Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 17 Juni 1927. ZIERIKZEESCHE COURANT 83sta JAARGANG. - No. 11556. ADVERTENTIEN Eerste bladT inzending Advertentiën BUITENLAND. Uit Stad en Provincie. ca/ntBn }mnuAvict&8dtm Klooster- balsemende Kinderen „Geen goud zoogoed" QpïMf; Verbeef niet: Prija per 3 maanden f 1,50, franco per post ƒ1,80. Voor het buitenland per jaar f 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, "Woensdag en Vrijdag. A™ 1 Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Ultr-Redictur M. J. KOSTEN. vail 18 regela 60 ot>., van 4 regels en daarboven 20 eta. per regel. Eeolames 30 ets. p. regel. Bij contraot belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 10 ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. uiterlijk 10 uur op den dag v. uitgaaf Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot 1 Juli a.s. verschijnende nummers GRATIS. HET PROCES TEGEN WOJKOF'S MOORDENAAR. Te Warschau is Woensdagochtend het proces 'begonnen tegen Kowlerda, die Woj- kof, den Russischen gezant aldaar, heeft doodgeschoten. Het onderzoek in deze zaak is buitengewoon snel gevoerd. 'Ter wijl gewoonlijk politieke 'beklaagden lan gen tijd in voorloopige hechtenis blijven, voor zij voor den rechter verschijnen, hieeft ditmaal het onderzoek Slechts weinige dagen in beslag genomen. Kowerda wordt bijgestaan door een groot aapatal advoca ten. Een hunner is een te Parijs wonen? Russisch monarchist, die alleen is over gekomen om den moordenaar te verdedi gen, een andere advocaat maajkt deel u:f 'van de Poolsche nationale democratische partij' en staat dus aam de uiterste rech terzijde, daarentegen hebben twee ver dere verdedigers vaak de belangen va» communisten voor de rechtbank behar tigd. Kowerda's vader, een gewezen Rus sisch officier, wias eveneens in de zfaal aanwezig. In het geheel waren 20 getui gen gedagvaard, o.w. Rosengalz', gewe zen Russisch zaakgelastigde te Londen. De jeugdige moordenaar verklaarde zijn diaad met mededeelingen omtrent zijn er varingen in Sovjet-Rusland. In den loop der jaren heeft zich bij hem de ove'rtu.i- ging gevestigd, dat men tegen de terror risten in Rusland den strijd moet aan binden. Herhaaldelijk! had hij beproefd, zich op onwettige wijze naar Rusland te begeven, doch dit was hem niet gelukt. Toen nu de Russische gekant te War schau weigerde, hem een pas te ver strekken, besloot hij' Wojkof als vertegen woordiger van het sovjet-regime te ver moorden, om zoodoende wraak te nemen op het bolsjewisme voor de mijlioeneai vermoorde en gekwelde Russen. Kowerdia verklaarde voorts, dat hij geen monarchist is, doch dat hij wilde strijden tegen de 'bolsjewistische tyïianmie. Het openbaar ministerie verklaarde in zijn requisitoir, dat Kowerda in jeugdigen overmoed in de wereldgeschiedenis heeft willen ingrijpen. Hij rechtvaardigde de verwijzing van het proces naar 't stand- gerecht op grond van de openbare positie van den vermoorden gezant en gaf den rechters in overweging, te bedenken of in het 'bbiang van den staat een milde beoordeeling van de duidelijk bewezen en ten volle erkende daad gerechtvaar digd zou zijn. De rechtbank velde eerst des nachts half één het vonnis en veroordeelde Ko werda tot levenslange gevangenisstraf met ontzegging van alle rechten. De rechtbank besloot echter bij den president der re publiek het verzoek in te dienen deze straf in 15 jaren gevangenisstraf te ver anderen. BS j^NE^iLAN P DE COLLIEGES VAN ZETTERS. Het SLbl. no. 170 bevat een Kon. be sluit van 4 dezer, houdende vaststel ling van den dag, waarop de wet van 13 Mei 1927 (St.bl. no. 160) tot afschaf fing van de colleges van zetters voor 's Rijks directe belastingen, in werking treedt. Dit gebeurt op 7 Juli a.s. HET NEDERL. ROODE RRUIS. Heden, Vrijdag 17 Juni, bestaat het Ne- derlandsche Roode Kruis zestig jaar. De voorgenomen feestelijkheden zijn, in ver band met de jongste stormramp, afge last. Alleen heeft er in het gebouw Prin- cessegracht 27 te 's-Gravenhage een re ceptie plaats gehad, waar gelegenheid bestond den voorzitter, Prins Hendrik der Nederlanden en de overige leden van 't hoofdbestuur geluk te wenschen. OPENBARE PROCESSIES. Het lid der Tweede Kamer de heer Krijger heeft tot den minister van Jus titie de volgende vragen gericht: le. Is het juist, dat cp Zondag 19 Juni a.s., gedurende het octaaf van het H. Sacramentsfeest, onder het lof in den namiddag het H. Sacrament, voor het eerst sedert eeuwen, te Steenbergen bui ten de kerk zal worden rondgefdiragen 2e. Behoort Steenbergen tot de gemeen ten in Noord-Brabant, waarin, volgens het besluit van 23 April 1822, litt. W .4, het houden vap openbare processies is toegelaten onder voorwaarde, dat dit zonder interruptie altijd heeft plaats ge had? 3e. Indien Steenbergen niet behoort tot de in vraag 2 bedoelde gemeenten en blijken mocht, dat inderdaad het voorne men bestaat tot de in vraag 1. bedoelde- handeling, is de minister dan bereid te bevorderen, dat aldaar niet zal woriden gehandeld in strijd met het bepaalde in het tweede lid van art. 171 van de Grondwet ZIERIKZEE. Wij vernemen, dat Maan dag 20 Juni a.s. de Bond van Hoofden van Gemeentediensten en Bedrijven in Zeeland hare jaarvergadering te dezer (stede zal houden, waarna te 2 uur (w.t.) in hotel Juliana de heer J. F. Vermejulen, Directeur van den gemeente-reinigings- en oirifcsmettingsdienst te Middelburg, zal spreken over „De rat en hare bestrij dingsmiddelen". Deze lezing, kan behalve door genoodigden ook door belanglstel- lenden 'bijgewoond worden. Het onder werp dezer bespreking lijkt ons zeer goed gekozen en wij meenen te mogen verwachten, dat velen van deze gelegen heid om iets meer te kunnen vernemen omtrent de alom heerschende rattenplaag en de middelen die ter beperking hier van worden toegepast gebruik zullen maken. Allerwege wordt hard gewerkt aan de voorbereiding van het historisch feest op Vrijdag 8 Juli a.s. Voor zang en ge barenspel is men al dr,uk aan de studie en op straat ziet men al dames en hee- ren, die zich in het paardrijden oefenen. De optocht-commissie is met eenige hoofd rollen reeds gelukkig geslaagd, doch ltan nog eenige deelnemers -en deelneemsters, ook van buiten de stad' aan een rol hel pen als ze zich spoedig opgeven bij den secretaris, den heer Tichelaar, Oude Ha ven. 'it Is te begrijpen, dat de commissie graag spoedig wil weten, wie er mee doen, want de costumes moeten gehuurd en soms nog pasklaar gemaakt wordenj Wacht men te lang, dan loopt het ook voor de deelnemers, op teleurstelling uit. Nu het feest doorgaat drage ieder zoo veel mogelijk tot het welslagen van elk onderdeel van het programma bij. Evenals in 1922 komt ook op dit feest weer een tent, waar verpakte koek zal worden verkocht. De ringrijderij z'al cp 31 Augustus worden gehouden, pmdat het voorloopig vastgestelde programma reeds veel nummers bevat en dit spe ciale nujnmer dan niet tot z'n recht zou komen. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot commissaris van het loodswezen, betonning, bebakening en verlichting, tevens ontvanger der loods gelden te Brouwershaven, onder belas- ting met de waarneming van gelijke be trekkingen te Zierikzee, de adjunct-com missaris van het loodswezen, de 'beton ning, bebakening en verlichting te IJmui- den, P. C. van Diest. Dinsdag 21 Juni a.s. bezoekt Commissaris der Koningin de gemeenten Kerkwerve, Dreischor, Nieuwerkerk en Bruinisse. De algemeene vergadering van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond wordt dit jaar te St.-Philipsland gehou den en wel op 2 Juli a.s. Hedenmorgen heeft v. d. K., werk zaam in de smederij' van dhr. S., aam den Bdpklweg lailhier, bij' 't beslaan van een paard, van het dier een klap tegen den slaap gekregen, Waardoor hij bloedend werd verwond. De doktoren de "Vrieze en de Ruij'ter verleenden de ceirste ge-v neeskundige hulp. De getroffene is daarop naar zijn woning vervoerd. De af deeling Schouwen en Duive- land van den Nederl. Imkersbond houdt Dinsdag 21 en Woensdag 22 Juni a.s. een excursie op Schouwen-Duiveland, ge volgd door lezingen over bijenteelt door den heer van Giersbergen. HAAMSTEDE. Wpensdag j.l. was voor dhr. C. J. Reisinger, die wegens leeftijd het onderwijs gaat verlaten en sedert 1 Mei 1889 ais hoofd der openb'. schopl werkzaam was, de laatste schooldag aan gebroken. 's Namiddags waren alle leer lingen in één lokaal vereenigd om van hun gewiadrdeerden onderwijzer afscheid te nemen. Onder de belangstellenden merkten wij o. a. ook op den burge meester, Wethouder Schikker en dhr. Abe- leven, inspecteur vam het lager onder wijs in de inspectie Goes. Na het zingen van een toepasselijk afscheidslied door de leerlingen, nam dhr. Reisinger, zicht baar aangedaan, het woord, om in een gevoelvolle toespraak de kinderen te dan ken voor de steeds aangename medewer king en hartelijkheid van hen ondervon den. Daarop overhandigde een der leer lingen, jongejuffr. M.a Landegent, hem onder een korte toespraak namens de leertingen een mooie ets ln lijkt van wij len den kunstschilder, dhr. W. Dinge- mans, voorstellende de St.-Lievens-Mons- tertoren te Zierikzee met omgeving, ter- Wijl een der kinderen.van dhr. den Haan een bouquet aanbood, waarna door den onderwijzer, dhr. Hubregtse, ook namens het personeel den scheidenden collega dank gebracht werd voor de steeds aan gename samenwerking, met den wensch, diat dhr. Reisinger nog vele jaren van Zijne rust genieten moge. Daar de be langstelling algemeen was, werd 's avonds in de groote zaal van hotel Bom een af scheidsreceptie gehouden. Zoowei zaal ais podium wiairen meer dan vol. Aanwezig waren de leden van den gemeenteraad, dhr. inspecteur vam het lager onderwijs, een menigte oud-leerlingen, 'besturen en leden vam verschillende vereenigingem, waaraan dhr. Reisinger steeds een werk zaam aandeel mam en talrijke belangstel lenden. De burgemeester, de heer van Zu'ijen, opende de 'bijeenkomst, met een kalmeeren U en houden Uw geest helder. Buisje 75ct.Bij Apoth.en Drogisten. wei'kpm aan gemeenteraad, dhr. Abeleven, de belangstellenden en in 't bijzonder aan dhr. Reisinger en diens zuster. Hij' resu meert zlijn 38-jarige loopbaan ials hoofd der openbhre school en zijn steeds aan gename medewerking met het gemeente bestuur, 'huldigt hem als uitstekend onder wijzer en kindervriend, die een massa kinderen heeft opgeleid tot nuttige leden der maatschappij', Zijn prestatie ten op zichte van „Haamsteedsch Zangkoor" en het kinderkoor „Jonge Krachten" en zijn medewerking op maatschappelijk gebied in verschillende andere vereenigingen en instellingen. Spr. Wenscht hem en Zijn zuster, die hem steeds trouw ter zij'de stond, een gelukkige levensavond en ver eert hem namens het gemeentebestuur als aandenken een prachtig album met ver schillende foto's uit de gemeente Haam stede. Daairna verk'reeg dhr. inepaetmir van het lager onderwij's het woord, die dhr. Reisinger prees als voorbeeldig hoofd der school, wiens schopl het om netheid, orde en het gegeven onderwijs, steeds een lust was te betreden, 't Is voor dhr. Reisinger heden een moeilijke, miaar ook een mooie dag, daar de groote belangstelling bewijst, dat oud en jong hem dankbaar is voor alles, wat hij' voor de gemeentenaren heeft gedaan. Dit pleit voor een Welbesteed leven en zoo te mogen scheiden noemt spr. een groote vreugde 'bij 'het leed, dat scheiden veroor zaakt Vervolgens spreekt dhr. W. G. Boot Jz. ais voorzitter van het huldigings comité, namens oud-leerlingen en vele vrienden. Spr. geeft een overzicht om trent den toestand van het onderwijs uit vroeger dagen en den tegenwoördiigen tijd; het luttel aantal vakken en het vele schoolverzuim van vroeger, de uitihreL ding der leerstof en het getrouw school bezoek van tegenwoordig en huldigt de sociale wetgeving op onderwijsgebied, die flinke staatsburgers kweekt. Voor dhr. Reisinger was echter geen Leerplichtwet noodig. Reeds kort na Zij!n komst in deze gemeente verminderde het aantal qblsen- ten gaandeweg. Was eertijds het uit schooi blijven bijde ikinderen een genot, later Werd het soms huilen, als zij' thu'.s moesten blijven. De heer Reisinger wist de jeugd door aangenamen omgang, nut tige bezigheid en kleine belooningen en verrassingen tot zich te trekken. Hij trachtte steeds het verdriet van de min der gelukkige Zoo klein mogelijk te ma ken. Spr. herinnert aan de indertijd door hem ingevoerde schoolwandelingen, die in 't begin dikwijls met een scheef oog aangezien, naderhand groot nut bleken te hebben door het opmerkings- en waar nemingsvermogen der leerlingen te bevor deren en vain hen natuurvrienden te ma ken. Door dit alles heeft dhr. Reisinger een groot aandeel gehad in de opvoeding van het tegenwoordige geslacht, waarvoor hij hem dank en hulde brengt. Niet alleen la;s onderwijzer, maar ook in het vereeni- gingsieven te Haamstede zal hij noode gemist Worden. Met de 'beste wenschen voor bestendig WelZijn en een welverdiend de rust biedt dhr. Boot hem namens oud- leer]iingen en vrienden een 4-lamps radio toestel aan. Vervolgens voerde de heer L. M. Blom, als voorzitter van „Haam steedsch Zangkoor" hel woord. Hij herin nert aan alles, Wiat dhr. Reisinger voor deze vereeniging met hart en ziel deed hoe hij haar opvoerde van een 4e tot een le afdeeling en brengt hem namens de vereeniging onder het aanbieden van een prachtig koperen parapluiebak 'hartelijk diank voor de steeds goede leiding, mede werking en vriendschap, waarna door ge noemd Zangkoor eenige liederen worden gezongen en mej. Reisinger door mej. A. Bom een bouquet wordt aangeboden. Dan spreekt mej. Géijsendorpher namens de afd. Haamstede—Burgh van den Ned. Pro* testanten'bppd om dhr. Reisinger clapk te In een gezin waar kinderen zijn is Kloosterbalsem onmisbaar. Hoe prettig is het niet voor een moeder, wanneer één der kleinen snikkend komt vertellen dat ze zich bezeerd heeft, dadelijk een raiddel bij de hand te hebben, dat de pijn verzacht, de wond zuiver houdt en ontsteking voorkomt. Waar kinderen zijn behoort ook Akker's Kloosterbalsem (60 cent) te zijn, die genezend en zuive rend werkt en waarvan men terecht zegt D-..V «vuu VU 4 U I V t" brengen voor talles wat hij als vooTzitter en leider der Zondagsschool voor deze afdeeling heeft gedaan, en biedt hem na mens de leden een luidspreker aan. Een eigenaardig 'geschenk, m.l. 2 Amerikaan- sdhe vlaggen, Was dhr. Reisinger aangebo den door in Amerika vertoevende oud leerlingen. Nog werd het woord gevoerd door dhr. C. Blom, directeur van de Boe renleenbank „Haamstede", Waarvan dhr. Reisinger jlareniang voorzitter van den raad van toezicht is geweest. Dhr. Blom dankte hem voor de ijVer en toewijding in dit ambt [steeds betoond. Dhr. C. Boot bracht 'dhr, Reisinger namens de mond harmonica vereeniging H D.S. dank voor de goede raadgevingen, steeds (bereidwillig van hem ontvangen. Ten slotte dankte dhir. J. Verton Cz, gemeente-Werkman en bjode van verschillende vereenigingen hem voor de vele bewijzen van hartelijkheid en vriendschap van hem ondervonden, en zingt Haiamsteedsch Zangkoor nog een paar liederen, waaronder een treffend af scheidslied. Door dhr. Reisinger, die ver* klaarde, dat deze [dag door 'de vele bewij zen van vriendschap en achting hem tot een 'onvergetelijke wias gemaakt, werden de verschillende sprekers gedankt voor hunne hartelijke Woorden, de schenkers voor hunne stoffelijke blijken van belang stelling en allen, die door hier tegen woordig te Zijn of op landere wijze hem het scheidingsuur veraangenaamd hebben. Hij' verklaarde, dat ideze dag hem steeds in herinnering zal blijven en hij zijn groo te vriendschapskring en Haamstede nooit Zal vergeten. Zeer zeker mag dhr. Rei singer met voldoening terug zien op een welbesteed leven. Ook wij voegen onze beste Wenschen bij' voor een rustigen en prettigen levensavond van den scheiden den opvoeder der jeugd. DREISCHOR. Op de lijst, aangeboden door het stormramp comité, ten behoeve van de slachtoffers in Gelderland, Ovörijr- sel en Zeeland, is door de ingezetenen geteekend tot een bedrag van vierhon derd vier en dertig gulden (f434). ST.-PHILIPSLAND. Voor de betrekking van gem.-werkman alhier, hebben zich 8 sollicitanten aangemeld. POORTVLIET. De Collecte voor de stormramp 'heeft alhier f 400,55 opge bracht. OUD-VOSSEMEER. De kermis heeft een kiaim verloop gehad; ernstige incidenten kwamen niet voor; het publiek vermaakte zich hoofdzakelijk met dansen. Men be weert, dat het zeer duidelijk was te merken, 'dat er nog zeer weinig loonende veldarbeid was geweest. „Frans, de Eierboer" van Ossen- drecht, hier algemeen bekend, had het ongeluk met zijn vrachtauto in de Rijke- buurtschen weg in een sloot te rijden; met behulp van een andere auto en takel werd het voertuig Weer op het droge gebracht, zonder ernstige schade er aan en wonder 'boven wonder geen enkel ei stuk. Een ingezetene ontving het volgende schrijven, waarbij Wij maar geeO com mentaar zullen geven. Viaamsche GelukWensch. De brief werd mij' door een kennis ge zonden: ik stuur hem door om de ket ting niet te verbreken. Maak hiervan een afschrift en stuur hem aan 4 anderen, wien gij geluk toe wenscht binnen 24 uren. Deze ketting is begonnen door een Amerikaansch officier in Vlaanderen. Op den 4en dag zult gij geluk krijgen. Hiet is positief merkwaardig, dat de voorspelling is uitgekomen sinds de ket- ting is begonnen. Dus zend hem Zoo spoe dig mogelijk door en zie wat er op den 4en dag gebeurt. Houd hem niet in huis. THOLEN. Woensdag had ten stadhuize en ter plaatse, waar de brug gebouwd zal worden, de aanwijzing plaats door den architect-ingenieur Knijpers. Een 30- tal aannemers waren tegenwoordig. Ver schillende vragen werden gesteld en naar aanleiding van een verzoek van een hun ner zal naar wij vernemen, de termijn van indiening der insohrijvingsbiljetten met een uur worden verlengd, zoodat de opening eerst le 12 uur zal plaats heb ben. NA DEN STORM. Door den burgemeester van Axel is na den hagelstorm van 31 Mei j.l. een commissie benoemd, die de schade oip de landerijen aangericht, thans heeft op genomen. Aan granen is voor 861,5 ge meten door den Zwaren hagelslag ge troffen en daarvan 60 °/'o vernield. Alleen voor de gemeente Axel Wordt de schade globaal geraamd pp f 200,000. Hierbii>is nog niet begrepen de schade aan kleine tuinderijen enz. toegebracht. PREDIKBEURTEN. Zondag 19 Juni te Zierikzee. Ned. Herv. Kerk. Nieuwe Kerk. 10 ure, ds. C van den Nieuwenhuizen van Hekelingen. (Mede voor de Luthersche gemeente). Kleine Kerk. 10 are, ds. Waardenburg. Dr. Helder hoopt Zondag 26 Juni voormiddag in de Kleine Kerk gelegenheid te geven tot Doopsbediening. Aangifte uiterlijk Vrijdag 24 Juni vóór 12 uur bij Mej. Costerus, Meelstraat B 68. Geref. Kerk. 10 30 en 6.30 ure, da. van Voorst van Kootwjjk. Cbr. Geref. Kerk. 9.30, dr. G. Wisse van Utrecht, 2, Lees- kerk en 6 ure, dr. G. Wisse (oude tjjd). Evangelisatie Jeruël II. 10 en 7 are, Gewone dienst. Oud-Geref. Gexu. 9.30, 2 en 6 ure, dhr. E J. Ariesen van Veenentfaal (oude tgd). PRÖV. STATEN VAN ZEELAND. De Zomerzitting der Prov. Staten van Zeeland zal worden geopend op Dinsdag 5 Juli, des avonds te half acht. NIJVERHEID EN TECHNIEK. NOG 2800 JAA'R STEENKOOL. In de algemeene zitting van de 40ste vergadering van de Duitsche Chemisch© Vereeniging, welke dezer dagen te Es sen werd gehouden hield Dr. Paul Kuc- kuck een interessante voordracht over de biologische verhoudingen van de Ne- derrijnsc'h-Westfaalsche steenkoolafzettin gen. Zij vormen een deel van den Noord;- Europeeschen steenkoolgordel, die zich van Engeland over Frankrijk, België, ons land, en in Duitschland tot Osnab'rüek uitstrekt. Te midden van leisteen, zand steen, conglomeraten en enkele ijzieajsteen- banken, liggen in het Duitsche gebied talrijke steenkoolvelden, die zich, wat den omvang betreft, meten kunnen met alle Europeesche steenkoolafzettingen. De Bteenkoolvoorraden van dit gebied, dat ook ons land in zopi ruime mate van brandstof voorziet, reiken 'bij een jaarlijk- sche productie van 100 millioen ton tot 1000 meter diepte gemeten, ongeveer, 180 jaar tot 1500 meter ongeveer 750 jaar, en tot volle diepte ongeveer 2800 jaar. LUCHTVAART. DE VLIEGTOCHT NAAJR INDIE. Het toestel der K.L.M., dat uit Am sterdam voor de Ned.-Indiië-vlucht is ver trokken, is na een zeer voorspoedige reis te 15,40 uur Midden Europeesche tijd Woensdag te Boedapest aangekomen en Donderdagmorgen 8,37 Amsterdamsche tijd weer opgestegen om naar Kpnstan- tinoipel te vliegen. RECET2 i KEN. PROCEDURE TEGEN „DE TELEGRAAf," Namens het lid der Tweede Kamer, de heer Abr. Staalman, zijn de N.V. Dag blad De Telegraaf en de heer J. C. Schro der, redacteur van dit blad, tegen 7 Juli voor de rechtbank te Amsterdam' ge dagvaard. Tegen hen is een vordering ingesteld tot schadevergoeding, steunen de op art. 1408 B. W., ter zake van be- leediging. De heer Staalman acht zich beleedigd door den inhoud van het artikel onder Spotternij of Sotteirnij in De Tele graaf van 31 Mei opgenomen, voorna melijk waar van hem' gezegd wordt, dat hij een voorbeeld heeft gegeven, hoe men een belofte, in de hitte van den verkiezingsstrijd gegeven, niet nakomt VEBKOOPINGEN, ENZ. ST.-PHILIPSLAND. Alhier is door no taris D. v. d. Velde een woonhuis, ge legen aan de Stationstraat B 82d, be boerende tot het faillissement van P. Kranendonk, verkocht voor f 2300, aan D. Vermeij, alhier. .Een woonhuis, gelegen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1927 | | pagina 1