Zierikzeesche Nieuwsbode ZEELAND's ROEM ROOMBOTER abonnement: advertentien Woensdag 13 Juli 1927. zierikzeesche courant. l3!1." N2- 11567. Inzending op den dag van uit- ADRIAAN JOHANNES DE LOOZE. f Inzending Advertentiën H.H. CORRESPONDENTEN buitenland. binnenland. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. [Gesmette en roode huid bij PUROL Uit Stad en Provincie. De Hollandsche Wasch v ro u w JE ZEEPPOEDER Slapeloosheid Prga per 3 maanden f 1,50, franco per poet f 1,80. Yoor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 60 ats., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. lil oontraot belangrijke korting. llf> A. J- DE LOOZE Jr. Blig--Brtielnir M J, KOSTEN, gave vóór 10 ure. Op bijna 80-jarigea leeftjjd overleed Dinsdagmiddag te zijnen huize de heer ADRIAAN JOHANNES DE LOOZE, in leven oud directeur onzer courant. Hij werd den 28sten October 1847 te Zierikzee geboren en bezocht o a. hier de school van monsieur Wijnand Tob, die hier een Fransche school hield voor „jongelieden uit den beschaafden stand". Na afloop dezer school kwam bij bij zijn vader, wijlen den heer P. de Looze, de oprichter van de „Zierikzeesche Bode", in het boekdrukkers- en uitgeversbedrijf. Met zijn zwager, de in M4i 1914 overleden redacteur J. Waale, nam hij na eenige jaren de „Nieuwsbode" over. De naam „De Looze Waale, Uitgevers", zal nog wel bij vele ouderen van onze lezers bekend zijn. Toen den len Juli 1889 de „Nieuwsbode" een Vennootschap werd, heeft de thans overledene er ernstig aan gedacht van woon plaats te verandoren, vooral met het oog op de studie van twee zijnor kinderen. Maar het lot wilde eenmaal anders en hij bleef de Nieuwsbode" trouw. In 1893 werd hem het directeurschap opgedragen, dat bij vervulde met een ernst en toewijding, die anderen ten voorbeeld moge strekken. Met groote accuratesse, die hem ook in zijn privó- leven kenmerkte, voerde hij het bewind en wist de „Nieuwsbode" tot bloei te brengen. In de algemeene vergadering van 30 Maart 1911, toen hij ontslag vroog als directeur, gewaagde de president-commissaris, Mr. Fokker, van de groote verdiensten door den vertrekkenden directeur aan de vennootschap bewezen, werd hem op de meest eervolle wijze ontslag verleend en zijn zoon tot zijn opvolger benoemd. Maar nog na zijn aftreden bleef hij de vennootschap met zijn adviezen dienen; hij was als het ware met de courant samen op gegroeid zij had zijn voortdurende belangstelling, tot dezen winter toe, toen de krachten begonnen af te nemen. Door zijn heldero blik, gepaard aan jarenlange ervaring en levenswijsheid, was hij ook voor ons steeds een vraagbaak. Op de bestuursvergaderingen werd altijd met instemming naar zijn woord geluisterd en 2ijn adviezen vrijwel altijd opgevolgd. Openbare ambten of betrekkingen heeft hij nooit willen be- kleedenhij streefde er niet naar de voorgestoelten te bezetten, maar wijdde zich als rustig burger aan de hem opgedragen taak en verzorgde, als groot kenner en liefhebber, zijn bloemen en planten. Wij persoonlijk hebben veel aan hem te danken. Openlijk leggen wij daarvan op deze plaats getuigenis af Thans wordt zijn stem niet meer gehoord; zijn adviezen en zaakkundige opmerkingen zijn verstomd; ook deze garf viel in volle rijpheid achter de zeis van den Groofcen Maaier en zijn verlies wordt diep gevoeld door hen, die hij in zijn hoogen ouderdom achterliet. EERE ZIJ ZIJN NAGEDACHTENIS! Zierikzee, 13 Juli 1927. M. J. KOSTEN. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf deelen wij mede, dat berichten betref fende schoolreisjes niet worden geplaatst. De Red. Algemeen Overzicht. IERSCH MINISTER VERMOORD. De Iersche terroristen hebben zich we derom aan een moord op een Vrijstaat- schen minister schuldig gemaakt. Na Mi chael Collins, is thans 0'Hig[gens, de min. van justitie in het Zuid-Iersche kabinet slachtoffer geworden van de broeder twisten onder de Iersche patriotten, wier extremistische vleugel zich niet wil schik ken in de verzoenende houding, die de meerderheid in den Vrijstaat in 't Britsehi- Iersche vraagstuk heeft aangenomen..., in het belang van land en volk. O'Higgens, die krachtens zijm ambt, de moeilijke en netelige taak had ,oirde en rust in den Vrijstaat te handhaven tegen de aanslagen, waarmee zijn vroegere vrienden en partij'genoioten deze bedreig- 'den, is als offer gevallen van de wraak dezer lieden, die ongetwijfeld zooals pre sident Gosgrave in een manifest aan de Iersche bevolking verklaart, er toch niet in zullen kunnen slagen het land te ter- roriseeren en het streven der tegenwoor dige volksleiders tot mislukking te bren gen. EEN ZIGEUNERPROCES. Het gerechtelijk onderzoek van de zaak fegen de Zigeuners uit Moldavië, die van een 'groot aantal moorden zijn beschul digd, en die zelf hebben medegedeeld eeniigen 'hunner slachtoffers te hebben opgegeten, is thans zoover gevorderd, dat een acte van beschuldiging is opge steld. Beklaagd iijhi niet minder dan 45 zigeuners, die zich wegens 15 moorden zullen te verantwoorden hebben. De duur van het proces wordt op twee tot drie maanden geschat- Ten aanzien van het kannibalisme is men geruimen tijd in twijfel geweest. Bij de opgravingen, die op last van die justitie in de kampen wer den gedaan, vond. men namelijk alleen beenderen van dieren, zoodat het ver moeden rees, dat het geheele verhaal ver zonnen was. Thans heeft echter de dis- trlctsarts van de rechtbank rapport uit gebracht over het resultaat van een op graving, die geschiedde op aaniwijzing van gendarmen, die in de nabijheid ven een Zigeuner kerkhof, twee Zigeu-> ners iets in dien grond hadden zien stoppen. Ongeveer 2 decimeter onder den grond werden beenderen gevonden, waar van met zekerheid is vastgesteld, dat zi van een mensch afkomstig waren. Het rapport vermeldt, dat züf duidelijke spo ren vertoonen, met een bijl of met een ander scherp voorwerp te zijn gehakt en te zijn gekookt. De rechtbank heeft het voornemen te kennen gegeven het proces, voor zoover het betrekking heeft op het kannibalisme, met gesloten deuren te be handelen. DE PSEUDO-PRINS- Het proces tegen Harry Domela, die zich indertijd met verbluffend sucCes voor allerlei hooge personages heeft uitgegeven, o. a. voor prins Wilhelm va-n Pruisen, heeft in één 'dag zijh beslag gekregen Imet de veroordeeling tot 7 maanden ge vangenisstraf. Dat de straf voor de gepleegde oplich tingen Zoo zacht is uitgevallen, heeft Do mela te danken aan de verklaring van den psychiater, die 'hem geruimen tijd in observatie heeft gehad, en voor de (rechtbank zlijln aangeboren avontuurlijken aard, die hem rusteloos van de eene plaats naar.de andere dreef, schetste. D e slechte o economische toestanden in Duitschllanld, welke Domela belemmerden bij het vinden van werk, hebben er ook toe meegewerkt om hem op het slechte pad te brengen. Daarbij kwam, dat toen hij zich eenmaal voor ..baron Korff" had uitgegeven, hijl dadelijk toegang kreeg 1ot kringen, die tevoren voor hem gestolen waren. Hij begon toen een handel in siga retten, die prachtig liep. Domela heeft voor de rechtbank nog eens van al iziijn ervaringen in de groote wereld verteld en legde er den nadruV op, dat men hem, toen hij eenmaal voor een prins" werd aangezien, o. a. te Hei delberg en; Erfurt, letterlijk geld had opgedrongen. De verdediger van Domela vroeg in een uitvoerig pleidooi vrijspraak, op grond, dat de beklaagde niet om oplichterijen te plegen, doch orru den gebraden haan uit te hangen, valsche namen heeft aan genomen. BOND v. STAAfTSPENSIONNEERING. Dinsdag heeft de Bond voor Staatspen sLonneering in Den Haag vergaderd, on der leiding van jhr. De Muralt. Spr. be toogde dat pessimisten, die niet tevreden zijn met de bereikte Tesultaten en van de toekomst niets verwachten, ongelijk heb ben. Nog altijd is het doel van den jbomd premievrij staatspensioen voor iedereen die het noodig heeft. De vraag is, of datgene, w'at bereikt is, kleine kinderen verzacht en geneest men met de moeite waard is. Die vraag beantwoor dende, zeide spr. dat de bond in het parlement invloed heeft, al wiordt hij niet steeds genoemd. Hij drijft, althans voor een deel, de politieke partijen. Spr. me moreerde het optreden van de vrijzinnige concentratie, die tevergeefs getracht heeft, het staatspensioen te verkrijgen, en het optreden daarna van den heer Duys, wien de poging gelukte. Wel degelijk werden zij (gesteund en geschraagd doior de actie van den bond. Ten deele is het doel bereikt: alle loonarbeiders krijgen pensioen zonder premiebetaling. Evenwel zijn er nog velen, nog duizenden, die op hun ouden dag hulpeloos blijven. De strijd blijft dan ook gericht op volmaking van het behaalde succes. Is ook dat be reikt, dan is weliswaar het hoofddoel van den bond verwezenlijkt,' maar de taak van den bond is daarmee geenszins af- geloopen. Dan blijft het nog een taak, de wijze van pensionneering te veranderen, zoodat de millioenen verslindende zegel- plakkerij met de daaraan verbonden Ra den van Arbeid verdwijnt, en het aldus verkwiste geld ten goede komt aan de belanghebbenden. DE KONINGIN. EN DE PRINSES NAAR NOORWEGEN. Het ligt in het voornemen van de Ko ningin, met Prinses Juliana op 3 Augustus naar midden-Noorwegen te vertrekken; teneinde daar een 3-tal weken te ver blijven. VERKIEZING DER GEMEENTERADEN. De minister van binnenlandsche zaken onderzoekt de vraag, of het uitvoerbaar zou ztijn, dat evenals vóór 1896, pok thans een vaste dag1 werd aangewezen voor de stemming ter verkiezing van de leden van de gemeenteraden. Het tegenwoordige voorschrift, dat burgemeesters en wethou ders den dag der stemming bepalen, leidt er toe, dat die dag in 'den regel in on derscheiden gemeenten niet dezelfde is. De minister onderzoekt, door tusschen- komst van de Gedep. Staten, tof stemming op denzelfden dag bij periodieke verkie zingen moet worden aanbevolen, en welke dag dan de voorkeur verdient. r EEN POSTDUIVEN WET. De ,,'s-Hert- Crt.* verneemt, dat eer lang te verwachten is de indiening van een „wet op de postduivenhouderij". Deze nieuwe 'wet zal o.m. omvatten een belas ting op de voetringen en teT bescherming der postduiven. ZIERIKZEE. De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen heeft benoemd tot berichtgever van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, J. A. Hubregtse te Burgh. Door den Kring Walcheren vain de Maatschappij tot bevordering van Land- bou en Veeteelt in Zeeland wordt pp 21 Jiuli a.s. te Middelburg een landbouw Itentoonstelling gehouden op een terrein onmiddellijk aar. de stad grenzende. Be halve de inzendingen Van paarden, vele landbouwwerktuigen enz., zullen zijn ge exposeerd een model aardappelbe'waur plaats, eenheidsboerenwagen en tuin bouwkassen. Zij, die van plan mochten zijn het schoone Middelburg met zijn drukke marktdagen op Donderdag te be zoeken, raden 'w'ij aan dit bezoek te doen op Donderdag 21 Juli a.s. en dan tevens een kijkje te gaan nemen op bovenbe doelde Landbouwtentoonstelling. De minister van financiën inhakt b'e kend dat ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen bij' den ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen te Zierikzee, wegens gewetens geld, een som van f 12f5,63|. HAAMSTEDE. Vergadering van den ge meenteraad, gehouden op Maandag 11 Juli j.I. Afwezig dhr. den Boer. Na ope ning door den voorzitter wordt gelezen een ingekomen schrijven van het bestuur van het Waterschap Schouwen, behel zende de mededeeiing, dat alle wegen, waarvoor verharding is aangevraagd, idaar voor in aanmerking zullen komen, behal ve Karrcmansweg. De rekening 1926 van den vlecschkeuringsdienst, kring Brou wershaven, in ontvang en uitgaaf resp met f 3975,87 etni f 2926,92, dus sluitend met een 'batig saldo van f 1048,95, wordt z.h.s. goedgekeurd. De begrootinig 1928 van dezen dienst in ontvang en uitgaaf met f 3300, wordt in verband met een schrijven deT landb.vereen, te Scharën- dijke, welker verzoek om f 200 ten be hoeve van eerste inrichting en f75 jaar- huur voor een te Scharendijke te stich ten noo d slachtingsgebouw na eenige dis cussie, waarin dhr. Blom het recht van bestaan van een dergelijke inrichting ter plaatse verdedigt, dhr. Bolle daarentegen van meening is, dat reeds een voldoend aantal inrichtingen in dezen lering be staan, tenslotte op voorstel van Bi. en W. niet goedgekeurd. Inzake de even- tueele electriciteitsvoorzLening door de P. Z. E. M. wordt na eenige bespreking door dhr. Gilijamse, die omtrent de ver moedelijk .aantal aansluitingen hoopvol ge stemd is, igeen definitief besluit geno men. Algemeen is Imen van 'meening, dat meerdere voorlichting vanwege de be trokken Maatschappij gewenscht is; in dien geest zal dan opik gehandeld wor den. Besloten Wordt onder nadere goed keuring van Ged. Staten tot het verhu ren van het gemeentepand naast de open bare lagere school aan mej. wed. Blom, tegen een huurprijs van f 3 iper week met voorbehoud (op voorstel van dhr. Blom) van het gebruik van water vpor de school uit den regenbak dezer wo ning, .daar de schoolpomp minder ge schikt geacht drinkwater levert. De da tum der benoeming van het hoofd der op.enbare lagere school wordt vastge steld op 16 Augustus a.s. Met algem. stemmen wordt op voorstel van B'. en WL de politieverordening aangevuld met de volgende bepalingen: „Bestuurders va.n auto's en motorrijwielen zijn verplicht tijdens het geven van zang- en muziek nummers bij de uitvoeringen op de mu ziektent hunne motoren in rust te hou den binnen de door middel van boTden aangebrachte kennisgevingen; „Eigenaar: van heggen enz. zijn verplicht bij 'boch ten en kruisingen het houtgewas dóór snoeien of afhakken in zoodanigen staat te brengen, dat het igeen gevaar voor het verkeer kan veroorzaken". Tot le den der oommissie voor onderzoek der geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden worden benoemd de heeren Blom, Vis en Braam. Na gunsftig uitge bracht rapport door dhr. Blom wordt tot de toelating van de heeren J. den Boer, L'. L. Bolle, C. Blom, J. Braam, A. Gilijamse, S. den Haan en J. C. Vis be sloten. Tot het aanbrengen eener antenne aan den schoorsteen van het gemeente, huis door dhr. Bom bestaat bij' den Raad igeen bezwaar. Bij' de rondvraag bespreekt 'dhr. Blom (je wenschelïjlchpid van de veirbetering der loopplank over de sloot bij het Lange Pad. De voorzitter zegt hierin voorziening toe. Daarna sluiting. NOORDWELLE. De collecte voor de Stormramp heeft in deze gemeente opge bracht f 157,2ö5. ELLEMEET. De collecte v-oor de storm /raimp in den Achterhoek van Gelderland heeft in deze gemeente opgebracht de som vanj f 38,05. DREISCHOR. Raadsvergadering, gehou den op Maandag j.I. Alle leden aanwezig. Voorzitter de burgemeester. De voprz. toont den raad een geschenk van dhr. A. Verjaal, bestaande uit een rookstel, uitgevoerd in rood en geel koper, met de volgende inscriptie in het blad: „Ter herinnering aan het 50-jarig jubileum van A. Verjaal als ontvanger der gemeente DreischoT, door hem aangeboden aan den raad 1877—1927", vergezeld van ''n schrij ven, hetwelk in dank wordt aanvaard. Van Ged. Staten is ingekomen de goed gekeurde begroeting 1927, benevens de goedgekeurde geldleening ten behoeve van de Waterleiding. Van den heer A. Kosten, ontslag-aanvraag, als lid van het Burg. Armbestuur, hetwelk wordt verleend. Van den keuringskring Oosterland, waartoe onze gemeente behoort, is een verzpek ingekomen de kosten voor toezicht op voorwaardelijk goedgekeurd vleesch ge zamenlijk te dragen, waartoe z.h.s. wordt besloten. De geloofsbrieven van alle her kozen raadsleden worden na onderzoek door een benoemde commissie goedge keurd. Op de schoiolgeldreclame van H. Jonker wordt beslist, de betaling daar van t® doen ingaan vanaf 1 Sept. 1.1. Voor de vacature van een lid in het Burg. Armbestuur, zijn door dit college op het (tweetal geplaatst, de heeren: 1- M. J. Padmos Nz., en 2. P. Goemans Mz. Den heer W'. v. d. Linde, geen bezwaar heb bend tegen deze personen, bevreemdt het, 'dat er niet meer aanbevolen zijh- Eveneens weth. Doeleman en v. Lange raad. Zij meenen dat de voordracht van B. en W. moet uitgaan in \Z(uerleg\ met het Burg. Armbestuur. De voorz. weer legt dit aan de hand van het reglement van laatstgenoemd college, waarin voor komt de zinsnede: „gehoord het Burg. Armbestuur". Zoolang hij echter voorzit ter van den raad is geweest is de voor dracht door het Burg Armbestuur opge maakt zonder aanmerkingen rechtstreeks aan "den raad gepresenteerd en daaruit steeds de benoeming gedaan. Hij zal ech ter in het vervolg naar de bedoeling van het voornoemde reglement handelen. Den heer P. v. d. Linde bevTeemdt het, dat bij een vorige verkiezing zijn collega de Waal op de voordracht stond, ja, dat zelfs door staken der stemmen het lot tusschen hem en den heer v. Langeraad (ten gunste der laatstgenoemde) heeft moeten beslissen, doch dat de heer de Waal nu niet op de voordracht is ge plaatst, redenen waarom ook hij ver zoekt in het vervolg naar de letter van het reglement te handelen. Daarna gaat men met aller goedvinden tot stemmen, over en wordt de heer P. Goemans met 5, tegen. M. J. Padmos met 2 stemmen gekozen. Hierna komt in behandeling de aanvulling van het Kohier der honden belasting en eenige wijzigingen in de be grooting van 1927 in verband met het bezoek van den Comm. der Koningin, de vlecschkeuringsdienst en een schoolreisje, voor welke 1 aatste post de raad een cre- jdiet van f 25 toe staat. De rekening van het Burg. Armbestuur wordt na voor lezing goedgekeurd en daar de omvraag niets oplevert wordt de vergadering hier op gesloten. 'OOSTERLAND. De collecte voor de stormTamp heeft opgebracht te Ooster land f (532,20, te Sirj ansland\ f 94^351, totaal 626,55. ST.-ANNAILAND. Wegens het veelvuldig heerschen van mazelen onder de school kinderen zijn beide scholen gesloten. tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. OUD-VOSMEER. Zaterdagavond werd de nieuw gebauwde muziektent voor Oud- Vossemeer's muziekveTeeniging op het plein voor het gemeentehuis ingewijd. Hoewel een treurige regendag, was het fweer tegen 7 uur Wat opgeklaard jen werd met vreugde geconstateerd, dat de ge zelschappen uit Tholen, Poortvliet en Scherpenisse tot opluistering waren over gekomen. Na 'n gemeenschappelijke tocht der vier gezelschappen door een gedeelte der gemeente, trok men naar de tent, waar de heer Wiskerke, daartoe door 't bestuur uitgenoodigd, een toespraak hield tot de ingezetenen, waarbij herdacht werd de wording van het gezelschap nu twee jaren geleden en de wijze waarop de itent tot stand gekomen is, welke nu vopr openluchtuitvoieringfin in gereedheid staat. Hierna sprak de eere -voorzitter, de heer burgemeester C. W. Snijder, het Bestuur en den directeur toe en overreikte als herinnering een prachtige medaille over, die aan het vaandel werd gehecht, i Nadat de gezelschappen na deze in wijding, waarbij „Lentezang" door al de vereenigingen te zamen werd geblazen, in het oefeningslokaal waren onthaald, sprak de voorzitter van Oud-Vossemeer's vereeniging, de heer E. H. Verhees, op zeer hartelijke wijze toe voor de welwil lendheid om voor deze plechtige inwij ding der muziektent over te koimen en sprak daarbij de hoop uit, dat een grond slag zou gelegd worden voor eventueel© samenwerking van al de gezelschappen in het eiland, welke toespraak door den heer Mosselman van Poortvliet, namiems de vereenigingen, weTd beantwoord, en deze gewaagde van een dankbare stem ming voor'de wijze van onthaal en ondier- streepte daaTbij de woorden van dhr. Verhees over samenwerking. Na afloop van een en ander, trokken eerst Vo.sse- meer en Tholen naar de tent, Waar door beide een aantal stukken ten.beste Iwerdem gegeven, terwijl vervolgens Poortvliet en Scherpenisse op beurt optraden, terwijl Vossemeer sloot- Een zeer groot publiek, ook van naburige gemeenten opgekomen, volgde met de grootste aandacht de ■.uit voering der nummers; jammer d.at ook later onder de uitvoering de regen weer kwam, om1 velen te verjagen, teneinde voor een nat pak .gespaard te blijven. Eem mooie avond is het voor Oud -Vossemeer's muziekvereeniging geweest en de heer Capelle van St.-Philipslamd, ontwerper zoowel als de aannemer van dein bouw der tent, de heer Maarten C. v. Driel, komt een woord van lof toe; ze hebben eer van hun werk. I ZEEUWSCH GENOOTSCHAP DER I WETENSCHAPPEN. In „Archief", vroegere en latere mede- deelingen v.n.l. in betrekking tot Zee land, uitgegeven dooir het Zeeuwseh Ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1