1 UWEN WINKELIER 1 Zierikzeesche Nieuwsbode ■ZEELANDs ROEMl pUBBElEWAARflEl I VRAAGT B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. met bon van I Stijve Nek Eloosterbalsem MIJNHARDT'S behoorenda bij da van Vrijdag 7 Oct. 1927, no. 11604. ZIERIKZEE. Het Zuid-Bevelandsch a capellakoor, onder leiding van' den heer Tamminga, zal volgende week Woensdag 12 October, in de Concertzaal „Zeeuwsche kleuren en klanken" ten gehoor© brengen. Omtrent dit typisch Zeeuwsche werk wordt ons het volgende medegedeeld: Het werk brengt door woorden en door muziek verschillende elementen uithet Zeeuwsche leven naar voren. Neptunes leidt het in met een lied over den ruste loos worstelenden Zeeuw, wiens kracht hij heeft leeren waardeeren als vijand, Dan volgt de Zeeuwsche Maagd, die een in dialect geschreven ode aan Zeeland zingt, waarbij zich voor a capellakoor een gebed voor Zeeland aansluit. En dan komen de karakteristieke elementenEerst een vro.olijk koor der maaiers, die met een aardig refrein hun zeisen kloppen en slijpen. D'Erremuë-naertjes worden in geleid door een vrouwenkoor, dat tel kens wordt onderbroken door den straat roep der vrouwen met zeekraal, gorrinèt en seharretoë. Onmiddellijk volgt daarop echter de keerzijde: de1 gevaren der zee. Een mannenkoor zingt van den storm, een baritonsolo van een schip in nood en van de reddingsboot, een a Capella koor der vrouwenstemmen brengt een gebed, en een mannenkoor doet de hel den van de reddingsboot voor ons leven. Het tweede deel wordt ingeluid door een a Capellakoor over Zeeland. En dan komt een van de aardigste en moeilijkste num mers van het werk, een lied over „de Rienkrieërs", waarin het vroolijke gedoe van de ringrijderij levendig is uitgebeeld. De Koenkelpot volgt: een koor leidt de koude stemming van een winterdag in; dan zingt een tenor of sopraan-solo de coupletten van het koenkelpot-liedje. De „dolende stedemaegt van Rommerswaal" (alt-solo) herinnert aan hetgeen in, de Zeeuwsche geschiedenis aan verlies werd geleden. Een stevig gecomponeerd slot koor, een hulde aan Zeeland, besluit 'het werk. Verwacht miag 'worden, dat het a.s. Woensdag aan de gewenschte belangstel ling niet zal ontbreken. SEROOSKERKE. Na een bespreking ge houden met de heeren Streefkerk, v. d. Weijde, van Lijnden en Lindenbergh van de P. E. Z. M. besloet de Raad in haar vergadering van Woensdag haar mede werking te verleenen aan het tot stand komen van de electrificatie van Schou- wen-Duiveland. HAAMSTEDE. Zooals indertijd werd geroeid, bestond bij een damescomité u<t de gemeenten Haamstede en Burgh het :pl oi, in de maand October een bazur ten bate der slachtoffers van den storm ramp te houden. Deze tazar is thans o,p enkele inzendingen na, die gaarne vóór Dinsdagavond ll October ingewacht wor den, gereed en zal gehouden worden des namiddags en 's avonds op 12 en 13 Oct. in de bloembollenschuur in de nabijheid van het tramstation Burgh, daartoe wel" willend afgestaan door dhr. H. S. van Waveren. Gaarne wekken wij op tot een druk bezoek aan deze liefdadigheids-in stelling. SCHERPENISSE. Door B,. en W. is voor het jiaar 1928 'den hoer A. C. Polder man, arts alhier wederom aangekvezen ais 'geneeskundige belast miet het ver richten van den doodschouw. OUD-VOSSEMEER. Openbare Raadsver gadering, gehouden Maandag 3 October. Het 50-jarig bestaan van het Sint-Cornelia Liefdehuis. 10 OoWbW 1927. Reeds meermalen hebben wij in dit blad datgene medegedeeld, wat ons van den levensloop van een of ander merk waardig huis in Zierikzee bekend was en in bonte afwisseling trokken ons dan de personen en geslachten voorbij, die eens zulk een woning bevolkten. Dit is nu eenmaal het lot van een gewoon huis en bij hooge uitzondering komt daarin eene betrekkelijke rust, wanneer zooda nig perceel een bestemming erlangt vaUi meer duurzametn aard. Het aloude huis „de Mossel" met zijn belangwekkend verleden, vroeger door ons uitvoerig besproken, werd in 1877 herschapen in het Roomsdhl-Katholiek Sint Cornelia-Liefdehuis en sedert dat jaar mag men, menschelijker wij ze gesproken, heggen, dat het voor onbepaalden duut voor een vast en liefdadig doel bestemd is. Sedert 1877 js nu een halve eeuw voorbijgegaan en het Bestuur van deze Inrichting, zoowel als de Roomsch-Ka- tholieke Gemeente, maken zich op om dat feit op een waardige wijze te her denken. Laat ons daarom hooren, wat de plaat selijke geschiedenis dienaangaande weet mede te deelen. Destijds had de Roomsch-Katholieke Ge meente reeds lang uitgezien naar een ge bouw, waarin een bewaarschool en een naaischool kon gevestigd worden, ter wijl de toestand van het oude armen- gesticht 'Zeer veel te wenschen overliet en 'd.eed verlangen naar een geschikter verblijf voor de daarin verpleegde ouden van dagen. In deze vergadering waren aanwezig de heeuen A. v. d. Weijde en Lindenbergh, commissarissen van de P. Z. EL-Mij1., de heer van Lijnden, secretaris Van den Raad van 'bestuur en de heer Streefkerk, direc teur van de maatschappij'. Na de heeren welkom geheeten te hebben, deelt de voorzitter mede, dat in 'de Vorige verga dering de concept-overeenkomst, inzake electricitea,t is verworpen, omdat men vreesde, dat het getal aansluitingen niet zou worden verkregen en de straatver lichting te duur zou worden. Daarna wordt het woord gegeven aan den heer van der Weijde.'Deze deelt mede met de andere heeren te zijn gekomen in op dracht van het bestuur vian de P. Z. E. M. om toelichting en antwloord te geven op vragen, daar men begreep, dat in verband met de onbekendheid met de electrifi catie sommige raadsleden liever dep.vei- ligsten kant namen door „meen" te zeg gen. Hij wijst er op, dat een vergelijking met Holland inzake electrificatie niet op„ gaat, omdat men daar zeer veel stroom levert voor bedrijven, en men meer ais vergelijking ntoet nemen ïandtoouwstre' ken, en juist daar. wordt geconstateerd een geregelde toena'me van aansluitin gen. Staat men aanvankelijk afwijzen a de ervaring heeft aangetoond, dat onbe kend, onbemind maakt, en men bij' ken nisneming geleidelijk en wel in vrij groo- ten getale aansluit. De heer Daane wijst op den financiëelen kant, aantoonende, dat nu reeds aan H. Omslag, Wordt be taald f15000, aan waterpenningen f 9000 en straks misschien aan eiectnioiteitspen- ningen f9000, te zamien makende f 33000, om te slaan over ongeveer 500 gezinnen, maakt per jaar per gezin pl. m. f 66. Hier bij moet men in aanmerking' nemen, dat er ongeveer 80 pCt. arbeidersgezinnen zijn en dan vreest hij, dat het te druk kend wordt, te meer Waar de uitkomsten van 'het landbouwbedrijf niet rooskleu rig zïjin en hij alleen daarom! reeds be lasting verhooging vtreest. Ook zou hiji dit punt wel eens gaarne toegelicht Willen hooren door een neutraal pensoon en wel door iemand, die dit alle© niet bekijkt door een eleötrischen bril. De heer van der Weijde gééft toe, dat de finanöiëele toestand niet rooskleurig is. Ais 'Commis saris is hij1 misschien niet geheel neutraal. Als lid van Ged1. Staten zal hij er zich wel voor wachten, de gemeenten iets aan te" raden, wat volgens zijn w'ijize Van zien tot een finamciëele last welke niet te dragen zou zijn zou kunnen worden. De heer de Wilde wijst er op, dat inzake de waterleiding indertijd toe zeggingen en beloften zijn gehoord, wel ke toen het er op aam kwam deze na te komen, niet zijn ingelost. Hij is daarom huiverig zich weer op glad ijs te gaan begeven; hij' Vreest imlet den heer Daane, dat de lasten te zwaar zullen worden. De heer van Lijnden geeft een uiteenzet ting wat als garantie bedoeld Wordt en wel als volgt: Heeft men 360 aansLuitbare perceelen en sluiten daarvan het le be- drijfsjaar 180 aan, dan moet de gem. uit de gemeentekas garandieeren de rente van een kapitaal groot 180 X f25 f4500 a 5 pCt. of f 225. Men vraagt dus een offer van de gemeentekas Van f 225. Slui ten er het '2e jaar meer perceeien van de reste.erende 180 aam, aannemende 80, dan moet de gemeente garandeeren 360 1260 100 X f 25 f 2500, met de eerste f4500 makende f 7000 a 5 pCt. of een offer ad f 350 uit de gemeentekas, en zoo voorts. Hoe meer aansluitingen, hoe minder de gemeente aan rente te betalen krijgt. Door deze voorstelling Vervalt ten deal© het hoorfdfeezwaar vpor de ge meentekas. Medegedeeld wordt tevens, dat een arbeider tonder al te groote kosten in den mórgen binnen zeer kor ten tijd door middel van eleotriciteit waPm water krijgen kan; de daarvoor b'enoodigde pan kan zoo noodig jn huur koop verkregen worden. De heer He'ij- Toen nu in 1877 onverwacht de gele genheid zich voordeed een grooit gebouw te verwerven, waarin genoemde scholen en de bestedelingen konden opgenomen worden, werd zoowel door den toen- maligen pastoor G. H. Spiekerman als door zijn Kerk- en Armbestuur en Mevr. de Wed. Schillemans, de zaak met geest drift aangevat en tot een gelukkig einde gebracht door den aankoop op 30 Juni 1877 van het ruime en degelijk gebouwde perceel A 352, het „Hotel van Veen". Wel bestond er ook van andere zijde gading voor dit groote huis, hetzij voor verplegimgsgébbuw, hetzij voor kerk. Maar tenslotte werd "het voor de som van f 10101 door den timmerman Th. F. Wisse voor Mevr. de Wed. C. C. J. Schillemans— de Wit gekocht, die het gebouw aan het R.-K. parochiaal Armbestuur ten geschen ke aanbood. En het is ter eere van deze weldadige, goedhartige en godsdienstige dame, die 2 Juli 1885 alhier overleed, dat de Inrichting den naam bekwam van „Sint-Cornelia Liefdehuis". Overeenkomstig het plan om de be waar- en naaischool en de verzorging der ouden van dagen te doen leiden door geestelijke zusters, kwamen op Woens dag 10 October 1877 over het Zijpe zes zusters Franciscanessen aan, begeleid door de Overste van Nederland, Moeder Gregoria, welke laatste hier eenigen tijd bleef, om deze religieusen met hun werk zaamheden in de nieuwe Inrichting ver trouwd te maken. Tot eerste Overste ol Moeder van het Liefdehujs werd benoemd Elisabeth Eickhoff, hier bekend als zus ter Benedicta, die 21 Sept. 1839 te Mühl- heimi geboren was en op de slagvelden in den oorlog tusschen Oostenrijk en Pruisen en later in dien tusschen Frank rijk en Duitschland zich onderscheiden had en deswegen van de Keizerin van Duitschland het eere-kruls had ontvangen. Voor de ontvangst der nieuwe bewoon- 'bóer Wijst ook op de waterleiding, bene vens op hetgeen hij uit verslagen gelezen heeft betreffende Zeeuwsch-Vlaanderen en geeft als zijn meening te kennen, dat hij den indruk krijgt, dat men gevoerd wordt naar den financieelen afgrond. Hij zou de besprekingen maar willen sluiten. 1 De heer van dei' Weijde kan zich hier mede niet ten volle vereenigen. Het ont werp is indertijd door Prof. Feltmann. De [nadeelige sloten» voor Zeeuwsch-Vlaan deren zijn minder dan door Prof. Felt mann zijn geraamd, hoewel hij toegeeft dat op balans-, winstr en verliesrekening weinig is afgeschreven. De heer Vermet wijst op het naburige Nieuw-Vosmeer, dat kan aangesloten worden bij West- Brabant. Men ging er niet op in omdat het te duur was. Ook „de Heen" js niet aangesloten. De heer Streefkerk meent dat dit mjsschien een handelsmanoeuvre is en men wacht op de Noordroep omdat de kabel dan toch via „De Heen" en Nieuw-Vosmeer komt. De heer den En gelsman vraagt, wat de kosten van een lichtpunt zijn, waarop de heer van Lijn den mededeelt, d,at deze zijn (pl.m. 2 ct. per uur, en dit toelicht als volgt: Bij een lamp van 32 kaarsen lichtsterkte kan men Zéér behoorlijk lezen. Zoo'n lamp heeft een verbruik van 40 Watt, 1 K.WU. „s 1000 W.U.; looo W.U./40 Wi is 25 uur. De f)'rijs is 45 ct. dusl ct. is pl.m. 2 ctl. iper ,uur. De heer Vermet verklaart na hoor en wederhoor meer optimistisch te zijn geworden. De heer den Engelsman is thans hinkende op twee gedachten; hjij zo,u dit punt nog eens willen aanhouden. De heer Heijbóer zou reeds nu een be slissing willen, terwijl de heeren Daane en Dé Wilde eveneens voor aanhouden zijn, .jyaartoe wordt besloten. De heer van ider Weijde dankt den voorzitter voor de gegeven gelegenheid hier te komen en de leden voor de zakelijke behande ling, waarna de vergadering wordt ge sloten. LAHB86ÜW JEN VEKEHBLT. Op de 'bovenzaal Van het „Huis van Nassau" alhier vergaderde Woensdag middag de kring Schouwen—Duivel and van de Z. L. M., welke Vergadering, 'bELijL kens 'het kort inleidend woord v,an den voorzitter, speciaal was 'belegd voor de statutenwijziging van de Onderl. Siiacht- vee-vterzekering, van wtelke vereenigiing de heer C. Blom voorzitter is. Deze voer de dan ook sedert d© statutenwijziging het presidium. De secretarfc-penningim!., de heer P. Hanse, bracht eerst veTslag uit over 'het afgeioopen 'boekjaar, iooipende van 1 Juli 1926 tot 30 Juni 1927. Uit het financieel verslag 'bleek, daft in het afge- loopen 'boekjaar, 2846 stuks jongvee, 403 stuks koeien en 828 varkens Van een oor merk zijn voorzien. Betreffende de .run deren zij vermeid, dat" 245 afkeuringen plaarts vonden. Aan schade werd 'betaald f 1282,53. De premie voor jongvee moest sters was het Liefdehuis vroolijk versierd met vlaggen en groen en een welkom werd de Zusters toegeroepen dooir den Pastoor. Na 305 jaren waren alzooi op nieuw vrouwelijke leden der Franciscaner- orde hier .aangekomen, daar de vorige ten gevolge der Reformatie deze stad in 1572 verlaten hadden. Op 29 October 1877 werden de oude lieden uit het nu ontruimde vorige ge sticht, dat onderscheidenen onzer lezers nog in het Mosselstraatje gekend hebben en dat er lang niet aantrekkelijk uitzag, naar het Liefdehuis overgebracht. Het waren, zooveel we kunnen nagaap, 7 (man nen, waarvan de oudsite 82 jaar was, en 4 vrouwen, waarvan de oudste 72 jaren telde. Op 30 Mei 1878 werd voor het eerst in het nieuwe huis weer een bestedeling opgenomen. Het getal der zusters, oorspronkelijk, zooals is medegedeeld, 6 bedragende, werd in 1878 vermeerderd en klom1 tot het cijfer van 9. De scholen werden Maandag 5 Nov. 1877 geopend, met pl.m. 80 kinderen voor de bewaarschool, pl.m'. 60 voor de brei- school en pl.m. 20 voor de naaischool. De plechtige inwijding van het Liefde huis, die tot dusver door verschillende omstandigheden vertraagd was, had Dins dag 27 November 1877 plaats. Vestibule en kapel waren daarvoor eenvoudig en smaakvol versierd met groen, bloemen en trofeeën van pauselijke en nationale vlaggen, en de deken van Middelburg, te vens pastoor van Goes, dc H.E. heer J. A. Eversteijn, geassisteerd door de Wi.E. heeren L. J. Wisse en J. F. Bi. van Delft, resp. kapelaans te Naaldwijk en Zierik zee, verrichtten de aan de inwijding ver bonden plechtigheden, waaraan een kerk dienst was voorafgegaan. De plechtig heid werd besloten met een Te Deum en des namiddags werden de schoolkinde ren en verpleegden feestelijk onthaald en Worden gesteld op f0,50 'per stuk, ter wijl voor koeien het dubbele in rekening Is gebracht. De afdeeiing varkens heeft het bestuur nog al last bezorgd, terwijl veel afkeuringen plaats vónden onder dit sooTt slachtvee. 828 varkens waren ver zekerd, terwijl f 478,64 aan afkeuringen is betaald geworden. De premie werd 'gesteld op f0,55. In verband met een opgedane ervaring was men genoodzaakt tot reglementswijziging over te gaan. Het {bestuurslid de Oude heeft gemeend, voor zijn functie te móeten bedanken. Als rijn opvolger is door de kringVjèrgaJ©ring aan gewezen de heer J. Klompe. Het bestuur bestaat op het ooglenblik uit de heeren C- Blom, A. N. en J. C. van Langeraad en J. Klompe, terwijl de heer P. Hanse als seör.-penningm. hieraan is toegevoegd. De vertrouwensman der vlereeniging is Üe heer Kollaa/rt te Rotterdam. Door )d© Ned. Grossiers'bónd voor den Vleeschhan- del zijn pogingen aangewend om in óver leg met de gezamenlijke slachtveeverze- keringen in Nederland uniforma tarieven te stellen voor Vergoeding bijl afkeuringen v.n. de organen. De vertrouwensman heeft in het voorioopig 'bestuur zitting gekre gen, zoo dat die 'belangen dezer verzeke ring door hem worden voorgestaan. On der dankzegging aan den secretaris-pen ningmeester werd dit verslag goedge keurd. Daarna was aan ld© orde de statu tenwijziging, noodzakelijk gebleken door de zich voorgedane kwestie, wiaarbijl is gebleken, dat de vereeniging, zooaJs die ais afdeeling 'bestond, geen rechtspersoon lijkheid had en volgens de Wet niet be staat. Deze kwestie dient dus nader te worden geregeld. Door den algemeenen secretaris van de Z. L. M., de heer Sie- benga, werden daarop de concept-statu ten voorgelezen en Zoo noodig toegelicht. Deze (behandeling leverde, weinig stof (v(oor diepgaande besprekingen en het concept- statuut werd 'dan ook vastgesteld als was voorgedragen. De drie in het alge meen verslag genoemidje 'bestuursleden werden 'bij acclamatie verkozen verklaard, terwijl 'tot 'Commissarissen W'erden ge kozen de heeren H. C. van d|e Zande, L. J. Mol en J. J'. Geluk. De heer Kollaairt werd als vertrouwensman gehandhaafd. De gewone vergadering wierd verder ge leid door den heer J. W. van Oeveren, die bij' de „verder voorkomende zaken" mededeelde, dat aan het adres van de vereeniging Goeroe en Ovlerflakke ad hesie was betuigd met haar streven ver laging te verkrijgen van passagiers- en vrachtvervoer van die R. X. M., terwijl ook door het kringbestuur op de lijst Was geteekend voor dat doel. Verder werd medegedeeld, dat dezen winter in Zierikzee een cursus zlal gegeven 'worden in 'bedrijfscöntröle en dat bij het ge meentebestuur een request is gepresen- teert tot het verkrijgen vlam een lo kaait etc. Mededeeling geschiedde voorts vian de uitslagen van het aardappelproefveld in 1927. De voorzitter drukte er zijh spijt over uit, dat in dezen kring zo,o weinig wordt gedaan aan melkveecontröle. Hij' hoopte, dat zulks zal veranderen, hetgeen den veehouders zeer ten goede zal kor m'en niet alieen, maar ook de veehou derij op hooger peil zal brengen in deze streek. Eigen initiatief oordeelde mén in de vergadering geweinscht. Een statistiek zal worden aangelegd en gegevens Ver zameld, die op deze materie betrekking hébben. De zegeitjesplakkeriji werd ook t©r sprake góbraCht. Men moet 50 cent plakken-Jwanneer het toon van den arbei der vaststaat. Is dat niet vastgesteld, 'dan wordt de leeftijd in aanmerking genomen. Dat de oude Schouwsche Wagen Izou ver dwijnen werd door een enkeling be treurd, door mleerderen werd .instemming betuigd met het invoeren van den een heidswagen, die, hoewel minder fraai, praktischer schijnt te zijn. Met een op merking uit de vergadering, om ook voor aan de Algemeene Armen der stad eene bedeeling gegeven. Bijzonderheden over dit alles bevatten do couranten dier da gen Do Niemu'sbode" en in het bijzonder „De Tijden „De Maasbode''. Op 4 Maart 1878 werd door den Z.E. heer pastoor Spiekerman voor 't eerst in de kapel van liet Liefdehuis eene Mis be diend, welke kapel jn den loop van het voorjaar vernieuwd en vergroot werd. In 1885 deed de toenmalige pastoor de Z.E. heer Feijen -de kapel vergrooten en schonk Z. Eerw. een altaar, terwijl een particulier een communiebank en nog 2 andere banken ten geschenke gaf. In 1902 werd liet 25-jarig bestaan van de Inrich ting feestelijk gevierd. De parochianen schonken bij die gelegenheid het ffaaie raam in de kapel, benevens 2 beelden en een schilderij'. In dat jaar werd ge noemde kapel ook langs de muren met hout beschoten, ter hoogte van de banken. De eerste zuster voor de ziekenverpleging arriveerde in 1906, n.l. zuster Macaria. Nadat deze ziek geworden en te Vlis- singen overleden Was, bekwam zij in 1913 eene opvolgster. In 1907 werd de kapel verrijkt door eene gift van kandelaars, lustres, godslamp en andere voorwerpen voor de uitoefening van den ©eredienst en in dat jaar werd ook de naaischool naar beneden verplaatst en de boven verkregen ruimte tot twee kamers inge richt ter verhuring aan dames. Vele ver beteringen hadden toen en later plaats, de plafonds werden onder handen ge nomen en waar het noodig was werd geschilderd. In 1916 werd het naast het Liefdehuis staand gebouw met den antieken gevel uit het begin der 1.7e eeuw aangekocht en bestemd voor dames, die daar en pen sion wilden wonen. Men gaf dit huis A 353, den naam van Sint-Jozef. Als ïm'et de ziekenverpleging in verband staande, zij vermeld,, dat in 1919 de ver- Niet omkijken! Dat zal men U gewoonlijk niet behoeven te zeg gen, wanneer Ge het gevoel hebt, of men Uw hoofd met honderd spijkers op Uw romp heeft getimmerd. Maar dan zult U Akker's Kloosierbcilsem als wrijf- middel waardeeren. Een herhaalde en krachtige wrijving met deze verwar menden balsem zal U spoedig doen gevoelen hoe de krampachtige samenge- trokken spieren verslappen en weer soepel worden. En de stijfheid verdwijnt. AKKER's Groote pot 60 ct. Zeer groote pot f 1.— „Geen Goud zoo goed" fiii ru^.r^iL^jntrnviniT>i dit eiland een „streeknet" voor de tele foon te verkrijlgen, zal door het bestuur rekening -gehouden worden. Omtrent een lagere landbouwschool wierden eenige nie- diedeelingen gedaan, die velen voorioopig bevredigden. Hierna Volgde sluiting. Van landbouwerszijde wordt ons ge wezen op het nut van 't gebruik der z.g. „Mocirploegen". Een best stuk land was met $it werktuig behandeld, terwijl het daarna met aardappelen (bonte) was be- poot. De opbrengst was 150 H.L. per ge roet; zonder kwade. Het daarnaast ge legen perceel was niet met deze ploeg- scortibjewerkt, maar wel met aardap pelen 'bepoot. Resultaat: veel kwade aard appelen. Soortgelijke ontdekkingen deden meer landbouwers, hetgeen zeker pleit ivoor 't werktuig en vooral vjoor 't gebruik er van. Nu zal alle grond voor zoo'n be werking wel niet geschikt zijn, maar het verdient blijkbaar aanbeveling bij het „winterveuren" zoo'n ploeg te gebruiken; de bodem wordt los en het water kan doorzakken. UITVOERRECHT OP ONBEWERKT VLAS De Zeeuwsch-Vlaamsche Vlassersbönd heeft een adres aan de regeering gezon den met verzoek voor den uitvoer van vlas in onbewerkten toestand een uit" Hoofdpijn-Tabletten 60 A Laxeer-Tabletten 60 et Zenuw-Tabletten 75ot' Staal-Tabietten 90 Maag-Tabletten 75 Bij Apotli. en Drogisten. eeniging Sint-Lieven werd gesticht, die zich ten doel stelt zieken van de noodige verplegingsartikelen te voorzien, welke aan leden dier vereeniging gratis worden verstrekt. In 1921 werd de voorgevel opgeknapt on in 1922 de mooie deuren in de be nedengang onderhanden genomen. Vermelding verdient nog, dat de deken van Middelburg, tevens pastoor van Goes, de H. Eerw. heer Baede, die vroeger al- hiel' pastoor was geweest, in het Liefde huis zijne laatste dagen kwam doorbren gen, er 26 Maart 1922 overleed en op het R.-K. kerkhof werd begraven. Sedert 1808 was te dezer stede geen R.-K. priester overleden en ter aarde besteld. Het getal verpleegden bestaat op het oogenblik .uit 2 mannen, 5 vrouwen en 1 jongetje, terwijl het huiselijk bestuur ge voerd wordt door 9 Geestelijke Zusters. Het aantal bestedelingen is door de in voering der ouderdomsrente kleiner ge worden en beloopt dus slechts het zloo- even genoemde cijfer. Behalve de E. Moeder, die voor den invvendigen dienst can het hoofd staat van het Liefdehujs, wordt het bestuur ge voerd door een directeur, als hoedanig op het oogenblik de vijfde in functie is. In de verloopen halve eeuw is dat ambt bekleed door de volgende heeren: Ja cobus Wilhelmus Bonifacius van Nieu|w- land, 1877—1889; Franciscus Petrus Sm ts, 1889—1902; Cornell's Hennjng, 1902—1918; Johannes Theodorus Vermunt, 1918—1920 en Adriaan Appels, 1920 tot heden. Moge het dezen laatste gegeven zijn nog lang aan het hoofd der jubileerende Inrich ting te staan en te beleven, dat het vóór 50 jaren gestichte Liefdehuis steeds meer voldoet aan de behoeften der parochianen en nut en zegeti verspreidt door zijn be waar-, brei- en naaischool, zijn ouder domsverzorging en ziekenverpleging!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5