Zierikzeesche Nieuwsbode iZEELAND's ROEM E VRAAGT abonnement: Maandag 3 Oct. 1927. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën UWEN WINKELIER met bon van Ulf Stad en Provincie. Vrouwenhanden I voorde gezinswasch U kunt het zelf ook! Frjja per S maanden f 1,50, franco per peat f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 oent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrjjdag. ▼an 18 regels 60 ets., ran 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reolames 30 ots. p. regel. Bij oontraot belangrijke korting. Inzending op den dag van nit- gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaat buitenland. HINDENBURG 50 JAAR. Zondag is te Berl'ijln 'de Duitsdhe Rijks president, de grijze, maarschalk von Hin denburg, gehuldigd, omdait hij:, zop als de Duitsohe Minister van Buitenlandsche Ze1 ken dezer dagem iï@r inner de, den LeeF tijd, welken aV Bijbel een menschgeeft, 'oversdhreden heeft. Het leven Tan Paul von Öeneckendorf und Hindenburg, ofschoon ongekend be wogen en indrukwekkend, mist rom'am tiek. Misschien komt het omdat de fi guur van den stooren soldaat niet (ro mantisch is, en omdat hij zich in alle omstandigheden, hoe ingrijpend en aan grijpend ook, ais een piidhtmtensch heeft doen kennen,, zonder grootsche gebaren en verheven woorden. Hij Werkte, werkte sitii en regelmatig door, met denzelfden ijver en dezelfde nauwgezetheid, of hij cadet was in Wahlstatt, jong officier in verschillende garnizoenen, of opperbevel hebber der Duitsehe legermacht in. den grootsten aller oorlogen. En toch, wat zou Hindenburg kunnen vertellen Vian zijn campagnes iw zijn jonge jaren, toen hij in den oorlog met Oostenrijk in 1866 hij Königgratz werd gewond, of uit de da gen van den Fransch-Duitsöhen oorlog, toen hij Gravelotte en Sedan meemaakte, en deel nam aan het 'beleg van Parijs. Wat een rijk en fantastisch leven, en wat weinig heeft hij er ons van verteld. En wie is degene geweest, die in 1914 den Keizer adviseerde een beroep op Hindenburg te doen, die sedert 1911 ;als rustend generaal te Hannover woonde, nadat hij' in ongenade was gevallen om dat hij de vermetelheid had gehad hij was immers geen hoveling tijdens de manoeuvres den keizer te laten Verliezen? Zeven.en-zestig jaar was Hindenburg, toen reeds en hij! dacht zijn levensavond in ruste te slijten. Nochtans „gordde hij het zwaard om" en reisde op verzoek van zijn keizer in Aug. 1914 naar het Oosten om een -nieuw leven in te gaan. A-ls „GeneraJoberstnam hij: de 'bevelvoe ring op zich en weinige dagen later, den 29sten Augustus 1914, werd de slag bij Tannenberg geleverd, waardoor Oost_ Pruisen werd bevrijd en Hinden'bUrg's roem voor goed gevestigd werd. De veidheer is alle denkbare eerbewijs zen deelachtig geworden. Den 25en Maart 1918, na den „grooten slag in Frankrijk", verleende de keizer hem de gouden stra len 'bij het grootkruisvan het ijzeren kruis, een onderscheiding, die 'behalve door hem slechts door maarschalk Blü- cher gedragen is. Het grootste eerbewijs, opkomend uit het Duitsdhe volk zelf, viel hem echter te 'beurt toen hij1 op 26 April 1925 op nieuw uit zijn rus'ig leven werd wegge roepen om bet Presidentschap der Repu bliek te aanvaarden. Cok aan deze roepstem heeft ds nog krachtige grijsaard gehoor gegeven om dat hij daarmee zijn land in een moeilij ken overgangstijd een onschatbaren dienst bewijzen kon. BINNENLAND, ALG. NED. POLITIE-BOND. Woensdag j.l. hield de Algemeene Ned. Politiebond te Groningen een algemeene ledenvergadering, onder leiding van den heer G. W. Stroink, burgem. te Steen wij - kerwold. De president herdacht in Zijn openingswoord het 40-jarig jubileum van den (bond. Spr. wees er op, dat de bond heeft getoond zijn roeping: zedelijke en materieele verheffing van den Ned. Po li tiestand. Te betreuren, vervolgde spr., valt het, dat er niet één enkele orgami-' satie van de Ned. Politie is, waardoor al licht veel meer bereikt had kunnen wor-1 den. Toch heeft de Bond, beëindigde spr., veel kunnen doen, getuige de examens en de Politieschool te Hilversum en hier mede opende spr. de vergadering. Vol gens het jaarverslag bedroeg het leden tal op 30 April j.l. 2433, thans reeds 2502, ve/'deeld over 11 provinciale af deelingen; 68 afdeelingen of kringen en 172 corres pondentschappen. Blijkens het financieel verslag bedroegen de ontv. f 12,329,59; de uitg. f 9624,75; voordeelig saldoj f 2714,64. Op 1 Mei 1926 was in kas f 211,431,21; het saldo thans is f 214,135,85. Aan de orde was de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer H. de .Groot, Commissaris van Politie te Zu(t- pher. Het feitelijk bondsbezit op 30 April j.l. was f 33,215,33. De rekening werd goedgekeurd en den penningmeester décharge verleend. Blij kens het verslag Van c!en stand c'er geld middelen had de stichting op1 1 Mei j.l. een nominaal bezit van f 205,781,98, wat toen een reëele waarde vertegenwoor digde van f 189.199,50. De afdeeling Vak onderwijs heeft een 'bézit van f 144.763. De verslagen werden goedgekeurd. De be grooting voor 1928/29 was in omvangst en uitgaaf vastgesteld op' een 'bedrag van f52000. Bij acclamatie der Vergade ring werd hierna besloten, het bondslid dhr. Pauj, inspecteur vain poli'ie te 's-Gra- venhage, namens den Bond een telegram te zen 'en, waarin hem een spoedig en volledig herstel wordt toegewenscht en hem hulde wordt gebracht voor Zijn moer dig gedrag' bij' de arrestatie van teen tweetal inbrekers te 's-Gravenhage. Tot lid der commissie van Vakonderwijs wérd herbenoemd de heer A. J. Marcusse, hoofd-ciommissaris van politie te Amster dam. Tot lid der commissi© van beheer der stichting werd benoemd de heer R. Bonder, gep. gem.veldwachter te Assen en tot leden van het hoofdbestuur de hee- ren A. F. Scbreuder, inspecteur van po litie te Heerlen en J. W. Perrels, agent van politie te Vieere. In 'behandeling kwam daarna een voorstel Van de commissie voor vakonderwijs tot wijziging van het reglement betreffende de samenstelling en werkzaamheid dier commissie, het geen met algemeene stemmen werd aan genomen. In 'besloten vergadering werd besproken 'de rechtspositie van den amb tenaar en speciaal den politie-ambte- naar, welke 'besprekingen werden inge leid door den heer W. L. Koster—Henke, oud-commissaris van politie te Amster dam. Na gehouden rondvraag en besloten te hebbten de e k. algemeene vergadering te Maastricht te houden, werd deze druk bezochte vergadering gesloten. OOSTERLAND. Op de Internationale brood- en beschuitwedstrijd te Utrecht, bereid met „Zeelandia"-fabrikaten der fa. H. J. Doeleman te Zierikzee, behaalde de heer A. v. d. Berge in klasse A, voor ingezonden beschuit de 45ste prijlsl a f lOj, met diploma; de heer L. Beije, voor in gezonden brood, in klasse B, een verguld bronzen plaquette. STAVENISSE. In de 1.1. Vrijdag alhier gehouden vergadering van Ingelanden van het Waterschap „Stavenisse" werd op verzoek om gezondheidsredenen een zeer loffelijk ontslag verleend als waterbouw kundig ambtenaar aan den heer J. van Oost. 'Genoemde ambtenaar heeft deze betrekking circa 36 jaar tot groote vol doening van zijn autoriteiten vervuld. THOLEN. Op de Internationale bak kerijwedstrijden te Utrecht werd aan M. C. Deurloo, bakkerij „De Toekomst" een bronzen medaille toegekend voor zijn in zending brood, en een verguld bronzen medaille voor iijn inzending beschuit. PROV. STATEN VAN ZEELAND. In druk zijn verschenen de stukken, welke zullen behandeld worden in de buitengewone 'zitting der Staten van Zee land op 12 Oct. a.s. Ter definitieve vast stelling bieden Ged. Staten het Provin ciaal wegenplan aan. Dit wegenplan om vat dezelfde wegen als reeds in de zo mervergadering op een voorloopig plan waren opgenomen, en bovendien den weg van Bruinjsse tot den weg Zierikzee Zijpe en den weg van Vlake naar lerseke. Diit was nog mogelijk omdat de wegen nu totaal 279,7 K.M, lang zijn en door den minister voor het Provinciaal wegenplan voor Zeeland 282,5 K.M. is toegelaten als maximum. Wat de lengte der wegen betreft, wordt nog opgemerkt, dat de opgenomen wegen zijn te verstaan als: met uitsluiting der traversen door stede lijke bebouwde kommen. In het voorstel 'Zijn, nu alle van belang zijnde factoren naar de meening van Ged. Staten opge nomen, zoowel dus die, welke uit de eischen van het verkeer, als die, welke uit de eigenaardige behoeften van de ver schillende deelen der Provincie voort vloeien, in aanmerking genomen. Gedep. Staten meenen na rijp beraad, dat deze wegen voor opneming jn het Prov. we genplan in de eerste plaats i,n aanmerking komen. De in de zomerzitting van dit jaar gevoerde beraadslagingen, geven Ged. Staten vrijheid tot de onderstelling dat ide Staten zich roet dit secundaire wegenplan zullen vereenigen. Ged. Staten deelen mede, dat zij ingevolge de in de zomerzitting door hun overgenomen mo- tie-Wallien, er bij den minister van Wa terstaat op hebben aangedrongen, alsnog in het rijkswegenplan op te nemen de weg Zijpe—Noord-Brabantsche grens. Bij de opneming van wegen in het Prov. wegenplan zal rekening moeten worden gehouden met het daarvoor vast gestelde ,aantal van 282,5 K.M. In ver band daarmede is door Ged. Staten na gegaan, welke wegen Zeeland die, welke in het Rijkswegenplan zijn oiplge- nomen, uitgezonderd in de eerste plaats gerekend moeten worden te behoorem tot die wegen, welke naar het in de We genbelastingwet in de art. 33 eh 34 uit drukkelijk gestipuleerde doel noodig zijn. Na enkele opmerkingen over de eischen aan de wegen te stellen, merken Ged. Staten op, dat het Prov. wegenplan ai- tijd kan worden gewijzigd, evenals de minister toezegde ten aanzien van het Rijkswegenplan, indien eerst maar Tegel- matigheidshalve en in verband met de bestemming van de gelden, der wegen belasting jzooveel mogelijk de totstand koming van het Rijkswegenplan werd be spoedigd, dat alles geldt ook voor de tot standkoming van ,het Provinciaal wegen- plan. Op het plan komen o.a. de vol gende wegen voor; ZierikzeeBrou wershaven, Brouwershaven—Burgh; Brui nisse tot weg Zierikzee; Zijpe—Noord- Brabantsche grens; !Jholen—Scherp enis- se; iScherpenisse—St.-Maartensdijk—Stave nisse—Steiger Tholen—Oud-Vossemeer. Naar aanleiding van de motie-Wellemiaini c.s. inzake de verkeersmiddelen in Zee land, deelen Getij Staten mede, dat door den Commissaris der Koningin reeds een© bijeenkomst in het begin van dit jaar is belegd van onderscheidene verkeersinstel- liingen en andere bij de aangelegenheid betrokken lichamen in dit gewest, ten einde te komen tot samenwerking op het punt van dienstregelingen en doorgaande tarieven en aldus eene deugdelijke com municatie tussc-hen de verschillende dee len van Zeeland en van de Provincie (met de overige deelen des Rijks te verkrijgen, Zulks zoowel ten voordeele van de be volking als van de bij het vervoer be trokken ondernemingen. Ged. Staten zijn bereid, het volgende jaar een gelijken stap te 'doen, en te voren aan een ieder de ge legenheid te geven, om schriftelijk be zwaren of verlangens op het gebied van het verkeer in en met Zeeland kenbaar te maken, en hen, die dit doen in de ge legenheid te stellen hun meening mon deling toe te lichten. Ged. Staten Zetten naar aanleiding van de niotie-Adriaanse c.stot wijziging van de Prov. wet, in den b'reede uiteen de wordingsgeschiedenis van het toezicht op de gemeentebesturen om tenslotte de aan neming van de motie te ontraden, op gr-ond van de overwegingen, dat het hier bedoelde verantwoordingsrecht aan de Prov. Staten allerminst steun vindt in de geschiedenis, meer in het bijzonder in de fyistorische ontwikkeling van het toe zicht van hoogerhand op de gemeente besturen; dat, wat er zij van de waarde, die aan de beantwoordingen van vroegere wetten mag worden gehecht, in elk geval, sinds ;de Grondwecsherzjening van 1887, dit toezicht door Ged. Staten wordt uit geoefend, krachtens rechtstreeksche op- „dracht; dat in verband hiermede, moeilijk op goede gronden bezwaar kan worden gemaakt tegen een wetswijziging, die be oogt de Prov. wet in overeenstemming te brengen met de Grondwet; dat derhalve de vraag, of Ged. Staten voor het hier be doelde toezicht verantwoordelijk behoo- ren te worden gesteld tegenover de Pro vinciale Staten niet bij deze gelegenheid en door de Staten, doch bij gelegenheid eener Grondwetsherziening en door de Staten-Generaal behoort te worden beant woord; dat tenslotte althans naar de wijze van zien, het recht om verantwoording te vragen ook daarom geen reden van be staan heeft, omdat de Provinciale Staten, door dit recht uit te oefenen, zich zouden begeven op een terrein, dat aan andere machten is voorbehouden, terwijl boven dien door de uitoefening van dat recht geen praktisch resultaat zou zijn te be reiken. welke huishoudelijke arbeid ver richten, blijven zacht, gaaf en blank door Doos 30-60-90, Tube 80 ct. PUR0L ascariMas. Ter Openbare Terechtzitting der Arr.- Rechtbank te Middelburg van 30 Sept. werd o.m. uitspraak gedaan in de zaak tegen J. A. K., bouwkundige, 53 jaar, wofnende te Rotterdam,- die door den Kantonrechter te Zierikzee bij diens von- !nis van 6 Juli 1927 werd veroordeeld tot f 15 boete subs, 15 dagen hechtenis, we gens 3e veiligheid van het verkeek be lemmeren of in gevaar brengen. K. was van dit vonnis in hooger beroep gegaan. De Rechtbank achtte niet bewezen, dat de verdachte het hem bij dagvaarding te laste gelegde feit had begaan en sprak den verdachte vrij, met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter. Voorts werd o.m. behandeld de zaak tegen D. v. S., 19 j., zonder beroep, te Dreischor, gedetineerd, die ten laste werd gelegd dat zij te Dreischor op 15 Aug. j.l. onder medewerking van vrees voor de ontdekking van hare bevalling, het kind, waarvan zij eenige oogenblikken te voren was bevallen bij of kort na de geboorte opzettelijk van het leven heeft beroofd, door het bij den hals op te pakken en het daarna in een sloot te werpen, ten gevolge waarvan het kind is overleden. De Officier van Justitie eischte ver oordeeling tot 1 jaar en 3 maanden gev. str. met aftrek van het voorarrest. De verdediger, Mr. Evers, advocaat te Mid delburg bepleitte vrijspraak en ontslag van rechtsvervolging, subsidair het opleg gen van een lichte straf. De uitspraak werd bepaald op 14 Oct. .ZEeppQEngp j'500^., Wellicht heeft U reeds vaak het waschgoed van anderen bewonderd dat er zoo frisch en helder uitzag alsof het pas nieuw was. Zoo kunt U het zelf ook krijgen. Neem slechts de proef met Rinso en U zult ver baasd zijn over de resultaten. Koop nog heden een pak! Een product der Sunlight Zeep fabrieken DOODSLAG. De rechtbank te Middelburig veroor deelde den 27_ja|rigen landbouwer A. P. te St._Jan-Steen, gedetineerd', die in den nacht van 26 en 27 Juni j.l. zekeren A. Meesters met een paal op het hoofd hiaid geslagen, tengevolge waaiVain deze is overleden, tot een gevangenisstraf van twee japen. De eisch was drie jaren ge weest. DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Vrijdag nam de Officier van Justitie requisitoir in bovenstaande geruchtmaken de zaak, waarvan wij Vrijdag, in 't kort, nog even de geschiedenis hebben vermeld. Het O.M. meende dat deze zaak niet rijp is voor een eindbeslissing. Het is mo gelijk, dat 'het hof bij interlocutoire uit spraak alsnog de zaak terugwijst niaar den rechter-commissaris. Ook kan het hof zelf door 'deskundigen laten uitmaken of vrouw Haveman al of niet betrouwbaar is. Aan het slot van zijn requisitoir ver zocht spr., dat het hof bij interlocutoire uitspraak een deskundig onderzoek zal gelasten naar de betrouwbaarheid van vrouw Haveman, eventueel aanvulling met een schriftonderzoek van de anonieme brieven. De twee pleiters vroegen vrijspraak van hun cliënten en onmiddellijke invrijheid stelling. Het hof begaf zich daarop in raadkamer. Na heropening van de zitting verklaarde de president, aat bet hof geen gronden aanwezig acht om de verdachten in vrijheid te stellen, zoodat het verzoek der verdedigers woreït afgewezen. Wel achtte het hof termen aanwezig om' h(et onderzoek te 'heropenen en het draagt daarom1 een onderzoek op naar de be trouwbaarheid van mejuffrouw Haveman en iSmale aan den rechter-commissaris, die daartoe deskundigen en getuigen zal ho.oren voor zoover hij noodig acht. Namens den heer J. Blok, commis saris van politie te Culemborg, heeft mr. Bourlier, advocaat te Den Haag, bij den Raad van Toezicht en Discipline voor de jorde van advocaten te Arnhem, een klacht ingediend tegen mr. Roobol, advocaat te Arnhem', welke bij dc behandeling van de Culemborgsche moordzaak den heer Blok een vraag stelde, waardoor deze zich ten zeerste gegriefd acht. ONDERWIJS* OOSTERLAND'. Met ingang van 1 Oct. j.l. is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de school alhier, mej. J. J. Westra van Driebtergen. DE LEERVERPLICHTING VOOR HET ZEVENDE LEERJAAR. He't Tweede Kamerlid Al'blarda heeft den Minister van Onderwijs, Kunsten en wetenschappen de volgende vragen ge steld: Is de minister voornemens, het rieuwte ontwerp van Wet tot Vervroegde invoering van de leerverplichting voor 't zevende schooljaar zoo tijdig in te dienen, dat de Staten-Generaal nog mét vrucht kunnen 'beraadslagen over de Vraag, of die leer verplichting niet met 1 Januari a.s. in plaats van mtet 1 Juli 1928 dient te wor den ingevoerd? POST EN TELEGRAPHIC Zondagnamiddag j.l. nam de heer J. C. Verjaal in de 'besteUerskamter van het Postkantoor te Zierikzee, in 't 'b'ij'zijn van den directeur en pl.m. een 4OU ai andere postambtenaren van Schouwen-Duiveland afscheid van zijn postal© 'loopbaan, als conducteur der 'brievenmalen eer P. T. T. te Zierikzee, uit welke betrekking door hem eervol ontslag was aangevraagd. Door een oommissie, 'benoemd uit het personeel, werd de jubilaris met vrouw en zoon, per auto van huis gehaald en de zaal 'binnengeleid. Toen allen gezeten waren nam de directeur het woord. Het gesprokene 'bracht niet iayJeen den jubila ris onder 'den indruk, doch al het aan wezige personeel kon uit de woorden van den directeur opmerken,1 dat hij1 Ver- jaal hoogachtte als een plichtsgetrouw ambtenaar niet alleen, doch ook als iemand, die door allen een warm hart werd toegedragen, en 'die zich wist te plaatsen daar, waar het noodig was. Hij! wenschte dhr. Verjaal te midden van vrouw en zoon een rustigen ouden dag toe en dat Shiji noig vele jaren moge ge nieten van zijn welverdiende rust. Hier na werd het Woord gevoerd 'door den voorzitter der huldigingscommissie, dhr. S. v. d. Velde, dié mededeeiing deed wat de cbmimissie alzoo had weten tot stand te brengen, en uit naam van directeur en ander postpersoneel, als blijk van wiaardeering 'bij het eindigen zijner postale loopbaan als conducteur der brievennilalen, den jubilaris een prach tige hangklok met gongslag en inscriptie en een koperen bloempot met palm' kon aanbieden, met de woorden er bïji ge sproken, dat ais Verjaal morgenochtend de klok 5 uur hoorde slaan, hij zich niet zou vergissen op te' staan om zich naar de tram te begeven, want dat zou nu voortaan wel door een jongere ambte naar geschieden. Hierna kreeg de heer C. J. Wandelee, als collega, het woord, die in 't kort (het leven schetste Van een conducteur der 'brievenmalen in Vroegere tijden, toen zij nog dagtaken hadden van 14 a 15 uren per dag, m'et klein salaris daaraan verbonden. De heer Verjaal dankte ten slotte den directeur, den voorzitter der commissie en den heer C. J. Wandelee en het overige personeel, voor de hulde en blijken Van waardeering hem en zljh familie geschon ken. êëmnIËÜWS Nod. Herv. Kerk. Beroepen: Te Woub'rugge. (toez.), A. Al- tena „te RijnsbUrg. Te Hoogeloon, R. Meeuwenberg, em.-pred. te Zeist. Te Randwijk, S. Goverts te Oldebroek. Te 's-Grevelduin-Capelle, C. van der Wal te Rijnzaterwoude. ZIERIKZEE. Na des voormiddags in de Nieuwe Kerk alhier btevestigd te zijn door dr. J. Helder, naar aanleiding van een predikatie uit Mattheus 13 19—124, na welke rede den nieuwen leeraar göz. ■91 3 Werd toegezongen, verbond ds. D. A. Hoekstra zich des avonds in de Kleine Kerk aan de gemeente met een predikatie naar aanleiding van een gedeelte ,uit Han delingen 3 6 en wel deze woorden 3 „Zilver en goud heb ik niet, maar wat ik heb, dat geef ik u." Na de predikatie volgden de gebruike lijke toespraken tot de beide collega's, de verschillende kerkelijke college's, colle ga's uit dit eiland en tot de gemeente. Beide keeren, zoowel bij de bevestiging als de intrede, woonde een groote schare do plechtigheden bij. HAAMSTEDE. Ter vervulling der va cature, ontstaan door het overlijden van Idhr. J. A. van Zuijen, is tot kerkelijk ont vanger benoemd dhr. Cl. Moelijker alhier. ST.-MAARTENSDIJK. De alhier gehou den pogstcollecte heeft opgebracht f 439,51. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Nieuw-Vennep, W. Sei nen te Opperdoes. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Dordrecht, J. Jongeleen te Hilversum. Geref. Gein. Beroepen: Te lerseke, G. H. Kersten te Rotterdam (vo-orheen te lerseke). LUCHTVAART. „DE POSTDUIF". Zaterdagmorgen te kwart over zeven is luit. G. A. Koppen, vergezeld Van de heeren Frjyns a\s mede -bestuur derten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1