Zierikzeesche Nieuwsbode DERDE BLAD FEUILLETON. Uit Stad en Provincie. behoorende bij ds van Vrijdag 23 Sept. 1927, no. 11598. BINNENLAND. DE TROONREDE. Omgekeerd evenredig aan haar lengte is de beteekenis der uitgesproken troonrede, zegt de „rel." In het debet der regeering stelt het blad pe velerlei lasten, die langs indirecten weg idoor haar zijn en telkens weer .worden op gelegd. Onoprecht achten wij het, dat het ka binet-De Geer het niet noodig vindt, in zijn programma openlijk uit te koimen voor het voornemen, ons volk -weder om te bezwaren, thans met een radio- belasting, waarvan de opbrengst op twee millioen te stellen is.... Een vrij uitvoerige mededeeling bevat de Troonrede over de verhouding met België. i Wij verheugen ons er over, schrijft het UD."t dat die mededeeling van voor zichtigheid blijk geeft, en dat minister Beelaerts van Blokland deze moeilijke quaestie grondig wil bestudeeren, eer hij met de concrete denkbeelden komt. In- tusschen "kan, naar ons inzien, het sa menstel der vraagstukken, die door de verwerping van het verdrag aan de orde ziijji gebleven, eerst dan het voorwerp van een nader onderzoek hier te lande zijn, indien België heeft aangetoond, welke be zwaren het van de bestaande regeling ondervindt. Met stijgende verbazing lag „De Msb." dat door handel en nijverheid ondanks verschillende moedgevende verschijnselen, nog steeds groote moeilijkheden worden ondervonden, niet het minst door de kunstmatige belemmering, die aan het in ternationaal ruilverkeer worden in den weg gelegd. Waarin die moedgevende verschijnse len bestaan wordt niet aangeduid; het is alles even vaag en niets zeggend en van een krachtig aangeven van de richting, waarin de welvaartspolitiek gevoerd zal worden, is geen sprake. Het is uitgesloten, zegt „De Nederlan der", dat de troonrede aan allen bevredi ging zou geven; maar dat zij blijk geeft van grooten ernst in het onderzoeken v§n bijna alle vraagstukken, welker oplossing voor de bevolking van beteekenis is, en dat voor deze oplossing telkens, al thans in beginsel, de weg gekozen is, dat zlullen allen erkennen. De A.-R. Rotterdammerjuicht de wij ziging van de uitoefening van het kies recht toe. De dwaasheid dient opgeheven dat de wet stemplicht efscht en niet de mogelijkheid schept om als men ter zee vaart of buitenslands vertoeft dien Iplicht te vervullen. Echter mag ook ge vraagd, waarom men nu niet van de ge legenheid gebruik maakt om heel dien hatelijken rommel van den stemplicht op te ruimen? Een slap staatsstuk dat is wel de eerste indruk, dien lezing der Troonrede aan de Voorwaartsgeeft. Een afspie geling daarbij van de verwarring,'die den politieken toestand kenmerkt. Wij heb ben niet een parlementair ministerie met een regeeringsbeleid, dat wordt gedragen door eene parlementaire meerderheid, ge boren uit de wil der kiezers; met een politiek program, dat van bepaalde so ciale opvattingen uiting is en dat daarvan kloek wil getuigen. Wij hebben een ver zameling ministers, ieder met eigen in zichten, ieder zooveel mogelijk vrij, ge bonden slechts door den band van den minister van Financiën. TH. M. KETELAAR. Donderdag j.l. was het 30 jaar geleden De Evang. Luthersche Gemeente te Zierikzee. dat de heer Th. M- Ketelaar voor de eerste maal den drempel van ons Parle ment overschreed. Van onderwijzer is hij uitgegroeid tot een ervaren, bezadigd po liticus. wiens oordeel wordt gewaardeerd door geestverwanten en tegenstanders. EISCHEN BETREFFENDE RIJVAARDIG HEID MET MOTORRIJTUIGEN. Naar ons wordt medegedeeld zullen ad viseurs van het Centraal-Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardig heid (te 's-Gravenhiage) bij1 de 'beoordee ling van hen, die een proefrit afleggen in het bijzonder letten op: it. het cbrrect (d.w.z. zonder schokken of stoot en) wegrijden b'. het vlug overschakelen van de eene in volgende versnellingen, zoowel versnellend als vertragend; c. de bediening van de remorganen zulks zoowel in rustig verkeer bij de normale rijproef, als ook op on verwachte order van den adviseur; d. het goed achteruit rijden (door auto mobilisten), zoowel in zooverre dat noodig kan zijn bij verkeersopstoipL pingen, als b.v. 'blij het achteruit een garage inrijden; e. het nemen van bochten naar rechts (met kleinen straal), het nemen van bodhten naar links (met grooten straal) het tegemoet rijden en het voorbij rijden (inhalen) van andere verkeers middelen het 'Correct en tijdig geven van ver- keersteekens met de hand of met richtingaanwijzers h. indien de proefrit niet in voldoende mate .gelegenheid bood tot eene be oordeeling van aanvragers kennis van de regels van den weg, dienen ter zake vralgen te worden gesteld, waar bij' vooral in aanmerking komen de punten: reChtshouden en zooveel mogelijk op reühterweghelft 'blijven; links voorbij rijden; niet afsnijden voorrang geven aan van rechts ko mend verkeer; veirkeersteekens. Dit komt er dus op neer, dat een oor deel wordt gevormd over de aanwezig heid van kalm overleg, bij de besturing van het motorrijtuig, technisch juist be handelen van de verschillende organen van het motorrijtuig voor zoover dit met de rijvaardigheid verband hpudt ('bijv. het goed remmen en het op de juiste wijze in. of overschakelen van versnellingen) en het rekening houden met andere weg gebruikers (tijdig geven v.an signalen en Opvolgen van de regels van den weg). Zuiver moto rtechnisehe bekwaamheden blijven bïj de beoordeeling, van de rijvaar digheid volkomen buiten beschouwing. HET WEER IN AUGUSTUS. Aan het maandoverzicht van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut ontleenen wij de volgende gegevens over Lhet weer in Augustus: De regenval gemiddeld over het ige- heele land was 116 m.m. (tegen 30 nor maal. In Zeeland 50 o/o boven het nor male. De meeste regen viel in de tweede dekade, vooral op 14, 15 en 16. Zeer ver breid kwam onweer voor op den 6, 8, 14 en 15, in mindere mate op 12 andere dagen, verspreide berichten op nog 6 der overige dagen. Het aantal uren zonne schijn gemiddeld over de 5 hoofdstations bedroeg 187 tegen 175 normaal. ZIERIKZEE. Woensdagmiddag zijn we eens naar de Oudeweg gefietst, waar een klasse meisjes van de landbouwhuishoud- school onder leiding van den heer N. A. Quist op een stuk land aan 't werk wa ren. Er werd hier practisch les gegeven. Met ambitie en ijver waren de leerlingen aan 't werk. Doel dezer lessen is: gelegen heid geven om zich practisch in de groenteteelt le oefenen. Komen de meis jes later op de boerderij, dan hebben ze eenig idéé wat ze in de verschillende tijden van het jaar moeten zaaien of planten. Ook Flora's kinderen worden niet vergeten; zoo worden in dezen school tuin ook tal van bekende bloemen ge zaaid en verzorgd. Waar in vele steden van ons vader land ook de hoogste klassen van de lagere school z'.g. „schoolwerktuinen" be zitten, is het misschien niet onmogelijk, dat zoo'n instelling binnen afzienbaren tijd ook hier tot stand komt, hetgeen ongetwijfeld zijn nut zal ofwerpen, voor al ook, omdat naar we meenen, vele leer lingen uit die hoogere klassen voorbe reidend onderwijs zullen krijgen met het oog op hun toekomstige werkkring. De Tabaksfabriek Louis Dobbelman te Rotterdam heeft iets' aardigs bedacht om de kinderen der verbruikers van haar nieuw merk rooktabak Faam op nuttige en aangename wijze bezig le houden. In het tijdvak OctoberDecember a.s. zul len in dit blad een laantal plaatjes-iadver- tentiën over Faam verschijnen, welke uit geknipt, naar eigen vinding gekleurd en opgeplakt, gezonden kunnen worden, aan de Reclame-afdeeling van genoemde firma onder bijvoeging der bons van (l pond Faam-tabak. Er zijïi 500 prijzen, w.o. als hoofdprijzen: een radio-toestel, een jon gens- en een meisjesrijwiel, een gouden en een zilveren horloge, speelgoederen, sportartikelen, huishoudelijke- en rooikers- benoodiigdheden, foto-toestellen etc'. In derdaad een wedstrijd, waaraan ieder kind kan deelnemen en welke even amu sant als leerzaam genoemd kan worden. SEROOSKERKE. Vergadering van den Raad op 6 September. Voorzitter de bur gemeester. De nieuwe leden worden ge- installeerd en leggen de gebruikelijke eed .af. De voorzitter hoopt op een aangename samenwerking door eensgezindheid en goeden toon. Tot wethouders worden ge kozen dhr. P. Goemans en J. Klompe, die beiden deze benoeming aannemen, onder dankzegging voor het irr hun ge stelde vertrouwen. De voorz. wenscht beiden geluk en hoopt als voorheen pret tig samen te werken. Ingekomen stukken: Brief' van Ged. Staten waarin wordt be richt, dat de raad eener gemeente in deze Provincie zich tot de Kroon heeft gewend in verband met het feit dat de gezondheidscommissie van den kring, waartoe deze gemeente behoorde, op de begrooting een bedrag had uitgetrokken voor presentiegelden der leden. Bij' K.B. heeft de Kroon beslist, dat de wet geen andere vaste vergoedingen kent in dit verband dan de in art. 10 genoemde toe lagen voor den secretaris, zoodat geen post voor presentiegeld op de begrooting der Commissie kan worden uitgetrokken. Na langdurige bespreking, waarbij vooral overwogen werd, dat de exploitatie der waterleiding lasten op de ingezetenen zal leggen en het dus niet raadzaam is die lasten nu te verzwaren besloot de raad aam de P.Z.E.M. te berichten niet in te gaan op de gedane voorstellen inzake electriciteitsvoorziening. Men vond het beter een afwachtende houding aan te nemen, overtuigd als de leden waren, dat het meerendeel der kombewoners nog geen electriciteit verlangt. Op het verzoek „Schoolmuseum Middelburg" om een jaar- lijksche 'bijdrage wordt afwijzend beschikt. Als de raad van Noordwelle ook daaraan zijn goedkeuring hecht, zal de beschoeiing aan de haven Schelphoek worden her steld, teneinde te trachten daardoor te bereiken, dat de putjes op het plateau, die ontstaan doordat de beschoeiing wa ter doorlaat niet meer zullen voorko men. In verb'and hiermede merkt het lid Legem ate op, dat het hem béter toe schijnt, dat na hooilevering het z'aad van de bestrating dadelijk verwijderd wordt, nu blijft het liggen, gaal groeien, en dan I ontstaat een korst, wat niet ten goede komt aan de straat. Voor de verhoogde bijdrage aan het ziekenhuis, waartoe 30 Mei 1.1. werd besloten is een wijziging in de begrooting noodig, die wordt goed gekeurd. Tengevolge van de wijzigingen gebracht in de wet op de Personeele Belasting, achten B. en W. het gewenscht, teneinde de gemeente geen schade ste laten lijden wegens minder opbrengst op centen op die belasting, de betreffende verordening tot heffing van opcenten te laten vervallen en een nieuwe te maken, die zopdanig is ingericht, dat cok in het vervolg ongeveer hetzelfde bedrag yan vroeiger zal worden ontvangen. Na toe lichting van de gemaakte becijfering wordt z'.h.s. de verordening vastgesteld en Zal de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Het lid Geleijinse informeert bij de rondvraag waarom in een der schoollokalen .godsdienstonderwijs gege ven wordt; hij acht de consistorie beter geschikt. De voorzitter antwoordt dat zulks geschiedt ingevolge de wettelijke bepalingen, dat gelegenheid daarvoor moet worden gegeven. Het lid S. Geluk vestigt er -de aandacht op, dat in de zate bij de beschoeiing een gat is, -dat schijnt ver oorzaakt te zijn door het te vroeg draaien van de schroef der booten die reeds wil len vertrekken als er nog niet genoeg wa ter is; hij zou wenschen dal zulks werd verboden. De voorzitter deelt mede, dat de Zaten betrekkelijk kort geleden nog nagezien en hersteld worden, maar zal het laten onderzoeken. Hierna sluiting. (Slot), 20. Dr. Paulus Jacbbus Andreae. Deze deed des namiddags 22 Maart 1829 in trede. Gedurende zijn dienst werd, na 't over lijden van den functionaris, in 1831 be sloten de 'betrekking van voorlezer en voorzanger op te heffen. In 1832 (overleed de organiste. Barendina Frederika Hol man (een nicht van Gerriit Holman). Zij werd ppgevolgd door Jacobus Johannes Schoehenberger, die tot zijn overlijden in 1864 in functie was en in dat jaar een opvolger bekwam in Abraham de Vos, die op verzoek in 1905 eervol ontslag verkreeg, als wanneer de nog in dienst dienst rijmde organiste, mej. H. L. Klim merboom hare 'betrekking aanvaardde. Op 29 Juli 1830 Werd door Ds. Andreae plechtig kerkelijkherdacht het derde eeuwfeest van de overgave der AugÖ- burgsche geloofsbelijdenis aan Keizer Ka rei V. In 1840 'werd de vloer der kejTk vernieuwd en in 1841 nieuwe stoelen in de kerk aangebracht. In 1843 werd aan de gemeente door een lid, die onbekend wensühte te blijven, een stel dam'ast ta felgoed geschonken ten gebruike Wij het Avondmaal en in 1849 verwisselde de predikant het tot dusver gebruikelijke ambtsgewaad, bestaande in mantel en bef, voor de toga en 'bef, wat op uit- noodiging der Luthersche Synode ge schiedde. Ds. Andreae werd 1 Juli 1866 emeritus en pverleed te Zierikzee 5 Mei 1879, bijna 76 jiaren oud. Den 17 Juni 1803 te Amsterdam geboren, was hlij1 in 1832 te Leiden gepromoveerd tot theologiae doc tor. Te Zierikzee maakte de ijVerige man zich van 1855 tot 1873 als schoolopziener zeer verdienstelijk en met recht kon aan Zijn igraf getuigd worden, dat hij een welbesteed1 leven had volbracht. Vóór hij te Zierikzee kwam, Was hij te Doetin- chem van 1826 tot 1829 predikant. Behal ve eenige herdenkings-leerredienen, gaf hij ook in het licht eene Geschiedenis der Evang-Luth. gemeente te Zierikzee, een werk van groote nauwkeurigheid, waar aan de bovenstaande schets goeddeels is ontleend. 21. Johann Hermann Christian IJeijse, geb. te Amsterdam 23 Maart 1839 en over leden te Middelburg 6 Aug. 1913, stu deerde te Amsterdam, werd in 1862 pro ponent, stond als predikant te Kuilen burg van 1863 tot 1866, deed te Zierikzee intrede 14 October 1866 en nam hier af scheid 1 Maart 1868, welke rede gedrukt werd. Te Zaandam op 8 Maart 186£ functie getreden, legde hij 1 April 1872 de evangeliebediening neer en vestigde zidh te Zierikzee, later te Middelburg, nadat hij' lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland geworden was. Tot zijn over lijden bleef hij lid van de Evaing.-Lulher Sclhe Synode. Onderscheidene opstellen en geschriften Zijn van hem gedrukt. 22. Frederik Georrje Layers, gebloren te Rotterdam 21 Aug. 1837 en overleden le Groningen 20 Jan. 1915, studeerde te Aib sterdam', werd in 1860 proponent, w< eerst als hulpprediker aan het Weeshuis te Amsterdam werkzaam en ging toen als predikant naar de Rijp, waar hij van 1863 tot 1868 in functie 'was. Te Zierik zee beroepen, ving hij alhier zijn dienst werk 2 Auig. 1868 ,aan en predikte afsöheid HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Vrijdag 16 Sep tember j.l. Aanwezig alle leden. De wnd. voorzitter,dhr. C. Blom, opent de ver gadering en deelt mede, dat hij in ver band (met art. 77 der Gemeentewet als zoodanig is aangewezen. Daarna verzoekt hij den heeren van hunne zitplaatsen op te staan en huldigt hij in hartelijke be woordingen de nagedachtenis van den helaas te vroeg ontslapen burgemeester, dhr. J. A. van Zuijen, den symlpathieken man, die men gaarne nog lang in zijn midden had gezien, die zich geheel gaf aan het welzijn der gemeente en als ijve rig en accuraat secretaris een uitstekend verzorgd secretariaat heeft nagelaten. Hij hoopt, 'dat z5jm nagedachtenis in waar deerend aandenken moge blijven. Inge komen was een verzoek van dhr. T. L. Jonker om wegens verbouwing zijher wo ning over de ziekenbarak als tijdelijke woning te mogen beschikken. Daar deze barak gemeenschappelijk eigendom der gemeenten Haamstede en Burgh is en niemand bezwaren heeft tegen dit iver Zoek, wordt dit, als met het gemeente bestuur van "Burgh overeenstemming is verkregen, toegestaan, en deze inrich ting van gemeentewege niet gebruikt moet worden. Daarna volgt bespreking over de electrificatie der straatverlich ting; het betrekkelijke dossier over deze zaak wordt voorgelezen benevens een concept-overeenkomst met de P.Z.E.M., waaruit naar de meening van den voorz. blijkt, dat de voorwaarden wel eenigs zins soepeler zijn dan bij 't begin der onderhandelingen. Tioch zag wethouder Gilijamse gaarne wat meer duidelijkheid ten opzichte der kosten van aanleg en lichtpunten. Besloten wordt vopo* en al eer tot een definitieve beslissing over te gaan in den geest, als door dhr. Gilijamse bedoelde, nadere inlichtingen aan genoem de maatschappij te vragen. Thans komt aande orde bespreking der aanstelling eener assistente aan de openbare Ie school in verb'and met de aanvraag om eervol ontslag van mej. Moelijker—Quaak. B. en Wl. stellen voor om na overleg met het hoofd dier school te geraken, ingaande 1 November a.s., totde aan stelling eener assistente tevens belast met het geven van onderwijs in de nuttige handwerken, op een jaarwedde van f 650. Dhr. den Boer zegt, dat hij het bedrag van f 660 te weinig vindt. Goed onder wijs moet redelijk betaald worden; hij betreurt het, dat van de tegenwoordige onderwijs-misère z.i. misbruik wordt ge maakt door hulpkrachten een schraal loon toe te kennen. Hij zou ongaarne zien, dat deze gemeente hieraan meedeed en stelt voor de jaarwedde op f 700 te bepalen, wat nog betrekkelijk laag is. De voor zitter is van meening, dat men hier den middenweg moet kiezen en men met een jaarwedde van f 650 reeds flink voor den dag komt, gerekend naar hetgeen andere gemeenten aan assistenten betalen. Dhr. Gilijamse kan zich vereenigen met het voorstel van "dhr. den Boer, wat den voorzitter bevreemdt, daar dhr. Gilijamse toch het voorstel van B. en W. heeft hel pen formeeren. Dhr. Gilijamse zegt toe gestemd te hebben voor f 660, omdat hij dit bedrag reeds een verbetering vond, maar nu er uit den boezem der vergade ring een voorstel van f 700 komt, hij als voorstander van goed onderwijs het best op zijn verantwoording durft nemen om mee te gaan met het voorstel den Boer. Ook de heeren den Haan en Braam gaan hiermee accoord. Daarop brengt de voor zitter het voorstel den Boer in stemming, wat aangenomen wordt met 4 tegen 3 stemmen (tegen de heeren Bolle, Blom en Vis). Na gunstig uitgebracht rapport der commissie tot nazien der rekening van het Burgerlijk Armbestuur bij monde van dhr. Vis, wordt deze rekening in ontv. >en ui tg. resp>. met f 26369,49 en f 12666,035 z.h.sl. goedgekeurd. Tot 2en ambtenaar van den Burgerlijken Stand wordt benoemd dhr. H. A. de Keijzer 'miet 5 stemmen tegen 2 stemmen op dhr. Wi. G. Boot Jz. (Het voorstel van dhr. Bolle om deze benoeming voorloqpig uit te stellen vond geen ondersteuning). Aan de orde komt thans benoeming van een tijdelijk gemeente-9ecretarisvoor de be sprekingen daaromtrent gaat de ira(ad over in gesloten zitting; na heropening wordt als zoodanig benoemd voor een tijdvak van ten hoogste 9 maanden, dhr. W1. G. Boot Jz., met 5 stemmen (1 st. op dhr. C. Schik'ker en 1 blanco). Bij de omvraag vestigt dhr. Bolle de aandacht op den minder duidelijken slag der torenklok; door eenige aanzetting der veer van den hamer zou daarin mogelijk verbetering gebracht kunnen worden; dit wordt door B. en W. toegezegd. Eveneens wordt een vraag van genoemden heer omtrent ver betering van het Kemlpwekken ten zij nen genoege door den voorzitter beant woord. Dhr. Braam vraagt naa(r de be stemming der aan het Achterom liggende steenen; dhr. Gilijamse antwoordt, dat deze zullen worden opgeruimd ten ge bruike van herstel der straten in de kom der gemeente. Daarna sluiting. AANBESTEDINGEN OOSTERLAND. Bij de Woen6dag ge houden besteding der Landb.-ver. „D.E.S." alhier, werden de leveringen opgedragen als volgt: super f 2,54, C: v. d. Berge, Sirjansland; kalizbut, 40 o/o, f 6,21 en kalizJout 20 o/0j, f 3,065, Maatschappij tot verkoop van kunstmeststoffen, Dordrecht; Mais f 9,40, L. Schilperoort, Bruinisse; LijnsChilfers f 13,43; C. v. d. Berge, Sir jansland; Katoenmeel f 13,55, C. v. d. Berge, Sirjansland. Alles per 100 k.g. en franco op den wagen. ONDERWIJS. 6 Juli 1873, vertrekkende naair Maastricht. Deze gemeente had hem van 1873 "tot 1891 als voorganger, 'waarna Wij' te 's.Her- togeribosch van 1891 tot 1895 en te Gro ningen van 1895 tpt 1 Mei 1907 predikant was, op welken [aalsten datum Zijn eme ritaat inging. Van hem zijn eenige ge schriften in druk verschenen. 23. Jan Hendrik Adolf Mi oh eisen, gebo ren te Purmerend 18 Febr. 1838, overleed te Leiden 16 Jan. 1918, Ibïjtoai 80 jaar oud, studeerde te Amsterdam, werd in 1861 proponent, was van 1862 lot 1863 te Vlissingen en van 1863 toit 1864 te 's-Her- togenbos-ch als hulpprediker werkzaam. In laatstgenoemde gemeente tot predi kant beroepen, stond hij aldaar van 1864 tot 1874, loen hij (naar Zierikzee verlrok. Onze gemeente heeft hij' van 8 Maart 1874 tot 1 Augustus 1875 als predikant gediend. Van hier vertrok hij' naar Kam pen, waar hij in functie bleef tot zijn emeritaat op 1 Juli 1898. Daarna vestigde hij zich te Noordwijk, maar overleed, ,als boven gezegd is, te Leiden. Hijl gaf eeni ge geschriften in het licht betreffende tekstc'ritiek van Nieuw-Test amentische 'boeken. 24. Paulus van der Veen, geboren te Amsterdam 13 Oct 1849 en aldaar voor eenigen tijd overleden, was eerst Herv. predikant te Sint-Maarten en Valkoog, 1874 tot 1876, ging toen tot de Evang. Luth. Kerk over en stond alhier van 17 Dec. 1876 tot 23 Juni 1878. Vervolgens Was hij in functie te Alkmaar van 1878 tot 1886, te Leiden van 1886 tot 1892 cn te Amsterdam1 van 1892 tot zijn emeritaat, dat 27 Sept. 1914 inging. Hij gaf onder scheidene geschriften in het licht, werkte mede aan verschillende godsdienstige pe riodieken en plaatste in jaarboekjes me nige dichterlijke bijdrage. 25. Hermanns Hendriklls Zaalberg werd 23 Jan. 1842 geboren te Nieuw-Beijbrland, was eerst Hervormd predikant te Varsse- veld van 1867 tot 1878, toen Luthersc'h predikant te Zierikzee van 1 Dec. 1878 tot 5 Aug. 1888 en vervolgens 'weer Her vormd predikant te Paramaribo van tot 1901, toen hïj zijn emeritaat verkreeg. Hij overleed te Amsterdam 9 Ded. 1912. '.Gedurende zijn dienst te Zierikzee Werd hier de nieuwe gezangbundel ingevoerd. 26. Jan Arend Helper Sesbruffger, gebo ren te Gorinchem 16 Mei 1851, overleden le Amsterdam1 26 Nov. 1906, werd 1874 proponent bij' de Hersteld Luthersche Kerk, was in 1875 hulpprediker bij de Evanig.JLuth- gemeente te Kalm'pen, werd toien predikant te Doetimc'hem van 1875 tot 1876, te Amersfoort van 1876 tot 1888, toen hij 'het ambt nederlegde. Maar opnieuw zic'h beroepbaar stellende, was hij predikant te Zierikzee van 17 Nov. 1889 tot 91 April 1893, te Haarlem van 1893 tpt 1896 en te Amsterdam van 1896 tot zijn overlijden in 1906. Hij schreef verschillende bijdragen in dag- en week bladen. 27. Johan Hendrik Grottemiiedk, gebo ren te Alkmaar 16 Aug. 1868, werd in 1893 proponent en diende achtereenvol gens de gemeente Zierikzee, van 10 Dec. 1893 tot 19 April 1896, Maastricht van 1896 tot 1898 cn Dordrecht van 26 Juni 1898 tot heden. 28. George Frederik Drejer, gebbren te Rotterdam 27 Dec. 1873, werd 1896 pro ponent en diende achtereenvolgens de gemeente Zierikzee 22 Febr. 1897 tot 21 Mei 1899, Harlinigen 1899 tot 1908 en Ber- gen-op-Zoom van 1908 tot 1926. Hi) schreef onderscheidene artikelen in „De Wachter". 29. Ferdinand Pont, geboren te Hel 10 Oct. 1876, werd in 1900 proponent en was als predikant in dienst te Zierikzee STAVENISSE. In de Woensdagavond alhier gehouden spoedeischende vergade ring vafi" den gemeenteraad werd be noemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare school alhier, de heer J. E. van Heems (wachtgelder) te Den Haag, laatstelijk onderwijzer te Nootdorp. De benoeming gaat in den dag na de benoeming. 10 Maart 1901 tot 22 Sept. -1903, te Edam van 1903 tot 1908; vervolgens bij die Re- monstrantsche gemeente te Friedriehstadt aan de Eider 1903 tot 1914; daarna pre dikant in Oost-Indië te Pasoeroean 1914 en Batavia 1919 tot heden. Hij schreef enkele artikelen in „De Wachter". 30. Herman Willem Lenderinkgeboren te Delftt 23 Dec. 1881, werd 1904 propo- njc^t, dbed 5 Maart 1905 intrede te Zierik zee en na'm afscheid 28 April 1907. Ver volgens was hij predikant te Kampen 1907 tot 1909 en te Haarlem vain 7 Febr. tot 1 Oct. 1909, toen hij de bediening nederlegde. Ook hij schreef een enkel artikel in „De Wachter". 31. Johannes Philijipas Makkink, ge boren te Kampen 23 Juni 1884, werd in 1907 proponent. Te Zierikzee 'beroepen, aanvaardide hij hier zijn dienstwerk 19 Juni 1908 en nam 11 Juli 1909 afscheid. Hij stond vervolgens te Kampen van 1909 tot 1912 en van 20 Oct. 19112 tot heden te Leiden. Van rijn hand ontving „De Wachter" ook eenige artikelen. 32. Johannes Öerardus de Jonffh, gebo ren te Haarlem 7 Mei 1883, werd in l909t proponent en diende de gemeente van Zierikzee van 20 Februari 1910 tot 20 October 1918. Daarop werd hij prqd. te Amersfoort van 3 Nov. 1918 tot heden, al waar hij ook den graad van Mr. in de rechten behaalde. Evenals zijne voorgan gers schreef hlij eenige artikelen in „De 'Wachter". Zooals wij bij den aanvang van dit overzicht der Evangelisch Luthersche ge meente alhier schreven, is deze nu ge combineerd met die te Bergen-opi-Zonm en kan men derhalve eerlang een nieuw predikant tegemoet zien, die jom de 14 dagen den dienst te Zierikzee zal ver richten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 9