ZEELAI's ROEM Zierikzeesche Nieuwsbode Knagende pijnen Sanapirin-tabletten ROOMBOTER B IJ VOEGSEL B I N N E N L AND. Uit Stad en Provincie. FEUILLETON. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. behoorenda bij da van Vrijdag 24 Juni 1927, no. 11559. DE PASPOORTEN. Minister Beelaerts van Blokland heeft in de Eerst© Kamer medegedeeld, dat hij hoopt de verlaging van den prijs en de verlenging van den duur onzer pas poorten in werking te kunnen laten tre den op 8 Jjuli, in elk geval niet later clan 15 Juli. COMMUNISME IN HET LEGER? Naar het „Vaderl." verneemt, is Raden Soeardo Tirtosoepono, cadet van de Mi litaire Academie te Breda, zoon van een regent, uit het leger gezet, omdat i*» zijn bezit waren gevonden papieren en tijdschriften, die met groote zekerheid bewezen, dat hij in betrekking stond met de communistische organisatie, waar over den laatsten tijd zooveel te doen is geweest. Het feit, dat de jongeman, die vlak voor zijn officierspromotie stond, bovendien nog in de schulden stak, schijnt mede oorzaak te zijn geweest van zijn verwijdering. Naar verluidt, is hij nog op audiëntie geweest bij den Minister van Oorlog, om clementie te pleiten, maar dit schijnt hem niet gebaat te hebben. REIZENDE BIBLIOTHEKEN. In het a.s. najaar zullen voor de twin tigste maal reizende bibliotheken naar alle oorden van ons land worden gezon den. Nieuwe aanvragen, zooveel mogelijk met opgave van aard en grootte van den lezerskring, dienen vóór 15 Juni a.s. te worden gericht tot de Centrale Vereeni- ging voor Reizende Bibliotheken te Broek in Waterland, bij voorkeur door één of meer notabele ingezetenen, een predikant, schoolhoofd, of onderwijzer (es), die 'be reid is, als 'boekbeheerder op te treden. De (kostelooze) toezending geschiedt in den lqop van den herfst; zoo noodig kan een boekenkastje in gebruik worden ge geven. De lezers betalen 3 ct. per boek per week; deze gelden dienen bij het terugzenden der kist in het voorjaar aan de vereeniging te worden afgedragen. Vakboeken op het gebied van techniek en handwerk, land- en tuinbouw worden door bemiddeling der boekbeheerders het geheele jaar door aan belangstellenden tegen een klein leesgeld franco per post verzonden. ZIERlKZEE. Maandagmiddag hield de heer J. F. Vermeulen, directeur van den gemeentereinigings- en ontsmettingsdlenst te Middelburg, in de groote zaal van ho tel Juliana een lezing over: De rat en hare bestrijdingsmiddelen"voor 'het be stuur van den Bond van Hoofden vran Gemeentediensten en -bedrijven in Zee land en voor de genoodigden op deze bijeenkomst. De voorz., de heer Ir. C. Ouwehand uit Vlissingen, riep de aanwezigen, o.w. eeni- ge raadsleden en doktoren, het welkom toe, waarna 'hij ;een korte (uiteenzetting gaf van doel en streven hunner vereeniging. De heer Vermeulen, die daarop, het woord verkreeg tot het houden van zijn lezing, verdeelde zijn betoog in de vol gende onderdeelen: de verschillende rat- soorten in ons land, de gevaren die ze medebrengen; de middelen ter bestrijding en hunne eigenschappen. De hoofdzaak der rattenbestrijding is de eisch der liygiène, daar de griezelige dieren een gevaar voor de gezondheid opleveren. Verschillende ziekten worden door de rat overgebracht en verspreid, waarvan de pest een der voornaamste is. In het algemeen worden de besmette lijke ziekten op 2 wijzen verspreid: le. van menseh op mensch en 2e. door mid- De Evang. Luthersche Gemeente te Zierikzee. We lezen in (de courant het bericht, d,at de Synode der Evangielisch-Luther- sctoe Kerk de tijdelijke combinatie van die gemeenten Bergen-op-Zoom en Zie rikzee heeft goedgekeurd, en dat men 'weldra in die gemeenten tot de beroe ping van een predikant zal overgaan. De nieuwe predikant, leest men verder, zal te Bergen-op-Zoom 'wonen en om de veer tien dagen in ide beide plaatsen den dienst vervuilen. Dat bericht is voor ieder, die belang stelt in het opbloeien van geestelijk leven, verblijidend en de (zoogenaamde kleinere kerkgenootschappen kunnen door jonge, friissiche en geestdriftige predikers soms veel vergoeden wat in de grootere ker kelijke lichamen gemist wordt. Het Zie- 'rikzeeseh publiek, n.l. diat deel ervan, het welk wij op het oog hebben, houdt meer van kerk gaan, |dan menigeen vermoedt of wil laten (voorkomen, mits het maar iets degelijks hoprt, jdiat der overdenking waardig is. Het feit nu, dat de Luthersche Gemeente alhier weer het voorrecht zal hébben een eigen voorganger te bezitten, kan niet landers 'dan (strekken tot haar her leving en omdat idaardoor wordt voort gezet, wat eenmaal in 1712 hier begon, nen werd, verdient idiat verleden weder eens te Worden herdacht. Ofschoon het zeker is, dat er, gelijk eiders in Zeeland, ook te Zierikzee kort del van dieren op levenlooze voorwer pen, waarbij de rat door de vlooien, die ze meedraagt, een groote rol speelt. De ratten komen zoowat over heel de we reld voor en hadden hun woonplaats aan vankelijk in Oost-Azië, doch ze zijn met de schepen langs de handelswegen Europa binnengebracht, en hebben zich zoo snel verspreid, dat zij thans bijna overal worden aangetroffen. Men treft in ons land drie soorten aan, n.l. de „mus decumanus" of rioolrat, de „mus rattus" of .de huisrat en de „arvioola amjaihibus", ook wel woelrat genaamd. De wijfjesrat werpt 3 a 4 keer in het jaar 10 tot 14 jongen. Het aantal nakomelingen dat één rattenpaar aflevert schat men op onge veer, 700 pea* jaar. De bestrijding der rat ten geschiedt in den regel met voor den mensch ongevaarlijke middelen: le. met honden en katten; 2e. met fretten en egels; 3e. met vallen en 4e. met het onder water zetten van ruimten. Met het toepassen van vergiftigd voedsel of preparaten dient men de grootste voor zichtigheid in acht te nemen. De meest bekende en oudste preparaten zijn wel voedsel met phosphor, arsenicum, strych nine en baryt, terwijl de bacteriënprepi- raten en 'het Zellopasta als de laatste vergiften bekend zijn. Met de eerste pre paraten moet men zoodanig voedsel kie zen, dat de vergiftigde lucht wordt op gelost daar anders de achterdochtige rat het zal vermijden en al de moeite om de rat te 'bestrijden vruchteloos zijn zal. Hef bacteriënpreparaat „Ratin" bevat le vende cultures van para typhus, waar door de ratten als zij van het in „Ratin" gedrenkte voedsel eten, worden geïnfec teerd, hetgeen de dood van vele ratten tengevolge heeft. Voordat de rat sterft, infecteert deze weer de gezonde en zoo krijgt men een ziekte onder de dieren en verdelging der ratten. Met de toe- van de bacteriënpreparaten zij men voor zichtig, daar dergelijke cultures ook voor den mensch gevaarlijk kunnen zijn, hoe wel dit gevaar niet overdreven moet worden voorgesteld. Ook gebruikt men „Ratinin", een plantaardig (gift, dat ech ter kostbaar is en zonder gébruik van „Ratin" niet doeltreffend is. Het tweede middel, 'dat de spr. in de practijk heeft toegepast en waar mede veel succes weTd verkregen, is het „Zeliopasta", dat door de kleurstoffenfabriek van F. Bayer 'Co. te Leverkusen bij Keulen in den han del Wordt gebracht en zeer practisch in tulbes wordt geleverd. Bij een groot aan tal ingezetenen van Middelburg werd dooir spr. met het „Zelio"-pasta gewerkt en na een week was men totaal van de plaag verlost. Het verdient aanbeve ling na de bestrijding na te gaan of men de doode ratten huist, daar men wel licht anders een onaangename lucht zal ervaren. Ook draagt de rat vele vlooien in haar pels mede. Daar deze 24 uren na het sterven der rat, het cadaver verla ten, vormen deze alleen reeds een ge.vaar voor besmetting. Tenslotte bepaalde spr. zijn klein, maar ernstig luisterend audi torium, bij het gebruik van gassen voor het ontratten van schepen. In de verste hoeken en gaten achterhaalt het gas de rat en vult haar longen, waarna ze spoe dig sterft. Tevens heeift dit gas het voor deel dat de parasieten die de rat me'de- draagt, eveneens ad patres gaan. In de groote havensteden wordt bij het -ont ratten van schepen en veemen veel ge bruik gemaakt van cyclon, een minder gevaarlijk cyaanwaterstofgas, d. w. z. voor de opgeslagen levensmiddelen, die door dit gas geen schade lijden. Met gToote belangstelling werd naar dit betoog ge luisterd, waarna van de gelegenheid tot stellen van vragen door enkelen gebruik werd gemaakt. Met een woord van dank tot de aanwezigen en den spreker, voor zijn interessant onderwerp, werd de ver gadering door den voorzitter gesloten. na de Kerkhervorming Luthersgezinden geweest zijn, idiagteekent de Evangelisch Luthersche Gemeente iaihier eerst van het begin der 18e (eeuw. Toen im 't voorjaar van 1711 of '12 de Luth. predi. uit Middelburg, ds. Johan Nicojaas Treytel, den rector der Latijn- siche school .alhier, pettenius, een bezoek bracht, maakte hij' van zijn aanwezigheid gébruik om de te dezer plaatse wonende broeders van de Augsburgsche confessie te bezoeken en hen uit te noodigen eene door hem te (houden godsdienstoefening te komen bijwonen. 'Hij preekte op een Zondag toen tweemalen in een huis in de y©rrenieuwstraat, 'bewoond door een Noorsche vrouw Geejrtruid Teunisse, die aldaar een heiberg (en slaapstede hield voor Noorsche zeevarenden, welke allen Luthersch wnren. Aangezien ds. Treytel hier een groot (deel der broeders van de Augsburgsche confessie reeds bijeen had en hij in (genoemd gebouw tevens ruimte genoeg voor de (andere in de stad wonen de Lutherschen vond, 'was het vrij na tuurlijk, dat hij (deze woning tot eerste vergaderplaats der nieuwe gemeente ver koos. Dit huis heette „de Weverspoet", maar in de (wandeling was het bekend onder den haam van „de Noorsche He- mei". Het is \nu het huis wijk B, No. 122. Den volgenden Zondag heeft Ds. Treytel, 'bij gebrek pan andere gelegen heid, daaT weer gepreekt, het Avond maal gehouden en een kind gedoopt; er waren toen omtrent veertig Lutherschen bijeen. De Hervormde predikant Canzius, die van deze bijeenkomst gehoord had en de plaats ongeschikt vond voor verdere godsdienstoefeningen, 'beloofde naar een betere gelegenheid uit (te zien, terwijl NOORDGOUW'E. In deze gemeente is voor den stormramp gecollecteerd de som van f 558,10. SCHERPENISSE. Toen de koopman J. N. Oudesluijs even buiten de gemeente was, schrok zijn paaTd tuimelde van den dijk en kwam in de sloot terecht. Aan den inhoud van zijn kar, bestaande uit kruidenierswaren, leed hij belangrijke schade; bovendien had het paard een gebroken poot en moest worden afge maakt. De collecte gehouden langs de hui- Zen voor de slachtoffers van den storm ramp heeft alhier opgebracht de som Van f 387,50. De jaarlijksche collecte voor den Ge- wapenden dienst heeft opgebracht f 7,70. FROy. STOOMB|0 0;TD IEN3TEN Door den dienst op de Ooster-Schellde, lijn Zierikzee-Wolphaartsdijk werden ver voerd 21228 eerste en 25177 tweede klas- passagiers, met respectievelijk! f 39331,76 en f 27725,60 opbrengst. De totale ontv. dezer lijn waren f 75,555,75. De uitg. bedroegen f 89,454,42, alzoo een tekort van f 13,898,67, dat geheel voor rekening van de provincie komt. Voor 1928 wordt geraamd iaan uitg. f 86,000, aam ontv. f 71000, alzoo een kwaad slot van, f 15p00(. De motorbootdienst tusschen Kortgene en Wolphaartsdijk leverden voor de Prov. een goed slot op van f 6788,96, die tus schen Veere en Kamperland een goed slot van f 321,06. Het reservefonds voor de stoombootdiensten was bij het afslui ten van den dienst 1926 groot f 765,700. PROV. STATEN VAN ZEELAND. Op de agenda van de a.s. Zomeirzit- ting wordt, behalve de reeds vroeger gemelde, 't voorstel aangekondigd tot vaststelling van een prov. *w©genplan; tot wijziging van het besluit tot verlee ning van subsidie voor de verbetering van den stratweg van Zierikzee naar Brouwershaven. LANDBOUW m VEETEELT* Dinsdagmiddag lep Woensdag hield de :afd. Schoüwen—Duivelaind van den Ned. Imketrsbönd voor hare leden en invité's een (excursie in ons eiland en wel speci aal naar !die leden van den Bond, welke 't verlangen te (kennen hadden gegeven om (deskundig voorgelicht te worden door den heer v. Gienébergen, rijksbijenteelt- consuient, Ide (ziel dezer aangename ex cursie. Een (achttal automobielbezitfers hadden hun (auto en persoon ten dienste der afdi. gesteld en nadat Dinsdagmiddag de Prov. boot den heer v. Giersbergen behouden op Schou wen's bodem had gebracht, nam het 'wachtend (gezelschap plaats in een 8-tui gereedstaande wagens, die snel oost waarts togen. Dien middag wérd een 4-tal imkers in Duiveiand 'bezoicht, bijenkasten of korf de burgemeester, Mr. Johan Cau van Domburg aan Ds. Treytel verklaarde, voor die Lutherschen de (ledig staande Sehot- sche kerk 'beschikbaar te zuilen stellen, indien de 'gemeente (aangroeide. In het najaar van 1712 is daarop ze kere Jan Bernard, (afkomstig van Lieg- nitz in Sifezië', Iwonende te Middelburg, een verver, :dïe (aldaar dikwijls in de Luthersche kerk had voorgelezen en voor gezongen, naar Zierikzee metterwoon overgekomen en heeft aldaar met bij zonderen ijver en tot groot genoegen van ieder veie jaren (achtereen de gemeente des Zondags gesticht door het houden van wat men tegenwoordig noemt lees- kerk. Hij 'bezocht 'de zieken en was voor de gemeente een uitnemend man. Toen het getal (der lidmaten aangroeide, stond de Raad van Zierikzee op 19 Mei 1713 'het beloofde lokaal af. In de notu len van 'dien datum leest men: „Aan „de Ledematen van 'de Luitersche Ge- „meinte alhier 'woonende, werd op haar „verzoek toegestaan de Schotse Kerke ter „oeffening van haar Religie en buiten „kosten van de (Stat". Die Schotsche kerk was een klein ge deelte van het Voormalige yissohershuis en in de 17e eeuw aan die gemeente tot eene vergaderplaats vergund. Na het uit sterven van die igemeente stond het lo kaal leeg en Was nu, hoewel klein, voor de zich in het begin van 1714 vormend^ Luthersche gemeente, een zeer geschikt kerkje. In de geschiedenis dezer gemeente kan men twee tijdvakken onderscheiden, n.l dat der voorlezers, 'van 1714 tot 1729 en dat tier (predikanten, van 1729 tot heden, zoodat het (tweede eeuwfeest van eene werkelijke Luthersche kerkge- nagekeken en die wenken gegeven door den deskundige, welke er toe zullen iei- den, Wanneer men ze ten minste goed opvolgt, dat de bijenhouderij floreert. De hofstede „Dijkzicht, die, naar we op merkten uit 1767 dateert, vormde dezen dag het eindpunt. Hier werden den deel nemers verversChingen aangeboden en riep de voorzitster van de af<L, mevr. Gaanderse, 'allen het welkom toe, sprak de vice-voorzitter, de heer D. Koopman, een dankwoord voor de gulle ontvangst, gewaagde van den weigeslaagden middag en spoorde tot onderlinge samenwerking aan. Het woord was daarna aan den heer v. Giersbergen, die een causerie hield over .Kruisbestuiving", in welke bespre king hij ter vooral op wees, dat te weinig insecten zich (aanpassen aan de cultuur, er de aandacht (op vestigde, dat er onder de cuituurgewassen heel weinig wind bloemen zijn en de insecten de taak der bestuiving en daardoor (van ide bevruch ting moeten overnemen. Een door één der leden ingezonden 4- tai vragen werden op duidelijke en ook voor die andere imkers leerzame wijze, beantwoord. De Woensdag was bestemd voor het grootste traject: Schouwen, dat dien dag doorkruist werd. Gelukkig, dat er snel verkeer is, al is 't dan hier maar „de auto", want anders was ?t onmogelijk zooveel bijenstallen op één dag te be_ zoeken. Overal is er groote uitbreiding te constateeren, hetgeen (niet alleen ten nutte komt aan (den imker, die z'n honig- rijpe raten slingert, (maar ook ten voor deel© van den (tuinder, die er in wer kelijkheid „de vruchten" van plukt. Zoo'n bijenkast is een interessant voor werp als de consulent practistihe lessen, advies en inlichtingen geeft, opk voor den leek te verwerken Steeds is er wat nieujws op te merken (ais men z'n oogen de kost geeft en de „vingerwijzigingen" volgt tusschen de wriemelende massa, die ditmaal al heel (rustig was, zoodat wei nig langeitjes behoefden uitgetrokken te worden. In het hotel („Bom" te Haamstede, Waar het 'gezelschap, na 'een prachtige rit langs Sehouwen's Noord- en Westrand, 'begun stigd door prachtig zomerweer aankwam, werd de inwendige (mensch versterkt. Die heer van (Giersbergen hield daarna een 'zeer duidelijke (en aangename cau serie over hetgeen (op de excursie op te merken viel. Zoo had hij opgemerkt, dat hier op 't eiland heel veel eerste zwer men de plaat gepoetst Zijfn en de groote fouten gemaakt worden vóór het zwer men der bijen. Men is blijkbaar nog niet voldoende zeker het (zwermen te ver hinderen. Op heldere Wijze zette spr. de levenswijze der dieren (na het overwinte ren uiteen. Na '21 dagen komt uit het eitje de jonge (bij te voorschijn. Ze doet 7 'dagen dienst 'ais voedster, 7 dagen als Wa^bouwster, terwijl ze daarna uitvliegt om honig te balein. De koningin legt steeds eieren, jn Med (tot pl.m. 1500 per dag, tot Idiat ier, (te veel familie komt en de bijen „darren" (r,aat (gaan bouwen, een teeken, dat zwermgedachten (worden ge koesterd. Tusschen het darirenraat bouwen en het afkomen vani ide Zwerm ligt 30 dagen. In dien tijd moet (die imker z'n maatregelen treffen. Hij hangt (de raten om, wat soms wei driemaal in (den zomer kan gébeu- ren of separeert, Met (aandacht en belangstelling wérd de causerie (gevolgd, Waarna de voor zitster -den heer van Giersbfergen dankte voor Zijn onderricht, Waardoor de bijen teelt vooruit kan gaan; hoopte, dat lust en 'ijVer bij [de imkers is ontstaan en de wil om elkaar te helpen; dankte de h.h. automobilisten voor hunne bereidwillig heid, 'waarna (nog (even naar 't breede fraaie strand van Westenschouwen werd gereden en in ?t nieuwe hotel-pension een kopje thee Werd gébruikt. Na een meente over twee jaar herdacht kan worden. De eerste voorlezer, om niet dienende, en tevens de eerste boekhouder der Lu thersche kerk, was de genoemde Jan Bernard, die Van 1714 tot zijn dood in 1722 nauwkeurige aanteekeningen van zijn kerkbestuur heeft nagelaten. Eiken Zon dag was er een godsdienstoefening en op feest- en avondmaalsdagen tweemaal. Jaarlijks kwam voorts de Luthersche pre dikant uit Middefburg de gemeente eenige malen bezoeken. Hoewel men van ouderlingen gesproken vindt, schijnt het, dat eerst na Bernard's dood, in 1723, een eigenlijke kerkeraad door Ds. Treytel igevoirmd is. De 'tweede voorlezer, ook om niet die nende, en 'tevens ide tweede boekhouder der kerk, was Philippus Mulkens, afkom stig uit Oldendorf, in het graafschap Ra- venslberg. Deze trad 12 Juni 1722 in func tie en had tevoren ook te Middelburg nu en dan voorgelezen en voorgezongen. Hij bleef in dienst tot 1729, toen de eer ste vaste predikant hier zijn ambt aan vaardde. Mulkens heeft tot 1757 zitting in 'den kerkeraad gehad, in welk jaar hij (op verzoek ontslagen werd. Geduren de het tijdvak der voorlezers en vóór dien tijd (werden de kinderen der Luther schen in Ide Hervormde kerk gedoopt. In het jaar 1728 begon men pogingen in het Werk te stellen om een eigen ïeeraar te 'bekomen. Men behielp zich eerst 'met een proponent, die de geringe jaarwedde van f288 genoot, welk bedrag men uit inschrijvingen en giften, zoo van hier ais elders, bijeen kreeg. 1. Johan Paulus 'Schuman, een Duit- schier van geboorte, begon hier als pro ponent Zijn SPppbia^ap den 4 Juli 1728 en Groote*, winet doot bijvoeging 1-2 on» B.V.M.' p. dag. p. varken bij Vi gerat'Ti maïa OCficieele Meiffrroef' onder leiding van .let Veevoederbureatf der Geld. Overij». Mij. van Landbouw De wmsl verkregen mei 200 Kilo B. V. M. was f. 49.12 méir dan met ■200 Kilo Viaehmeel en f. 81.- mill dan van 't gebruikelijke meelmengvel.. Verteerbaar dierlijk zuiver eiwit -t in B.V.M. 62.6% en A.B.D. X. Vitaminen Vischmee) 43.6% (beval geen Vitaminen) B.V.M. ia bovendien goedkooper^ Levering dooi Handelaar oi Coöperatie* Gehalte gegarandeerd onder AJLV. aangename rit -langs 'den zuidkant van Schouwen, kwam het gezelschap eerst laat weer te Zierikzee, waar het na afscheid genomen te hebben, uiteen ging. Het zijn twee nuttige en /genoeglijke dagen ge weest. ZEEUWSCHE KALENDER. Herinneringen der week. 26 Juni. 1672. De Franschen beginnen met de be legering van Aardenburg. 27 Juni. 1861. Openbare veTkoop te Zierikzee van de ambachtsheerlij khei d Renesse met rechten, gevolgen, enz. 28 Juni. 1492 Begin der belegering van Sluis door de Kabeljauwschen. r 29 Juni. 1468. Ondertrouw te Sluis door den bis schop van Doornik van Karei den Stoute en Margaretha van York. 30 Juni. 1837. Koning Willem I bezoekt Veere en Middelburg. 1 Juli. 1530. Karei V bevestigt de keuren en rechten, welke de heerlijkheid Drei- schor in Januari 1400 van hertog Albrecht van Beijeren gekregen had. 2 Juli. 1834. Uitgaaf van het eerste nommer der Vlissingsche Courant. &BCMT2ÜÜBN. Naar ons ter oore komt, heeft de Jus titie te Middelburg Dinsdag in vrijheid gesteld den aldaar sedert ongeveer 4 maanden zich in voorarrest bevindenden R., die verdacht werd in den nacht van 7 op 8 Febiruairi 1.1. te Ierseke zekeren Bu te hebben vermoord. Zooals bekend, looft de Justitie een geldsbedrag van f 400 uit vooir dengene, die zoodanige aan wijzingen of inlichtingen verstrekt, dat deze tot de ontdekking en veroordeeling van den dader van dien moord leiden'. ONDERWIJS. OUD-VOSSEMEER. Geslaagd voor de akte lager onderwijs mej. A. Hommel te dezer plaatse. Geslaagd bij het gehouden P. B. N. A.-examen sterkstroom monteur de heer H. J. Bal te Tholen. Dezer dagen slaagde mej. A. C. de Koning te Bruinisse voor de te Aih- sterdam gehouden examens: algemeene geschiedenis, econom. gesch., econom. aardrijkskunde en staathuishoudkunde. werd tot vast predikant der gemeentp te Amsterdam pp 18 Februari 1729 be vestigd, waarna (hij Zondag 6 Maart d.a.v. voor het eerst te Zierikzee als zoodanig gepredikt heeft. In 1729, 1730 en 1733 deed hij' 'eene icollecte-reis voor deze ge meente, uit welker opbrengst ten deele de kosten van vertimmering en aankoop, van eenig huisraad in de kerk gevonden Zijn. Omtrent den staat (der toenmalige Lu thersche Gemeente alhier, schrijft Ds. Schuman: „Deeze gemeente bestaat meest „uit geringe lieden, twee am'b'agtslieden, „een apotheker, die eerst voorlede jaar „hier is komen 'wonen; d'andere daglo- „ners, arbeiders en (dienstboden". Het „overige is meest altemaal zeevarend volk, „matrosen en jonge borsten, geen een .yschipper, 'beha-iven die zomwijlen van „Noorwegen etc. op deze stad varen". Het .aantal lidmaten 'bedroeg toen 150, Waarvan ter 60 binnen de stad woonden en de overigen meest ter zee varende Waren, jongelieden en Noiren. Op 18 Juli 1730 werd door Ds. Schu man het eerste pa-ar in de kerk getrouwd. De Luthersche Gemeente had n.l. bij raadsbesluit van 17 Juli tevoren de vrij heid bekomen in hare kerk huwelijken te mogen voltrekken, mits na ontvangen beiricht uit ide Hervormde kerk, dat daar de drie (géboden onverhinderd Waren af gelopen. Wegens het niet afwachten van dit bericht nu, op 9 Mei 1734, door Ds. Schuman, verloor de Gemeente weder dat kerkelijk voorrecht, totdat ten jare 1772 de Regeering der Stad dat privilegie her stelde. (Wordt vervolgd).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 5