IZEELANDs ROEM! Haarden.. Us VRAAGT en EicelsiorThGebon. ABONNEMENT: advertentien Maandag 19 Sept. 1927. zierikzeesche courant. J*""** - Ho- ,1596- ^«Xga%btnsï Inzending Advertentien Uit Stad en Provincie. UWEN WINKEUËR DUBBELE WAARDE I Vroeg Winter. WIJ ZIJN GEREED N.V. ASSEL6ERGS' IJZERHANDEL, per 3 maanden f 1,50, franoo per post f 1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Zierikzeesche ffe Nieuwsbode Tail 18 regel» 80 et»., van 4 regels en daarboven 20 ots. per regel. Reclames 30 ots. p. regel. 3 r Dir. J. BE LOOZE. IJllg.-fiHtictiyr M. J. KOSTEN gave vóór 10 ure. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Oct. a.s. verschijnende nummers GRATIS. ZIERIKZEE. Tot adviseurs voor de af gifte van bewijsstukken van rijvaardig heid (zie artikel in de Nieuwsbode van Vrijdag) zijn benoemd de heeren W. H. Itlman te Brouwershaven, E. H. P. van Nahuijs te Schuddebeurs en A. C. de Oude te Zierikzee. N In navolging van Constantijn Huij- gens, die eenige eeuwen geleden de Hol- landsche Steden zelf deed spreken onder den naam Stede-Stemmen, heeft half de vorige eeuw ds. Van Oosterzee Zeeuw- sche Stedestemtmen vervaardigd. Voor onze oude veste luidt het: - Mijn oprsprongh slch verliest in diepe nacht der eeuwen, Eén storm ,gaf in één nacht mij vijfmaal honderd weeuwen (1454); Een wonderbaer gevaert, ten vierde maar volbout, (Toont waer ick sta aan elck, die mij van verr' aenschout. De Vlaming heeft mij fel bestoockt in oude tijden (1304) De Spanjaert op. mlijn wal gebeuckt aan alle sijden (1576); 't Verlies van mijn cieraat was van één nacht het werk (7 Oct. 1832), Nu 'zitt ick, voor hoelang? nog met een halve Kerck. Zaterdagmiddag werd het nieuwe mötorgemaal aan den Osse (Duivendijke) geopend in tegenwoordigheid van het be stuur van het Waterschap Schouwen en genoodigden. De voorzitter hield daarbij de volgende rede: Nu het gemaal aan den Osse er is en het ©ogenblik daar is, dat het in wer king zal worden gesteld is het aange wezen om eens na te gaan wat in het verleden is overwogen, onderzocht en be sloten voor wij zoover gekomen zijn. Na de 'totstandkoming van het stoomgemaal bleek al spoedig dat dit niet Zou bren gen een algeheele bevrijding van den waterlast voor geheel Schouwen en dat de gewoonlijk heerschende windrichting in den Osse zou veroorzaken een terrein van waterberging dat njet door 't stoom gemaal 'te beheeTSchen was. In 1896 bracht ide Ingenieur van der Vegt daarover een rapport uit waarin hij concludeerde, dat een gemaal aan den Osse onmiskenbare voordeelen zou opleveren maar financieel onuitvoerbaar was. De kosten van het gebouw met werktuigen van 40 p.k. wer dien geraamid oip f 40,000, de veranderin gen in de suatie OIR f 5000,—, samen dus f 45,000, terwijl de exploitatiekosten ge raamd werden o(p| f 1800. De A. V. vond dat dit plan zich zeiven veroordeelde om de kosten en liet de zaak rusten. Toch kwamen al spoedig nieuwe klachten over het waterbezwaar in den Osse. In de A.V. van April 1902 betoogde de heer J'. W. Gast opnieuw de wensdhelijkheid tot bemaling van het Ossebevang over te gaan ien wel 'met een metallieken molen. De voorzitter zei-de toen dat volgens een nader rapport van den Ingenieur wan neer men het Ossebevang bemaalde zon der verbetering eerst van het stoomge maal, het waterbezwaar voor het overig deel van Schouwen niet zou verminderen maar grooter worden. Een jaar later werd in beginsel besloten tot verbetering van het stoomgemaal en in verband daar mede Ide quaestie van den Osse aangehou den. In dit nieuwe rapport van 1902 had Ingenieur v. d. Vegt betoogd, dat gelijk hij reeds in 1896 had uiteengezet een stoomgemaal voo(r den Osse te kost baar zou zijn, maar nu een metallieke mo len in den Zuidhoek met succes werkte, dit ook in den Osse zou kunnen, 'mits de te bemalen oppervlakte gemaakt worde tot een afzonderlijke polder, waartegen een groot bezwaar is, dat pl.m1. 400 H.A. aan ide aJgemeene wateirberging wordt onttroKken. Daarom was zijne conclusie, fiat men eerst de capaciteit van het stoom gemaal moest vergrooten en daarna een metallieken molen bouwen die het water zlou brengen in den boezem tusschen de Keersluis en de Ossesluis, de Ossesluis te openen en daarna de gronden aan den Osse van het overig deel van Schouwen afscheiden, voorshands die ingesloten door den Langencij'k, Brouwershavensohen dijk, grindweg zuidwaarts van Brouwers haven tot SdhenderZweg, Sichendersweg, Ringdijk van Schendersweg tot Hoogen- weg en den Capelleweg en Zandweg tot aan den Zeedijk. Het stoomgemaal zlou kosten f 37,700 vootr nieuwe machine en centrifugaalpomp, de metallieke molen met het in orde brengen van sluizen en delfwerk f 18100. Gelijk gezegd besloot de A.V. eerst het stoomgemaal te ver beteren. De verbeteringen van het stoom gemaal werden uitgevoerd, maar die aan den Össe bleven rusten al kwamen ook bijna jaarlijks de 'bezwaren ter sprake. Men 'W"asi huiverig! voor de kosten. In September 1917 kwam een request van J. Padmos aai. tot het maken van een doelmatige bemaling aan den Osse, wat met hon van leidde tot een rapport van den toenhila- ligen Ingenieur de Vos tot Nedarveen Cappel. Dit rapport is 2eer gedetailleerd .en blijkbaar met groote zorg bewerkt. Het gaat uit van de veronderstelling dat bemalen moet worden het terrein van het Ossebevang besloten door Platteweg, Klapweg, Ringdijk, Zandweg, Looipersca- pelleweg, met het noordwestelijke deel van Scharendijke en omgeving tot in den inlaag van Repard ter grootte van 959 H.A. en bovendien groot St.-Jacobpolder, Bloois en Oud-Biommenede, Boirrenbrood en Zuider-Nieuwland, dus een totale op pervlakte van 1400 H.A. De kosten daar van werden geschat voor bemaling met een machine van 33 W P.K. en van 43 W P.K. voor electr. bemaling f ,105.100, f 123.000 Stoom - 130 000, - 126000 Diesel - 124 000, - 129.000 Zuiggas - 123,000, - 130000 daaronder waren begrepen de kosten' voor onteigening voor verbreeding van water leidingen en veranderen van duikers. Deze kosten waren berekend indien de afvoer geschiedde door de Noordsluis. Bemaling direct in zee aan den Langendijk bij den Geleeweg zou f 40900 'méér zijn, bemaling met boezemi f 54000 méér. Ook hier schrikten de hooge koisten van de uitvoering af. Men meende, dat de bemaling van 1400 H.A. wel kon wor den teruggebracht tot p-l.m. 700 H.A. en besloten werd in Februari 1919 tot een nieuw onderzoek en den oud-ingenie,ur v. d. Vegt te raadplegen. Deze was hier toe bereid. Hij adviseerde de scheprad- ma Chine van het stoomgemaal te ver vangen door een pomp, waarvan hij de kosten raamde olpi f 80,000, te verdiepen en te verbreeden de waterleidingen bij het stoomgemaal en tusschen B-rijdorpe en Moriaanshoofd en om wanneer dit klaar was electrische bemaling aan den Osse aan te brengen, waarvan hij de kos ten raamde op f 39,500, en met loozen door de Ossesluis op f 7500 meer, met jaarlijksche exploitatiekosten ad f 2000. Volgens een raming van de firma de Wit zou het stoomgemaal een uitgaaf vprde- 'ren van f 122,000 en het gemaal aan den Osse f 65,000. In de A.V. van Juli 1919 werd dit behandeld en besloten het D.B. op te dragen na te gaan de grootte van de oppervlakte aan den Osse en omgeving dat hoogstwaarschijnlijk niet gebaat Zou zijln door de verbetering van het stoom gemaal en intusschen besLoten de ver andering van het stoomgemaal aan te brengen. Dit besluit was de aanleiding tot een nader rapport van den Ingenieur Ilcken van 1920, die raamde de kosten van indirecte bemaling door de Osse sluis op/ f 133,500; van indirecte bemaling door de Noordsluis op f 161,500, directe bemaling pp zee aan den Langendijk te genover de Gelee met zuiggasmotor f 137,500, en aan de Noordsluis op f 142,000, en ook de aandacht vestigde op de wensdhelijkheid de bemaling elee- frisch te doen plaats hebben. Ook dit rap port kon in 1925 wegens de hooge kos ten geen genade vinden. Men ziet uit het voorgaande hoe 30 jaren lang gezpeht is naar een goede en goedkoop© oplossing van het Osse-vraagstuk, hoe door zeer bekwame Ingenieurs uitvoerige en in al lerlei details afdalende nauwkeurig be rekende rapporten zijn gemaakt die geen van allen ej toe konden leiden dat het Bestuur van Schouwen zich verantwoord achtte dergelijke groote bedragen te vo- teeren. Toen is op initiatief van eenige hoofdingelanden in de A.V. van April 1926 door professor Visser in eene cau- seTie Jin. de A.V. eene beschouwing ge geven over de bemaling aan de Noord zijde en voorgesteld een motorgemaal aan den Ossesluis met capaciteit van 150 M3. per minuut bij een gemiddelde opvoer- hoogte van 2 M., waarvan de kosten ge raamd werden van het gemaal opf f 27,000 en van het gebouw op f 7000 met ex ploitatiekosten ,ad f 4000, dat het water zoodanig zou afmalen dat 40 o.M. Z.P. nog veel te hoog was. En de A. V. vermoedelijk verleid door deze lage Cijfers, heeft dit voorstel aan genomen. Het is Wel merkwaardig, ik zou bijna zqggen éénig, dat een vraagstuk, dat zoo dikwijls van alle zijden is bestudeerd en waarbij! op grond van allerlei onderzoe kingen men telkens gökpmen is tot veel hooger ramingen, thans is beslecht op een mondeling advies, zonder eenig rap port, zonder eenige toelichting, en zon der dat zelfs het advies van den ingenieur of het D. B. gevraagd is'. Men kan slechts hopen, dat de onder vinding zal leeren, dat het resultaat be antwoordt aan de verwachting, en dat inderdaad dè landen in het Ossebevang en daarnevens gelegen, van den water overlast bij de noordwestelijke winden afdoend bevrijd zijn. Als men naleest wat vroeger is voor gesteld, heeft dit altijd 'betrekking gehad op ieen af te sluiten oppervlakte die af zonderlijk bemalen zou wbrden. Dit is met deze 'bemaling niet het geval. Deze .Wordt bedoeld in staat te z^ijTi zönder afscheiding van het overig Schouwen den .wateroverlast aan den Osse afdoende te .verhelpen. Laten wijl hopen, dat dit inderdaad het geval zal blijken te zijn, dat 't werk den ontwerper eere zal aandoen, en dat alle belangjhebbtenden zullen moeten er kennen, dat zijl met dit gemaal hebben verkregen, Wat zliji Wensdhten en de quaes tie over de Ossetoemalimg voor igoed en afdoende beslecht is. Daarop werd op verzoek ides voorzitten het gemaal in Werking gesteld en namen de leden vian het Bestuur van de afstroo ming kennis. Ten slotte sprak de heer J. M. v. d. Bout zijn blijdschap uit over het toitj stand komen van dit gemaal en betuig de hij zijn dank aan allen die medege werkt hebben daartoe: den ingenieur, prof. Visser, den aannemer en de werk lieden voor wat ieder gedaan heeft. ('Wij vernemen, dat het gemaal bijna tweemaal zooveel kost als de raming wias; dat er zeker aan delf werken van slooten en waterleidingen om1 de toe- strooming te verzekeren, binnen enkele maanden f 10.000 moet worden besteed en in volgende jaren miisslöhien nog meer, 'terwijl 'het gemaal niet krachtig genoeg is om imlet alle tij! te werken. Het staat dus' te bezien of bet (gemaal blijken/ zal in de pradfijk werkelijk1 een groote verbetering te zijln. Red.) BURjGH. Vergadering van den gemeen teraad, gehouden op Dinsdag 6 Septt. AanK wezig ,allen. Na opening door den voor zitter, die de nieuwbenoemde raadsleden in hartelijke bewoordingen welkom' heet, volgt 'beëediging en installatie. Vervol gens komt a|an ide porde de benoeming van wethouders wegens periodieke aftre ding van de heeren W. Heule en J. Fok ker; beiden worden met 4 tegen 3 stem men als 'zoodanig herkozen. De voorzit ter spreekt 'den wensch uit, dat hij met den nieuwen Raad en de herkozen wet houders weer even prettig moge salmen- we-rken als in de lafgeloopen zittingsperi ode. De heeren Fokker en Heule danken voor het in hen (gestelde vertrouwen, Wat zlji hopen Wlafardig te maken. Een ver zoek van de vereeniging „Schoolmuseum" te Middelburg om subsidie ten behoeve dier vereeniging wordt in handen gesteld van Bu en 'W., om advies. 'Naimens de commissie tot nazien der gemeentëbegroio- tinig 1928 Wordt bijl monde van den heer Kjrljger daaromtrent een gunstig rap port uitgebracht en de begrooting in bot vang ien uitgaaf ten bedrage van f 18345,39 met alg. stemmen goedgekeurd. Hierbij bespreekt dhr. Kloet een loonherziening van den gemeente-werkmanhij! geeft B. en W. in overweging daaromtrent in de volgende vergadering met een voor stel te komen. Bi. en Wl verklaren zich bereid hieraan rde aandacht te zullen schenken. In verband met een schrijven, van het bestuur van den Westerenban- polder om 'bestendiging van de jaarlijk sche onderhoudsbijdrage adi f46,62, ten jbehoeve van den straatweg richting Wes- tensdhouwen, Wordt afwijzend beschikt en besloten van af 1928 de gecontracteerde mindere bijdrage ad f25 per jaar te be talen, te meer daar -ook de onderhouds kosten der gemeentelijke straatwegen be duidend hooger Zijn geworden en die pol der Burgh en IWestLand mét 1928 een ge deelte van dien weg in onderhoud over neemt. Naar aanleiding van een schrijf- ven met memorie van toelichting van 'de OudercOm'missie met verzoek tot aanstel ling van een aissistent(e) aan de openb. lagere school, wordt met aigemeene st. -daartoe besloten. (Op voorstelvan den heer Heule met ingang van 1 November a.s.) (De vo.orzt stelt voor de jaarwed de te bepalen op f400; dhr. v. Zuijen stelt voor f 500. Zijln voorstel wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen en het salaris op f 400 bepaald. Volgens de mee ning van dhr. Fokker kan men bijv. na een jaar dienst nog, altijd tot verhooging 'blesluiten. De voorzitter deelt mede, dat B. en iWl bereid Zijn voor medewerking tot demping der sloot achter de wonin gen te Burghsluis. Hij! vraagt machtiging tot kosten onderzoek vian 2 plannen daar omtrent n.l. met Tioleeriinig pf waterafvoer door een goot. Deze machtiging w,ordt verleend. Omtrent de eleCtrificatie door de P. Z. E M. herinnert de voorzitter aan de 'bespreking met dhr. Streefkerk' en de aan genoemden heer gevraagde inlichtin gen omtrent de aansluiting van (Westen- schouwen; daar deze inlichtingen tot dus ver nog -niet verstrekt zijn, wordt op voorstel van B. en W. z.h.s. bfesloien deze zaak aan te houden tot -de volgende vergadering. Dhr. v. Zulijten zou gaarne de garantiestelling willen weten voor de arbeiderswoningen in de lijh richting Burghsluis; de voorzitter zegt toe hier naar te zullen informeeren. Nadat nog op de vraag van dhr. v. Zuijen is mee gedeeld, dat de werking der brandspuit a.s. Vrijdagavond beproefd zal worden, wat genoemde heer gaarne twee keer per j aar zag geschieden en eenige bespre^ kingen Zïj'n gevoerd omtrent snoeiing van j weghoeken in veibland met de veiligheid ,van het verkeer, wordt de vergadering gesloten. ELKERZEE. Voor de betrekking van gein.-veldwachter te Duivendijke, meld den zich niet minder dan 90 sollicitanten - In een onlangs gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Duiven dijke werd tot secretaris-penningmeester van het Burg. Armbestuur -benoemd de Iheer M. Bakker, zulks ter vervanging van wijlen den heer J. Stoel. ZONNEMAIRE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente, op Dins dag 6 September. Alle leden tegenwoor dig. Voorzitter de burgemeester. Na be- eediiging en installatie der leden wordt overgegaan tot de benoeming der wet houders. 'Ter benoeming van een der wet houders worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan op den heer van der Bijl 3 en den heer van Putte 4 stemmen, voor den anderen weth. worden uitgebracht 7 stemmen, waarvan op den heer van der Bijl 6 stemmen en op 'den heer van Splunder 1 stem. De heer van Putte en van der Bijl verklaren de herbenoeming aan te nemen onder dankzegging voor het vertrouwen. De voorzitter feliciteert de herbenoemden en zegt, dat uit de her benoeming blijkt het vertrouwen in het college van B. Bn Wl. gesteld. Bij' de om vraag informeert de heer van den Bout naar het adres van de gemeente Steen bergen om den weg Steenbergen-Zijp© in het Rijkswegenplan te doen opnemen. Die voorzitter antwoordt dat door B. en Wl daaraan reeds adhaesie is betuigd. Op voorstel van den heer van den Bout wordt met aigemeene stemmen besloten het uitstaand kasgeld te beleggen bij 2 bankinstellingen, de Schouwenbanik en de coöperatieve boerenleenbank alhier; bij elke bank voor ongeveer de helft. De voorzitter zegt, dat het peeslijk in het voorjaar 1926 verkocht, is verantwoord in 'de gem.-rekening over het jaar 1925. Nadat de voorzitter het nieuwe lid nog heeft welkom geheeten -en hem toe- wenscht, dat hij op aangename wijze aan |ie discussies zal kunnen deelnemen, wordt de vergadering gesloten. NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, opi Dinsdag 6 September. Voorzitter -de burgemeester. Tegenwoor dig alle leden. De leden worden to'e- eedigd en geïnstalleerd. De voorz. felici teert -de herbenoemde leden met hun ver nieuwd mandaat en den heer Flikweert m!et zijn eerste intrede. Spr. resumeert, Wat in de afgeloopen jaren is tot stand gebracht en wat spoedig verwezenlijkt zal worden, n.l. waterleiding en electri- citeit. Hij hoopt, dat de Taad de totstand koming van een en ander zal mogen aan schouwen en dat deze werken een zegen voor de gemeente mogen blijken te zijn. De heer van de Zande dankt den voorz. voor 'de felicitaties en wenscht ook hem geluk met zijn herbenoeming. Aan de vereen. Schoolmuseum wordt eene sub sidie Toegekend van f 10 per jaar. In een adres beklaagt de -winkelier C. Stou ten te -Capélle ach over den verkoop van chocolade, suikergo.ed, tabak enz., door den herbergier A. G. van Steijn, hetgeen adressant belangrijk nadeel berokkent, waarom hij verzoekt -genoemden van Steijn in -dézen veTkoop te belemmeren, tot zoolang hij1 niet tot verbouwing in- volge ide Drankwet is overgegaan. De voorz. -deelt mede, dat deze aangelegen heid niet in den Raad tehuis behoort en dat de politie scherp1 toeziet, of Van Steijin -overtredingen begaat. Besluiten tot wijziging van en af- en overschrijving in de begrooting voor 1927 worden vastge steld. Aan C. Verboom wordt wegens vertrek .uit de gemeente afschrijving van schoolgeld verleend voor 8 maanden tot ■een bedrag van f 3,50. Tot wethouders worden (herbenoemd de heeren J. van de Zande en J. J. van Klinken, ieder met 6 stemmen. Hierna sluiting. STAVENISSE. De heer J. van Oost, ge -durende 36 jaar alhier waterbouwkundig ambtenaar van de Calamiteuze polders 'Oud-Kempenshofstede en MoggeTshil, van het Waterschap „Stavenisse" en van den (nieuwen Polder (annex Stavenisse") Jieeft om gezondheidsredenen tegen 1 October a.s. eervol ontslag uit genoemde betrek kingen gevraagd. OUD-VOSSEMEER. Openbare raadsver gadering, gehouden op 6 Sept. Na ope ning der vergadering wordt overgegaan tot beëediging van alle aanwezige leden; -de heer van Tilbeurgh legt de belofte af, waarop de voorz. de leden geluk wenscht en hoopt dat de komende periode vrucht -dragend moge zijn. Dhr. Heijboer dankt voor -de gesproken woorden, als nieuw lid is dit voor hem een ernstig ©ogenblik geweest, waarop hij -onder het aanroepen van God den Almachtige zijn taak begint. Hij' (hoopt dat God hem wijsheid en kracht mag geven om de belangen van de ge meente te behartigen met zijn mede leden, en dankt den kiezers die hem als Staatkundig Gereformeerde hebben afge vaardigd; het christelijk beginsel eischt onzen naasten lief te hebben als onz zelf in politieke beschouwingen Zal hij nu niet afdalen. Hierop wordt overgegaan tot de benoeming van wethouders. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 4 stemmen met pracht'collectle BERGEN-GP-ZOQM, LIEVEVROUWESTRAAT 41. N.S. Koopt geen Kachel op een plsatje GA LIEVER ZIEN op 'dein heer De Wilde, 2 stemmen op den -heer de Rijke -en 1 op den heer Heij boer, -zoodat de heer De Wilde is be noemd; bij de tweede stemming werden uitgèbii'-jcht 4 stemmen op den heer Daane, 2 op den (heer De Rlijke en' 1 op den heer Heijboer, zoodat de -heer Daaine is be noemd. De beer De Wilde verklaart de benoeming aan te nemen en hoopt dat aangenaam zal worden s-aamgewerkt tot eerbied aan God en in 'het belang van de gemeente; de beer Daane verklaart de benoeming -aan te nemen en te zullen amlenwerken onder Gods onmisbaren ze gen. Hierop geschiedt voorlezing van het rapport van de Coammissie, belast .ge weest met het nazien van de gemeente rekening, dienst 1926; houdende enkele vragen nopens de straatlantaarns, het uit voeren van een werkje aan de openbare lagere school, den- verkoop van 'lood en in verband daarmede betaalde foelooning i 'd->n heer Gebraad, welke vragen wor den beantwoord -en toegelicht. Omtrent 't verkoopen van loo-d deelde de voorzitter mede dat dit was geschied door Gebraad. De heer De Wilde merkte op dat dit was gebeurd dooir B. en W. en niet dco-r Ge braad, ien de heer Daane dat er niets tegen was dat dit verkocht was aan de suikerfabriek, maar waarom dit dan niet medegedeeld. Hierop werd de rekening vastgesteld, terwijl de gemeemtebegroo- ting dienst 1928 werd aangeboden.; in ontv. ien uitgf op, 'f! 65070,775. De beer De Wilde doet navraag naar het bewuste mandaat. De voorZ. zal kijken, maar ge- gelooft niet dat het er is. Dhr. De Wilde Zou bet gaarne in den raad ter tafel zien. Ook vestigt de heer De Wilde de aan dacht -er op dat wel degelijk bij den bouw voor 'den -heer van Vossem van de rooilijn js -afgeweken, hoewel d>e -heer De Rijke en -den voorz'. dit; betwjst heb ben. Aan de orde is de vraag om al -dan niet over te gaan tot onderteekenipg van het contract inzake electriciteit met voor stel van B. en W;. om dit niet te teekenen De voorzitter zegt dat bij ide garantie men 'duidelijk w^st wat men wilde. De rente-garantie .is minder duidelijk. De heer de Wilde z$gt dat De Rijke zich uitsprak dat de waterleiding een strop was voor de gemeente, laten we daabom voorzichtig zijn v-oor een tweede strop; we moeten -de belangen van de ingezete nen behartigen, maar mogen met die in gezetenen niet spelen -als kat en muis ten koste v-an hun centep- De heer den Engelsman acht electriciteit te ,|duur, 't is alleen voor verlichting endaarom is hij er niet voorj thans had hij het beter ge vonden dat met Thol-en tot een goed eind was gekomen inzake gas. De heer Heij boer acht teekenen een stap in het duis- teT; Wijst er op dat wij voorbeeld genoeg aan Zeeuwsch-Vlaanderen hebben; hij is voo-r electriciteit, maar vindt het te duur, wil men electriciteit brengen dan is het goed, maar geen dwang; bereids heeft hij getoond tegen dwang te '.zijn. De voorz'. zegt dat er van dwang geen sprake is, alleen zou uit de gemeentekas bijge past kunnen worden. De heer Heijboer: Juist, uit de gemeentekas. Wij vertegen woordigen de burgers, en die imbeten zorgen dat het geld in de gemeentekas komt, dan kom't er een andere dwang. De heer De Wilde stemt dit toe. De heer Ve-rmet zegt, dat het teekenen van de overeenkomst geen stap in het duister is, maar in het licht. Toch is hij tegen tee kenen. Met algem1. stemmen wordt be sloten (niet te teekenen. De heer Heij boer zegt dat de wethoudersbenoeming niet volgens zijn principe is uïtgevulleln, toch verheugt hij zich er over, dat het bestuur nu rechts is; liever had hij ge zien protestant; hij ziet evenwel met be langstelling de voorstellen tegemoet als Zondagsheiliging enz. Dhr. Daane vraagt nadere verklaring; een eerste eliriste^jk beginsel is toch -dat men zijn naaste moet liefhebben als zichzelf. Dhr. d-esn Engels man zegt dat (het gaat om de belangen van de gemeente, daar heeft een ieder daar straks een eed voor afgelegd; de Grondwet 'zegt dat een ieder benoembaar is Zonder onderscheid. Hierop wordt de vergadering gesloten. - ■i 1- i M.WKTliWm, In de namiddagzitting van Vrijdag

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1