellen, dat wij alleen mo menteel geen spijt hébben over, de wet houdersverkiezing en djaf wij ons toet kunnen indenken, dat deze in strijd |is met de gemeentebelangen. Het heengaan der heeren heeft ons zeer gegriefd, en dok het gesprokene door dhr. v. Dijke in de vorige vergadering bevat passages, die diaiar reden voor geven. Waar de heer v. Dijke, wat volgens ons ook on derschreven wordt door de andere hee ren, de wethoudjersverkiezinig noemt een ten hemel schreiende zaak, in ernstige mate in strijd met de evenredige verte genwoordiging, spottend met den volks wil en door elk verstandig en welden kond toensch afgekeurd wordende, zou ik dhr. v. Dijke willen antwoorden, dal er dan zonder twijfel zeer veel onver standige en onweldienkende mienschen in onze gemeente wonen, daar een groot aantal inwoners van St.-Philipsland en A.-J.-Polder deze verkiezing ten zeerste gemotiveerd vinden. Volgens ons mag dhr. v. Dijke deze verkiezing met 2500 afkeu- ringswaardig vinden, als hij in zijn rede aangeeft. Laat hij dan ook maar eens terugdenken aan de verkiezing van 4 ja ren geleden. Is er toen met de evenredige vertegenwoordiging rekening gehouden Voor zoover mij 'bekend, is er toen ook een lijst met 'een aanmerkelijk gropter aantal stemtoen voorbij gegaan. Bij ons is de meening gevestigd, dat indien de heeren de macht hadden igehlgd, de wet houderszetels in hun handen te hjouden, dat ze dit dan ook hadden gedaan, met op zijde plaatsing van het stelsel der evenredige vertegenwoordiging. De fei ten om ons in die overtuiging te verster ken, zijn ons voldoende bekend en daar om vinden we hun verontwaardiging oVer deze wethoudersverkiezing ten f zeerste misplaatst. Mijnheer de voorzitter! Ik had behoefte deze uiteenzetting te geven en ik dank U, dat U mij daarvoor de gele genheid hebt gegeven. Het is toet om nog scherper tegenover elkaar te staan, maar indien ons toch voor de voeten wordt geworpen, dat Wij met deze ver kiezing een onreehtmiatige of onrechtvaar dige daad hebben verricht, geheel en al strijd met de gemeentébelamgen, dan is toch ook het recht aan onze zijde, deze verkiezing te rechtvaardigen. Het zou ons echter ten zeerste spijten, indien de ver bittering bij de heeren zo,o groot was, dat samenwerking is 'buitengesloten. Dat kan niet zijn in het belang van de zaak, Waarvoor 'wij hier zijn geplaatst. Ik zou een beroep op U willen doen, heeren v. Dijke, Neele en v. Nieuwenhuizen. Laat ons indachtig zijn aan eed of belofte door ons afgelegd, om de belangen der gemeente voor te staan en te bevorderen. Houden wij dit voor oogen, dan is sa menwerking niet buitengesloten, ja zelfs, een- gebiedende noodzakelijkheid en kun nen de gemeentebelangen gezamenlijk worden behartigd. Ik hoop, dat dit be waarheid worde". Dhr. P. J. de Ruijter sluit zich 'bij het gesprokene van den heer v. Nieuwenhuizen aan. Zijns inziens zijn de gekozen wethouders ten volle voor hun taaie berekend, wat de achter ons liggende periode heeft 'bewezen. Dhr. v. Dijke zegt, dat hij 'bij de vorige verkie zing zich tot de bestaande kiesvereeniging heeft gewend, pm te spreken over het verdeelen der wethouderszetels. Hij kreeg daarop echter geen antwoord en was dus geheel vrij. Dhr. L. J. v. Nïeuwerihiuizen zegt, dat toch niet ontkend kan wor den, dat toen geen rekening is gehouden met de evenredige vertegenwoordiging en dat nu, zoo de macht er toe bestaan had, wederom de wiethouderszetels zouden zijn 'béhouden. Dhr. v. Dijke lm(erkt op, dat het een verschil uit maakt of het gaat ovér een zittend wethouder. Dhr. L. J. van Nieuwenhuizen zegt, dat gemérkt werd1, dat opk de zetel van -dhr. A. A. v. Nieu wenhuizen 'moest behouden worden. Toen was steun uitgesloten. Dhr. v. Dijke vraagt waairuit dit opgemaakt is. Dhr. L. J. van Nieuwenhuizen is bereid dé béwij'zen te leveren. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen zegt direct na de verkiezing tot raadslid be_ grepen te hébben, dat hij' geen wethouder zou worden. Hij' heeft dat ook gezegd. Dhr. L. J. v. Nieuwenhuizen zegt, dat dait ,ook reëel was. Doch na afloop der verkiezing is door dhr. v. Dijke gepro. 'béerd ook dien zetel te béhouden. Dhir. van Dijke betwist dat. Dhr. L. Neele zegt, dat v. Dijke gerust de feiten kan npemén. Dhr. de Ruijter acht dit niet wensdhelijk. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen acht h^et be grijpelijk, dat dhr. v. Diijke ook sprekers- zetel Wenschte te 'béhouden. Wianneer (men vier jaren gezellig heeft samengewerkt, valt dit te verkliairen. Dhr. L. J. V. Nieu wenhuizen zegt, dat het dan ook niet kwalijk mag genomen worden, als er van andere zijde tegen geageerd wordt. Dhr. Neele zegt, niet vroeger mét de wet- houdersvefrdeeling 'bekend te zijn geweest. Toen hij' 4 September bij dhr. v. Striën lew aim, liet deze zich niet uit. De heer v. Dij'ke zegt, het wel geweten te hebben. Dhr. A. A. v. Nieuwenhuizen zegt ten slotte, dat ook 'hij in drift ds weggegaan. Door enkele, hij zal maar niet zeggen veel, kiezers is hem dit kwalijk genomen. Gok hij' komt daarom op zijn besluit terug en zal zijn zetel innémén zoolang het hem' in den Raad aanstaat. Over het „wij mét pns vieren", zal hij maar niet verder spreken. Daarna sluiting. LOiDBOÜW TEFFiüSLTo ARBITRAGE IN DEN AARDAPPEL- HANDEL. j I De arbitrage-comm. iinz'ake den aardap- pelhandel in Zeeland heeft dezer dageni te Goes vergaderd, onder voorzitterschap van iden heer P. Lindebbergh. Blijkens een verslag in het Zeeuwsch Landbouw blad Wérd in de eerste plaats besproken de 1 pet. tarra, die de Z.L.M- zou willen afschaffen, (iniaar waaraan de aardappel handelaren zeer gehecht zijn. De verte genwoordigers van den landbouw deden hun best om deze 1 ,pct. die in andere streken, Zooals West-Npord-Brabant en de Zuid-H oil andsdie eilanden, niet bekend is, eraf te krijgen. Zondier eeniig resultaat echter. De handel meent, dat Zeeland in, dit opzicht een goed voorbeeld is en dat ook in andere gewesten getracht zal moe ten iworden, de 1 pet. tarra in te voeren. Wat de sorteertoachine betreft, opk hier staat >de handel niet tegemoetkomend te genover. De Z.L.M. had een onderzoek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9