mm/s Zierikzeesche Nieuwsbode I ZEELAND's ROEM ROOMBOTER Woensdag 22 Juni 1927. zierikzeesche courant. Bewaar Uw goeden luim ook op waschdag Inzending Advertentiën buitenland. binnenland. SMAAKT ALS EN IS EVEN VOEDZAAM. 111—11 minim iiiiiiiii 'i11 mui SPROOKJESPUDDING ABONNEMENT: 4- M ADVERTENTIEN van 13 regels 60 ets., van 4 regels en daarboven 20 ets. per regel. Reclames 30 ets. p. regel. Bij contraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dank zij Rinso. het moderne zeeppoeder, zijn waschdag en een goede luim thans zeer goed ver- eenigbaar. Het krachtige en toch zoo zachte Rinso sopje maakt al het vuil los als U het waschgoed een paar uur erin laat weeken. Dan een half uurtje koken en terdege spoelen. Zonder moeite is de wasch uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. Toelating leerlingen tot de School voor uitgebreid lager onderwijs. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat de aangifte voor toelating van leerlingen tot de Open bare School voor Uitgebreid Lager Ondeiwijs in deze gemeei te kan geschieden vóór 16 Juli a.s bp het Hoofd dier school in het schoolgebouw aan de Nieuwe Boogerdstraat, en wel iederen werkdag tijdens de sehool- uren, doch bjj voorkeur op Donderdag. Toegelaten kunnen slechts worden leer lingen, die ten minste zes leerjaren van een lagere school hebben ddorloopen. Aan de school bestaat gelegenheid tot opleiding voor M. U. L. O. diploma en Kweekschool. Zierikzee, den 21 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKER E Burgem. F. NAEREBOUT, w.d Secretaris. De BURGEMEESTER èn WET- HOUDERS van Zierikzee doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van 31 Mei 1927, no. 11, is vastgesteld de volgende Verordening: De RAAD der gemeente Zierikzee; Gelet op hot voorstel van Burgemeester en Wethouders en op het advies der Com missie voor de Strafverordeningen HEEFT BESLOTEN: vast te stellen de navolgende VERORDENING tot wijziging der Algemeene Politieverordening voor de gemeente Zierikzee. Artikel 1. Tasschen de artikelen 89Z>& en 90 wordt ingevoegd een nieuw artikel 89ter, luidende als volgt: ,Het is verboden op Zondagen en erkende Christeljjke Feestdagen te doen omroepen dansen, voetballen en bioscoopvoorstellingen". Artikel 2. In artikel 159 onder a wordt tusschen 89bis en SO ingelascht w89ter". Zjjnde deze Verordening aan de Gedepu teerde Staten van Zeeland, volgens hun be- rigt van den 10 Juni 1927, No. 166, 3e Afd., in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Juni 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgem. F NAEREBOUT, 1° -Secretaris. HET VERDRAG MET BELGIË. De Dally Tel. verneemt, dat Chamber, lain tegen de sluiting van de zitting van den Volkenbondsraad te Genève achter eenvolgens met de vertegenwoordigers van België en Nederland onofficieel over de Scheldekwestie gesproken heeft. Het blad zegt, dat hij de hoop uitgesproken hieeft, dat Brussel en Den Haag spoedig de onderhandelingen zullen willen en kunnen hervatten. DE PASSAGIERSVLUCHT NAAR OOST-INDIË. Het Fokkèrvliegtuig H. NT A. P. D. is Dinsdagmorgen van Bagdad vertrokken naar Bender Abbas, maar is door een defect aan de machine genoodzaakt terug te keeren. Mr. ZILLESSEN VRAAGT ONTSLAG. De griffier der Eerste Kamer, die zes- en-veertig jaren de Staten-Generaal heeft gediend heeft als zoodanig eervol ont slag gevraagd. IJit Stad <pri Provincial ZIERIKZEE. Op de agenda van de vergadering van den Zeeiuwschen Polder en Waterschapsbond, welke dit jaar te St.-Philipsland wordt gehouden, komt o.a. voor: voorziening in besluiursvacatures, het rapport der wegenwalscommissie en een voordracht van den heer J. A. Royen, ingenieur van den Prov. Waterstaat in Z.-Holland, te 's-Gravenbage, over „Het wegenvraagstuk in verband met de we genbelastingwet". NIEUWERKERK. Vergadering van den gemeenteraad, gehouden op Woensdag 15 Juni. Voorzitter, de burgemeester. Te genwoordig alle leden. De voorz. deelt mede, dat op de begraafplaats een on derzoek is ingesteld, waaruit is geble ken, dat er geen ruimte meer beschik baar is voot e/gen graven. B<. en W. stel len daarom voor onr in het a.s. najaar de haag, welke het eerste gedeelte der begraafplaats van het tweede scheidt, geheel weg te nemen en daar 2 boomen tc rooien. Deze haag heeft geen zin meer en er komt dan ruimte voor aan koop van graven. Verder om de dreef door te trekken tot aan den uitgang aan de achterzijde der begraafplaats en al daar een dam te leggen, gelij'Ic, als die aan de ingang der 'begraafplaats; de koets kan dan de begraafplaats oprij den en er aan het eind w eer af Z- h. s. worden B. en W. gemachtigd deze wer ken te doen uitvoeren. Ter tafel komt een schrijven van het Dag Bestuur van het Ziekenhuis te Noordgouwe, .daarbij verzoekende om eene subsidie toe te ken nen van 10 ct. per inwoner boven de be staande subsidie, waardoor de door het bestuur voorgestelde regeling! van de chi rurgische hulp zal worden gesteund. De voorz. licht deze aangelegenheid toe en stelt voor overeenkomstig het verzoek van adressant te besluiten. Z. h. s. wordt aldus besloten. Op verzoek van de N.V. Waterleiding-Mpij. „Schouwen-Duiveland" wordt z. h. s. besloten tot het sangaan van eene geldleening van ten hoogste f 129,920 met de Rijksverzekeringsbank ten behoeve van de waterleiding. Een schrijven van den Raad van Bestuur der N.V. „P.Z.E.M.", houdende verzoek mede te deelen, of de Raad bereid is tot het' aangaan eener overeenkomst betreffende de levering van electrische stroom, wordt na gedachtenwisseling aangehouden ,tot de volgende vergadering. Aan J. H. Ros kam te Zierikzee wordt ontheffing ver leend van hondenbelasting voor een half jaar. Eenzelfde verzoek van C. v. Driel wordt aangehouden. Het Bestuur der ver. „School met den Bijbel" verzoekt om; de gelden, benoodigd voor de uitbreidingi van het schoolplein, uit de gemeentekas beschikbaar te stellen. Na uitvoerige ge dachtenwisseling wordt besloten aan het bestuur nog nadere inlichtingen te ver zoeken en het verzoek aan te houdern. De geloofsbrieven der benoemde raads leden worden onderzocht, waarna tot hunne toelating wordt besloten. Besloten wordt van A. de Jager te koopen U/2 M.2 tuingrond te Capelle voor het plaat sen van een aschbak aldaar. De heer Boogerd wijst* er op dat het straatje van af Spruijtenburg tot de Post- straat slecht verlicht is; de bestrating bij de Gebr. van Oost bestaat uit oude keien, gewenseht is het om daarin bij gelegenheid verandering te brengen; bij de hoefstal van de Braai een klein steentje staat, dat niet in he zicht loopt en het gewenseht zou zijn daar een beter steentje te plaatsen; het aanplakbord op een ongelukkige plaats staat; de muziek tent onvrij staat en het beter ware ge weest de afrastering door te trekken, er klimmen nogal eens jongens op. Do vcorz. zegt met de Verlichting van het straatje de electriciteit te willen afwachten, dat hij 'ziijn aandacht 'zal wijden aan de straat bij Gebr. van Oost, dat het misschien be ter is het steentje bij de Braai te verwij deren en dat naar zijne meening het niet misplaatst is, dat de muziektent vrij staat. Een en ander heeft daar .al genoeg geld gekost en de veldwachter woont dicht bij om geregeld toezicht t?e houden. De heer Geleijnse beveelt aan toestemming te vragen om het aanplakbord te plaat sen aan den blinden muur van de wo ning naast het Armhuis. De voorz. zal trachten die toestemming te verkrijgen. De heer Stoutjesdijk vraagt of het niet Wenschelijk is om 2 kastanje'boomen aan de noordzijde var. !den Ring te snoeien. De voorz. weet niet of het mogelijk is, en het kan in allen gevalle eerst in het najaar gebeuren. Hij zal er nota van ne men. Nog wordt besloten om voor pude menschen eenige zitbanken te plaatsen op verschillende punten in de kom. Hierna sluiting. OOSTERLAND. De op 15 en 16 Juni j.l. gehouden collecte voor den Gewapenden dienst heeft opgebracht te Oosterland f 12,03; Sirjansland f5,86; totaal f 17,89. De dames M. Boogert Ld. en M. Viergever Jd., beiden onderwijzeres aan de Bewaarschool alhier, hebben tegen 1 Aug. a.s. ontslag als zoodanig aange vraagd. BRUINISSE. De opbrengst van de col lecte alhier gehouden ten bate van de slachtoffers der stormramp, bedraagt f 340,76. ST.-MAARTENSDIJK. In de gehouden raadsvergadering waren alle leden te genwoordig. Mededeeling van den voor zitter van het Centraal stembureau ge schiedt, dat alle leden hunne benoeming tot lid van den raad hebben aangenomen. Mededeeling van den Pensioenraad ge schiedt dat de inkoopsom voor mej.uf. Schouten is bepaald op| f 1304. Aan een paar wenschen van Ged. Staten betref fende het nieuw vastgestelde reglement PUDDIHOFABRIEK-A-J-POLAK-CROIlIhGEri voor het Weezen Algemeen Armbestuur wordt tegemoet gekomen. Ingekomen is de begrooting 1928 vooir de Gezoaidheiïds- commissie te Tholen. Het aandeel in de kosten voor deze gemeente bedraagt f 168,87. De gemeenteraad besluit een subsidie te geven van f 150, voor een schoolreis der leerlingen naar Antwer pen. In verband met ingekomen klach ten van schippers, betreffende het verla ten der haven van motorvaartuigen (het doen draaien der motoren in de haven) zal door een 'bepaling in de Politie verordening worden tegemoet geko men. Het raadsbesluit betreffende uit gifte in erfpacht van de moddersloot iWestvest wordt ingetrokken. Ingekomen is een klacht van W'. van der Werf, be treffende hem toegewezen 'land. Hij meent dat men hem' te kort heeft' gedaan. Van der Werf zal nogmaals in de gelegen heid worden gesteld het laatstelijk hem toebedeelde stuk land te pachten. De Maatschappij „De Automaat'! 'wil een on- dergrondsche tank en meetpomp plaat sen op gemeentegrond. Na eenige bespre king v^ordt besloten de genoemde Maat schappij de gelegenheid ,te geven de pomp te doen plaatsen bij de lantaarn paal op de Markt; voor het in gebruik geven van gemeentegrond aal een recht worden gevorderd van! f 40 per jaar. Ge lezen wfoirdt het schrijven van den Raad van Bestuur der N.V. P.Z EAÏ'. te Mid delburg betreffende het aangaan van een overeenkomst tusschen de gemeente en genoemde vennootschap voor levering van electrisehen stroom. De voorz. merkt op dat in dit schrijven niets is gerept van het onderhoud dat B. <v 4<V met het bestuur gehad hebben. De heèr'Hage z'ou willen dat de P.Z.E.M. eerst een over eenkomst had getroffen met de Cpöpe- ratieve electrische centrale alhier. D,hr. Kloet Wil wel besluiten op het in de cir culaire gestelde, mits men met de Cen trale overeenkomt. Het adres zooals dit is ingediend is niet voor inwilliging vatbaar. B. en W. stellen nu voor met de circulaire ac- coord te gaan mits overname door de P.Z.E.M. van de Centrale alhier zal plaats hebben. De beide 'wethouders stemmen hiervoor, vier raadsleden tegen; de heer Vroegop. houdt zich buiten stemming, daar hij meent dat de Coöperatieve eleelTische centrale een Maatschap pij is staande buiten den gemeenteraad. Aan den genr.- - veldwachter zal 5 0/0 vergoeding wor den toegekend, voor de beschrijving van honden. Hierna sluiting. THOLEN. Zaterdag werd alhier het feit herdacht, dat de Oestermpij. „Bonafides' 50 jaren geleden Was opgericht, terwijl te vens opzichter H. Co melisse 50 jaren in dienst dier maatschappij was. Des mid dags 3 uur werd de jubilaris met zijn vrouw iper auto van zijn huis afgehaald en naar „Non Semper" gebracht, wiaar heeren Commissarissen en de Directeur, benevens het personeel met hun vrou wen aanwezig waren, om dit feit te herdenken. Bij monde van jhr. de Jonge, pres.-commissaris der Mpij., Werd het feit van het jubileum der maatschappij herdacht, evenals het 50-jarig jubileum van Cornelisse, wien een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Tevens las spr. een schrijven van den Min. van Binn. Za ken voor, waarbij mededeeling werd ge daan, dat aan Cornelisse was toegekend de zilveren eere-medaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De directeur, dhr. p. A. de Jong richtte ook nog eenige waardeerende woorden aan het adres van den jubilaris, die bedankte voor de be wijzen van 'belangstelling- Tenslotte richt te dhr. de Jong zidh nog tot 'den op zichter v. d. Sandé, die na een ruim 49- jarige dienst, de maatschappij gaat ver laten. Er waren tal van bloemstukken gezonden, waarbij van dhr. en mevrouw P. A. de Jong, commissarissen, arbeideip- personeel aan de wal, van het schippers- personeel en van de kinderen van den jubilaris. Het fanfaregezelschap „Concor dia" luisterde een en ander met muziek op. THOLEN. Vergadering van den gemeen teraad op Dinsdag 21 Juni 1927. Voorz. ror. A. J. van der Hoeven. Aanwezig alle leden. Bij! de opening der vergadering complimenteert de voorz. den heer Cor nelisse namens den raad met zijn 50- jarig jubileum als opzichter der Oester- Mij. en 'wegens de hem door de Koningin verstrekte onderscheiding. Spr. hoopte, dat dhr. C. nog veie jaren met blijdschap en verheuging hierop mocht terug zien. Do heer Cornelisse dankte den voorzitter voor de hartelijke wporden. Het proces verbaal kasopname gemeente-ontvanger Werd voor kennisgeving aangenomen, al leen dhr. Goedegebuure vroeg of het tekort v,an ruim f400 reeds was aange zuiverd? De voorZ. ^eide: dat dit voor het grootste gedeelte gevonden wias. Afwij zend wterd beschikt op een verzoek van A. Bout, betreffende vergoeding voor ver plaatst schuurtje. Biesloten werd het post verkeer over de brug opdezeifde voor waarden te regelen als voor het veer. Wiegens ziekte werd aan den heer W. Wioiff eervol ontslag verleend als ge meente-ontvanger. De heer Goedegebuure vraagt, of hier wat achter zit en of de wei in orde is. De voorz. zegt, dat dit niet zoo gemakkelijk is te beantwoorden, doch hij meent, idat er geen oorzaak is, Waarom men niet pp het verzoek om eervol ontslag wegens gezondheidsrede nen kan ingaan. Een verzoek van Volks onderwijs, om (alsnog over te eaan tol stichting eener bewaarschool, werd op advies van B. en Wl afgestemd, daar geen nieuwe gezichtspunten dooir den aanvra ger waren geopend. De heer Goedege buure wensehte stemming; waarop het voorstel van B. en Wl tot niet oprichten oeener bewaarschool werd aangenomen niet 7 voor en 4 tegen, de heeren Goede, gebuure, Deurloo, Cofrnelisse en Quist Een verzoek tot tegemoetkoming in den aanleg van waterleiding naar het Oude land, werd ter fine van advies verwezen naar B. en Wi. De begrooting 1926 werd met eenige iaf- en overschrijvingen gewij zigd en benoemd werd tot onderwijze res aan de openbare school mej. J. Vis met 10 st,; mej. M. Vis verkreeg 1 st. Besloten werd tot aankoop pereeelen van de heeren Moelker, Roukemia en Bouvee, voor de overbrugging. De vergunning tol het leggen eener waterleidingbuis langs de brug werd gewijzigd met de bepa lingen, (dat jaarlijks een retributie mag Worden gevraagd van fl, dat het aan leggen en onderhoud voor rekening der Wiaterleiding-Mijl zijn en de aanleg niet hinderlijk voor het brugverkeer of bouw is, «en verder, dat alle eventueele schade, welke aan de buis komt, mits niet door de gemeente zelf veroorzaakt, voor reke* ning der Maatschappij is. Een commissie, b'eestaande uit de 'heeren Goedegebuure, Deurloo en Moelker, adviseerde na inzien der geloofsbrieven, tot toelating der ge kozen raadsleden. Van den heer Goede gebuure wtes nog geen bericht tot aan neming ingekomen. B. en W«. werden ver der gemachtigd, aangezien de 'begrooting vopr da brug is overschreden, hiervoor in ,totaal een bedrag van f 530.000 te be steden. De heer Moelker merkte op, dat hierin (alles, ook de onteigening is inbe grepen. De laagste inschrijver voor de stalen ivaklblrug is niet de Ned. Staalindus trie, (R.'dam. maar de firma KIoos Zn., Kinderdijk, voor een bedrag van f 192.990, alles inbegrepen, welke firma geen mon- tagebrug noodig heeft, daar zij bokken gebruikt. De begrooting der brug was f 420.000 -j- 55.000 onteigening, is f 475000, zoodat er nu een meerdere uitgaaf is vaji f 55.000. BEVOLKING VAN ZEiELjAjND. De bevolking van Zeeland bestond op 31 Dec. 1925 uit 124,665 mannen en 124688 vrouwen, te samen 249353 personen. Er werden in 1926 levend geboren 2679 man nen en 2509 vrouwen, overleden zijln tresp. 1207 en 1160; een vermeerdering dus met 1472 m. en 1349 vr. Er vestigden zich 6518 m. en 6686 vr., terwijl vertrokken zijn 7502 m. en 7885 vr., alzoo een ver mindering met 984 ml. en 199 vr. Een totale vermeerdering dus met 488 ui. en 150 vt., waardoor de bevolking op 31 Dec. 1926 bestond luit 125153 nn en 124838 vr., te samen 2499991 zielen. POSV EN TELJ GfKAPHIEo Met ingang vap 4 J(Uli a.s. wordt de openstelling van 'het telegraafstation te Zijpe op werkdagen bepaald pp 8 v.m.— 9 n.m. HET CYAANKALI-DRAMA IN DEN HAAiG. De Majoor J. C. G., dirigeerend officier van gezondheid 3e klasse, die zooals bekend, den Kapt. Q. door cyaankali- injecties van het leven beroofde, zal in September a.s. voor het Hoog Militair Gerechtshof terecht staan. Uit het feit, dat deze zaak voor den militairen rech ter 'behandeld zal worden, volgt tevens, dat tegen mevr. Q. geen termen van ver volging zijn gevonden, daar anders deze affaire voor de Haagsche Arrondisse mentsrechtbank zou moeten worden ge bracht. j J/.Ü11/UVO TT mi T mCji JkSkli'A'. STAND DER LA|NDjB OU W -GEWASSEN, Omtrent den stand der landbouwge wassen op 16 Juni wordt het volgende medegedeeld: Van de 10777 H.A. grond met vlas be- teeld, is het percentage witb'loem in Zee land 90 <y0. Deze soort vlas heeft zich in vergelijking met 1926 nog aanmer kelijk uitgebreid ten koste van het blauw- bloem. De graanfeelt is in vergelijking •met 1926 iets verminderd, hetgeen aan den minderen uitzaai van rogge en haver moet worden toegeschreven. De teelt van peulvruchten verminderde met ruim 7 pet. Aan. de teelt van aardappelen en suikerbieten werd uitbreiding 'gegeven, terwijl die der handelsgewassen, met uil zondering voor het koolzaad, werd in gekrompen. Dit geldt in het bijzonder voor geel mosterdzaad, kaTwijzaad, vlas en kanariezaad. m Het weer was in Mei en de eerste helft van Juni voor den groei der gewassen niet gunstig. Het was te koud, terwijl nachtvorsten herhaaldelijk voorkwamen. In de eerste 14 dagen van Juni viel zeer veei regen, op enkele plaatsen in Zeeland 80 tot 100 m.M„ terwijl de gemiddelde totale maandsom; slechts 56 urM. be draagt. Het aantal uren zonneschijn be droeg te De Bilt slechts 63 pet. van het normale. Verschillende gewassen als .aard appelen, suikerbieten, vlas en blauwmaan- zaad, hadden van de minder gunstige weersgesteldheid te lijden en vertoonen daardoor een achterlijken stand. Ook de grasgroei liet algemeen te wenschen over. Naar warmte en groeizaam weer wordt zeer verlangd. ONDERWIJS. Bij het onlangs te 's-Gravenhage ge houden notarieel examen slaagde o.a. voor het eerste gedeelte de heer M. P. Ringel'berg, geb. te Zierikzee. Aan de Rijkskweekschool te Middel burg slaagde o,a. voor de «akte L.O. de heer J. W. Klippel te Dreischor. MARINE EN LEGER. Geslaagd te Vlissingen voor stoker- olieman, de heer A. Otte Wz'. te Zie rikzee. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Vennep, D. M. Blankhart te NijVerdal. Te Vreeswijk, E. Wairmoits te Heerde. Te Aalten, D. Kuilman te Bome. Te Nieuwe-Fekela, M. D. Gij'sman te Zunderdorp. Aangenomen: Naar Kiinswerd, J. A'. Swiart te Dokkum. Naar Wehl, A. v. d. Hoeven, eand. te Utrecht. Naar Krabu bendijke, J. C. Neeieman te Eikerzee. N;aar Midlum, eand. P. N. van Schouwe^-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1