Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELANDs ROEM BUREN. VRAAGT in Excelsior Theebon. Het moderne zeeppoeder maakt zwaren arbeid licht abonnement: Woensdag 21 Sept. 1927. zierikzeesche courant. advertentien Inzending Advertentiën De Troonrede. UWEN WINKELIER DUBBELE WAARDE BINNENLAND. mijnhardt's Uit Stad en Provincie. Prijs per 8 maanden 1,50, franco per poet ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nnmmere 5 cent Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Tan 18 regels 60 ets., Tan 4 regels en daarboren 20 ots. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij oontract belangrijke korting. 8 3ste JAARGANG. - No. 11597, Inzending op den dag Tan nit- Plr. A, J. DE LODZE. Ullg.-Ridutiiir M. J. KOSTEN gaTe vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. Dinsdagmiddag ie half twee werd de zitting der Staten-Generaal door H. M. de Koningin geopend met de volgende rede: Leden van de Staten-GeneraalDe plechtigheid van dit oogenblik heeft voor miji eene meer dan gewone beteekenis. Mijn beminde dochter aan mijne zijde te zien bij het openen van Uwe vergadering vervult Mijn hart met dankbaarheid je gens God, Die Haiar leven gespaard en Haar jeugd in zoo vele opzichten geze gend heeft. Met erkentelijkheid gedenk ik de Wijze Waarop ons volk heeft mee geleefd bij Haar intrede in het openbare leven. De algemeene toestand van het land geeft in menig opzicht reden tot voldoe ning, dank zijl de voortschrijdende verf betering in de wijze van 'bedrijfsuitoefe ning neemt het voortbrengingsvermogen van land- en tuinbouw toe. Weinig- loonende prijzen, bemoeilijking van dien afzet in den vreemde en min gunstige weergesteldheid leiden nochtans voor sommige takken van het bedrijf tot niet zeer bevredigende uitkomsten. Door handel en nijverheid worden, on danks verschillende moedgevende ver schijnselen, nog steeds groote moeilijk heden ondervonden, niet het minst door de kunstmatige belemmeringen, die aan het internationaal ruilverkeer worden in den weg gelegd. De finantiëele toestand blijft zorg- eischend, in de voornaamste plaats, om dat de zware lasten op de bevolking ge legd, de herleving der Welvaart en de ver ruiming der werkgelegenheid vertragen. Met deelneming, gedenk ik de slacht offers van de ramp, die eenige maanden geleden opnieuw het Oostelijk deel van ons land teisterde. De spoedige en milde hulp, die ook nu van vele zijden ver leend werd, was Mij een oorzaak van vreugde. Onze betrekkingen tot de andere mo gendheden bleven van den meest vriend- schappelijken aard1; ik vertrouw, dat het mogelijk zal Zijn 'met den buurstaat Bel gië in een igeest van onderlinge samen werking een regeling te vinden in een voor- beide landen aanneme lijken zin van da vraagstukken, die door' de verwerping van het verdrag va» 3 April 1925 aan die orde zijn- gebleven. Het samenstel dier vraagstukken is thans nog het voorwerp van een nader onderzoek- hier te lande. In de organen van den Volkenbond, in welks Raad ons land geroepen werd zitting te nemen, dragen de Nederland- Sche vertegenwoordigers naar hun ver mogen tij tot de ontwikkeling van de organisatie der volkerengemeenschap. Van de resultaten der door den Vol kenbond bijeengeroepen economische con ferentie heb1 ik met voldoening kennis genomen. Het verheugt mij vast te stellenr dat de aldaar aangegeven richtlijnen der eco nomisch©- politiek ,>vei eenkomen met die, welke door Nederland worden gevolgd. Naast der reeds aanhangige wetóont- FEUILLETON. Naar het Engelsch van BETTY BEGGS-. met bon van vallen, welke, dank zij' het doortastend optreden van bestuur, ipolitie en leger spoedig werden 'bedwongen. Aan het eigen Indische volksleven zijn deze on lusten vreemd. Maatregelen zijn genomen om ook in de toekomst de bevolking tegen aanslagen op haar welvaart en vei ligheid te beschermen. Daarnaast wordt zooveel de geldelijke omstandigheden too laten de cultureeJe en welvaartspolitiek in Nederlandsch-Indië met kracht voort gezet. Met belangstelling wördt uitgezief naar de vruchten Welke de kortgeleden voor Suriname aanvaarde maatregelen ten 'bate van dat overzeesche gebiedsdeel Zul len afwerpen. De economische toestand van Curasao (blijft (gunstig. Met den wensCh, dat Gods milde zegen op uwen arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. 1 werpen zullen eenige andere aan uw oordeel worden onderworpen. Daartoe (bé- hooren ontwerpen tot wijziging van het Strafstelsel, o. m. beoogende nadere voor zieningen betreffende de voorwaardelijke veroordeeling; invoering van 'de jeugdge vangenis en krachtiger bestrijding van de (beroeps, en gewoonte-misdadigheid; een ontwejrp, (strekkende tot wijziging omtrent de ouderlijke macht en de voogdij' ien een ontwerp houdende bepa lingen betreffende |den' rechtstoestand der ambtenaren. Een voorstel lom de uitoefening van het kiesrecht te vergemakkelijken voor hen, wier Iberoep 'hen noopt ten tïjlde van de stem'ming (buitenslands te vertoeven, zal u spoedig bereiken. Aanhangig zullen worden- gemaakt een technische herziening ,van de Armenwet en eene Wij'ziging van de gemeentewet, béoogende de (samenwerking van na'bb- rige gemeenten [te bevorderen. Een ontwerp tot vervroeging van den- datum waarop het zevende leerplichtjaar in werking zal treden Zal spoedig Wordem ingediend. Een wetsontwerp tot verlaging der in komstenbelasting zal U 'worden aange boden, evenals een technische wijziging van de vermogensbelasting en een der verdedigingsbeliastingeTLin hoofdzaak be doelende aa/n; ongegronde verschilpunten tussdhen de bepalingen van die beide heffingen een einde te maken. In aansluiting aan de in het achter liggende jaar tot stand gekomen 'comp tabiliteitswet zal eerlang 't ontwerp van een bedrijvenwet bij' U worden ingediend. De voorbereiding van de herziening der finahciëele verhouding tussehen het rijk en de gemeenten, waaromtrent Mij kort. 'geleden 't r apport der betreffende Staats commissie heeft bereikt, is door de re geering ter hand genomen. Eene aanvulling van de wetgeving wordt voorbereid, ten einde onder alle omstandigheden de •mogelijkheid van het afsluiten van handelsverdragen te behou den en hierdoor het Vrije ruilverkeer te bevorderen. Binnenkort zal aan Uw oordeel wor den onderworpen- het ontwerp, eener we- genwet. De indiening van een ontwerp electri- •citeitswet kan wiorden tegemoet gezien, Voorstellen tot herziening van de vei ligheidswet en de invaliditeitswet zijn in voorbereiding. De ten vorige- jare reeds aangekondigde herziening van de Ziekte wet, Welke aian de invoering van deze wet moet vooraf 'gaan, zal Uwe vergade ring spoedig bereiken. Op Java en de (Westkust van Sumatra zijn betreurenswaardige onlusten voorge- I L L 3" 15 Het gezichtje en het mooie blonde haar van- het model kwamen prachtig uit tegen een achtergrond van. vaalrood. Hoe mooi het gelaat ook wasr dacht Nicholas nu onwillekeurig, dat hij er toch nog meer belang in zöu stellen, als de airtiste haair eigen beeltenis weergegeven had. De andere Miss Jefferies is donker, niet waar?" vroeg, hij. I „Darinda bedoelt u, Sir? O, -^iat is toch ook zoo'n allerliefst meisje! Een hart van- goud heeft die! Het dienstpersoneel is dol op haar, op Sir Lucius behandelt haar met nog eens ziooveel wreedheid, zeker, omdat ze zoo sprekend op zijn overleden vrouw lijkt! Als hij er van hoort, dat z!e dit voor mij geschilderd heeft, dan is haar leed niet te overzien en zal haar leven geen oogenblik veilig zijn!" „Dit laatste is nu toch zeker wat over dreven!" meende Cartwright. Mrs. Wagstaff schudde echter 't hoofd. U kent Sir Lucius niet Sir", antwoordde zij. „Voor niets deinst hij terug! En' een moord zou zeker nog niet het ergste zijn, wat bij op zijn geweten treeft." Maar is er dan niemand die hen eens te'hulp kan komen?" vroeg hij weer. Wie zou dat wezen?" luidde de we dervraag. ,,Ik ben de eenige van haar moeder's zijde, mioet u denken, en wat kan ik nu beginnen. Als ik een lady was, 'zou ik vrij uit kunnen spreken, maar nu moet ik zwijgen. Oom of tantes, die 't voor hen kunnen opnemen, hebben ze niet!" i i Mrs. Wagstaff nam het portret van mr. Cartwight weer aan en beschouwde het met liefderijken blik: „Ze is precies het evenbeeld van Nancy en jzloo goed als 'ze mooi is! Hij1 hoeft ook niet te den ken, dat het hem ooit lukken zal ze tot slechtheid over te halen. Ze zouden zich, nog eer laten doodslaan!" i „U bedoelt toch niet, dat....,.?,, vroeg Nicholas. Zonder een direct antwoord hierop viel Mrs. Wagstaff in: „Hoe is 't mogelijk, dat de wet zopdets dulden kan! Hij zou eenvoudig heidenen van ben maken! Zou hij daar nu niet voor opgesloten kunnen worden?.... En 't is niet, dat hij Zijn wandaden in stilte be drijft! Geen buurman, die hem dan ook njet verwensCht! Ik ben overtuigd, dat de do miné van Brtmley er aan gedaarn heeft al wat hij kan, omr hem op den goeden weg te brengen, maar ik vrpes, dat hij juist het tegendeel bereikte! Lucius zegt dat zijn vrouw immers geheel haar zin heeft gehad met de opvoeding van haar zoon, maar dat hij dan zijn eigen weg eens zal volgen met zijn kleinzoon, en dat hij Napoleon öf geheel verstoeten zal óf dat hij een slecht mensch van hem zal maken." „En de meisjes?" vroeg Nicholas. „O, die houdt hij onder strenge bewa king sir. Het zullen echte ladies worden en hij zal ze uithuwelijken volgens haar stand als hij eerst met Napoleon klaar is. Dan heeft hij haar natuurlijk al lang het harte gebroken, als hij eerst den broer MOTOR- EN RIJIWIELWET. Vanwege het Provinciaal bestuur schrijft men ons*. Nu het wel allerwege bekend zal zijn, diat de nieuwe 'bepalingen inzake t ver keer met motorrijtuigen met 1 Novem ber a.s. in werking treden, is wellicht biji menig motorrijtuigbéstuurdeir de vra|ag opgekomen, wat Wij' toch eigenlijk mioet doen, om tijdig, in het bezit te geraken van een rijbewijs-, dat aan die nieuwe voorschriften voldoet. Men vergete daarbij niet, dat niet on middellijk op 1 Nov. a,.s. dat nieuwe bewijs in handen van den bestuurder behoeft te zijd, tenzij mén op. 1 Noveiri- ber a.s. i/oor het eersiï (gla-at ehauffee- ren. Er is een overgangistijkiperk van 8 maanden; voor hen, wier tegenwoordig rijbewijs op, 1 November ia.s. nog geen twee fjiajair oud is, wordt Ihojoigjstwiaarsbhijnr- l'ijik eene regjeling getroffen, tengevoJgje waarvan bovendien die 8-m;aanden-tertn!ijn 'eerst begint te loopen, nadat 2 jaar van den datum' van afgifte van dat rijbewijs af, zijn verstreken. Maar binden 8 mlaaji- den. na 1 November a.s., dat i|s vóór 1 Juli 1928, móeten dus wel rij!, die vóór 1 November 1925 een rijbewijs verkregen, hun oude bewijs voor een nieuw verwis selen, willen rij' bevoegd blijven om met ingang van 1 Juli 1928 en later te rijden; de andere rijbewijzen vervallen dan leddelijk na 'dezen dafum, 'het laatste eventueel op 31 October 1929 Ipjlus acht maanden, d. i. 30 Juni 1930. Ten Departemente en bijzonderlijk aan de Provinciale Griffiën, ook aan de Mid|- delburgsche, wordt thans m'et kracht ge werkt a,an eene regeling, die 'mbeit waar. borgen, dat ieder belanghebbende op tijd zijd nieuw rijbewijs bekomen kan. Men zal aizoo het beste ,doen, -met de pub'li- datiën, welke hieromtrent nog zullen' verschijnen, hetzij van den Commissaris der Koningin, hetzij Vaji wege de 'ge meentebesturen, af te w-adhten. Hef heeft geen zin, reeds nu, onvaorb'ereid en ter wijl nog lalterlei praeparatieven op de onderscheidene bureapjx genomen wor den, aanvragen in te zenden aan den Commissaris der Koningin. (Wanneer de nog te geven, door de pers te verbreiden voorschriften, de lei ding va|n Ibbvenaf dus, behoorlijk wordt gevolgd, zal iedereen, naar wijl vertrou wen, 'bevredigd kunnen werden en iéders belang het 'best bevorderd'; daartoe mo ge, voor zooveel nopdfg, alvast wordep opgewekt. DE BIOSCOOPWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wij- Rinso doet inderdaad al het zware werk voor U. Het lost onmiddellijk in heet water op en geeft een heerlijk sop dat geheel in het weefsel doordringt. Het weeken in Rinse spaart U 'het zwaarste werk van den waschdag. 4 Neem nog heden proef! De Lever's Zeep Mij. Vlaardingen TMIIIIWMI1 CIM I H III litEBaMB ziging van art. 30, derde lid der Bios coopwet. De datum 1 Juli ,1927 in (ge noemd artikel is gekozen, in de onder stelling, dat het in werking treden der 'wet een zekeren tijd te voren zou plaats vinden. Nu de onmogelijkheid daarvan is gebleken, laat de voorgestelde wijzi ging ruimte, om de invoering der wet zoodanig te regelen, als met het oog op 'de nog te verrichten voorbereidingswerk- zaamheden noodig zal Zijn. Naar het zich voorloopig laat aanzien, zal de wét op 1 Januari 1928 in werking kunnen treden. DE MILLIOENENNOTA. Het overschot op den gewonen dienst Van 1925 is nolg 23/j hiillioen hooger d'an verleden -jaar werd verwacht. Voor het jaar 1926 is het becijferd op 56V2 milli oen en in totaal op -ruim 15 millioen. Van het dienstjiaar 1927 wöirdt alsmede verwacht, dat het biet een overschot zal eindigen. De begrooting voor 1928 be loopt vlopr den gewonen dienst 'bijna f 25.000 mleer dan voor dit -jaar. Hij sluit met een batig slot van haast 372 millioen. De reeds aangevangen zuiverder scheiding tussdhen den gewonen en den buitenge wonen 'dienst wordt verder voortgezet. De inkomstenbelasting wordt voor bij na alle aangesiagenen m'et pl.m. 1/5 ver minderd, imlaar misschien zal tot een an dere, minder schadelijke heffing op over tollige uitgaven moeten worden overge gaan. Een streng voortgezette beperking der uitgaven is noodzakelijk. tot zo,o'n slecht mensch maakte als hij zelve is!" Ze moest eens even op adem komen en ging toen weer voort: „Ja en wilt u wel gelooven, dat Napo leon er met de ziweep van langs krijgt als hij niet doet, wlat zijn grojptvader zeigt?" „Is de oude man dan waanzinnig?" „Waanzinnig van slechtheid, mijnheer!" riep mrs. Wagstaff uit, zich hoe langer hoe meer opwindend. 1 „Maar ik zie niet in, hoe ik een por tret van Miss Dorinda zou kunnen schil deren, mrs. Wagstaff, als zij nooit eens iemand mag gaan opzoeken?" „O, maar degenen, die haar grootvader een bezoek hebben gebracht mogen zij wel opzoeken! Daarom had ik juist zoo gedacht*. Als u af en toe eens kwam lo- geeren bij Mr. Meredith en bij Lady Nell, dan zoudt u haar misschien ongemerkt eens kunnen photo grafeeren? Nicholas draalde zooeven: „Zou ik haar dan niet kunnen schrijven en haar zeggen, dat u zoo graag een por tret van haar haidt, dus of ze niet eens met mij zouden kunnen samenkomen, in het bosch, bijvoorbeeld, off ergens, waar Sir Lucius ons niet zien kon?" Mrs. Wagstaff schudde het hoofd. „Onmogelijk, mijnheer! IJc ben zieker, dat hij het te weten zal komen. Neen, als u (ziich nu maar voordoet als een heel slecht mensch, dan zoudt u hem fyeel welkom rijn." Nicholas lachte. „Dus n-ls hij dacht, dat ik een slecht mensch was, dan zou ik wel Miss Do- rinda's portret mogen schilderen?" vroeg hi|. 5,Daar ben ik haast zeker van, Sir", antwoordde de huishoudster. Hoofdpijn-Tabletten 60tl Laxeer-Tabletten 60 Zenuw-Tabletten 75 «t Staal-Tabletten 90 tl Maag-Tabletten 75 Bij Apoth. en Drogisten. ZIERIKZEE. De heer I. de Broekert, Nicholas stond- op. „Ik zal- zien, wat ik voor u doen kan, Mrs. Wagstaff. Ik mag 'Mr. (Meredith toch ook wel op de boogie brengen, van het geen u m'ijl verteld heeft? Hij zou u misschien kunnen helpen bij' het béden- ken van een plannetje". „Nu, mijnheer, u kunt Mr. Meredith gerust alles vertellen; trouwens het kleinste kind- in het dorp weet het al; Sir Luciusi is een verfoeilijk mensch. Hij hieeft zidh zoo gehaat en geducht ge maakt, dat 'geen van de adelij'lte families hier in den omtrek nog met hem willen omgaan. Enkel dominé Meers komt er nog wel op 'bezoek, maar in den regel Wordt die ook h%el slecht ontvangen". „Dank u,! Ik beloof u, dat ik voor u zal doen, wiat ik kan. Ik stel levendig belang in wat u mij vertelde", sprak Nicholas tot afscheid. Toen hij voorbij de deur van den sa lon ging, riep Lady Nell hem toe: „Zeg Nicholas, kom eens hier! Ik heb je iets heel interessants te vertellen". Ze stond voor den haard mét een groote, ouderwetsche mof bij zich, die ze aan een zilveren ketting om den hals droeg. Onwillekeurig werd. rijh blik gébéeid door haar Ibetooverende schoonheid. Ze droeg een gr'ijls-fluweelen kleed en een daarbijl beboerende toque, met kanten sluier, die ze in sierlijke achteloosheid over de stehouders geworpen had. Het viel hem' op, zóó blank als 'zij- scheen en zoo fier en uitdagend als haar hou ding wais. Zijl leek hem de verpersoonlij king 'va|n al wat hij' in Londen had achter gelaten. En, ofschoon Wij hier in het minst niet naar terug verlangde, voelde hij zich toch nog altijd «enigszins onder die 'bekoring. lid van den gemeenteraad heeft de vol gende vragen tot B. en W. gericht: 1. Is liet Bi. en W. bekend, dat de in de pijlers aangebrachte 120 ijzeren staven onderbouw brug Zuid-Havenpoort, met de stelling hiervan, een dusdanige vergis sing heeft plaats gehad, dat afbreken van het metselwerk tot een diepte van 1,50 meter noodzakelijk is geworden? 2'. Zijn B[. en W. van oordeel, dat bij het herstellen dezer fout, nog kan ge sproken worden van een werk, dat de naam kan dragen van soliditeit? 3. Komt het B. en W-. niet gewenscht voor, te.r voorkoming van erger, alvorens tot wederopbouw te beginnen, het advies wordt ingewonnen van een alleszins be kwaam man op het gebied van bruggen bouw? 4. Kunnen B>. en W. mij mededeelen aan wien de schuld te wijten is en voor wiens rekening, de kosten, welke hier door ontstaan, zullen komen? 5. Zijn B. en W'. wel voldoende door drongen van het feit, welk een nadeel hieruit zaL voortvloeien voor Handel en Landbouw, nu in dez'e tij'd van het drukste vervoer, alles moet geschieden via het Sas ien de oplevering van het werk veel langer op zich zal laten wachten dan aanvankelijk werd gedacht? 6. Herinneren B. en W. zich nog de vraag, welke gesteld werd in uwe ver gadering van 22 Maart '27 en is Uw Col lege niet van oordeel dat hiermede meer rekening had moeten gehouden worden? De N.V. Ant Jurgens Margarine fa briek te Oss heeft djt jaar weer een nieu we reclame bedacht, n.l. een prijsvraag naar de hoeveelheid Lotus, die in Neder land gebruikt wordt. Een speciale land kaart geeft daarvoor de aamwijzingen, want de deelnemer moet daarop nazoe ken, hoeveel maal de woorden „Lotus zoet als room" op die kaart voorko men. In de afleveringen 69 en 70 van het Lotus-tijdschrift kan men meer bij zonderheden vinden. Dinsdag werd op 's-Landskamer al hier in intiemen kring het feit herdacht, dat de voorzitter van het WateTschap „Je weet niet, wat een plezier ik heb gehad, Nicky: In mijtn onschuld heb ik hun de haren te bérge doem rifzen. Het schijbt; dat de naaim Van Sir Lucius Jefferies in hun bijzijn niet malg uitge sproken worden. Ze heb'bén hem op z'n minst voor dood verklaar cl!" Hier hield ze op en schudde lachende het hoofd. „Zulke sajaie pieten als het rijh!.... Ze kunnen niets hebben en watrem zoo ge weldig gechoqueerd, als ik even een enkel wtatardeerend woord over Sir Lucius sprak, d'ait eindelijk een oude dame mij ter zijlde trok en mij opmerkzaam' maak te, dat ik zeker niet goed wist, watt ik zei... maar dat ze geen van lallen meer iets te doen wilden hebben imet deh' oudieh hieeq! En, toen ik haar vroeg, wat de reden hiervan w'as, deed ze mijl een ver haal van wijden Lady Jefferies, baar zoon, die getrouwd moet rijb geweest met een 'meisje uit het dorp. Sir Lucius Was hier ten hoogis'te verontwaardigd oyer en verklaarde, dat Wij zijn kleinkin deren liever zou doodschieten, dan dat hij ze zlou opvoeden toit zulke brave, deugdzame menschen, als hun vader en moeder waren geweest. Heb je ooit zop iets gehoord?" „'t Is zeer zéker een heel eigenaardige vorm van slechtheid", merkte Nicholas op. „Dat zei ik ook' tegen Lady Bellman en toen had je haar gezicht eens moeten ziep!" Ladjy Nell deed de oude da me na. „U is nog héél, héél jong", sprak ze vriendelijk vermanend, „maar Wat slecht is, moeten we ook slecht noemen en we mogen u niet aanmoedi gend" niet helpen, maar itó lachte haar bijna in haar gezicht uit!" i (Wordt vervolgd

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1